Diversificarea (1)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ninocikap spune:

Intrebare - para la 8 luni
---------------------------------------------------------------------


Autor: mamica007
Subiect: Intrebare - para la 8 luni
Trimis la: 21/01/2006 13:47:20
Mesaj:


La 8 luni pot sa ii dau sa manance para? Am gasit azi la piata si as vrea sa-i dau ca poate s-a saturat de mar, banana si lamaie (astea sunt fructele ce le manaca).Si daca pot sa-i dau cum sa-i dau: suc sau pasta? Vreau sa va zic ca pana azi i-am dat lamaia cu lingurita dar azi tot urla sa i-o dau pe toata. Linge pe lamaie de nu se mai satura si vad ca nu i se pate acra.

Raspunsuri:
---------------------------------------------------------------------


Autor: roxana1974
Raspuns la: 21/01/2006 13:56:42
Mesaj:

ooo daaaaa si ce bune sunt!!! ajuta si la digestie, eu i-am dat cred ca tot asa, pe la 8 luni...chiar inainte de banana...si la fel, in sucul de fructe...eu zilnic ii dau suc de fructe&legume stoarse la storcator, para nu lipseste...vai cum ii place sucul ala....
---------------------------------------------------------------------


Autor: carmenp
Raspuns la: 21/01/2006 14:10:35
Mesaj:

sigur ca poti numai ai grija ca para previne constipatia, eu pentru asta ii dau ilincai
---------------------------------------------------------------------


Autor: madabv
Raspuns la: 21/01/2006 16:21:26
Mesaj:

Eu am inceput sa-i dau para pe la 6 luni pentru ca era constipata si dcotorita mi-a spus ca nu e nici o problema.
---------------------------------------------------------------------


Autor: carmen_ardelean
Raspuns la: 21/01/2006 16:30:48
Mesaj:

Noi mancam de la 5 luni si asta pt ca nu ne-a placut marul sau altceva. De fapt, a mancat numai para si pepene galben pana pe la 7-8 luni...Da-i cu cea mai mare incredere cu tot cu pulpa, dar de preferat ras pe razatoare de sticla sau plastic ca sa nu-i distrugi vitaminele care in contact cu storcatorul metalic sau blenderul se cam pierd( vit c in principal...)
---------------------------------------------------------------------


Autor: mygirl
Raspuns la: 21/01/2006 16:34:40
Mesaj:

Si eu ii dau Alexandrei cam de la 6 luni jumate para si ii place foarte mult, nu am avut probleme. Incearca intai cu un sfert de para, apoi jumate... eu ii dau para maruntita la blender, ca pe razatoarea de sticla e prea multa munca. O amestec cu mar, sau simpla cu branza, o fierb(compot).Sunt foarte gustoase, numai sa gasesti sortimentul mai moale si mai zemos.
---------------------------------------------------------------------


Autor: Monica-Elena
Raspuns la: 21/01/2006 17:04:02
Mesaj:

noi mancam para de la 5 luni jumate. ii dai si simpla fruct plus suc dar si in amestec cu mar si banana. ii place f mult.
---------------------------------------------------------------------


Autor: delia_alx
Raspuns la: 21/01/2006 17:10:21
Mesaj:

Oooooo para este fructul nostru favorit numai cand o vede se bucura Este mai dulce mai zemoasa si mai moale eu i-o dau de la 7 luni in manuta ii tai felii si o rontaie de zor o ajuta si la gingii. Acum de avem dintisori o devoreaza!
---------------------------------------------------------------------


Autor: emaaimee
Raspuns la: 21/01/2006 17:10:38
Mesaj:

La noi chiar se recomanda sa se dea dupa introducerea ceralelor si a legumelor,para.Si Oana papa cu placere(de cateva zile) vad para.
---------------------------------------------------------------------


Autor: aime
Raspuns la: 21/01/2006 17:38:05
Mesaj:

Si noi am papat para de pe la 8 luni, in piureul de fructe, acum suntem mari si papam felii.
---------------------------------------------------------------------


Autor: mamagiuliei
Raspuns la: 21/01/2006 18:47:24
Mesaj:

Pe noi para ne scapa instantaneu de constipatie, asta de muuulte luni
---------------------------------------------------------------------


Autor: Kittycat
Raspuns la: 21/01/2006 18:57:53
Mesaj:

Sigur ca poti sa-i dai. Eu i-am dat pe la 8-9 luni, ca atunci incepuse sezonul lor. Acum mananca zilnic cate o para. Ca si cazul bananelor, cele mai recomandate sunt cele ff coapte.
---------------------------------------------------------------------


Autor: mamica007
Raspuns la: 22/01/2006 10:54:52
Mesaj:

Mersi fetelor! I-am dat pasta (cu blanderul ca nu am razatoare de sticla) si tare ia placut. Ar mai fi vrut dar....maine mai multa!
---------------------------------------------------------------------


Nicoleta si Mihai Alexandru (17.02.2005)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ninocikap spune:

dilema - suc de mere si de morcov

---------------------------------------------------------------------


Autor: roxisialexia
Subiect: dilema - suc de mere si de morcov
Trimis la: 20/01/2006 10:52:05
Mesaj:


Dragi mamici,e bine daca introduc suc de mere si de morcov in alimentatie fetitei mele care are trei luni? Pediatra mea asa a propus, dar mie mi se pare un pic cam repede.O hranesc mixt si are 5,500.Iar dupa 2 saptamini de su mi-a spus sa introduc faina de cereale cu orez,porum si taprica(cred?).Ce marca e mai buna? Multumesc mult.



Raspunsuri:

---------------------------------------------------------------------


Autor: ellinia
Raspuns la: 20/01/2006 11:16:33
Mesaj:

Si eu i-am dat tot de la 3 luni suc, numai ca el manca numai lapte praf. Cate 30 ml pe zi i-am adaugat. Cereale eu i-am dat foarte tarziu, pe la 7 luni si nici acum nu-i plac. Am luat o groaza de marci si mereu am aruncat pungile - nu le poti tine mai mult de doua saptamani deschise. Pentru ca e asa mic ar trebui sa cauti cereale fara gluten. De ce nu-i dai supa de legume, intai numai zeama si apoi legumele pasate, si in felul asta incepi sa-l inveti sa pape cu lingurita, atunci cand ii introduci legumele pasate i le dai din castron.
---------------------------------------------------------------------


Autor: pisi-si-boscu
Raspuns la: 20/01/2006 11:40:29
Mesaj:

Ruxi,
Eu am avut parte de un pediatru foarte hotarat: sa faci ce iti dicteaza inima, draga ! mi-a zis si eu m-am orientat mai mult dupa ce mi-a trecut prin cap verificand cu Mama si Copilul lui Capraru sa nu fac ceva sa dauneze copilului. Astfel am ajuns ca la 6 sapt sa ii dau suc de portocale, inati cu linguritza, apoi in bibe cate 20-30 ml, iar la 8 sapt copilul primea biscuite ras cu mere ( f putin biscuit, asa o farama de 1 cm la 1 mar ). N-am avut bani de cereale, asa ca am folosit multe legume, am inceput sa ii dau supa cu mult morcov ( o strecuram si zdrobeam morcovii prin strecuratoare ) iar abia dupa 6 luni am inceput sa cumpar ( atunci a reinceput sotul meu serviciul si am avut posibilitatea ) cereale facute de Nestle - le-am mancat noi pt ca bb le refuza, Milubrei ( excelente dar atunci erau enorm de scumpe ) si Bobovita facute de Nutricia ( minunate, gustoase ) acum cred ca se numesc Bebelac.
Din pacate acum vad o tendinta de a amana cat mai mult diversificarea ( de ce oare? ) pe ideea ca nu sunt dezvoltati suficient copii. E probabil foarte adevarat, insa copilul meu la 6 luni avea deja 2 dinti si trebuia sa roada ceva cu ei !!!!
---------------------------------------------------------------------


Autor: aurelia1278
Raspuns la: 20/01/2006 12:00:41
Mesaj:

Fetita mea a primit numai lapte praf de la 2 luni, totusi pediatra m-a amanat cu diversificarea pana la 4 luni. Atunci am incercat sucul de mere si de morcov, cate una-doua lingurite (daca era ok ar fi urmat sa cresc, dar nu i-a mers cu ele si am renuntat), apoi am trecut la cereale, fara gluten. Orez, porumb si tapioca sunt fara gluten deci sunt ok.
Marca depinde de... gusturile lui bebe. A mea a mancat bine Nutriben (orez si porumb), Hero (parca tot asa) si in ultimul timp Nestle. Dar altceva nici nu am incercat, cand nu am mai gasit un fel am trecut la altul.
Cred ca de pe la 4.5-5 luni am trecut la supa-piure foaaaaarte lichida de morcov si pastarnac (cat sa treaca prin tetina de cereale). Pe la 5.5-6 luni am introdus branzica de vaci, marul copt si carnita. Mai departe nu-mi mai amintesc, scrie prin caietele mele care sunt acasa.
---------------------------------------------------------------------


Autor: sirimie
Raspuns la: 20/01/2006 12:24:24
Mesaj:

Recomandarea acum este sa introduci alimente noi dupa 4 luni pentru ca pina la 4 luni sistemul digestiv al bebelusului nu e suficient dezvoltat si in plus nu are nevoie de altceva decit de lapte. Toate revistele de mamici sustin asta, la fel si articole de pe www.desprecopii.com

Cereale nu exista in comert pentru bebelusi sub 4 luni.. si peste 4 luni sint cereale fara gluten, de porumb, orez si tapioca. Nu exista o marca cea mai buna, depinde ce ii place bebelusului, dar recomandarea este sa nu contina zahar.

Noi am inceput diversificarea la 4 luni si ceva (cu toate insistentele bunicilor) si sint multumita, Vladut nu a facut niciodata diaree sau intoxicatii.
---------------------------------------------------------------------


Autor: bubu05
Raspuns la: 20/01/2006 12:35:25
Mesaj:

La 3 luni si Vlad era alimentat mixt, san + lapte praf completare, iar noua ne-a recomandat pediatra sa incepem diversificarea la 4 luni cu piure de mar, dar eu am inceput sa-i dau suc de mar, de morcov, iar piureul de fructe pe la 4 luni jumate.
---------------------------------------------------------------------


Autor: madabv
Raspuns la: 20/01/2006 12:37:41
Mesaj:

Doctorita mea mi-a recomandat sa incep la 4 luni cu suc de mar, mai tarziu si pulpa marului, apoi cu morcov fiert si zeama in care a fiert. Aproape de 5 luni am trecut la piure de morcov cu banana si la mere cu cereale fara gluten. Am inceput cu cereale Hero care sunt un pic vanilate si i-au placut foarte mult, dar si cele de la Nestle cu orez, porumb si tapioca au incantat-o. In general bebita mea nu face mofturi la cereale.Am si eu o prietena care a inceput diversificarea la 2 luni cu suc de portocala, dar, sincer, mie mi se pare prea devreme.
---------------------------------------------------------------------


Autor: roxisialexia
Raspuns la: 20/01/2006 15:48:16
Mesaj:

Va multumesc mult dragi mamici, imi sunteti de ajutor.Va pup si mai vb.Numai bine voua si bb-eilor.
---------------------------------------------------------------------


Autor: elean75
Raspuns la: 20/01/2006 16:42:14
Mesaj:


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Originally posted by sirimie

Noi am inceput diversificarea la 4 luni si ceva (cu toate insistentele bunicilor)
---------------------------------------------------------------------


HA HA HA!!!!!!! Si eu am rezistat eroic la insistente de genul asta - am alaptat exclusiv pana la 5 luni jumate, diversificarea am inceput-o destul de lent. Oricum, cred ca la 3 luni e cam devreme cu suculetul de morcov - cam acid...
---------------------------------------------------------------------


Autor: rjasmine
Raspuns la: 21/01/2006 00:37:28
Mesaj:

Dupa parerea mea, e un pic cam repede; indiferent daca il hranesti mixt, ideal ar fi la 4 luni sa incepi diversificarea; eu am hranit-o exclusiv la san pana la 6 luni, dupa care am inceput cu suc de morcov, foarte bine tolerat, in ciuda tuturor speculatiilor, combinat in prezent cu suc de mere si portocale; oricum, nu am taraganat-o foarte mult cu introducerea altor alimente; in prezent, papa si supica cu carne si e innebunita dupa cerealele Humana, in care eu ii mai bag cate o jum. de mar ras si, mai nou, putina banana. yami-yami!!!
---------------------------------------------------------------------


Autor: Stinu
Raspuns la: 21/01/2006 11:54:05
Mesaj:

Eu am doi copii si la amandoi am procedat la fel .I-am alaptat pe amandoi , Ana inca mai suge seara si dimineata ,are 7 luni.Eu am inceput cu suc de morcov ,2 lingurite pe zi de la 6 saptamani si apoi progresiv de la o luna la alta ,acum bea cam 150 ml si cu mai multe fructe.De la 3 luni i-am dat supa strecurata si de la 4 luni supa pasata cu lingurita .La 6 luni i-am dat cereale ,Nestle si Hero si acum vreau sa ii dau galbenus de ou si de luna viitoare ii dau carnita fiarta .Are 4 dinti deja ,2 jos si doi sus .
Asa am facut si la Vladut si i-a mers foarte bine si e un copil mancacios ,nu e mofturos ,mananca ficat de pui ,spanac ,alimente pe care copiii de varsta lui nu prea le baga in seama (are 6 ani si 7 luni).Nu i-am dat mezeluri pana la 2 ani si nici acum nu e mare fan .
Vladut la 9 luni manca la pranz cartofi pisati cu furculita cu carnita fiarta de pui taiata marunt ,tot asa a avut dinti foarte devreme ,6 la 9luni .
Acum fiecare face ce vrea cu copilul lui .Eu asa am considerat ca e bine pentru ei .
Sa fiti sanatosi si sa va faceti mari.
Iustina
---------------------------------------------------------------------


Autor: emaaimee
Raspuns la: 21/01/2006 13:47:20
Mesaj:

Cartile mai noi,pediatri de generatie noua,Organizatia Mondiala a Sanatatii sunt de parere ca diversificarea trebuie inceputa intre 4 si 6 luni pt ca aparatul digestiv-rinichii bebelusului sunt suficient de maturi sa digere substantele din mancarea solida.La care papa formula se mai accepta(pt aportul vitaminic)(adica unii pediatrii asa mai recomanda)-intoducera doar a sucului de fructe dupa 2 luni.
Fata mea e alaptata exclusiv de nastere si nu am inceput diversificarea decat de curand-la 6 luni.
---------------------------------------------------------------------


Autor: hristina
Raspuns la: 21/01/2006 23:32:45
Mesaj:

Victoria afost alaptata cu formula de la o luna, exclusiv.La trei luni dr. a hotarat sa introduc sucul de mar cu morcov.Exact asta a fost ordinea si nu invers.Le-a accptat si tolerat foarte bine si in continuare bea suculetul asta si nici unul de alt fel.Citricele o sa i le introduc mult mai tarziu, desi face sase luni curand.

Cat despre cereale, le-am introdus fix la 4 luni, de la Milupa,Milubrei si i-au placut teribil. Acum papa cereal in ultimul laptic si daca se trezeste spre dimineata, 6 sau 7, depinde cat de tarziu a adormit.

Acum o sa trecem pe cereale pt. sase luni si am in casa de la Nestle. Sper sa-i placa...
Apropos de asta, ati dat cereale de la Nestle? Cum au fost primite de bebelusi?
---------------------------------------------------------------------


Autor: DanielaLaura
Raspuns la: 22/01/2006 10:45:52
Mesaj:

Noi i-am dat suc de mere la 5 luni.Am inceput diversificarea cu supita de radacinoase.Sucul de portocale ii dadea colici.
---------------------------------------------------------------------

Nicoleta si Mihai Alexandru (17.02.2005)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ninocikap spune:

Cartoful dulce la bb
---------------------------------------------------------------------

Autor: Monica-Elena
Subiect: Cartoful dulce la bb
Trimis la: 12/01/2006 06:17:23
Mesaj:


Spuneti-mi va rog se poate da cartof dulce la bb de 6 luni jumate? Si daca da cum fiert sau copt? Am citit ca este f bun desi la noi este cam scumput dar ce nu facem noi ptr bb nostri.

Monica mamica unui globulet de aur - Mihnea-Gabriel
Esentele tari se tin in sticlute mici.
http://pg.photos.yahoo.com/ph/gabriel_bambache/my_photos

Raspunsuri:
---------------------------------------------------------------------


Autor: michelle7
Raspuns la: 12/01/2006 06:45:27
Mesaj:

nu stiu cum e bine sa-l dai lui bebe dar mie cel mai mult imi place piure , ca si cartoful clasic. seamana la gust cu cartof+morcov
---------------------------------------------------------------------


Autor: mamaluidavid
Raspuns la: 12/01/2006 07:17:28
Mesaj:

Si eu ii dau lui David cam tot de pe la 6 luni.
Eu il fac piure,dar sotul il face impreuna cu mere la aburi,iese o minunatie.
---------------------------------------------------------------------


Autor: AC
Raspuns la: 12/01/2006 07:22:25
Mesaj:

Da mey in US se da de l 6 luni, exista si borcanele pentru bebei cu cartof dulce, piure!
---------------------------------------------------------------------

Autor: Siminaf
Raspuns la: 12/01/2006 07:33:59
Mesaj:


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Originally posted by mamaluidavid

Si eu ii dau lui David cam tot de pe la 6 luni.
Eu il fac piure,dar sotul il face impreuna cu mere la aburi,iese o minunatie.
---------------------------------------------------------------------



Te rog mult de tot, se poate reteta de yams cu mere?
---------------------------------------------------------------------


Autor: mamaluidavid
Raspuns la: 12/01/2006 08:27:21
Mesaj:


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Originally posted by Siminaf


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Originally posted by mamaluidavid

Si eu ii dau lui David cam tot de pe la 6 luni.
Eu il fac piure,dar sotul il face impreuna cu mere la aburi,iese o minunatie.
---------------------------------------------------------------------



Te rog mult de tot, se poate reteta de yams cu mere?


---------------------------------------------------------------------




Asa cum am spus eu nu fac,sotul face dar o sa iti spus ce am vazut.
Curata cartoful si marul de coji apoi taiate bucatele nici mari nici mici,depinde de bb.
Noi folosim oale in care nu este nevoie sa punem decat putina apa si se fac la aburi,deci nu fierte.
Se lasa pana se inmoaie cartoful si marul,iese cu putin sos,David e innebunit.
Sper ca m-am facut inteleasa.
---------------------------------------------------------------------


Autor: herra
Raspuns la: 15/01/2006 15:13:35
Mesaj:


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Initial creeata de Monica-Elena

Spuneti-mi va rog se poate da cartof dulce la bb de 6 luni jumate? Si daca da cum fiert sau copt? Am citit ca este f bun desi la noi este cam scumput dar ce nu facem noi ptr bb nostri.
---------------------------------------------------------------------



eu nici macar nu stiu la ce fel de cartofi va referiti? n-am vazut cartofi mai scumpi decat cei normali...deci - ce-s aia "cartofi dulci"?
---------------------------------------------------------------------


Autor: daniella4
Raspuns la: 15/01/2006 15:57:09
Mesaj:

Eu i-am dat de pe la 8 luni, pana atunci numai autohtoni!
---------------------------------------------------------------------


Autor: Mona_B
Raspuns la: 15/01/2006 16:00:55
Mesaj:

Sigur ca da, e foarte bogat in vitamine si fier, plus ca e dulce si sunt mari sanse ca bebe sa-l accepte cu placere. Eu il fierb in coaja ( e cel mai sanatos)apoi il fac piure.
---------------------------------------------------------------------


Autor: Elenalove27
Raspuns la: 15/01/2006 16:05:35
Mesaj:


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Originally posted by herra


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Initial creeata de Monica-Elena

Spuneti-mi va rog se poate da cartof dulce la bb de 6 luni jumate? Si daca da cum fiert sau copt? Am citit ca este f bun desi la noi este cam scumput dar ce nu facem noi ptr bb nostri.
--------------------------------------------------------------------


eu nici macar nu stiu la ce fel de cartofi va referiti? n-am vazut cartofi mai scumpi decat cei normali...deci - ce-s aia "cartofi dulci"?
---------------------------------------------------------------------




Uite asa arata cartoful dulce (si este chiar dulce)

---------------------------------------------------------------------


Autor: aime
Raspuns la: 15/01/2006 19:56:18
Mesaj:

Am vazut cum arata cartoful dulce,acum...da' la noi unde-l gasim?
---------------------------------------------------------------------


Autor: michelle7
Raspuns la: 15/01/2006 20:10:55
Mesaj:

la metro sau selgross gasesti cartof dulce
---------------------------------------------------------------------


Autor: aime
Raspuns la: 16/01/2006 11:18:11
Mesaj:

merci, o sa caut...daca ziceti ca e asa bunut ptr copii.
---------------------------------------------------------------------


Autor: herra
Raspuns la: 20/01/2006 18:00:16
Mesaj:

multumesc si eu de informatie, dar la noi in oras nu am vazut asa ceva; Aime - daca gasesti da-mi si mie un PM - ceva!
---------------------------------------------------------------------


Autor: Monica-Elena
Raspuns la: 20/01/2006 20:34:40
Mesaj:

La toate marile supermarketuri gasiti.Dar e cam scumput 112.000 lei kg si un kg are cam doi cartofi.

Pana la urma l-am introdus in alimentatie si Mihnea este f incantat mai ales eu ca asa imi mananca f bine si piureul de legume la care pana atunci facea fite.
---------------------------------------------------------------------


Autor: robotzica cucului
Raspuns la: 22/01/2006 03:06:58
Mesaj:

mamaluidavid, am incercat si noi reteta de cartofi dulci cu mere.
A iesit tare buna, am mai adaugat un pic de iaurt ca sa alunece mai bine. A mancat copila pe nerasuflate. Asa ca foarte multumim pentru reteta!
---------------------------------------------------------------------


Nicoleta si Mihai Alexandru (17.02.2005)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ninocikap spune:

Albusul - de la ce virsta ?
---------------------------------------------------------------------


Autor: belnicol
Subiect: Albusul - de la ce virsta ?
Trimis la: 23/01/2006 11:33:18
Mesaj:


Voi de la ce virsta ati dat puiutilor oul intreg ? De exemplu as vrea sa-i fac niste legume la cuptor si i-as pune un ou. Credeti ca-i prea devreme la 1 an si aproape 3 luni ?

Multa sanatate tuturor.



Raspunsuri:
---------------------------------------------------------------------


Autor: madabv
Raspuns la: 23/01/2006 12:06:00
Mesaj:

Eu auzisem ca albusul este interzis pana la un an, insa nu stiu sigur.Sa vedem ce spun si alte mamici.
---------------------------------------------------------------------


Autor: heny
Raspuns la: 23/01/2006 12:11:07
Mesaj:

Eu am introdus albusul de ou pe la 1 an si o luna. Trei zile la rand i-am dat putin din albus fiert sa vad daca nu face vre-o reactie adversa (el fiind si cu antecedente alergice la diverse produse alimentare sau imbracaminte). Cum nu a aparut nimic, am introdus apoi 1/2 de ou fiert (cu tot cu albus) in legumele de la pranz. Si in saptamana urmatoare i-am dat direct un ou intreg incorporat in mancare.
---------------------------------------------------------------------


Autor: Roxana80art
Raspuns la: 23/01/2006 12:20:47
Mesaj:


Buna Nicoleta!
Fetita mea acum are 1 an si aproape 5 luni si papa ou intreg de la 1 an si 2 luni,deoarece am inceput sa-i introduc treptat albusul dupa varsta de 1 an.
Eu zi ca poti sa-i dai lui Matei fara probleme out intreg dar bineinteles introducand treptat albusul(daca nu ai facut-o pana acum).
---------------------------------------------------------------------


Autor: cattalina
Raspuns la: 23/01/2006 12:20:50
Mesaj:

albusul se da peste un an...deci ai putea sa incerci...
pentru mai multa siguranta da-i mai putin in prima zi si daca ii ok poti sa-i dai un out intreb peste cateva zile...
---------------------------------------------------------------------


Autor: emaaimee
Raspuns la: 23/01/2006 12:26:36
Mesaj:

Dupa 1 an.Asa ca puteti sa papati
---------------------------------------------------------------------


Autor: badjoke
Raspuns la: 23/01/2006 12:30:04
Mesaj:

Exact in ziua cand fetita mea a implinit un anisor i-am dat prima data albus de ou. Aveam, la aperitiv, jumatati de ou fiert cu cascaval ras pe deasupra. De atunci, ii dau o data la doua-trei zile cate un ou intreg cu putina sare, la masa de dupa-amiaza.
Da-i si albusul, dar asa cum au zis fetele, introdu-l treptat.
---------------------------------------------------------------------


Autor: mariussimiuc
Raspuns la: 23/01/2006 13:03:14
Mesaj:

Eu i-am dat si albusul de la ou inainte de un an.I-am introdus treptat cate o bucatica in pireul de legume,ca sa pot vedea eventualele reactii.Dar nu s-a intamplat nimic,asa ca acum la un an si 2 luni,papa si ou fiert si sufleuri si budincute...
---------------------------------------------------------------------


Autor: asi
Raspuns la: 23/01/2006 13:06:57
Mesaj:

Asa cum au spus si fetele intai trebui sa ii dai putin ca sa vezi cum reactioneaza.
Atentie mare pentru ca albusul de ou e un puternic alergen!
---------------------------------------------------------------------


Autor: bubu05
Raspuns la: 23/01/2006 13:13:13
Mesaj:

In "Mama si copilul" zice ca daca bb nu a avut alergii sau bubite, se poate introduce si albusul sub forma de zdrente in ciorbita sau in budinci de la 10 luni. Eu asa am facut, la inceput mai rar, iar pe la 11 luni am facut si galusti pt. supa si cu albus de ou. Vlad nu a avut niciodata alergii si de aceea i-am dat si a fost totul ok.
---------------------------------------------------------------------


Autor: Kittycat
Raspuns la: 23/01/2006 14:22:53
Mesaj:

Eu i-am dat de la 11 luni. Treptat ca sa ma asigur ca nu face alergii. N-am avut nici o problema.
---------------------------------------------------------------------


Autor: kiss
Raspuns la: 23/01/2006 15:32:21
Mesaj:

pediatrii, mai nou, spun ca oul intreg, cu tot cu albus, se da de la 1an jumate (poate da: urticarii, edeme, tulburari digestive)...dar stii ca fiecare mama actioneaza din instinct! cum puiul tau se apropie de aceasta virsta, ii poti da, asa cum au zis fetele, treptat. daca nu, poti sa-i faci legumele la cuptor doar cu galbenus, si sa-i mai pui smintina, iaurt (de ex)...
---------------------------------------------------------------------


Autor: miki_c
Raspuns la: 23/01/2006 21:36:51
Mesaj:

Buna.

Incearca oualele de prepelita. Eu ii dau lui bb de la 8 luni galbenus, iar de la 1 an intreg. Suntmai sarace in colesterol, aumaimult Fe si mult mai gustoasesi in plus pe unbbmaimaricel il fascineaza ca sunt mici.
Mancam cate 2 oua moi de 3-4 ori/sapt . Pun apa sa fiarba intr-un vas mic cu putina sare si cand fierbe in clocot sparg oualele si le las 1 min pana se intareste doar albusul. Le scurg de apa si bb le savureaza cu mare placere alaturi de branza Almete, masline, branza topita,cascaval,sunca de pui.
Acum ne-am specializat si pe omleta.
---------------------------------------------------------------------


Autor: alexa si mami
Raspuns la: 23/01/2006 23:24:46
Mesaj:

eu stiu ca oul e numit si colesterolul bun.
noi papam ousor intreg de la 1 an. fiert tare.
---------------------------------------------------------------------


Autor: belnicol
Raspuns la: 24/01/2006 10:24:10
Mesaj:

Va multumesc mult pentru raspunsuri. Eu oricum l-am mai incercat pina acum pe Matei cu cite o bucatica mica de albus, sa vad cum reactioneaza sau daca are vreo reactie urita. Cum nu s-a petrecut nimic urit cred ca am sa incep sa-i dau treptat si albusul.

Multa sanatate tuturor.
---------------------------------------------------------------------




Albus de ou- la ce varsta?
---------------------------------------------------------------------


Autor: delia_alx
Subiect: Albus de ou- la ce varsta?
Trimis la: 24/02/2006 19:45:06
Mesaj:


Eu stiu ca pot sa-i dau puiutului galbenus de ou( are 10 luni) dar nu stiu la ce varsta se poate da si albusul. Multumim anticipat!




Raspunsuri:
--------------------------------------------------------------------


Autor: Diana Mirela
Raspuns la: 24/02/2006 20:08:31
Mesaj:

Albusul de ou se da numai dupa un an! E un alergen puternic, asa ca evita-l pana atunci!

