Ce sa fac?!

Ce sa fac?! | Autor: miria_cristina

Link direct la acest mesaj

Chiar daca s-a mai scris, eu nu am gasit topicul respectiv, asa ca redeschid subiectul!
Fetelor, explicati-mi si mie cum procedati cand nu va mai intelegeti cu copilul, iar acesta incepe sa se tranteasca pe jos si sa urle!
Si nu ma refer acasa, ca acolo o las sa urle pana vrea si n-o bag in seama. Ce ma fac, ca o apuca prin magazine sau parcuri? Cand se plictiseste, cand nu primeste ce vrea sau eu stiu din ce alt motiv, incepe!
Ma fac de ras si nici nu este destul de mare ca sa o amenint sau s-o santajez sau sa-i spun si sa inteleaga frumos. Inca nu face diferenta intre Da si Nu foarte bine.

Ce ma fac? Voi cum procedati?
Imi e si frica sa mai ies cu ea, ca odata o apuca!

Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

primul sfat, incearca sa iesi cu ea cand e f odihnita si sa ajungeti acasa inainte de maximul de oboseala.Crizele se fac mai ales la oboseala.

al doilea sfat:
o iei frumusel sub brat(e pozitia cea mai buna ca sa nu te loveasca etc) si pleci de unde esti.Si te doare undeva de privirele"binevoitoere"

noi asa am facut:)



Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia



Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monica-Elena spune:

pur si simplu nu o bagi in seama si te faci ca pleci.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

citeste aici, poate te ajuta

Sanatate si numai bine


Pentru Barbye - una dintre noi! Trebuie sa ajuti!
Tine aripioara asta, voinice

Nicole mami lui www.babiesonline.com/babies/j/julianleonardo/" target="_blank">Julian
www.dotphoto.com/go.asp?l=gabbriela&p=gabbriela" target="_blank">1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
Never discourage anyone...who continually makes progress, no matter how slow. - Plato

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lena spune:

de acord cu Sabina, mai toti copii fac asa...e si normal, e varsta, si nu-ti mai fa probleme, numai cei care nu au copii, sau chiar nu stiu cum sunt copiii, se uita asa, restul cunosc "fenomenul".

insa eu as adauga sa fi ferma in ceea ce sustii, adica vrei sa plecati, o iei pe sus si gata...si nu renunta sa mai iesi cu ea pe-afara, doar din cauza asta!!

Lena si t-rex Freya

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iren spune:

De acord cu Sabina, probat shi rasprobat Pus cumparaturile in carutzu plodului- daca era cazu- plodu sub bratz, shi io ieshind radioasa din magazin.
Acasa explicat cu rabdare shi mihnire plodului, care nu mai face istericale pina data viitoare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns romana_74 spune:

Tot asa faceam si eu cand am trecut prin perioada asta confuza cu cel mare... il luam in brate si iesem frumos din magazin! Apoi se calma el incet, incet, dar niciodata nu am ridicat tonul la el... cu muuuult calm, desi stiu ca e greu, dar functioneaza! Succes! Si inca ceva... trece repede, e doar o perioada!

ROMANA , MATEI(04.07.2003) si LUCA (28.08.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

Va multumesc mult pentru sfaturi!
Cam asa procedez cu ea, dar dupa ce-mi povestiti voi, mai trebuie sa exersez!

De plecat cu ea, plec bine, dar recunosc ca mai trecem de ora cand ar trebui sa fim acasa si asta pentru ca plimbarea ar insemna sa fie mult prea scurta. Si ca sa ies cu ea pentru 1 ora maxim 2 dupa ce am tras ca s-o imbrac, sa manance sau s-o dezmeticesc dupa somn.... In fine, asta e! Va trebui sa ne intoarcem mai repede acasa.
Of! Fetele, asa de bine ma simt cu ea afara! Si atat de urat imi este sa ma intorc la frecusul vesnic care ma asteapta!

Nu o apuca doar de obosita isteria. Daca ajungem acasa de multe ori nu cade lata, ba, tot eu ma milogesc sa stea in patut, doar - doar o vizita-o Mos Ene. Plange pur si simplu. Ori de plictiseala. Ori ca nu o las sa mearga pe unde vrea ea. Practic din orice.

Si cand o apuca tavalitul simt cum incep licuricii sa-mi zburde prin ochi si imi indes capul intre umeri, de parca as zice oamenilor, ca nu cunosc copilul de langa mine. Mi-e o rusine de mor! Mai fac si haz de necaz, dar se vede ca nu-i hazul meu!

