Diversificarea (1)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ninocikap spune:

cipercile ,de cand?

---------------------------------------------------------------------


Autor: ionasiu
Subiect: cipercile ,de cand?
Trimis la: 02/06/2006 13:35:25
Mesaj:


De cand se pot de ciuperci consarvate la copii?


Raspunsuri:

---------------------------------------------------------------------


Autor: belnicol
Raspuns la: 02/06/2006 13:40:43
Mesaj:

Dupa 3 ani stiam eu.

Nicoleta si Matei
---------------------------------------------------------------------


Autor: anca tanasica
Raspuns la: 02/06/2006 13:42:28
Mesaj:

...da, dupa 2 sau chiar 3 ani stiam si io...picea a papat acum prima data intr.o pizza...
---------------------------------------------------------------------


Autor: Cristina_C
Raspuns la: 02/06/2006 15:18:57
Mesaj:

Dar de ce conservate si nu proaspete (din sursa sigura, bineinteles)?
Eu nu i-am dat pana la 3 ani si jumatate, dar sunt tentata sa incerc.
--------------------------------------------------------------------


Autor: sanziana72
Raspuns la: 02/06/2006 15:34:20
Mesaj:

Dupa 3 ani si chiar si atunci cu mare grija ca sunt foarte greu de digerat pt ficat.

Si mai degraba conservate pentru ca alea sunt de cultura si sunt ceva mai putin grele.
---------------------------------------------------------------------


Autor: lz_cecilia
Raspuns la: 02/06/2006 15:50:03
Mesaj:

Am invatat ca nu se dau ciuperci copiilor sub 10 ani..si nici nu le voi da..
---------------------------------------------------------------------


Nicoleta si Mihai Alexandru (17.02.2005)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ninocikap spune:

bebei de 3 luni jumatate_incep diversific
---------------------------------------------------------------------


Autor: cosmi1975
Subiect: bebei de 3 luni jumatate_incep diversific
Trimis la: 29/05/2006 15:19:35
Mesaj:


fetelor avem ne apropiem de 4 luni si am vrea sfaturi de a papa si altceva. Voi cand cum si cu ce ati inceput astept raspunsuri si va multumesc anticipat .Pupici


Raspunsuri:
---------------------------------------------------------------------


Autor: anda74
Raspuns la: 29/05/2006 15:25:57
Mesaj:

Noi am inceput diversificarea dupa 5 luni si jum.
---------------------------------------------------------------------


Autor: lori99ursu
Raspuns la: 29/05/2006 15:34:06
Mesaj:

Eu zic sa mai ai rabdare.
Depinde si ce a papat bb pana acum. Daca a papat tzitzi, diversificarea tb sa inceapa pe la 6 luni; daca a papat formula, poate incepe mai devreme cu o luna. Prima data, sucul de mar/morcov.
---------------------------------------------------------------------


Autor: mary_ary
Raspuns la: 29/05/2006 15:35:41
Mesaj:

Buna,

Eu am inceput la 5 luni cu sucul de mar de la 1 lingurita la 10, apoi cu suc de morcov de la 1 la 10 lingurite. Apoi le-am combinat. Apoi supa de zarzavat. E bine sa adaugi legumele treptat. Apoi pireul de legume, la fel ca supa: cate o leguma mixata foarte bine si combinate treptat la care adaug putin ulei de masline extravirgine. E posibil sa nu-i placa o leguma si sa-ti refuze toata mancarea. Pe la 5 luni jumate am inceput sa-i introduc carnea de pui (piept), apoi ficatel dupa care peste. Toate introduse treptat si cu o oarecare perioada de acomodare: 2-3 zile, daca nu mai bine! Apoi mere cu biscuiti, iaurt cu cereale( crema a la grec de la DORNA 10% GRASIME- SUPER BUNNNNNNNNNNNN), banana cu branza dulce, fructe coapte in iaurt, compot de fructe cu iaurt sau cereale. De obicei adaug cereale sau biscuiti pisati pentru a lega pasta, mai ales daca sunt fructe cu multa zeama! Apoi i-am adaugat galbenus de ou.
C-am astea sunt combinatiile care le papa gogoasa mea. Pe teme asta se pot scrie multe. Stai sa vezi cate raspunsuri ai sa primesti!
---------------------------------------------------------------------


Autor: amironeanu
Raspuns la: 29/05/2006 15:53:03
Mesaj:

Diversificarea incepe si in fuctie de greutatea copilului. In momentul in care incepi sa renunti la lapte va lua mai putin in greutate, asa ca daca este in grafic in ceea ce priveste greutatea se incepe diversificarea in jur de 4-5 luni, daca este slab mai tarziu, iar daca este grasut mai repede. Schema dara de Mary_any este OK, la fel am inceput si eu suc de morcov, apoi de mar, apoi mar ras, apoi supa. Introduceam cite un aliment nou in fiecare vineri, la 6 luni carne si la 7 galbenus. Daca dai o cautare pe forum vei gasi multe subiecte pe aceasta tema.
---------------------------------------------------------------------


Autor: Luna75
Raspuns la: 29/05/2006 20:01:19
Mesaj:

Poti sa mai astepti cu diversificarea 3-4 saptamani.Introdu treptat suc de mar,suc de morcov,mar ras.
De la 6 luni am inceput sa-i dau seara Cerelac,in rest tot ce a postat mary.
---------------------------------------------------------------------


Autor: alexmom
Raspuns la: 29/05/2006 20:25:47
Mesaj:

Copilul este singurul care decide cand este pregatit ptr. mancarea solida. In primul rand trebuie sa-si poata controla f. bine capul, sa poata sa stea asezat in fundulet (chiar daca si sprijinit), sa produca suficienta saliva in gurita (absolut necesara ptr. a putea inghiti papica), cand dupa ce a golit ambii sani (in conditiile in care este alaptat la cerere) plange ca ii este foame in continuare si, FOARTE IMPORTANT, atunci cand devine interesat de ceea ce mananca parintii. Majoritatea copiilor alaptati sunt pregatiti sa inceapa diversificarea in jurul varstei de 6 luni.
Deasemenea un lucru f. important (si care este de multe ori neglijat de mamici): o masa de solide nu trebuie sa inlocuiasca o masa de lapte, ci sa o completeze. Pe masura ce bebe mananca mai multe solide, numarul meselor de lapte se va reduce in mod natural, functie de nevoile copilului.
In cazul copiilor hraniti cu lapte praf conditiile sunt aceleasi, cu diferenta ca se poate incepe diversificarea mai devreme cu o luna-doua, dar nu mai devreme de 4 luni.
---------------------------------------------------------------------


Autor: cosmi1975
Raspuns la: 29/05/2006 22:29:50
Mesaj:

multumesc de raspunsuri bebele meu a papat pana la 3 luni tzitzi dar acum papa lapte praf din 4 in 4 ore si noaptea o data.are 6500grame si 64 cm . PUPICI ptr voi
---------------------------------------------------------------------


Autor: Darry
Raspuns la: 02/06/2006 02:49:38
Mesaj:

Sa-ti traiasca sanatos bebicu`! La 3 luni am inceput si noi sa diversificam meniul. Supa de legume strecurata in care lasam doar morcovul pasat bine ca sa treaca prin biberon, pireu de legume(morcov, cartof si conopida) in care puneam si putina branza dulce amestecate bine cu blender-ul, banana cu branza dulce care era preferata lui Davidel si dupa vreo 2 luni am inceput sa punem la fiert pentru supa si pireu si putina carne de pui(piept). La David nu i-am dat niciodata mancare la borcan sau sucuri din comert din cauza conservantilor care pot duce la obezitate sau pot avea alte reactii negative. Pofta mare Darry
---------------------------------------------------------------------


Autor: Tino
Raspuns la: 02/06/2006 14:19:23
Mesaj:

discuta si cu pediatrul. pentru ca daca ceri pareri o sa fie ... o mie.
depinde de fiecare. noi am inceput la 3 luni si jum.

---------------------------------------------------------------------


Nicoleta si Mihai Alexandru (17.02.2005)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ninocikap spune:

diversificarea- help!

---------------------------------------------------------------------


Autor: mara95
Subiect: diversificarea- help!
Trimis la: 29/05/2006 13:10:44
Mesaj:


Fetitia mea are acum 5 luni si 3 saptamani si de la 4 luni si jumatate am inceput cu sucul de fructe. Ea a fost si este alaptata la san de cand s-a nascut, deci nu am mancat lapte praf deloc.Problema mea este urmatoarea:nu reusesc sa o fac sa manance, sa deschida gurita cum citesc ca fac cei mai multi bebelusi.Incerc sa-i introduc lingurita printre gingii, abia ia un varf de mncare, din care, ia jumatate sau mai putin, restul dandu-l afara.Mancarea ei nu contine zahar sau sare, deci are gustul original al legumelor si fructelor.De foarte putine ori mananca tot(adica, de vreo 3 ori, si atunci pentru ca a fost o portie super mica). Ea mananca inca la 2-3 ore, dar nu reusesc sa ii departez mesele pentru ca plange daca nu primeste laptele.Cred ca diversificare e pe post de desert!Plus ca biberon nu accepta sub nici o forma, totul(?!) ii se da cu lingurita.A gustat pana acum din mar, piersica, para, portocala, supa de legume si azi am incercat putina branzica.
Nu mananca pentru ca s-a invatat cu laptele lui mami care e dulce, iar restul nu prea?Ma gandeam ca bebicii care merg pe formula accepta mai usor diversificare, ca am gustat laptele Bebelac si, dupa mine, are un gust oribil.
Cat dureaza o faza ca asta? Peste 3 luni incep serviciul si as vrea ca pana atunci sa nu mai depinda de mine, decat intr-o mina masura.

Raspunsuri:

---------------------------------------------------------------------


Autor: Gandacel
Raspuns la: 29/05/2006 14:36:39
Mesaj:

Mara, probabil deja stii ca ma confrunt cu o problema similara, am deschis subiect separat aici, la parintii intreaba, am scris si la subiectul nostru...
Sincer, nu vreau sa te descurajez, insa vei putea merge la serviciu peste trei luni daca vei reusi sa ii scoti macar mesele de san de la 10 si 13, daca nu si cea de la 16... complet!
Nici al meu nu vrea sa vada sau sa simta in gura bieronul, am incercat o mie de feluri... Si cu lapte, si cu sucuri, cu orice. Cu lingurita in schimb a mancat binisor, chiar f bine, pana la vaccinul de 6 luni, cand gata! N-a mai vrut decat san. Cu chiu cu vai reusesc sa-i dau putine fructe. Acum parca-parca mai ia fructe, dar numai max. 90 ml, fata de cam 130 inainte. Iar legume deloc, fata de 80-90 cat manca.
Cat despre deschisul guritei, sa-ti spun ce face Bogdanel. La inceput, cand i-am dat primele mese diversificate, deschidea gurita. Se pierdea mult, dar deschidea gurita. Apoi a vazut ca daca strange bine buzele, nu mai curge mancarea... asa ca a decis sa tina buzele stranse... Asa ca a inceput sa nu mai deschida gura, insa m-am prins cum sa-i tin lingurita, pentru ca el voia sa suga din ea, sa "soarba" cu buzele stranse. Si uite asa a mancat tot ce-i dadeam o perioada destul de lunga. Pe urma la fructe a inceput sa deschida gura iar... maaare, ori cand termina de inghitit si mestecat, ori cand ii ziceam eu "ia", ori cand vedea lingurita venind spre el. Poate esti la faza la care vrea sa soarba... Incearca sa-i asezi lingurita putin inclinata si sa-i apesi usor pe buza de jos, cu blandete, sa nu fortezi, ca pe urma nu mai vrea. Vezi daca soarbe ce-i deasupra, in lingurita. daca nu, in utlima instanta, cum mi-a spus doctora mea, va trebui sa-i infometam, ca sa manace si pietre!
Daca tii neaparat sa te intorci la serviciu, mai incearca cu rabdare si blandete, daca nu, intreaba doctora, ca s-ar putea sa ajungi tot la metoda infometarii! Succes!
P.S. Eu am decis sa mai rabd!
In alta ordine de idei, si la noi mesele sunt cu orar strans, pentru ca nu mananca noaptea, iar ziua ar baga incontinuu. Seamana cu mine! Adica mananca la 9, 12:30-13, 16, 19, 21:30-22.
---------------------------------------------------------------------


Autor: mara95
Raspuns la: 29/05/2006 14:46:56
Mesaj:

Gandacel, in timp ce scriam primul mesaj, ma gandeam la tine, stiind ca esti aproximativ in aceaasi situatie ca mine.

