Lista Gradinite Bucuresti - bila alba / bila negra

Raspunsuri - Pagina 25

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Cloreta spune:

Ionella2003, zonele astea m-ar interesa si pe mine.
De Gradinita Garfield stiti ceva?
Gradinite de stat nu prea stiu, am vazut parcauna in spatele pietei Crangasi - daca nu o fi scoala si nu am vazut eu bine - locatia nu ar fi deloc grozava acolo.
Am citit si de una pe langa pod, am uitat cine spunea despre asta.

Pozele mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana75 spune:

Vreau sa-mi spun si eu parerea despre Acorns Baby (acum exista 2 sedii ale Gradinitei Acorns, una pentru copiii peste 2,5 ani si una peste cei intre 1-2,5 ani). Fetita mea merge de 3 luni la Acorns Baby, avea 1 an si 2 luni cind a inceput.

Total punctaj Baby Acorns: 15 puncte

Personal 1 punct
Sint foarte nemultumita de calitatea educatoarei de la grupa Tiny Tots. Am observat nu numai eu dezinteresul pentru actul educational, ci si alti parinti care au vizitat gradinita. Concret, atunci cind o intreb ce a mai facut copilul, mi se raspunde ca a mincat bine, a dormit asa-si-asa, si s-a jucat. As vrea sa aud, din initiativa ei, cuvinte despre cum progreseaza copilul dpdv al educatiei - insa asta nu s-a intimplat niciodata. Am stat cu ea citeva ore in primele zile de gradinita ale copilului, si a fost neglijenta cu o foarfeca, fata mea il luase si dansa cu el in mina. I-a luat 5 minute sa vada (eu nu i-am zis nimic, doar stateam cu ochii pe copil sa nu pateasca ceva). De asemeni, nu acorda aceeasi atentie tuturor copiilor - aproape intotdeauna o gasesc cu un copil in brate, mereu acelasi. Mai exista o ingrijitoare la grupa, care nu are nici o pregatire in domeniul educatiei.

Dotari 4 puncte
Camerele sint mari, au citeva jucarii dragute, dar se poate mai bine de banii pe care ii dam.

Curatenie 4 puncte
Pare curat.

Mese 3 puncte
Desi imi lauda copilul ca maninca foarte bine, ii este foarte foame atunci cind o iau acasa. Am cerut in scris directoarei sa se specifice gramajul portiilor, si nu am primit ca raspuns ca gramajele mancarii sunt specificate in Normele Ministerului Sanatatii dupa care functioneaza fiecare institutie de acest tip. As fi preferat un raspuns clar, pentru ca m-as fi dus imediat sa verific - sint aproape sigura ca nu e asa. Concret, am vazut ce au primit intr-o zi la micul dejun: 2 linguri de iaurt si o feliuta transparenta de piine unsa cu un strat si mai transparent de pateu. Si o cana cu ceai.

Activitati in gradinita 2 puncte
In afara de o ora de activitati pe care o au dimineata, parerea mea este ca in rest copiii "vegeteaza"; nu sint stimulati sa se joace, daca isi gasesc singuri treaba prin camere este foarte bine.

Activitati extracuriculare 1 punct
Nu au nici un fel de activitati extracuriculare.

Nu stiu unde sa incadrez mushcatul copilului, care nu este un accident, ci se intimpla, in medie, de 2 ori lunar. Daca la alte gradinite primesti detalii despre masurile pe care se iau referitor la acest lucru, raspunsul primit de la Acorns este: "in toate gradinitele copiii se muscha".