Ma gandeam eu ca nu-i fii-mea singurul plod cu nevricale, dar rau e frate cand o apuca!
Taica-su, despre care in mod obisnuit, zici ca e un taur care a vazut rosu, cand e cu ea e matza bleaga. Face din el orice si nu-mi da atentie decat dupa ce incep sa ma inrosesc la fata si sa ragusesc de nervi.
Mai, daca pana acuma am simtit ca mi-e greu, acuma simt ca mai am putin si ma asez in fund ca nu mai pot! Simt ca traiesc intr-o permanenta isterie. Si daca nu face ceva sunt in alerta pentru ca stiu ca, in scurt timp, o sa faca. Si nu ma insel din pacate! Asa ca, nu mai potttt!

Voi mai ziceti ca-i doar o perioada, dar eu am inteles ca dureaza pana spre 3 ani si pot risca, daca e indaratnica cu invatatul sa se mai prelungeasca.
Aoleuuu!!
Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionela roxana spune:

miria si eu am trecut prin starile de rusine si vai ce ma fac ca ma vede lumea!!!, si crede-ma ca la Arisa as fi in stare sa scriu 3 romane, care efectiv de la 1 an si jum. pana la 3 ani jumate am fost tot intr-o stare de nervi, isterii si alte alea, si nici acu` cand are vrabiute la creierasi face muuuuulte, dar apoi isi cere scuze singurica plangand, deci constientizeaza ffff. bine ceea ce face; de lume ma doare direct in dors, cu toate ca la anumite scenete se mai opreste cate o baba sau chiar si cate o doamna care se pare ca a crescut copkii si se uita luuuuuunga la mine, dar uneori atat de furioasa is ca le iau la intrebari "hei, ce s-a intamplat???"; si eu la inceput am crezut ca fiimea ii dusa cu cerebelul dar neah, toti sunt la fel, depinde de cata libertate i se da cpkilului sa faca ceea ce doreste el(dar eu nu pot fi deacord cu totul cu ea!), si mai depinde si de gradul de oboseala(a mea Arisa daca vine ora de somn si nu-si face somnul si acum este la fel, bine nu se tranteste pe jos sau chesti de-astea, dar incepe cu o invidie rar intalnita, pur si simplu nu mai are rabdare cu lumea, incepe sa comenteze de ce tre` sa stam la coada, sau de ce ala a luat in fata noastra nush ce lucru, dar comenteaza cu voce taaare de o aude tot magazinul si daca incerc s-o potolesc riposteaza destul de urat, pur si simplu nu o bag in seama, o ignor si uneori se mai potoleste si singura, sau daca nu ii spun doar trei -patru cuvinte, "discutam acasa!" sau "il sun pe tati!", dar care uneori nau efect, asa ca ignorata la maxim, si vine tot ea dupa mine plangand
asa ca nui bai pan` se marita va trece cu siguranta

ionela-roxana
http://photos.yahoo.com/nlroxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurajr spune:

Ionela-Roxana, sa nu se dioache fetele tale, ca frumoase mai sunt !

Eu nu vreau sa va tai elanul, dar fii-mea la 5 ani impliniti tocmai saptamana trecuta cu mare fast, ma aduce la pragul disperarii .
Ea nu se tranteste pe jos in magazin in schimb adora sa faca pe clownul, mai ales cand avem musafiri iar magazine se agata de toate rafturile, toate ii trebuiesc .
Par egzamplu, ieri seara am avut musafiri si ne uitam la funny video si ea radea mai tare ca toti, fortat, ca de, sa o bage in seama pustiul de 7 ani ...
La masa nu mananca nik, se stramba la noi si fiecare masa se lasa cu scandal, dureri de cap si amenintari diverse .
E frumoasa, desteapta dar ne da zilnic pe razatoare de nu stiu cat o sa mai rezistam ! Dar din oct ramane doar cu noi ca mama saraca pleaca si urmeaza cateva luni de reeducare crancena .

Eu de la 2 ani astept sa treaca faza mofturilor si capriciilor si mie mi se pare ca se inmultesc, nu ca scad !

Scarlet O'Hara : Si maine mai este o zi !
Laura 31 sapt si Ioana Nazdravana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

bre, aseara am avut eu sedinta de educatie cu fimea.

i=am zis:
Sofia, uite, exista o fetita care in magazin tipa, in parc nu asculta, mama ei e tarerusinata, ce sa faca sa o educe?

la care donsoara:

mama ei sa ii faca toate placerile, si asa nu mai tipa bebelusu!!!





Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia



Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput