Lista Gradinite Bucuresti - bila alba / bila negra

Raspunsuri - Pagina 24

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Luizax spune:

cati copii sunt in grupa mijlocie / mare la gradi 178 de pe iancu jian (sect 5)?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pegasis spune:

Gradinita la care merge Ana mea se numeste DiAndra si se afla pe Str. Prisaca Dornei nr. 2H (in spatele Policlinicii Titan, linga parc). Acesta este al 3-lea an la aceasta gradinita. Functioneaza cu autorizatie provizorie de la MEC.

- e intr-o casa construita in anul 2002 si a inceput sa functioneze la 1 septembrie 2003. Are curte, groapa cu nisip, leagane, un tobogan, jucarii frumoase, carti si mai ales educatoare bune.

- clasele separate de dormitoare

- sint cca. 15 copii inscrisi in fiecare grupa, dar niciodata nu sint toti prezenti. Daca raman locuri pe parcurs (sau se elibereaza unele, pentru ca, in general, la grupa mica renunta multi parinti odata cu prima raceala) se mai fac inscrieri si in mijlocul anului.

- au cite o educatoare la fiecare grupa, ingrijitoare, bucatareasa si personal de servire a mesei (parca 2 fete)

- 3 educatoare lucreaza dupa programa ME in limba romana iar ce-a de-a patra face acelasi lucru in engleza. Cele patru educatoare "migreaza" de la o grupa la alta - cand cei mici fac engleza, cei mari lucreaza in romana si invers.

- au cursuri de muzica cu Virgil Popescu (foarte apreciate de copii din cite am vazut), calculator (1 ora pe saptamana), teatru (tot o ora pe saptamana), dans (o ora/saptamina), Fun Science si optional orga si germana.

- cele patru educatoare au studii de specialitate, sunt tinere, foarte placute si se poarta foarte frumos cu copiii.

- cam o data la 2 luni toti copiii merg la teatru

- au 2 serbari pe an care mie mi s-au parut de fiecare data foarte reusite, educatoarele chiar isi dau silinta sa-i invete pe copii si poezii/cintecele si prezenta scenica.

Programul este 8-13 (fara masa de prinz), 8-14 (cu masa de prinz inclusa) sau la 8-18. Dimineata mananca micul dejun (9-9.30), pe urma alterneaza toata dimineata joaca si invatatul (care e si el tot o joaca, dar disciplinata). Educatoarele lucreaza cu fiecare in parte. Saptaminal se afiseaza rezultatele fiecarui copil la desenat, invatat poezii, etc… Toate activitatile didactice se petrec dimineata -- cei care stau la programul lung (pina la 18) doar dorm (de la ora 14 pina pe la ora 16), maninca o gustare si se joaca (in curte daca e frumos afara sau in clasa) pina vin parintii sa-i ia.

Mancarea e buna, gatita integral de personalul angajat. Daca nu au chef sa manance singuri le dau educatoarele, asa ca nici lenesii nu raman nemancati. (asta se aplica mai mult pt cei mititei)In fiecare zi este afisat la intrare meniul.

Pretul: 700 Ron la program lung (pt celelalte nu-mi aduc aminte).

Lucruri care mi-au placut foarte mult: educatoarele, materialul didactic, WC-uri separate pt fetite si baieti si separate de adulti, curatenia, mincarea, regulile privind mincarea (dulciuri/sucuri) adusa de ziua copiilor -- cu certificat de calitate, fara sucuri acidulate, etc).

Lucruri care nu-mi plac:
- nu au cadru medical in incinta gradinitei decit lunea -- copiii sint lasati de parinti la gradinita tusind, cu nasul curgind, cu viroze de tot felul si copii sanatosi se imbolnavesc imediat.
- holul de la intrare -- citeodata e neincapator , cind sint o gramada de parinti veniti sa-si ia odraslele.

