Codex Scepticus 2

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

Citat:
Si mai ales ma bucur de fiecare data ca exista si astfel emisiuni pe ecranele din ro

da, si eu ma bucur. Pentru 5 minute, ca dupa aia ma trezesc la realitate.
Stim cine e ProTV, da? Ce rating are.
Dar stim si cine e TvRM, televiziunea care gazduieste aceasta "cronica a scepticului"? Pai sa va zic, e un post bizar, prafuit si caraghios, ceva intre post tv teritorial si camin cultural satesc, se afla pe undeva pe la coada grilei de programe si, pe cuvint de pionier, nu-mi amintesc sa fi intirziat asupra sa vreodata mai mult decit secunda aia care ii e necesara telecomenzii ca sa treaca mai departe.
Da, se poate urmari emisiunea pe site-ul revistei, dar asta presupune ca, intr-un fel sau altul, ai ajuns acolo.

Cit despre televiziunile serioase....
Chiar ma gindeam acum doua saptamini la asta. Avuseseram prilejul sa-i urmarim, cite o ora, pe domnii Pogea, Geoana, Antonescu. Ce mare lucru era sa renuntam la unul dintre ei (mai ales dintre primii doi :P), si-n ora aia sa fie o emisiune despre Kepler, ca tot era numaratoarea inversa. Chemau doi domni destepti, capabili sa prezinte coerent si cu ceva entuziasm problema, luau citeva filmulete de pe net, ca-s sumedenie, si zau ca ar fi iesit ceva foarte interesant. Ca misiunea aia nu e spectaculoasa atit dpdv tehnic, cit prin posibilele implicatii aproape filosofice asupra parerii pe care-o avem despre noi insine.

P.S. Remarcati, va rog, ca n-am avut impertinenta de a spera ca s-ar fi putut reduce, pentru Kepler, din timpul de antena afectat vrajitoriilor in direct :).


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xenocid spune:

Stiu, limba oficiala a forumului este romana, dar pur si simplu nu m'am putut abtine.
Acum stiu ce o sa pregatim pentru serbarea de sfarsit de gradinita


A Poem Beyond Belief

A is Ad hominem, attacks quite insulting,

They may feel good but no good is resulting.

B is for Bible, they swear it’s all true,

But so do the Muslims, and Buddhists, and Jews.

C is Creation, 6000 years past;

But when looked at the evidence is always half-assed.

D is Debunker, it’s said with a jeer.

But we cannot debunk without bunk, that is clear.

E: EVP, hearing voices of dead,

but it’s really just patterns of sound you are fed.

F: The Face that’s on Mars is really a butte,

Is there on the obverse a giant patoot?

G is for Geller, a spoon he will bend,

Is it magic or powers, or more likely pretend?

H, Homeopathy, infinite dilution,

Perhaps better known as persistent delusion.

I, Ideomotor, the dowser’s director,

It fallaciously points on a randomized vector.

J is Junk science, it’s always reforming,

from alt med to New Age, and anti-global warming.

K is for Karma, you reap what you sow,

but if it’s not coincidence, then how would you know?

L’s Levitation, they claim that they float

but I think it’s just bouncing they’re trying to promote.

M: Mayans said: doom in Twenty Oh Twelve,

In 2013 those predictions we’ll shelve.

N is Nibiru, a planet of vapor,

It never shows up but it looks good on paper.

O: Oxygen water, marks can’t get their fill,

What they don’t understand is that they don’t have gills.

P: Faces in patterns is called Pareidolia,

In clouds it’s mundane but in pastry it’s holier?

Q is for Quacks, their science is lacking,

They’ll sell you snake oil with the government’s backing.

R: Repressed memories, bad things you’ve forgotten,

But it’s really the premise behind it that’s rotten.

S: Sylvia Browne, who randomly guesses,

That people believe her is why it depresses.

T’s for Trudeau, and the trash that he’s sellin’,

But credit card fraud? FTC: "He’s a felon."

U, Unidentified, the definition’s specific,

But it doesn’t stop cranks thinking they’re scientific.

V is Vaccines, which clear germs up quick,

But some folks don’t like them, they fight little pricks.

W’s for Woo-woo, Randi’s favorite word choice,

And who’ll argue with him? He gave us our voice!

X is for Xenu, scientologist’s Satan,

Give us all of your money, your engrams we’ll straighten.

Y is for Yeti, the Bigfoot, Sasquatch,

A whole lot of nonsense without a single hair swatch.

Z is for Zetans, those E.T. mind readers,

But they disappeared as they followed the Lieder.



