Mamici de sept-oct 2006 (60)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cpetrut spune:

Good morning Vietnam!

Bufnitzelor, iar ati umplut citeva pagini pina la ora 3! Eu trebuie sa ma scol cu sotiorul la 6:30 dimineata si nu-mi arde sa stau mai mult de ora 11. Dar macar dimineata am ce lectura la cafea.

Lullabay multumim de dezvaluirile Lamaze. Am incercat si eu sa gasesc ceva cursuri prenatale, dar fara succes in zona. Am exersat si eu in dimineata asta respiratiile intre 2 guri de cafea si marturisesc ca mai am nevoie de exercitiu ca sa nu hiperventilez.

Alexxia, 150/75 e maricica, dar 120/60 e ok. Nu cred ca trebuie sa te ingrijorezi. Poate scapam de canicula si nu mai ai probleme. Dar monitorizeaz-o si vorbeste cu dr. just in case.

Da Cata, si eu ma simt suficient de nepregatita. Am lipsit din tara 4 ani si mi-au cam disparut prietenele. Mama a nascut acum 1000 de ani si nu mai stie mare lucru. Incep sa aflu tot felul de bizarerii de prin spitalele din Ro si recunosc ca mi-e groaza. N-am nici suficiente resurse fiinanciare sa-mi netezesc drumul cu spagi, asa ca prevad ca voi fi si eu una din turma, la saloane comune si mari, cu tzipete si lipsa de intimitate. Am oroare citeaodata de practicile medicale, iar in Ro sunt mai barbare decit ar fi necesar.

Nu-mi imprumutati si mie niste nashi? Noi nu avem destui...adica n-avem pe nimeni in Sibiu, va trebui sa-i importam de prin alt oras. Nu cred ca va fi bataie intre ei .

Pupici

Cricri 34 cu Iulia Teodora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mexxa spune:

Fetelor aseara a postat Try la Discutii generale...copii aici sa vedeti si voi.
Ma rog in fiecare zi sa fie bine....toti suntem alaturi de ea..


quote:
Originally posted by try

Ieri am facut a doua transfuzie. Desi semnele generale mergeau spre bine: bebe, placenta, eu, totusi valorile fluxului de sange din creier cresteau, ceea ce demonstrau ca anemia iarasi creste. Asa ca dr. s-a decis sa mai ia o proba de sange de la bebe ca sa fim siguri de tot si, daca e nevoie, sa facem o a doua transfuzie.

Ca sa va faceti o idee: prima data cand am ajuns la spital, valoarea hemoglobinei lui bebe era de 17, cand valoarea normala trebuie sa fie in jur de 150. De-aia mi se tot spunea ca "it's a very sick baby". Probabil ca 1-2 zile intaziere ar fi fost fatale.

Cu prima transfuzie ei au ridicat hemoglobina la 85 (nu pot face o transfuzie totala de la inceput pt ca risti sa omori bebelusul).

Ieri hemoblobina era la 50 (ceva mai jos decat se asteptasera ei), asa ca au facut a doua transfuzie pana la 170 hemoglobina.

Sa speram ca bebe va fi capabil sa mentina singurel valorile normale si sa nu mai fie nevoie de o alta transfuzie. Inca tot nu avem nici o cauza, toate testele de pana acum au iesit negative. Parvovirusul a iesit negativ si la mine, ceea ce inseamna ca nu m-am intalnit niciodata cu acest virus, deci n-aveam cum sa-l transmit nici la bebe.
Ramane ca dr. sa caute printre cauzele cel mai putin intalnite si sa vada daca nu cumva situatii mai rare ar fi provocat aceasta anemie.

Mai merg luni la control sa vedem cum e bebe.

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
.......in 29+ sapt.
Alex - 5 Nov. 2004 ......... poze cu noi





_
31+ Sebastianpoze
Mult a fost, putin mai este...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mexxa spune:

AA...scuzati am uitat sa dau buna dimineata
Am pus cateva poze in albumul meu...se cheama "burtica mare", iar la pozele comune alte 2 cu burtica sa vedeti ca mie mi-a iesit buricu...si inca mai iese ca se vede prin haine...Dunga neagra o am si eu, si incepe sa fie din ce in ce mai pronuntata.

