Albinute si bondari de martie-aprilie 2007 (10)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lauramar spune:

Buna fetelor si bebeilor!!!

Astazi am facut si noi vaccinul de doua luni,de fapt doua unul in fiecare piciorus pana acum e totul ok,si sper sa fie si in continuare.

Am facut si controlul de 2 luni,avem 5.840kg si 60 de cm,foarte bine am crescut pana acum.

Imi cer scuze ca nu am mai intrat dar am ramas fara comp o saptamana,ce sa faci se mai strica si astea...

[red]Am si eu o intrebare ce fel de picaturi dati voi acasa bebeilor si cate picaturi din fiecare ca medicul nostru de familie e asa de aerian ca a uitat sa ne scrie reteta luna trecuta pt.vitamina c si ne-a mai dat si altele iar el a spus sa-i dau o picatura din fiecare iar pe prospect scrie minim 4 picaturi.Ajutati-ma va rog ca nu stiu ce sa fac...[red]


laurade arianna(20.04.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mihael@ spune:

Am fost si noi la pediatru. Cu piciorusele este totul bine,se indreapta, o sa facem in continuare masaj iar pe 11 iulie mergem sa facem radiografie la coloana, din cauza gropitei de la fundulet.
Cu greutatea dr. a spus ca e totul bine, desi a luat doar 550 g luna asta - are 6,100 si 62 de cm.
Culmea ca acum o luna tot 62 de cm a masurat dr. de familie, dar cred ca a masurat aiurea, n-avea cum sa nu fi crescut deloc pt. ca am vazut diferenta la hainute.

Fluorul nu-l recomanda.
Diversificarea - e de parere sa incepem la 4 luni jumate cu sucuri, iar dupa 5 luni cu legume. Carnea dupa 7 luni. Eu mai citesc si o sa vad ce decizie iau, eu inclin spre varianta cu legume prima data.
Am vazut si in cartea pusa pe mailul comun multe variante, vad ca fiecare dr. are parerea lui, cred ca cel mai bine este sa citim, sa selectam si sa aplicam ce ne spune judecata/intuitia ca este mai bine pt. copilul nostru.

Per total ne prezentam bine.

Cat o sa alaptez - inca nu stiu, dar oricum nu mai mult de 1 an, probabil in jur de 8-9 luni. Mi se pare periculos pentru dezvoltarea psihica a copilului sa-i dai pana iti ridica el bluza sau striga dupa tzitzi. Asta e parerea mea.

ioanaradu, tare faza cu cumnatu'

Am si eu o intrebare: ce unelte ne trebuie pt. diversificare - adik roboti, storcatoare si alte chestii?
Eu nu am din astea prin bucatarie si m-am hotarat sa-mi iau un blender pt. pireutze, dar nu stiu pentru suc ce ar fi mai bun. N-as vrea ca pt. cateva lingurite de suc sa la aparate de sa-mi vina rau.







Mihaela cu Stefania (19.03.2007)

poze Stefania

am 3 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kitty spune:

Am reusit in sfarsit sa pun si eu niste poze in album si un mic filmulet cu vocalizele Giuliei, care de doua zile mai tace numai cand doarme.
http://good-times.webshots.com/video/3026648370096653195vWvKOD

Kitty, Raul 25.05.1999 si Giulia 12.03.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loradin spune:

Buna dimineata,
Kitty- ai reusit sa ma bine dispui pe tot restul saptamanii cu filmultetul.Am ras cu lacrimi.Este absolut adorabila.Sa-ti traiasca frumoasa Giulia,sa va bucurati de ea si cand aveti timp sa bagati si o traducere

loradin
poze cu albinuta mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanaradu spune:

buna dimineata fete
iesim la raport ... aseara stimatu' bebelus matei nu a vrut sa doarma si pace!!! a dat concert, ne-a luat pe rand, si pe mine si pe sot, de eram chiauni la 00.30. in mod normal la 22.30, cel tarziu 23.00, dormea copilu'. aseara NU SI NU!!! era f obosit, abia isi tinea ochii de somn, dar parca se incapatana si mai tragea cate un chiut ...
acuma sa vedeti la ce cugetam eu ... anul trecut, cam pe zilele astea, l-am proiectat pe dumnealui. oare el stie si a vrut sa sarbatoreaca ziua????
normal ca acum doarme de rupe patul, ca doar e obosit. si eu care imi facusem planuri ca azi il iau si-l scot afara imediat ce se trezeste prima data, ca trebuie sa merg la farmacie sa refac provizia de lapte. dar cum "prima data" s-a trezit la 5.30, nu am putut sa-mi pun planul in aplicare.
kitty .

