Bebelusi "made in USA"

Bebelusi "made in USA" | Autor: Krissy

Link direct la acest mesaj

_____________________________________________________________________
Arthurana - North Carolina
DN=?
Viitoare mamica de ? DPN=?
_____________________________________________________________________
BiancaM - Irvine/CA
DN=11.12.1978
Viitoare mamica de DPN=09.04.07
_____________________________________________________________________
Bic – Bay Area
DN=?
Mamica de SMARANDA
_____________________________________________________________________
Biribu - ?
DN=?
Mamica de ANNA (05.02.07)
_____________________________________________________________________
Ciuf - Colorado Springs
DN=?
Mamica de LUCA si EVA MARIA
_____________________________________________________________________
Corinadana – Los Angeles/CA
DN=?
Mamica de RALUCA
_____________________________________________________________________
Cristina26 - Wichita/KS
DN=11.4.1977
Viitoare mamica de DPN=22.07.07
_____________________________________________________________________
Delia21 - New York
DN=?
Mamica de RUDY
_____________________________________________________________________
Gabbriela - ?
DN=?
Mamica de JULIAN
_____________________________________________________________________
Goanga23 - ?
DN=?
Mamica de MARA
_____________________________________________________________________
Irinuca_usa - Atlanta/GA
DN=09.09.1977
Viitoare mamica de ERIKA DPN=10.05.07
_____________________________________________________________________
Krissy - Warren/MI
DN=25.12.1973
Mamica de SOPHIA ANTONIA (01.03.07)
_____________________________________________________________________
Madalina78 - Brooklyn/NY
DN=03.08.1978
Viitoare mamica de DPN=28.04.07
_____________________________________________________________________
Michy Tavy - Bohemia/NY
DN=?
Viitoare mamica de ? DPN=?
_____________________________________________________________________
msl - ?
DN=?
?
_____________________________________________________________________
Musetto - ?
DN=?.?.1973
Viitoare mamica de ? DPN=12.08.07
_____________________________________________________________________
Oanaalex - Chicago/IL
DN=?
Mamica de ALEX
_____________________________________________________________________
Piticutz - Beaverton/OR
DN=27.10.1973
Aspiranta
_____________________________________________________________________
Serbanela - Chicago/IL
DN=?.04.1973
Viitoare mamica de MARIADPN=14.06.07
____________________________________________________________________
Siminaf - Ontario
DN= ?.?.1968
Mamica de DEIU si RALUCA
_________________________________________________________________
Taby - CA
DN= ?
Viitoare mamica de ? DPN=14.09.07
_____________________________________________________________________

Dragi gravidutze,luand bunul exemplu al mamicilor canadiene (sper ca nu se supara nimeni), vreau sa deschid si eu acest thread, deoarece am observat ca suntem nu putine pe forum si avem de-a face aici cu un sistem de sanatate si maternity rights destul de particulare. De aceea as dori sa avem unde schimba direct opinii si impartasii experiente, indiferent de varsta sarcinii.
Eu sunt la a doua sarcina, dupa un avort spontan cu un an in urma, si pot sa spun ca m-am confruntat cu un sistem medical si o mentalitate a doctorilor foarte diferita de cea din Romania.
O sa incep eu cu cateva intrebari. Doctorii aici nu se prea inghesuie cu ecografiile (am facut anatomy scan la 18 w si nu stiu cand o sa mai am ocazia sa vad bebelusa), dar tare mi-as dori, macar in trim. III, sa fac 4D si nu stiu unde sa caut in Michigan (n-am gasit mare lucru pe Internet). Aveti idee si cat costa, dat fiind ca nu va fi acoperit de asigurare?
Ca analize am facut pana acum Full Integrated Screen si Anatomy Scan (ambele la cererea mea, dat fiind anumite probleme si ingrijorari). La 24w va trebui sa fac testul de glucoza, iar la 28w re-imunizare pt. Rh negativ. Stiti ca se mai fac alte teste pana la nastere?
Va multumesc si sarcini usoare!

Cristina 21+, cu

Bebelusa
Babies are such a nice way to start people. ~Don Herrold

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns piticutz spune:

Good idea!

Eu nu sint "pregnant"(deocamdata!), dar imi doresc sa se intimple asta in viitorul apropiat, asa ca o sa urmaresc fiecare noutate ce apare aici.
Dati-i inainte, va rog si eu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Krissy spune:

Well, not so interesting?
Pana la urma am localizat clinica www.mybabyultrasound.com/services.asp" target="_blank">asta cam la 40 min. de mine, care ofera un "pachet" f interesant pt 4D:
"10-15 minute ultrasound scan captured on DVD(recorded in 2D, 3D and 4D modes). CD-ROM with 2D images in black and white and 3D images in color.
4 Black and white thermal photos.
Sex determination on request."

Oferta e cam scumpa - 169 $, dar cred ca totusi o sa ma programez pt 28w (cum recomanda ei). Tot as dori sa rog fetele din US care ati facut 4D la cerere cat v-a costat, ca sa am idee daca pretul e competitiv sau nu...

