Cauzele opririi din ev.a sarcinii(V Leiden+MTHFR)4

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ingeras26a spune:

Va multumesc foarte mult. Eu m-am hotarat sa-mi fac urmatoarele:
ANTICORPI ANTI-B2 GLICOPROTEINA-1 (ANTI B2GP1) IGG
ANTICORPI ANTI-B2 GLICOPROTEINA-1 (ANTI B2GP1) IGM
ANTICORPI ANTICARDIOLIPINICI IGG
ANTICORPI ANTICARDIOLIPINICI IGM
FACTORUL II (PCR)
FACTORUL V (LEIDEN) (PCR)
LUPUS ANTICOAGULANT
FENOTIPARE LIMFOCITARE CELULE B,T SI NK
ANTITROMBINA III
PROTEINA C
PROTEINA S
MTHFR

Este suficient? prima sarcina ok, urmatoarele 2 pierdute in stadiu mic (5-6 saptamani).

Ingeras, mami de Maya
Campania noastra
www.petitieonline.ro/petitie/sustinere_pentru_reglementarea_legala_a_reproducerii_umane_asistate_medical_si_pentru_introducerea_procedurilor_inseminare_artificiala_si_fertilizare_in_vitro_in_programele_nationale_de_sanatate-p28651051.html" target="_blank">Petitia noastra - semneaza si tu!!
Infertilitatea este o boala!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns profa spune:

11dye,tocmai am cautat pe net inform. despre dr.Mambet...nu de ea mi-a zis d-na dr. de la \synevo de la noi,mi-a zis de directorul medical de la Synevo ,barbat,si il chema tot cu M,dar nu mai retin cum...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns profa spune:

miki,apropo de ceea ce crezi tu,ca nu mai poti face stimulare,eu nu cred ca e chiar asa.Stimularea se face cu FSH,da,scrie in prospect ca poate declansa fenomene trombotice,dar daca o sa iei tratament pt asta,nu cred ca va fi o problema.Si tu cred ca ai citit ce posteaza fetele de pe la Fiv in europa,ca li se da heparina imediat dupa ET,fara sa conteze daca au sau nu probleme de coagulare!
Cand am vb. ieri cu d-na dr. de la synevo,mi-a zis ca sunt absolut contraindicate anticonceptionalele.I-am spus ca eu am facut stimulare cu Puregon,si n-a zis nimic.Eu i-am spus ca din cate am citit,si estroprogestativele cresc riscurile de tromboze,dar ea mi-a raspuns ca da,dar astea ,de ultima generatie nu mai sunt chiar asa de riscante ca cele de demult.Cred ca trb. sa iei si tu heparina,si gata.Doar ca,probabil ca si mine,ar trebui sa stii cand sa o iei: cand incepi stimularea,dupa ET,dupa ce se confirma sarcina?
Eu n-am reusit inca sa ma lamuresc nici ce a fost cu deficitul de progesteron si cu val. mica a Bhcg,au fost scazute pt. ca embrionul nu era suficient de bine irigat,din cauza unor microtromboze,sau din cauze absolut diferite,independente de trombofilie,nu se secreta suficient progesteron si bhcg si atunci embrionul s-a oprit in evolutie?Dr.meu nu mi-a raspuns la aceasta intrebare, a tacut,probabil ca nici el nu stia ce sa zica... Tu ti-ai dozat progesteronul in sarcina?Ca si asta e un indiciu asupra felului cum evolueaza sarcina...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 2bobocei spune:

Mcrissa, multumesc. Analizele recomandate de tine se fac intr-o anumita perioada sau nu conteaza?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Wau, dar ce harnicute ati fost astazi!! Se pare ca schimbarea titlului are lipici
Alexuta1181 multumesc ca ai raspuns invitatiei mele de a posta aici, am sa trec datele tale pe prima pagina. Nu ai spus ce genotip ai, e f imp . In afara de Mutatia V Leiden mai ai si o alta anal proasta de hematologie? M-a speriat mesajul tau, nu stiam ca tb sa fiu asa de atent monitorizata atat ecografic cant si dpdv al coagularii sangelui. Nu am gasit un hematolog bun la mine in oras si dc nu gasesc tb sa ma mut in Buc. Cu burtik mare, intepat zilnic si singura in Buc fara sot fara mama nu ma vad . Dar poate DD ma ajuta si gasesc totusi un hematolog bun aici.
Multumesc inca odata pt povestea ta si sa mai intri sa ne spui ce ai mai facut.
11Dye nici eu mai sunt chiar o floricica, am 38 si jum si pb nu sunt numai la mine sunt si la sot. De fapt pana acum o luna credeam ca nu am nimic dar uite ca am. Cand ajungi acasa sa te uiti pe hartii si sa-mi spui de genotip ai ca sa te trec pe listuta.
Profa am invitat-o pe Moniland sa ne spuna mai multe despre tratam ei. Eu as vrea sa iau thrombo ass 3 zi si pe per stimularii si dupa ET Heparina. Din ce am citit sa masoara INR-ul si dc e mare se scade heparina, dc e mic se creste. Nu stiu dc mai e alta anal de facut. Exista aparat de masurat INR acasa dar e f scump, 1000 euro.
Nu mi-am masurat progesteronul in sarcina, stiu ca dc se vede ecografic corpul galben ai progesteron, eu luam 6 utrog /zi si mi-am zis ca nu are rost sa fac anal . Tu poti face eco in faza luteala sa vezi dc ai corp galben(in zi 21), dc nu se formeaza at ai deficienta luteala. La tine s-a intamplat ceva la nivel de embrion, nu s-a fixat bine=>BHCG a inceput sa scada=>corpul luteal a disparut=>progesteronul a inceput sa scada
Revin dc am uitat sa scriu ceva.




Miki Anul asta pun de-un pui ( sau doi )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns profa spune:

miki,nu stiu ce sa zic cu progesteronul meu...si la sarcina din octombrie,si la cea din februarie,corpul galben a fost bine definit,si endometrul bine vascularizat,ca am facut Doppler si am vazut,e-adevarat ca in oct. n-am luat progesteron,ca bhcg crestea lent si nu vroiam sa risc sa sustin o extrauterina,dar in febr.,cu un corp galben super,cu 6 utrogestan pe zi plus inj. cu progesteron,tot val. mici am avut...
ma bucur ca intra fete noi,ne intereseaza tare mult povestile voastre,tratamentele si solutiile pe care le-ati gasit,in felul asta in mod sigur ne putem ajuta unele pe altele.Multumim!
miki,Moniland a avut o probl. asemanatoare cu a noastra?ca nu mai stiu...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Profa, Moni nu a avut pb de trombofilie din cate stiu eu, a facut FIV in Austria si i-au dat Fraxiparina dupa ET doar pt ca tratam de stimulare coaguleaza sangele. Asa stiu eu dar sa vedem ce ne scrie. A avut o sarcina oprita din ev dar nu mai stiu la cate sapt (6 cred) si probabil de aceea i-au dat fraxiparina pana in sapt 7-8.
La tine poate e deficienta de B12, ai vazut ce scrie in art acela postat de mine, cat de imp e vit B 12 pt fertilitate. In curand vei gasi si tu raspuns la intrebarile tale





Miki Anul asta pun de-un pui ( sau doi )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Hei sunt aici.
Nu cred ca faptul ca am avut o sarcina oprita i-a facut pe cei din Austria sa-mi dea heparina. Acolo intra in tratamentul clasic.
In timpul stimularii am avut puregon si menopur pt stimulare, orgalutran pt inhibare. Apoi acid folic din 2 in 2 zile si zilnic o pastila de solupred (medrol). Astea le-am luat in timpul tratamentului de stimulare. Dupa punctia ovariana mi s-a zis sa iau 9 utrogestan/zi, acid folic si 1 injectie de fraxiparine 0,3 in fiecare seara. Dupa ET mi-a zis sa continui cu utrogestan, fraxiparine, acid folic + 1 tb de progynova pana la test. Cand le-am dat vestea ca am test pozitiv si i-am intrebat de tratament mi-au zis sa-l continui exact la fel inca 3 sapt si apoi sa ma duc la eco. Deci cand am a ajuns sarcina la 7 sapt am fost la eco si le-am scris din nou mai ales ca aveam vesti bune: doua inimioare. Legat de tratament mi-a zis ca fraxiparinul pot sa nu-l mai iau si treptat sa le elimin pe toate.

Cam asta ar fi povestea fraxiparinului in FIV-ul meu din Austria.
Mai stiu inca doua persoane care aveau in schema de stimulare tot asa fraxiparine a 2-a zi de la punctie si ASS 100 si astea pana la 6 sapt de sarcina.
Concluzia cei de la Clinica din Wels/Austria l-au baga in schema de tratament. Si nu mi-a dat sa fac nicio analiza legata de coagularea sangelui.

Ma bucur ca unele dintre voi ati gasit problema si mai ales ca e una ce se poate rezolva atat de usor. Sa aveti mult noroc!!!! Eu sunt prin zona daca vreti lamuriri.


23+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns profa spune:

Moniland,esti tare draguta,ne-ai raspuns atat de prompt...!Multumim tare mult!eu acum mi-am notat schema ta de dupa ET,si o sa i-o propun dr-lui meu,eu nu fac fiv,doar stimulare,tot cu Puregon.iti doresc numai bine,tie si buburuzelor tale!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Multumesc Moni, progynova este estrogen, nu? Nu am inteles, l-ai luat inca 3 sapt de la test? Medrolul are rolul de a nu respinge embrionul, nu?
Sanatate multa tie si buburuzelor[pu]




Miki Anul asta pun de-un pui ( sau doi )

Mergi la inceput