Come to The Dark Side ... we have cookies!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:



Iti fu lene sa pui si link-urile sub cuvintele cu pricina :)...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

:) Xeno, trebuie sa vezi ultimul episod din Family Guy unde Megan il descopera pe D-zeu prin intermediul lui Kirk Cameron si Brian recunoaste ca e ateu :))

http://www.youtube.com/watch?v=rrhtBskS8QE
http://www.youtube.com/watch?v=ZoeKE8N-oD4&NR=1

Nu reusesc sa gasesc partea a treia dar poti sa descarci episodul de pe bit torrent.

Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005)
A ticket to hell has never been funnier

"If God is willing to destroy evil but not able to do so, then he is not omnipotent/all-powerful.
If he is able to destroy evil but not willing to do so, then he is malevolent.
If he is both able and willing, then whence cometh evil?
If he is neither able nor willing, then why call him God?" - Epicurious

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaba-rema spune:

Xeno, pantero, doruletz, etc.
nu stiu ce va straduiti voi atat, mey...
cui explicati voi cu linkuri si bibliografie seriasa ca nu e cazul sa se emotioneze din toate cele... ca vedeti bine, fiecare pasere pre limba ei piere .

Impulsul omului de a fantaza e de neoprit! Daca i s-a pus pata cuiva ca Divinitatea sta si-i masoara fiecare gest, gand si pas, 'geaba veniti voi cu treburi de-astea anoste, verificate si palpabile, sa sustineti ca nu tot ce zboara se mananca . Creka e in firea omului sa fabuleze si sa imagineze, si-apoi sa faca o teorie intreaga pe baza a ceea ce a visat el... E in fond mecanismul de aparare al omului fatza de desfasurarea vietii, de imprevizibilitatea intamplarilor dezagreabile sau tragice cu care ne 'cadoriseste' aceasta.

Imi vine in minte un fragment dintr-o carte remarcabila a lui Radu Tudoran, citez cu mare aproximatie:
" Teoria relativitatii aplicata in societate: daca esti un om erudit, si te pregatesti, apoi vii in fata unei adunari, expui ceea ce ai de spus cu mii de argumente, folosesti mii de cuvinte bine cantarite si potrivite... si-apoi vine o ciobota si tranteste trei vorbe proaste si te ia in batjocura, ... si toti vor izbucni in ras, nimeni nu te mai asculta, ci il admira pe grobianul acela."

Nu vreau sa inteleaga cineva de-aici ca nu admit parerile sale, oricare ar fi ele (asa sper!...). Dar sa nu va mirati ca in zadar incercati sa demonstrati ceva cu argumente (mai ales doruletz ).

Asa ca... resemnati-va cu ideea ca topicul e cam mort ...si asta e.

Poate e mai bine asa... ca oricum opozantii ideilor voastre sunt cam siguri ca formati o grupare conspirationista, misterioasa (cum alfel?
), nu se stie cu ce interese ascunse (pai, deh, normal! ) care incearca sa le deranjeze convingerile salvatoare.

PS: cat pe ce sa uit: si eu sunt de fapt membra 'under cover' a congregatiei voastre rau-intentionate ... si am scris aici doar ca sa starnesc polemici noi, ca sa resuscitez discutia... si sa incerc sa ispitesc pe cei de alta opinie ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Eu doar m-am gandit ca Xeno(si altii de ce nu) s-ar amuza cu episodul asta din Family Guy. E un show ce nu e pe gustul tuturor pt ca e plin de crude humor :)). Noi suntem fani si nu scapam niciunul :))

In rest la fel simt si eu.

Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005)
A ticket to hell has never been funnier

"If God is willing to destroy evil but not able to do so, then he is not omnipotent/all-powerful.
If he is able to destroy evil but not willing to do so, then he is malevolent.
If he is both able and willing, then whence cometh evil?
If he is neither able nor willing, then why call him God?" - Epicurious

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui gabi3604

Xeno, pantero, doruletz, iileana, etc.
nu stiu ce va straduiti voi atat, mey...
cui explicati voi cu linkuri si bibliografie seriasa ca nu e cazul sa se emotioneze din toate cele... ca vedeti bine, fiecare pasere pre limba ei piere .

Impulsul omului de a fantaza e de neoprit! Daca i s-a pus pata cuiva ca Divinitatea sta si-i masoara fiecare gest, gand si pas, 'geaba veniti voi cu treburi de-astea anoste, verificate si palpabile, sa sustineti ca nu tot ce zboara se mananca . Creka e in firea omului sa fabuleze si sa imagineze, si-apoi sa faca o teorie intreaga pe baza a ceea ce a visat el... E in fond mecanismul de aparare al omului fatza de desfasurarea vietii, de imprevizibilitatea intamplarilor dezagreabile sau tragice cu care ne 'cadoriseste' aceasta.

