Deserturile Nataliei (5)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Iustina, lasa, pozele nu sint asa importante, atita timp cind primesti dovezi ca ceea ce faci este super bun la gust, din moment ce se devoreaza instantaneu . Felicitari pentru reusite!
Si eu am zis ca voi face trufe si separat, fara tort, ca tare bune sint.
Tipa cu site-ul e rusoaica ce sta in Canada, este cofetar profesionist. Am aflat de ea pe un alt forum (rusesc) pe care il frecventez. Deci initial am facut cunostinta cu retetele ei in rusa, abia de curind si-a facut acest site, unde le-a pus in engleza, probabil sa le faca mai populare. Apropo, tortul cu trufe si cel cu bezea si alune au fost unele dintre cele mai de succes retete pe forumul acela rusesc. De aceea m-a tentat sa incerc si eu (pe primul, ca nu prea ma impac cu bezeaua).
Mai am si alte surse de inspiratie, nu doar asta.
Despre numarul mai mic al foilor la al doilea tort, zic si eu, s-ar putea sa fie de la marimea oualor.

------------------
Numai bine,

Natalia si bebe Vlad (22.06.2004)

P.S.: Nu intrati aici daca tineti cura de slabire!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ortansa spune:

gata,l-am facut.am si papat juma din el.fondantul e intr-adevar f. bun-le-am facut pe amandoua-reteta lgireadei:-)(pt. flori si clovn) si reteta Nataliei-pt.imbracat tortul si mi se pare ca se aseamana la gust f. mult.se fac f. usor si se lucreaza la fel-rabdare sa ai:-).am facut floricelele in prima zi,iar restul tortului a2a zi.Blatul din pandispan,crema-cea de la tortul cu trufe-ciocolata+smantana-aici tre' sa recunosc ca am gresit putin pt. ca am inceput sa bat frisca ccc cand inca mai era calduta(la temp. degetului)asa ca mi-a luat f. mult pana s-a legat(am mai bagat crema putin in congelator,ca altfel nu cred ca reuseam) -si pana la urma aveam impresia ca o sa se taie-deci atentie,pt. cine vrea sa incerce-crema trebuie sa fie f. rece pt. a putea fi batuta(stiam asta dar).
la imbracat tortul nu prea m-am priceput,ca nu a iesit f. neted cum visam eu:-),a avut ceva gropite si delusoare,dar le-am mascat:-)

ca aranjament m-am inspirat din linkul rusesc dat de tine,Natalia.mersi mult:-)
aici poze:

http://community.webshots.com/photo/481638271/2541525690080123716wvkDrl



edit ca sa spun:de fapt fondantul cu laptele condensat e mult mai bun,ca acum am gustat si din celalalt.a,si ieri dupa ce am terminat de facut tortul am cazut franta.si pe voi va obosesc torturile?:-)(sau poate am imbatranit eu?:)


...if you know what I mean.(proverb american :-D)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Ortansa, tortul tau e o splendoare, cita rabdare ai avut, chiar esti bravo! Cred si eu ca ai obosit dupa realizarea atitor detalii. Cu ce ai taiat floricelele, frunzulitele si fluturasii, banuiesc ca ai avut forme speciale? Si clovnul e asa hazliu.
Ca sa iasa suprafata tortului fara denivelari, e nevoie sa se netezeazsca suprafata inainte de a pune fondantul. O glazura de ciocolata sau o crema de unt e perfecta in acest scop.
Felicitari pentru rabdarea ta, eu nu as putea sa fac atitea detalii, m-as plictisi dupa primele 3 flori.
La multi ani inca o data!


------------------
Numai bine,

Natalia si bebe Vlad (22.06.2004)

P.S.: Nu intrati aici daca tineti cura de slabire!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalinad spune:

iustina, natalia, despre ce site e vorba? luminati-ma si pe mine! eu care faceam prajituri din joi in paste am inceput sa fac mai multe dulciuri decat mancare gatita... deja sotul meu stramba din nas cand n-avem prajitura la masa!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

quote:
Originally posted by madalinad

iustina, natalia, despre ce site e vorba? luminati-ma si pe mine! eu care faceam prajituri din joi in paste am inceput sa fac mai multe dulciuri decat mancare gatita... deja sotul meu stramba din nas cand n-avem prajitura la masa!!

madalina


Madalina, e vorba de site-ul de unde am reteta tortului cu trufe: www.cooldesserts.com/2005/04/truffle-cake.html" target="_blank">vezi aici.
Ai grija ca barbatii astia se invata tare repede cu binele!

