Lista Gradinite Bucuresti - bila alba / bila negra

Raspunsuri - Pagina 26

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Loreena spune:

azi am sunat si am stabilit o intalnire pentru joi la gradinita nr. 51, zona Armeneasca - str. Sagetii

Stie cineva ceva despre aceasta gradinita?
mie mi-ar conveni pentru ca este foarte aproape de locul meu de munca si ar incepe tot de la 7.30 ca si mine.

Please daca stiti mai multe informatii;

Acum aproape 1 an am fost in cautare de gradinite....particulare pentru ca la stat nu o primeau ca era mult prea mica; a stat vreo 2 luni, dar mi-am dat seama ce diferente exista fata de prima intalnire cand directoarele si personalul sunt numai lapte si miere si cat de mult se schimba lucrurile pe parcurs.

Poate ma puteti ajuta cu informatii

merci mult

Poze cu toata Familia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

Cred ca ar fi util sa adaugam alaturi de punctajul gradinitei, si ANUL in care se intampla ce povestim noi aici.
Vad acum, comparand cu ce a spus si Ioana, ca noi am avut noroc de educatoare de alta calitate... Si se adevereste spusa "Omul sfinteste locul".
Ioana - si pe Eliza o luam cam infometata seara, cand avea un an jumate, dar parea singurul copil care avea problema asta atunci... Dimineata aveau mic dejun suficient (Eliza mai bea dimineata un bibe plin cu suc sau lapte, nu stiu cum ar fi fost daca n-ar fi primit nimic acasa), plus ca aveau gustare la 10.30-11.00.
Extracuriculare - cand mergea Eliza, aveau activitati extra. In primul an, cand ea n-avea inca 2 ani, e drept, nu i-au dus nicaieri, si nici n-as fi vrut sa ii duca (am eu o problema cu transportul copiilor!) Anul trecut insa s-a mers o data la Antipa, si parca la teatrul de papusi sau la circ, nu mai stiu, dar s-a mers.
Ariel - taxa la Waldorf nu este chiar taxa. Este de fapt mancarea pe care o platesti in zilele in care copilul mananca acolo. Masa costa cam 120 de mii pe zi (e mai scump ca in alte parti, vine de la catering, e mai scump si decat la alte firme de catering, si nu e decat un singur fel - dar nu pot sa spun ca m-a deranjat asta. Oricum copilul nu prea mananca doua feluri la pranz... Mai include un iaurt si un fruct pentru dupa-amiaza). Copiii primesc si "laptele si cornul" - laptele chiar ne prindea bine. cei 500 de mii pe trimestru de care am spus este "fondul" gradinitei - de ex anul asta s-a cumparat un filtru de apa foarte performant, ca sa nu mai care parintii apa plata la gradinita.
Asta e suma pentru program lung. Nu stiu precis daca cei de la grupa cu program scurt platesc ceva. oricum, e clar ca nu platesc masa (una din cele trei grupe are program scurt).
Nu trebuie sa dai nici o atentie. In Waldorf esti "admis" daca intr-adevar intelegi sistemul Waldorf si daca te regasesti in el. Daca vei mai citi pe forumuri, o sa gasesti tot felul de bazaconii (sunt unii care spun ca e ca o secta!!! te doare capul, zau!). Unii parinti se simt "trasi de urechi" in Waldorf, pentru ca aici li se atrage atentia ca mai trebuie sa fie si parinti. Ca ii intrebi de ce muncesc 12 ore pe zi, iar ei raspund ca "pentru copil"... Si nu le place ca vine educatoare de la gradi cu "judecati", se simt criticati, jigniti in rolul lor de parinte. Ei bine, Waldorf iti mai aminteste sa te joci - la sedintele lunare ne-a pus sa pictam, sa lipim, sa facem hora si sa topaim, si am ascultat povesti. Unii s-au distrat, altii au stat incruntati, nu stiu daca toti au inteles ceva din asta. poti sa vezi un exemplu de serbare si activitati cu parintii la http://new.photos.yahoo.com/ankalaura/album/576460762323267632
In Waldorf, copiii nu plang. Parintii care refuza sa stea cu copiii in primele zile, sunt trimisi cu copii cu tot acasa. Iar unii sunt indignati "ce daca planga? Lasati ca ii trece". In Waldorf, asta nu se accepta.
Am facut aceasta mare paranteza, ca sa intelegi si de ce nu functioneaza "atentiile". Sigur, daca te duci cu o floare sau cu un pachetel de cafea, probabil ca nu te va refuza nimeni.
Aaa, si am uitat sa iti spun - sunt copii care incep sa plece de la 5. deci nu e nici o problema daca iei copilu la 5 jumate. Nu mai stiu daca am spus, dar o repet - fata de alte gradinite insa, in Popa Nan se tin vacantele mici ca la scoala. La Waldorf in Romana, poti duce copilul, dar nu fac activitati (o sapt in noiembrie, o saptamana in februarie) - de fapt, asta e motivul pentru care noi nu am mai putut merge acolo, desi am fost foarte multumiti de progresele copilului in cele cateva luni.

