Diversificarea (1)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ninocikap spune:

Broccoli - la cate luni?

---------------------------------------------------------------------


Autor: mandyksch
Subiect: Broccoli - la cate luni?
Trimis la: 05/05/2006 12:18:41
Mesaj:


Incepand de la cate luni se poate da la bb broccoli? Si de care, proaspat sau din cel congelat - la noi nu a aparut inca cel proaspat in magazine. Si cu ce merge cel mai bine in combinatie? Cu galbenus de ou stiam dar cu altceva?


Raspunsuri:

---------------------------------------------------------------------


Autor: madade
Raspuns la: 05/05/2006 12:25:50
Mesaj:

noua ni s-a adaugat pe lista din luna a 7-a (de catre dr).
cu branzica de casa sau sufle la cuptor (pesmet, putin unt, ou).
---------------------------------------------------------------------


Autor: she_wolf
Raspuns la: 05/05/2006 12:34:12
Mesaj:

Eu i-am dat de pe la 8 luni in combinatie cu galbenus fiert, branza si iaurt. Poti sa-l mai combini si cu alte legume, in supa sau in vreo mancarica. Am folosit si proaspat si congelat, depinde cum il gaseam.
---------------------------------------------------------------------


Autor: carolinah
Raspuns la: 05/05/2006 13:02:30
Mesaj:

Am incercat pe la 8 luni, dar a facut gaze si a urlat ca din gura de sarpe. De pe la 10 luni a fost OK. Si am luat si congelat si proaspat.
---------------------------------------------------------------------


Autor: karmenutza
Raspuns la: 05/05/2006 13:05:05
Mesaj:

Brocoli exista si in piureurile pentru copii de la Hipp si este pentru copii de la 4 luni. Eu i-am dat fetitei mele cam pe la 6 luni. Am inceput tot cu borcanase si acum ii iau congelat. Am gasit niste pungi de legume congelate care contin conopida, brocoli si morcov. Ei ii plac foarte mult astea cu miros de connopida. Ii mai pun un cartof si un dovlecel si gata...
Daca nu miroase a conopida, nu mananca.
---------------------------------------------------------------------


Autor: sirimie
Raspuns la: 05/05/2006 17:37:24
Mesaj:

Eu ii dau de la 6 luni fiert in supa de legume.
---------------------------------------------------------------------


Autor: mandyksch
Raspuns la: 05/05/2006 18:14:12
Mesaj:

Multumesc fetelor pentru idei. In curand o sa incep si eu sa ii dau caci broccoli e tare bun. Cel putin mie imi place si e si sanatos.
---------------------------------------------------------------------


Autor: sinzi_ana
Raspuns la: 05/05/2006 20:09:55
Mesaj:

Si noi tot pe la 6 luni, facut la abur si apoi mixat in piureul de legume...
---------------------------------------------------------------------


Autor: DanielaAB
Raspuns la: 06/05/2006 14:10:21
Mesaj:

Eu i-am dat de la 7 luni, amestecat cu pireul de legume.
Daniela
---------------------------------------------------------------------

Nicoleta si Mihai Alexandru (17.02.2005)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ninocikap spune:

copilul meu refuza pireul de zarzavat
---------------------------------------------------------------------


Autor: babitza
Subiect: copilul meu refuza pireul de zarzavat
Trimis la: 09/05/2006 18:07:14
Mesaj:



Bine v-am gasit stimati parinti,

Sunt un nou membru al forumului desprecopii.com. m-am abonat special pentru a cere sfaturi de la parintii experimentati. iata care este problema: Mariuca, fetita mea de sase luni, nu mananca supa sub nici o forma, desi ii dau de o luna de zile. greutatea este potrivita pentru varsta ei, insa in ultima luna a luat doar 100 de grame. se trezeste si noaptea sa manance, ceea ce este semn ca nu se satura, dar ea nu plange. e multumita cu cat mananca.
ce sa fac?


multumesc pentru ca mi-ati ascultat "oful"

Raspunsuri:

---------------------------------------------------------------------


Autor: Tdi
Raspuns la: 09/05/2006 18:57:59
Mesaj:

Bine ati venit Babitza si Mariuca!
problema alimentatiei e tare spinoasa...fiecare trebuie sa experimenteze pana gaseste ce si cum ii place copilului, din pacate nu e usor!
parerea mea e ca la 6 luni alimentatia de baza e inca laptele, restul (piureuri, supe, sucuri, fructe) sunt importante si trebuiesc integrate in alimentatie treptat, la inceput i se da copilului doar sa guste, sa experimenteze, sa se obisnuiasca cu alte gusturi.
ai incercat sa-i dai supa in alt mod? (daca nu vrea cu biberonul incearca cu lingurita sau invers). sau poate contine ceva ce nu-i place (ceapa, patrunjel, etc), exclude pe rand cate un ingredient.
daca tot nu vrea, las-o in pace, are timp toata viata sa manance supa...asta mai in gluma, mai in serios...renunta pentru cateva saptamani si concentreaza-te pe altceva, e important ca vitaminele si mineralele sa le ia de undeva, lichide sau solide conteaza mai putin, atata timp cat primeste suficient lapte si apa/ceai.
Fata mea a refuzat categoric supa chioara, a inceput sa-i placa pe la 8 luni cand i-am pus in ea si macaroane maruntite, legume rase, parmezan, omogenizat de carne si ulei de masline, desigur a facut mofturi la inceput ca se ineaca cu bucatele sau lasa sa-i curga zeama printre cei 2 dinti...incet incet s-a obisnuit. ii placea foarte mult piureul de legume (1 morcov, 1 dovlecel mic, 1 cartof - fierte si pasate se amesteca cu carnita, parmezan si ulei de masline). acum are un an si a devenit o mare mofturoasa.

daca n-ai facut-o deja, iti recomand sa intri la "Clubul scutecelor" la grupa de bebelusi care vi se potriveste si o sa poti impartasi mai multe cu mamicile de acolo.
---------------------------------------------------------------------


Autor: didita
Raspuns la: 09/05/2006 19:49:39
Mesaj:

Nici ai mei plozi (3 la numar) n-au vrut supa de nici un fel. Au mancat numai piureuri si au baut apa. Din punctul meu de vedere nu e o obligatie sa manance supa.
---------------------------------------------------------------------


Autor: aime
Raspuns la: 09/05/2006 19:50:33
Mesaj:

in ceea ce priveste supa noi am introdus-o tot la 6 luni, intr-un ritual care l-a facut pe bobocelu' meu sa accepte tot. Deci am inceput supa le legume cu 2 rondele de morcov, 2 de patrunjel si 2 de pastarnac, fierte pasate si papate, amestecate cu 2 lingurite de cereale cu tapioca si orez. Apoi, progresiv am introdus si alte legume, un sfert de cartof, o bucatica de telina, o bucatica de ceapa, dovlecel, sfecla rosie, ardei gras...toate insa le adaugam pe rand, in fiecare zi o alta leguma se adauga in meniu. A papat cu pofta chiar. In supita puneam si 2 picaturi (la inceput) de ulei de masline, si tot asa pana am ajuns la 10 picaturi. Cand am terminat de asezonat legumele am introdus carnita de pui, piept (fiarta separat de legume si am aruncat apa in care a fiert carnita) cate putin, pana am ajuns la 50 g carnita. Atunci eu am scos cerealele si i-a placut...acum la 1.6 ani este un mare carnivor. Cam asta a fost cu supica la noi, incearca sa faci o pauza si reintrodu supica progresiv. Poate ti-am fost de ajutor, iti doresc sanatate si crestere usoara!
---------------------------------------------------------------------


Autor: babitza
Raspuns la: 09/05/2006 20:01:51
Mesaj:

dar despre faptul ca se trezeste noaptea de 2 ori sa manance, ce puteti sa-mi spuneti?


multumesc
---------------------------------------------------------------------


Autor: micovschi_dn
Raspuns la: 09/05/2006 20:19:52
Mesaj:

Eu cum i-am dat lapte praf de pe la 3 luni, de pe la 4 luni jumate am inceput sa-i dau supica, dar nu a vrut" supa chioara",ci mai bine zis a manca pireul de legume, de fapt un fel de supa crema.Seara incearca sa ii dai (binenteles daca nu alptezi)in sticlutza de lapte cereale, si atunci poate nu se mai trezeste peste noapte.
Asteptam vesti de la voi
---------------------------------------------------------------------


Autor: babitza
Raspuns la: 09/05/2006 21:34:36
Mesaj:

eu inca alaptez si tot se trezeste de 2 ori.
m-am gandit sa-i dau inainte de culcare lapte cu cereale.

e bine sau nu?


multumesc
---------------------------------------------------------------------


Autor: joker
Raspuns la: 09/05/2006 22:36:28
Mesaj:

Incearca sa ii schimbi cate ceva...poate temperatura la care ii oferi mancarea..in zarzavat poti pune si putin unt fara sare, putina branza,cate ceva nou care sa le schimbe gustul...
---------------------------------------------------------------------


Autor: oana cretu
Raspuns la: 09/05/2006 22:49:32
Mesaj:

Ai incercat sa i-o subtiezi cu apa si sa i-o pui in biberon? Si al meu avea perioade cand vroia si cand nu vroia. Cel putin, la inceput nu vroia sa manance legume. Cu timpul le-a acceptat, si acum prefera legumele in locul fructelor.---------------------------------------------------------------------


Autor: Mirela72
Raspuns la: 10/05/2006 00:30:28
Mesaj:

A mea n-a vrut supa pana pe la un an si jumatate.
Si acum (21 de luni), ii dau mai intai felul 2 si daca vrea si supa - bine, daca nu-nu. Eu am considerat ca e mai important sa manance legumele decat zeama chioara si cum era o mare mofturoasa si mi-a refuzat orice mancare i-am facut, am incercat si cu borcanele Hipp. Vreau sa-ti spun ca din prima mi-a mancat 125 gr. si ori de cate ori incercam sa-i dau ceva facut de mine refuza, oricat de fin era pasat si oricat de bun mi s-a parut mie gustul mancarii. Asa ca pana la un an a papat borcanele (ne-au uscat la buzunar, dar n-am avut incotro), i-a mers foarte bine cu ele, apoi incet-incet s-a obisnuit si cu mancare facuta in casa, iar acum doar din asta mananca.
---------------------------------------------------------------------


Autor: filofteia
Raspuns la: 10/05/2006 08:26:52
Mesaj:

Adi nu a mancat niciodata piureuri, asa ca pana pe la un masa era un cosmar... A avut intotdeauna mai putine kg decat ar fi trebuit, asa ca la 8 luni i-am facut analize, care au iesit super bine.
Noaptea s-a trezit sa manance pana pe la 3 ani si crede-ma ca am incercat tot ce se poate, mai putin sa-l las sa planga. Nu am fost in stare sa-l ascult plangand, asa ca imi pregateam biberoanele, noroc ca el manaca tot la temperatura camerei si ii dadeam ... Dupa trei ani a renuntat singur.
La noi supa este foarte importanta pentru ca de fel este constipat si am observat ca daca manaca o zeama este mai bine.
Are gusturi foarte ciudate, asa ca am renuntat sa-i mai impun stilul nostru si m-am luat eu dupa al lui, mergand pana la a avea la masa altceva in farfurie fata de noi...uneori noua nu ne place ce manaca el, iar lui ce mancam noi...
Avem 5 ani si oarece experienta... l-am lasat si nemancat o zi intreaga si n-a cerut de mancare... Dar este sanatos, slab si superactiv...
Sanatate multa la bebe si voua...
---------------------------------------------------------------------


Autor: aime
Raspuns la: 10/05/2006 08:34:49
Mesaj:


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Originally posted by babitza

dar despre faptul ca se trezeste noaptea de 2 ori sa manance, ce puteti sa-mi spuneti?
---------------------------------------------------------------------