------------------
Numai bine,

Natalia si bebe Vlad (22.06.2004)

P.S.: Nu intrati aici daca tineti cura de slabire!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Unul din deserturile care imi face demult cu ochiul sa-l pregatesc este Cheese cake, o prajitura cu blat subtire (fie din biscuiti maruntiti, fie din aluat pentru tarte) si cu umplutura din crema de brinza (gen Almette sau Philadelphia). Pe net sint o groaza de retete de Cheese cake, care mai de care mai diverse, dar in general ele se impart in 3 categorii: - * cele care se coc simplu in cuptor, * cele care se coc in cuptor la bain-marie, si * cele care nu au nevoie de coacere. Am ales prima varianta. Am gasit pe net o reteta pe care am adaptat-o gusturilor si posibilitatilor mele (in loc de crema de brinza am folosit smintina scursa in tifon timp de 24 de ore – iese o consistenta care seamana mult cu crema de brinza) si iata ce mi-a iesit:

Cheese cake a la Natalia

Blatul este cel de la Tortul nemtesc cu brinza, reiau reteta aici:
200 g faina
1 pliculet praf de copt
75 g unt
75 g zahar
1 fiola esenta de vanilie
1 ou

Umplutura:
500 g crema de brinza (Almette cu smintina, Philadelphiha sau smintina scursa, cum am folosit eu)
4 oua
100 g zahar
200 ml smintina dulce (eu am folosit Dorna cutie rosie, de 32% grasime)
2 linguri amidon
vanilie

Blatul: Se amesteca toate componentele pentru aluat. Iese aluat pentru baza tortului. Se ia o forma cu pereti detasabili (diametrul optim – 26 cm, eu am folosit de 28 cm), se unge cu un pic de unt si se intinde aluatul in ea cu miinile, formind de jur inprejur o bordura de circa 3 cm. Daca se lipeste aluatul de miini, se umezesc periodic cu apa. Pina se pregateste umplutura, se pune forma cu blat in frigider.

Umplutura: Se bate crema de brinza cu zaharul, galbenusurile, vanilia si amidonul. In al doilea vas se bat albusurile, iar intr-un al treilea – smintina dulce (frisca). Se amesteca atent toate trei compozitii. Se toarna peste blat. Se baga la cuptor la foc moderat spre mic (160-170 grade). Se coace pina ce se prinde umplutura pe toata suprafata (se scutura forma usurel, se vede daca mai exista portiuni lichide in umplutura).
Se serveste dupa racirea completa. Se orneaza dupa preferinte.
Poza in sectiune
Aici am incercat sa arat consistenta extrem de fina si cremoasa a umpluturii, asemanatoare cu cea a unui sufleu, insa e greu sa redai prin imagini un gust anume .


------------------
Numai bine,

Natalia si bebe Vlad (22.06.2004)

P.S.: Nu intrati aici daca tineti cura de slabire!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ortansa spune:

Natalia,iti multumesc de urari si ma bucur ca-ti place cum arata tortul meu:-)adevarul e ca nu intentionasem sa fac atatea floricele,dar daca tot am avut fondant am zis ca tre' sa-l consum pe tot.am avut si ajutoare de nadeje:-)-cupiii-asa ca, mai in joaca,mai in serios ,le-am facut:-)clovnul l-am facut mult mai pe seara,tot in joaca.am decupat florile(pe care le-am pus apoi la uscat in cescute de cafea,ca n-am avut carton de oua:-)-am murdarit o gramada de cesti-dar arta cere sacrificii,nu?:-D) si fluturasii cu forme de biscuiti:-),desi vroiam sa fac fluturi din ciocolata,dar n-am mai avut timp a2a zi.
am netezit tortul cu crema de unt cum mi-ai spus,dar nu prea mi-a ajuns si nu am mai avut rabdare sa mai fac(apropos de rabdare).
si nu-mi spune mie ca tu nu le ai cu detaliile-ca ma minunez intr-una de pozele tale:-)

sa stii ca si mie-mi place mult cheesecake,dar mie nu prea-mi iese-cred ca nu pun branza potrivita-asa ca mi-ai da o idee buna cu smantana(poate sa fie si din aceea pt. frisca,au ba?-ca smantana neaosa n-am)


ps-auzi,e fain rau tortul ala dinaintea prajiturii cu branza,sper ca nu te superi ca m-am uitat.i-as face si eu sotului de ziua lui,dar cum sa aduc tortul de fatza cu socru-meu?asta e problema mea:-D