Week-end placut tuturor!

Cristina22+1, cu

Bebelusa
Babies are such a nice way to start people. ~Don Herrold

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim222 spune:

Eu nu sint graviduta dar am fost acum citiva ani:))).
Si eu am fost ca si tine socata de cit de putine ecografii se recomanda si importanta acordata acestora.
In functie de virsta ta se mai recomanda eventual consultatia genetica, urmata de testul ales te tine....triplu test, aminocenteza etc.
Stiu ca si eu am cautat si dorit sa fac aceasta ecografie 4D....si desi costa parca 200$, nu au vrut sa mi-o faca fara recomandarea doctorului!Nu am reusit sa le fac sa-mi explice si mie de ce daca platesc imi trebuie si recomandarea dr! Pe banii mei??

Sarcina usoara!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BiancaM spune:

Buna Krissy,
Ne intalnim si aici. Eu iti scriu doar ca sa stii ca sunt si eu aici, ca altfel nu te pot ajuta cu nimic. Eu sunt insarcinata, dar am asigurare medi-cal si nu imi e valabila decat o luna dupa nastere. Pana acum eu am facut triplu test(sapt viitoare aflu si raspunsul)si eco am facut doar una, la sapt 18, si cum nu au reusit sa vada bine tot ce voiau ei, m-au reprogramat peste 2 sapt cand bebe o sa aiba 21 de sapt.
Din ce am mai auzit eu, doctorii de aici parca zici ca sunt batuti in cap. As putea spune ca aproape mi-as dori sa fi fost acasa in Ro pe durata sarcinii.

Sa fiti iubite(iubiti)!
http://new.photos.yahoo.com/ibianca2003/albums/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciuf spune:

Da, si eu sunt o mamica de doi pui nascuti aici. Ce am remarcat e ca unii ginecologi sunt tare zgarciti in recomandarea unui ecograf. Pe de alta parte am vazut multe gravidute care de fiecare data cand intrau in cabinetul medicului li se facea un eco. Numai ca eu nu am fost asa norocoasa. Pe durata sarcinii am avut parte numai de doua eco. Unu a fost in saptamana a sasea cand am avut sangerari si medicul a vrut sa vada daca sarcina mai e viabila, iar al doilea a fost la 18 sapt. Atat. Nu am mai vazut altul ca cica nu sunt motive medicale.
In primele trei luni am avut repaus total, stat numai in pat, mers decat la baie. Nici un medicament de sustinere a sarcinii. Numai vitamine prenatale.
Bianca, asa e. Pe durata sarcinii ai vrea sa fii in Ro, dar sunt convinsa ca ti-ai dori sa nasti in USA. Nu se compara conditiile si modul cum esti tratat din partea medicului si al asistentelor. Eu, cel putin, am fost o fericita din punctul asta de vedere. Am nimerit numai pe mana unor oameni exceptionali, care m-au tratat ca pe un om.
Numai bine si sarcina usoara.

Ciuf, Luca (11.11.2003) si Eva Maria (21.04.2006)
Camera lui Luca/Finding Nemo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliana spune:

Eu am fost ffffff. multumita de cum am fost tratata pe tot parcursul sarcinii. Krissy, eu zic D-ne fereste sa iti doresti sa fii in Ro. Mai omeneste ca aici nu ai sa fii tratata. Eu am nascut primul copil la 28 si pe a doua la 30 de ani. La prima fetita am facut echo la 20 sapt, una la 28 sapt ca i s-a parut ca bebe nu creste cum trebuie (dar totul a fost ok), la 31 sapt mi-au gasit preeclampsia, iar pe la 35 sapt am facut echo in fiecare sapt (am nascut la 37 sapt.) sa vada daca bb e ok si daca se intorsese. Eu nu vad de ce sa faca mai multe echo daca totul li se pare ca e ok. Doar pentru ca venim din Ro cu mentalitate ca sa facem in fiecare luna echo?

Teste am facut asa: triplul test, test de glicemie, teste de singe si un test prin sapt 37 (nu mai tin minte exact cum se cheama) al unui virus/bacterie (ce o fi fost) cind iti ia probe din anus si vagin.

Eu multumesc lui D-zeu si acum ca am nascut aici si nu in Ro. O sa ai timp sa iti vezi bebelusul dupa ce nasti:).

Ce mi-a placut mie aici ca ti se spune doar ca e ok sau nu, si nu ti se dau toate valorile de la analize/echo sa te iei de cap ca nu stii ce reprezinta si sa iti faci griji ca "uite, valoarea asta parca e prea mare sau prea mica". Eu am avut incredere totala in dr/nurse a mea si am mers pe mina lor. In spital la fel, am fost tratata ca un OM si nu o vita sau alt animal.

www.geocities.com/iulyana/emma_diana1..htm" target="_blank">Emma si Diana

poze 1,2,3,4,5,6,7





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Krissy spune:

Buna Bianca, si eu ma bucur ca ne intalnim si aici! Multa bafta in toate!