Noi nu sorbim din lingurita, noi suflam in ea si mancarea se imprastie peste tot.Eu cred intr-adevar ca nu-i prea este foame pentru ca suge des, probabil si o greseala a mea, deoarece nu tin de un program strict.O singura data a mancat mai bine, cand stiu sigur ca i-a fost foame.Iar noi mancam si noaptea.

Mersi mult de tot pentru raspuns, sper s-o scot la capat!
---------------------------------------------------------------------


Autor: lori99ursu
Raspuns la: 29/05/2006 15:03:46
Mesaj:

Draga mea, prea multe gusturi noi deodata, iar la bb alaptati natural diversificarea nu e necesara decat dupa ce a implinit 5-6 luni.Cu rabdare si prin repetitie, bb va invata cu timpul si treptat sa-si foloseasca limba, adica sa duca alimentul de la varful limbii catre baza ei, pentru ca acum stie sa foloseasca limba numai pt supt.Trebuie sa ai rabdare si curaj. Oricum nu poti inlocui in totalitate si de la inceput o masa de lapte.Eu ii dadeam ceva nou mai multe zile la rand chiar si 2 sapt. ca sa se obisnuiasca cu gustul si consistenta lui (timp in care testam si toleranta la acel alim.) si dadeam ca adaos la masa, mai bine spus inaintea mesei propriu-zise, crescand cantitatea treptat pana am ajuns sa inlocuiesc de tot masa de lapte.La inceput am inlocuit masa de la ora 10 cu sucul/pulpa de fructe, apoi in aceeasi modalitate am inceput sa-i introduc supa de legume la pranz. La inceput i dai alimentele de consistenta mai usoara, fluida,ca sa le poata lua din lingurita, apoi ajungi sa le faci creme/paste dupa ce a invatat sa foloseasca limba.
M-am cam lungit, dar te vad descurajata. Fii rabdatoare si curaj!
Cat priveste biberonul, nici puiul meu nu l-a vrut sub nici o forma, nici macar cu apa sau ceai. Totul a primit cu lingurita.La inceput tot asa greu a fost, nu deschidea gurita, dar vorbeam cu el, ii cantam ca sa desprinda buzele, apoi ii duceam lingurita putin inclinata cat sa curga usor-usor din ea, pentru ca nici sa soarba nu stia.L-am alaptat exclusiv pana aproape de 6 luni, tot asa de des, zi si noapte.
---------------------------------------------------------------------


Autor: mary_ary
Raspuns la: 29/05/2006 15:12:36
Mesaj:

Buna Mara,

Probabil bb-le tau nu este pregatit inca de diversificare. Daca bb-le e gata de diversificare atunci deschide gurita singur. In orice caz sa nu-l fortezi. Se spune ca daca bb-le e alimentat natural, va accepta mai greu alt fel de mancare pentru ca el isi ia tot ce-i trebe din lapte.
Se satura cu laptele tau? Te intreb penmtru ca mi se pare ca-i dai foarte des sa manance. Ar trebui cel putin din 3 in 3 ore, daca nu si mai rara. Eu am intarcat-o tocmai din acest motiv: nu se satura cu laptele meu, se trezea noaptea si ca sa nu ne mai chinuim una pe alta am optat pentru lapte praf(MILUPA).
Noi am inceput pe la 5 luni jumate diversificarea. Nu vrei sa stii pe unde a ajuns morcovul! La inceput manca 4-5 lingurite, apoi tot mai mult, pana am ajuns sa mancam un castronel la masa. Si din alea 4-5 lingurite, jumate era pe mine. Trebuie sa ai rabdare, de la supt la mestecat e cale lunga!

Rabdare si succes,
---------------------------------------------------------------------


Autor: mara95
Raspuns la: 29/05/2006 15:28:45
Mesaj:

Mary, multumesc mult de sfat!

De multe ori cand mananca mai des, o face mai mult, cred ca de sete, pentru ca nu mananca mult.Cand ii este foame suge un timp mai indelungat si mai concentrata, si asta cam la 3 ore.De exemplu acum nu a mancat de 2 ore si vad ca se joaca.Nu stiu ce sa zic, poate ai dreptate.
--------------------------------------------------------------------


Autor: mary_ary
Raspuns la: 29/05/2006 15:41:37
Mesaj:

Mara, dar ceai nu-i dai?
Eu cu ajutorul ceaiului am reusit sa-i fac program.
Pupici,
---------------------------------------------------------------------


Autor: JARMO
Raspuns la: 29/05/2006 16:46:54
Mesaj:

Iti dau un sfat care a prins tare bine unei vecine de aici de pe scara : incearca sa-ti pui la sani ( la mameloane ), tetine speciale ( folosite de obicei de mamicile care au mameloanele ombilicate )nu stiu cum se numesc in Romania insa sper ca stii despre ce e vorba . Asa va vedea ca sanul are ca si biberonul o " tetina " si poate vei reusi macar sa o obisnuiesti cu biberonul .
Cat despre diversificare, incearca sa-i pui putintica sare in ceea ce-i dai, poate face diferenta intre lapticul bun si cu gust si mancarica . Numai bine !
---------------------------------------------------------------------


Autor: mara95
Raspuns la: 29/05/2006 16:48:16
Mesaj:

Mary, nu vrea bibe, iar cu lingurita dureaza si cred ca sunt putin lenesa. A vrut bibe cand era mica, pana la 2 luni si atat.Mai asteptam cred, si ne mai chinum un pic.Mersi inca o data!
---------------------------------------------------------------------


Autor: Tia
Raspuns la: 29/05/2006 17:41:36
Mesaj:

buna mara, sunt f. multe subiecte despre diversificare, daca mergi pe paginile anterioare le vei gasi.
---------------------------------------------------------------------


Autor: alondra25.2006
Raspuns la: 29/05/2006 21:52:09
Mesaj:

Si micuta mea facea la fel la inceput dar o pacaleam.O faceam sa rada umpic si....vrrrrr lingurita in gurita.Si am reusit.Ce-i drept n-a cunoscut sanul meu,asa ca ma mulgeam cu pompita si-l turnam in bibe.Asa a papat ea,dar doar o luna ca laptele s-a pierdut prin aceasta metoda.
Poti sa-i dai ceai cu biberonul poate-l va accepta,sau incearca cu cereale cu fructe ca sunt mai dulci si bebita mea le prefera pe acelea.
---------------------------------------------------------------------


Autor: monica-gaby-bebe
Raspuns la: 31/05/2006 11:56:29
Mesaj:

Amalia mea are 5 luni si o saptamana. Pe la 4 luni si 2 spatamani am cumparat cereale fara gluten de la Humana cu gust de mar. Prima data am pus doar o lingurita de cereale si a mancat si nu prea.Dupa care am inceput sa ii dau o data la 2 zile putin mai mult decat precedenta data. Acum avem deja o spatamana decand mancam in fiecare zi 2-3 lingurite de cereale. I le fac mai moi putin, si asa papa de nu se vede bine...Cu biberonul am avut si noi probleme mari. Tot asa, nu a vrut sa il ia deloc. Dupa care m-am stors de cateva ori si i-am dat cu biberonul, si cu rabdare si tot felul de zgomote pe care le scoteam a inceput sa traga din el. Plus noaptea cand ea era pe jumatate trezita ii dadeam cu biberonul lapte formula. Acum ia biberonul fara nici o problema si nu a renuntat nici la san.Incerca sa ii schimbi tetina la biberon, ceva asemanator cu suzeta(adica aceeasi forma).
---------------------------------------------------------------------


Autor: lordra
Raspuns la: 31/05/2006 12:52:49
Mesaj:

Si io am aceeashi problema, iar fata mea are deja 6 luni, deci nu e prea devreme. Si io am alaptat-o exclusiv la sân, la intervale scurte de timp - mananca putin se des, de cand s-a nascut. Am incercat sa-i fac un program, insa a facut destul de urât asha ca am lasat-o sa suga cand/cat vrea.
Mie mi-a refuzat si sucul si pulpa de la fructe. I-am facut cele mai dulci combinatii si tot nu le vrea. Nici macar banana, care e super dulce, nu mi-o ia. Sunt ushor alarmata: daca nu vrea fructele, care-s dulci, pai ce naiba o sa ma fac la supa/branza/iaurt care au gusturi total diferite de laptele matern?
---------------------------------------------------------------------


Autor: lordra
Raspuns la: 31/05/2006 12:58:32
Mesaj:

Mie nu mi se pare tocmai ok sa incerci sa introduci biberonul unui copil mai mare de 6 luni care a supt de la sân, mai ales daca nici nu-l vrea. Linguritza e sfânta pt. mine, mai ales ca trebuie sa-i formez deprinderile de a mânca prin mestecare si nu prin sugere. Pana la ce varsta or sa manance hrana solida din biberon? Nu vor trebui sa invetze sa mestece?, ca doar n-o sa le dam pasat pan'la batranetze...
---------------------------------------------------------------------


Autor: lori99ursu
Raspuns la: 31/05/2006 13:07:15
Mesaj:

Lordra, incearca gustul acru. Puiului meu i-au placut din prima fructele mai acre (desi a fost alaptat exclusiv la san pana pe la 6 luni), de aceea sucul de morcov nici nu prea l-a incantat, motiv pentru care l-am combinat cu mar sau portocala..Iar cand am introdus supa de legume, i-am stors si zeama de lamaie si astfel a primit-o cu placere. Daca ii dau si acum o felie de lamie o savureaza si cu ochii... in timp ce mie mi se face gura punga.Cat despre lingurita, am aceeasi parere. Succes!

