Bebelusi "made in USA" (2)

Bebelusi "made in USA" (2) | Autor: ciuf

Link direct la acest mesaj

Arhiva: 1


Initial creeata de Krissy

_____________________________________________________________________
Arthurana - North Carolina
DN=?
Viitoare mamica de ? DPN=?
_____________________________________________________________________
BiancaM - Irvine/CA
DN=11.12.1978
Viitoare mamica de DPN=09.04.07
_____________________________________________________________________
Bic – Bay Area
DN=?
Mamica de SMARANDA
_____________________________________________________________________
Biribu - ?
DN=?
Mamica de ANNA (05.02.07)
_____________________________________________________________________
CamiM- Philadelphia
Mamica de SOFIA ALEXANDRA (08/05/2006)
_____________________________________________________________________
Ciuf - Colorado Springs
DN=?
Mamica de LUCA si EVA MARIA
_____________________________________________________________________
Corinadana – Los Angeles/CA
DN=?
Mamica de RALUCA
_____________________________________________________________________
Cristina26 - Wichita/KS
DN=11.4.1977
Viitoare mamica de DPN=22.07.07
_____________________________________________________________________
Delia21 - New York
DN=?
Mamica de RUDY
_____________________________________________________________________
Gabbriela - ?
DN=?
Mamica de JULIAN
_____________________________________________________________________
Goanga23 - ?
DN=?
Mamica de MARA
_____________________________________________________________________
Irinuca_usa - Atlanta/GA
DN=09.09.1977
Viitoare mamica de ERIKA DPN=10.05.07
_____________________________________________________________________
Krissy - Warren/MI
DN=25.12.1973
Mamica de SOPHIA ANTONIA (01.03.07)
_____________________________________________________________________
Madalina78 - Brooklyn/NY
DN=03.08.1978
Viitoare mamica de DPN=28.04.07
_____________________________________________________________________
Michy Tavy - Bohemia/NY
DN=?
Viitoare mamica de ? DPN=?
_____________________________________________________________________
msl - ?
DN=?
Mamica de IOANA (03/09/06)
_____________________________________________________________
Musetto - ?
DN=?.?.1973
Viitoare mamica de ? DPN=12.08.07
_____________________________________________________________________
Oanaalex - Chicago/IL
DN=?
Mamica de ALEX
_____________________________________________________________________
Piticutz - Beaverton/OR
DN=27.10.1973
Aspiranta
_____________________________________________________________________
Serbanela - Chicago/IL
DN=?.04.1973
Viitoare mamica de MARIA - DPN=14.06.07
____________________________________________________________________
Siminaf - Ontario
DN= ?.?.1968
Mamica de DEIU si RALUCA
_________________________________________________________________
Taby - CA
DN= ?
Viitoare mamica de ? DPN=14.09.07
_____________________________________________________________________



Ciuf, Luca (11.11.2003) si Eva Maria (21.04.2006)
Camera lui Luca/Finding Nemo si Camera Evei-Gradina cu flori vesele

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Delia21 spune:

Arthurana,eu sunt 100% pentru nasterea prin cezariana pentru ca in primul rand este mai safe pt bebe si binenteles fara dureri pentru tine.Sper sa nu ma intelegi gresit si sa nu ma urasti pentru ce am sa scriu:si mie mi-a fost o teama de nedescris de nasterea vaginala drept pentru care am facut tot ce a fost omenesc sa o evit,plus ca sunt si paranoica......in sensul ca imi inchipuiam toate lucrurile rele care s-ar putea intampla lui bebe.Nasa bebelui meu este ginecoloaga aici deci nu iti voi spune ce urmeaza din imaginatie.Daca vrei neaparat sa nasti prin cezariana iti zic cum :te duci la un spital bun,cat mai bun nu de cartier marginas,deci undeva prin buricul targului,la emergensy room,adica la urgenta si.....cu o engleza cat mai stricata le explici printre multe lacrimi de durere ca ai nevoie neaparata de cezariana pentru ca ai avut memectomie,adica o operatie pt extirparea fibromului in urma cu 6 anisau orever,si ti-e teama sa nu ai rupere de uter.Spune-le doar I had memectomy to remove the uretin fibroids and than the doctor told me that i do need a c-section at birth.Din moment ce nu ai spus asta la doctorul tau.....nu spune ca ti-a urmarit cineva sarcina si nu te du la spitalul la care ar lucra acestia.Sau daca nu e prea tarziu......schimba ginecologul si i spui povestea asta.Daca nu ai nici o taietura care sa fie .....pretinsa memecome,spune ca au fost inlaturate laparoscopic pt ca erau mici.Binenteles ca trebuie sa si joci un pic de teatru daca mergi direct la urgenta.Ma rog sa fie totul bine cu voi!Eu am ramas si mai ....marcata caci in grupul meu de mamici de martie-april,ghiocei de 2006, 3 mamici si-au pierdut copilasii nascuti la termen ,copilasi care ar fi trait toti 3 daca veneau prin cezariana.Sa nu te superi pe mine ca siincer iti vreau binele si iti scriu cum i-ar scrie sora-mii; eu am fost constienta ca pentru doctor sunt doar o pacienta din nu stiu cate sute,ca pentru ea copilul meu este al nu stiu cate-lea adus pe lume cu ajutorul ei si....e normal sa nu-i pese de mine sau de bebe al meu asa cum imi pasa mie de durerea mea si de minunea mea care urma sa se nasca.Dintre cei 3 copii amintiti,unul a fost nascut aci in america unde sunt consecinte la greu asupra doctorului,in sensul ca-i va creste asigurarea de nu se vede plus ca-i ramane reputatia patata,adica ....orice poate merge pe internet si plati cativa dolari sa afle daca doctorul la care esti are ceva evenimente regretabile la activ.Dar toate astea si nici macar banii luati dupa un proces nu fac cat un bebe sanatos stim cu toateleWhere is a wish is a way!!.Spune-mi te rog ca nu te-am suparat caci asta e ultimul lucru pe care as vrea sa-l fac unei burtici!Apropo,cand ai the due date?

Noi avuram party pentru taierea motului odorului,uitati cateva pozici aici daca vreti sa vedeti http://family.webshots.com/photo/2970127770072337911RAGxJm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Arthurana spune:

Draga Delia,


Multumesc mult de mail. Bineinteles ca nu m-am suparat ci am apreciat enorm ca mi-ai scris.
Problema mea este mai complicata. Eu am o boala de coagulare a sangelui, si de asta se considera nastera vaginala mult mia safe.
La orice operatie, de orice fel, chiar si de apendicita sunt riscuri de cheaguri de sange...Deci eu am fost toata sarcina si inca sunt pe anticoagulante, injectii..
Clinica la care merg are 9 doctori care sunt specializati in high risk pregnancy si in care am mare incredere...parca m-am apropiat sufleteste de fiecare din ei...Deci nu se pune problema sa-i schimb acum.
Asa ca m-am obisnuit cu ideea unei nasteri vaginale cu epidural. In caz ca bebe e mare sau in pozitie necorespunzatoare sau alte complicatii imi vor face cezariana bineinteles.
Te pupic si sa-ti traiasca bebe si sa fie sanatos si mancacios.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl spune:

Completati-mi si mie pe listuta de la inceput, va rog, cine este responsabil cu asta :
mamica de ioana 03/09/06

Arthurana, nu-ti fie frica de nasterea vaginala ca nu e asa de rau cu epidurala; eu am avut cezariana in cap tot timpul, dar acum imi dau seama ca a fost mult mai bine nasterea vaginala, m-am refacut foarte repede ceea ce la cezariana nu cred ca ar fi fost posibil; nastere usoara si bebe un sanatos!


http://www.totsites.com/tot/bebepoze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Arthurana si eu iti recomand nasterea vaginala. E natural si e mai bine si ptr tine si ptr bebe.