Poate fi si de foame dar si din obisnuinta, cum e cazul nostru. Vlad al meu si acum la 1 an si jumate se trezeste de 2 ori noaptea ptr un bibe mic (60 ml) de lapte,i-l dau ptr ca dupa adoarme instant si daca-l cere...asta e, incet incet am ajuns sa-i micsorez portia (am inceput cu 120 ml) si sper s-o eliminam cu totul.
---------------------------------------------------------------------


Autor: Tia
Raspuns la: 10/05/2006 09:49:33
Mesaj:

pentru ca nu-i place.. beah.. tu l-ai gustat? incearca sa-l pui in lapte, noi asa l-am pacalit pe Alexandru

se trezeste noaptea pentru ca nu-i ajunge papa de peste zi. dai seara lapte cu cereale, sunt mai consistent
---------------------------------------------------------------------


Autor: aime
Raspuns la: 10/05/2006 11:51:32
Mesaj:


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Originally posted by Tia
se trezeste noaptea pentru ca nu-i ajunge papa de peste zi. dai seara lapte cu cereale, sunt mai consistente
---------------------------------------------------------------------



eu ii dau seara lapte cu cereale 250 ml (destul de consistent) si tot se trezeste, este obisnuinta sau o fi el mai fomist
---------------------------------------------------------------------


Autor: tomasa
Raspuns la: 10/05/2006 12:37:47
Mesaj:

In primul rand bine ai venit. Cat despre diversificare da-i timp, sunteti abia la inceput...O sa le accepte ea pe toate intr-un final. Incearca diverse modalitati de preparare a lor, cu unt, cu ulei de masline, cu cereale adaugate in pure, cu putin lapte, cu glucoza sau alt indulcitor. Multi bebelusi apreciaza legumele in amestec cu iaurt. Fa-le mai cremoase sau mai moi, mai calde sau mai reci. Trebuie incercate pe rand toate variantele posibile, inclusiv combinatii de diverse legume ca sa vezi ce-i place si ce nu. La multi copii o cantitate prea mare de telina sau albitura in general e o cauza posibila a refuzului. Unii prefera mancarea mai aromata, altii gusturi mai neutre, e greu dar trebuie incercat. Culcer spune ca trebuie sa tinem cont de personalitatea gastronomica a sugarului, si ei sunt oameni ca si noi si au gusturi diferite, reteta de succes pt. unul nu e valabila pt. altul.
Un alt sfat ar fi sa o lasi o perioada in pace cu legumele (sa zicem 2 saptamani) si sa mergi pe altceva, fructe, cereale, apoi sa reintroduci legumele.
---------------------------------------------------------------------


Autor: tomasa
Raspuns la: 10/05/2006 12:39:57
Mesaj:

iar asta cu trezitul peste noapte e de multe ori sindrom de copil alaptat natural, se trezesc si de dragul sanului multi, nu neaparat de foame.
eu cel putin asa am patit, rabdare multa...
---------------------------------------------------------------------


Autor: Tia
Raspuns la: 10/05/2006 13:01:52
Mesaj:

fa un calcul si vezi daca laptele pe care il papa in 24h este suficient (cantitatea ti-o spune pediatrul), daca iese socoteala, poti incerca sa-i dai ceai noaptea. dar daca nu e suficient cu ce papa peste zi, va trebui sa mai astepti, probabil nu e inca pregatit sa renunte la masa de noapte.

aime, medicul nostru de familie ne povestea ca fi'sa se trezeste si acum noaptea sa ceara papi si are 1 an si 3 luni. a incercat cu ceaiul, dar pana nu primeste lapte, n-au liniste in casa
---------------------------------------------------------------------


Autor: filofteia
Raspuns la: 10/05/2006 13:48:58
Mesaj:

Asa cum am mai scris si eu am incercat orice...
Al meu cand era mic daca ii puneai altceva in biberon arunca cu el prin casa noaptea.
---------------------------------------------------------------------


Autor: babitza
Raspuns la: 10/05/2006 18:59:17
Mesaj:

pai inca o alaptez si probabil din cauza asta. pe mine nu ma deranjeaza ca m-am obisnuit dar ma gandeam ca nu se satura. se poate s fie si obisnuinta. oricum adoarme imediat dupa aceea. mutumesc tare mult pentru sfaturi si salutari de la mariuca.

quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Originally posted by tomasa

iar asta cu trezitul peste noapte e de multe ori sindrom de copil alaptat natural, se trezesc si de dragul sanului multi, nu neaparat de foame.
eu cel putin asa am patit, rabdare multa...

