Ai nostri ca brazii (ian-feb05) 28

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns V. Erica spune:

In mare graba, va salut si eu...
Am profitat de vremea frumoasa si am fost la munte, apoi s-au adunat diverse treburi de facut. Am gasit si catina, insa n-am apucat s-o prepar nici azi.

Magga, multumesc si eu pt articolul tradus.

Alina, am vazut si eu casa. Imi place cum ai amenajat in interior. S-o stapaniti sanatosi!

Andrutza, bine-ai revenit! Din pacate nu stiu ce sa-ti zic, Ruxi mananca bine. Poate ar fi bine sa-i dai mai putine produse super prelucrate cum ar fi branza topita, cremwurst. Alege de ex. branza dulce de tara daca ai vreo posibilitate, fructe proaspete sau preparate in diverse feluri, supica de pui de tara. Eu asa as face.

Nihil sine Deo!
Dana, Eric (27ian02) si Ruxi (10ian05)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amaya spune:

Buna dimineata mamici! La cafea vine cineva?

Oana 21+ si nazdravanul Andrei (18.02.2005)

Comorile mele

"Pentru BARBYE, una dintre noi- trebuie sa ajuti!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strunfita spune:

Buna ziua mamici!

Poate unele dintre voi ma mai tineti minte, scriam si eu pe-aici pe forum mai demult.
Din pacate lucrul nu prea mi-a permis, asa ca am renuntat pentru o vreme (lunga din pacate).
As dori sa ma "re-inscriu", daca ma mai primiti.
Si daca nu, poate aveti un pic de timp sa-mi raspundeti la o intrebare: Cum se administreaza Imuno-baby (erbavita)? Am vazut ca se dau 3 ml de 2-3 ori pe zi, dar nu stiu cate zile?

Mersi,
Carmina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amaya spune:

Carmina, buna, bine ai revenit.
Eu i-am administrat lui Andrei Imunobaby 3 ml de 3 ori pe zi timp de o luna (2 sticlute).

Oana 21+ si nazdravanul Andrei (18.02.2005)

Comorile mele

"Pentru BARBYE, una dintre noi- trebuie sa ajuti!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amo2004 spune:

Salutare mamici si copilasi!

In primul rand sanatate puiutilor bolnaviori, ca tocmai am trecut si noi printr-o raceala cu mucisori si rosu in gat. Acum suntem bine, dar 5 zile am facut febra intr-una, culminand cu 39,5 dupa care dr. ne-a trecut pe antibiotic, desi eu initial m-am opus. Dupa atatea nopti nedormite si stat acasa cu copilul cu schimbul, i-am dat antibiotic si dupa a doua doza deja scapase de febra si de durearea din gat (5 zile a refuzat orice mancare in afara laptelui, iar dupa cele 2 doze de antibiotic a inceput usor sa pape cate ceva).

Andruza, tie voiam sa iti raspund in primul rand, pentru ca noi avem probleme cu carnita si legumele de foarte mult timp. Mihai a mancat excelent pana la 10 luni, pe urma a devenit foarte selectiv. Nu tu pireu de legume (de nici un fel si am incercat si simple si combinate si pasirate si bucati), nu tu carne fiarta sau la gratar. Singurele acceptate sunt snitelele din piept de pui, file de peste facut pane si chiftelutele (din pacate sunt prajeli, traiasca insa uleiul de palmier, care cica nu ar fi toxic). Fripturici, ciorbite, mancarici cu sos? Vise, taica! Branza nu vrea cu exceptia celei de vaci in combinatie cu fructe, pe care o mananca aproape zilnic cu foarte mare placere. El insa mananca out facut papara, pe care o prefera cu bucatele de sunca amestecate in ou, si in plus ii mai strecuram noi cubulete de cas sau telemea. Ii mai plac crenvustii si cateodata mai mananca cate o felie de sunca de pui sau paine cu pateu, dar din astea ii dam cat de rarut putem (doar cand nu avem succes cu altceva). Ii mai lasam cereale integrale la indemana si bucatele de fruct pe care le ciuguleste in timp ce se joaca. Am incercat aceeasi treaba si cu bucati de legume, dar nu sunt pe placul lui. Zilnic mananca cate un iaurt simplu sau cu fructe si 2 (cateodata 3) bibe de lapte din comert, 3,5%. Mai nou daca ii punem ciorbita intr-un castronel si il lasam pe el sa pape sigur (altfel e cah, se stramba si intoarce capul) nimereste vreo 3-5 linguri de ciorba in gurita spre extazul galeriei (io si tati). La capitolul ciorbita inca e cu cantec, insa perseveram. Si vrea doar zeama, e si asta ceva decat nimic. Incearca si tu asa ca noi, poate accepta si Simona.


Mona si Mihai (13 ian. 2005)
The nicest thing about the future is that it comes one day at a time

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amo2004 spune:

Apropo de discutia legata de cresa/gradi, Mihai merge din iunie la o gradi particulara. E defapt un day care, dar fac si activitati. Se vad deja multe schimbari in comportamentul lui, majoritatea pozitive. Printre cele negative ar fi ca acum nu mai da jucariile, spune "mia" (adica a mea sau a lui Mihai, n-am reusit sa elucidam inca) si strange la piept jucaria. Noi il ducem acolo pe la 9 dimineata si il luam la 6. Doarme bine la pranz, cate 2-3 ore, ii face pe ceilalti sa rada strambandu-se de zor si a inceput sa isi dea drumul la vorba, dar inca nu am ajuns la spus poezii sau cantecele. Mancarica i-o pun eu la pachet, pentru ca el nu vrea mancarea gatita servita acolo.

