Lista Gradinite Bucuresti - bila alba / bila negra

Raspunsuri - Pagina 23

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

Eu va mai pot povesti ce am vazut in sect 2, dar nu pot puncta conform grilei. Acestea sunt
- Kids Club - str Chopin
- Kids First - Intr Glucozei
- Arlqeuin Kindergarden - str J Kepler
- Clara Kindergarten
Si am mai vazut in sect 1,
- gradinita Casuta Piticilor
Deci, daca intereseaza informatii despre spatii, nr sali, dotari bai si dormitoare, mobilier, curte, nr de copii, de cat timp s-au deschis... va pot povesti.

Pot puncta gradinita Waldorf din Popa Nan, gradinita de stat, in sect 2: mentionez ca poate fi un oarecare reper numai pentru cineva care agreeaza sisteme alternative, si care are cat de cat habar despre Waldorf.
Personal - 5 puncte. Mai ales felicitari pentru una din doamnele de acolo - cred ca este cel mai cu har educator din cati am intalnit pana acum!
Dotari - 2-3 puncte,
> aici este de mentionat ca vorbim de materiale specifice sistemului Waldorf, care sunt de nota 10, pentru cine agreeaza sistemul;
> am scazut un punct pentru ca nu imi plac patuturile (pliante, se strang ca un sezlong; Par totusi comode, ca au o salteluta destul de groasa, deci nu pot spune ca sta copilul cocosat)
> am mai scazut un punct pentru ca nu au bucatarie, ci doar un oficiu unde se pot spala vasele, mancarea venind de la catering;
> as mai scadea un punct pentru ca nu au dormitor separat - mai exact, sunt 3 grupe, si doar 3 sali.
Curatenie - 3 puncte
> de curat, e curat, dar daca umbla copilul descaltat, vine cu ciorapii cam jegosi. Asta m-ar fi deranjat foarte tare daca ar fi fost copilul mic mic, dar acum, sincera sa fiu nu mai mai deranjeaza ca nu e farmacie pe jos. Ma uit sa fie curat la baie, etc.
Masa - 3-4 puncte
> dezavantaj - nu se serveste mic dejun, ci doar gustare la 10.30, pe care o duc parintii, in fiecare zi ceva stabilit dinainte. Masa de pranz e de la catering, (intamplator) e chiar ok, dar contine un singur fel si desert. Pentru cine stie ca puiul nu ii mananca oricum doua feluri, e ok. Pentru cine tine neaparat ca puiul sa aiba si ciorbita si felul doi, nu e ok. In orice caz, acest singur fel este alternat - o zi ciorbita, o zi felul doi. Continutul e maimult decat ok. Mai au zilnic fruct si iaurt. Unii prefera mancarea de la catering, ca sa nu miroasa toata gradinita a cantina, eu una nu sunt fan catering.
Activitati in gradinita - 5 puncte, pentru cine agreeaza sistemul Waldorf. Sigur, se fac toate activitatile care se fac si in alte gradinite, doar ca se introduc "altfel" - am povestit deja la subiectul cu Waldorf. Au materiale de calitate deosebita - vopsele naturale, cuburi cerate naturale, etc. Pentru ce a trebuit sa ducem noi, ne-au indicat marcile. Eu una, am fost incantata de activitatile de la ei, si vad asta si la ceilalti parinti. Ca optionale, se fac germana si dans sportiv.
Activitati extracuriculare - 4 puncte.
Au o activitate extra cam la doua saptamani, uneori si mai des. Vine la ei teatrul Libelula, se duc ei la Tandarica, se merge la Circ, au fost si in Herastrau, la "baloane" - transportul s-a facut insa cu autobuze de RATB sau asemanator, deci n-am picat pe spate, dar ma rog... asta e la stat.
Deci, as zice un total de 22- 24. Nu am dat punctajul cu mare exigenta, mai ales pentru ca este o gradinita de stat, si in unele locuri chiar nu se poate mai mult decat ce se face. Oricum, este un loc bun pentru educarea sufletului unui copil, iar printre gradinitele de stat, consider ca nu ii stau multe alaturi!
Fata noastra a fost la Waldorf in Popa Nan incepand din toamna lui 2006 si pana acum (deci 4 luni), la grupa dnei Mary (care e si directoare)
Mai trebuie sa spun ca exista un plan de dezvoltare, iar de la anul se vor mari spatiile - ma tem ca asta se va intampla in detrimentul curtii, dar ramane de vazut.
Aaa, si inca un lucru - este singura gradinita unde nu am vazut pe nimeni plangand niciodata, pentru ca picii sunt introdusi in gradinita treptat, si prezenta unui parinte este obligatorie in primele zile. Nu exista sa se lase acolo copilul zbierand si agatandu-se de mama grabita sa fuga la birou. Nu exista!