Sanatate si pofta buna !
---------------------------------------------------------------------


Autor: Roxana80art
Raspuns la: 24/02/2006 21:11:30
Mesaj:

Albusul de ou se da numai dupa ce bb implineste un an;pana atunci risti sa faca alergie de la el!
Da-i deocamdata doar galbenus.
Multa sanatate!
---------------------------------------------------------------------


Autor: mariussimiuc
Raspuns la: 24/02/2006 21:31:52
Mesaj:

Eu am inceput sa-i dau albus inainte de un an.I-am dat cate putin,ca sa "testez terenul",nu s-a intamplat nimic si am continuat.
---------------------------------------------------------------------


Autor: diadaniela
Raspuns la: 24/02/2006 21:39:58
Mesaj:

Eu i-am dat albus dupa ce a implinit un an.
---------------------------------------------------------------------


Autor: alexa si mami
Raspuns la: 24/02/2006 22:19:54
Mesaj:

albusul e f alergen si cum alexa are asemenea probleme, am inceput cu el dupa un anisor. bine ca nu a avut nimic!
sa cresteti mari!
---------------------------------------------------------------------


Autor: tomasa
Raspuns la: 24/02/2006 22:43:35
Mesaj:

Din cate stiu eu, dupa un an e OK. Noi asa am facut si a fost totul bine. Pofta buna!
---------------------------------------------------------------------


Autor: sirimie
Raspuns la: 24/02/2006 23:07:28
Mesaj:

De la un an, asa am citit si eu peste tot.
---------------------------------------------------------------------


Autor: sinzi_ana
Raspuns la: 24/02/2006 23:17:36
Mesaj:

Dupa un an, dar eu nici acum la 3 ani nu ii dau foarte des...desi ouale ii plac tare mult, prefer sa ii dau 2 galbenusuri decat un galbenus si un albus...
---------------------------------------------------------------------


Autor: miag
Raspuns la: 25/02/2006 12:14:58
Mesaj:

Dupa un an se da albusul. Este foarte alergen si NU UITATI: multe vaccinuri sunt facute pe baza de albus de ou si daca copilul dezvolta o alergie la albusul de ou va fi, implicit, alergic si la multe vaccnuri...si nu cred ca merita riscul !!! De ce sa nu puteti vaccina copilul, doar pt ca i-ati dat albus de ou inainte de varsta la care ar trebui introdus in alimetatie?????
---------------------------------------------------------------------


Autor: Kittycat
Raspuns la: 25/02/2006 13:42:41
Mesaj:

Eu i-am dat de la 11 luni. I-am dat cate putin la inceput pt a testa reactia organismului.
---------------------------------------------------------------------


Autor: Iuliana Sara
Raspuns la: 25/02/2006 19:18:40
Mesaj:

Eu i-am dat de la 10 luni jumatate, pentru ca i-am facut galuste in supica!!
---------------------------------------------------------------------


Autor: aime
Raspuns la: 25/02/2006 20:25:41
Mesaj:

Eu i-am dat puiului dupa 1 an. Am inceput ca si la galbenus cu un sfert, apoi jumate, 3/4 si un out intreg. Din fericire n-a avut nimic si ii si plac.
---------------------------------------------------------------------


Autor: kiss
Raspuns la: 27/02/2006 16:41:04
Mesaj:

mai nou, pediatrii au "impins" virsta de la care un copil poate incepe sa manince oul intreg, cu albus cu tot, la 18 luni!!! oricum, eu zic ca e bine sa mai astepti...are timp sa manince si albusuri ...pupici si sanatate la toata lumea
---------------------------------------------------------------------


Autor: susulina
Raspuns la: 27/02/2006 18:52:40
Mesaj:

Fetita mea are 1 an si 5 luni si face alergie la albus.Prima data am incercat dupa 1 an si i-au aparut niste punctisoare mici rosii pe corp.Am mai incercat acum vreo 2 saptamani si i-au apatut aceleasi punctisoare dar de data asta pe fata.La nimic altceva nu mi-a facut alergie pana acum.
----------------------------------------------------------------



Nicoleta si Mihai Alexandru (17.02.2005)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ninocikap spune:

kiwi, de cind?
---------------------------------------------------------------------


Autor: kiss
Subiect: kiwi, de cind?
Trimis la: 10/02/2006 16:14:56
Mesaj:


fetele, voi de cind ati dat puilor vostri kiwi? stiti, din cauza semintelor alora mici pe care le au, sint alergene...
pupici si sanatate multa la bebici


Raspunsuri:
---------------------------------------------------------------------


Autor: vladhana
Raspuns la: 10/02/2006 16:20:28
Mesaj:

Pe la un an si cateva luni.
---------------------------------------------------------------------


Autor: impreuna
Raspuns la: 10/02/2006 16:52:45
Mesaj:

Poate produce alergie din cauza semintelor, dar depinde si de copil, ca nu e regula.
Eu i-am dat cu vre-o luna, doua inainte de 1 an, cate putin, si n-a avut nimic.
Mai poate rpoduce diaree, probabil ca la cei predispusi.
---------------------------------------------------------------------


Autor: aissa
Raspuns la: 10/02/2006 17:00:14
Mesaj:

I-am dat pe la 1 an, intai partea fara seminte, pauza o zi, apoi 1 intreg. Seara mi-a facut o criza ca de colici, urlete, frecat de picioare. Dr. m-a certat ca i-am dat. Nu am mai avut curaj sa incerc.
---------------------------------------------------------------------


Autor: Salina
Raspuns la: 10/02/2006 17:52:44
Mesaj:


Eu i-am dat de la 10 luni cred, partea fara seminte. De obicei, il amestecam cu banana, la masa de fructe. I-a placut asa, insa acum, la 2 ani si 6 luni nici sa nu-l mai vada

Si banana e alergena si multe altele dar depinde si de sensibilitatea puiului. Poti incerca sa-i dai cate putin si sa cresti cantitatea in timp.

PS- baietelul meu l-a tolerat foarte bine, nu a avut probleme cu stomacelul.
---------------------------------------------------------------------


Autor: diadaniela
Raspuns la: 10/02/2006 18:02:27
Mesaj:

Eu i-am dat kiwi de la 1 an cu tot cu seminte.
---------------------------------------------------------------------


Autor: monicasolga
Raspuns la: 10/02/2006 18:58:25
Mesaj:

Eu i-am dat chiar de la sase luni!! Si sincer , nu stiam ca nu este bine ,dar nu a avut nimic chiar ii place ff mult .I l-am dat intreg amestecat cu mar.
---------------------------------------------------------------------


Autor: Fiquelle
Raspuns la: 10/02/2006 19:05:14
Mesaj:

Si eu tot imediat dupa ce a fcaut un an. Nu i-am separat semintele, doar i-am dat cate putin zilnic, sa ii urmaresc reactia. acum ii place cel mai mult dintre toate fructele. E singurul fruct pe care vine in bucatarie si il cere singurica:" Mama, vau kiki"...nu poate sa zica kiwi...
---------------------------------------------------------------------


Autor: MihaT
Raspuns la: 10/02/2006 19:05:51
Mesaj:

Pe la 8 luni am mancat noi kiwi,dar fara seminte, doar partea de deasupra.La indicatia pediatrei.
---------------------------------------------------------------------


Autor: gangurici_licurici
Raspuns la: 10/02/2006 20:07:51
Mesaj:

In jur de 1 an dar nu i-a prea placut, am mai incercat de atunci si tot fara mare succes.
---------------------------------------------------------------------


Autor: bubu05
Raspuns la: 10/02/2006 20:17:39
Mesaj:

Si eu i-am dat tot fara seminte pe la 10 luni jumatate -11 luni, nu mai stiu exact.
---------------------------------------------------------------------


Autor: Denise
Raspuns la: 10/02/2006 20:18:54
Mesaj:

si eu cred ca reactia difera de la copil la copil. Eu i-am dat pe la 8 luni, ras pe razatoarea de sticla, doar partea de deasupra, fara seminte si amestecat cu mar ras. Nu a avut nimic, i-a placut si ii mai dau din cand in cand, in amestec cu alte fructe, caci e ff bogat in vitamina C. Succes si...pofta buna!
---------------------------------------------------------------------


Autor: crisia76
Raspuns la: 10/02/2006 20:26:10
Mesaj:

Aoleu, mama denaturata ce sunt. Eu tocmai i-am dat de dimineata kiwi cu para si n-avem decat 7 luni. Dar, nu are puiul nimic(pana acum). Nu stiam ca e pericolos dar daca nu are nici o reactie negativa cred ca am sa ii mai dau ca e cel mai bogat fruct in vitamina C si tare sunt multumita ca stam afara pe frigurile astea si cate 2-3 ore si n-are fata nimic nici macar nas infundat spre deosebire de mine care stau numai cu nasu-n batista.
---------------------------------------------------------------------


Autor: Danelutza
Raspuns la: 10/02/2006 20:56:05
Mesaj:

Crisia76 si eu i-am dat Isabellei tot de la 7 luni si cu tot cu semintze, nu a facut alergie deloc, a facut alergie doar la linguritza goala, cind s-a terminat papica.
De fapt am inceput sa-i dau kiwi pentru ca se constipa des si cum stiam ca doctorul mi-a recomandat mie cind eram gravida si sufeream din aceleashi cauze, i-am dat si Isabellei si intr-adevar a facut kk.
---------------------------------------------------------------------


Autor: crisia76
Raspuns la: 10/02/2006 21:27:21
Mesaj:

i-auzi e bun si la constipatie. Nu stiam; un motiv in plus pentru a vota kiwi desi de cand am inceput diversificarea nu mai avem astfel de probleme. Dar nu se stie niciodata; mai bine bagi la cap. Cum am mintea odihnita de cateva luni incoace poate retin. Multam fain de sfat.
---------------------------------------------------------------------


Autor: iullia
Raspuns la: 10/02/2006 21:39:36
Mesaj:

kiwi le-am dat copiilor mei de la 6 luni, fara separare de seminte.
oricum, nu este tot atat de periculos cum este capsuna
eu una n-am auzit de reactii alergice de la kiwi
din contra, pt aportul de vitamina C este destul de recomandat
---------------------------------------------------------------------


Autor: kiss
Raspuns la: 10/02/2006 22:18:05
Mesaj:

fetele, miine cumpar kiwi mersi mult de tot, la toate...sa fiti iubite si sa va bucurati de pui...pupici
---------------------------------------------------------------------


Autor: Kittycat
Raspuns la: 11/02/2006 11:45:03
Mesaj:

Eu i-am dat la 1 an, imediat dupa ce i-am introdus si capsunile. I l-am dat cu tot cu semnite, mai putin la inceput ca sa vad cum il tolereaza. N-am avut nici un el de probleme.
---------------------------------------------------------------------


Autor: alexa si mami
Raspuns la: 11/02/2006 13:07:34
Mesaj:

eu una n-am curaj din cauza ca alexa e predispusa la alergii si mai ales la diaree.
si cind ma gindesc ca timpita de dr de fam imi spunea sa-i dau pe la 7 luni!
---------------------------------------------------------------------


Autor: daniella4
Raspuns la: 11/02/2006 15:47:40
Mesaj:

Eu ii mai dau cand si cand de pe la 1 an. Am observat ca face kk cam acid de la el asa ca ma cam feresc!
---------------------------------------------------------------------


Autor: anyc79
Raspuns la: 11/02/2006 22:44:34
Mesaj:

Fetita mea manca la 5 luni kiwi si nu a avut probleme. Ii place foarte mult kiwi. Acum mananca si struguri albi cu mare pofta. Are un an si 4 luni si cred ca a mancat cam toate felurile de fructe (fara capsuni, zmeura...). A mancat si ananas si i-a placut. Ca sa nu mai vorbim de piersici, nectarine, pere, mere, portocale. Cu banana nu se prea impaca... in rest daca s-ar putea ar manca numai fructe... si roshii.
---------------------------------------------------------------------


Autor: tomecica
Raspuns la: 12/02/2006 00:52:04
Mesaj:

Eu de curind i-am dat alexiei kiwi , deci 1an si 3luni.
---------------------------------------------------------------------


Autor: roxana1974
Raspuns la: 12/02/2006 10:48:54
Mesaj:

kiwi e foarte bun, are foarte multa vitamina C, dar, pentru a evita eventuala alergie, pediatrii recomanda ca pana la 1 an copilasii sa manance fructele din tara unde s-au nascut ... sau in care mama i-a purtat in burtica . Unii copilasi pot face alergie la kiwi (asa cum e foarte posibil s-o faca de la capsuni si zmeura), dar e bine ca ai vostri nu au facut.
---------------------------------------------------------------------


Autor: mariussimiuc
Raspuns la: 12/02/2006 13:48:45
Mesaj:

Eu i-am dat inainte de un an,pe la 10 luni cred.Nu are nici un fel de problema,doar ca face kk imbulinat cu seminte de kiwi.
---------------------------------------------------------------------


Autor: Roxana80art
Raspuns la: 12/02/2006 14:10:59
Mesaj:

Eu i-am dat fetitei mele kiwi dupa ce a implinit 1 an ,asa am auzit ca se da ,dar am avut si un ex in familie :fetita surorii mele careia ,i-a dat kiwi de f mica si i-a facut niste iritatii groaznice la fundulet de i-au ramas si semne din cauza acidului.
Depinde si de copil,nu toti sunt la fel,dar eu am evitat acest fruct pana intr-un an .Spre ex fetita mea nu asuportat banana pana la un an,facea alergie(ieseau pe ea niste bubite),dar sunt copii care mananca banana de la cateva luni si nu au nici o problema.
Sunt o gramada de alte fructe care pot fi date bbilor asa mici fara sa manifeste vreo neplacere.
Eu ti-am dat un sfat,dar tu faci cum consideri ca e mai bine pt. puiul tau pt ca tu il cunosti cel mai bine.
Multa sanatate si !
---------------------------------------------------------------------


Nicoleta si Mihai Alexandru (17.02.2005)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ninocikap spune:

iaurt de la ce varsta?
---------------------------------------------------------------------


Autor: roxisialexia
Subiect: iaurt de la ce varsta?
Trimis la: 21/02/2006 17:09:37
Mesaj:


Mamici cu experienta, va intreb si eu ceva....de la ce varsta se da iaurtel la bb?....dc. va intreb, azi doctorita mi-a spus ca de la cinci luni...eu am citit undeva ca de la un an....am o cunostiinta care a dat la bb la 7 luni si i-a facut alergie de si acum saracul bb nu poate sa pape nimic ce contine lapte....doctorita spunea ca e de vina iaurtul cu fructe si firma "DAN..." asta ca sa nu fac antireclama al caror produse nu sunt bune.....Ce parere aveti? Voi cum ati facut??/Multumesc anticipat



Raspunsuri:
---------------------------------------------------------------------


Autor: dana-alexia
Raspuns la: 21/02/2006 17:29:06
Mesaj:

Noi papam de la 7 luni simplu sau/si cu fructe(fructe proaspete pasate de mine),sau cu cereale,cateodata ii mai pun si branzica de casa,daca este prea moale iaurtelul(Napolact).Si mai papam Campina sau Milli.
---------------------------------------------------------------------


Autor: sirimie
Raspuns la: 21/02/2006 18:05:47
Mesaj:

Tot de pe la 7-8 luni, dar i-am dat facut de mine in casa. Daca cumperi trebuie sa nu contina amidon si sa aiba termen mic de valabilitate.
---------------------------------------------------------------------


Autor: hanako2004
Raspuns la: 21/02/2006 18:09:41
Mesaj:

noi de la 6 luni am inceput sa-i dam iaurt..aici sunt iaurtele speciale pt copii de la 6 luni simple sau cu gem de fructe..
mai vezi si tu ce zice si alte mamici mai veterane
---------------------------------------------------------------------


Autor: Kittycat
Raspuns la: 21/02/2006 18:14:35
Mesaj:

Eu i-am dat de la 7 luni jumate.
---------------------------------------------------------------------


Autor: mstroie
Raspuns la: 21/02/2006 18:53:52
Mesaj:

Eu i-am dat de la 6 luni jumate Milli. Doctorul mi-a spus sa-i dau iaurt simplu, nu cu fructe.
---------------------------------------------------------------------


Autor: gangurici_licurici
Raspuns la: 21/02/2006 21:03:05
Mesaj:

Eu i-am dat pe la 7 luni, simplu, si fructele i le adaugam eu, proaspete. Cele gata amestecate cu fructe nu sunt bune pentru bebe pt. ca au si zahar.
Numai bine.
---------------------------------------------------------------------


Autor: miag
Raspuns la: 21/02/2006 21:13:39
Mesaj:

noi i-am dat iaurt simplu de la 7 luni. Cel cu fructe dupa 8 luni, dar noi il cam evitam.
---------------------------------------------------------------------


Autor: Denise
Raspuns la: 21/02/2006 21:14:03
Mesaj:

Eu i-am dat la 7 luni si jum., facut in casa. Se face ff usor: firbi un litru de lapte, il lasi sa se raceasca pana este doar putin fierbinte, apoi il amesteci cu 4 linguri de iaurt si pui vasul ptr. vreo 8-10 ore undevas la caldura. Incearca si asa, mai ales la inceput, apoi poti sa "il bagi" pe iaurtele din comert. Pofta buna!
---------------------------------------------------------------------


Autor: Valenka
Raspuns la: 21/02/2006 21:49:23
Mesaj:

Pe iaurturile Hipp scrie de la 7 luni..eu i-am dat de la 8 luni..initial Hipp... am vazut ca-i plac si le tolereaza bine, de atunci ii dau iaurt natural (3,5% - la bb se recomanda sa-i dai lactate cu continut crescut de grasimi).
---------------------------------------------------------------------


Autor: bubu05
Raspuns la: 21/02/2006 21:59:22
Mesaj:

De la 7 luni i-am dat si eu lui Vlad, la inceput natural sau cremos, acum mai mananca si cu fructe de la Milli sau iaurtele pitici Robby pt.copii (gen danonino). I-am mai dat si danone sau danonino, nu a patit nimic dar le evit de mult timp si suntem fideli Milli.
---------------------------------------------------------------------


Autor: Pet
Raspuns la: 22/02/2006 07:31:25
Mesaj:

Eu i-am introdus iaurtul bb.ului pe la 6 luni. Ii place foarte mult si din fericire nu am avut probleme. Incearca sa-i dai foarte putin la inceput sa vezi cum reactioneaza.
Succes
---------------------------------------------------------------------


Autor: adrianafedorca
Raspuns la: 22/02/2006 08:03:19
Mesaj:


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Originally posted by Pet

Eu i-am introdus iaurtul bb.ului pe la 6 luni. Ii place foarte mult si din fericire nu am avut probleme. Incearca sa-i dai foarte putin la inceput sa vezi cum reactioneaza.
Succes!
---------------------------------------------------------------------



si noi tot asa am inceput, la 6 luni si nu am patit nimik, ii dau de la napolact , covalact campina, sau ce gasesc in afara de danone si in afara de iaurt cu fructe de orice fel, fructe ii pun eu in iaurt

tot la 6 luni am inceput si cu un pic d smantanica in piureul de legume...e innebunit dupa smantanica
---------------------------------------------------------------------


Autor: geaninaelena
Raspuns la: 22/02/2006 09:34:09
Mesaj:

Noi mancam cu mare placere de la 6 luni jumate iaurt simplu de la Milli si Campina...
---------------------------------------------------------------------


Autor: aime
Raspuns la: 22/02/2006 09:54:44
Mesaj:

Noi am inceput cu iaurtul de la 7 luni. La inceput facut de mine in casa, apoi, cumparat. Cel cu fructe (cumparat) l-am introdus dupa 1 an.
---------------------------------------------------------------------


Autor: Tia
Raspuns la: 22/02/2006 10:09:24
Mesaj:

noi am inceput pe la 6-7 luni cu iaurt simplu de la Campina. nu ne-am fi grabit dar s-a intamplat sa ma vada mancand si cand am vazut cum i se scurgeau ochisorii de pofta n-am rezistat acum papam impreuna dimineata, fiecare cu borcanelul lui
---------------------------------------------------------------------

Nicoleta si Mihai Alexandru (17.02.2005)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ninocikap spune:

Branziza, de la cate luni?

---------------------------------------------------------------------


Autor: Dory232002
Subiect: Branziza, de la cate luni?
Trimis la: 04/03/2006 06:49:25
Mesaj:


Fetelor, noi avem 4,5 luni si deja am inceput diversificarea, dimineata papam piure de fructe + suc + lapte, dupa amiaza piure de legume + supita(biberon) + laptic, iar seara cereale in biberon.
As vrea sa stiu si de voi de la cate luni le-ati introdus branzica calcica la bbi vostrii, cum ati preparat-o si daca ati dat-o in combinatie cu ceva.
Dar galbenusul de ou?


Raspunsuri:
---------------------------------------------------------------------


Autor: Dory232002
Raspuns la: 04/03/2006 07:09:36
Mesaj:

Scuze pt. titlu, trebuia sa fie branzica, nu branziza !!!, dar graba strica treaba
---------------------------------------------------------------------


Autor: teodraghici
Raspuns la: 04/03/2006 08:04:29
Mesaj:

Diversificarea se incepe intre 5-6 luni.
Diversificarea se incepe cu lingurita.
Branzica se introduce dupa 6 luni.La fel si galbenusul fiert tare..se incepe cu 1/8, alternativ cu carnita.
---------------------------------------------------------------------

Autor: teodraghici
Raspuns la: 04/03/2006 08:12:46
Mesaj:

250 ml de lapte dupa ce e fiert, adaug 2 paltile de calciu si mai las sa fiarba 1-2 minute(pana se separa de yer) dupa care o pun intr- strecuratoare mica, o las cam 15 min sa se scurga. Imi ajunge ptr 2 yile....jumatate din cantitate o pun intr-un borcanel cu capac si o dau a doua yi. Eu o pun in pireul de fructe....BBlinei mele ii place tare mult....ce-i drept e si tare buna la gust.
---------------------------------------------------------------------


Autor: inaioana
Raspuns la: 04/03/2006 08:19:36
Mesaj:

Dory, sincer , e muuuult prea devreme pentru diversificare. Exista multe riscuri si dezavantaje ce se vor vedea mai tarziu, copilul tau nu are nevoie de toata mancare asta ci doar de lapte la varsta asta! Imi imaginez ca poate chiar pediatrul ti-a spus sa faci asa dar, crede-ma, daca e asa, e prost si mai bine il schimbi acum pana nu iti spune si alte prostii!
Multa sanatate!
---------------------------------------------------------------------


Autor: Dory232002
Raspuns la: 04/03/2006 08:54:07
Mesaj:

Dragelor, diversificarea am inceput-o la sfatul medicului pediatru, nu de capul meu.
---------------------------------------------------------------------


Autor: baicualina
Raspuns la: 04/03/2006 09:05:59
Mesaj:

Dory232002si fetita mea tot Alexandra se numeste! Alexandra-Diana!ce frumos!saptamana viitoare face 6 luni si tot asa am inceput devreme cu diversificarea...din cauza mea!
dar branzica nu i-am dat inca...de fapt am incercat si nu vrea asa ca o mai las putin!acum santem la supica de legume si laptic, suc de morcov si mar...
---------------------------------------------------------------------


Autor: inaioana
Raspuns la: 04/03/2006 09:07:58
Mesaj:

Dory, dupa cum am scris si mai sus, imi imaginez ca pediatrul ti-a spus. Insa exista si pediatri prosti, cu idei vechi si gresite care nu sunt deloc la curent cu noutatile in medicina (nu ca asta cu diversificarea dupa 6 luni ar fi prea noua deja)si fac recomandari care se faceau acum 30-40 de ani. De atunci s-au schimbat multe. Poti vedea recomandarile OMS in acest sens. Stiu ca exista pediatri care recomanda suc de portocale de la 6 saptamani si tot felul de alte tampenii, dar, crede-ma ca e o mare greseala. Si chiar daca copilul tau este in regula acum si nu are alergii alimentare imediate, pe termen lung il supui unor riscuri de sanatate absolut inutile.
Iti recomand calduros sa mai citesti despre asta pe net si sa te consulti si cu alti pediatri.
Evident, alegerea este a ta , eu sper doar ca te-am facut sa iti pui niste semne de intrebare si ca te vei gandi la asta.
Nu e nimeni aici ca sa te puna la zid, doamne fereste, suntem aici ca sa ne sfatuim!
Multa sanatate!
---------------------------------------------------------------------


Autor: teodraghici
Raspuns la: 04/03/2006 09:31:11
Mesaj:

De acord cu Inaioana, mie mi-a parut tare rau ca a trebuit sa incep diversificare...era tare bine numai cu alaptatul...dar BBlina implinise deja 6 luni.
Nu toti pediatri sunt OK...asa ca tre da filtreyi si tu informatiile primite...ca eu de ma luam dupa diverse persoane incepeam de cand am nascut cu ceai si alte tampenii...bine ca am alaptat 6 luni...acum papam si altceva
---------------------------------------------------------------------


Autor: rachel owen
Raspuns la: 04/03/2006 12:05:05
Mesaj:

Draga mea, vezi ca in dreptul subiectului tau e o casuta (doar la subiectele proprii apare si de acolo poti modifica titlul.
Branzica, iaurtel, abia dupa 6 luni, pt ca laptele de vaca poate provoca alergii si e si prea bogat proteic pt necesitatile lui bebe. Oul si carnita la fel. Nu trebuie sa te grabesti cu diversificarea, nu e deloc in interesul lui bebe. Deocamdata da-i suc de legume/fructe, piureuri si inca mult laptic. Vine vremea pentru toate.
---------------------------------------------------------------------


Autor: codruta_grg
Raspuns la: 04/03/2006 13:56:26
Mesaj:

Eu i-am dat cand a implinit 6 luni branzica calcica (lapte de alimentara, la punga, 3.5% grasime cu Ca lactic). Facuta ca si Teo. Iaurt am sa ii dau dupa 7 luni, la masa de 5-6 seara.
---------------------------------------------------------------------


Autor: DanielaLaura
Raspuns la: 04/03/2006 16:11:49
Mesaj:

Fetitei noastre i-am dat dupa 7 luni branza facuta in casa in amestec cu mar ras si putin biscuite ras la ora 10 dimineata.Galbenusul de ou l-am introdus in alimentatie pe la 6 luni jumatate in piureul de legume. Iaurt...mai asteptam
---------------------------------------------------------------------


Autor: Dory232002
Raspuns la: 04/03/2006 17:12:16
Mesaj:

Branzica, de la cate luni?
---------------------------------------------------------------------


Autor: ancutzathree
Raspuns la: 04/03/2006 18:51:35
Mesaj:

eu i-am dat branzica inainte de 7 luni,dar nu am facut-o cu calciu lactic ptr ca mi se pare absurd sa bag 2 pastile de calciu lactic pe zi in bb doar asa aiurea,asa ca eu ii fac branzica cu lamaie si iese la fel....o combin cu mar sau cu banana si mai pun biscuite sau cereale
iar galbenusul de ou tot cam atunci l-am introdus...i-l amestec cu cartofior si asa i-l dau
---------------------------------------------------------------------

Nicoleta si Mihai Alexandru (17.02.2005)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ninocikap spune:

cum facem supica de legume pt un bb de 6 luni?
---------------------------------------------------------------------


Autor: Apanda
Subiect: cum facem supica de legume pt un bb de 6 luni?
Trimis la: 06/03/2006 16:38:19
Mesaj:


Ajutor, am o fetita de 6 luni care deocamdata papa lapte si mere cu biscuite. As vrea sa incerc sa ii dau si supa de legume nu stiu cum se face?
Se curata legumele si se pun la fiert cu apa? Doar atat?
Poate stiu alta mamici retete pentru supica.

multumesc.



Raspunsuri:
---------------------------------------------------------------------


Autor: otis41
Raspuns la: 06/03/2006 16:58:16
Mesaj:

Legumele pe care i le dati sunt: morcov, dovlecel, mai tarziu cartof, telina, pastarnac, patrunjel, ardei, ceapa (pentru inceput, aceasta va fi pusa la fiert impreuna cu celelalte legume doar de gust dupa fierbere se arunca). Alegeti 4-5 tipuri de legume, maruntiti-le si fierbeti-le impreuna, pentru ca sa-si lase vitaminele, iar la final se poate adauga in acesta zeama o lingurita de ulei de masline. De regula se folosesc 500 g de legume la un litru de apa (eu i-am gatit in craticioara lui micuta). Piureul se va prepara fie dintr-o singura legume (de ex. morcov sau dovlecel), fie combinand doua legume. Piureul trebuie sa fie foarte fin.
Se incepe intotdeauna cu un piure dintr-un singur fel de legume, iar daca se dovedeste ca micutul il tolereza bine, puteti trece la combinarea a 2-3 feluri. Cel mai bine este sa-i dati noul aliment la masa de pranz. cresteti progresiv cantitatea. Urmariti cu atentie reactia bebelusului dvs. la alimentul nou si incercati sa nu treceti cu vederea aparitia unor simptome, precum un scaun moale, inrosiri ale pielii sau eruptii cutanate. La primele semne de intoleranta (varsaturi, diaree) se suprima pentru cateva zile noul aliment introdus, dupa care se reia administarea lui, odata cu normalizarea tractului intestinal.
Sanatate multa!
---------------------------------------------------------------------


Autor: kiss
Raspuns la: 06/03/2006 17:15:33
Mesaj:

daca mai vrei informatii: cartofii se pun la fiert in apa rece, iar cind incepe sa clocoteasca apa, pui morcovii taiati felii f subtiri, pastirnacul,patrunjelul radacina (intregi sau jumatati crestate)...ai in detaliu modul cum se incepe diversificare si felul in care prepari supica in cartea MAMA SI COPILUL...sa nu pui piine in supa, doar din zeama in care au fiert legumele...pofta buna puiutei tale si sanatate
---------------------------------------------------------------------


Autor: Caterinuta
Raspuns la: 06/03/2006 20:03:29
Mesaj:

Eu o fac cu morcov, telina, pastarnac si patrunjel. 3 parti morcov si o parte albituri. La un moment dat i-am pus si praz dar nu i-a prea placut si am renuntat.
Pe urma am pus si dovlecel si ii place foarte mult.
Mod de preparare: le pun pe toate sa fiarba in apa.
Eu nu adaug sare sau alte condimente, doar dupa ce sting focul pun o frunza de patrunjel.
Sa cresteti mari!
---------------------------------------------------------------------


Autor: claujro
Raspuns la: 06/03/2006 21:41:10
Mesaj:

Mara tocmai a implinit 6 luni. Uite cum fac eu: morcov, telina, albitura, ceapa, dovlecel, cartof, o fasie de ardei rosu si uneori o felie de rosie (adaugata la sfarsit) le pun la fiert cu o lingurita de ulei de masline. Mixez apoi doar cartoful, morcovul si dovlecelul, adaug zeama de fierbere cat sa iasa un piure moale si ....Pofta buna! Manaca Mara de am senzatia ca plesneste, i se revarsa burta peste pantaloni.
---------------------------------------------------------------------


Autor: vero_vero
Raspuns la: 07/03/2006 08:06:46
Mesaj:

Sunt de acord cu fete le mai sus.
Un singur sfat am...pune toate legumele in oala de presiune si lasa-le sa fiarba 20 min. Asa economisesti si timp iar legumele isi pastreaza vitaminele si aroma. Eu am incercat ambele variante, iar cea cu oala de presiune mi s-a parut cea mai buna. Tinand cont ca trebuie sa ii faci supica in fiecare zi sau o data la doua zile, in acest fel economisesti timp, iar la gust nici nu se compara legumele
---------------------------------------------------------------------


Autor: b_irina_c
Raspuns la: 07/03/2006 11:57:44
Mesaj:

Si eu fac supa ca si Claujro. Daca o refuza din motiv ca e prea dulce (de la morcov in special), ii pun cateva picaturi de lamaie sau o lingurita de iaurt (e drept ca am inceput de ceva vreme cu supa). Eu am trecut repede la cartof in supa deoarece supa de morcov nu a vrut deloc. Acum insa o papa cu placere.