Multumesc Kim222 pt raspuns, daca zici ca era 200, inseamna ca e destul de bun pretul... Full Integrated Screen este echivalentul triplui test, iar rezultatele au fost bune, asa ca nu mi s-a sugerat amnio. Peste 2 sapt. am vizita de 6 luni si o sa mai intreb atunci doctorul ce teste ma mai asteapta (probabil din nou secretia, aproape de nastere, pt Steptococ B).
Vreau sa mai comentez si eu putin despre stilul OB/GYN de aici... Cand citesc la gravidutele de acasa cate tratamente de sustinere, ecografii si medicamente se dau, nu incetez sa ma minunez. Aici nu te baga in seama nimeni pana dupa 8 saptamani, ca cica asteptam natura sa-si faca treaba... Si dupa, iti fac analizele de sange standard, ce toxoplasmoza, listeria, etc, eventual la cererea ta insistenta. Doctorul meu e atent si imi raspunde la toate intrebarile, dar foarte multe au venit de la mine, pt ca m-am informat si am solicitat analize, ecografii mai dese si raspunsuri. Mi se pare ca e prea mult lasat la latitudinea gravidei, si asta da o nota de superficialitate si banalitate din partea medicilor. Stiu ca oi fi a mia suta pacienta a lor, dar pt mine e prima sarcina viabila si ne dorim atat de mult acest coplias, incat aceasta atitudine medicala "laid-back" ma deranjeaza.

Ca sa nu mai vorbim ce putin e concediul de maternitate - 3 luni pre + postnatal, si in general neplatit! Cred ca e printre cel mai putin din lume! E f corecta vorba ca "in Europa muncesti ca sa traiesti - in America traiesti ca sa muncesti". Nu vreau sa termin intr-o nota pesimista, insa fiecare sistem are si reversul medaliei, si aceasta e realitatea pt o mamica americana!

Editez ca sa multumesc lui Ciuf si Iulianei pt contributiile lor. Intr-adevar toate cunostintele si prietenele care au nascut aici au fost super-multumite de conditii si tratament la nastere, fara exceptie mi-au spus ca s-au simtit ca niste printese la spital (exceptie facand experienta medicala in sine). Si spitalul unde o sa nasc are in "maternity center" doar camere individuale tip mother-baby room(vezi www.beaumonthospitals.com/pls/portal30/site.web_pkg.page?xpageid=ob_after" target="_blank">aici,clic pe mother-baby tour pt video) cu comfort si aparatura exceptionale, asa ca in privinta asta sunt foarte optimista! Pana la urma sanatoase sa fim, nu?

Cam atat deocamdata, va pup si mai astept opiniile voastre!

Cristina 22+1, cu
Bebelusa
Babies are such a nice way to start people. ~Don Herrold

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bits spune:

hey fetele am intrat si eu la subiectul asta din pura curiozitate.credeam ca numai japonezii sunt cretini dar vad ca mai sunt si altii,oricum nu ii intrec americanii pe japonezi.si aici nu te baga nimeni in seama (ma refer la medicamente de sustinere)pana in sapt 17-20,pana atunci o asteapta pe mama natura sa-si spuna cuvantul.in schimb fac ecografii cu carul,pe banii nostri ca nu sunt acoperite de asigurare(o eco cam 40$).
sunt curioasa daca poti opta pt nasterea cu epidurala sau te lasa sa te chinui si sa simti durerile nasterii "sa fii cu adevarat mamica!" cum fac japonezii.

30,KEN(1nov 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim222 spune:

Mi se pare firesc sa nu se compare nasterea din US cu cea din Ro,ca doar ne despart 200 de ani de democratie!
Noroc ca eu traiesc in California, unde primesti pe perioada postnatala 50% din salariu (paid parental leave)...este singurul stat din US care are acesta facilitate si asta numai din 2004!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Krissy spune:

Draga kim222, sper sa nu te superi pe mine daca o sa nu fiu complet de acord cu argumentul tau. Nu cred ca "200 ani de democratie" au foarte mult de-a face cu conditiile in care se naste. Mai curand e vorba de puterea financiara, si se stie ca in America mai ales marile spitale sunt HUGE BUSINESS!!! Si cum sa nu fie, la cat costa orice serviciu medical! Noroc ca plateste asigurarea, dar cand primesti factura integrala, ramai socat cat e totalul, chiar pt urgente sau interventii minore, nu-i asa? Uite, eu am trecut in urma cu cinci luni prin doua vizite la urgenta, in urma unui accident, si am facut doar investigatii (sange, X-Rays, CAT-scan). Total bill: 10.000 $!!! E drept ca datorita asigurari am platit din buzunar doar 100$, dar vezi ce bani au intrat spitalului, si nu eram un caz deosebit! Asa ca spitalele pot investi din imensul profit sa creeze conditii care mai de care, ca sa atraga si mai multi clienti!

Pe cand in Romania, de unde fonduri si conditii, cand cam toate sunt inca in restructurari, reorganizari si ... faliment... Va mai dura ceva, din pacate.

Toate cele bune si un week-end placut!

Cristina22+, cu

Bebelusa
Babies are such a nice way to start people. ~Don Herrold

Mergi la inceput