Imi vine in minte un fragment dintr-o carte remarcabila a lui Radu Tudoran, citez cu mare aproximatie:
" Teoria relativitatii aplicata in societate: daca esti un om erudit, si te pregatesti, apoi vii in fata unei adunari, expui ceea ce ai de spus cu mii de argumente, folosesti mii de cuvinte bine cantarite si potrivite... si-apoi vine o ciobota si tranteste trei vorbe proaste si te ia in batjocura, ... si toti vor izbucni in ras, nimeni nu te mai asculta, ci il admira pe grobianul acela."
Nu vreau sa inteleaga cineva de-aici ca nu admit parerile sale, oricare ar fi ele (asa sper!...). Dar sa nu va mirati ca in zadar incercati sa demonstrati ceva cu argumente (mai ales doruletz ).

Asa ca... resemnati-va cu ideea ca topicul e cam mort ...si asta e.

Poate e mai bine asa... ca oricum opozantii ideilor voastre sunt cam siguri ca formati o grupare conspirationista, misterioasa (cum alfel?
), nu se stie cu ce interese ascunse (pai, deh, normal! ) care incearca sa le deranjeze convingerile salvatoare
.

PS: cat pe ce sa uit: si eu sunt de fapt membra 'under cover' a congregatiei voastre rau-intentionate ... si am scris aici doar ca sa starnesc polemici noi, ca sa resuscitez discutia... si sa incerc sa ispitesc pe cei de alta opinie ...



rar mi-a fost dat sa citesc un mesaj mai grobian, mai ciubotesc, mai exemplificator despre cultura mediocritatii spoita cu gogu si vacsuita cu wikipedia, cu mai multa suficienta de sine prost mascata in amabilitate si mai impertinent ca asta al tau, draga "Gabi".

dar si mai plin de adevar, conform zicalei ca gura pacatosului adevar graieste, cu singura deosebire ca tu nu stii ce adevar ai rostit, printre scalambaielile verbale cu parfum de impostura.

qsar, fa-mi loc pe bancute la matragune, vin dupa ce termin punga asta cu lamai. da' a meritat, zau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaba-rema spune:

Citat:
citat din mesajul lui conchita

Citat:
citat din mesajul lui gabi3604

Xeno, pantero, doruletz, iileana, etc.
nu stiu ce va straduiti voi atat, mey...
cui explicati voi cu linkuri si bibliografie seriasa ca nu e cazul sa se emotioneze din toate cele... ca vedeti bine, fiecare pasere pre limba ei piere .

Impulsul omului de a fantaza e de neoprit! Daca i s-a pus pata cuiva ca Divinitatea sta si-i masoara fiecare gest, gand si pas, 'geaba veniti voi cu treburi de-astea anoste, verificate si palpabile, sa sustineti ca nu tot ce zboara se mananca . Creka e in firea omului sa fabuleze si sa imagineze, si-apoi sa faca o teorie intreaga pe baza a ceea ce a visat el... E in fond mecanismul de aparare al omului fatza de desfasurarea vietii, de imprevizibilitatea intamplarilor dezagreabile sau tragice cu care ne 'cadoriseste' aceasta.

Imi vine in minte un fragment dintr-o carte remarcabila a lui Radu Tudoran, citez cu mare aproximatie:
" Teoria relativitatii aplicata in societate: daca esti un om erudit, si te pregatesti, apoi vii in fata unei adunari, expui ceea ce ai de spus cu mii de argumente, folosesti mii de cuvinte bine cantarite si potrivite... si-apoi vine o ciobota si tranteste trei vorbe proaste si te ia in batjocura, ... si toti vor izbucni in ras, nimeni nu te mai asculta, ci il admira pe grobianul acela."
Nu vreau sa inteleaga cineva de-aici ca nu admit parerile sale, oricare ar fi ele (asa sper!...). Dar sa nu va mirati ca in zadar incercati sa demonstrati ceva cu argumente (mai ales doruletz ).

Asa ca... resemnati-va cu ideea ca topicul e cam mort ...si asta e.

Poate e mai bine asa... ca oricum opozantii ideilor voastre sunt cam siguri ca formati o grupare conspirationista, misterioasa (cum alfel?
), nu se stie cu ce interese ascunse (pai, deh, normal! ) care incearca sa le deranjeze convingerile salvatoare
.

PS: cat pe ce sa uit: si eu sunt de fapt membra 'under cover' a congregatiei voastre rau-intentionate ... si am scris aici doar ca sa starnesc polemici noi, ca sa resuscitez discutia... si sa incerc sa ispitesc pe cei de alta opinie ...



rar mi-a fost dat sa citesc un mesaj mai grobian, mai ciubotesc, mai exemplificator despre cultura mediocritatii spoita cu gogu si vacsuita cu wikipedia, cu mai multa suficienta de sine prost mascata in amabilitate si mai impertinent ca asta al tau, draga "Gabi".

dar si mai plin de adevar, conform zicalei ca gura pacatosului adevar graieste, cu singura deosebire ca tu nu stii ce adevar ai rostit, printre scalambaielile verbale cu parfum de impostura.