Ioana, mama Mirunei (25.08.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vrabiuta spune:

ioana - imi pare sincer tare rau ca si voi treceti prin aceleasi probleme prin care am trecut si noi la inceputul anului trecut. si fetita mea a fost muscata la acorns si mi s-a spus si mie la fel de calm ca este normal... am aflat intre timp ceea ce banuiam - in gradinite copiii NU musca! poate doar in gradinitele in care educatoarele nu au minimum de cunostinte si/sau implicare in educatia copiilor, in gradinitele in care lipsesc activitatile creative, jocurile, bucuriile, in care lipseste afectiunea de care au nevoie copilasii nostri la o varsta atat de mica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

anca, multumesc mult de raspuns. am localizat gradinita:)). am vb si eu azi cu cineva de acolo (la telefon) si sincera sa fiu am fost foarte incantata. ce am uitat sa intreb, apropos de program, este daca pot sa o iau pe pitica mai devreme, adica pe la 17.30, ca eu ajung atunci de la munca in zona aia si mi-ar fi greu sa plec acasa si sa ma intorc imediat sa o iau.
imi place mult modul de educatie, nu suport sa ii toarne cu palnia informatii in cap:)) eu cand am fost mica am fost tare chinuita ca nu puteam invata poezii ca papagalul...bleah! si vad ca fiica-mea ma mosteneste:)
am mai discutat si despre tarif, insa nu stiu daca am inteles exact. 2.500.000 lei pe luna, care includ pretul mancarii si 500 000 lei trimestrial? asta e tariful pt programul lung?
stii ceva despre "atentie"....am inteles ca se fac inscrieri oricand, dar se da ceva ca la cele de stat, ca sa te pastreze?
multumesc anticipat pt rabdare:))

alina si alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana75 spune:

vrabiuta - multumesc. De la toamna nu o mai las la Acorns decit poate daca se schimba educatoarea cu una motivata, dar acum nu stiu ce sa fac, daca sa o mut in timpul anului sau sa o las in acelasi colectiv. Oricum trebuie sa astept sa faca copilul 1 an jumatate, sa ne "incadram" la alte gradinite.

Ioana, mama Mirunei (25.08.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loreena spune:

cine imi recomanda o gradinita buna de stat sau particulara?; zona Armeneasca; Mosilor; Colentina

m-am apucat iar de cautari pentru ca de anul asta vreu sa o dau la gradinitza;

Merci

Poze cu toata Familia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionella3003 spune:

quote:
Originally posted by Ioana75

Vreau sa-mi spun si eu parerea despre Acorns Baby (acum exista 2 sedii ale Gradinitei Acorns, una pentru copiii peste 2,5 ani si una peste cei intre 1-2,5 ani). Fetita mea merge de 3 luni la Acorns Baby, avea 1 an si 2 luni cind a inceput.

Total punctaj Baby Acorns: 15 puncte

Personal 1 punct
Sint foarte nemultumita de calitatea educatoarei de la grupa Tiny Tots. Am observat nu numai eu dezinteresul pentru actul educational, ci si alti parinti care au vizitat gradinita. Concret, atunci cind o intreb ce a mai facut copilul, mi se raspunde ca a mincat bine, a dormit asa-si-asa, si s-a jucat. As vrea sa aud, din initiativa ei, cuvinte despre cum progreseaza copilul dpdv al educatiei - insa asta nu s-a intimplat niciodata. Am stat cu ea citeva ore in primele zile de gradinita ale copilului, si a fost neglijenta cu o foarfeca, fata mea il luase si dansa cu el in mina. I-a luat 5 minute sa vada (eu nu i-am zis nimic, doar stateam cu ochii pe copil sa nu pateasca ceva). De asemeni, nu acorda aceeasi atentie tuturor copiilor - aproape intotdeauna o gasesc cu un copil in brate, mereu acelasi. Mai exista o ingrijitoare la grupa, care nu are nici o pregatire in domeniul educatiei.

Dotari 4 puncte
Camerele sint mari, au citeva jucarii dragute, dar se poate mai bine de banii pe care ii dam.

Curatenie 4 puncte
Pare curat.

Mese 3 puncte
Desi imi lauda copilul ca maninca foarte bine, ii este foarte foame atunci cind o iau acasa. Am cerut in scris directoarei sa se specifice gramajul portiilor, si nu am primit ca raspuns ca gramajele mancarii sunt specificate in Normele Ministerului Sanatatii dupa care functioneaza fiecare institutie de acest tip. As fi preferat un raspuns clar, pentru ca m-as fi dus imediat sa verific - sint aproape sigura ca nu e asa. Concret, am vazut ce au primit intr-o zi la micul dejun: 2 linguri de iaurt si o feliuta transparenta de piine unsa cu un strat si mai transparent de pateu. Si o cana cu ceai.

