Alaptatul-Help Line- (5)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mony-k spune:

buna fetele.In legatura cu alaptatul si antibioticele,eu am facut 5 zile antibiotic la greu si injectabil si pastile si la toate scria pe prospect contraindicat in alaptare doctorita mi-a zis sa nu intrerup alaptatul,ca ea isi asuma raspunderea.Bebica avea 5 zile si am facut tratament pt endometrita.Nu stiu ce efect a avut sau va avea ca au trecut in lapte deocamdata suntem bine sanatoase si multumesc lui DD am lapte destul si micuta e o mancacioasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns m_monique spune:

eu am incercat ceai pt mamici de la Humana. e ok.
dar grosul ramane tot ceaiul de lactatie de la Fares.

Andrei (16.12.2006)
poze
botezul lui Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maricar spune:

Mony-k,Stai linistita!
Eu am facut gentamicina si am luat o gramada de alte antibiotice si n-am intrerupt alaptatul. Bb al tau nu pateste nimic,pt ca in lapte trece o cantitate infima din ce-ai luat tu.M-am interesat de fiecare data cand mi s-a prescris ceva, asa ca m-am documentat inainte sa-ti raspund.

mariavlad

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

fetelor, apelez din nou la voi.

alaptez exclusiv dar tb sa imi pun niste ovule, se numesc Polygynax. Dr zice ca sunt safe in alaptare dar as vrea sa stiu si parerea voastra, daca stiti cumva. Am cautat in acea baza de date Lactmed, dar nu am gasit nimic. Alaptatul nu il voi intrerupe cu siguranta, la nevoie voi amana tratamentul, dar vreau sa stiu daca pot pune ovulele totusi acum.

Merci

my baby, Lara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maricar spune:

Draga Eseea,
Sa stii ca si eu am folosit polyginax in timpul alaptarii si chiar in timpul sarcinii. Acum, din cate stiu eu, la contraindicatii e mentionata sarcina si alaptarea , dar mie mi-au fost prescrise de medic.Asa ca nu cred sa-i faca celui mic vreun rau.

mariavlad

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eloise spune:

Revin si eu cu o problema. Imi pare rau ca nu am parcurs chiar tot ce s-a scris la subiect pana acum, sper ca intrebarea mea sa nu fie redundanta.

Baietelul meu are aproape 9 luni si a ajuns la 4 reprize de alaptat pe zi. De fapt, 2 dintre ele sunt in completarea micului dejun si a mesei de amiaza, mese exclusiv de lapte sunt doar cea de seara la culcare si cea de dimineata la trezire. Din cate retin necesarul de lapte al unui sugar mare si al unui copil pana la 1 an ar fi undeva intre 600-900 ml de lapte/zi. Eu nu sunt sigura ca acum ii mai asigur acest necesar. Lactatia s-a diminuat, fireste, odata cu diversificarea. La unele mese (cele de peste zi) e cam agitat si nu suge mai mult de 6-8 minute; impresia mea e ca nici nu prea e foarte mult lapte in acele momente ale zilei. Voi ce spuneti? Cam cate mese de lapte ar trebui sa aiba un copil la 9 luni si peste aceasta varsta? Cum pot fi sigura ca primeste cat are nevoie?


Andra si Vladut (14.10.2006)
puiul meu creste...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Eseea si eu am pus ovule poligynax in timpul alaptarii, la recomandarea medicului ginecolog (stia ca alaptez).


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Initial creeata de mihaengblom



Salut! am 2 gemeni de 2 saptamani jumate, unul este 3,5kg si 3,8 kg si dinpacate nu am lapte deajuns. La inceput nu au putut sa suga prea bine pentru ca erau un pic galbeni si au fost sub lampa albastra si laptele nu a mai venit asa bine. Trebuie sa completez la fiecare masa cu lapte praf inlocuitor dar cred ca nu le prieste prea bine, au multe gaze.
ce sa fac ca sa-mi creasca productia de lapte? cred ca as avea deajuns pt un copil dar nu pt amandoi.
tocmai am citit despre "galactogil"... a incercat cineva ?
ce alte medicamente mai exista?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

multumesc fetelor. da, si dr meu ginecolog stie ca alaptez, mi-a zis ca le pot lua. daca si voua v-au zis la fel, atunci e ok, o sa le pun.

my baby, Lara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moko spune:

indraznesc sa vin si eu cu o intrebare...si-mi cer iertare( sunt sigura ca s-a vorbit despre asta , dar micutul meu de 10 zile nu e foarte rabdator sa ma lase sa citesc din urma prea mult)
Eu alaptez exclusiv, nu-mi fac probleme ca n-as avea destul lapte,dar nu sunt sigura ca procedez bine: adica la fiecare alaptat ii dau lui bebe doar un san, urmand ca data viitoare sa i-l dau pe celalalt. E ok asa? Pediatra , mama si tot clanul de sfatuitori imi spun ca ar trebui sa-i dau din ambii sani. Cum e mai bine?

" despre 3 lucruri nu te grabi sa vorbesti: despre Dumnezeu, pana nu-ti intaresti credinta in El, despre pacatul altuia pana nu-l cunosti pe al tau si despre ziua de maine pana nu se lumineaza de ziua!"
poze cu noi si bebe

Mergi la inceput