Lori şi un îngeraş:George-Octavian ( 14.februarie.2005 )


"Daca cineva nu-ti surade, fii tu generos si ofera-i surasul tau. Nimeni nu are nevoie mai mare de un suras decat cel care nu mai poate sa surada celorlalti." Dalai Lama
---------------------------------------------------------------------


Autor: mara95
Raspuns la: 31/05/2006 13:33:34
Mesaj:

Multumesc mult, fete dragi!

Ma simt mai bine sa vad ca nu mi se intimpla numai mie.Rabdare am destula, numai ca ma streseaza faptul ca peste 3 luni incep serviciul si ea va trebui sa mamance bine din lingurita.Astazi a mancat pentru prima oara o jumatate de mar, ceea ce mi-a dat sperante.Cu bibe nu stiu cate sanse am sa-l mai primeasca, pentru ca nici suzeta nu o accepta(am luat si din latex si de silicon si nu-i place niciuna, tzatza, e sfanta, pe post si de bibe si de suzi).
Probabil ca daca voi folosi mameloane de silicon nu va mai suge.Cand simt acel gust de cauciuc se stramba, face o figura scarbita si scuipa.
I-am cumparat cereale cu orez, porumb, tapioca , dar sunt peste 6 luni, asa ca mai asteptam o saptamana.
Am citit multe despre diversificare, apropo la ce spune Tia, dar fiind mamica incepatoare m-am gandit ca expunand problema mea, voi primi raspunsuri la subiect.
Ma gandesc ca la un moment dat foamea va fi mai mare decat placerea si va trebui sa manance, o data cu inaintarea in varsta.

Multumesc inca o data!
---------------------------------------------------------------------


Autor: korryna
Raspuns la: 31/05/2006 13:53:54
Mesaj:

buna Mara, ce bine mi-ar fi prins acum 1 luna subiectul deschis de tine. Atunci am inceput eu diversificarea si bebitza meu nu vroia nici cum sa mance din linguritza, biberon, canita etc. Vroia numai san, doar ca i-am mai rarit un pic mesele la 4 ore.

Prima data am incercat sa-i dau suc de morcov si suc de mar - a luat o linguritza si gata. A doua zi am incercat banana - dar degeaba. Apoi m-am documentat si am aflat ca:
1. trebuie sa ai rabdare, o sa inceapa bebe sa manace atunci cand e pregatit
2. sa ii dai sucul inainte de alaptare, dar nu cand e deja mort de foame
3. ii pui vraful linguritei la gutita si bebe soarbe continutul.

Dupa cateva zile am incercat din nou cu pireu de banana. I-am pus lingurita la gurita si a sobit incet dar sigur. A doua zi a acceptat sucul de mere, si de atunci manacam ca un purcelus si san si mancare. In schimb ceai nu a baut niciodata, chiar daca are 6 luni.
Pofta buna si la voi!
---------------------------------------------------------------------


Autor: mara95
Raspuns la: 03/06/2006 21:15:49
Mesaj:

Multumim, korryna!
Am urmarit-o si se pare ca si ea soarbe putin din lingurita.Compozitia trebuie facuta mai lichida si nu mai catre solid.Trebuie sa curga bine din lingurita, altfel ne innecam.Perseveram!
---------------------------------------------------------------------


Autor: Fulga
Raspuns la: 04/06/2006 08:51:05
Mesaj:

Vezi ca se gasesc in farmacii biberoane cu lingurita atasata (in loc de tetina). Noi cu asta ne descurcam mai bine decat cu lingurita si canita.
Mie medicul mi-a indicat lingurita exclusiv, in afara sanului, dar nu am reusit decat supa sa i-o dau cu lingurita. Sucul de mere il bea cu biberonul, cu care s/a obisnuit pe vremea cand bea ceai anticolici.
Si eu ajunsesem sa-i dau san des, desi mi se parea nefiresc ca odata ce creste sa suga mai des. Apoi am descoperit ca nu-i ajungea si acum papa san si formula, la mesele de lapte. Medicul mi-a recomandat ferm mese la minim 4 ore...Asa a inceput bebe sa pape si supa, pe care inainte o scuipa, oricat de foame i-ar fi fost.
Cand i/am introdus sucul de mere am facut-o gradat> 3 zile cate o lingurita intre mese, apoi 2 zile cate 2, apoi cate 3 lingurite si am crescut cantitatea fara probleme, astfel incat acum bea din biberon 120ml aprox. La fel am introdus si supa.
Cu marul ras am si eu ceva probleme, pentru ca-l deranjeaza consistenta. Cred ca m-am grabit si o sa i-l diluez cu suc pana la consistenta supei, apoi o sa incerc sa-l obisnuiesc sa manance mai gros.
Ai incredere ca se va obisnui.
Mancati de fiecare data in bucatarie, in acelasi decor, fara stimuli (zgomote, persoane); creeaza o atmosfera calma, adica nu te enerva chiar daca se face bucataria ca o cocina si intrerupe cu blandete manifestarile care nu-ti convin: scuipat, rasturnat etc...
Pofta buna!!
---------------------------------------------------------------------


Autor: mara95
Raspuns la: 04/06/2006 18:08:40
Mesaj:

Mersi mult Fulga!
---------------------------------------------------------------------


Autor: monica70
Raspuns la: 04/06/2006 19:50:14
Mesaj:

Nu prea ma incadrez eu la subiectul asta,eventual prin faptul ca si Dia are cinci luni,ca am alaptat si alaptez inca si ca eu m-am intors la birou cand ea avea trei luni si 10 zile
Dar vreau sa va zic cum a decurs la noi "diversificarea"... Intai precizez ca ea accepta bibe cu care a baut la greu ceai de colici si dupa ce m-am intors la birou,laptic ce il pastrasem la congelator.
In etapa aia,diversificarea a constat doar in sucul de mere dat cu linguritza - pe care o cunostea bine de tot ... deja din primele zile - ii dadeam zilnic calciul si siropurile de colici cu ea.
Totul a fost ok,pana am inceput sa-i dau si papica.N-a facut mofturi la nimic,cu linguritza e maaaare prietena,in schimb nu mai suporta deloc bibe - nici sa-l vada,ca deja face crize de nervi In concluzie de vreo luna, ciuciu laptic in timp ce sunt la birou!(oricum nu mai aveam in congelator iar cel formula nu prea a apucat sa bea)
Asa ca acum papam tzatza seara inainte si dupa baie,uneori si noaptea odata,dimineazta (intre 5 si 7) si de la 15 pana seara de cate ori are chef. In rest baga zilnic in ea un mar (suc si pulpa) ,piure de legume (o portie cca un morcov,un cartof,cate o bucatica de telina,dovlecel si pastranac + supa si fulgi de orez) si o banana piure (cu lpte si fulgi de orez).Papa repede si deschide laaarg guritza (am si un filmuletz cu ea cum papa mai jos).Si ea a papat si caise,piersici...Doar ca nu ia kg Are 5,700 la 5 luni.

Problema e ca laptic ciuciu cu bibe si daca se termina tzatza ,ce fac? Intr-o zi i-a dat sotzul 150 ml formula cu...linguritza
Probabil o sa trecem direct la cana????

Asa ca vezi Mara ca si cei care deschid laaarg guritzamai fac fitze!
sper sa rezolvi pana te intorci la serviciu.O fi ea cumva!
---------------------------------------------------------------------


Autor: Gandacel
Raspuns la: 05/06/2006 08:30:35
Mesaj:

Mara (si restul fetelor care au probleme la inceput de diversificare), am reusit sa-l fac sa accepte legumele. Eu citisem in carti ca asa se face la cei care nu prea vor sa le manance, insa intrebasem doctora daca ii pot da si imi spusese nu... Insa am incercat si am avut succes. Deci (destul suspans!), reteta fericirii mele este: doua masuri de lapte formula in 100 ml de piure de legume!!! Le-a terminat cu o vitezaaaaa. O sa ii dau asa vreo saptamana, pe urma am sa ii pun doar o masura (cand va manca mai mult), iar mai tarziu probabil ca am sa elimin complet laptele. Desi, stau si ma gandesc ca ar putea sa manance o masura-doua de lapte si mai tarziu, ca e echilibrat in vitamine si rau n-are cum sa-i faca! Am decis sa fac asta pentru ca in doua saptamani jumate nu a luat nici un gram in greutate. Deci era bine-venit un laptic care stiu sigur ca are tot ce-i trebuie in el.
Cat despre fructe, a inceput sa manance cam 170-180 ml!!! Dintr-o data, pur si simplu n-a mai fost suspicios fata de ce contine o lingurita de mancare. Si mai termina si sanul plin dupa aceea! Asa ca incep sa ma simt si eu bine.
Incercati si voi smecheria, ca poate tine! (eu n-am incercat, dar stiu ca merge si la fructe).
Mara, vad ca a inceput sa suga din lingurita, cum ti-am zis ca a facut si al meu. Nu e nevoie sa i-l faci insa prea apos, pentru ca trage foarte puternic, asa ca trage cam orice, ca un aspirator, totul este sa nu ii dai lingurita cu varf, ci rasa. Ba chiar se poate ineca din cauza fortei cu care suge o consistenta mai lichida, ca efectiv zboara din lingurita!
Bafta si rabdare!
---------------------------------------------------------------------


Autor: mara95
Raspuns la: 05/06/2006 09:19:07
Mesaj:

Monica, mersi pentru sfaturi.Flaviuta mea a baut si ea din bibe la inceput ceaiul pentru colici baby drink, dar cand i-am dat smecta in ceai nici ca a mai pus gura pe bibe.I-am tot amestecat gusturile din bibe si cred ca am gresit.
Frumoasa fata ai si mancaciaosa!Noi ne chinuim sa o face sa deschida gurita, dar nici gand sa reusim.Isi tine falcutele stranse de parca zice:"Pe aici nu se trece!"

Gandacel, voi incerca si cu formula, poate o pacalesc.Stiu ca are nevoie de supliment de vitamine o data ce face 6 luni.Inca sper intr-o minune de genul:"de azi deschid gurita mare si pap tot" cu cat creste.
Nu i-am dat niciodata lingurita plina ca risc sa o imprastii toata pe jos si pe ea, ca ma apuca de mana sau de lingurita si o da la o parte.

Si peste toate astea, cred ca trebuie sa fiu si consecventa cu mesele, sa i le dau la ore cat de cat apropiate si sa nu sar vreuna.S-a intamplat sa fim plecati 2 zile si nu i-am dat decat san si nu stiu daca a fost chiar bine.

Multumesc mult inca o data si va pup pe toate!
---------------------------------------------------------------------


Autor: Gandacel
Raspuns la: 05/06/2006 10:22:59
Mesaj:


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Originally posted by mara95

Si peste toate astea, cred ca trebuie sa fiu si consecventa cu mesele, sa i le dau la ore cat de cat apropiate si sa nu sar vreuna.S-a intamplat sa fim plecati 2 zile si nu i-am dat decat san si nu stiu daca a fost chiar bine.