Sanatate muuuulta!

corinadana mama Ralucai

http://community.webshots.com/user/corinaraluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Arthurana spune:

Multumesc mult fetelor.
M-ati m-ai incurajat putin. Conteaza enorm, mai ales ca nu am pe nimeni aici in afara de sotul meu.
Dar chiar voi aveti parintii aici cu voi? Cine va ajuta?
Ai mei vor veni in vizita pentru cateva sapt, dar apoi vor pleca la Bucuresti pentru ca amandoi am joburi si nu-si pot permite sa le piarda.
Va pupic pe toate
Noapte buna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalina78 spune:

buna!
si eu ma laud deocamdata ca o sa merg pe nastere naturala FARA epidurala, sper sa ma ajute Dumnezeu sa fac asa!
intre timp ma dor oasele bazinului groaznic, si ma doare raustiti voi ce, cred ca se lateste bazinul da e cea mai naspa durere de pana acum....
de ajutat...hmmm.... pai sotul cand nu are de lucru cate 16 ore pe zi- a spus ca o sa isi ia vacanta 2 saptamani dar sigur va sta cu laptopul in brate si va vorbi la telefon! eu o mai am pe soacra si cumnata foarte aproape dar nu contz nici macar 1% pe ele!
mama o sa o ajute pe sora mea care naste in 2-3 saptamani de acum!
dar lasa ca trebuie sa ne incurajam si au mai fost parinti pe care nu i-a ajutat nimeni si s-au descurcat
arthurana cum stai cu baby movement? ai rabdare , vrea bebele sa se miste cand vrei tu a numeri? dar cu glicemia?
fetele, mersi pt informatiile despre bagajul de spital!
Krissy sofia e o dulce, am vazut-o in pozele de la martie aprilie!
pupici

Culmea sarcini? Doi lei sa faca un tauras!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BiancaM spune:

Salutare, mamici si burtici!

Ieri am fost si noi la control. Pt ca i-am zis ca nu prea l-am simtitit pe bebe vreo 2 zile, m-a monitorizat vreo 15-20 de min. Era totul in regula, bebe reactiona , se misca, si pulsul era in regula. Mi-a verificat si cantitatea de lichid, si a zis ca e in regula si cu lichidul.
Surpriza a venit dupa controlul colului. E dilatat 2 cm. Cred ca cele vreo 2-3 saptamani de pana acum, cand bebe s-a jucat zilnic pe colul meu si-au spus cuvantul. Plus ca zicea doctorita ca s-ar putea sa fi avut si ceva contractii pe care eu nu le-am simtit. Drept e ca eu in afara de cele B-H altele nu am experimentat.
Saptamana viitoare facem si un eco, ca sa vedem cat a crescut terorista mea draga.

Din experientele voastre sau ce ati mai auzit, credeti ca se poate sa duc pana la termen cu dilatatie 2, sau chiar sa depasesc?

Arthurana si eu sunt pro nastere naturala.

Cat despre ajutor, noi nu o sa avem , o sa fim doar noi doi si bebe. Ma sperie putin gandul asta, dar ma rog sa ne fie bine si sa ne descurcam. Doar nu suntem nici primii nici ultimii care o sa fim parinti si nu o sa avem ajutor.

Madalina, tu cum te mai descurci cu dieta?


36+


Bebica al nostru e
http://new.photos.yahoo.com/ibianca2003/albums/
http://new.photos.yahoo.com/ibianca2003/album/576460762390437639#page1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl spune:

Arthurana,
esti norocoasa ca o sa ii ai pe ai tai o perioada sa te ajute! eu nu am pe nimeni aici in afara de sot , care nu prea m-a ajutat, de fapt pe toata perioada sarcinii m-a tratat de parca nici n-am fost gravida....am calatorit peste tot, am facut de toate(chiar daca nu ma simteam bine de multe ori), pina si in ultimele zile de sarcina mergeam cu bicileta cu el, iar in ultima zi ma plimbam in parc si vreuiam sa ne dam cu barca, dar am cazut pe asfalt si am renuntat la barca...bineinteles ca seara am ajuns la spital...
sotul si-a luat 4 zile libere de la servici pt ca mai multe nu i-a dat, dar in toate astea 4 zile a batut internetu de numai m-a enervat si i-am facut scandal, mai bine mergea la servici...ce sa zic, a 3 a zi deja spalam haine si vase si dupa o saptamina aspiram si faceam curat...ca nu a vrut sa-mi angajeze femeie si nici sa ma ajute....ma gindesc ca daca aveam cezariana nu ar fi fost posibil sa le fac singura si era vai de capul meu...




http://www.totsites.com/tot/bebepoze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Biribu spune:

intru repejor sa va salut! hai sa incep cu niste raspunsuri:

Bianca - da, e foarte posibil sa ajungi la termen, unele gravi stau cu dilatatie 2 si 4-5 sapt. ai grija insa si nu face eforturi mari, e prea devreme pt bb la 36 de sapt cite inteleg ca ai, ar fi bine sa mai stea un pic!

madalina iti tin pumnii, hai ca mai ai un pic! vezi ca daca vine momentul si ai nevoie de epi, cere-o!!! nu iti ridica nimeni statuie daca nu o folosesti, iti spun eu ca e tare bine cind este....
arthurana stai linistita, o sa fie bine cu nastere naturala, eu si cu neplacerile de care am avut parte dar nu-mi pare rau ca am nascut natural. iar pt bb e mult mai sanatos sa iasa asa, ce dumnezeu, milioane de ani femeile tot asa au nascut si acuma vine lumea cu pareri care mai de care si zic ca e "stresant"
oricum, nu vreau sa creez o polemica insa fetelor aveti mare grija, aici cu asigurarile nu e de glumit si nu sfatuiesc pe nimeni sa comita vreo frauda sau sa inventeze vreo poveste, astia nu prea sunt fraieri deloc si de prins se vor prinde si apoi esti bun de plata, dar in plus mai ai si bucuria ca nu te mai accepta nici o asigurare, si daca e sa platesti totul cash, cred ca nu are nimeni de unde....


fetele si noi am fost doar noi doi eu si sotul dupa nastere, a stat acasa doua sapt, si m-a ajutat foarte mult, dar ne-am descurcat foarte bine in doi, si chiar nu mi-as fi dorit sa fie nimeni altcineva, asa am avut noi timp sa ne obisnuim cu bb, ea cu noi, si chiar daca nu om fi facut noi totul perfect nu conteaza, cel mai important e ca nu am avut pe nimeni sa critice si sa comenteze!!! stiti toate cum e - ca de ce plinge, ca nu faci bine samd. in principal el e cel care s- ocupat de casa si eu de bb, si m-a ajutat si cu schimbatul etc. la noi a mers bine.
pe mama o aduc deabia cind ma intorc eu la servici la trei luni,sa stea cu ea, vreau sa evit daycare cit mai mult posibil.
asta mica e tare dulce, suntem topiti dupa ea, papa bine sin, nu completam cu nimic si creste frumos. fetele care stau sa nasca, daca vreti sa alaptati puneti bbii sa sin cit de des in primele doua saptamini, cam la doua ore, si o sa vedeti ca productia se regleaza si va fi laptic suficient. nu e usor dar zau ca merita!

pupici

Biribu, mami de Anna (DN 5.02.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Krissy spune:

In primul rand multumesc Ciuf ca ai deschis un nou capitol. Te-as ruga daca poti sa adaugi in capul listei si linkul la primul capitol, asa cum au toate thread-urile pe aici.

Madalina, multumesc si tie pentru cuvintele frumoase despre fetita mea, ma bucur ca ti-au placut pozele (le-am pus acum si la semnatura). Multa bafta pe mai departe, ca in curand o sa-ti tii si tu puiul in brate.

Bianca, nu te stresa prea tare cu colul, si eu am umblat 3 saptamani cu col de 2 cm si am nascut pt ca mi s-a rupt apa. Chiar dupa ore bune de travaliu si perfuzie cu oxitocina dilatatia mea urcase doar la 3, asa ca nu e neaparat un motiv de ingrijorare! Iti tin pumnii sa rezisti pana dupa interviul pt green card!

Arthurana, ai toate motivele sa mergi pe mana medicilor tai! Opiniile pro si contra nastere naturala exprimate aici (uneori cu exagerata pasiune) sunt pana la urma subiective, asa ca tot numai medicul tau iti cunoaste situatia cel mai bine si te poate indruma spre o decizie corecta. Eu te incurajez, inca o data, tot pentru nastere naturala.

Mai vroiam sa ating cateva subiecte, dar din pacate s-a trezit Sophia, asa ca ramane pe alta data. Pana atunci, toate cele bune!


Cristina, fericita mamica de www.totsites.com/tot/sophiantonia" target="_blank">Sophia Antonia

"Babies are such a nice way to start people." ~Don Herrold

Mergi la inceput