In legatura cu sitalele de la noi ma abtin....infirmierele si asistentele se cred mai ceva decat marii doctori....off nici nu vreau sa ma gandesc cata prostie exista....

Constipatia am observat ca dispare dupa ce mananc 2-3 felii de pepene galben..., o sa incerc si azi sa vad daca da rezultate.


Pupici si am plecat sa ma spal pe ochisori ca sunt terminata...aseara cand sa bagat sotu in pat a inceput sa vorbeasca cu bebe si la trezitt.Apoi el a adormit si eu am fost sac de box pana la 6 AM...dar e frumos...o sa duc lipsa loviturilor


_
31+ Sebastianpoze
Mult a fost, putin mai este...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cpetrut spune:

Multumim Mexxa pentru vestile despre Try. Doamne ajuta sa fie bine! E bine totusi ca are ingrijiri bune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beatrix spune:

Buna dimineatza!

Floricika, La multi ani, sanatate, fericire si tot ce iti doresti ti sa se indeplineasca! nastere usoara si bebe sanatos!
aceleasi urari desi cu intaziere pt Mirabelac, danip, Mini-me!
Alessi, Nicolstoy-felicitari si voua pt aniversari! la cat mai multe!
Inni, te inteleg perfect la faza cu expresiile! eu sunt olteanca si sotul e ardelean! e super fain cand vorbim la telefon cu ai nostri parinti si dupa ce inchidem ne apucam sa ne traducem reciproc ce nu s-a inteles!
Pufymic, concediu placut si vreme frumoasa la
colibitza!
Sephora- sanatate multa si distractie placuta la nunta!
bb_ralucutza, felicitari pt vestile bune de la echo! incearca sa te linisti pana vorbesti cu doctora si spune-i clar ca esti ingrijorata!
mexxa- merci pt vestile despte Try! sper din tot sufletul sa fie totul ok cu bebele ei!
gripo-felicitari pt picatura! la cat mai multe!
lullabay-merci pt detaliile legate de respiratie!
Roxanae-sanatate multa fetitei tale! sper sa-i treaca repede si sa fie o forma usoara de varsta de vant!

uff, daca am uitat pe cineva mai revin! asa e cand trebuie sa recuperezi!
noi suntem bine, exceptie doar partea cu durerile produse probabil de dilatarea bazinului! vorba cuiva de pe aici ( scuze ca n-am retinut) parca calaresc toata noaptea! apropos, de linia aceea neagra, la mine se vede ceva dar nu foarte pronuntat! iar buricul, inca nu e iesit dar cred ca are sanse!

bafta multa celor care merg la echo si sa avem numai vesti bune!
abia astept si eu sa inceapa nasterile ca sa prind mai mult curaj!

va pup si o zi super va doresc,

Beatrix
31+

www.flickr.com/photos/34451846@N00/" target="_blank">Burtica si Bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CamiSol spune:

Buna dimineata gravidute !
Revin si eu cu intarziere.Ieri nu am apucat nici sa va citesc , dar sa mai scriu...Am plecat de dimineata de la 6 spre Buc si la 10 seara am ajuns lesinata de oboseala si cu picioarele cat butucii.Dar si fericita ca am gasit carut, patut, salteluta si multe altele pt bebic. Printre altele am uitat sa cumpar cadita dupa ce m-am uitat indelung la ele, abia in masina in drum spre casa mi-am amintit.Sper sa gasesc aici la Gl.Cea mai incantata sunt de o rata pe care am luat-o.E super draguta, dar nu stiu sa va explic exact ce este.Un fel de paturica (in forma de rata) cu niste jucarii din plus atasate ca sa se joace bebele.O sa fac o poza sa vedeti.


