Cauzele opririi din ev.a sarcinii(V Leiden+MTHFR)4

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ioanatugs spune:

miki m-am hotarat sa fac si restul analizelor.
Alexuta1181 m-am cutremurat cand am citit mesajul tau, ce macelar ai putut intalni.. I-ti doresc o sarcina usoara si la termen, ferita de orice problema!
2bobocei eu am facut analizele la sp. Coltea, la dr. Avram, dar am sunat inainte pt. programare. Tot dr.Avram mi-a spus ca pentru recoltare la analizele de trombofilie, nu trebuie sa mananci nimic cu 12 ore inainte. Aceasta ar fi singura conditie. Daca vrei i-ti dau nr. de tel. al d-sei.
Ingeras26 multa bafta, sa-ti iasa bine analizele.
Catalina ce mai faci???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Ioana care restul analizelor? Mutatia V Leiden si MTHFR? E bine ca vrei sa continui cercetarile. Timpul trece, fertilitatea scade ...




Miki Anul asta pun de-un pui ( sau doi )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ely29 spune:

Hello,
Pentru cele care au facut analizele la Coltea, ma puteti ajuta si pe mine cu niste preturi?(asta ca sa ma duc pregatita din timp)
Multumesc,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 11_dye spune:

Buna dimineata simpaticelor

Miki, intr-adevar, este vorba de heterozigot la factorul V Leiden.
Cu sarcinile a fost asa:
avort spontan la 6 saptamani, in 2003
sarcina oprita in evolutie la 10 saptamani, in 2006.

Si de atunci ... nimic, desi se pare ca suntem in regula si eu, si sotul meu.
In afara de histeroscopie pe care nu stiu de ce nu am solicitat sa o fac , cred ca am facut toate investigatiile. Stau bine si hormonal, chiar mult mai bine decat persoane cu 15 ani mai tinere, am rezerva ovariana, spermograma sotului este foarte buna ...
Am facut o IA, stimulata cu Gonal, am avut 1 folicul pe un ovar si trei pe celalalt (mari, peste 20 cm), si ... tot nimic.
Eu gandesc asa - poate sa fie vreo cauza nedescoperita inca, pentru ca nu am facut histeroscopia, stressul (din asta am mai mult decat am crezut vreodata ), sau poate chiar aceasta problema de coagulare a sangelui ...
Luna asta nu am mai facut nimic, voi face intai histeroscopia (cu analizele premergatoare) si apoi mai fac o IA, dar nu o sa mai iau atata Gonal. Am luat cate 2 fiole de 75 u.i/zi/5 zile. Nu vreau sa fac ovocite aiurea, si nici sa iau atatia hormoni! Si asa ma dor sanii foarte tare dupa stimularea asta.
Intre timp iau vestitele tincturi de coacaz negru si zmeur si omega 3 (desi nu am pb cu endometrul), iar sotului ma duc chiar azi sa-i mai cumpar tribulus terrestris, sa mentinem gigeii in forma!

Profa , la voi nu exista un hematolog bun? E cam lung drumul pana la Bucuresti!

Hai ca m-am intins la vorba!

Va pup pe toate! si sa auzim de !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danny1 spune:

am vazut ca medrol contine metylprednison.eu am primit metyl-bla, bla, pt ca am anticorpi anti-tiroidieni care pe scurt, duc la respingerea sarcinii.vai, ce harnice ati fost.pfuuuuu.e clar.ar fi bine sa fac si eu proteina C/S, chiar daca nu am mutatii trombo.


mami de Amira, medaliata cu argint la concursul de dans

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danny1 spune:

inca ceva.....am intrebat-o pe doct mea gine cnad mi-a facut trimitera pt an MTHFR si trombo daca imi dau si pt proteina S/c.a zis ca nu are rost, sa vada ce iese la astea.proteinele sunt influentate de trombo, ca acu nu am mai zis nimic?o fi uitat?


mami de Amira, medaliata cu argint la concursul de dans

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

profa
miki, intr-adevar progynova e estrogen. Peobabil mi-a dat sa nu dezechilibreze balanta progesteron-estrogen. Si am luat-o inca 3 sapt dupa test.

23+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanatugs spune:

Miki da si hemocisteina, factorul II...mai caut eu.
Ely29 la sp.Coltea pachetul de analize de trombofilie si sindrom antifosfolipidic costa 105 lei, iar cel mai complex, cu ProteinaS, proteinaC, Faftorul II, Hemocistetina costa 250 lei. Plus ca daca vrei si o hemoleuograma si o sideremie, ti le fac gratis, adica intra in pretul pachetului ales de tine.

baietii mei


"Marea taina a existentei noastre nu consta in a trai, ci in a sti pentru ce traiesti" Dostoievski

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurraa spune:

Citat:
citat din mesajul lui mcrissa

lauraa pentru aceste analize nu ai nevoie de trimitere de la dr-ul de familie, pentru ca oricum se platesc.
aceste mutatii genetice sunt mostenite, este materialul tau genetic cu care te nasti, care pot da intr-un anumit moment probleme de coagulare.la cum sunt eu patita, as zice sa le faci

Cea mai arzatoare dorinta

Cristina, mamica de doi ingerasi in ceruri

Fericiti cei ce plâng, caci aceia se vor mângâia

Multumesc mult de raspuns; analiza privind timpii de coagulare si tot ce e in legtura cu coagularea sangelui mi-am facut; am facut si eu multe analize fiind "patita".Multumesc inca o data

32 + minune de Maicuta Domnului ne vegheaza si ne protejeaza!
binecuvantarea si minunea noastra ***www.calendar-ortodox.ro/luna/noiembrie/noiembrie26.htm" target="_blank"> Sf. Stelian ne vegheaza si El
just "us" *** burticutza
www.onetruemedia.com/shared?p=834e5a3921b68aa10112f5&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank"> albinutze mai iunie 09

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurraa spune:

Citat:
citat din mesajul lui danny1

lauraa poti sa mergi si acum, chiar daca esti insarcinata.fetele spuneau ca unele se activeaza doar in sarcina.deci oricum poti sa le faci.



mami de Amira, medaliata cu argint la concursul de dans



O sa merg saptamana viitoare la Synevo caci am citit de la voi ca acolo se fac multumesc

32 + minune de Maicuta Domnului ne vegheaza si ne protejeaza!
binecuvantarea si minunea noastra ***www.calendar-ortodox.ro/luna/noiembrie/noiembrie26.htm" target="_blank"> Sf. Stelian ne vegheaza si El
just "us" *** burticutza
www.onetruemedia.com/shared?p=834e5a3921b68aa10112f5&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank"> albinutze mai iunie 09

Mergi la inceput