Pentru cine este curios si mai ales nedumerit ca am punctat gradinita Acorns in vara si acum Waldorf, trebuie sa mentionez ca s-ar putea sa ii surprind si sa mai punctez o gradinita in vara asta. Am renuntat la gradinita Acorns mai ales din cauza subtirimii buzunarului nostru, dar si din cauza programului (doar pana la ora 17.30). Am renuntat la gradinita Waldorf din cauza faptului ca ne-am mutat cu biroul in cealalta parte a Bucurestiului si nu mai putem face fata distantei pana la Waldorf. Un alt dezavantaj pe care il vad eu in sistemul de stat, dar este o parere 100% subiectiva - vacantele multe si dese. Sfatuiesc pe cei care nu au cu cine lasa copilul si intentioneaza sa inscrie copilul la o gradinita de stat, sa se intereseze din start daca pot duce copilul in gradinita in perioada vacantelor mici (noiembrie, februarie...) - unele gradinite de stat ii primesc, dar nu fac activitati, altele insa nu ii primesc.


Anca si papusica Eliza (26.august.03)
Eliza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurelia1278 spune:

A venit timpul sa punctez si eu gradinita fetitei mele, dupa o experienta de 4 luni si ceva. Am asteptat mai mult, pentru a ma convinge ca parerea mea foarte buna nu se datoreaza numai entuziasmului de inceput si a succesului obtinut in adaptarea piticutei mele dragi.
Precizez ca punctajul pe care il acord este numai pentru categoria de varsta 2,5 - 3+ ani, din care face parte fetita mea.

Personal 5 puncte: educatoarea noastra este tanara, inimoasa, cu studii pedagogice (evident) si talent cert in lucrul cu prichindeii (fetita mea a evoluat fantastic de cand merge la gradinita, progresele fiind vizibile din prima saptamana), au mai multe ingrijitoare (pricepute, tinere, cu drag de copii), conducerea gradinitei este formata din doua doamne educatoare (asa cum se considera a fi ideal la alt subiect ) si am numai cuvinte de lauda.

Dotari 5 puncte: repet, pentru varsta fetitei mele, mai tarziu vom vedea. Acum au la dispozitie tot ce le este necesar.

Curatenie 5 puncte: nimic de reprosat. Poate doar faptul ca ne obliga mereu sa ne punem pungile alea de plastic pe incaltaminte la intrare. Glumesc, evident.

Mese 4 puncte: poate ca sunt eu cam exagerata la chestiile astea, dar am scazut un punct pentru unele alimente nu tocmai sanatoase pe care le primesc copiii la micul dejun (de ex. branza topita). Si am scazut doar un punct pentru ca apar totusi suficient de rar in meniu, o data pe saptamana. Pranzul si gustarea de dupa-amiaza le cunosc numai din meniul scris (fetita mea e la program scurt), dar par foarte in regula, meniul este variat, sanatos, hranitor, cu fructe zilnic, fara alimente "interzise".

Activitati in gradinita 5 puncte: deocamdata nu-mi doresc nimic in plus pentru fetita mea. La sfarsitul fiecarei saptamani primim dosarelul cu ce au facut (inclusiv "operele de arta", pe care insa trebuie sa le ducem inapoi lunea pentru eventuale inspectii de la minister).

Extracuriculare 5 puncte: Pentru varsta noastra e suficient.

Ah, uitam ce e mai important, este vorba despre Gradinita Little One, particulara, sector 1.



Haideti la bazar! Puteti achizitiona lucruri frumoase si ieftine sau puteti face ordine in casa, ajutand in acelasi timp copilasi in suferinta.
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=85226" target="_blank"> Bazar pentru Alex, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=85226" target="_blank"> un baietel diabetic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

quote:
Originally posted by aurelia1278
A venit timpul sa punctez si eu gradinita fetitei mele, dupa o experienta de 4 luni si ceva. Am asteptat mai mult, pentru a ma convinge ca parerea mea foarte buna nu se datoreaza numai entuziasmului de inceput si a succesului obtinut in adaptarea piticutei mele dragi.


Nu putem aprecia gradinita ta pe baza multumirii tale. Ceea ce tie ti se pare suficient pentru fetita ta si pentru varsta ei, altora ne poate parea insuficient si neadecvat. Notele acordate, indiferent ca-s mari sau mici, trebuie justificate cu argumente palpabile.
Aurelia, , ia-o ca pe o recomandare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurelia1278 spune:

Pai problema asta se stie: ca poate ce-mi place mie altuia ii displace sau nu i se pare suficient.
E adevarat ca am fost cam zgarcita in detalii:
Deci la dotari: au curte cu leagane, balansoare, groapa de nisip, casuta de lemn, triciclete, piscina vara; rechizite,carti, jocuri si jucarii diverse (nu au calculatoare pentru copii si nici televizor ceea ce eu nu consider un minus), pian; sali de activitati si dormitoare separate, baie pentru fiecare grupa (se folosesc olitele sau reductoarele de WC aduse de fiecare de acasa).
Bucatarie proprie.
Activitati: limba engleza, dans, origami, Fun Science (asta ce face fetita mea), mai exista arte plastice, gimnastica, limba germana, pian, canto ca optionale.




