Lista Gradinite Bucuresti - bila alba / bila negra

Raspunsuri - Pagina 34

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns vrabiuta spune:

am explicat mai sus exact ce fel de om este aceasta educatoare, dupa trei luni de interactiune cu ea. daca vrei sa ramai la parerea pe care ti-ai format-o in cateva minute, este alegerea ta personala. eu una nu am de ce sa insist sa te conving ca nu este asa, pana la urma fiecare intelege cum si cat poate din realitatea din jur. probabil ca te-a deranjat foarte tare ca nu ti s-a dat atentie, ca unui potential client... o gradinita nu e un showroom de masini.

fyi - educatoarea povesteste, in fiecare seara, fiecarui parinte ce a facut piticul in ziua respectiva, cu cine s-a jucat, ce activitati i-au placut, la ce nu a vrut sa participe (de ex a mea nu a vrut la dans in primele saptamani), ce a mancat si cat a mancat, cum a adormit, cat a dormit, daca a interactionat mai bine cu un anumit copil, tot. eu prefer varianta asta in locul politetii adresate fiecaruia dintre vizitatorii de 10 min ai gradinitei.

si acum, pentru incheierea acestei mici discutii in contradictoriu, o sa spun ca avem fiecare dintre noi dreptul de a ne pastra convingerile, fie ele gresite sau corecte. dar numai atata timp cat nu ne erijam in atotcunoscatori cand nu e cazul.

am discutat oricum mult prea mult despre asta, pana la urma aici ar trebui postate doar "bilele", nu impresii asupra educatoarelor care nu au gadilat orgoliul cuiva. daca vrei sa continui sa faci ironii gratuite la adresa unei persoane pe care nu o cunosti si care nici nu se poate apara, le vei face fara partener de discutie. eu am spus tot ce am avut de spus.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BiuMil spune:

la fel de bine se putea dovedi a fi exact opusul a ceea ce descrii, atata vreme cat la o prima intalnire nu a dat nici un fel de indiciu despre ce fel de om este... nu sunt suficiente cateva minute sa iti faci o parere despre cineva, dar sunt de ajuns pentru a vedea daca esti pe aceeasi lungime de unda cu persoana respectiva.

eu nu am nevoie sa imi gadile nimeni orgoliul, si nici nu m-am dus ca la piata(m-as simti ofensata, daca nu as fi destul de relaxata fata de subiect), in ceea ce ma priveste, peste chestia cu politetea nu trec, nu mi se pare ca o cerinta iesita din comun, sa dai buna ziua cand intra cineva in camera e un minim...iar daca ea nu avea nici un interes sa imi spuna in doua vorbe ce face cu copiii, nici eu nu am sa insist, pentru simplul motiv ca ma enerveaza foarte tare atunci cand cineva se arata deranjat de intrebarile mele justificate, in cazul de fata.

oricum, vad ca tu o iei aproape personal...probleme de comunicare de genul asta sunt in multe gradinite, ce vreau eu sa spun este ca increderea parintilor nu se castiga doar cu o locatie frumoasa...cel putin a mea nu. Nu ma refer la increderea pe termen lung, ci la ce este nevoie ca sa ma faca pe mine sa imi duc a doua zi copilul acolo. Directoarea de la gradi unde mergem ne-a spus ca putini parinti cer sa vorbeasca cu educatoarea ... si cred ca e o chestie generala, la urma urmei si asta se invata, poate tipei i s-a parut suspect ca am atatea intrebari....dar tocmai, nu m-am dus sa cumpar o ridiche....daca acasa descopeream ca nu e buna, o aruncam.

sunt de acord ca am discutat prea mult, daca autoarea subiectului considera ca e off topic, eu imi pot muta/ sterge raspunsurile...oricum, eu nu am luat-o ca pe o discutie in contradictoriu, ci ca pe o discutie pur si simplu...

Bianca si bb Milan 20 octombrie 2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vrabiuta spune:

bianca - te-ai gandit vreo clipa ca intrerupeai o activitate a celor mici? ca nu e nimeni obligat sa lase balta ceea ce face ca sa raspunda intrebarilor tale? eu am pus o multime de intrebari la multele gradinite pe care le-am vizitat. in special educatoarelor, care ar trebui sa fie elementul cheie in alegerea gradinitei. dar daca cei mici se concentrau la ceva, nu mi s-a parut foarte deplasat sa las educatoarea sa isi faca treaba si nici nu m-am ofuscat ca nu am fost eu primadona... poate un minim de politete ar fi fost sa ii lasi pe cei mici inca 10 min sa termine ce aveau de facut, si sa revii cu intrebarile. dar stai putin... asta nu se face pentru ca tu esti client...

