Albinute si bondari de martie-aprilie 2007 (10)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns arissa spune:

Pai ce se intampla? Isi pierd din proprietati legumele daca le amesteca paletele alea? Chiar nu am vazut emisiunea.

arissa - mami de Maya(18.03.2007)
pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florin-a spune:

LA MULTE LUNISOARE SI VOUA ELPOWER!!!

quote:
Originally posted by elpower


La multe lunisoare si anisori plini de ureaza Thea si mami sarbatoritilor de azi, printre care ne aflam si noi!
4 lunisoare implineste azi Robert de Elyy2003 si FABIANA MIHAELA de AIIA!
3 lunisoare implineste azi RAMONA de Dani7asi si THEA-Ioana de Elpower!
2 lunisoare implineste azi ANA MARIA de Camitu si ANA MARIA de Florin_a!


de la Thea-Ioana - 26 martie 2007 - si mami pentru intregul !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanici spune:

Pai, acolo era vb despre banalul piure de cartofi. Cel facut la robot iesea o pasta cleioasa lipicioasa, plina de amidon si care nu se putea pastra la frigider apoi ca devenea scarbos, iar cel facut de mana cu metoda clasica iesea pufos si frumos , cu cantitatea normala de amidon in el si putea fi pastrat la frigider ptr o masa ulterioara. La piureul de cartofi nu zicea ca isi pieerde cineva din proprietati, doar ca unul e plin de amidon (cel facut cu robotul) si nu ar tb sa fie asa.

Oricum pe mine nu emisiunea m-a determinat sa nu fac cu robotul ci piticii mei de pe creier; nu imi place mie cum iese la robot. O sa ziceti ca is inapoiata, dar sa stiti ca am folosit un robot pana l-am ars la multe altele, dar nu la piureuri.


roxana & Rares Teodor (23 martie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loradin spune:

neata'

Roxanici-nu ai idee ce stare de nervi imi da caldura asta.Banuiesc ca la tine este mai racoare.Sora mea m-a sunat aseara din Sighisoara si imi spunea ca are ciorapi in picioare.Imi venea sa urlu! Ana e transpirata toata si mataita.(unde mai pui ca de la ora 9 se aude o bormasina de la vecinul de jos)Sa vrea si nu poate sa doarma.Cred ca o s-o bag in cadita.Ieri am facut la fel.I-am facut de doua ori baita (prima data fara sapun si sampon)Era asa fericita.Abia vineri imi vine AC .Simt ca nu mai trec zilele.

Ioanaradu-la fel am patit si noi cu Ana aseara.I-am dat sa manance la ora 21.30 si ne-a plans pana la 23.Eram amandoi in pragul disperarii.O lua cand unul cand altul.Curgeau apele pe noi de parca eram sub dus.Intr-un final a adormit la san! Ar dormi si ea acum saracuta dar avem santier de 7 luni la vecinul de sub noi.M-am saturat.O sa mi-o imbolnaveasca de nervi.


despre aparatura-am un robot philips care stie sa faca de toate.Momentan noi nu avem nevoie insa sincera sa fiu nu stiu daca o sa-l folosesc.Mai mare daraua decat ocaua.Storcatorul e un mulinex de care sunt multumita.(ma cam chinui sa curat sita dar nu am de ales)Cam atat! Mai astept sugestii de la voi!

Va las acum ! Ma duc iar sub dus pana nu imi smulg parul din cap.Sunt tare rea de caldura!



loradin
poze cu albinuta mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aiia spune:

[red]Va multumesc tuturor celor care nu ne-au uitat. Eu nu am mai scris o perioada destul de lunga deoarece tot timpul liber i l-am alocat albinutei mele iar cand ea dormea, casei(binenteles ca mai puti, cat sa nu ne manance viermii). Avem emotii pentru ziua de maine cand vine d-na doctor sa ne faca vaccinul.
Cat despre robotizare noi facem totul manual ca nu merita sa spal ditamai robotul pentru doua linguru de mancarica.Noi am trecut la diversificare cu supita incepand de sambata si ne place fff. mult.
Sper ca nu am suparat pe nimeni ca v-am citit din umbra.

aiia cu fabiana mihaela(26.02.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanaradu spune:

am la farmacie dupa lapte!!! mamaaaaa!!! e cald afara de mori!!!!!!!!! noroc ca este f aproape si ne-am dus si ne-am intors r/d. si am vazut multe mamici inconstiente. erau saracii copii fara palariute/sepcute, mergeau pe jos si se jeleau pe langa mamici: "mi-e sete ... hai acasa ... " si mai era cate una de se ratoia la copchil "misca mai repede, ca-ti dau un sut!!" . copii de 2-3 ani!!!!

loradin matei n-a plans, era chiar f vesel si plin de energie, eu aveam ceva de lucru, asa ca s-a sacrificat mai mult sotul, care si el avea de lucru.

roxanici am vazut si eu emisiunea respectiva, dar am impresia ca individul dadea cartofii printr-o sita ... sau nu mai tin eu bine minte ...

momentan ma retrag ca a adormit matei si ma duc sa ma vopsesc ... nu de alta, dar sambata onoram o nunta.



mami de Matei Stefan 12.03.2007

poze cu matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ghibuadina spune:

Fetelor, mai scrieti-mi si mie mailul nostru comun ca vreau sa vizualizez materialele despre diversificare.Multam tare!!