...if you know what I mean.(proverb american :-D)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

quote:
Originally posted by Ortansa

Natalia,iti multumesc de urari si ma bucur ca-ti place cum arata tortul meu:-)adevarul e ca nu intentionasem sa fac atatea floricele,dar daca tot am avut fondant am zis ca tre' sa-l consum pe tot.am avut si ajutoare de nadeje:-)-cupiii-asa ca, mai in joaca,mai in serios ,le-am facut:-)clovnul l-am facut mult mai pe seara,tot in joaca.am decupat florile(pe care le-am pus apoi la uscat in cescute de cafea,ca n-am avut carton de oua:-)-am murdarit o gramada de cesti-dar arta cere sacrificii,nu?:-D) si fluturasii cu forme de biscuiti:-),desi vroiam sa fac fluturi din ciocolata,dar n-am mai avut timp a2a zi.
am netezit tortul cu crema de unt cum mi-ai spus,dar nu prea mi-a ajuns si nu am mai avut rabdare sa mai fac(apropos de rabdare).
si nu-mi spune mie ca tu nu le ai cu detaliile-ca ma minunez intr-una de pozele tale:-)



Mi-am notat ideea ta cu cescutele de cafea.

quote:
sa stii ca si mie-mi place mult cheesecake,dar mie nu prea-mi iese-cred ca nu pun branza potrivita-asa ca mi-ai da o idee buna cu smantana(poate sa fie si din aceea pt. frisca,au ba?-ca smantana neaosa n-am)

Nu prea cred ca iese ceva potrivit daca scurgi smintina pentru frisca, aia e cam lichida, de fapt, n-am incercat niciodata. Dar voi nu aveti brinza Philadelphia pe acolo? Aia e perfecta pentru cheese cake.
quote:

ps-auzi,e fain rau tortul ala dinaintea prajiturii cu branza,sper ca nu te superi ca m-am uitat.i-as face si eu sotului de ziua lui,dar cum sa aduc tortul de fatza cu socru-meu?asta e problema mea:-D


Nu ma supar, eu insami am dat mai demult link-ul spre acest tort chiar aici in subiect. L-am facut la cererea unei prietene pentru ziua sotului ei. Ideea ii apartine in totalitate, eu doar am executat-o. Apropo, sinii sint acoperiti cu fondant din ala cu lapte condensat, necolorat. Iar pentru sfircuri am framintat putin fondant cu un pic de cacao. Asta in caz ca te gindesti si tu sa-ti suprinzi sotul. Si socrul, desisgur, vezi tu cum rezolvi.

------------------
Numai bine,

Natalia si bebe Vlad (22.06.2004)

P.S.: Nu intrati aici daca tineti cura de slabire!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyce spune:

Natalia, e super cheesecake.Si eu am facut ieri asa ceva, dar cu un strat de felii de mere sub branza si a iesit super bun.In compozitia de branza am ras coaja de lamaie si am stors si zeama, am pus 3 galbenusuri in branza si albusurile batute spuma, amidon.Pacat ca nu am facut poze si s-a devorat deja prajitura, dar cam asa arata ca a ta, doar cu mere dedesubt.
Pt branza eu am folosit quark - e ca un iaurt mai gros, dar cu gust de branza si copt chiar are gust de branza

Daniela Veuger si Alma Bianca 21 octombrie 2004
Alma,poze noi,si mai noi,cele mai noi,nou-noute,
poze yahoo


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=43451" target="_blank">Povestea Almei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Stinu spune:

Ortansa mie imi place tortul nico ,o idee geniala .
As incerca si eu sa fac ceva asemanator dar iti trebuie timp si liniste si cu vikingii mei nu cred ca am noroc dar am sa incerc un tort cap de mickey sau pinochio de Florii pentru fiul meu .Eventual o export pe fi-mea unei amice .Nu de alta dar e insarcinata si sa stie si ea cam ce o asteapta
Iustina

Mergi la inceput