Pofta buna!
---------------------------------------------------------------------


Autor: Apanda
Raspuns la: 07/03/2006 15:17:28
Mesaj:

multumesc frumos miine o sa incerc reteta si o sa va spun ce ii place si ce nu
---------------------------------------------------------------------


Autor: LUIZAM
Raspuns la: 07/03/2006 20:07:51
Mesaj:

Poti sa incerci sa-i faci si branzica de vaci cu mar copt si suculet de mar si morcov; seara poti incerca sa-i dai banana mixata cu iaurt facut in casa




quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Originally posted by Apanda

multumesc frumos miine o sa incerc reteta si o sa va spun ce ii place si ce nu
---------------------------------------------------------------------


Autor: Bic
Raspuns la: 07/03/2006 23:23:40
Mesaj:

Aici astia recomanda sa fierbi legumele au-bain-mari, la abur, nu in apa. Isi pastreaza mai bine vitaminele.
---------------------------------------------------------------------


Autor: Stinu
Raspuns la: 14/03/2006 21:12:09
Mesaj:

Eu puneam la 6 luni morcov ,telina ,pastarnac si patrunjel ,le fierbeam intr-o olita micuta cam de 300 ml .O data la 2 zile ii faceam supita si i-o dadeam la pranz,cu lingurita ,la inceput doar zeama si apoi si legumele pasate .Acu pun si cartof ,dovlecelul nu-i place ,ceapa sau praz .
Ana are 9 luni pe 19 martie.
Din decembrie(6 luni ) ii dau si branza de vaci cu banana si biscuite ,branza de vaci o fac eu in casa .Marul nu-i placea ,se stramba dar acum ii place .
---------------------------------------------------------------------


Autor: Stinu
Raspuns la: 14/03/2006 21:14:35
Mesaj:

Am uita sa spun ca ii pun si cateva picaturi de lamaie ca la inceput ,din cauza ca era prea dulce de la morcov nu vroia deloc .
---------------------------------------------------------------------


Nicoleta si Mihai Alexandru (17.02.2005)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ninocikap spune:

Spanac pentru BB de 7 luni jumate

---------------------------------------------------------------------


Autor: teodraghici
Subiect: Spanac pentru BB de 7 luni jumate
Trimis la: 23/03/2006 18:35:42
Mesaj:


Buna mamici,
ma tot gandesc ca ar fi vremea ca BBlina mea de 7 luni si jumatate sa pape spanac....dar nu am nici o idee cum sa-l gatesc...ca nu pot sa-l prepar cu faina....usturoi si mai stiu si eu ce ca pt adulti. Poate ma ajutati voi. Cum l-ati pregatit? Mi-ar fi tare de ajutor cateva idei. Va multumesc anticipat.
Teo si BB Fulvia

Raspunsuri:
---------------------------------------------------------------------


Autor: anda74
Raspuns la: 23/03/2006 18:41:20
Mesaj:

Este mai bine sa mai asteptati pana la 9 luni,unii pediatrii chiar dupa 1 an il recomanda,datorita nitritilor.Eu il fierbeam cam 15 min,dupa care il amestecam cu orez-mancarica(pilaf).Asa il papa Alex.
---------------------------------------------------------------------


Autor: teodraghici
Raspuns la: 23/03/2006 19:01:40
Mesaj:

Mersi mult anda74. Sa vad ce mai scriu si alte mamici...eu asa am citit ca s-ar putea da de la 7 luni, dar veyi tu ca parerile sunt impartite.
---------------------------------------------------------------------


Autor: hristina
Raspuns la: 23/03/2006 19:53:25
Mesaj:

De ce nu vii la bebelusi de iulie-august, sa vezi cum se prepara toate mancaricile specifice varstei voastre? Aici te incadrezi cu bb, nu?
Ii poti da de acum, nu-i problema. Fetele stiu ca au dat; dar nu stiu cum l-au facut, iar eu inca nu am inceput!
Sa cresteti mari si sanatoase! Sa papati bine!
---------------------------------------------------------------------


Autor: cipcipcip
Raspuns la: 23/03/2006 19:58:53
Mesaj:

eu il fierb cu celelate legume si il pasez in supica. se poade da de pe la 7 luni, cu conditia sa-l manince in acelasi zi si sa nu-l congelezi (din cauza nitratilor). succes. (face bine si daca e constipat)
---------------------------------------------------------------------


Autor: hristina
Raspuns la: 23/03/2006 22:00:03
Mesaj:


quote:
---------------------------------------------------------------------
Originally posted by cipcipcip

eu il fierb cu celelate legume si il pasez in supica. se poade da de pe la 7 luni, cu conditia sa-l manince in acelasi zi si sa nu-l congelezi (din cauza nitratilor). succes. (face bine si daca e constipat)
---------------------------------------------------------------------


Cipcipcip, te invit la BB de iulie-august 2005! Si tu poti intra in marea noastra familie!
---------------------------------------------------------------------


Autor: kitz-kitz
Raspuns la: 23/03/2006 22:34:03
Mesaj:

De ce nu se poate congela spanacul?Eu am facut-o de mai multe ori.Care-i chestia cu nitratii?
---------------------------------------------------------------------


Autor: teodraghici
Raspuns la: 24/03/2006 08:32:51
Mesaj:

Mersi mult . Banuiesc ca dat a la long creaya probleme din cauya nitratilor....asa, doar o data la nush cata vreme nu e mai nik.
---------------------------------------------------------------------


Autor: Monica-Elena
Raspuns la: 24/03/2006 09:31:45
Mesaj:

Eu ii pun si doua graunte d eusturoi la fiert in spanac pe care nu il pasez. Fierb spanacul si apoi il amestec cu branzica si samntana sau ou in loc de smantana.Si noi tot p ela 7 jumate am papat spanac.
Pofta buna!
---------------------------------------------------------------------


Autor: belnicol
Raspuns la: 24/03/2006 11:13:46
Mesaj:

Si eu am o nelamurire cu spanacul. Matei are 1 an si 4 luni si ii dau spanac congelat. Sa inteleg ca e toxic ?
---------------------------------------------------------------------


Autor: ja
Raspuns la: 24/03/2006 11:51:12
Mesaj:

Noi cam pe la aceeasi varsta am inceput..putinel intai si max de 2 ori pe luna.Prima oara n-a fost prea incantat,dar acu e una din mancarile preferate.
Mod de prepaparare..gasit pe aici:o ceapa mica in ff putin ulei(nu o las la calit mai mult de 1 min)apoi adaug spanac congelat,cumparat si lapte..si il las sa fiarba pana scade.Incet a inceput sa imi placa si mie asa.Adaug iaurt sau ou sau smantana..ce vrei
Sper sa placa
---------------------------------------------------------------------


Autor: ana-oana
Raspuns la: 24/03/2006 11:54:05
Mesaj:

eu i-am dat lui Bebu pe la 6 luni, fortata de imprejurari, un borcanel de spanac cu cartofi de la Hipp. a fost super incantat de el, desi mie la gust nu mi s-a parut bun deloc, din contra.
inspirata de acest meniu de la hipp, ma gandesc sa il prepar cam la fel: adicatelea fierb spanacu' cu ceapa (pe care n-o pasez) si cu cartof si cu un morcov pe care le pasez apoi (morcovu' si cartofu' pt consitenta). mie imi place spanacu' cu branza, asa ca lor cred ca putem sa le punem o lingurita de iaurt (pt un gust mai acatarii).
mi-ai dat o idee, fac si eu maine.
n-are cum sa nu iasa bun!
---------------------------------------------------------------------


Autor: mamica007
Raspuns la: 24/03/2006 11:59:26
Mesaj:

Noi avem 10 luni si ii dau spanac de cand a aparut la piata (adica de pe la 8 luni). Ii dau de vreo 3 ori (maxim) pe saptamana cu lapte si ou. Medicul mi-a zis sa nu-l fierb foarte tare, si cand o sa stie sa manance singur poat sa-i dau si asa frunza sa o manance cruda. Inca nu i-am data asa. II place foarte mult spanacul, dintr-un kg ii fac lui de 3 ori.
---------------------------------------------------------------------


Autor: teodraghici
Raspuns la: 24/03/2006 12:17:42
Mesaj:

Dragi mamici, multumesc mult.
Tocmai am terminat de preparat spanacul...dar BB nu l-a gustat inca (sper sa-i placa). Spanacul l-am fiert in lapte..l-am pus in blender si am adaugat un galbenus de ou si putina branyica calcica. E tare bun la gust. Daca nu-i place o sa mai pun putin iaurt si sper ca totul va fi ok. Multumesc mult de sfaturi.
---------------------------------------------------------------------


Autor: nadina
Raspuns la: 25/03/2006 07:45:10
Mesaj:

Noi si bebelina papam spanacul preparat piure. Clocotit in apa, apoi pus in lapte,adaugat un strop de unt si gata. Ei, pentru ca noi suntem mai mari cateodata adaugam si usturoi. Chiar aseara am facut si Carina a zis "mmmm, da ce miroase asa frumos?" Si bineinteles ca in loc de lapticul de seara a vrut spanac. :))
---------------------------------------------------------------------


Autor: bubu05
Raspuns la: 25/03/2006 08:10:33
Mesaj:

Fetele, spanacul congelat nu e toxic! Adica, iei din piata un snop de spanac, il cureti bine, il speli, apoi putin oparit si proportionat in pungute si bagat la congelator, e ok. Sau cumparat de-a gata congelat, iarasi e ok. Ideea e sa nu il prepari si sa il congelezi, sa-i mai dai lui bb peste 3 zile, cum mai fac alte mamici cu piureurile de legume...eu nu am facut niciodata asa. Sau sa prepari 2 portii si sa o incalzesti a doua zi sa-i dai lui bb, asta cica e toxic, din cauza nitritilor(sau nitratilor, cum le-o spune).

Eu spanac i-am dat lui Vlad de pe la 8 luni, cu ou si putina smantanica, sau alaturi de piure cu pui, mai nou i-l fac cu orez si carnita de vitel, ca asa ii place mult.
---------------------------------------------------------------------


Autor: belnicol
Raspuns la: 25/03/2006 15:35:40
Mesaj:


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Originally posted by bubu05

Fetele, spanacul congelat nu e toxic! Adica, iei din piata un snop de spanac, il cureti bine, il speli, apoi putin oparit si proportionat in pungute si bagat la congelator, e ok. Sau cumparat de-a gata congelat, iarasi e ok. Ideea e sa nu il prepari si sa il congelezi, sa-i mai dai lui bb peste 3 zile, cum mai fac alte mamici cu piureurile de legume...eu nu am facut niciodata asa. Sau sa prepari 2 portii si sa o incalzesti a doua zi sa-i dai lui bb, asta cica e toxic, din cauza nitritilor(sau nitratilor, cum le-o spune).
---------------------------------------------------------------------


Multumesc Oana, m-am lamurit si eu cum e cu spanacul congelat.
---------------------------------------------------------------------


Nicoleta si Mihai Alexandru (17.02.2005)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ninocikap spune:

Suc de fructe si legume
---------------------------------------------------------------------


Autor: alipiticot
Subiect: Suc de fructe si legume
Trimis la: 21/03/2006 17:20:47
Mesaj:


Buna ziua!
De cateva zile,mai exact o saptamana fac zilnic un suc din urmatoarele:telina,sfecla rosie,patrunjel radacina,morcov,lamaie,portocala si mar.Ieri am cautat pe net beneficiile sucurilor si am pus si o felie de ceapa si jum de catel de usturoi.Si iese f gustos,toate legumele si fructele sunt cate o felie,doar portocala si marul putin mai mult.Ies cam max 100ml de suc dulceag,o tenta acrut,mi e mi-a placut si fiica mea il bea fara probleme tot.
Dar acum care e problema.
Am intrebat 2 medici daca e bine ce fac.si ambii mi-au zis ca NU.
Unul a zis ca e posibil sa i atac stomacelul si cred ca are dreptate si in timp sa nu fac mai mult rau decat bine,iar celelalt mi-a zis ca mimerale din legume si fructe nu se absorb ca sunt in nu stiu ce forma neabsorbabila,o chestie care nu o cred nici sa mor,eu motivam acest suc ca avand putina anemie fata,si sfecla rosie fiind indicata in anemii si chiar si celelalte o ajuta cat de cat.Si mi-a mai zis ca singurul lucrul care il i-a din sucuri sunt doar zaharurile si acestea ii pot scade pofta de mancare.Mi se pare putin adevarat mai ales ca i-a si scazut putin pofta de mancare si chiar m-am gandit ca de la suc....Bine ea nici nu mananca deosebit de bine,as putea spune deloc bine,f putin si cu mofturi dar am invatat in timp sa nu ma stresez si sa nu o oblig,sa inteleg sa acesta e dorinta ei...de fapt toata lumea spune ca nu e bine sa nu o obligi asa ca....
Acum nu stiu ce sa fac sa i dau sau nu sucul...si astept sfaturile si parerile voastre...iar instinctul meu de mama nu-mi spune nimic,tot m-am bazat pe instinct,nu i-am dat vitamine sintetice deloc,incerc sa manace cat mai natural si din pacate fata mea are la 1,1 an 8,600gr,are cateva pneumonii facute un urata tare cu spitalizare,are anemie,lamblia,si acum o pacoste de candida de la antibioticul din spital....simt uneori ca nu stiu ce sa mai fac,i-mi vine sa duc fata in padure la o familie de munteni sa o cresca ei ca am senzatia ca ar face-o mai bine....din pacate nu am pe nimeni la munte sa o mut acolo.
Dar asta e alta poveste,si nu vreau sa va plictisesc cu suspiciunile mele ca nu sunt in stare sa mi cresc copilul corect....dar uneori nu mai stiu ce sa fac ce e mai bine si ce nu...si se pare ca tot o dau in bara...
Oricum multumesc ca mi cititi msj si sper sa pot cat de cat sa ma lamuresc ce si cum sa fac.
A....si al doilea medic mi-a zis ca toate storcatoarele si sucurile sunt o invetie proasta....