mami de Matei Stefan 12.03.2007

poze cu matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanaradu spune:

Mihael@ eu am un robot de bucatarie Platinium (l-am primit la cununie) si sunt f multumita de el. il am de 2 ani si jumatate si nici nu e prea scump, il gasesti la oferte pe la carrefour, selgros, este in jur de 2 mil. am vazut ca acum i-au schimbat putin designul. noi le-am luat la nasi, tot acum 2 ani, unul moulinex si daduram 6 mil pe el la vremea aia. are exact aceleasi componente ca al nostru si face exact aceleasi chestii, numai ca noi am platit si numele firmei.
uite www.compari.ro/mixere-si-blendere-c3404/platinium-robot-de-bucatarie-prokit-444-p4067886.html" target="_blank">aici, sa-ti faci o idee.

mami de Matei Stefan 12.03.2007

poze cu matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arissa spune:

Kitty, e draguta tare Giulia, isi antreneaza plamanii fata. Tot incerc si eu sa o filmez pe Maya in concert, dar vede aparatul si se opreste, smecheroasa.

Am iesit la 8.30 sa caut un cabinet unde pot sa-i pun cercei, dar programul e de dupa-amiaza, asa ca n-am facut nimic. Am putin emotii, desi stiu ca nu o sa o doara.

cheburashka, nu-ti fa griji cu kk, probabil de la caldura si-a schimbat ritmul. Maya mea face o data pe zi, dar ma uit in ultima vreme ca nu prea mai face pisu, dimineata nu am de ce sa-i schimb pampersul la alaptatul de la 7-8.

Aparate de bucatarie - eu am un Brown Multiquick(parca asa). L-am luat cu gandul la piureurile ei, dar o sa am nevoie si de un storcator si nu stiu ce sa fac. Aveti ceva sugestii?




arissa - mami de Maya(18.03.2007)
pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karra80 spune:

Salutare la stup....

Kitty o frum usete de fata si nici fratiorul nu e mai prejos...esti o mamica implinita sa-ti traiasca si sa fie sanatosi...
Robot eu m-am gandit la unul din asta www.babymoov.com/index.php?page=product&product=94" target="_blank">robot 5 in 1 care are de toate 5 in unu si sterilizeaza si inclaz biberoane si paseaza si stoarce fructe de toate si nu e mult 260 ron....ca e bun cand pleci de acasa si noi suntem mai plimbareti si cum vom merge si la mare eu zic ca-mi va fi util.Deocamdata suculetul car i-l dau acuma il fac asa...rad morcovelul sau marul si-l storc in tifon ca sa nu murdaresc storctorul pt 30 ml de suc...ca am un storcator dar mare si se curatza cam greu....
gata s-a trez ma duc la ea

Carmina de MARIA CRISTINA 8 martie 2007

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=28e484a970e514144a5d21" target="_blank">comoara mea mica

www.onetruemedia.com/shared?p=303737aee2bcdf28df8cfe&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulet Criss in patutz

www.youngnutrition.net/member/tickers/75683/ticker2.png%22%20border=%220%22%20%3E%3C/a%3E" target="_blank">Asa creste puiutul meu

pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanici spune:

Faina fata ai Kitty, sa fie sanatoasa si sa te bucure in fiecare zi. Ea vb linistit cu cine vorbeste ea acolo. Raresu nici nu stii daca se apuca de plans sau e doar mai vehement cu jucariile cand vorbeste. Si el le spune 'grrrr'.

Eu pireutele sunt hotarata sa le fac cu mana, fara niciun robot. Nu imi plac deloc piureurile facute cu robot. Nu stiu daca ati urmarit pe discovery....e o emisiune despre cooking si arata diferenta intre un piure facut la robot si unu facut cu labutza, si ceva explicatii "chimice" pe acolo.

Ptr suc folosim un storcator de fructe obisnuit.

Oare pe unde o fi disparut Mirandolina. Si Magdutah oare s-o fi mutat?


Fetele din bucuresti s-au anuntat 39-40 grade azi la voi, cum e?


roxana & Rares Teodor (23 martie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elpower spune:


La multe lunisoare si anisori plini de ureaza Thea si mami sarbatoritilor de azi, printre care ne aflam si noi!
4 lunisoare implineste azi Robert de Elyy2003 si FABIANA MIHAELA de AIIA!
3 lunisoare implineste azi RAMONA de Dani7asi si THEA-Ioana de Elpower!
2 lunisoare implineste azi ANA MARIA de Camitu si ANA MARIA de Florin_a!


de la Thea-Ioana - 26 martie 2007 - si mami pentru intregul !

Mergi la inceput