Multumesc mult inca o data si va pup pe toate!
---------------------------------------------------------------------



Stai linistita, nu e nimic, mai ales in conditiile in care nu prea accepta altceva e chiar bine sa faci o pauza. Nu insista. Si noi avem zile in care suntem mai mult pe drum si ii dau doar san, ca n-am incotro.
Nu o sa deschida gurita asa cum iti doresti tu, doar daca nu dormi si visezi frumos! Ti-am spus ca al meu deschide gurita mare, cand ma apropii cu lingurita, cand a terminat de inghitit si mai vrea, cand ii spun "ia". Depinde. Insa o deschide si daca nu esti pe faza (sincronizare totala) sa-i bagi chiar atunci in gura, pe urma are impresia ca si-a facut datoria si o tine strans. El vrea sa manance, nu inseamna ca refuza (atunci cand refuza se manifesta altfel, e suparat si da din cap, se incrunta, imi indeparteaza mana) dar nu stie inca bine de tot cum se face. Cand imi da peste mana, de cele mai multe ori este de bucurie (nu stie ca nu e bine sa-mi dea peste mana). Am invatat sa disting intre doua stiluri: cand ma loveste peste mana de sus in jos se bucura si greseste... cand ma loveste dinspre el si imi da mana deoparte spre mine, atunci inseamna ca nu mai vrea!
Si azi am citit ca daca un copil nu vrea un anume tip de alimente (nu doar un aliment) legume de ex, pot fi inlocuite cu alta categorie (de ex fructe, daca ii plac) pana nu mai e suspicios fata de continutul meslor diversificate. Daca citeam mai demult, ii dadeam linistita doua mese de fructe. Bine ca merge cu formula...
---------------------------------------------------------------------


Autor: mara95
Raspuns la: 05/06/2006 19:14:57
Mesaj:

Gandacel,

Astazi n-a vrut sa manance fructele dimineata, asa ca am scos-o la plimbare unde a si dormit, asa ca dupa 4 ore de nemancare a binevoit sa manance masa de fructe, nu cu incantare, dar a mancat-o.Iar san nu a mai vrut decat peste o ora, ceea ce e un record.Supa pasata(!) a fost asa si asa mancata, dar perseveram in continuare.
---------------------------------------------------------------------


Autor: korryna
Raspuns la: 06/06/2006 17:44:30
Mesaj:

Mara, cu alte cuvinte ai reusit sa incepi diversificarea.Bravo la amandoua! ;-)

Eu ii dau san la bb meu daca face nazuri la o masa care ar trebui sa fie din cea "diversificata".
De ex. ieri a fost rupt de somn pe cand sa-i dau pireul de fructe, asa ca a papat san pana a adormit si i-am dat cereale la masa urmatoare.
Azi s-a trezit tarziu pt. masa de pranz si pana sa termin eu supa el deja urla de foame. I-am dat un pic de laptic sa-l calmez si apoi a papat si supita.

succes in continuare
---------------------------------------------------------------------


Autor: Gandacel
Raspuns la: 07/06/2006 09:02:34
Mesaj:

korryna, si la noi se intampla din astea, ca ceasul din burta lui nu corespunde cu cel din sufragerie... Stiu ca pana la urma toti copiii vor manca si altceva, desi pare ca cei alaptati renunta mai greu la san decat renunta la biberon cei alimentati artificial.
Lui Bogdan ii mai iese un dinte acum. Cred ca se poate sa-l fi chinuit in ultimele 3 saptamani si de asta sa fii facut mofturi la mancare. Ca pe eruptie dentara nu se incepe diversificarea, asa ca poate ceva efecte se vad si in cursul diversificarii. Si e ori incisiv lateral ori canin (daca exista canini de lapte).
---------------------------------------------------------------------


Autor: mara95
Raspuns la: 07/06/2006 10:47:27
Mesaj:

korryna, sa speram ca am inceput-o cu adevarat, ca de fapt am inceput-o de pe la 4 luni jumatate si azi facem fix 6 luni.Masa de fructe am mancat-o acceptabil azi.

Asa cum zicea si Gandacel, au zile mai bune si mai proaste, dar in final toti vor manca diversificat.

Ce ma deruteaza cel mai mult este lipsa de experienta, ca ma panichez din orice.Imi dau seama de asta dupa cum ma comportam in primele saptamani de viata ale Flaviei si cum este acum.

Un prienten al meu, cu un copil de 3 ani spunea:Imi respect ami mult parintii acum pentru ca imi dau seama cat s-au chinuit cu noi!
---------------------------------------------------------------------


Autor: mary_ary
Raspuns la: 07/06/2006 12:02:32
Mesaj:

Mara, mai greu e la primul. Sa vezi ca pe la bb 4,5 nu mai sunt probleme!

Uneori Alexandra (8 luni si un pic) mananca de nu-mi vine sa cred, iar alteori nu vrea nici cum sa manance. E incapatanata ca tat'su ! In concluzie: au toane si ei asa de mici cum i vezi!

Rabdare si succes,
---------------------------------------------------------------------


Autor: mara95
Raspuns la: 07/06/2006 12:15:26
Mesaj:

Mary, ai dreptate, e cel mai greu la primul.Incep sa mai prind putina incredere.Pana la urma e copil, nu robot si deci nu-l pot programa sa manance bine fix de la 6 luni .Mersi mult!
-----------------------------------------------------------------


Nicoleta si Mihai Alexandru (17.02.2005)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ninocikap spune:

9 luni si refuza diversificarea
---------------------------------------------------------------------


Autor: ludmmyla
Subiect: 9 luni si refuza diversificarea
Trimis la: 03/06/2006 16:01:13
Mesaj:


Buna fetelor!

Sunt o mamica disperata din Cluj. Am o fetita de 8 luni si jumatate si refuza cu desavarsire diversificarea alimentatiei. De la varsta de 4 luni tot incerc sa ii diversific alimentatia, dar in zadar. I-am cumparat diferite produse adegvate varstei sale, i-am fiert tot felul, am facut diferite combinatii, dar nimic.
Am reusit de am facut-o sa guste una sau alta, dar nici vb sa bage in gurita mai mult de 2 sau 3 lingurite........restul le scuipa.
Am vb si cu medicul de familie care ba mi-a zis sa o las in pace ca e mica si ca pana o voi alapta nu va manca, ba ma trimis la specialist cu ea, ba mi-a dat vitamine sa-i vina pofta de mancare. Eu nu stiu ce sa mai fac.
Asa nu se poate sa continuam. Am intarcat-o de cateva zile in speranta ca va manca. Laptele praf ii place dar altceva ......nici vb. Ce sa fac? Chiar e nevoie de medic??? Va rog sa imi dati un sfat!


Raspunsuri:
---------------------------------------------------------------------


Autor: Soleil
Raspuns la: 03/06/2006 16:17:05
Mesaj:

Monica, in primul si in primul rand, trebuie sa te linistesti tu!
Eu am avut astfel de probleme cu fetita mea, de vreo 3 ori am fost in pragul depresiei din cauza asta.
A treia oara - pe la vreo 9 luni, am zis ca asa nu mai pot. Vrea sa manance bine, nu vrea, sa fie sanatoasa. O puneam la masa, incercam de 2-3 ori sa-i dau mancare. Nu voia - gata, jos de la masa, nu ma mai enervam, nu ma mai stresam.
Cam in 2 saptamani a inceput sa manance cat de cat - avea in continuare mofturele, dar macar manca mai mult de 3-4 lingurite.
Si am mai facut o tampenie - am tot chinuit-o sa manance piureul de legume (nu voia deloc, deloc). Urmarea a fost ca la vreo 7 luni nu mai voia altceva decat lapte. Nu mai accepta nici macar o inghititura de fructe sau alte cele. Am lasat-o sa flamanzeasca - mi-a stat o zi intreaga fara sa manance, plangea (cre' ca de foame) si pana nu i-am dat lapte tot nu a mancat.
A durat vreo 3 saptamani pana si-a revenit si practic am luat-o de la capat cu diversificarea - azi o lingurita, maine doua si tot asa...

Parerea mea este sa incerci sa o iei de la capat cumva, nu ii mai amesteca gusturile, las-o incet pana se obisnuieste cu cate unul si abia apoi treci la altul. Fa totul in joaca, ea deja e mare, nu mai e bebelus care nu stie pe ce lume se afla. Incearca sa-i faci masa placuta, sa fie un moment in care sa stie ca voi doua va distrati impreuna.
Ai putea chiar sa ii dai si ei o lingurita sa incerce sa manance singura, poate asa i se pare mai interesant. Bine, ii mai bagi si tu in gurita cate ceva daca te lasa . Eu am lasat-o pe Tiana sa manance singura de pe la 9 luni (ii puneam portie mai mare, ca jumate mergea pe jos ) si drept urmare de pe la 1 an si ceva nu a mai fost nevoie sa ii dau eu sa manance. Doar mai directionam lingurita sau furculita
In al doilea rand, incearca sa-i faci si niste analize (hemoglobina si sideremia), s-ar putea sa fie anemica deja si atunci si asta ii determina lipsa apetitului.
Iti doresc succes si nervi tari!
---------------------------------------------------------------------


Autor: mamitzica
Raspuns la: 03/06/2006 16:32:19
Mesaj:

Te inteleg ca iti e greu,dar ai rabdare.Incearca sa o pui la ea in scaunel si da-i niste biscuiti in timp ce mincati voi.S-ar putea sa o atraga.Si eventual daca maninca ceva incearca si cu o lingurita doua de mincare-de exemplu iaurt ca seamana cu laptele.Dar nu o forta pentru ca ea va minca in rimtul ei.
Am inteles ca,copii alaptati sint mai mofturosi asa ca fii fericita ca bea formula si ai multa multa rabdare si nervi de otel.
--------------------------------------------------------------------


Autor: babitza
Raspuns la: 03/06/2006 17:40:29
Mesaj:




aceeasi problema o am si eu cu mariuca (7 luni). sa nu auda de piureul de legume. daca mananca 5 lingurite... incerca cu fructe. lu mariuca cel putin ii plac fructele. si da-i si iaurt.


...dar nu dispera. las-o in ritmul ei. nicidecum sa o fortezi caci mai tarziu o sa fie mai rau.


multa rabdare si numai bine
---------------------------------------------------------------------


Autor: babitza
Raspuns la: 03/06/2006 17:42:28
Mesaj:

....si altceva: nu o intarca. e inca foarte important laptele matern.
---------------------------------------------------------------------


Autor: amarantina
Raspuns la: 03/06/2006 19:55:49
Mesaj:

Ai incercat sa pui lapte in piureul de legume sau de fructe?
Al meu a mancat totul cu lapte pana pe la 1 an. Cand gustam ce ii faceam imi venea rau, dar lui ii placea. Pe piure simplu nu punea gura, trebuia sa simta gustul de lapte.
---------------------------------------------------------------------


Autor: ludmmyla
Raspuns la: 06/06/2006 18:09:21
Mesaj:

Fetelor ma lasa puterile si nervii! Chiar ca nu mai stiu cum sa procedez. Nu vrea sa deschida gurita si face tare urat numai cand vede lingurita. Nu am fortat-o sa ia nimic cu lingura asa ca nu stiu care ar putea fi motivul pt care refuza.
Daca lingurita e goala o baga in gura fara nici o problema, dar daca observa ceva pe ea sau simte gustul a ceva .....atunci nici sa nu auda.
Am incercat sa-i pun lapte in mancare, sa o las sa se joace cu mancarea, poate poate o sa isi bage ceva in gura, dar nimic. Nu mai am idei cum sa incerc.
Oricum va multumesc pt sfaturi.
---------------------------------------------------------------------


Autor: codruta_grg
Raspuns la: 06/06/2006 18:53:45
Mesaj:

Nu ai mai scris la mamici de sept-oct....
Ai incercat sa ii pui piureul de fructe in biberon cu tetina mai groasa? Sau poate cu biberonul cu lingurita? Eu zic ca ar trebui sa vorbesti totusi cu cineva specializat...
Succes
PS: si noi avem probleme cu mancarea, papa tare putin.... silegume nu mai vrea deloc....dar....am rabdare..pana cand?, nu stiu...
---------------------------------------------------------------------


Nicoleta si Mihai Alexandru (17.02.2005)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ninocikap spune:

Conopida la 7 luni ?

---------------------------------------------------------------------


Autor: Dory232002
Subiect: Conopida la 7 luni ?
Trimis la: 08/06/2006 12:59:27
Mesaj:


Va rog sa-mi spuneti si mie daca ati dat conopida la bebei vostri si cum ati preparato .
Alexa are 7 luni si 2 saptamani sias vrea sa-i dau , dar nu stiu daca este indicata la varsta ei si cu atat mai putin sa o prepar pt. ea.
Multumesc pt. eventualele raspunsuri.

Raspunsuri:

---------------------------------------------------------------------


Autor: aurelia1278
Raspuns la: 08/06/2006 13:06:23
Mesaj:

Din cate tin eu minte, pe la 8 luni ne-a spus pediatra ca putem incerca sa-i dam conopida. I-am dat foarte putin la inceput, un buchetel mic, fiert bine si pasat in mancarica ei, dar a avut probleme cu burtica (gaze si agitatie), asa ca am renuntat. Am reincercat mult mai tarziu.
De abia acum la 2 ani pot spune ca am reusit sa-i dau o cantitate mai serioasa de conopida, fara sa-i faca rau (dar noi am avut mereu burtica mai sensibila si am avansat greu cu toate).
Retete de conopida m-ar interesa si pe mine, eu inca i-o dau in combinatie cu zarzavaturi din supa. Parca nu am curaj sa-i dau pesmet prajit (si conopida tavalita prin el, asa cum mancam noi).
---------------------------------------------------------------------


Autor: sirimie
Raspuns la: 08/06/2006 13:06:36
Mesaj:

Eu i-am dat de la 8 luni, fiarta si pasata in piureul de legume.
---------------------------------------------------------------------


Autor: roxanaz
Raspuns la: 08/06/2006 13:15:54
Mesaj:

da-i linistita e foarte buna. in general copiilor le place pentru ca e dulceaga.
---------------------------------------------------------------------


Autor: karmenutza
Raspuns la: 08/06/2006 13:27:19
Mesaj:

Eu i-am dat conopida (si brocoli) de la 6 luni, fiarta si amestecata in piureul de legume de la pranz. Prostia a fost ca se obisnuise cu mirosul ei din borcanasele de la Hipp si altfel nu manca piureul. Trebuia neaparat sa miroasa a conopida. Nu a avut niciodata probleme de la ea, si papa aproape in fiecare zi.
---------------------------------------------------------------------


Autor: Alexa Ioana
Raspuns la: 08/06/2006 13:32:03
Mesaj:

in general se zice ca poate produce gaze / crampe. eu i'am dat de pe la 7 luni jumate, fiarta cu legumele, si pasirata in pure. ii place foarte mult, mai ales cu morcov, si nici nu o deranjeaza la burtica.
poti sa incerci sa vezi cum reactioneaza.
mai incolo se poate face si la cuptor, cu putina branzica deasupra...
---------------------------------------------------------------------


Autor: Dory232002
Raspuns la: 09/06/2006 06:13:09
Mesaj:

Fetele, va multumesc pt. raspunsurile voastre.Astazi ii pun un buchetel de conopida in piure sa vad cum reactioneaza.
Imi puteti da va rog si retete pt. preparat altfel decat in piure?
---------------------------------------------------------------------


Nicoleta si Mihai Alexandru (17.02.2005)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ninocikap spune:

HELP - refuza vehement diversificarea!
---------------------------------------------------------------------


Autor: lordra
Subiect: HELP - refuza vehement diversificarea!
Trimis la: 09/06/2006 11:58:10
Mesaj:


Hola lume,

Am o fetitza de 6,5 luni pe care am alaptat-o exclusiv pana la 5,5 luni. Atunci am incercat sa-i dau suc de fructe pe care mi l-a refuzat, asha ca am lasat-o pana la 6 luni. De cca. 2 saptamani ma chinui s-o fac sa accepte si altceva decat lapte si, ESEC TOTAL: e innebunita dupa sân si dezgustata de orice altceva. Am incercat cu fructe pure, combinatii de fructe, combinatii de legume - supa si piure. Nici nu vrea s-auda si, daca insist face scandal mare.
I-am muiat pana si jucariile in piure de fructe, macar sa le linga daca linguritza mi-o respinge (nici de biberon nu vrea s-auda. I-am dat sucu' de fructe cu el, insa il tzinea in gura si nu sugea nimic din el. Pan'la urma l-a scos afara din gura si l-a aruncat).Pediatra m-a sfatuit sa fac iar o pauza pt. ca nu cumva sa dea in vreo anorexie in semn de revolta. Io fac, ca nu-i mare lucru, insa ma intreb daca dupa aceasta a-2-a pauza, lucrurile se vor indrepta.
A mai patzit cineva asha ceva? Daca da, cum a rezolvat? Nu cumva va incepe sa inregistreze lipsuri daca sta doar pe lapte si atat?


Raspunsuri:

---------------------------------------------------------------------


Autor: mamitzica
Raspuns la: 09/06/2006 12:15:29
Mesaj:

Incearca sa ii dai cereal amestecat cu lapte de al tau si fa-l foarte lichid si da-l cu lingurita.
Am citit de curind ca copii alaptati sint ceva mai mofturosi.Oricum stai linistita pentru ca la virsta asta tot laptele trebuie sa fie alimentul predominant,iar solidele doar asa de gust.
--------------------------------------------------------------------


Autor: adinag
Raspuns la: 09/06/2006 12:48:03
Mesaj:

pai eu zic sa nu te stresezi, stie ea cand e timpul potrivit. aseaz-o cu voi la masa, a mea a intins de-odata mana dupa un cartof. atunci i l-am dat. si l-am pisat si amestecat su lapte de-al meu. urmareste-i semnalele ei si e foarte important sa stea mereu cu voi/tine la masa, pentru ca sa vada ca masa impreuna e si ceva social, care face placere, nu numai astampararea foamei.
rabdare si fara stres!
---------------------------------------------------------------------


Autor: nicol_nicol
Raspuns la: 09/06/2006 13:21:51
Mesaj:

E de asteptat ca bebita sa scoata aproape totul din gura la inceput, pentru ca probabil ea nu stie decat sa suga. Noi mamicile trebuie sa avem rabdare si sa repetam mereu acest lucru, dar exact asa cum ai zis si tu, daca dupa cateva tentative nu se obtine niciun progres se renunta si se incepe iarasi dupa 2 saptamani.
Nu cred ca ar putea inregistra lipsuri, laptele de mama este cel mai bun si cel mai hranitor.
Poti sa incerci sa-i dai putinel suc de morcovi inainte de a o alapta, poate ii prinde gustul.
Inarmeaza-te cu multa rabdare si calm, o sa reusesti!
---------------------------------------------------------------------


Autor: sirimie
Raspuns la: 09/06/2006 13:35:18
Mesaj:

Eu cred ca e bun sfatul pediatrei, sa faci alta pauza. Nu e bine sa o obligi daca refuza. Cere medicului sfatul daca e cazul sa ii dai fier (rezervele de fier la bebelusi se termina in jurul virstei de 6 luni si laptele contine putin fier sau deloc)

Ea stie sa manince din biberon? Cum ai inceput diversificarea? Poate nu ii place sa ii dai piureuri, incearca sa ii dai mai mult timp suc de fructe (eu am citit ca sucul de morcov e foarte bine acceptat) si cereale cu lapte de la tine (cum te-a sfatuit mamitzica). Incearca sa ii dai alimentele noi numai cu lingurita, poate o face curioasa lingurita si va incerca..

Mult succes!
---------------------------------------------------------------------


Autor: babitza
Raspuns la: 09/06/2006 13:45:14
Mesaj:

exact ca tine am patit si noi. pireul de zarzavat nu-l vroia sub nici o forma si nici acum la 7 luni si 1 saptamana. in schimb mananca fructele si in continuare san. am facut si noi o pauza de supa de cateva zile dar tot putin a mancat. cred ca se intampla asa pt ca laptele de la san e foarte dulce iar ciorba nu are nici un gust. deci fructele din cauza asta le vrea.

prin urmare ii pun galbenusul si carnea (alternativ) in pireul de fructe sau in iaurtul de dupa-amiaza. e important macar carnea sa o manance pt ca contine fier.
---------------------------------------------------------------------


Autor: lordra
Raspuns la: 09/06/2006 14:21:30
Mesaj:

Sirimie, am incercat si cu sucuri si cu piure-uri de fructe, si cu supa si cu piure de legume. N-a vrut nimic. Nu e fana biberon fiindca a supt doar la sân pana acum. Am incercat sa il dau, insa l-a respins. Stiu ca e anevoioasa treaba cu linguritza si ca scoate la inceput totul cu limba, insa rabdare am. Partea nasoala e ca intoarce capul ori de cate ori vede linguritza si, daca insist si i-o bag in gura fara voia, se enerveaza si incepe sa planga. Deci, clar, simte c-o fortzez.
O sa iau o pauza fiindca nu vreau s-o dezechilibrez si sa-mi refuze total diversificarea. Stiu ca acum pot aparea viitoarele dezechilibre alimentare, asha ca prefer sa evit chestia asta. Sper ca peste 2 saptamani sa revina la sentimente mai bune.
Da, ii dau deja fier, cate 15 picaturi pe zi, la recomandarea pediatrei.
Multumesc tuturor pt. raspunsuri
---------------------------------------------------------------------


Autor: sirimie
Raspuns la: 09/06/2006 14:30:51
Mesaj:

Schimba lingurita, si da-i-o si sa se joace cu ea..
Si in nici un caz sa nu ii mai dai cu forta.
Mult succes!
---------------------------------------------------------------------


Autor: lordra
Raspuns la: 09/06/2006 14:39:38
Mesaj:

Simona, si asta am facut dar fara sortzi de izbanda. Am lasat-o chiar sa manance ea singura, cu toata mizeria din jur de rigoare. Dejaba! Mancarea a ajuns peste tot, mai putzin la ea-n guritza. Parca ia foc cand simte alt gust decat cel al laptelui matern. Si fac niste combinatzii de fructe....yaaaaam, ma ling pe bot de bune ce-s. Don'shoara, insa, ramâne nesimtitoare la bunatatea pe care i-o dau. Ce tzi-e si cu gusturile astea bebeluceshti
---------------------------------------------------------------------


Autor: ana maria
Raspuns la: 09/06/2006 14:57:46
Mesaj:

De cand am vazut titlul mi-am zis... precis e un copil alaptat. Si Victor a fost alaptat eclusiv pana la 7 luni (s-a nascut prematur) si cu diversificare a mers tare greu. La noi problema mare a fost cu masa de pranz, nu i-a placut pure-ul si nici supa absolut deloc. Pe la 10 luni m-a sfatuit cineva sa-i pun supa in bibe amestecata cu tot ce trebuie (branza, carne samd) si asa am mers vreo cateva luni bune. Nu manca mai mult de 100 de ml dar de pare ca ii era de ajuns. El oricum nu mananca prea mult nici acum. Iar in prima faza a diversificarii dupa fiecare masa diversa eu ii dadeam si san ca sa nu fie subutrit.
---------------------------------------------------------------------


Autor: ana maria
Raspuns la: 09/06/2006 15:01:20
Mesaj:

Victor e si acum mare fan al sanului. Sunt multumita ca l-am alaptat atat pentru ca s-a dezvoltat foarte frumos si sunt multumita de cum a crescut. Iar momentele de la inceputul diverisificarii mi se par tare indepartate...

Si nici acum nu iubeste prea tare lingurita. Primul lucru intoarce capul si refuza dar daca ii spun ce este vrea (tre sa spun cuvantul magic iaurt). iar acum la masa de pranz mananca singurel. ii pun mancarea in farfurie si el isi ia singur de acolo. Doar deserutl il dau cu lingurita/
---------------------------------------------------------------------


Nicoleta si Mihai Alexandru (17.02.2005)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ninocikap spune:

Supica la 7 luni
---------------------------------------------------------------------


Autor: alondra25.2006
Subiect: Supica la 7 luni
Trimis la: 10/06/2006 19:50:08
Mesaj:


Nu stiu ce sa ma mai fac cu bebita mea ca nu papa supa.Pun la fiert morcov,cartof,telina,pastarnac,ceapa,dovlecel,apoi la sfarsit adaug ulei.Supa de pui o fac in acelasi mod doar ca pun carnita de pui.
E drept ca papa aceeasi supa de 3 luni,s-o fi saturat si ea.
Imi puteti spune un alt mod de a face supica mai placuta gustului micutei mele?
Mi se pare ca ingera prea putine lichide.Dim.175ml.laptic+60ml.suc+2 mese de laptic a 175ml.=585ml.e oare suficient?
Supa nu-i place,i-a cateva "inghitituri"si impinge biberonul.Realitatea e ca nici eu nu as manca asemenea supa...si fara sare.
Inainte ii placea,dar acum cred ca s-a plictisit de ea.
Voi cum faceti supa la bebei?

Raspunsuri:

---------------------------------------------------------------------


Autor: silvi_2005
Raspuns la: 10/06/2006 21:39:53
Mesaj:

Alondra eu am un bebe de patru luni jumate si iti spun cum ii fac eu supica. Pun un morcov, o bucatica mica de telina, o bucatica de pastranac, o bucatica de dovlecel, un cartof micut si o maciulie de la ceapa verde ca nu e asa de puternica la gust. Cu 15 minute inainte de a se termina de fiert adaug cateva frunze de patrunjel iar la sfarsit adaug o lingurita de ulei de masline. Bag in bleder toate legumele mai putin ceapa si le mixez bine, iese o supa crema f buna si aromata, lui bebe ii place f mult. In locul tau eu as pune si cate o bucatica mica de conopida si cate o bucatica de brocoli cateodata. De asemenea nu trebuie sa ii mixezi zilnic aleleasi legume, cu siguranta se satura de el. Intr-o zi pune-i in blender cartof+ morcov, in alta zi cartof +carnita, alta data morcov+conopida+telina+carnita, etc...
De aseenea poti sa-i faci piure de fructe simplu sau cu cereale, e f bun si e o masa de dupa-amiaza excelenta. Nu stiu ce greutate are bebele tau dar mi se pare ca mananca cam putin.Eu in lapticul de seara ii pun cate doua masuri de orez fulgi bio de la Milupa, sa fie mai satios. Sper ca sfaturile pe care ti le-am dat sunt bune,noi sutem la inceput cu diversificarea. Sa crestei mari si sa papati bine,
---------------------------------------------------------------------


Autor: amarantina
Raspuns la: 11/06/2006 01:24:31
Mesaj:

Eu am facut la fel ca silvi, doar ca nu puneam ulei. Nu i-am dat niciodata zeama chioara ci supa crema.
Ref. la lichide: apa sau ceai nu bea? Cantitatile de lapte si suc sunt bune pentru varsta ei, dar ar trebui completate cu apa sau ceai.
---------------------------------------------------------------------


Autor: alondra25.2006
Raspuns la: 11/06/2006 09:22:45
Mesaj:

Am uitat sa amintesc de ceai bea cam 50ml.iar cand e cald afara chiar si 130 ml.
Si nu mananca deloc putin: dim.lapte 175-180ml,la 14,30 puire de legume 140g+carnita de pui cam doua linguri sau galbenus de ou jumatate;la 10,30 piure de fructe(jumatate de banana sau o piersica etc.)cu 3 lingurite de cereale si iaurt,totalul 155g.urmeaza doua mese de lapte 175ml din care ultima cu o lingurita de cereale cu grau si miere.
Pai la 7 luni si o saptamana are 7,900g.Credeti ca-i slabuta?Ba deloc,arata chiar foarte bine,e o mancacioasa de felul ei.

Am sa-i fac supa crema cum mi-ati spus,dar asta inseamna sa nu-i mai dau piure...

Nu-i place in biberon nici supa cu legume pasate,de aceea ii pun si putine cereale in lapticul de seara ca sa nu simta.

Si iar ma necajesc cu ea cu sucurile de fructe caci nu-i plac acelea mai acrisoare ca portocala,ei i se pare acra,prefera sucul de mar ca este mai dulce.O mai pacalesc facandu-i combinatii porto+mandarina+mar,sa fie pe gustul ei.


Multumim pentru retete.
---------------------------------------------------------------------


Autor: IEPU
Raspuns la: 11/06/2006 10:53:14
Mesaj:

Daca a mancat-o bine pana acum incearca sa nu ii mai aduci in biberon. Vino cu castronul si lingurita. Eu asa am patit. Dupa o lunga perioada de "prietenie" cu biberonul de supa nu a mai mancat supa deloc; exact cum zici. Dar la lingurita E BUN.
Mai treci pe la "ce mai gatim azi pentru pitici". Vei gasi si alte retete de supa. Si poti incerca sa pui si un strop de sare.
---------------------------------------------------------------------


Autor: manon
Raspuns la: 11/06/2006 11:56:31
Mesaj:

alondra,
supa e foarte buna, asa cum ai descris-o, problema e alta. pentru un bebe de 7 luni e cazul sa incepi sa-i dai supica cu lingura (sau chiar cu paharul!!...nu glumesc). renunta la biberon sub orice forma (eventual un biberon de lapte seara, inainte de culcare). mixezi in supa fie carne de pasare, fie de vita, (de ce nu si de peste alb), poti incerca si borsul de carne, sunt multi copii care prefera borsurile. nu-i place, nu-i mai dai! mamicile tinere se panicheaza foarte usor atunci cand odorul nu mananca (stiu foarte bine asta, ca in zilele cand nu manca puiul nu puteam sa inghit nimic, si proasta mai eram, ca bebelusul mai trebuie sa si "ceara" de mancare!!).
biberonul e foarte comod pentru o mamica (dar viata de mamica, fara a deveni un cosmar, nu mai e ce a fost inainte...). fii putin mai drastica, copilul e aerul pe care-l respir, e lumina vietii mele, e tot ce poate fi mai sfant si mai curat, dar nu e teroristul vietii mele!!! cum il cresti, asa-l ai.
---------------------------------------------------------------------


Autor: alondra25.2006
Raspuns la: 12/06/2006 08:51:24
Mesaj:

Azi ii voi face supa crema de legume cu carnita de pui,si i-o voi administra cu lingurita.N-am invatat-o inca sa bea cu canita,sper sa ma descurc ca-i tare ambitioasa,(seamana cu masa)
---------------------------------------------------------------------


Autor: roxanaz
Raspuns la: 12/06/2006 09:35:19
Mesaj:

supa chioara nu o prea agreeaza nici un pitic...da-i piureul subtiat cu supa si asa ii inglobezi si o cantitate buna de lichid. si fetele zic ff bine, da-i cu lingurita...ca e cel mai bine!
---------------------------------------------------------------------


Autor: silvi_2005
Raspuns la: 12/06/2006 13:52:13
Mesaj:

Scuze ca ti-am zis ca papa putin, din postarea ta n-am inteles ca manaca asa de bine piurede legume cu carnita si piure de fructe, a, inteles ca pana in jur de 600 de lapte si ac nu prea vrea supica si mi se parea putin. Nici eu nu i-am dat supa goala niciodata, fac o supa-cremasemilicgida si o papam cu lingurita. Si eu intrebam cum sa-i dau si supa si piure, am gasit raspunsul ii dau o supa-crema, adica un piure mai diluat si cand va fi mai marisor si ceva carnixa mixata acolo, pupicei, sa cresteti mari.
---------------------------------------------------------------------


Autor: Tia
Raspuns la: 12/06/2006 14:46:10
Mesaj:

cunosc modelul nu mai pune legume si verdeturi cu miros puternic: pastranac, telina, patrunjel, etc.. cat mai light - pentru inceput. succes!

p.s. la Alexandru n-a mers nici asa si am trecut direct la piureuri de legume, "indoite" cu lapte
---------------------------------------------------------------------


Autor: Darry
Raspuns la: 14/06/2006 00:16:30
Mesaj:

David a inceput sa pape supa de la 3 luni si ceva(devreme) foarte usoara. Cand i-am dat supa de pui nu i-am pus ulei. Am pus carnea la fiert iar dupa ce am spumat destul am pus la fiert legumele(morcov, patrunjel, ceapa si uneori gulie). Tot timpul i-am pus sare sau vegeta pentru ca altfel nu manca(pentru gust).Cand s-a saturat de supa de piept de pui i-am facut supa cu carne de vitel sau mai puneam legume pe care nu le mai pusesem pana atunci. Acum mananca ori fel de supa sau ciorba. David si Darry
---------------------------------------------------------------------

Nicoleta si Mihai Alexandru (17.02.2005)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ninocikap spune:

maine diversificare_ cu ce?
---------------------------------------------------------------------


Autor: cosmi1975
Subiect: maine diversificare_ cu ce?
Trimis la: 11/06/2006 09:35:55
Mesaj:


fetele de maine meu tb sa papesi altceva face 4 luni si a papat doar laptic.Voi cu ce ati inceput si cum _cantitate?Va rog ajutati ma ca sa fac ce tb si ce e bine.PUPICI



Raspunsuri:
---------------------------------------------------------------------


Autor: roxana1974
Raspuns la: 11/06/2006 11:12:20
Mesaj:

nu e neaparat sa incepi de maine...4 luni e destul de devreme. poti incepe si pe la 4 luni si jumatate, daca pana acum a luat lapte praf sau de la 5-6 luni daca l-ai alaptat tu...