Raspunsuri:
---------------------------------------------------------------------


Autor: alipiticot
Raspuns la: 21/03/2006 18:10:56
Mesaj:

Si aici cateva info despre calitatile sucurilor....

http://www.terapii-naturiste.com/retete/sucuri/sucuri.htm

http://www.retete-online.com/retete/articole/1cure-sanatoase.php
---------------------------------------------------------------------


Autor: claujro
Raspuns la: 21/03/2006 19:16:16
Mesaj:

Ma bagati in sperieti. Copiii mei beau zilnic cate un pahar cu suc de fructe dupa masa de dimineata. In functie de anotimp diversific dar de regula am mereu in casa: morcov, mar, mandarina si portocala. Acum aflu ca e rau ca le dau?????!!!!!
---------------------------------------------------------------------


Autor: Candy
Raspuns la: 21/03/2006 22:11:13
Mesaj:

Dupa mine ar fi mai bine sa te limitezi la max 2 fructe sau legume la o masa, adica suc de mar+portocala, de ex., sau morcov+sfecla, cred ca asta ar imbunatati toleranta digestiva. Fiind prea multe amestecate, nu stii care ii face bine si care nu.
---------------------------------------------------------------------


Autor: flavia2904
Raspuns la: 22/03/2006 00:04:21
Mesaj:

Daca vrei ca legumele sa-si pastreze vitaminele fierbele la abur si da-i-le sub forma de piure imbogatit cu carnita.Pentru anemie de ce nu-i dai Ferrum Hausman,este bine tolerat de organism.Eu ii dau la de 5 luni ,la indicatia pediatrei 5 pic./zi[a zis ca se da preventiv pina la 1 an].Sucul cred ca ar trebui sa-l faci alternind marul cu cite 1-2 legume pe zi.
---------------------------------------------------------------------


Autor: PITI
Raspuns la: 22/03/2006 00:18:28
Mesaj:

draga mea ,nu stiu daca faci bine ca amesteci legumele cu fructele ,tind sa cred ca nu este bine,dar iti spun eu ce fac cu ai mei - le fac suc natural de cand s-au nascut in cantitati astronomice in fiecare zi ,cam 2-3 litri ,iar ei ,2 la nr, se cearta pe biberon daca nu le dau in acelasi timp,dar in afara de morcov nu pun nici o leguma ,toate celelalte legume le las pt ciorba. Pun mar ,portocale ,minole,mandarine,caise,pere,struguri,capsuni ,lamai,piersici,pepene galben etc.Dupa ce le-am stors le bag si vreo 2-3 banane la blender si asa am reusit sa fac fetita de 15,5 kg la 1,7 ani si baiatul la 20 kg la 4ani,nu au fost raciti ,nu am luat antibiotice ,suntem tun,asa ca eu iti spun ca nu la face nici un rau sucul natural ,numai bine,intareste organismul ,dar nu il da decat la cca 1 ora dupa masa ,nu inainte caci ii piere pofta fiind f consistent poate inlocuit masa cu succes ,dar nu trebuie,ai sa vezi ca o sa -i faca bine. Ai mei nu sunt grasi,sunt bine facuti,dar au o forta in maini,nu poti sa le iei nimic din mana si daca se intampla sa iti mai dea si o palma pe spate ,ramai cu semn. Sanatate si pupici !!!
---------------------------------------------------------------------


Autor: alipiticot
Raspuns la: 22/03/2006 08:21:14
Mesaj:

Multumesc mult de sfaturi.
Si eu sunt convinsa ca e bun sucul,am sa incerc numai de fructe,oricum supica ei contine aproape toate zarzavaturile de toamna,puse la congelator,dar speram cu acest suc sa o revigorez putin.am sa i mai dau cateva zile sfecla si morcov dar cateva lingurite si restul de fructe.Si sa vad daca si numai de fructe taie pofta de mancare...eu tot timpul il fac dupa masa si il dau dar nu il bea tot atunci si mai lua asa cate o gurita probabil de sete toata ziua...iar de mancat pauza.
dina pacate fatita mea nu a vrut niciodata biberon,ea a supt san pana la un an,si bea numai din canita si probabil din cauza asta bea f putine lichide.Nu reusesc nici apa sa-i dau mai multa,daca bea 200ml/zi e bine,lapte nu mai zic,abia abia de ex ieri a baut 100ml dar are si zile bune adica cu 300ml.Sa speram ca voi reusi usor sa o faca sa bea mai mult,nu mai zic de mancare.Dar eu am incredere in instinctul ei ca organismul ei stie ce vrea si ce are nevoie.Sper sa nu ma insel.
Flavia,eu i-am dat fe cand am descoperit anemia,am oprit in spital si acum ca mai are ceva tratament si incep iar ca trebuie sa i dau macar 3 luni.Vroiam sucul ca e natural si ziceam eu bun.
Mutumesc de raspunsuri si mai astept pareri.
Claudia sigur e bine ce faci,stai linistita,eu doar expuneam parerea a doi medici,de aceea am si intrebat sa mai aflu pareri de la alti parinti care au mai intrebat medicii, sau parintii ce cred si ce fac pt puii lor.
pupici la toata lumea!
---------------------------------------------------------------------


Autor: diana11
Raspuns la: 22/03/2006 08:57:05
Mesaj:

Cel mai bine este sa dai si pulpa fructului sau legumei ptr.ca in suc nu trec toate elementele (minerale...).
De exemplu dai prin razatoare morcovul apoi il pasezi cu un blender si-ti iese un fel de pasta pe care o poti amesteca cu apa si-i mult mai eficienta.
---------------------------------------------------------------------


Autor: claujro
Raspuns la: 22/03/2006 09:44:28
Mesaj:


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Originally posted by diana11

Cel mai bine este sa dai si pulpa fructului sau legumei ptr.ca in suc nu trec toate elementele (minerale...).
De exemplu dai prin razatoare morcovul apoi il pasezi cu un blender si-ti iese un fel de pasta pe care o poti amesteca cu apa si-i mult mai eficienta.

---------------------------------------------------------------------


Si cum il fac eu pe pitic sa bea/manace asa ceva?????
---------------------------------------------------------------------


Autor: aime
Raspuns la: 22/03/2006 10:34:25
Mesaj:

Buna!

Nici eu nu cred ca sucurile facute de noi ar dauna puilor. Asta daca nu sunt in exces, normal. Uite eu cred ca scaderea apetitului micutei se datoreaza si faptului ca tu, prin sucul bun pe care i-l dai, ii dai cam tot ce inseamna vitamine si minerale si ea este "satula" ca sa zic asa. Si noi am avut probleme cu anemia, insa, de la 6 luni, i-am pus in supica crema o felie de sfecla, zilnic. Nu i-au lipsit celelate legiume, in mancarica, iar sucul l-am facut functie de sezon, acum de ex. i-l fac din o miniola, o juma de grep, o portocala, vara pun piersici, caise, pepene galben...Adica, incerc sa-i dau legume in mancare, sucul din fructe, sa-i fie si placut si sanatos (zic eu) si sa-i aduca tot aportul. Noi ptr anemie am luat o luna Fer-sol, dupa o schema data de pediatra si am repetat analizele.... de la 10.3 hemogobina, am ajuns la 12.8.
Sanatate puiutei frumoase (pe care n-am uitat-o de la intalnire) si pofta maricica!
Si "burticei" numai bine!
---------------------------------------------------------------------


Autor: aime
Raspuns la: 22/03/2006 10:36:33
Mesaj:

In speranta ca nu o sa vi se para prea mult ... postez cateva informatii despre lamaie, portocala si grapefruit:
LAMAIA - UN FRUCT PLIN DE BOGATII
Lamaiul, arborele mereu verde, este cultivat in China de peste 3.000 de ani si este renumit pentru proprietatile sale terapeutice. Fructul si frunzele sunt folosite in tratarea diverselor afectiuni. Lamaia, pe care o folosim cu totii in bucatarie, are doua atuuri: proprietati antibacteriene si continut ridicat de vitamina C.
Sucul unei lamai asigura jumatate din necesarul zilnic de vitamina C al unui adult. Dar, acest fruct contine si vitamina B, fosfor, precum si calciu si fier.
Iata cum arata tabloul nutritiv al lamaii:
- apa: 90%,
- proteine: 1,36 miligrame,
- calciu: 25,6 miligrame,
- fier: 0,54 miligrame,
- vitamina C: 52,7 miligrame,
- energie: 27 calorii,
- fosfor: 16,2 miligrame,
- potasiu: 137,8 miligrame.
Datorita continutului sau nutritiv, lamaia da forta sistemului imunitar. In timpul digestiei, produce carbonat de potasiu, o substanta cu rol in prevenirea aciditatii gastrice, iar substantele antioxidante pe care le contine ajuta la incetinirea procesului de imbatranire a celulelor. La toate acestea, se adauga actiunea antiseptica, antiinflamatorie si antipiretica (lupta impotriva febrei) a sucului. Cum vitamina C din lamaie este imediat asimilata de organism, nutritionistii recomanda consumul zilnic al pulpei fructului, pentru a creste sintetizarea hormonilor antistres.
O singura lamaie contine jumatate din cantitatea recomandata pentru nefumatori. Sunt bogate in flavonoida, o substanta biologic activa care joaca un rol important in functionarea organismului, de cele mai multe ori in asociere cu vitamina C. Unele flavonoide sunt antioxidanti puternici, altele tin sub control enzimele care pot stimula cresterile tumorale. Ca si celelalte citrice, lamaile contin terpena, substanta care controleaza producerea de colesterol si declanseaza o reactie in lant ce blocheaza actiunea unor cancerigeni . Lamaile reprezinta o buna sursa de limonen, un ulei citric care, a fost demonstrat in studii efectuate pe animale, impiedica cresterea tumorilor canceroase si scobrutul, spaima marinarilor.
Vitamina C este un antioxidant puternic care poate preveni cancerul si ajuta organismul in lupta impotriva infectiilor. Limonena poate micsora tumorile canceroase si impiedica refacerea lor.
Se crede ca flavoniodele ar putea ajuta organismul sa lupte impotriva virusilor, indeparta reactiile alergice si chiar preveni unele forme de cancer. Terpena controleaza colesterolul si stimuleaza enzimele care impiedica cancerigenii sa distruga celulele sanatoase.
GRAPEFRUIT
Grapefruitul este cel mai bun luptator natural impotriva colesterolului. Membrana care separa fiecare segment in parte abunda in pectina, o forma de fibra solubila care pare sa topeasca pur si simplu colesterolul. Intr-un studiu recent efectuat la Colegiul de Medicina al Universitatii Florida, unui grup de oameni cu colesterol ridicat le-au fost administrate suplimente de pectina din grapefruit. In mai putin de 16 saptamani, colesterolul celor din grup a scazut cu 7,6 % iar LDL-ul sau colesterolul care adera la peretii arterelor cu mai bine de 10 %.
Dar acesta este numai inceputul. Grapefruit-ul, ca si celelalte citrice, contine limonena, un ulei care, in experientele efectuate in laborator pe cobai, a redus in mod substantial cresterea tumorilor mamare. In plus, limonena impiedica formarea altor tumori. Nu mira pe nimeni atunci ca Institutul National de Studiere a Cancerului cheltuie milioane de dolari pentru a investiga potentialul efect anticancerigen al limonenei si a altor uleiuri din citrice.
Institutul studiaza citricele, inclusiv grapefruit-ul, cu atentie, deoarece ele abunda in substante active biologic care pot preveni aparitia cancerului. Citricele contin flavonoida, un antioxidant puternic care impiedica raspandirea cancerului. In plus, citricele contin fenoli care ajuta organismul sa produca substante care detoxifica cancerigenii, cum ar fi nitrozamina. Grapefruit-ul abunda in vitamina C. O jumatate de fruct contine 41 mg de vitamina C, 2 treimi din cantitatea recomandata pentru nefumatori. Grapefruit-ul rosu purpuriu are chiar ceva in plus. Este bogat intr-o carotenoida numita licopena. Aceasta previne aparitia cancerului cervical, de vezica si pancreatic.
Reducand colesterolul, pectina din grapefruit previne aparitia atacului de inima sau cerebral. Licopena, liminena si alte substante biologice active ce se gasesc in grapefruit previn aparitia diferitelor forme de cancer. Vitamina C, un antioxidant puternic, previne aparitia bolilor de inima. Vitamina C indeparteaza unele dintre manifestarile neplacute ale racelii.
PORTOCALELE
Cand e vorba de portocale, e vorba de vitamina C si pe buna dreptate. Un singur fruct de marime potrivita contine 70 mg de acid ascorbic natural, 270 mg de potasiu, 2,4 gr. fibra si 270 mg de betacaroten.
Institutul National de Studiu al Cancerului cerceteaza acest membru al familiei citricelor deoarece contine multe substante chimice active care, s-a demonstrat, cel putin pe animale, ca pot preveni cancerul. De exemplu, limonena, un ulei citric, in teste efectuate pe cobai, s-a demonstrat ca micsoreaza tumorile mamare si impiedica dezvoltarea unora noi. Se studiaza acum posibilitatea ca limonena si alte uleiuri citrice sa aiba acelasi efect si in cazul oamenilor. Printre alte substante chimice din portocale, demne de a fi luate in calcul, se numara:
- flavonoidele – dintre care unele sunt oxidanti – protejeaza celulele impotriva deteriorarilor ce pot fi cauzate de radicalii liberi. Altele pot impiedica raspandirea celulelor maligne.
- terpena – limiteaza producerea colesterolului si faciliteaza crearea de enzime care anihileaza cancerigenii.
Multi oameni nu mananca intreaga portocala, ci beau doar sucul ei. Sucul proaspat de portocale reprezinta o alegere inteleapta, o singura cana contine 124 gr. de vitamina C, 500 mg de betacaroten si 496 mg de potasiu. Cu toate acestea, ii lipseste continutul de fibra pe care il detine portocala intreaga.
Vitamina C poate preveni aparitia diferitelor forme de cancer, inclusiv cel cervical, de pancreas, rectal, de vezica biliara, plamani si de san, a bolilor cardiace impiedicand oxidarea colesterolului care ar adera la peretii arterelor importante. Poate preveni infertilitatea masculina, fibra din portocale scade nivelul colesterolului. Cei care au o cantitate mare de vitamina C in sange au o tensiune mai mica decat ceilalti. Potasiul ajuta la mentinerea echilibrului lichidelor si electrolitic din celule, la o buna functionare a inimii si o tensiune normala.
---------------------------------------------------------------------


Autor: ralcat
Raspuns la: 22/03/2006 10:51:30
Mesaj:

Iaka ma bag si io in seama, dar ma gandeam ca poate experienta mea va poate fi de folos. In urma cu o bucata de timp am avut probleme destul de grave cu ficatul si am ajuns la un medic homeopat super bun. Ei bine, domnia sa in afara faptului ca m-a reparat, mi-a dat si o carte despre alimentatia sanatoasa, care mi-a cam schimbat modul in care ma hranesc si il voi hrani si pe bebe. Mai exact, se sustine NU SE COMBINA NICIODATA LEGUMELE CU FRUCTELE. Si mai exact, fructele nu ce combina niciodata cu nimic altceva si se mananca doar pe stomacul gol (fie inainte de masa cu 1/2 - 1 ora) fie dupa masa la 2 ore. Motivul acestei interdictii il reprezinta modul diferit de digestie al fructelor de catre stomacul uman, si orice combinatie a lor cu un alt aliment, nu face decat sa le stopeze digestia si sa produca fermentarea lor in stomac.
Eu am vazut rezultatele: de cand nu mai mancam fructe ca desert nu ne mai balonam si mai ales de cand mananc fructe dimineata pe stomacul gol mi s-a reglat foarte bine tranzitul intestinal .
Sper sa va fie de folos experienta mea.
Pupici
---------------------------------------------------------------------


Autor: ancamironiuc
Raspuns la: 22/03/2006 11:15:36
Mesaj:

Draga mamica,

eu zic ca mai bine schimbi medicul, eu am avut 5 pediatrii in doia ani jumate tocmai pentru aberatii de genul asta! Nu pot sa cred ca sucurile au devenit inamicul copiilor, al meu bea de la 3 luni si nu are nimic. Daca s-ar absorbi numai zaharurile ar fi obez, acum bea 1 litru pe zi!
Sfatul meu este insa sa nu amesteci prea multe legume. Mai bine incepi cu o combinatie de 2-3 legume si incet incet adaugi, in cantitati mici, si alte legume. De regula pediatrii la 6-8 luni recomanda combinatia de mar cu portocala, nu vad de ce la 1 an este periculoasa! Eu zic ca cel mai bine ar fi sa iti urmezi instinctul de mami, sa adaugi cateva sfaturi pe care le consideri utile si un pic de documentare. Eu am avut o pediatra care i-a dat lui Emanuel antibiotic dupa vaccin (il anula), pentru o raceala si fiind ineficiant s-a trezit cu o pneumonie de toata frumusetea si cu trei feluri de antibiotice in doua saptamani. Am cautat alt pediatru si l-a facut bine in doua zile fara spitalizare cum zicea ea! Nu zic ca sunt toti incompetenti dar se mai intampla! Oricum cerer mai multe pareri ca nu strica si observa la cea mica cum se simte...
Sanatate!!!
---------------------------------------------------------------------


Autor: clyo
Raspuns la: 22/03/2006 12:09:04
Mesaj:


quote:
---------------------------------------------------------------------
Originally posted by ancamironiuc

Nu pot sa cred ca sucurile au devenit inamicul copiilor, al meu bea de la 3 luni si nu are nimic. Daca s-ar absorbi numai zaharurile ar fi obez, acum bea 1 litru pe zi!
---------------------------------------------------------------------


wow, ce exemplu....suc de fructe la 3 luni
---------------------------------------------------------------------


Autor: anca tanasica
Raspuns la: 22/03/2006 12:31:46
Mesaj:

pitix a baut de pe la 6 luni suc, intai cate o lingurita de morcov, apoi doua...etc, apoi am bagat si mar, cateva picaturi la inceput si am marit doza...apoi cateva pic de telina, banana piure pe la 11 luni, cateva pic.de portocala dupa 1 an si vara ii bagam struguri, agrise, cirese...tot ce gaseam...kiwi ii puneam cateva pic.zilnic de pe la 8 luni si pitix bea si acum cu mare placere suc facut in casa din ce am prin frigider (legume si fructe)....si pediatra mi/a zis ca e super, una ca ii place (ca am invatat/o cu gustul de suc natural fara zahar si conservanti) si doi ca e super bine pt.ea ca sunt vitamine si minerale multe...nu a zis niciodata ca nu s/ar absorbi...noi luam si acum fierul 10 zile pe luna in 50 ml suc proaspat de portocale...nu a facut nici colite nici altceva...iar limonada (zahar+lamaie+apa plata) bea un pahar pe zi...e regula...asa n/a racit serios in iarna asta (i/a curs nasul de 2 ori dar i/a trecut intr/o zi) mananca bine, doarme bine, topaie toata ziua...e sanatoasa tun!

singurul inconvenient...am stricat 3 storcatoare pana acum!!!!
---------------------------------------------------------------------


Autor: hristina
Raspuns la: 22/03/2006 13:32:02
Mesaj:


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Originally posted by clyo


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Originally posted by ancamironiuc

Nu pot sa cred ca sucurile au devenit inamicul copiilor, al meu bea de la 3 luni si nu are nimic. Daca s-ar absorbi numai zaharurile ar fi obez, acum bea 1 litru pe zi!
---------------------------------------------------------------------


wow, ce exemplu....suc de fructe la 3 luni

---------------------------------------------------------------------



Concret, ce inseamna reactia asta?
Si a mea bea de la trei luni suc de fructe. Am inceput cu mar si morcov pe care mai tarziu, i le-am transformat in piure!
De obicei, la copiii alimentati artificial, se incepe diversificarea mai devreme. Cam pe la patru luni. A mea a supt doar o luna si asa mi s-a recomandat. E ok. In plus, parea sa aiba carenta de vitamina A si si-a luat din morcov.

Nu vrei, nu-i dai, dar citeste-ti mesajul, sa vezi cam cum suna! Oricum, fiecare mamica face,cum crede ca e mai bine pentru puiul ei.
De aici se culeg doar mii de informatii si sfaturi, pe care fiecare le proceseaza si le aplica dupa crede ca e mai bine!
---------------------------------------------------------------------


Autor: clyo
Raspuns la: 23/03/2006 11:48:57
Mesaj:

draga hristina, ce obicei nu intru in polemici, dar pt ca insisti, vreau sa-ti spun ca nici un doctor la care am fost nu mi-a sugerat sa-i dau copilului suc de fructe la 3 luni.
reactia mea a fost sincera, de uimire, mai spune ca a schimbat si 5 pediatrii.
fiecare face ce vrea cu copilul lui; asta e parerea mea.
ma opresc aici cu explicatiile.
unde dai si unde crapa
---------------------------------------------------------------------


Autor: claujro
Raspuns la: 23/03/2006 12:08:32
Mesaj:

Ma bag si eu ca musca-n lapte...

Am o prietena care la indicatia pediatrei(mi-a spus ca are incredere in ea) i-a dat copilului suc inainte de a implini 3 luni. Cred ca avea 2 luni si o saptamana. I-am spus ca e mult prea devreme, i-am spus cand am inceput eu dar nu am incercat sa-i schimb parerea si nici nu m-am isterizat. Fiecare isi creste copilul cum crede ca e mai bine.
---------------------------------------------------------------------


Autor: kiss
Raspuns la: 23/03/2006 17:14:10
Mesaj:

alipiticot, ...continua...ce poti sa faci, e sa continui sa te documentezi in legatura cu combinatiile si cantitatile, din carti de specialitate si chiar la un medic nutritionist...pt ca altfel, multi medici vorbesc ca sa se auda vorbind, si ca sa nu recunoasca faptul ca habar nu au cind ii intrebi ceva anume, si-si dau cu parerea si te deruteaza...asculta-ti in continuare instinctul, si te asigur ca doar o mama buna si devotata face ceea ce faci tu...pupici si sanatate
---------------------------------------------------------------------


Autor: sirimie
Raspuns la: 23/03/2006 17:58:45
Mesaj:

Eu am citit ca sucul de fructe este bun si copilul are nevoie de el, dar cantitatea optima este in jur de 150 ml. Daca e prea mult, e prea mult zahar si aport caloric redus.

Nu stiu daca amestecul de care zici tu e bun sau nu, dar cred ca daca a baut si nu a facut diaree sau constipatie atunci nu e chiar rau. Eu sint de parere ca daca bb nu vrea sa bea ceva ce-i dau eu, e clar ca nu ii face bine si nu ii mai dau.

Eu ii dau lui Vladut zilnic cam 200 ml suc de fructe, de portocale sau mar cu sfecla sau mar cu morcov. Ii place, dar nu ii dau mai mult ca sa manince si altceva..

Paula, nu inteleg de ce iti pui problema ca nu stii sa iti cresti copilul. Nu e deloc adevarat, tu stii intotdeauna cel mai bine ce nevoi are el si esti cea mai "in stare" sa iti cresti copilul corect. Asa cred eu
---------------------------------------------------------------------


Autor: alipiticot
Raspuns la: 24/03/2006 18:30:30
Mesaj:

Multumesc de raspunsuri,am luat decizia sa nu-i mai amestec asa multe,fac intr-o zi de fructe, altadata de legume,dar tot ii dau chiar daca unii medici spun ca nu e bine.Nu stiu de ce dar prefer variantei de a da vitamine sintetice,cu toate ca nu am garantia ca acopar zilnic necesarul de vitamine.Nu stiu daca a-ti citit subiectul in care cineva scria despre ce ar trebui sa pape copii intre 1 si 3 ani,dar acolo scria de suc,1/3 cana pe zi,plus si alte legume si fructe.Nu pot sa ma laud ca mananca f bine fata ,dar macar mananca cate ceva.Din pacate a cam dat de gusturi din mancarea noastra sau de alte gusturi mai bune si probabil de asta face figuri la manacarea ei.
In legatura cu indoielile mele.....e mai greu ca fata a fost asa bine pana la 10 luni cand a supt ff mult,manca si bine,cand nu prea manca sugea lapte,etc,nu s-a imbolnavit si dupa, a facut cateva pneumonii repetate,a slabit ,nu mai papa si ma gandesc ca undeva gresesc eu,dar nu stiu unde si ce sa fac.dar multumesc mult de incurajari,chiar conteaza.
Va pup si mai asteptam ideii de combinatii de suc ce merg bine la copii si le plac.
---------------------------------------------------------------------


Autor: herra
Raspuns la: 24/03/2006 19:53:07
Mesaj:


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Originally posted by ralcat

Iaka ma bag si io in seama, dar ma gandeam ca poate experienta mea va poate fi de folos. In urma cu o bucata de timp am avut probleme destul de grave cu ficatul si am ajuns la un medic homeopat super bun. Ei bine, domnia sa in afara faptului ca m-a reparat, mi-a dat si o carte despre alimentatia sanatoasa, care mi-a cam schimbat modul in care ma hranesc si il voi hrani si pe bebe. Mai exact, se sustine NU SE COMBINA NICIODATA LEGUMELE CU FRUCTELE. Si mai exact, fructele nu ce combina niciodata cu nimic altceva si se mananca doar pe stomacul gol (fie inainte de masa cu 1/2 - 1 ora) fie dupa masa la 2 ore. Motivul acestei interdictii il reprezinta modul diferit de digestie al fructelor de catre stomacul uman, si orice combinatie a lor cu un alt aliment, nu face decat sa le stopeze digestia si sa produca fermentarea lor in stomac.
Eu am vazut rezultatele: de cand nu mai mancam fructe ca desert nu ne mai balonam si mai ales de cand mananc fructe dimineata pe stomacul gol mi s-a reglat foarte bine tranzitul intestinal .
Sper sa va fie de folos experienta mea.
Pupici
---------------------------------------------------------------------



da, asa mi-a spus si mie pediatra; fructele nu se digera in stomac, ci in intestin; daca sunt impreuna cu alte alimente, sunt retinute in stomac, unde fermenteaza, si din ele nu se absoarbe nimic la nivelul stomacului.

prin urmare eu ii dau lui Vlad o gustare numai de fructe - suc si pulpa/piure/dat pe razatoare, la 2-3 ore dupa masa de dimineata.

iar la 2 ore dupa masa de pranz ii dau o gustare care contine (pe langa alte chestii) si doua legume crude, diferite in fiecare zi, una sub forma de suc si una data pe razatoare (de exemplu morcov ras + suc de telina; sau telina rasa + suc de sfecla rosie)...
si chestia cu legumele crude o fac tot la indicatia pediatrei - pe care ti-o recomand, daca vrei, ca suntem concitadine...
mi se pare logic totusi ca asa, crude, au mai multe vitamine/minerale decat fierte, chiar si la abur.
---------------------------------------------------------------------


Autor: Gandacel
Raspuns la: 29/03/2006 12:22:51
Mesaj:


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Originally posted by ralcat

Iaka ma bag si io in seama, dar ma gandeam ca poate experienta mea va poate fi de folos. In urma cu o bucata de timp am avut probleme destul de grave cu ficatul si am ajuns la un medic homeopat super bun. Ei bine, domnia sa in afara faptului ca m-a reparat, mi-a dat si o carte despre alimentatia sanatoasa, care mi-a cam schimbat modul in care ma hranesc si il voi hrani si pe bebe. Mai exact, se sustine NU SE COMBINA NICIODATA LEGUMELE CU FRUCTELE. Si mai exact, fructele nu ce combina niciodata cu nimic altceva si se mananca doar pe stomacul gol (fie inainte de masa cu 1/2 - 1 ora) fie dupa masa la 2 ore. Motivul acestei interdictii il reprezinta modul diferit de digestie al fructelor de catre stomacul uman, si orice combinatie a lor cu un alt aliment, nu face decat sa le stopeze digestia si sa produca fermentarea lor in stomac.
Eu am vazut rezultatele: de cand nu mai mancam fructe ca desert nu ne mai balonam si mai ales de cand mananc fructe dimineata pe stomacul gol mi s-a reglat foarte bine tranzitul intestinal .
Sper sa va fie de folos experienta mea.
Pupici
---------------------------------------------------------------------



Nici nu mai am ce sa scriu dupa un astfel de mesaj!!! Exact asta voiam si eu sa-ti spun, foloseam doar alte cuvinte... Si cum a mai spus cineva inaintea mea (na! ca azi nu pot sa fiu originala!) n-ar trebui sa-ti faci probleme ca nu iti cresti bine copilul. Si noi, adultii, abia invatam ce e bine sa mancam si rar punem in aplicare ce am aflat. Cu copiii nostri suntem doar ceva mai atenti si de asta avem impresia ca nu stim ce sa facem... Hai sa fim naturale, si odata cu ce invatam ca e bine, de dragul lor, sa aplicam si pe noi insine. Eu, de cand cu copilul, deja ma gandesc ca in familia noastra se vor produce modificari majore in alimentatie... macar pentru un timp.
Pupici si sa o cresti mare si sanatoasa!
---------------------------------------------------------------------


Autor: noeminora79
Raspuns la: 30/03/2006 16:14:15
Mesaj:

deci eu nu am procedat bine?bb are 3 luni si 2 sapt si de o sapt ii dau suculet de morcovi,mare si port.
---------------------------------------------------------------------


Autor: anca tanasica
Raspuns la: 30/03/2006 17:30:35
Mesaj:


quote:
---------------------------------------------------------------------
Originally posted by noeminora79

deci eu nu am procedat bine?bb are 3 luni si 2 sapt si de o sapt ii dau suculet de morcovi,mare si port.
---------------------------------------------------------------------



sucul deja e considerat diversificare, e indicat ca diversificarea sa se faca dupa 4 luni la bb alimentat artificial si dupa 6 luni la bb alaptat...in functie de evolutia copilului, medicul poate da suc mai devreme (dc bb se dezvolta prea rapid si observa o lipsa de vitamine)

portocala este indicata dupa 1 an, e acida si poate da gastrita la bb
---------------------------------------------------------------------