Activitati in gradinita 2 puncte
In afara de o ora de activitati pe care o au dimineata, parerea mea este ca in rest copiii "vegeteaza"; nu sint stimulati sa se joace, daca isi gasesc singuri treaba prin camere este foarte bine.

Activitati extracuriculare 1 punct
Nu au nici un fel de activitati extracuriculare.

Nu stiu unde sa incadrez mushcatul copilului, care nu este un accident, ci se intimpla, in medie, de 2 ori lunar. Daca la alte gradinite primesti detalii despre masurile pe care se iau referitor la acest lucru, raspunsul primit de la Acorns este: "in toate gradinitele copiii se muscha".

Ioana, mama Mirunei (25.08.2005)



Draga Ioana, imi pare rau sa citesc astfel de lucruri... mult succes in rezolvarea cat mai rapida a problemei!
o sa trecem si punctajul tau pe listuta, numai ca te rog frumos sa-mi spui in ce sector e, ca sa stiu unde sa o trec. Mult

Ionela si Alex (DN 21.09.2004)
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=69542" target="_blank">Cu drag, MAMA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana75 spune:

Ionela, multumesc! Despre Acorns au mai scris vrabiuta si ankalaura, e aceeasi gradinita, trece-ma tot acolo (sectorul 3). O sa o rog pe directoare sa o mute la grupa imediat urmatoare, sa mai facem o incercare si cu alta educatoare.

Ioana, mama Mirunei (25.08.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankgratiela spune:

Am scris si eu despre Gradinita Primii Pasi din sect. 2, dar vad ca nu a aparut in listuta. Acum am sa revin si cu punctajul mai clar:
•Personal 5 puncte
educatoare tinere, dedicate, copii asimileaza mult si cu mare placere de la ele; copii le iubesc mult { baiatul meu a fost disperat in vacanta ma intreba mereu cand merge la nananitasi ce face miss ,daca are brad sau punea o bomboana pt miss-, iar baiatul are numai 2 ani si 7 luni}
pe bucatareasa o invidiiez cat de bine gateste( la inceput am gustat din mancare, iar acum baiatul maninca tot); ingrijitoarele sunt si ele tinere si reusesc sa faca fata cu succes picilor( sunt multi copii pana in 4 ani)
Dotari 5 puncte[/gre
jucarii frumoase si de calitate , material didactic la fel, calculatoare etc
•Curatenie 5 puncte
totul luceste de curatenie
•Mese 5 puncte
gatesc acolo, iar mesele sunt variate cu tot ce trebuie pt copii in crestere, cu fructe, legume ,iar desertul il fac tot ele
•Activitati in gradinita 5 puncte
activitatile sunt bine structurate pe grupe de varsta , diversificate,apeleaza mult la initiativa copiilor si mai ales combina foarta bine cu jocul-baiatul meu desi mititel stie multe poezii, cantecele, ceva cuvinte in engleza, iar serbarea de craciun a fost un adevarat spectacol, ficare copil s-a simtit vedeta
poate ca totusi exista si un minus- curtea este cam mititica
[green]•Activitati extracuriculare

despre acestea inca nu pot spune multe , abia de la anul am de gand sa il implic pe baiat in asa ceva deocamdata sa invete sa vorbeasca bine, sa renuntam la pampersi etc

Anca si Teo(15 mai 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexandrueduard spune:

Si eu am avut baietelul la gradinita Primii Pasi si mi-a placut personalul, dar cladirea mi se parea inadecvata. Si am sa exemplific: curtea nu ca e mica, e aproape inexistenta, iar la dormitor nu aveau ferestre(adica e o camera fara aerisire, in care dormeau destule suflete).

Magda si Alex(3 ani si 6 luni)
http://photos.yahoo.com/magdacorlea
,,Lasati copilul sa vada, sa auda, sa descopere, sa cada, sa se ridice si sa se însele! Nu folositi cuvinte când actiunea, faptul însusi sunt posibile!’’



Mergi la inceput