Ce sa fac?!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns annablue spune:

quote:
Originally posted by Sabina

bre, aseara am avut eu sedinta de educatie cu fimea.

i=am zis:
Sofia, uite, exista o fetita care in magazin tipa, in parc nu asculta, mama ei e tarerusinata, ce sa faca sa o educe?

la care donsoara:

mama ei sa ii faca toate placerile, si asa nu mai tipa bebelusu!!!





Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia



Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.






_
Annablue si Adita(1.11.2002)
"De noi depinde sa avem o viata frumoasa..."

fotografii cu noi

coafura preferata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Servus.
Acasa ignorat, eventual pus in time-out. Afara, daca nu se linisteste cand i se spune ca vor pleca acasa, se ia copilulpe sus si in casa cu el. Noi asa am facut. Si rabdare, ca trece.
Nicoleta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

quote:
Originally posted by Sabina

bre, aseara am avut eu sedinta de educatie cu fimea.

i=am zis:
Sofia, uite, exista o fetita care in magazin tipa, in parc nu asculta, mama ei e tarerusinata, ce sa faca sa o educe?

la care donsoara:

mama ei sa ii faca toate placerile, si asa nu mai tipa bebelusu!!!





Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia



Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.




Grozava don'soara ai, Sabina! Da-i un puppic din partea noastra!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurastanciu spune:

mie mi-a facut ieri Matei o faza de asta. nu vroia sa mai mearga acasa, s-a asezat in fund pe trotuar m-am facut ca plec cu Medeea si degeaba. a trebuit sa ma intorc si i-am spus ca mergem sa dansam (este in drumul nostru un magazin de muzica). am dansat putin si am plecat mai departe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

quote:
Originally posted by miria_

Va multumesc mult pentru sfaturi!
Mi-e o rusine de mor! Mai fac si haz de necaz, dar se vede ca nu-i hazul meu!




eu nu inteleg, de cine sau ce iti este rusine? de una ca mine care are 2 acasa si a trecut de 2 ori prin asta? fii serioasa, educatia copilului tau e mai importanta decat tzatza de la 2 care habar n-are pe ce lume traieste.
Ia-ti o revista la tine si cand o vezi ca incepe aseaza-te pe bordura si citeste pana termina te asigur ca asta o s-o scoata din sarite si mai tare, dar mai devreme sau mai tarziu o sa vada ca asa nu obtine nimic de la tine.

Cristina
-----------------------------------------------
Explica-mi, si am sa uit
Arata-mi, si am sa-mi aduc aminte
Lasa-ma sa fac singur, si am sa inteleg.
Confucius

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

SABINA - Multumestei fetei tale si asigur-o ca n-am sa fac asa, dar ii dau un pupic pentru sfat!

TINATACHE - M-ai omorat! Imi iau revista de-acuma!

Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marimar spune:

Cristina,
daca vrei iti trimit pe email o carte care trateaza si tema asta.
NU ARE DE CE SA TI SE FACA RUSINE orice face fetita ta in public !

NU e vina ta, nici a ei, e doar o perioada, tu incearca sa iti pastrezi calmul,sa-i spui ca o intelegi ( ca vrea sa stea mai mult in parc, sau ca nu vrea sa se culce, sau ca vrea sa nu-si puna pantofii, sau ca vrea sa mearga altundeva, etc...orice), s-o imbratisezi, s-o mingii, sa te cobori la nivelul ei, ochi in ochi si sa-i vorbesti cu blindete si sa-i spui ca o intelegi dar ca trebuie s-o asculte pe mami

Asteapta sa treaca criza, nu neaparat ignorind-o dar fiind linga ea, incearca s-o ajuti sa treaca de starea asta, caci ea nu o poate controla, nici ea nu stie ce vrea, vrea insa sa experimenteze, isi descopera individualitatea, personalitatea si incepe sa vrea sa fie independenta dar nu prea stie ce sa faca cu independenta. De aia poti s-a incepi sa-i dai 2 variante doar din care ea sa aleaga una: vrei sa mergem in parc sau vrei sa stam acasa, vrei sa te dai pe leagan sau pe tobogan, vrei fustita rosie sau galbena, etc...

Este absolut normal ce se intimpla si toti copiii trec prin aceasta faza in jurul virstei de 2 ani, unii incep mai devreme ( ca a mea) pe altii ii tine mai mult sau mai putin dar e o perioada de crestere normala ! In engleza le spune acestor isterii "tantrums" iar perioada se numeste "Terrible twos"

trece si perioada asta dar trebuie multaaa rabdare si intelegere !

-------
Life's a journey, enjoy the trip !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pepsi spune:

si dominic mai face faze dinastea, cred ca nu e copil sa nu faca.....mai ales la el au devenit mai dese ca au fost ceva schimbari in viata noastra......cum reactionez eu : in primul rind nu mi-e rusine deloc ci ma enervez, in al doilea incerc sa ma calmez, apoi pun mina pe el il bag in carut si plecam......iar acasa daca face il bag in camera la el ca pedeapsa pina se calmeaza, citeodata merge citeodata nu se calmeaza decit daca-l iau in brate......cum spunea cineva mai sus trebuie mult calm, si cel mai important trebuie o rutina, eu, il cam alergam pe al meu copil ca sa-l imbrac sau sa-l spal pe miini si pe dinti si la gradi mi-au dat de inteles ca el plinge din orice, si ca nu pot nici sa-i dea papucii....si atunci mi-am dat seama ca trebuie reguli, care trebuiesc respectate, de ex nu stai sa faci aia, mama te iubeste dar te priveaza de cealalata......dar asta cind va intelege mai bine, ca ea e mai mica ca si dominic, pe la 2 ani el a inceput sa vorbeasca bine si sa te mai poti intelege cu el.....fiecare copil cu personalitatea lui, incearca sa-i impui reguli, sa fii ferma, ca ei incearca limitele, si ea trebuie sa respecte regulile, daca nu vor fi consecinte, care trebuiesc sa fie imediate, ca altfel uita(de ex, daca dominic nu vrea sa se imbrace, nu mai se uita la desene)
noroc mult

Flavia, mama lui Dominic 17 mai 2004
http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/sgflavia/album?.dir=/f878
http://community.webshots.com/user/pepsidominic

Mergi la inceput