dar mai bine sa spunem ca numai tu ai dreptate. intotdeauna, fara drept de apel. multumita?
sper ca macar acum discutia asta inutila s-a incheiat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BiuMil spune:

bine mai, cum vrei tu, sa inteleg ca tu sustii ca atunci cand te intrerupe cineva (a se citi seful tau deschide usa, nu amaratul de "client") ii arunci o privire incruntata, mormai ceva si apoi speri ca respectivul sa zica "vaaaai, ce persoana deosebita am cunoscut astazi! ...scrisem o mega polologhie dar ma opresc.

ma intorc la treburile mele de primadonaasta chiar m-a distrat, nu mi-a mai spus nimeni asta pana acum, deci e cazul sa prestez in consecinta...

Bianca si bb Milan 20 octombrie 2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vrabiuta spune:

revin cu puntajul pentru kinder club, promis de ieri. am incercat sa scriu cat mai detaliat.

Gradinita Kinder Club
str. Labirint nr. 99, sector 3
grupa mica din decembrie 2006

•Personal: 5 puncte – Educatoarea grupei mici iubeste copiii, stie sa comunice cu ei, este calda si inimoasa. Directoarea este plina de energie, o persoana pozitiva, organizata si atenta la sugestiile parintilor. Medicul vine saptamanal. La initiativa directoarei, cu acordul parintilor si cu costurile suportate integral de gradinita, tuturor copiilor li s-au facut analize (exudat faringian si analiza secretiilor nazale). Personal auxiliar doua doamne harnice si pricepute.

•Dotari: 5 puncte – Cladire cu doua curticele, in care una are groapa de nisip, tobogane, casuta, balansoar si cealalta o „scena” pe care copiii isi fac activitatile afara atunci cand este cald. Materiale didactice diverse (plastelina, lut, acuarele, planse, carticele, etc), jucarii variate si interesante (lego, puzzle, casute in miniatura, papusi, masinute, animalute de plus, etc), se achizitioneaza mereu cate ceva nou. Dormitorul este separat de sala de clasa.

•Curatenie: 5 puncte - Totul este impecabil de curat. In gradinita nu se intra decat cu „cipici” de plastic trasi peste pantofii de exterior (la prima vizita o piticuta de 3 ani mi-a atras atentia ca nu se intra in gradinita cu pantofii de afara ). Toaletele celor mici sunt facute pe masura lor, cu vase de wc in miniatura, chiuvete micute la nivelul lor, frumos colorate si decorate (a mea s-ar spala pe maini de nspe ori pe zi). Toaleta adultilor este separata.

•Mese: 5 puncte – Meniul este variat, micul dejun si gustarile se pregatesc in gradinita. Masa de pranz este livrata de catre o firma de catering - produsele au certificat de calitate, se pastreaza probe la fiecare livrare conform legii, firma are deja experienta (lucreaza de cativa ani cu alte gradinite din Bucuresti). Piticuta mea mananca tot (cu exceptia grisului cu lapte, pe care nu-l mananca nici acasa si nici eu nu am mancat niciodata - o fi ceva genetic ), iar acasa abia mai gusta ceva inainte de somn. Fetele de la bucatarie fac fresh de portocale, compot de mere, etc.

•Activitati in gradinita: 5 puncte – Activitatile sunt variate, potrivite varstei din punct de vedere al complexitatii si al duratei in timp (nici o activitate nu dureaza mai mult de 15 min). Cateva activitati: modelaj de plastelina; pictura cu acuarele, care o pasioneaza atat de tare incat i-am luat pensule si acasa; colaje (din patratele colorate au facut casute, din fire de bumbac verde si petale albe de hartie ghiocei, din copacel de hartie si floricele de porumb au facut copacei infloriti); activitati matematice; mandra stie formele geometrice de baza si stie sa numere intr-o multime de obiecte pana la 5. Cei mici sunt invatati sa coopereze, sa isi imparta jucariile, sunt antrenati in jocuri de socializare.

•Activitati extracuriculare: 5 puncte – Merg la teatrul de papusi si la circ, a venit teatrul de papusi in gradinita. Fac modelaj de lut cu profesoara de modelaj (au facut clopotei, martisoare decupate cu forme de ghiocei, medalioane frumoase, cadou de 8 martie pentru mamici); au ora de dans la care se joaca pe saltele, cu cercuri, cu coarda; au ora saptamanala de germana; ora saptamanala de engleza la care se joaca facand fluturi din acuarela, inghetata uriasa si alte nebunii. Activitatile extracuriculare sunt incluse in taxa lunara, nu am platit nimic in plus pentru spectacolele la care am fost sau orele de dans, modelaj, engleza, etc.


