Ecografiile in sarcina si Triplu Test

Ecografiile in sarcina si Triplu Test | Autor: geo_78

Link direct la acest mesaj

Dragi mamici si viitoare mamici,

Imi puteti spune va rog cate ecografii v-au fost recomandate in timpul sarcinii si la cate saptamani ?

Dar Triplu Test v-a fost recomandat ?

Doctorita mea nu este de acord cu Triplu Test, spune ca e un motiv de stres, ca da multe rezultate fals pozitive si se bazeaza doar pe niste statistici. Voi ce parere aveti?

Multumesc,

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mayaione spune:

In cazul meu, am 2 echo de morfologie fetala, apoi ecografiile pe care le fac la fiecare control: la 8 saptamani,la 14, 20, 24, 28, 32 si stiu ca in ultima luna saptamanal se face echo. Cred ca depinde de fiecare doctor totusi, am prietene care pe tot parcursul sarcinii au facut maxim 3 ecografii.
Triplu test e intradevar un motiv de stres, eu am fost cu nervii la pamant in asteptarea rezultatului, dar si cand apare negativ ce bine te simti;).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geo_78 spune:

Merci frumos Mayaione pt raspuns.

In ce saptamana ai facut Triplu Test? Unde? Cat costa? Se face eco inainte de TRiplu Test ?

Ecografiile de morfologie fetala la ce doctor le-ai facut?

Eu am 6+ saptamani, am facut o eco intravag si tb sa merg la urmatoare in saptamana 12, apoi 22 si 36. NU stiu cum sa procedez cu Triplu Test pt ca doctorita mea nu e de acord deloc (am 28 ani).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mayaione spune:

Am fost la doctor Iosup la 14 saptamani, apoi cu echo am mers la genetic lab si am facut triplu test. Costa 1,2 milioane lei si raspunsul l-am primit pe email, nefiind din Bucuresti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desiree spune:

geo, daca tu simti ca trebuie sa il faci, du-te si fa-l nu trebuie sa stie ea neaparat sau poti sa ii si spui ca vrei sa il faci
de ex si eu am 30 de ani dar doctorul meu mi-a zis ca testul de regula se face dupa 35 de ani dar el recomanda tuturor pacientelor sale intrucat sunt multe radiatii in atmosfera (CERNOBAL, ETC)

asa ca daca vrei sa nu ai un motiv de stres ca nu stii mai bine sa stii...
succes

desiree 19+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asiza spune:

Geo78, si eu am deja la activ vreo 3 sau 4 eco, iar marti am programare la eco morfologica 4D. Despre TT, iti pot spune ca si dr. meu gandeste la fel ca si medicul tau, insa daca eu am zis ca vreau sa-l fac, mi-a dat bilet de trimitere si mi-a explicat ce cum si unde samerg...insa EZIT...daca la eco morfologica de saptamna viitoare este totul ok (pentru ca eventualele malformatii ar trebui sa se vada...Doamne Fereste!) NU merg sa-mi fac TT. Alte motive pentru care nu sunt convinsa ca trebuie sa-l fac sunt: am doar 27 ani, nu am avut alti copii cu probleme si in famillie noastre, nu au existat cazuri de sindrom Down, Edwards sau defecte de tub neural...in plus am vazut ca multora le-a iesit fals pozitiv acest test...datele sunt doar probabilistice si intr-adevar e un motiv de mare stres...Daca totusi vrei sa-l faci, sa stii ca analiza trebuie corelata cu masuratorile ecografice facute in aceasi zi, sau, ma rog, recente. Se face intre saptamanile 14-21 parca. Iti doresc o sarcina usoara!!!!

Oana 16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GETY spune:

Geo_78, eu sunt de aceeasi parere cu Asiza. Eu lucrez intr-o maternitate si am auzit un doctor zicand ca la o pacienta triplu test a iesit OK si totusi copilul s-a nascut cu probleme. Eu am facut Triplu test, dar eu am 32 de ani si doctorita a spus ca, daca tot lucrez unde lucrez, sa merg sa-l fac. In sapt. 16 + 1 zi l-am facut. Cat despre ecografii am 6 ecografii facute, din care prima in sapt. 6 si ultima chiar azi cand am incheiat 27 sapt. Nu cred ca este un numar fix de ecografii pe care le facem, ci este si in functie de cum evolueaza organismul nostru si starea de sanatate si cum ne programeaza dr. Multa sanatate in continuare, mi-aduc aminte de mine in sapt. 6 si urmatoarele 7 cand simteam ca am ca o furtuna de hormoni in corpul meu, mult, muuult, somn si mancare. Din sapt. 15 m-am linistit, insa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luciaro spune:

Cred ca sunt campioana la nr. echografii pana acum...Prima am facut-o la 7 sapt... apoi la 10, la 12, apoi echo morfologica la 14 si la 20 sapt, la dr. Iosup.

Dupa ce am facut echo morfologica de 14 sapt. am fost si am facut TT la Genetic Lab, costa 1.200.000 lei vechi.

Intre echografiile enumerate mai sus am facut cateva si la medicul de aici, ca eu am avut 2 sarcini oprite in evolutie inainte si acum merg in paralel si la Bucuresti, si la Constanta.

Stiu insa ca echografiile nu dauneaza lui bebe, asa ca nu cred ca e un nr standard de echografii pe care sa le faci in sarcina.

sarcina usoara in continuare,



Lucia21+ si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns m_monique spune:

eu am facut pana acum 6 ecografii. maine o fac pe a 7-a la 3D.
triplu test l-am facut in saptamana 14 la spital la Giulesti. a costat 450.000 analiza de sange si 400.000 ecografia. ecografia am facut-o in aceeasi zi cu TT.
mie medicul mi-a recomandat sa fac TT.
eu am 30 de ani.nici eu si nici sotul nu avem in familie cazuri de sindrom Down, Edwards sau defecte de tub neural.
rezultatele au iesit asa cum ma asteptam : negative.

17 +

Nunta noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danymamic spune:

salut burticute
Mie doctorul mi-a spus ca nu este cazul sa fac TT dar daca insist el nu ma opreste. Mentionez ca am 27 de ani si nici sarcina, nici avort, nici probleme in familie. Am tot studiat problema, am intrebat in stanga si in dreapta si am ajuns la concluzia ca voi merge pe mana doctorului pana la capat. Multe persoane au suferit degeaba de pe urma acestui TT. La ecografie am inteles ca se masoara pliul nucal (sper ca nu ma insel) si de acolo isi da doctorul seama daca totul este in regula.
Dar intrebarea mea este alta: daca as afla ca bb-ul sufera de ceva as putea sa renunt la el dupa ce l-am vazut miscand, dupa ce l-am simtit? Cred ca ce vrea DD pentru mine aia o sa mi se intample.
14+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bibi spune:

intra si pe reclama
ai sa gasesti acolo multe info despre TT; ce inseamna de fapt el si cum se face

Bibi cu no. 2 si David (08.07.2003)
POZE
CUM A VENIT PE LUME DAVID
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;10053;19/st/20060830/dt/8/k/2c2b/preg.png

Mergi la inceput