---------------------------------------------------------------------


Autor: babitza
Raspuns la: 10/05/2006 19:02:27
Mesaj:

mutumesc mult. o s-o las in pace o perioada cu zarzavatul.
numai bine si voua.

quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Originally posted by filofteia

Adi nu a mancat niciodata piureuri, asa ca pana pe la un masa era un cosmar... A avut intotdeauna mai putine kg decat ar fi trebuit, asa ca la 8 luni i-am facut analize, care au iesit super bine.
Noaptea s-a trezit sa manance pana pe la 3 ani si crede-ma ca am incercat tot ce se poate, mai putin sa-l las sa planga. Nu am fost in stare sa-l ascult plangand, asa ca imi pregateam biberoanele, noroc ca el manaca tot la temperatura camerei si ii dadeam ... Dupa trei ani a renuntat singur.
La noi supa este foarte importanta pentru ca de fel este constipat si am observat ca daca manaca o zeama este mai bine.
Are gusturi foarte ciudate, asa ca am renuntat sa-i mai impun stilul nostru si m-am luat eu dupa al lui, mergand pana la a avea la masa altceva in farfurie fata de noi...uneori noua nu ne place ce manaca el, iar lui ce mancam noi...
Avem 5 ani si oarece experienta... l-am lasat si nemancat o zi intreaga si n-a cerut de mancare... Dar este sanatos, slab si superactiv...
Sanatate multa la bebe si voua...

---------------------------------------------------------------------


Autor: babitza
Raspuns la: 10/05/2006 19:28:51
Mesaj:

incercam incercam pana reusim.

multumim tuturor pentru sfaturi.

mariuca: "nu-i mai dati atatea sfaturi lu mami ca tot nu o sa mananc legumele alea fierte si urate".
---------------------------------------------------------------------

Nicoleta si Mihai Alexandru (17.02.2005)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ninocikap spune:

cate grame de carne pe zi?

---------------------------------------------------------------------


Autor: dia76
Subiect: cate grame de carne pe zi?
Trimis la: 12/05/2006 15:49:40
Mesaj:


Aveti idee cam cate grame de carne ar trebui sa manance un bebe de 10 luni pe zi?Bebelasul meu manaca foarte bine dar e tare slabut.Ma gandesc ca mancare pe care i-o dau nu are destule calorii, proteine etc...Voi ce mai gatiti?



Raspunsuri:
---------------------------------------------------------------------


Autor: LORELAI ANCA MORARIU
Raspuns la: 12/05/2006 16:11:47
Mesaj:

In principiu un bb ar fii bine sa papae aprox 50g carne pe zii. Dar în ziua în care-i dai galbenus de ou nu este necesar sa-i dai si carne. Daca-mi trimiti adresa ta de e-mail la lorelaim@gmail.com pot sa-ti trimit in format electronic o carticica de bucate pt bb pe care am primit-o si eu de pe acest forum. Numai bine si mmulta sanatate!
---------------------------------------------------------------------


Autor: babitza
Raspuns la: 12/05/2006 18:57:55
Mesaj:

Buna Lorelai,

se poate sa primesc si eu aceasta carticica de care spui. adresa mea de mail este vasilemalina@yahoo.com
---------------------------------------------------------------------


Autor: ema.nu.ela
Raspuns la: 12/05/2006 19:20:28
Mesaj:

depinde si cat mananca. la o masa de 200-250gr ar trebui sa fie cam 50gr carne.
eu ii dau carne si in zilele cu galbenus de ou la recomandarea pediatrei. mai putina ce-i drept. doar ficatel si peste il dau separat. a mea pt ca mananca doar 150gr cu totul, ii pun doar 30gr carne.
---------------------------------------------------------------------


Autor: anda74
Raspuns la: 12/05/2006 19:38:06
Mesaj:

Eu ii dadeam echivalentul a 50 g carnita,un sfert de piept de pui,acum la 1 an si 5 luni papam si la masa de pranz si la cea de seara,insa diferite feluri de carnita.
---------------------------------------------------------------------


Autor: mariussimiuc
Raspuns la: 12/05/2006 23:52:42
Mesaj:

Fetelor,voi chiar stati cu cantarul in mana sa cantariti carnea pe care o papa bebe?
---------------------------------------------------------------------


Autor: LORELAI ANCA MORARIU
Raspuns la: 13/05/2006 09:25:33
Mesaj:

Babitza/Malina - ti-am trimis cartea pe e-mail. Pofta buna!Mariussimiuc - nu stau cu cântarul în mâna sa-i cântaresc mâncarea - dar la ochi se poate stii deja câta carnitza îi pui în mâncare. A mea are deja 22 de luni si am început sa am deja un picutz de experientza :-) Dupa parerea me aprox un sfer de piept de pui de marime mijlocie sau pulpitza de sus de la un copan de pasare sunt sufi. Eu nu-i dau ficatzel. Depinde si de bb - sunt care manânca atât de bine carnitza ca mamicile le dau din plin de câte ori cer.
Stitzi cum se spune: ascultatzi corul - la fel se procedeaza si pt bb - îi observi si vezi ce le place si ce nu le place si alternezi mâncarurile în functzie de ce le place si cât sunt de înfometatzi.
Multa sanate si numai bine!
---------------------------------------------------------------------


Autor: roxisialexia
Raspuns la: 13/05/2006 11:17:52
Mesaj:


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Originally posted by mariussimiuc

Fetelor,voi chiar stati cu cantarul in mana sa cantariti carnea pe care o papa bebe?
---------------------------------------------------------------------


si eu tot la asta ma gandeam!
---------------------------------------------------------------------


Autor: ligia13
Raspuns la: 13/05/2006 12:02:52
Mesaj:


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Originally posted by mariussimiuc

Fetelor,voi chiar stati cu cantarul in mana sa cantariti carnea pe care o papa bebe?
---------------------------------------------------------------------



Nu neaparat! dar macar o data de doua ori tot e bine sa cantaresti , ca sa ai o imagine cam cat inseamna 40-50 grame de carne, sau cam cat cantareste bolul lui cu mancare. Nu de alta dar in toate cartile despre ingrijirea copiilor sunt date cantitati. La un mom dat tot iti pui intrebarea: maninca destul?

Eu , 40 grame de carne stiu ca e necesar!
---------------------------------------------------------------------


Autor: mariussimiuc
Raspuns la: 13/05/2006 23:29:05
Mesaj:

Perfect de acord,cantarim o data de doua ori de curiozitate,dar de aici pana la a ne stresa ca azi copilul n-a mancat cele 40-50 grame de carne...Daca vrea mai mult,ce facem?NU-i mai dam ca e prea mult?Sau daca in ziua respectiva nu are chef sa pape decat 20 de grame,ce facem il indopam ca pe rata? Haideti sa fim mai relaxate si atunci toata lumea va fi fericita si cu stomacul plin!
---------------------------------------------------------------------


Autor: pisik 4ever
Raspuns la: 14/05/2006 06:12:35
Mesaj:

cam 40 g de carne, sau o jumatate de galbenus de ou, sau branza.
---------------------------------------------------------------------


Autor: dia76
Raspuns la: 14/05/2006 16:01:14
Mesaj:

Multumesc pentru raspunsuri, am cantarit cam cat ii dadeam pana acum....vreo 20-30g saracu, nu-i de mirare ca nu pune pe el daca il tin la cura.....
---------------------------------------------------------------------


Autor: cipcipcip
Raspuns la: 14/05/2006 17:56:05
Mesaj:

Eu ii pun 50 de gr la o portie de 300 de g in total. Eu am un cintar micut de bucatarie si cintaresc bucatile de carne inainte sa le pun in blender, asa-s eu, mai exacta
---------------------------------------------------------------------


