FIV 104

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cris86 spune:

Moniland, bravo super vesti

Fetelor multumesc mult ,acum o sa stau fara sa ma spal cu toate ca e groaznic cu utrogestanul da asta e BB sa fie

cristina
http://community.webshots.com/user/cris8674

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rubia spune:

Magda la noi problema este cu gigeii si pot sa spun ca am incercat un IA si n-a mers iar dr ne-a spus sa nu mai pierdem timp si bani mai ales ca e cam greu .S-a exprimat cam asa:aveti aceleasi sanse cum aveti natural adica 10%.
Si ne-a recomandat FIV+ICSI ,dar pana la urma nu a mai fost nevoie ce ICSI.Am uitat:problema este oligospermia severa.

Moni multa bafta si bebe(ii) sa stea acolo noua luni de-acum inainte.

Cris am si eu o intrebare cand ai ET? ca nu am retinut ,sii eu am ET in martie cam pe 15-16 martie si desi mi-a zis ca am embrioni buni am o teama ca nu vor rezista la decongelare.Stiti cumva care ar fi calitatile care i-ar ajuta sa reziste sau e la fel ca la FIV nu se stiu cauzele nereusitelor?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris86 spune:

Rubia,eu fac ET miercuri,si din cate stiu eu daca embrionii sunt de calitate buna au sanse mai mari de supravietuire (50%).Eu am embrioni de 8si9 celule si mi-au spus ca sunt embrioni de calitate f buna.
Acum cum o vrea Dumnezeu.


cristina
http://community.webshots.com/user/cris8674

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marrina spune:

Moniland Tinem pumnii sa se prinda embrionii bine-bine.

pussi, vigi_lentu M-ati lamurit. Ii dau .

Kora

cris86O sa fie bine. O sa vezi. Tin pumniiiiiiiii.

magda O IA costa mult mai putin decat FIV si cred ca merita sa incercati. Bafta!

Am testat piata la capitolul estradiol in Brasov. Numai dupa 3 zile (minim) am rezultatul asa ca ma las pagubasa. Oricum nu-mi foloseste la nimic asa.

A, am si o veste buna. Ieri am vizitat o mandrete de baiat de 7 saptamani. Cand s-a nascut el au mai aparut pe lume si 2 fetite gemene (de 3,0 si respectiv 2,5 kg) concepute prin FIV. Mamica lor a avut 6 ovocite din care s-au obtinut 3 embrioni, care au fost transferati, si au rezultat doua mandrete de fete. Felicitari mamicii!

De ce cadem? Ca sa invatam sa ne ridicam!
marrina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dariela spune:

Moniland - Bravo mamico! Ai grija de puiuti si ne povestesti mai tarziu ce si cum.
Kora si Cris - Bafta! Sunt sigura ca de data asta va fi cu sanatosi si frumosi!

Am si o intrebare. Azi e a 6-a de stimulare si nu simt inca nimic. Nu trebuia sa am ceva dureri in zona ovarelor? Sau asa este normal?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iepurila spune:

LIANA, felicitari din toata inima MAMICO!!!!
Sa ai sarcina usoara si la termen. Te pup de un milion de ori.

MONI iti tin pumnii stransi si ma rog sa ne dai vestea cea mare.

Va pup pe toate


Eu, iepurica
Oamenii nu esueaza, doar inceteaza sa mai incerce.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adhnana spune:

moni bravo! acum esti mamica. Sa ai grija de comorile din burtica
cris incepem galeria pt maine

Adhnana 6+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine4ever spune:

Rubia : Iti multumesc de raspuns eu totusisper sa nu dam bani degeaba ca e cam greu de adunat si sa fcem ceea ce trebuie , ne lasam pemina dr. Voi fetelor unde ati mai facut Fiv?

DM

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aldolina spune:

Buna fetelor, nu am mai scris de mult pe forum, dar v-am citit tot timpul.

Adhnana, Lachi, Liana,si celorlalte fete care au reusit,
Felicitari!! Sa dea DD sa aveti o sarcina usoara si sa aduceti pe lume copilasi sanatosi de care sa va bucurati toata viata!

Cris86, Kora, Sheri, Vigi Lentu, Moniland, si celor care sunteti in asteptare sau in tratament, mult succes o sa fie bine, veti vedea!

Adelia, ce mai faci?

In urma cu ceva timp, dupa al doilea esec, spuneam ca voi face o a treia incercare. Iata ca am facut-o insa din pacate, din nou, nu am reusit. Am inceput tratamentul in luna ianuarie. Cand m-am prezentat la consultatie (la Giulesti), eram prima zi de CM si dr. de data asta mi-a dat protocolul scurt, adica din Z2 - puregon de 150 u.i iar din ziua a 6-a, dupa eco, am inceput si cu Orgalutran pe langa Puregon, inca 5 zile, din nou eco, pregnyl, punctie si apoi ET .
Motivul pentru care am urmat acest protociol, era sa 'produc' mai putini foliculi dar de mai buna calitate (comparativ cu celelalte doua dati) deci tratamentul presupunea stimulare mai putina.
Am reactionat foarte bine la tratament si mi-a recoltat 18 ovocite din care 15 bune (clar ca tratamentul a fost mai eficient). Desi sotului au fost de calitate foarte buna si nu a mai dat a doua proba -era in extaz ca a scapat, - Dr. vorbise cu Dascalescu sa faca ICSI la aprox. jumatate din ovocite (9 ) si sa le dea libertate totala la 8 dintre ele, asadar i-a lasat sa se imperecheze dupa bunul lor plac. Cei cu ICSI au evoluat mult mai bine decat libertinii. In final, rezultatul a fost ca am obtinut mai multi embrioni de calitate buna, trei calitate foarte buna si alti cativa mai slabi. Trei f. buni mi i-a transferat (endomentru 11,5) si restul (mai slabuti) la congelator. Ce aiurea suna, nu?