Noi am inceput cu supica de legume...cateva ;ingurite, la masa de pranz, dupa care a luat portia normala de lapte...treptat am crescut cantitatea de supica si am scazut-o pe cea de lapte (dar asta incet de tot...) pana cand am ajuns sa inlocuim pranzul cu mancarica. Se introduce un aliment nou pe saptamana, dupa care le combini, ca sa mai schimbi gusturile. Cel mai bine ar fi ca pediatrul tau sa-ti faca o schema de diversificare, altfel o sa intalnesti aici un milion de scheme si n-o sa stii pe care sa o aplici :)

Intre timp poti sa-i dai si suculet de mar dupa care de morcov, dupa care le combini pe amandoua si numai dupa 7-8 luni poti baga si un pic de zeama de portocala in suc.

Daca bb e slab, poti incepe diversificarea cu cereale fara gluten, completezi cu ele masa de seara ..
---------------------------------------------------------------------


Autor: mamitzica
Raspuns la: 11/06/2006 18:31:16
Mesaj:

Nu trebuie sa incepi diversificarea de miine.Aici se recomanda orez la inceput.Daca bebelul e alaptat amesteca lapte de al tau cu putin cereal de orez si sa fie cit mai lichid-practic ca o supa.Ai rabdare pentru ca trebuie mai ales la inceput.
Din cit am citit nu se da seara ca sa nu aiba copilul probleme peste noapte.Personal i-am dat la prinz.
Vezi cit e de incintat despre mincatul cu lingurita si dupa vreo 2 saptamini poti incepe cu vegetale-morcovi de obicei pentru inceput.Eu nu i-am dat nici un suc de vegetale ci vegetal pur si simplu din borcan.Daca faci acasa fa-l foarte lichid.Succes!
---------------------------------------------------------------------


Autor: laura72
Raspuns la: 11/06/2006 21:22:01
Mesaj:

noi am inceput diversificarea la 6 luni,pana atunci alaptat.am inceput cu 2 lingurite ppiure de legume ,mai moale nu chiar fluid,din morcov telina,patrunjel rosie,ardei. adoua zi 4 sitot asa in 2 sapt. am ajuns la 200ml.apoi suc de mar si mrcov cand iam introdus suc n-a mai vrut legume asa ca am scos sucul o sapt. sa se obisnuiasca bine cu legumele.
---------------------------------------------------------------------


Autor: laura72
Raspuns la: 13/06/2006 00:19:33
Mesaj:

apoi carnea fiarta-vita sau pasare- mixata se introduce in piureul de la 13-14,se incepe co o lingurita de carne amestecata cu o lingura piure.
4 GALBENUSUL DE OU-fiert tare 10 min sa distruga alrgenii inlocuieste carnea din piure de 2 ori pe sapt..Se incepe cu 1/4 galbenus amestecat cu piure,cel mai bine cu cartof,amidonul ii favorizeaza absorbtia.
5 BRANZA DE VACI la 1 l lapte in clocot adaugi 8 tb calciu lactic pisate si amesteci.daca nu s-a prins dai 2-3 clocote.se scurge printr-un tifon curat.se da la ora 17 cu orez fiert si pasat saupiure de cartof sau fructe rosie poarita si decojita,iaurt.
6 IAURT ,FICAT,CREIER-7-8 LUNI
7 SMANTANAintotdeauna in amestec cu ceva-supa piure branza,mamaliga.se incepe cu cant. mici se ajunge la 1-2 linguri pe zi
8 ciorba acrita cu bors-8-9 luni
9FIDEA,TAITEI
10 BUDINCI,MAMALIGA ,SALATEDE LEG.
11 PESTE ALB FIERT,BANANA,PAPANASI,CIULAMA
12 MAZARE,FASOLE DECORTICATE -10 LUNI

NU SE PUNE SARE SAU ZAHAR IN MANCAREA OFERITA BB, PANA LA UN AN
pireul de leg la ora13-14
sucul de fructe-marul ras- la ora 10
carnea de animal matur gaina,vita ca are mai multe proteine,fier si mai putini alerge.se fierbe cam 2 ore
---------------------------------------------------------------------


Autor: claujro
Raspuns la: 13/06/2006 08:37:22
Mesaj:

La 4 luni daca tii neparat poti sa-i dai doar fructe. Dar intreaba mai bine pediatrul, in functie de cum a evoluat copilul poate sa-ti dea un sfat competent. Nu incepe diversificarea cu "retete" luate de pe forum, noi ne spunem doar o parere...sper sa nu supar fetele . Mergi cu bb la control si vezi ce iti spune doctorul, e cel mai bine.
---------------------------------------------------------------------

Nicoleta si Mihai Alexandru (17.02.2005)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ninocikap spune:

4 luni ce papam?

---------------------------------------------------------------------


Autor: cosmi1975
Subiect: 4 luni ce papam?
Trimis la: 16/06/2006 08:55:11
Mesaj:


fetelor am inceput sa papam suc de morcov ptr ca papam doar lapte praf asa ca as vrea sa i dau si altceva dar nu stiu ce ?Ce mai tb sa i dau pe la ce ora cum ati facut voi ca eu sunt derutata si nu stiu daca fac bine sau rau.Adica mai precis ce are voie si daca se poate un meniu va rog.MULTUMIM



Raspunsuri:
---------------------------------------------------------------------


Autor: ondrio
Raspuns la: 16/06/2006 10:30:57
Mesaj:

Draga Cosmi,o sa iti zic ce mi-a spus si mie dr. la momentul respectiv.
Da,se incepe cu suc de morcov,cate 2 lingurite,apoi 4,apoi 6 pana ajungi la 60-70 ml.pe zi,pe care ii completezi cu laptic.
Apoi poti introduce sucul de mar,pe care i-l dai la fel,apoi le poti combina-Stefania mea le bea doar combinate.
Supica e buna,fierbi morcovel,cartof,ceapa,pastarnac,patrunjel -da un gust bun-,le scoti si ,daca ai noroc sa pape,e ok,noua nu ne place.Am pus chiar si 3 picaturi de lamaie,sa ii dae alt gust,dar...piua.Sare se spune ca nu e buna,dar un praf eu am pus,daca vrea fara,nu pune.
Cartofelul din supa il poti amesteca tu cu lapte praf si il faci piure,eventual si morcovelul il pui acolo.
Marul cu biscuiti e o alta varianta pe care o poti incerca.
De la 5 luni poti fierbe si putina carne de pui in supa,spre 6 luni o mixezi si pe ea cu legumele.
Se spune ca nu e buna banana pana la 9 luni,eu i-am dat si nu au fost probleme,nu s-am constipat,ii place.
De pe la 7 luni poti incepe cu galbenus de ou-cate un sfert,apoi cresti masura progresiv-,apoi ficatel de pui.
Noi mancam si branzica proapspata,o amestec cu cartoful si cu laptele.A,si cu iaurtel,ca mancam de vreo saptamana-fata mea are 6 luni.
Si de la 6 luni biscuitei poti sa ii dai.
Ceai sa o hidratezi ,daca vrea,Stefa bea amestecat tei cu musetel,cu menta si cam astea sunt preferintele.
Sper sa te fi ajutat macar un pic.
Si nu uita,nu introduce mai mult de un aliment nou pe saptamana!
Fructele incearca sa le dai dimineata,supa la pranz,piureul la fel.Si completate cu laptic.
Bafta si pofta mare,inceputul e mai greu!!!
---------------------------------------------------------------------


Autor: laura72
Raspuns la: 16/06/2006 13:36:25
Mesaj:

co a spus si ONDRIO schema e cam asta,doar ca eu am inceput cu supa da legume si cand iam intodus mar n-a mai vrut supa asa ca o sapt. am scos marul si apoi totul a mers bine.mare atentie la biscuiti eu iam dat pe la 10 luni sa nu faca alergie la gluten .prima data se da faina de orez(cereale) .oul se fierbe tare 10 min.tot ptr.ca e pericol de alergie.carnea de gaina sau vita,deci animal matur are mai mult fier,proteina si mai putini alergeni.fierbe f. bine si carnea sa fie moale ca altfel se ineaca si n-o mananca.prima data o dai prin blender cand creste tai fin cu cutitul. daca nu ai blender ti-as recomanda unul de mana electric ca sa nu mai umpli bucataria de vase. mult succes si sa cresteti mari.
---------------------------------------------------------------------


Autor: sirimie
Raspuns la: 16/06/2006 19:41:00
Mesaj:

Niste sfaturi din carticica pentru bebelusi:

REGULI
#61558; Orice aliment nou introdus se face numai daca sugarul este sanatos.
#61558; Introducerea noilor alimente se face progresiv, in cantitati mici.
#61558; Alimentul nou introdus, indiferent de natura lui se administreaza numai cu lingurita.
#61558; Nu se introduc simultan 2 alimente noi (nu in aceeasi saptamana).
#61558; La primele semne de intoleranta (varsaturi, diaree) se suprima alimentatia nou introdusa pentru cateva zile dupa care se reia, odata cu normalizarea tranzitului intestinal.
#61558; Se va evita amestecul de lapte cu alimente solide in biberon.
***