Concluzia:
- personal - 4 pct (din cauza lipsei medicului/asistentei medicale permanente)
- dotari - 5 pct
- curatenie - 5 pct
- activitati in gradinita - 5 pct
- activitati extracuriculare - 5 pct

P.S. madis, multumesc inca o data.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ecou spune:

Buna ziua mamici si tatici!
Iata ca si eu ma aflu in aceiasi situatie cu voi: caut o gradinita pentru piciul meu. Cum tot ce am vazut eu in materie de gradinite particulare a picat la capitolul "spatiu de joaca in aer liber/in interior", am zis ca ar fi de incercat si la cele de stat.
Din ce am citit pana acum convenabile pentru mine ar fi doua: gradinita Centrofarm (nu o stiu dupa numar) de pe strada Parfumului si gradinita Pisicile Aristocrate de pe Regina Maria.
Insa as avea nevoie de experientele voastre, deoarece despre Pisicile aristocrate nu s-a mai scris de la inceputul forumului iar despre Centrofarm chiar nu am gasit nimic sa imi artaga atentia.
Asa ca.. ajutor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionella3003 spune:

quote:
Originally posted by Pegasis

Gradinita la care merge Ana mea se numeste DiAndra si se afla pe Str. Prisaca Dornei nr. 2H (in spatele Policlinicii Titan, linga parc). Acesta este al 3-lea an la aceasta gradinita. Functioneaza cu autorizatie provizorie de la MEC.

- e intr-o casa construita in anul 2002 si a inceput sa functioneze la 1 septembrie 2003. Are curte, groapa cu nisip, leagane, un tobogan, jucarii frumoase, carti si mai ales educatoare bune.

- clasele separate de dormitoare

- sint cca. 15 copii inscrisi in fiecare grupa, dar niciodata nu sint toti prezenti. Daca raman locuri pe parcurs (sau se elibereaza unele, pentru ca, in general, la grupa mica renunta multi parinti odata cu prima raceala) se mai fac inscrieri si in mijlocul anului.

- au cite o educatoare la fiecare grupa, ingrijitoare, bucatareasa si personal de servire a mesei (parca 2 fete)

- 3 educatoare lucreaza dupa programa ME in limba romana iar ce-a de-a patra face acelasi lucru in engleza. Cele patru educatoare "migreaza" de la o grupa la alta - cand cei mici fac engleza, cei mari lucreaza in romana si invers.

- au cursuri de muzica cu Virgil Popescu (foarte apreciate de copii din cite am vazut), calculator (1 ora pe saptamana), teatru (tot o ora pe saptamana), dans (o ora/saptamina), Fun Science si optional orga si germana.

- cele patru educatoare au studii de specialitate, sunt tinere, foarte placute si se poarta foarte frumos cu copiii.

- cam o data la 2 luni toti copiii merg la teatru

- au 2 serbari pe an care mie mi s-au parut de fiecare data foarte reusite, educatoarele chiar isi dau silinta sa-i invete pe copii si poezii/cintecele si prezenta scenica.

Programul este 8-13 (fara masa de prinz), 8-14 (cu masa de prinz inclusa) sau la 8-18. Dimineata mananca micul dejun (9-9.30), pe urma alterneaza toata dimineata joaca si invatatul (care e si el tot o joaca, dar disciplinata). Educatoarele lucreaza cu fiecare in parte. Saptaminal se afiseaza rezultatele fiecarui copil la desenat, invatat poezii, etc… Toate activitatile didactice se petrec dimineata -- cei care stau la programul lung (pina la 18) doar dorm (de la ora 14 pina pe la ora 16), maninca o gustare si se joaca (in curte daca e frumos afara sau in clasa) pina vin parintii sa-i ia.

Mancarea e buna, gatita integral de personalul angajat. Daca nu au chef sa manance singuri le dau educatoarele, asa ca nici lenesii nu raman nemancati. (asta se aplica mai mult pt cei mititei)In fiecare zi este afisat la intrare meniul.

Pretul: 700 Ron la program lung (pt celelalte nu-mi aduc aminte).

Lucruri care mi-au placut foarte mult: educatoarele, materialul didactic, WC-uri separate pt fetite si baieti si separate de adulti, curatenia, mincarea, regulile privind mincarea (dulciuri/sucuri) adusa de ziua copiilor -- cu certificat de calitate, fara sucuri acidulate, etc).