Madalina28 in ziua cand eu am facut punctia, tu aveai ET-ul. Am stat langa patul tau si chiar am vorbit, mai tii minte?

Nu va pot spune cata speranta mi-am pus, m-am gandit ca poate acum, avand in vedere calitatea f.buna a embrionilor voi reusi, ca e a treia incercare, ca poate DD m-a pedepsit destul si poate si-a intors fata si spre mine..... chestii dintr-astea. In urma cu cateva zile, s-a confirmat: ZERO! NADA! NIMIC!
De ce ? Asa a vrut Dumnezeu! Nu am facut nimic din ce nu trebuia sa fac, am stat in pat, nu am facut efort, nu am baut cafea, am mancat ananas, multe fructe, proteine, lactate, nu am mancat cartofi, orez, nu m-am spalat nici interior nici exterior in primele doua trei zile, apoi dusuri scurte, apa calduta, lichide multe, totul, ca la carte.
Si totusi, nu a fost sa fie nici de data asta.

Cele care aveti nereusite la activ, sigur intelegeti ce simt in sufletul meu. Acea durere profunda, care simti ca iti taie reasuflarea, o mare lehamite de viata si de tot ce se intampla in jurul meu...dorinta de a ma face mica, mica si de a dsparea pentru un timp de pe fata pamantului, senzatia de inutilitate, iar cel mai mult ma doare cand imi vad sotul cat sufera, asta mi se pare cel mai groaznic!!!!! Are insa o putere extraordinara sa ma incurajeze si daca nu ar fi fost alaturi de mine, nu stiu ce faceam.

Stiu ca aceste esecuri, suparari sunt nimic comparativ cu alte necazuri si nenorociri care se petrec in viata altor oameni.. Nu vreau sa exemplific dar am citi pe forum una alta....

Cu siguranta ca timpul este un doctor bun, o sa-mi revin pentru ca sunt o luptatoare de felul meu, si voi incerca din nou, pana voi reusi! Sper sa nu ajung sa-i plictisesc pe cei de la Giuly cu prezenta mea. Apropos, nu am ce sa reprosez doctorilor sau asistentelor, au fost super!

Am auzit de reusite cu embrioni de mai slaba calitate dacat am avut eu (nu ca ar fi fost cine stie ce ai mei, dar au fost f buni), deci nu conteaza atat de mult nici asta, asa ca fetele cu 'productie' mai slaba de ovocite sau cu embrioni mai slabuti calitativi, nu intrati in panica, daca e sa fie, veti avea reusite si cu ei asa, cum sunt!

Legat de calitatea , in urma cu un an, inainte de primul Fiv cand a facut spermograma, rezultatul a fost foarte slab, Dr intrase in panica. Nu mai stiu ce scri a pe fituica aia - asteno sau azoo, avea multe leucocite, ce mai dezastru total. A mers la urolog, a facut tratament cu Zanocin, vitamina si si parca Zinc, apoi, dupa trei luni, am continmuat sa-i dau la greu sotului (tot de la fetele de pe forum am invatat) Vitamina E forte, Maca, Branca Ursului si Bio Quinona cu Q 10. Rezultatul in toamna (dupa vreo trei-patru luni de tratament, a fost normospermie, si cum spuneam mai sus, nici la Fiv 2 si nici la Fiv 3 nu a dat decat o proba, asa ca daca vreti sa incercati combinatia, testata si cu rezultate f bune la el cel putin, va doresc succes.
Cer iertare ca m-am intins cu povestea episodului trei, din pacate trista, sper sa nu va descurajeze, dimpotriva sa fiti mai putin stresate de ceea ce faceti sau nu faceti dupa ET pentru ca, desi cred ca are importanta sa tinem cont de anumite reguli, de fapt toate astea sunt mici trucuri de care sa ne agatam si care sa ne ofere noua confortul phihic ca am facut tot ce ne statea in putere. Insa incep sa cred din ce in ce mai mult ca reusita nu depinde de astea, ci de cum hotaraste Dumnezeu, sau soarta sau in ce credeti voi.

Va pup,



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitu spune:

Aldolina . Asa cum spuneai si tu si, parca, Sheri de la punctie/ET totul tine de DD, sau ce o fi acolo. Ai noroc cu sotul tau care te sustine si te imbarbateaza. Ma bucur ca nu renunti si sigur rezultatul va fi, candva, cel pe care-l doresti tu. Multa sanatate si liniste iti doresc.
Pupici

Gabita

Mergi la inceput