As putea spune exact aceleasi cuvinte despre postarea ta, e plina de insulte la adresa mea, nici n-am vazut atâta densitate de apostrofari pe centimetrul patrat ... asha, shi?
daca tu asa te manifesti, acu' eu ce poci ca sa fac ? sa fii sanatoasa si voioasa! si-ai grija ca lamâile în exces provoaca aciditate :D

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui gabi3604
As putea spune exact aceleasi cuvinte despre postarea ta, e plina de insulte la adresa mea, nici n-am vazut atâta densitate de apostrofari pe centimetrul patrat ... asha, shi?
daca tu asa te manifesti, acu' eu ce poci ca sa fac ? sa fii sanatoasa si voioasa! si-ai grija ca lamâile în exces provoaca aciditate :D



cunostinte minime de limba romana ti-ar fi fost suficiente sa pricepi ca am folosit nici mai mult, nici mai putin, exact insultele tale, unele cu sinonime. atat.

lamaile nu-s niciodata in exces la asemenea show-uri! tu cine te crezi, bre Gabi, bre, chiar si numai sa iti imaginezi ca doamne ca Llaura, AB, Ilse, Grace, si restul celor care si-au exprimat opinii diferite, mult mai documentat si mai cu bun simt, zic eu, decat oponentii, la topicul asta de trei bani, deci cum poti veni tu, ciobota cioboatelor sa le zici ca-s grobiene si cioboate si ca fantazeaza, spre deosebire de "erudita" de whatever her nick is si poate chiar spre deosebire de tine?! de TINE??? io ma mir ca-s singura care reactioneaza la asemenea xcwvrtbnt crasa! ti-as fi raportat mesajul la moderatori, dar ai capata prea multa atentie nemeritata. tu stii ce pregatire are AB? dar Llaura? ca sa citez doar doua nume. pe care tu le faci cioboate si grobiene. bai, mi-e sila. adios.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Grace spune:

Citat:
citat din mesajul lui gabi3604

Xeno, pantero, doruletz, iileana, etc.
nu stiu ce va straduiti voi atat, mey...
cui explicati voi cu linkuri si bibliografie seriasa ca nu e cazul sa se emotioneze din toate cele... ca vedeti bine, fiecare pasere pre limba ei piere .

Impulsul omului de a fantaza e de neoprit! Daca i s-a pus pata cuiva ca Divinitatea sta si-i masoara fiecare gest, gand si pas, 'geaba veniti voi cu treburi de-astea anoste, verificate si palpabile, sa sustineti ca nu tot ce zboara se mananca . Creka e in firea omului sa fabuleze si sa imagineze, si-apoi sa faca o teorie intreaga pe baza a ceea ce a visat el... E in fond mecanismul de aparare al omului fatza de desfasurarea vietii, de imprevizibilitatea intamplarilor dezagreabile sau tragice cu care ne 'cadoriseste' aceasta.

Imi vine in minte un fragment dintr-o carte remarcabila a lui Radu Tudoran, citez cu mare aproximatie:
" Teoria relativitatii aplicata in societate: daca esti un om erudit, si te pregatesti, apoi vii in fata unei adunari, expui ceea ce ai de spus cu mii de argumente, folosesti mii de cuvinte bine cantarite si potrivite... si-apoi vine o ciobota si tranteste trei vorbe proaste si te ia in batjocura, ... si toti vor izbucni in ras, nimeni nu te mai asculta, ci il admira pe grobianul acela."

Nu vreau sa inteleaga cineva de-aici ca nu admit parerile sale, oricare ar fi ele (asa sper!...). Dar sa nu va mirati ca in zadar incercati sa demonstrati ceva cu argumente (mai ales doruletz ).

Asa ca... resemnati-va cu ideea ca topicul e cam mort ...si asta e.

Poate e mai bine asa... ca oricum opozantii ideilor voastre sunt cam siguri ca formati o grupare conspirationista, misterioasa (cum alfel?
), nu se stie cu ce interese ascunse (pai, deh, normal! ) care incearca sa le deranjeze convingerile salvatoare.

PS: cat pe ce sa uit: si eu sunt de fapt membra 'under cover' a congregatiei voastre rau-intentionate ... si am scris aici doar ca sa starnesc polemici noi, ca sa resuscitez discutia... si sa incerc sa ispitesc pe cei de alta opinie ...


"Un om de spirit si de bun simt spunea odata despre un doctor plin de gravitate: omul acesta trebuie sa fie un mare ignorant, caci raspunde la toate intrebarile care i se pun." (Voltaire)

Mergi la inceput