Acum sa incerc sa raspund si eu fetelor din ce imi amintesc ...
Sofi insanatosire grabnica mamei tale!
Gripo felicitari pt picatura.La mai multe inainte !
Susa eu am vazut chiloti de unica folosinta pe site-ul www2 . chic bebe . ro (fara spatii) la comanda.Costa 22 de lei noi 5 perechi.Am inteles ca oricum este cam scumpa livrarea.
Sephora nu cred ca ai de ce sa iti faci probleme ca iti curge doar sanul drept. Mie imi curg sanii de la la 3 luni si ceva , cand amandoi odata, cand o zi numai cel stang,in alta zi celalalt.Cand o saptamanul numai unul ... dar mi-a zis medicul ca nu trebuie sa imi fac probleme.Bine ca am canalele desfundate.
Floricika La multi ani si tot ce iti doresti alaturi de cei dragi! Nastere usoara si bebe sanatos!


pe burtici si poate mai revin...


Cami 32+ cu Luca-Ionut
Pozici cu burticutza
Inca putin pana la

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eloise spune:

Buna dimineata!
Floricika LA MULTI ANI!!!, multa sanatate, nastere usoara si bebe perfect!

Mexxa mutumim pentru vestile legate de Try... Imi inchipui cate emotii si cat zbucium pentru ea si sotul ei... Asa as vrea sa fie totul bine cat mai repede...
Am vazut si pozele tale, foarte frumoase!

Raukutza nu-ti mai fa ganduri negre! Te inteleg pentru ca si eu, fara sa vreau, tot la asemenea prostii ma duce mintea pe nesimtite... daca mor la nastere?! Dar totusi trebuie sa ne gandim ca din fericire astfel de cazuri sunt extrem de rare in zilele noastre si daca anticipezi problemele ce pot sa apara riscurile sunt aproape nule. Sunt mii si mii de cazuri pe zi numai in Romania, cazuri din cele mai diverse, si cu HTA si cu tot felul de complicatii...Cred ca e normal sa avem astfel de temeri pentru ca nasterea e cea mai importanta experienta din vietile noastre de pana acum, si incarcatura emotionala e uriasa, dar mai bine ar fi sa tinem frica in frau. Totul va fi bine! Vb cu doctoritza ta si spune-i ca tu vrei neaparat cezariana, ca nu vrei sa risti...

Cri stai cuminte in patutz cum a zis doctorul ca nu mai ai mult pana nasti! Tinem pumnii sa fiti bine si tu si bebele tau!

Gripo felicitari pt picatura... la mine nici pomeneala!


Eloise 30+ cu
EU
Virsta bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns putzuruca spune:

Neatza fetelor,

Inni, mercic frumos.

Floricika, LA MULTI ANI!!!!!!!!!, sa ai o nastere usoara, un bebe sanatos si norocos si un sot iubitor.

Ce norocoase sunteti unele dintre voi...cu 4 nasi...noi n-avem nici 2 caci nasii nostri de cununie sunt in divort iar altii...nu prea se inghesuie.

putzuruca 32+ cu Andreea-Iuliana

poze cu dragoste






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gripo spune:

NEATZA BURTICI!

BEATRIX, CAMISOL, ELOISE[PUP], si lasa ELOISE, ca vine si la tine, de-abia a aparut si la mine. De fapt, eu, de vreo 3-4 saptamani fac faza cu frecatul lor cu prosopul, pe urma garmastan. Nu stiu cat este de folositoare pregatirea lor, dar, macar, incerc.

Si eu ma gandesc la TRY si la bebele ei, dar fiecare zi care trece e o batalie castigata. Sa dea Domnul sa fie bine. Cred ca cel mai bine ar fi sa-i identifice cauza, cred ca asa ar sti mai bine cum stau.

34+RADU ANDREI

http://pg.photos.yahoo.com/ph/dori_ch/album?.dir=62d5re2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eli26 spune:

Buna dimineata burticute!

.
floricika LA MULTI ANI !! sa fii fericita si o nastere usoara i-ti doresc!!!
mexa multumim pt.vestile despre TRY
Am fugit sa-i dau papa lui Shion, va pupic!!!

Tina 34 + POZE

Mergi la inceput