Autor: sinzi_ana
Raspuns la: 30/03/2006 17:43:08
Mesaj:

Deci io stiam ca fructele sau sucul de fructe se da intotdeauna inainte de masa si niciodata dupa masa...(sau masa separata de fructe)
In suc nu se combina fructele si legumele...ori faci suc de legume, ori de fructe...
Si legumele sunt mai sanatoase cand sunt mancate ca atara si nu in sucuri (pt fibre...cred..) eu ii fac salata de legume, tocata marunt...
---------------------------------------------------------------------


Autor: claujro
Raspuns la: 30/03/2006 19:14:22
Mesaj:


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Originally posted by noeminora79

deci eu nu am procedat bine?bb are 3 luni si 2 sapt si de o sapt ii dau suculet de morcovi,mare si port.
---------------------------------------------------------------------



Ei ii alaptam pe amandoi si sucul de fructe l-am introdus cam cu o saptamana inainte de 4 luni. Am insa prietene carora pediatrii le-au recomandat sucul si inainte de 3 luni.
---------------------------------------------------------------------


Autor: noeminora79
Raspuns la: 31/03/2006 09:32:47
Mesaj:

cred totusi ca pana la urma,in privinta asta fiecare procedeaza cum crede.eu am intrebat trei pediatrii dintre care doi mi-au spus ca pot linistita sa incep,altul ca nu,plus ca in cartea<<MAMA SI COPILUL>>scrie ca sucul se poate da,incepand de la 6 saptamani.
totusi nu cred ca face rau,mai ales ca la si acceptat din prima..chiar ii place
---------------------------------------------------------------------


Autor: Gandacel
Raspuns la: 31/03/2006 13:15:11
Mesaj:

Stati linistite, fiecare face cum ii dicteaza inspiratia, medicul si ce mai vreti voi. Eu (am mai zis pe alt topic) am gasit caietul de puericultura la mamei mele, tinut pentru mine, in care primul aliment cu care a inceput diversificarea era... sucul de lamaie!!! La 6 saptamani. Dupa care din doua in doua saptamani introducea altceva. E drept, pe vremea aia mamicile aveau doar 6 luni concediu de maternitate, asa ca se cam intorceau la serviciu. De alaptat, m-a alaptat pana la 9 luni, cu sora-mea a fost la fel... Iar eu nu am absolut nici o problema cu stomacul si nici nu am avut vreodata!
---------------------------------------------------------------------


Autor: dienutagraviduta
Raspuns la: 31/03/2006 13:57:00
Mesaj:

salut.
mie mi s-a ridicat parul in cap cand am auzit de suc de ceapa si telina. o fi bun, dar eu n-as gusta. (de regula eu ii dau lui luca cam ce as manca si eu, nu cam ce s-a constat ca ar avea nu-s ce minunatii dar e groaznic la gust - fiindca creste mare intr-o lume plina de supermaketuri pline de croissante si ciocolati, nu pe camp unde sa pasca ierburi.) - chestia asta e off-topic si e o parere personala; ma preocupa insa si pe mine ca bb-ul meu sa pape chestii cat mai naturale, numai ca vreau din tot sufletul sa manance cu placere.
cazul in care bebelusa e cam anemica si se impun anumite masuri, eu zic ca e de competenta doctorilor; sucul insa nu cred ca ii poate face rau, daca ii place, de ce sa nu-l bea.
* o idee - poate nu e cazul, dar daca o servesti cu chestii sanatoase dar cu gust mai ... cum sa ma exprim mai bine ... nasoale, gen telina fiarta, pastarnaci si altele la fel, nu cumva d-aia nu are pofta de mancare ?
in treaba cu diversificarea devreme nu ma bag, fiindca de regula la d-astea ies scantei; dar vreau sa zic ca nu-i normal sa se scandalizeze cineva cand aude ca un bebe bea suc la 3 luni, fiindca nu cred ca se scandalizeaza nimeni daca vede ditai bebeloiul de 6 luni ca n-a pus gurita in viata lui pe lingurita si nu bea decat lapte de la san. chiar daca noi, acum mame, am crescut bine-mersi cu indicatiile din "mama si copilul", acum toate astea sunt prafuite, invechite, ba culmea, diversificarea asta la 3 luni face chiar rau, strica stomacele, etc
---------------------------------------------------------------------


Autor: bogdanai
Raspuns la: 31/03/2006 22:47:29
Mesaj:




quote:
---------------------------------------------------------------------
Originally posted by ralcat

Iaka ma bag si io in seama, dar ma gandeam ca poate experienta mea va poate fi de folos. In urma cu o bucata de timp am avut probleme destul de grave cu ficatul si am ajuns la un medic homeopat super bun. Ei bine, domnia sa in afara faptului ca m-a reparat, mi-a dat si o carte despre alimentatia sanatoasa, care mi-a cam schimbat modul in care ma hranesc si il voi hrani si pe bebe. Mai exact, se sustine NU SE COMBINA NICIODATA LEGUMELE CU FRUCTELE. Si mai exact, fructele nu ce combina niciodata cu nimic altceva si se mananca doar pe stomacul gol (fie inainte de masa cu 1/2 - 1 ora) fie dupa masa la 2 ore. Motivul acestei interdictii il reprezinta modul diferit de digestie al fructelor de catre stomacul uman, si orice combinatie a lor cu un alt aliment, nu face decat sa le stopeze digestia si sa produca fermentarea lor in stomac.
Eu am vazut rezultatele: de cand nu mai mancam fructe ca desert nu ne mai balonam si mai ales de cand mananc fructe dimineata pe stomacul gol mi s-a reglat foarte bine tranzitul intestinal .
Sper sa va fie de folos experienta mea.
Pupici
---------------------------------------------------------------------



EXACT !!! Am citit si eu chestia asta, si am experimentat-o pe pielea mea. Poate pt unii oameni sanatosi nu are importanta, stomacul lor poate se descurca si cu legume si cu fructe, dar daca ai o cat de mica predispozitie spre balonare sau gastrita sau colita sau cum s-o mai fi numind, ametecul de fructe si legume te da gata.

Eu inca n-am bebe (suntem inca in faza "2 in 1", in 33 de saptamani), dar mi se pare logic ca niste obiceuri alimentare sanatoase pt adult sa fie sanatoase si pt copil.

Deci, sucul de fructe (si fructele in general) numai la distanta de mese, la cel putin 1-2 ore, si nu amestecate fructele cu legumele. Daca ii dai un pahar de suc de fructe cu 1 ora inainte de masa, pun pariu ca o sa i se faca foame si o sa manance mai cu pofta.
Iarasi, am citit undeva ca pepenele galben nu se amesteca cu nici un fruct, ca e mai bine sa fie consumat separat, dar nu ma-ntrebati de ce ...

Tot din motive de fermentatie in stomac am citit ca nu e recomandat traditionalul desert (sau orice contine zahar), pt ca incetineste digestia si produce gaze. Ce-i drept, e greu sa renunti la desert ...
---------------------------------------------------------------------


Autor: luizza
Raspuns la: 01/04/2006 01:07:41
Mesaj:

draga clyo,chiar ca reactia ta e nasoala,cel putin suna nasol......si eu am o fetita de 3 luni si am inceput sa-i dau suc de morcovi de la 2 luni,am inceput cu jumatate de lingurita si acum am ajuns si la 4-5 lingurite pe zi sau o data la doua zile,si tin sa precizez ca o alaptez doar,fara formula,deci.........si pediatrul mi-a zis sa fac asa,si chiar si in renumita carte a sotilor Capraru scrie asa,acum fiecare face cu crede ,dar pe tine nu te-a obligat nimeni sa faci asa ca sa ai o astfel de reactie....
sper ca nu ai luat-o in nume de rau dar la urma urmei fiecare face cum crede
---------------------------------------------------------------------


Autor: codruta_grg
Raspuns la: 01/04/2006 11:53:56
Mesaj:

Acuma ma puneti si pe mine pe ganduri. Eu ii dau in fiecare zi portocala sau mandarina (de la 6 luni). Si morcov o data la 2 zile amestecat cu portocala si mar. Acuma nu-i bine sa amestec morcovul, ca e leguma, cu marul, care e fruct?
---------------------------------------------------------------------


Autor: miha2006
Raspuns la: 01/04/2006 13:23:50
Mesaj:

Dragele mele mamici, am si eu o fetita de 4 luni si o saptamana si am inceput sa-i dau deja sucuri si pireuri din fructe si legume (am inceput mai repede diversificarea, ea fiind hranita de mica strict artificial) tocmai pt a marii aportul de vitamine si minerale. Nu m-am gandit niciodata ca i-ar putea dauna. Si, sa nu vorbesc intr-un ceas rau, pana acum nu a avut nici o problema de sanatate. Mananca bine, doarme bine si ca atare are deja 8 kg si 67cm.

Parerea mea este ca putem sa le dam bebeilor fructe si legume dar in combinatie de 2-3 in functie de sezon. Cel mai important este sa incercam sa le oferim din toate, iar la inceput doar cate una pt a se obisnui cu gustul fiecarei legume si fruct in parte.
---------------------------------------------------------------------


Autor: andrruzza
Raspuns la: 01/04/2006 13:31:39
Mesaj:

Eu stiu ca marul si morcovul este singura combinatie admisa a unei legume cu un fruct, o baza si un acid. Parca am invatat si la chimie chetia asta. Oricum, combinatia mar+morcov exista si in sucurile produse de renumitele firme gen Hipp, Nestle, etc.

Noi am inceput diversificarea la 5 luni, copilul meu a fost alaptat la san pana la 9 luni. Si ca sa-mi spun parerea ref. la sucul de fructe introdus la 2-3 luni, mi se pare o mare prostie, scuze. Mai ales suc de portocala. Tot aud justificari de genul- copilul sanatos si a papa suc de fructe de la 6 saptamani. Dar la 20 de ani cand va avea gastrita, ulcer sau mai stiu eu ce probleme cu stomacul, atunci ne intrebam de ce!? Orice pediatru pus la punct si bine informat, nu recomanda sucuri de la 2-3 luni. Numai ca la noi, din pacate, sunt putini care tin pasul cu evolutia in cercetare, in nutritie. Sper sa nu deranjez pe nimeni, este doar parerea mea personala!
---------------------------------------------------------------------


Autor: roxi23
Raspuns la: 01/04/2006 14:18:11
Mesaj:

Mai fetelor ia sa vedeti ce mi-a recomandat mie un dr pediatru din Italia! Deci nu roman!
"Grupa 2-3 luni: de la aceasta varsta se incepe pseudodiversificareaintroducand treptat de la 2 luni, sucurile de fructe in ordine si legume, in ordine/:morcov, mar, piersica, para, portocal;a."
"De la 4 luni se incepe introducerea supei de legume, clara initial, api treptat se paseaza legumele:morcov, patrunjel,dovlecei, cartof,pastarnac +1-2 picaturi ulei masline virgin+faina de orez 1-3 %."

Asta ca sa nu mai credeti ca doar romanii sunt adeptii diversificarii sau pseudodiversificarii mai timpurie!
---------------------------------------------------------------------


Autor: mariussimiuc
Raspuns la: 01/04/2006 14:35:44
Mesaj:


quote:
---------------------------------------------------------------------
Originally posted by andrruzza

Eu stiu ca marul si morcovul este singura combinatie admisa a unei legume cu un fruct, o baza si un acid. Parca am invatat si la chimie chetia asta. Oricum, combinatia mar+morcov exista si in sucurile produse de renumitele firme gen Hipp, Nestle, etc.

Noi am inceput diversificarea la 5 luni, copilul meu a fost alaptat la san pana la 9 luni. Si ca sa-mi spun parerea ref. la sucul de fructe introdus la 2-3 luni, mi se pare o mare prostie, scuze. Mai ales suc de portocala. Tot aud justificari de genul- copilul sanatos si a papa suc de fructe de la 6 saptamani. Dar la 20 de ani cand va avea gastrita, ulcer sau mai stiu eu ce probleme cu stomacul, atunci ne intrebam de ce!? Orice pediatru pus la punct si bine informat, nu recomanda sucuri de la 2-3 luni. Numai ca la noi, din pacate, sunt putini care tin pasul cu evolutia in cercetare, in nutritie. Sper sa nu deranjez pe nimeni, este doar parerea mea personala!
---------------------------------------------------------------------



Andrruzza,cred ca totul depinde de fiecare organism in parte,daca mie mi-a priit o anumita chestie,in speta sucul de fructe,nu e neaparat necesar sa-ti priiasca si tie.Dar cum majoritatea celor din generatia noastra a fost crescuta dupa vechile metode,asa ar insemna ca suntem o generatie de suferinzi gastric? Sau daca eu m-am apucat pe la 13-14 ani sa tin cure drastice de slabire,ca mi se parea ca sunt prea grasa si peste 1-2 ani m-am imbolnavit de stomac,inseamna ca mama mea e de condamnat ca m-a diversificat la 6 saptamani?

PS:Vreau sa precizez ca nu doresc sa ma cert,deci tonul meu e de discutie amicala,nidecum de cearta.
---------------------------------------------------------------------


Autor: irisM
Raspuns la: 01/04/2006 21:05:19
Mesaj:


Eu am citit intr-o carte care dezbatea subiectul in cauza(printre altele)ca nu e bine sa amesteci legumele cu fructele,dar nu pentru ca ar dauna cumva sanatatii,ci pentru ca nu se asimileaza bine.Cu alte cuvinte daca vrei ca organismul sa asimileze maximum posibil dintr-un fruct,acesta trebuie mancat separat sau combinat cu alte fructe,nicidecum cu legume.
---------------------------------------------------------------------


Autor: andrruzza
Raspuns la: 02/04/2006 13:42:19
Mesaj:

mariussimiuc, nici vorba d escandal! Fiecare spune ce gandeste, nu?? Si fiecare are dreptate in felul lui. Dar sunt absolut sigura ca pe vremea lui Ceausescu nu cresteau portocale in ciresi si noi nu papam de la 6 saptamani suc de portocale
---------------------------------------------------------------------


Autor: paula2003
Raspuns la: 02/04/2006 15:55:52
Mesaj:

Iubita mea, fetiat mea Alexa bae un suc de o ei la fuga de 2 ani de zile si nu are nimic. Pun tot ce este pe piata si o lamaie. Portocale, grefa, o banana, mere, telina, sfecla rosie o felie, .....si ii dau 1 -1.5 l pe zi, zilnic. Ma dor mainile de cate fructe car de la piata doar pt. ea. Este sanatoasa si foarte bine. Tot la fel mi-au spus dr. ca nu-i bine.....si eu totusi le-am amestecat. Sa stii ca beau si eu o cane-2 pe zi, este un deliciu. Mai pun si un kivi pasat si se face ca o crema foarte gustoasa.

Nicoleta si Mihai Alexandru (17.02.2005)
Poze

Mergi la inceput