FIV 112

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carry spune:

Stimularea o fac cu Menogon- 4 fiole pe zi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebi_f spune:

!
Kora scuze ca nu am raspuns pana acum, dar nu am prea mult timp liber.Acum am terminat de citit capitolul.
Da, eu am ambele trompe legate. Stanga deoarece acolo au fost cele 3 extrauterine si era compromisa, iar dreapta se pare ca pt. a nu "incurca" FIV-ul.Restul se pare ca sunt "bune". Sau cel putin asa am inteles eu din analize.
Pe 27 aprilie merg la Sabyc pt intalnirea cu dr. din Israel.
Revin cand o sa stiu mai multe. Pana atunci va citesc cu atentie.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns M Oana spune:

Carry exista multi medici si multe spitale care fac FIV, atat in tara, cat si peste granite. Eu am cugetat cateva luni bune unde sa-mi deschid dosarul de FIV, l-am deschis intr-o zi de august la Giulesti, insa desi era gata dosarul, am mai amanat inca 6 luni FIV-ul, caci simteam ca nu "sunt coapta". Am tot descris starile mele pe vremea aceea.
Am avut 3 variante, toate EXCELENTE, de a face FIV-ul: cu Tutu la Sabyc, cu Monseniorul si la Titan II, unde as fi fost tratata ca o regina si pe bani putini.
A trebuit sa pun in balanta multe argumente "pro ci contra" pentru a alege varianta CORECTA si am ales sa-mi asum toate incovenientele Giulestiului.
NU REGRET!
Cand esti departe de capitala e si mai greu in privinta comunicarii, imi dau seama de asta, insa din cate am vazut, cele mai multe colege de FIV nu erau din capitala.
Cum nu prea exista varianta ideala, cel mai bine e sa studiezi toate optiunile si sa alegi una, cea mai potrivita pentru tine.
Cale de comunicare exista (ti-am descris sistemul Giulestiului, pe care inteleg ca il stii si tu bine), nu ramane decat sa apesi pe butoanele/oamenii care trebuie. Ei isi fac treaba lor, noi insa avem sarcina dificila de a ne "face FIV-ul usor", e un joc interactiv intre noi si ei si e foarte important cum si cui punem intrebarile. Eu am incercat sa ma pun si in locul lor, cu mai mult de 100 de FIV-uri pe luna si i-am inteles si pe ei.
Partea psihologica a FIV-ului mi se pare mai dificila decat cea fizica sau la fel de dificila. BAFTA!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadalinaM spune:

Carry,
eu cind am facut tratam aveam 36ani si jum. Dar analiz hormonale nu erau "beton"! Am facut protocolul "lungo-scurt" care se da celor cu virsta peste 34ani(repet, poate tu ai niste analize horm. fff bune si intri in alta categ), incepe cu Diphe 0.1pt ~10zile si apoi continui cu Diphe si 3menogon/zi cam 13zile, in total ~2.3mg de Diphe, deci nu se ajunge la cei 3.75mg de Diphe in cazul tau. Asta, poate fiindca a considerat ca la analizele tale trebuie o inhibare mai puternica a ovarelor! Poate ai timp sa pui si val pt Estr, LH si FSH, te rog!
Eu nu cred ca trebuie sa iti mai faci atitea pb. Intre noi, cele care scriem aici, e neobisnuita schema asta de tratam. a dr.M, dar cite paciente are, fii sigura ca nu esti prima! Mai asteptam vesti de la fetele de la Medsana si pote atunci te mai linistesti.
Referitor la ? de ce e atit de greu sa obtinem o info cind FIV-ul o implicare atit de mare din partea noastra? eu iti raspund asa cum simt eu: fiindca ne trateaza pe toate pe banda! probabil ca sintem prea multe! nu se implica emotinal DELOC, nici un dr! Sint interesati sa isi cistige salariul, toti de acolo! cu cit sintem mai multe cu atit mai bine! se mareste baza de selectie, adica apar mai multe reusite decit daca ar fi mai putine cazuri(% oricum nu le stie nimeni) si lumea e atrasa ca la Mecca! Probabil ca doar Doamne-Doamne sau Norocul ne scapa, iar ei sint niste unelte pentru stabilirea unui "Echilibru Relativ".
Daca reusesti, iti e usor sa scrii povesti frumoase, daca nu, incepi sa te intrebi "unde am gresit? Eu am facut tot ce am stiut! Dr putea sa mai schimbe ceva in cazul meu? Putea sa mai ia in considerare 1-2 parametri? Data viitoare pe ce schema ma va baga? Organismul meu va fi atit de dragut sa inteleaga ca eu vreau sa raspunda STANDARD?". Cazurile noastre sint multe! Schemele de tratament sint inca in nr limitat, daca nu ai noroc sa raspunda organismul, in mod standard, la cea aleasa aunci, in dimineata aia , anume, printre norisori de fum(apropo de ce se fumeaza in spital??) atunci esti un dosar inchis si GATA!

