Alaptatul-Help Line- (5)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maricar spune:

Draga MOKO,
Si eu i-am dat baietelului meu (si inca ii dau )cate un san la fiecare masa. Si eu am citit ca e bine sa-i oferi ambii sani, dar avand foarte mult laptic acolo, se satura numai dintr-unul. Singura problema ar fi ca pot aparea diferente de marime intre sani.

mariavlad

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

quote:
Originally posted by moko

indraznesc sa vin si eu cu o intrebare...si-mi cer iertare( sunt sigura ca s-a vorbit despre asta , dar micutul meu de 10 zile nu e foarte rabdator sa ma lase sa citesc din urma prea mult)
Eu alaptez exclusiv, nu-mi fac probleme ca n-as avea destul lapte,dar nu sunt sigura ca procedez bine: adica la fiecare alaptat ii dau lui bebe doar un san, urmand ca data viitoare sa i-l dau pe celalalt. E ok asa? Pediatra , mama si tot clanul de sfatuitori imi spun ca ar trebui sa-i dau din ambii sani. Cum e mai bine?

" despre 3 lucruri nu te grabi sa vorbesti: despre Dumnezeu, pana nu-ti intaresti credinta in El, despre pacatul altuia pana nu-l cunosti pe al tau si despre ziua de maine pana nu se lumineaza de ziua!"
poze cu noi si bebe




Moko, ambele variante sunt bune. Eu, alaptez de 1 an gemeni, in consecinta la o masa fiecare suge doar dintr-un singur san.
Daca tu te simti mai confortabil asa si bebe se satura e chiar o varianta mai buna decat sa ii dai sa suga din ambii sani la o masa.
Avantajul ar fi ca bebe va ajunge sa bea si laptele de la inceput (mai apos) si cel de la sfarsit (mai gras si mai bogat in calorii). Daca el va suge din ambii sani la o masa exista riscul sa nu bea decat laptele de inceput din ambii sani si sa nu beneficieze si de cel mai gras care vine dupa ce o buna parte din san s-a golit. In consecinta se va satura mai repede dar peste putina vreme i se va face din nou foame.
Singura problema ca alaptatul doar la un san pe masa este ca exista riscul scaderii secretiei lactate daca intervalul intre doua mese este mai mare de 3-4 ore.

Sfatul meu: continua asa dar tine-l pe bebe la san pana se satura (adica adoarme, se desprinde singur, are expresia acea de bebe satul care seamana foarte mult cu a unui om beat). Si da-i sa suga de cate ori vrea, cel ami bine ar fi la 1-3 ore interval.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

moko eu stiu ca daca goleste primul san si ii mai este foame, il pui pe bb si la al doilea... si ai grija ca data viitoare sa incepi cu cel de-al doilea (pt. ca din asta o sa pape, probabil, mai putin si n-o sa-l goleasca). Daca se satura decat de la primul, atunci doar la un san.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dodod spune:

eloise, sunt in ac situatie ca si tine. daca am retinut bine bebe tau este nastut pe 14 oct. al meu este nascut pe 25 sept deci sunt apropiati ka varsta si vad va f asemanatori si la mese cu laptic.
alex (bebe meu) nu l-a prea atras sanul de la inceput si ne-am chinuit tare cu toate ca lapte dupa ce papa el ma storceam si 150-200 ml deci a fost pt ca lactatia a scazut cu toate ca incercam sa ma storc in fiecare zi.
si bebe meu papa tot ca al tau
seara pe la 21-21.30 san, rar se mai trezeste in cursul noptii pe la 2 daca nu dimineata pe la 5-5.30cand papa tot san. apoi pe la 9-9.30 san cu fructe su branzica, 14 san cu ciorbita si felul doi(pireu, pilaf ......), 18 iaurt cu biscuite sise termina iar cu lapte 21-21.30 asa cum am spus la inceput.
eu am citit in "capraru" ca de la 6 luni "alimentatia naturala se poate mentine la 2-3 mese (dimineta, seara si la inca una sau chiar doua mese in cursul zilei". am citat din carte.
cantitatea de lapte eset de 500-700 ml pe zi daca se consuma mai mult lapte pot aparea carente.... anemii, infectii.
de la 10-11 luni cantitatea este de 400-500 ml lapte si produse lactate
eu zic ca ei stiu ce afc si chiar daca este mai putin este totusi lapte de "mama"care este mult mai bun decat celalat lapte.
eu sunt hotarata sa merg asa macar pana la un an.am cum vrea D-zeu.
bafta la alaptat si sanatate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Helenutza23 spune:

mihaengblom pot spune ca la mine nu a avut efect galactogil... am luat acum si ceai de alaptat hipp si la fel, nici in efect. eu de vreo 3 sapt fac si un trat homeopat+naturist si nimik. nu stiu de ce nu creste productia. am auzit de ceaiul nutrinatal. o sa il incerc si pe ala. lichide beau cel putin 4 litri pe zi.


Helenutza + Horia Constantin (18feb2007) =

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Eu citisem ca ar fi bun metroclopramid-ul pt. cresterea lactatiei...
Voi stiti ceva?
Am citit pe prospect si nu scrie nimic, nici ca efect secundar... n-as vrea sa fac vreun rau bb-ilor daca iau


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

quote:
Originally posted by elyanne

Eu citisem ca ar fi bun metroclopramid-ul pt. cresterea lactatiei...
Voi stiti ceva?
Am citit pe prospect si nu scrie nimic, nici ca efect secundar... n-as vrea sa fac vreun rau bb-ilor daca iau






Elyanne, uite aici
http://www.breastfeeding.org/articles/reglan.html
Se pare ca efectele adverse sunt minime, atat pt mama cat si pt copil.
Din experienta (am pacienti care iau acest medicament, pe termen lung, pentru reflux gastro-esofagian) se poate folosi fara probleme.
E adevarat ca nici nu a venit nimeni pana acum sa mi se planga de faptul ca au inceput sa secrete lapte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Helenutza23 spune:

elyanne la mamincile de ianfeb 2007 sunt fete care au luat metroclopramid si chiar au sesizat cresterea productiei pt o perioada. dupa care nu a mai avut efect, ba chiar a scazut mai rau laptele. de aceea nu vreau sa iau desi suntem "in criza" de lapte.


Helenutza + Horia Constantin (18feb2007) =

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moko spune:

multumesc mult-mult de tot, fetelor! Ce m-as face fara DC?!?!!

" despre 3 lucruri nu te grabi sa vorbesti: despre Dumnezeu, pana nu-ti intaresti credinta in El, despre pacatul altuia pana nu-l cunosti pe al tau si despre ziua de maine pana nu se lumineaza de ziua!"
poze cu noi si bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Anna pt. informatii

Helenutza atunci nu-i bine... Acu' stau cat de cat bine cu productia ... io ma gandeam s-o mai maresc ca sa le scot completarea de lapte praf... dar daca zici ca au patit asa... sunt in dubii...
Mai bine mai continui cu laptele praf in completare... iar pe la vreo 6 luni cand or manca cat de cat si altceva (pe la 5 luni vreau sa incep diversificarea, pt. ca nu's alaptati exclusiv ca sa astept pana la 6) ma gandesc ca o sa le ajunga doar laptele meu...


Mergi la inceput