TOTAL: 30 puncte

As mai pune un punct in plus pentru faptul ca piticuta mea s-a simtit excelent acolo din prima zi. Pentru noi este a treia gradinita, la primele doua nu a mers cu placere, dimineata s-a intamplat de multe ori sa nu vrea sa ramana acolo, am lasat-o de multe ori plangand. Dar aici a plecat din prima dimineata cu educatoarea de mana, care a stiut sa ii capteze atentia si sa o convinga sa participe la joaca. Deja dupa primele zile, din momentul in care intram pe strada, striga fericita „ajungem la gadinita!”. Acum, dupa ce parcam, abia asteapta sa coboare si e prima la usa. Intra repede in gradinita, isi da singura hainuta jos, ne ajuta sa ii schimbam pantofiorii si dupa ce ne da un pupic la fiecare fuge in clasa la copii si la „Lalucuta” (educatoarea). Iar eu plec la birou zambind in fiecare dimineata.

Va urez sa gasiti fiecare gradinita cea mai buna pentru voi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamabuna spune:

vrabiuta,

felicitari ca ai avut fler sa gasesti asa o gradinita! pina la urma si gradinita este dupa chipul si asemanarea parintilor si copiilor de acolo, pentru ca putea sa te influenteze si pe tine lipsa de simt de PR a educatoarei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giliutza spune:

Vrabiuta, m-a impresionat ceea ce ai scris aici despre gardinita! Intamplarea face ca noi sa fim intr-un mare impas: ne pleaca bona si nu reusim sa gasim alta. Pustoaica noastra are aproape 2 ani (pe 7 aprilie) si tot cautand pe cineva care sa stea cu copilul am ramas muta de uimire cand am vazut cati bani cer bonele! Asa ca am ajuns la concluzia ca, decat sa dau unei bone 9 mil. salariu pe luna, plus alte cheltuieli in plus, mai bine o dau la gradinita, ca e de o mie de ori mai bine!!!! Asa ca ma intereseaza foarte tare gradinita de care spui. Am intrat pe site-ul lor sa vad pe unde sunt si-am descoperit ca locatia e aproape de serviciul meu. Poti sa-mi spui si mie daca ar mai avea locuri la grupa mica si cam cat dureaza inscrierea? Nu mai am rabdare pana maine cand pot sa sun direct la gradinita... In plus, suntem si presati de timp...

Multumesc mult!

Sa ne bucuram de ce avem, nimic nu tine o vesnicie!...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vrabiuta spune:

multumesc, mamabuna! noi am trecut prin multe pana am ajuns aici, incepand cu problemele de la "acorns british style nursery" (exista un subiect de cateva pagini deschis de mine atunci cand am avut probleme) si terminand cu "gradinita mea" la care am renuntat in decembrie... probabil ca experienta m-a ajutat mult sa vad dincolo de aparente.

am ezitat sa scriu aici despre gradinita, poate dintr-un fel de superstitie... multe gradinite laudate aici pe forum au devenit atat de cautate incat au inceput sa faca rabat la calitate, pe principiul "merge si asa, ca oricum se ingramadesc clientii la usa". dar dupa ce le-am cunoscut pe fetele de acolo cred ca nu se va intampla asa - cel putin nu atata timp cat managementul ramane cel de acum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giliutza spune:

Vrabiuta, ce mi-ai ratat postarea la mustat! Daca mai esti, te rog mult sa-mi raspunzi

Sa ne bucuram de ce avem, nimic nu tine o vesnicie!...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

quote:
Originally posted by alchrisu

quote:
Originally posted by Lala_D

nadina daca tot intrebai de gradinitele de stat iti raspund eu.
O zi excelenta tuturor !
Lala.





neata Lala
te rog sa imi spui daca mai ai copilul la gradinita 38. eu acum incerc sa il inscriu pe ilie pentru toamna. am dus ceva directoarei, crezi ca tine cont? cam ce/cit se da, ai idee?
programul chiar este pina la 5 sau se mai sta putin peste?
mai stii cit se platesc activitatile extra? mersi mult



Imi pare rau, noi suntem deja in clasa I acum .
Din cate stiu eu d-na directoare este noua, cea pe care o stiam eu nu mai este in gradinita astfel incat nu pot sa te ajut cu informatii.
Activitatile extra erau in jur de 3 - 5 RON ora iar programul era parca maxim pana la 5.15 ( noi am fost la program scurt asa incat nu stiu la ce ora plecau copii ).
Succes.

O zi excelenta tuturor !
Lala.

Mergi la inceput