De caldura sunt agitati sarmanii bb-i.Si noi cam avem concert seara, cam in fiecare seara ca nu poate adormi si ii e sicald.Asta este.Il asteptam pe tati sa vina sa ne ia si sapt viitoare mergem la SINAIA.

APARATURA, am un blender BROWN parca, sunt multumita de el.Pt suculete am o bomba de storcator care dupa primul morvov incepe sa scoata fum.Trebuie sa-mi iau altul.Mama are unul super UFESA, si n-a costat mult, un mil si ceva.

ADINA si mititica ALEXIA-23.02.2007-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanici spune:

quote:
Originally posted by ioanaradu
roxanici am vazut si eu emisiunea respectiva, dar am impresia ca individul dadea cartofii printr-o sita ... sau nu mai tin eu bine minte ...

mami de Matei Stefan 12.03.2007




da, la cei facuti manual ii dadea prin sita...

Vopsire placuta

roxana & Rares Teodor (23 martie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mihael@ spune:

ioanaradu, multumesc de raspuns, o sa ma uit si eu in magazine, face si suc?

karra80, unde gasesti robotul 5 in 1 ?

aiia, bafta la vaccin

Noi am iesit afara pe la 9 si era racoare, innorat si i-am dat pantalonasi lungi bubulinei dar cat m-am invartit pe la farmacie, pe la niste magazine s-a facut 11 si o caldura de am ajuns acasa rosii amandoua si transpirate.

Poate ati citit articolul, daca nu uitati-l mai jos, poate ajuta pe cineva.

Bebelusii alaptati trebuie sa aiba mai multe mese in zilele caniculare
Bebelusii hraniti cu lapte praf trebuie sa primeasca macar un biberon in plus, pregatiti si apa fiarta si racita pe care sa le-o dati daca le este sete
O baie calaie poate sa il ajute pe bebelusul dumneavoastra sa se simta mai bine. Apa trebuie sa fie calduta. Nu folositi apa rece!
Tineti copilul in cea mai racoroasa camera.
Daca folositi un ventilator nu il orientati direct spre bebelus, folositi-l pentru a recircula aerul din camera.
Imbracati copilul in aceleasi haine in care si dumneavoastra v-ati simti bine. Ati putea sa il lasati doar in scutec sau in chilotei.
Cand doarme acoperiti-l doar cu un cearsaf subtire.
Scoateti aparatorile de la pat, lasati aerul sa circule
Evitati pernele prea moi in care fata bebelusului se poate afunda.
Puteti incerca sa puneti un prosop umed in fata ventilatorului. Aveti grija sa nu raceasca totusi copilul.
Daca aveti aer conditionat asigurati-ca ca nu se face prea frig in camera. Temperatura normala nu trebuie sa fie mai mica de 23 de grade celsius.
Nu coborati temperatura mai jos de 23°!
Evitati iesirile pe cat posibil sau incercat sa iesiti doar foarte devreme dimineata.Bebelusii sufera de caldura in masina.
Nu va lasati bebelusul singur in masina. Asigurati-va ca bebelusul sta in partea cu umbra a masinii, pentru ca pielea lui poate sa fie arsa de lumina soarelui chiar daca e filtrata de geamul masinii.


Daca observati niste bubite mici cu varf rosu pe pielea bebelusului, in special in zonele care sunt umede in permanenta (sub scutec sau sub barbita) nu intrati in panica. Folositi creme cu zinc sau cu ulei de castor. Nu faceti exces insa, cremele pe baza de zinc impiedica transpiratia.

Schimbati bebelusul mai des decat de obicei.

Pielea bebelusilor este foarte subtire si se arde foarte usor, mai repede decat cea a adultilor.

Bebelusii sub 12 luni nu trebuie sa fie expusi la soare in zilele extrem de calduroase. Tineti-va bebelusii la umbra atat cat se poate.

Daca sunteti obligati sa iesiti cu bebelusul din casa, asigurati-va ca e umbra in carucior. Folositi o umbreluta sau acoperiti landourile cu un voal foarte subtire.

Acoperiti corpul manutele si piciorutele bebelusului cu hainute subtirde bumbac si protejati-i ochii si fata cu o sepcuta. Folositi neaparat o crema protectoare cu factor de protectie de minim 50. Nu folositi creme cu zinc in loc de crème de protectie impotriva soarelui.













Mihaela cu Stefania (19.03.2007)

poze Stefania

am 3 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Io o sa iau un mixer vertical Braun... nu m-am hotarat de care...
La Elena am stricat robotul de bucatarie, de la atata pasat... Plus ca era f. greu de curatat... pt. 2 linguri de mancare murdaream ditamai robotu'

Iar despre pasat si tinut la frigider... stiu ca dr. mi-a zis ca pot face supa pe 2 zile, maxim 3, dar sa pasez legumele inainte sa i le dau... Nu toate odata, cand e supa gata...

Aseara am fost la dr. cu Elena si l-am anuntat ca n-am nici un gand sa ma apuc de diversificare (la Elena mi-a zis sa incep mai drevreme) si a fost de aceiasi parere cu mine... depinde cat au luat acum in greutate (miercurea cealalta aflam) si atunci vedem ce si cum... se pare ca si el zice sa mai asteptam...
Radea de mine cand i-am spus ca daca s-ar putea as incepe la 1 an


Mergi la inceput