Anca si papusica Eliza (26.august.03)
Eliza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionella3003 spune:

quote:
Originally posted by ankgratiela

Am scris si eu despre Gradinita Primii Pasi din sect. 2, dar vad ca nu a aparut in listuta. Acum am sa revin si cu punctajul mai clar:
•Personal 5 puncte
educatoare tinere, dedicate, copii asimileaza mult si cu mare placere de la ele; copii le iubesc mult { baiatul meu a fost disperat in vacanta ma intreba mereu cand merge la nananitasi ce face miss ,daca are brad sau punea o bomboana pt miss-, iar baiatul are numai 2 ani si 7 luni}
pe bucatareasa o invidiiez cat de bine gateste( la inceput am gustat din mancare, iar acum baiatul maninca tot); ingrijitoarele sunt si ele tinere si reusesc sa faca fata cu succes picilor( sunt multi copii pana in 4 ani)
Dotari 5 puncte[/gre
jucarii frumoase si de calitate , material didactic la fel, calculatoare etc
•Curatenie 5 puncte
totul luceste de curatenie
•Mese 5 puncte
gatesc acolo, iar mesele sunt variate cu tot ce trebuie pt copii in crestere, cu fructe, legume ,iar desertul il fac tot ele
•Activitati in gradinita 5 puncte
activitatile sunt bine structurate pe grupe de varsta , diversificate,apeleaza mult la initiativa copiilor si mai ales combina foarta bine cu jocul-baiatul meu desi mititel stie multe poezii, cantecele, ceva cuvinte in engleza, iar serbarea de craciun a fost un adevarat spectacol, ficare copil s-a simtit vedeta
poate ca totusi exista si un minus- curtea este cam mititica
[green]•Activitati extracuriculare

despre acestea inca nu pot spune multe , abia de la anul am de gand sa il implic pe baiat in asa ceva deocamdata sa invete sa vorbeasca bine, sa renuntam la pampersi etc

Anca si Teo(15 mai 2004)





Scuze, Anca, am trecut in listuta si informatiile despre Primii pasi. Multumim frumos!

Ionela si Alex (DN 21.09.2004)
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=69542" target="_blank">Cu drag, MAMA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alynuta spune:

Despre Gradi. nr. 161, din zona Mall Vitan, str. Branduselor, vreau si eu niste note, please!!!
Asi vrea sa o inscriu pe micuta mea din septembrie, va avea atunci 4 anisori.
Va multumesc anticipat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eunice78 spune:

Pt Elag:
exista un topic cu gradi Aschiuta, da-i o cautare. Eu am avut copilul acolo si am ost multumita. Mai multe detalii pe topicul respectiv ( da nu stiu cum sa il pun ).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

Ionella, pui in listuta si Waldorf din Popa Nan? De stat, in sect 2.

Anca si papusica Eliza (26.august.03)
Eliza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionella3003 spune:

quote:
Originally posted by ankalaura

Ionella, pui in listuta si Waldorf din Popa Nan? De stat, in sect 2.

Anca si papusica Eliza (26.august.03)
Eliza




Rezolvat, Anca! Acum asteptam si punctajul (asta daca nu l-ai scris deja si nu l-am observat eu!