Haideti la bazar! Puteti achizitiona lucruri frumoase si ieftine sau puteti face ordine in casa, ajutand in acelasi timp copilasi in suferinta.
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=85226" target="_blank"> Bazar pentru Alex, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=85226" target="_blank"> un baietel diabetic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciprian13 spune:

Buna ziua mamicilor.Sunt tatal Ralucai de 4 ani si jumatate. Acum Raluca este la o gradi de stat langa spitatul Malaxa (pe Vergului) dar suntem foarte nemultumiti de ea. Cautand ceva nou (gradi particulara) am gasit si chiar am si fost la Joe Kindergarden in sectorul 3 (str.Calistrat Hogas). D-a Joe a fost OK..dotari..OK... poate sa-mi spuna cineva ceva despre eaceasta gradi? (personal, activitati,etc..)Multumesc.

Tatal Ralucai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elag spune:

Buna fetelor,

Cunoasteti ceva despre gradinita Aschiuta (sect 4)? Al meu baietel face 3 anisori si aceasta gradinita este destul de aproape de casa mea...

Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puiumamy spune:

quote:
Originally posted by tomdin

am si eu informatii despre gradinita arlechino care este in sectorul 2. cine vrea sa stie mai multe sa ma intrebe pe mine, ca va voi spune tot ce aveti nevoie sa stiti.


Mihaela, pe mine ma intereseaza, poti sa-mi spui, te rog, tot ce stii?
Iti multumesc anticipat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

Ciprian - in ce fel sunteti nemultumiti de gradinita de pe Vergului? Vorbesti de cea de langa Malaxa, sau cea de vis-a-vis de complex, la 100 de metri mai la vale catre Morarilor, care are si saptamanal? La prima, care este exact vis-a-vis de fostul Filan ("Dumbrava minutata"?) are si o fosta colega pustiul, iar ei sunt chiar foarte multumiti.
Din cate am vazut eu pe geam, m-a intrigat ca tot cuconetul din gradinita statea cu mainile in san in curte, la interminabile parole, sprijinind un zid al institutiei, pe cand copiii alergau de mama focului prin marea curte goala - sau ma rog, sa nu exageram, marea curte dotata cu niste cracane de fier, fosti suporti ai unor leagane, si cu un mare cauciuc (sau doua?) al unui camion de mare tonaj.
Dar, sunt sigura ca parerea mea nu era una corecta, pentru ca nu am apucat sa calc in gradinita. N-am apucat, pentru ca am incercat sa stabilesc telefonic o intalnire, si mi s-a raspuns cu o greata si-un sictir (era vacanta de primavara!), de... a doua oara n-am mai sunat. E drept, copilul meu nu avea inca 3 ani atunci, si automat, nu aveam decat imaginea gradinitei private la care ea mergea atunci.
Dupa un an, colega mea si-a adus copilul acolo, si mi-a povestit lucruri frumoase - ca mobilierul era nou (in sept 2005), ca programul de somn / masa / activitati era ok... in concluzie, copilul ei progresa frumos si se simtea bine.

Anca si papusica Eliza (26.august.03)
Eliza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionella3003 spune:

imi cer scuze pt absenta, am fost plecata o saptamana din Bucuresti si n-am avut acces la net... va promit ca in seara asta actualizez listuta! O seara excelenta!

Ionela si Alex (DN 21.09.2004)
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=69542" target="_blank">Cu drag, MAMA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

Wow ce bine, chiar ma intrebam unde ai disparut! :) Eu tin tare mult la acest subiect pentru ca m-a ajutat foarte mult. De cate ori intreba cineva, ceva, de vreo gradinita, toata lumea indica bine cunoscutele sit-uri... care mie una, nu mi-au furnizat decat numere de telefon si persoane de contact (pentru ca si pozele se dovedeau a nu fi "corespunzatoare" - adica aceleasi poze in prezentarea unor gradinite diferite, de exemplu) - numere de telefon pe care le puteam obtine si din pagini aurii....
Si mai doresc sa insist pe un aspect - cine isi da cu parerea aici, sa citeasca atent principiul care a ghidat acest subiect - si anume ARGUMENTAREA si EXEMPLIFICAREA notelor atribuite. Pentru ca, NU UITATI, ceea ce unora li se pare insuficient, altora li se poate parea ok, sau lucruri care pe unii ii intereseaza in mod deosebit, pot sa nu aiba nici o importanta pentru altii.

Anca si papusica Eliza (26.august.03)
Eliza

Mergi la inceput