schema , de la renumita DR.Culcer. Noi pe asta am folosit-o si a fost foarte bine pina acum. Se incepe dupa 6 luni, iar la cei foarte grasi dupa 4-5 luni. Se inlocuieste la inceput masa a 2 a din zi adica masa de la ora 10. Se incepe cu suc de morcov, suc de mar, separat sau impreuna...o lingurita in prima zi , apoi 2 apoi 4, aproximativ 20 ml , apoi 40 ml , apoi 60, 100 ml, se adauga si pulpa de fruct, mar banana cite putin. Se sta 2-3 zile pe loc, pentru a vedea cum reactioneaza copilul, apoi se introduce banana mixata, cite o lingurita, doua pina la jumatate de banana. Pireul de fructe , trebuie sa fie semifluid , sa curga.In amestecul de mar sau banana, se pot introduce alte sucuri sau fructe in cantitati progresive. Apoi trebuiesc adaugate la masa asta si proteine sub forma de brinza de vaci cite 1-2 pina la 4-6 lingurite sau pulbere de biscuiti pina la aceeasi cantitate. Biscuitii trebuiesc rumeniti in cuptor si umflati cu ceai fierbinte dupa care se amesteca in pireul de fructe. Amestecurile de fructe se alterneaza, nu se da mai mult de 2 zile acelasi fel de pireut. MASA a 3 a .Supa de legume. Pireul de legume. Supa se face din morcov, telina pastirnac, cartof, ardei gras...se fierb cu putina sare si ulei. La inceput se da doar zeama cu 1-2 masuri de orez instant, 30 ml , 60 ml , ...pina la 200. Dupa ce s-a obisnuit cu supa se incepe cu pireul de legume.La fel se administreaza si el progresiv, cu putin unt...apoi se introduc in pireul de legume , pe rind galbenus de ou, carne de piept de pui [ galbenusul fiert tare , la inceput cite un sfert...iar carnita cite o lingurita...si crestem progresiv ] ficat de pasare , peste. MASA a 4 a - la ora 18, dupa 7-8 luni se inlocuieste....cu iaurt cu sau fara fructe, mamaliguta cu brinza si smintina, papanasi fierti.Pina la 2 ani jumate si peste, copilul trebuie sa primeasca 2 mese de lapte pe zi .
***
La ce varsta incepi?
Diversificarea este perioada in care se introduc treptat alte alimente decat laptele. Acestea vor fi date cu lingurita. Astazi nutritionistii recomanda ca diversificarea alimentatiei la sugari sa nu se faca nici prea devreme, nici prea brusc. Pana la 4 luni micutul nu are nevoie decat de lapte pentru a se dezvolta normal. Incepand de la 5–6 luni insa, laptele nu mai acopera in totalitate necesitatile lui nutritive si acum trebuie sa incepi sa ii dai si altceva. Asadar, la un copil sanatos, diversificarea se incepe jurul varstei de 4–5 luni si se continua, progresiv, pana copilul implineste 18–24 luni.
De ce nu este bine sa incepi mai devreme? In primul rand pentru ca, pana la 4 luni, aparatul digestiv al bebelusului este inca imatur si nu e pregatit sa accepte alimente noi. De asemenea, nici reflexul de masticatie nu este bine dezvoltat. Un alt motiv este ca intro-ducerea prematura a altor alimente favorizeaza aparitia alergiilor. In plus, daca se renunta prea de timpuriu la o masa cu lapte in favoarea altui aliment, exista riscul ca aportul de calciu sa fie insuficient, ceea ce poate afecta mai tarziu dezvoltarea oaselor si a dintilor micutului.
Faina instant si supa de legume
Multe mamici se straduiesc sa respecte cu sfintenie regulile de baza. Nu trebuie sa procedezi asa. Diversificarea cere flexibilitate – tu trebuie sa adaptezi „regulile“ la necesitatile copilului tau. Totusi, pentru inceput este bine ca dupa fiecare nou aliment introdus sa treaca cateva zile. Asa copilul va avea timp sa se obisnuiasca cu tot ce aduce nou alimentul: gust, consistenta, culoare.
Primele alimente introduse sunt fructele, legumele si cerealele pentru copii. Urmeaza carnea, pestele (ouale in cantitati foarte mici), si abia apoi alimentele care contin grasimi.
n La 4 luni. La 4 luni mananca numai lapte, circa sase biberoane pe zi, la un interval de 3 ore (cei mai multi copii nu se trezesc noaptea ca sa manance). Daca micutul are un apetit crescut, ii poti da 7–8 biberoane pe zi.
Nu uita! Daca micutul este hranit cu lapte praf, este posibil ca pediatrul sa recomande diversificarea alimentatiei mai devreme de 4 luni.
• La 5 luni.
De la 5 luni copilul va manca de 5 ori pe zi. Acum poti sa ii dizolvi in laptele de seara faina instant de orez, gris, ovaz, tapioca sau porumb (in magazine si la farmacii se gasesc diverse cereale speciale pentru bebelusi). De ce seara? Cerealele (de preferinta fara gluten pana la 6 luni) sunt mai consistente si ii vor tine de foame peste noapte. La pranz ii poti pune in biberon supa de legume strecurata sau ii poti da 1–2 lingurite de piure de legume (morcov, cartof, dovlecel) imbogatit cu lapte si unt sau de fructe (banana, mar, para). Fructele le poti prepara si sub forma de compot. Toate acestea ii vor aduce un plus de vitamine, calciu, potasiu si fier.
Nu uita! Nu ii da mai mult de un aliment nou la o masa.
Branza, carne si oua
Dupa ce s-a obisnuit cu gustul primelor alimente solide, ii poti oferi o varietate mai mare de legume si fructe. La 6 luni, in unele cazuri chiar la sfarsitul lunii a 5-a, alimentatia bebelusului poate fi imbogatita cu carne de pui, peste, oua si diverse produse lactate. Pentru deserturi si gustare ofera-i branza de vaci, iaurt natural, fructe coapte si zdrobite.
• La 6 luni.
Copilul ia tot 5 mese pe zi. Dimineata si la ora 10:00 cate un biberon cu lapte imbogatit cu 2 linguri de faina de cereale. Masa de pranz va fi constituita din: piure de legu-me la care s-a adaugat un pic de unt sau branza dulce de vaci (intre 1/2 si 3 lingurite); 20 g de carne de pui sau de peste (de 3–4 ori pe saptamana) mixata sau o jumatate de galbenus de ou fiert; iaurt, branza topita ca desert. Gustarea de la ora 16:00 va cuprinde un compot de fructe cu un biscuit si un biberon de lapte. La cina poate manca o supa-crema sau un piure de legume (la care ai adaugat un pic de branza dulce de vaci) si un compot de fructe.
Nu uita! Albusul de ou nu se da copilului decat dupa un an.
• La 7–8 luni.
Mananca doar de 4 ori pe zi, dar cantitatile de alimente vor fi mai mari. Astfel, laptele de dimineata trebuie imbogatit cu 3–4 linguri de faina de cereale. Gustarea de la ora 10:00 va cuprinde, in afara de lapte, si 1–2 biscuiti sau o lingura de compot de fructe. La pranz ii poti da 20 g de carne (pui, peste) sau ficat de pasare pasat, un piure de legume cu unt sau ulei, un compot de fructe si un produs lactat (iaurt, branza). Pentru seara pregateste-i un piure de legume, iar la desert un produs lactat. De la opt luni se pot introduce leguminoasele (fasole, soia, linte, mazare etc.) Acum este momentul sa incepi sa ii oferi si alimente „cu bucati“, pe care copilul sa le mestece.
Daca pierzi „ocazia“, in viitor copilul va accepta mai greu alte alimente solide. In loc de piure de legume incearca sa ii dai terci de legume. Ofera-i bucatele mici de biscuiti, paine prajita, piscoturi, morcovi sau cartofi copti taiati marunt, carne tocata (perisoare), ciorba acrita cu bors sau lamaie.
Nu uita! Foloseste sarea si zaharul in cantitati mici. 3
---------------------------------------------------------------------


Autor: silvia_d
Raspuns la: 16/06/2006 20:39:35
Mesaj:

Foarte frumos mesajul de mai sus,foarte complet!
Cred ca esti o mamik din domeniu medical,asha-i?

Si eu tocmai ma pregateam sa-i raspund lui cosmi ca:la 4 luni nu-i dam nimik altceva decat LAPTE!!!!!Eu asha stiam!
la 6 luni;se-ncepe diversif pentru bebicii hraniti la san
si la 5 luni:pentru cei cu formula...GRESHESC?
Care-i treaba cu graba asta catre diversificare??
---------------------------------------------------------------------


Autor: Dory232002
Raspuns la: 17/06/2006 08:59:30
Mesaj:

In loc de zahar, poti folosi fructoza, care indulceste de 2 ori mai tare ca zaharul, trebuie sa ai grija la cantitatea pe cate o pui...
---------------------------------------------------------------------

Nicoleta si Mihai Alexandru (17.02.2005)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ninocikap spune:

cand atzi dat la bb orez si iaurt?

---------------------------------------------------------------------


Autor: ancutzathree
Subiect: cand atzi dat la bb orez si iaurt?
Trimis la: 09/01/2006 14:29:54
Mesaj:



am inceput diversificarea cam de 1 luna si nu stiu daca pot deja sa-i introduc iaurtul simplu la bb,dar orezul ?voi la cat timp le-atzi dat la bb voshtri?daca m-as fi luat dupa capul doctoritzei puteam sa-i dau si la 3-4 luni,asa ca prefer parerea voastra
va multzumesc!


Raspunsuri:
---------------------------------------------------------------------


Autor: aurelia1278
Raspuns la: 09/01/2006 14:46:38
Mesaj:

Cu iaurtul am inceput pe la 7-8 luni.
Iar cu orezul nu mi-am batut capul deloc, am folosit cereale de bebe, cu care am si inceput diversificarea.
---------------------------------------------------------------------


Autor: mariussimiuc
Raspuns la: 09/01/2006 15:10:49
Mesaj:

I-am dat iaurt de pe la 7 luni,nu mai stiu cu exactitate,iar orez i-am dat mai intai sub forma de fulgi de la Milupa.
---------------------------------------------------------------------


Autor: bubu05
Raspuns la: 09/01/2006 15:25:00
Mesaj:

Iaurtul tot de la 7 luni i-am dat si eu, iar in supa de legume, inca de la inceput am pus o lingura de orez(pe la 4 luni jumate). Pe la 6 luni ii faceam pilaf(legume, orez, carnita). Cereale de orez a papat si puiul meu in lapte, seara.
---------------------------------------------------------------------


Autor: MihaT
Raspuns la: 09/01/2006 15:45:10
Mesaj:

Noi cu iaurt am inceput pe la 5 luni deoarece nu ii placea branzica.Iar cu orezul ? la inceput in supica cateva boabe si apoi pilaf cu legume si carnita sau ficatel la 6-7 luni.
---------------------------------------------------------------------


Autor: she_wolf
Raspuns la: 09/01/2006 16:04:07
Mesaj:

Iaurt i-am dat de la 7 luni, iar orez ca atare de pe la 8-9 luni, ii mai faceam pilaf cu pui si legume si ii placea. Inainte de varsta asta i-am dat doar cereale instant cu orez, iar pe la 9-10 luni ii mai cumparam din cand in cand o budinca de orez cu vanilie, la borcanele pentru bb.
---------------------------------------------------------------------


Autor: rrox3
Raspuns la: 09/01/2006 16:38:12
Mesaj:

Orez sub forma de cereale pentru bebe i-am dat la 5 luni, cu el am inceput diversificarea. Iaurt ii dau de pe la 7 luni. Orez normal tocmai ma gandeam ca ar fi cazul sa manance Are 9 luni si jumatate acum.
---------------------------------------------------------------------


Autor: Kittycat
Raspuns la: 09/01/2006 17:27:55
Mesaj:

Orez am inceput sa-i dau la 5 luni, cand am inceput diversificarea, sub forma de cereale; orez ca atare i-am dat mult mai tarziu si putin, de teama constipatiei (nu din alt motiv). Iaurt a inceput sa manance pe la 7 luni jumate.
---------------------------------------------------------------------


Autor: asi
Raspuns la: 09/01/2006 18:17:06
Mesaj:

Iaurt i-am dat dupa 7 luni cate putin si orez preferat sa ii dau numai la nevoie.In locul orezului am preferat fulgii de la Milupa care nu constipa asa de tare.
---------------------------------------------------------------------


Autor: gangurici_licurici
Raspuns la: 09/01/2006 21:02:01
Mesaj:


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Originally posted by mariussimiuc

I-am dat iaurt de pe la 7 luni,nu mai stiu cu exactitate,iar orez i-am dat mai intai sub forma de fulgi de la Milupa.
---------------------------------------------------------------------



La fel si eu, cu precizarea ca fulgii de orez au fost prima hrana solida pe care i-am dat-o, pe la 5 luni, parca.
---------------------------------------------------------------------


Autor: claujro
Raspuns la: 09/01/2006 21:16:16
Mesaj:

Dupa 7 luni.
---------------------------------------------------------------------


Nicoleta si Mihai Alexandru (17.02.2005)
Poze

Mergi la inceput