Ionela si Alex (DN 21.09.2004)
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=69542" target="_blank">Cu drag, MAMA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

anca, multumesc mult pt raspunsuri. am fost vineri sa vizitez gradinita sa vad daca facem pasul cel mare. am vorbit cu o doamna educatoare si cu o alta persoana, care ulterior am aflat ca este ingrijitoarea.d-na directoare nu era...
gradinita mi-a placut foarte mult (parca ar mai trebui lucrat putin la curticica, dar nu e o problema asa de mare), d-na educatoare care a avut amabilitatea sa-mi explice toate "curiozitatile" mele a fost o draguta. mi-a zis sa fac o cerere pt a o inscrie pe alexutza mea, am optat chiar pt grupa dansei si mi-a zis ca azi au consiliu si ca urmeaza sa vorbim catre sfarsitul saptamanii sa vad daca am fost "admisi"....oops! am emotii mari de tot, cam ca la interviurile acelea care se terminau cu "va contactam noi..."
mi s-a parut ceva cam ciudat...in timp ce discutam cu d-na educatoare despre cerere, a intervenit d-na ingrijitoare care spunea ca nu mai sunt locuri!!! i-am zis ca am discutat dimineata la telefon cu d-na Mary si ca mi-a zis ca ma asteapta sa fac cererea....dansa mi-a replicat ca d-na directoare le-a zis sa spuna la tel. ca nu mai sunt locuri si ca nu se mai fac inscrieri. iti dai seama ca am ramas perplexa! d-na ingrijitoare a plecat apoi, cu treburi si am ramas doar eu cu educatoarea, care mi-a zis sa n-o iau in seama, ca "se baga aiurea in seama"....si ca nu ea decide cine se inscrie!!! am facut cererea, i-am dat-o educatoarei si am continuat discutia despre mod de plata, conditii de masa, etc. in final a ramas sa sun vineri sa aflu daca au admis-o pe alexutza. d-na educatoare ne-a invitat cu mic cu mare sa venim la serbarea de carnaval, a zis ca tinem legatura telefonic, sa vada si puiul meu daca ii place la gradi...eu stiu inca de pe acum ca-i va place foarte mult, daca va fi admisa :).
cand v-ati inscris voi tot asa a fost situatia? ati asteptat cateva zile "deliberarea" sau ati aflat raspunsul imediat?
merci.

alina si alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pegasis spune:

ionella, gradinita DiAndra este in sectorul 3. Vrei sa schimbi tu pe lista de pe prima pagina? Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

Ionela -am dat punctaj pe pagina 15 (total, 22-24 puncte). De fapt, acolo sunt mai multe detalii.
Ariel - ingrijitoarea despre care vorbesti nu e o persoana rea, ci din contra :) Are si ea copilasul in gradinita. De ce s-a apucat totusi sa faca precieri, nu stiu, insa dupa ce o vei cunoste, vei vedea ca e mult mai mult decat ingrijitoare in gradinita (spun asta comparand cu ce am auzit despre ingrijitoarele din alte gradinite)
Si noi am trecut prin faza asta de asteptare - care a durat mai bine de 3 saptamani (prinseseram si vacanta de primavara). O sa merg si eu cu Eliza la pregatirea carnavalului - se face atelier in doua weekend-uri - si s-ar putea sa venim si la carnaval. Daca va invita si pe voi la pregatiri, vei vedea cat este de fascinant. Dupa primele zile in Waldorf, invatasem atatea moduri de a ma juca lucrand cu copilul, incat nu era zi in care sa nu aducem acasa ceva pentru "lucru" - frunze, ghinde, pastai salbatice, lana, sforicele colorate, ... Apoi ne-am dotat cu lipici, foarfeca, hartii colorate, farfurii de carton, cuburi cerate, si cat putem de des ne jucam. Si sa vezi ce poezii frumoase au in Waldorf... Nu le vei auzi in alta parte. Multa bafta, va tinem, pumnii. (PS - ai vazut cat e de frumoasa clasa dnei Mary? Ai vazut ca au un colt de casa adevarata acolo?)
Oricum, am mai spus-o si o repet, pe langa gradinita Waldorf, desi de stat, nu prea stau multe gradinite in picioare (citeam la celalalt subiect despre "capiatule! stai la locul tau...." - BRRRR)

Anca si papusica Eliza (26.august.03)
Eliza

Mergi la inceput