Lucruri care nu-mi plac:
- nu au cadru medical in incinta gradinitei decit lunea -- copiii sint lasati de parinti la gradinita tusind, cu nasul curgind, cu viroze de tot felul si copii sanatosi se imbolnavesc imediat.
- holul de la intrare -- citeodata e neincapator , cind sint o gramada de parinti veniti sa-si ia odraslele.

Concluzia:
- personal - 4 pct (din cauza lipsei medicului/asistentei medicale permanente)
- dotari - 5 pct
- curatenie - 5 pct
- activitati in gradinita - 5 pct
- activitati extracuriculare - 5 pct

P.S. madis, multumesc inca o data.


"Cind o femeie nu vorbeste, sa n-o intrerupi pentru nimic in lume." (Enriyeu Castaldo)




Draga Pegasis, spune-ne, te rugam, un punctaj si pentru masa. Multumim frumos!

Editez c-am uitat sa-ti multumesc in mod special pentru raspunsul atat de complet!

Ionela si Alex (DN 21.09.2004)
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=69542" target="_blank">Cu drag, MAMA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionella3003 spune:

Dragi mamici si tatici, de gradinitele din zona Crangasi, Turda, 1 Mai, nu stie nimeni, nimic?

Deja am inteles ca trebuie sa ne trecem acum, in ianuarie pe listutele de asteptare, pentru a putea fi siguri ca prindem un loc cand se fac inscrierile in mai, iunie. Asa, ca... mult succes!

Ionela si Alex (DN 21.09.2004)
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=69542" target="_blank">Cu drag, MAMA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_tzuchi spune:

Mamici si tatici, dar despre gradinita Happy Univers din Cotroceni stie cineva ceva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pegasis spune:

quote:
Originally posted by ionella3003

Draga Pegasis, spune-ne, te rugam, un punctaj si pentru masa.
Scuze, p-asta am uitat-o: 5 pct.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

ciprian, o sa te rog sa ma ajuti si pe mine cu niste raspunsuri:
1. vorbesti de gradinita malaxa?
2. de ce esti nemultumit? pe mine una ma intereseaza sa fie curat si igiena, personalul sa fie ok (sa nu bata copiii, sa nu-i bruscheze fizic sau verbal)....cat despre capitolul "educatie"-lectii, limbi straine, muzici si altele nu ma agit prea tare, ac nu vreau sa o scot cu diploma de facultate de acolo:))...asta e strict parerea mea
3. cand te-ai dus prima data la "discutii", cu cine ai luat legatura si cat de "atent" ai fost....am inteles ac intregul proces incepe prin febr.-martie, apoi inscrierea oficiala in iunie...
astept cu nerabdare raspunsurile tale si iti voi trimite acelasi mesaj si pe pm:))

stie cineva de gradinita de pe pantelimon, cea de langa liceul blaga?

alina si alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

ankalaura, te rog, imi poti da un pct de reper pt gradinita waldorf de pe popa nan?

alina si alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

Pentru Waldorf Popa Nan - daca vii de la ProTV, la primul mini-rond (inainte de Izvorul Rece si inainte de intersectia cu Traian), trebuie sa faci stanga pe Popa Nan, si mergi cam 200-300 de m. Gradinita e pe partea stanga. Vin in ordine: gradinita, biserica, scoala Anastasia nu-mai-stiu-cum.
Cu alte cuvinte, gradinita este mai aproape de partea cu Pache, nu de capatul dinspre Pta Alba Iulia.

Cred ca mai e relevant daca spun ca am vorbit ieri cu directoarea, si se gandesc sa prelungeasca programul pana dupa 6, dar asta depinde de mai multe lucruri, si ar presupune ca una din educatoare sa vina mai tarziu. Oricum, deja e un plus faptul ca educatoarele stau cu copiii pana seara (cate una la grupa), si nu sunt lasati cu ingrijitoarea sau cu femeia de serviciu.

Anca si papusica Eliza (26.august.03)
Eliza

Mergi la inceput