P.S.
Cine e dr. Vultur?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danuska spune:

Carry, mie cred ca mi-a dat acest tratament intrucat am avut endometrioza (operata anul trecut in oct. la Giulesti). Oricum stai linistita, nu este nici o problema in privinta acestei scheme de tratament. Si eu intrasem in panica citind pe forum ca alte fete faceau diphereline 2 sapt. dar m-am linistit vazand ca si tu ai acelasi tratament ca si mine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andicu spune:

Hello gagici!

Liana, suna-ma cand vrei tu, nu ma deranjezi!
Sheri, merci esti dragutza , da' eu tot asa ma simt! nu-i nimic, sa fie bebe bine!
Adhnana, felicitari pt FETITA ! sa fiti sanatoase amandoua!





Andicu 25+Filip Cristian
Poze cu burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalina28 spune:

CARRY eu am facut Diphereline in Z21 a CM tot odata am avut o fiola mare,apoi am fost la echo in Z2 si am inceput stimularea in Z8 cu GonalF 3fiole/zi,in z19 am facut Pregnylul iar in z21 fix la o luna de la injectarea cu Diphereline am facut punctia.Sigur a vrut sa-ti zica sa incepi in Z5 sau asa ceva si a gresit sfatul meu sa mergi la el sa-l intrebi.Face echografi si sambata sau duminica si este cu siguranta mai liber,dc nu poti ajunge la dumnealui ia legatura cu dr.Cocei sau dr.Codreanu,eventual suna la madam Geta sau la asistente la Florina, dc ai noroc sa vb cu Ana sigur te va lamuri
MadaM,dr.Vultur este tinerica si sta tot timpul in preajma dr.Marinescu

Madalina
si maine e o zi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adhnana spune:

Mrl, sheri, dana, galuscuta, antosit, andrada, andicu va multumesc pentru urari!
SheriDr Iosup mi-a spus sexul copilului.
Cu numele inca oscilam
Mirela si Pussi asteptam vestile bune

Adhnana 12 fix

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Liana30 spune:

Adhnana felicitari pt bebelina
Sheritooo daca as avea si io un Iosup aci la mine azi as afla ce sunt...dar n'am,,n'am asa ca trebe sa mai astept
Mirelaaaaaaaaaaaaaatin pumnii stransiiii stransiii..
Lachiiii ne mai pui pozeleee????
pussi ia mana de pe test ca te bat
Delia trimisai adresail astept cu bratele deschise..
KITOOO cum esti?da un semn,
MRL,Moni
melutzicooooo tu nu intri sa ne dai vesti???????ce ai facut??

Vreti sa faceti ceva? 5 euro pentru o viata!!

Putin cu putin se aduna marea...




"Nimic nu-i imposibil!"12

Nasica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada.P spune:

MadaM ti-am raspuns si pe PM. Acum un an la laparo mi-au spus ca am avut un mic focar de endometrioza in faza incipienta pe care l-au si cauterizat. La laparo din decembrie mi-au spus ca nu a recidivat. Deci...nu stiu sa zic daca se pune ca am sau nu am endometrioza. Oricum, nu mi s-a dat niciodata tratament pentru asta, nici cu Diphe, nici cu altceva

Andrada

Mergi la inceput