Mona si Mihai (13 ian. 2005)
The nicest thing about the future is that it comes one day at a time

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amo2004 spune:

Lavinia, back to Lebanon, dupa cate ati patimit?! Defapt e casa voastra acolo, pana la urma cred ca si eu as face la fel. Sper sa va fie bine de acum incolo si sa nu va mai rascoleasca nimeni tara.

Amaya, ti-am vazut burtica, arati super! Sarcina usoara in continuare. Si felicitari pentru renuntatul la fumat si cofeina.

Alina, sa stapaniti sanatosi casa, e mare realizare! Mi-a placut tare mult cum v-ati implicat amandoi si ati facut cu manutele voastre o gramada de lucri.

Oana, v-am urmarit din umbra povestea privind rezidenta, sa dea Domnul sa se rezolve. Din cate am vazut eu la TV, dupa intrarea in UE cel putin o perioada romanii tot statut de turist vor avea si vor putea sta doar 3 luni din 6 pe teritoriul UE si nici vorba de drept de munca decat pe baza de contract. Nu se stie inca cati ani va dura perioada asta de tranzitie, pana cand piata muncii va fi intr-adevar libera. Incearca sa te interesezi din timp care va fi defapt statutul vostru acolo dupa 1 ian 2007, poate nu am inteles eu bine. lui Seb, e un dulce.

Ubi, imi este foarte cunoscuta faza cu gasitul copilului ud loarca dimineata. Si eu am inceract toate marcile si numerele de pampersi. Am ajuns insa la concluzia ca pampersii in sine nu au nici o vina, dupa ce am observat ca Mihai nu face pipi peste noapte ci dimineata la trezire si atunci face tot ce a adunat peste noapte. Cum el bea 1 bibe de lapte la culcare, unul la trezire si eventual inca unul mic peste noapte de apa/ceai sau lapte, e normal ca pampi nu poate absorbi toata cantitatea asta de lichid in cateva secunde si atunci pipi iese si el pe unde poate. Asta insa nu face sa-mi dispara frustrarea dimineata cand imi gasesc copilul ud si patul fleasca!

V-am vazut pozele la toate, pe masura ce le-ati postat, copiii sunt cu totii minunati! Eu va citesc regulat, de obicei seara tarziu si de cele mai multe ori nu mai sunt in stare sa scriu la ora aia. Azi v-am scris cate ceva la servici ca aveam nevoie de o pauza dupa o sedinta lunga si istovitoare. Acum ma intorc la job. Va pup pe toate si pe copilasi.


Mona si Mihai (13 ian. 2005)
The nicest thing about the future is that it comes one day at a time

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina Maria spune:

Buna fetele ma bucur ca v-au placut pozele , este intradevar o mare realizare . Acum ne-am mai linistit .
Am alte planuri deja , sunt iarasi la dieta , fac fitness , si ma apuc de cursuri de sport masaj in curand .
V-am vazut si eu pozele la unele insa putine rau , zau unde sunt restul ?
Oana felicitari pt. reusita , cel putin asa mi se pare mie ca sunteti niste invingatori bravo voua ca nu va lasati .


http://de.pg.photos.yahoo.com/ph/alina121alina/my_photos

Alina ,Wichard si Mandy Stephanie 15 luni

http://home.wanadoo.nl/w.deroo/
olanda

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

Amo2004, iti multumim pt toate mesajele si informatiile oferite. Deci nu suntem singurii care mai papam noaptea. Sa stii ca si Matei bea la culcare, la trezire si peste noapte cate 250 ml de lapte, insa din pampers rareori da afara lichidul. De regula dim cand cere laptele e treaz de-a binelea, asa ca in paralel cu bautul de lapte, tati il pune si pe olita. Se pare ca il stimuleaza bautul caci face o gramada de pipilica. Din pacate nu vrea sa faca si "altceva" decat la 5-10 min mai tarziu cand deja are pampers curat...
Ma bucur sa aud inca o mamica spunand ca puiului ii prieste la cresa/gradi. De curiozitate, tu cat platesti pe luna la day care?
Mai asteptam poze cu voinicelul tau.

Magga, super articolul despre agresivitate. Incercam sa certam si noi doar manuta/piciorusul cand face boacane.

Bubuuuuu, ai aterizat in Ro? Hai vino cu impresii si povestiri! Abia astept sa vad pozele facute acolo!

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005)

Forum despre Flori Presate (2)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Ce am facut eu cind Vladut nu minca:

- nu maninca nimic intre mese, doar ceai sau suc (dar cit mai putin sus); nici biscuiti nici pufuleti nimic
- mesele sint la ore cit de cit fixe,
- maninca singur, cu minuta lui sau cu furculita sau cu lingura. Pun in farfurie portii mici, sa fie multumit cind termina portia. Prin carti scrie ca trebuie sa arate bine farfuria sa il incinte, dar eu nu gasesc formula pentru asa ceva
- de cite ori e posibil mincam cu totii la masa
- ii fac suc de portocale cu morcov si sfecla - 1 portocala + 1/2 morcov + o bucata de sfecla rosie
- si am citit ca cu cit alearga mai mult afara cu atit pofta de mincare e mai mare. Se verifica si la noi dar nu de fiecare data.
- bea mult ceai - asta e un lucru bun

Eu cred ca poate poti sa incerci sa ii dai medicamente de refacere a florei intestinale, intreaba doctorul tau, sa isi revina mai repede dupa boala. Si intreaba si de vitamine, poate sint bune.




Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://pg.photos.yahoo.com/ph/seirimie/my_photos

Poze de la Mot

Mergi la inceput