Lista Gradinite - bila alba / bila negra(2)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Loreena spune:

lista rechizite:

2 carti de colorat cu imagini mari, semnate;
1 cutie de creioane colorate (12 buc, lungi)
1 set hartie glace;
2 caiete desene mici;
acuarele (10-12 culori)
2 pensule;
plastilina;
coli de scris;
coli xerox;
lipici sau aracet;
carioci (cel putin 6 culori; cu 2 varfuri - gros si subtire;
1 marker;
1 pix gel negru
2 creioane negre;
ascutitoare;
dosar plastic cu sina, in care sa fie prinse 20 folii plastic;
planseta pentru modelaj

pana aici costul a fost cam de 75 ron

1 set jucarii de curte;
jocuri de constructie cu piese mari, de plastic

lunar - hartie igienica; sapun; servetele de masa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cheliuta spune:

La Smart Kids a slabit mult de tot calitatea astfel ca eu dupa o jumatate de luna septembrie 2007 am plecat dupa ce fusesem 2 ani la rand. Educatoarele se schimba ca sosetele, sala de masa a fost innjumatatita ca suprafata, se mananca in 3 trei serii, se doarme in sala de clasa care este minuscula deja pentru 13 copii de 4-5 ani,eram adus acasa la 16,45, programul platit fiind pana la 17,30 iar atitudinea domnului Istrat lasa foarte mult de dorit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi_dalma spune:

Revin cu un 'update' pt gradinita Smart Kids Baneasa


Personal - 3.5 puncte - comunicarea este greoaie si se pare ca nu mai sunt la fel de receptivi la problemele ridicate de parinti

Dotari - 4 puncte - este loc de mai bine;

Curatenie - 5 puncte - nu am motiv evident sa ma plang

Mese - 4 puncte - a slabit calitatea meselor si diversitatea lor;

Activitati in gradinita - 4 puncte - nu fac tot ce scrie in programa si se pare ca suntem deficitari din pct de vedere al cunsotintelor; limba engleza nu se face asa cum se promite;


Activitati extracuriculare - 3 puncte

total 23.5 puncte

Ca semnal de alarma ... avem cazuri repetate de scarlatina .
Nu stiu exact ce trebuiau sa faca; au dezinfectat, au facut exudate samd... dar noi cazuri apar din 7 in 7 azile.
Innebunesc



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana75 spune:

adi, multumim frumos pentru descriere si punctaj. Imi pare rau de scarlatina, sper sa scapati.

Ioana, mama Mirunei si a Smarandei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loreena spune:

azi a fost prima zi de gradinitza; a fost ok a intrat s-a asezat pe scaunel si gata; nu a plans; am sunat educatoarea pe la 10 sa vad ce mai face; sunt curioasa daca a dormit;

la capitolul paturi stau cam prost in sensul ca la 30 de copii sunt cam 25 de paturi......

O intrebare am : la alte gradinitze de stat se da si masa de dimineatza?

un dulapior e alocat mai multor copii; pe usa interioasa sunt scrise numele - 4-5

momentan nu are schimb educatoarea, astfel incat ea sta pana la 12.30 si apoi cand vin sa o iau mi-a zis ca o sa gasesc pe alta educatoare de la alta grupa

pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns matahut spune:

Am vazut ca s-au scris lucruri de bine despre gradinita Doris de pe Filaret. Am trecut si eu pe acolo sa arunc un ochi, dar intrucat eram cu carutul cu bebe nu am intrat in gradi, am privit doar pe cei care isi luau copiii de la gradi si...pareau multumiti
Ma gandeam si eu sa o dau pe cea mica de la anu cand va face 2 anisori... E cea mai convenabila ca pret din zona si sper ca acesta sa nu fie singurul avantaj.
Am vazut ca nu are nici un pic de curte Cei care aveti copiii acolo, spuneti-mi si mie, unde ii scot afara? Ii duc in Parcul Carol sau nu ii scot deloc?
Ma tot gandesc de ce au asa preturi mici Am ajuns sa ma plang cand gasesc gradi cu preturi prea mari, dar sa mi se para dubios cand pretul e mai mic E doar in romana? Asa s-ar mai explica. Nici nu imi trebuie limbi straine, fiindca nu vreau sa o dau decat un an, pana va face 3 ani si o voi putea da la stat.

In alta ordine de idei, am vazut ca gradinita Rainbow Kids de pe Dragalina a fost laudata. Eu am fost acum 2, 3 ani acolo si ....m-am ingrozit. Era vara, doar cativa copii in curte, educatoarele tipau mereu la ei, ba una l-a si altoit pe un baietel (asta inainte de-a ne vedea pe noi). Apoi am fost intampinati cu un "A...ati venit asa neanuntati???" In fine, directoarea a incercat sa fie cat se poate de amabila, s-a scuzat pt starea in care era gradi, mocheta etc (era mizerie, se pare ca era inainte de curatenie...era sfarsitul lui iulie). Ne-a prezentat dosarele copiilor (care aratau bine), ne-a laudat personalul, in fine, a facut tot ce trebuia facut, DAR din 2 in 2 fraze scapa cate un dezacord. Asta ne-a convins ca nu e de stat acolo. Daca directoarea vorbeste asa in romana, oare cum o vorbi in engleza (ca e gradi americana) si cum or vorbi educatoarele??? In fine, nu am cum sa dau note fiindca nu am avut copilul inscris acolo, dar o parere in plus nu strica niciodata. M-as bucura daca lucrurile s-au mai schimbat (in ceea ce priveste corectitudinea limbajului directoarei...nu cred sa se mai poata face ceva).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loreena spune:

Azi avem fix o saptamana de cand am inceput gradinitza; educatoarea pare ok, aproape zilnic am sunat-o la pranz sa vad ce face fata; optionale face muzica si engleza; am nemultumiri legate de mancare; dimineatza a avut finetti sau sandwich cu salam sasesc (eu nu i-am dat asa ceva, in general am preferat sa nu ii prea dau salamuri, mezeluri prea multe; si aziiiiiii a avut varza cu carne de porc mi se pare o mancare grea; in plus am inteles ca li se da chiar si fasole cu carnati .......deci la capitolul Mese din start au puncte in minus

pana acum avand in vedere ca a trecut doar o saptamana sa va dau si punctajul meu:

Personal - 4 (am avut divergente cu o educatoare de dupa-amiaza cum ca nu vin sa iau mai repede copilul; la 12.30 educatoarea lor pleaca si dupa-amiaza raman prin rotatie educatoare de la alte grupe care normal ca sunt nemultumite sa stea "peste program"; la grupa mica nu au educatoare schimbul 2);ingrijitoarele par ok si chiar mi-au dat detalii despre ce a mai facut carla, la somn, la masa, daca a plans)

Dotari - 4 puncte (salile sunt mari spatioase, patuturi ok; curte mare, nisipar; leagane, tobogan; curtea acum insa nu prea este ingrijita...poate ca pana vine caldura o vor amenaja; in vara am vazut ca au amplasat niste leagane noi in curte)

curatenie - 4 puncte ( pare ok; am vazut ca se spala mereu cand am fost sa o iau pe carla; ca sa urce la etaj parintii trebuie sa isi puna cipici de carpa peste pantofi; doar curtea nu e prea ingrijita)

Mese - 4 puncte (mi se pare prea grea mancarea in unele zile si cam saracacioasa la gustarea de dimineatza si de dupa-amiaza cand se trezesc)

Activitati in gradinitza/extracurriculare - 5 (momentan sunt multumita; a invatat la muzica sa zica "DO RE MI FA SOL LA SI DO" Ssi un mini cantecel cu mos craciun;referitor la engleza e prea devreme sa ma pronunt; maine vine teatrul la ei in gradinitza - sper sa ii placa)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns badjoke spune:

Incepand din septembrie, anul acesta, fetita mea (3 ani si 3 luni) merge la gradinita de stat nr.64, Floare de Colt.
Este o gradinita foarte curata, cu personal atent (deocamdata.
Zilnic sunt alte meniuri. Intr-adevar mai este si carne de porc in meniu(cum zicea o mamaica) si fasole boabe, dar in rest este OK.
Are 3 mese pe zi, cu 2 gustari intre ele. Masa ne costa 6 ron/zi.

Personal - 4 puncte (la inceput fetita mea facea pipi pe ea si n-o schimbau; cu toate ca ea spunea cand facea pipi~ atunci fiind la inceput ori se dadea la joaca si nu-si dadea seama cand facea pipi, ori ii zicea doamnei dar n-o baga in seama); dar acuma n-o mai gasesc uda

Dotari - 5 puncte;

Curatenie - 5 puncte ;
Mese - 4,5 puncte;

Activitati in gradinita - 4 puncte (cand era timp frumos nu-i scotea deloc afara din clasa)

Activitati extracuriculare - 3 puncte (au fost o data la teatru si fac aerobic si engleza)

Total puncte: 25.5


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns splendorica spune:

Buna mamici! Am o mare rugaminte la voi , imi puteti recomanda o gradinita in sectorul 4. Baietelul meu va implini 3 ani pe 22 februarie, binenteles ca va trebui sa cautam o gradinita si-am inteles ca se fac inscrierile din martie. Sfatul vostru este sa cautam o gradinita de stat sau particulara??????????? Astept sfaturile voastre. PUPICI PENTRU PITICI SI MAMICI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns matahut spune:

quote:
Originally posted by splendorica

Buna mamici! Am o mare rugaminte la voi , imi puteti recomanda o gradinita in sectorul 4. Baietelul meu va implini 3 ani pe 22 februarie, binenteles ca va trebui sa cautam o gradinita si-am inteles ca se fac inscrierile din martie. Sfatul vostru este sa cautam o gradinita de stat sau particulara??????????? Astept sfaturile voastre. PUPICI PENTRU PITICI SI MAMICI



Unde anume in sectorul 4? Daca iti e aproape de Unirii eu iti sugerez Gradinita de stat 192, Pisicile Aristocrate, educatoarele sunt competente si iubesc copiii, gradinita e foarte curata, mancarea foartea buna. ANul acesta s-a inceput constructia unor corpuri noi de cladire, va fi cea mai moderna gradi de stat din Bucuresti. Am auzit a ar fi planificata si o piscina , dar informatia inca nu e confirmata

La Unirii, daca alegi o gradi particulara, este gradinita Prikindel, care arata bine. Mai multe info nu iti pot da, fiindca nu am avut copiii acolo.

Mergi la inceput