Autor: Dorsilia
Raspuns la: 14/05/2006 22:05:30
Mesaj:

da, in cate scrie ca 50-60 gr pana la 1 an, 60-70 gr dupa un an....si eu am stat cu cantarul in mana pana nu demult cand a inceput sa-mi refuze mesele de pranz. Al meu nu e mare carnivor nici legumele nu-l incanta asa ca e un chin daca -ncerc sa-l fac sa pape dupa carte cantitativ. El prefera cate putin din toate, de gust. Cu reclame tv, povesti, insistente a mers o vreme apoi a pus piciorul in prag si n-a mai vrut in ruptul capului. Nu stiu ce va fi in viitor si cum va evolua, daca se va anemia sau nu, daca va slabi sau nu....incerc si varianta asta, s-o las un pic mai moale cu masuratul si insistenta la masa. Are 1 an si 9 luni. O fi bine, o fi rau.....vom vedea.
---------------------------------------------------------------------


Autor: Giana
Raspuns la: 14/05/2006 22:23:07
Mesaj:

Buna seara,mamici!Imi puteti trimite si mie acea carte in format electronic?Va rooog muuulttt!!!!
gianadedu@yahoo.com


Nicoleta si Mihai Alexandru (17.02.2005)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ninocikap spune:

dam sau nu suc de portocala la bebelasi?
---------------------------------------------------------------------


Autor: silvi_2005
Subiect: dam sau nu suc de portocala la bebelasi?
Trimis la: 11/05/2006 12:17:09
Mesaj:


Salutare tuturor, sunt mamica unui bebelas minunat de trei luni si jumatate si am auzit mai multe opinii privind administrarea sucului de portocale la bebelasi. Unii spun ca il dau de la 3 luni, alti medici recomanda sa nu se dea suc de portocale pana la 7 luni, sau chiar un an dupa opinia altor medici. Ei spun ca sucul de portocala este prea acid si ca exista riscul de gastrita la bebelasi daca este administrat asa de repede. Care este parerea voastra? Noi incepem incet incet cu suculetele si am vrea sa stim. Multumim anticipat,
Silvi si bebe Alain 19.01.2006

Raspunsuri:
---------------------------------------------------------------------


Autor: sanziana72
Raspuns la: 11/05/2006 12:52:04
Mesaj:

Eu i-am dat cate o lingurita de suc stors direct din clinul de portocala de pe la vreo 4-5 luni cand am inceput diversificarea. Dar nu pe stomacul gol, de preferinta dupa ce mancase cereale si nu in combinatie cu lapte.

Ea insa nu a fost niciodata inebunita dupa sucul de portocale, prefera portocalele.

Problema la ea este insa un intestin sensibil (mostenire de la tata) si ca urmare ii moaie foarte repede scaunul. Ii dau cand e mai constipata.
---------------------------------------------------------------------


Autor: Field_mouse
Raspuns la: 11/05/2006 12:55:09
Mesaj:

Am dat dupa 6 luni, putin cate putin, diluat cu apa, la inceput.
---------------------------------------------------------------------


Autor: sirimie
Raspuns la: 11/05/2006 13:27:33
Mesaj:

Eu zic ca poti sa mai astepti cu diversificarea pina la 4 luni fara probleme, si atunci sa incepi cu suc de morcov si de mar.

Eu i-am dat lui Vladut suc de portocala de pe la 7 luni si nu a fost nici o problema.
---------------------------------------------------------------------


Autor: Flaflo
Raspuns la: 11/05/2006 15:33:02
Mesaj:

Eu am inceput sa-i dau dupa 6 luni. Pina atunci: morcov, mar, para, piersica....
Sa cresteti mari si frumosi!
---------------------------------------------------------------------


Autor: roxanaz
Raspuns la: 11/05/2006 15:40:42
Mesaj:

alte 4 mesaje pe acelasi subiect:


Crisu23
membru incepator




Romania
Bucuresti
138 Posts
Trimis la - 11/05/2006 : 11:53:58
--------------------------------------------------------------------------------

Este bun de administrat bebeilor de la 4 luni in sus?
Intreb pentru ca parerile pediatrilor sunt impartite.
Eu ii dau fetitei mele de 4 luni suc de mar+morcov+porto, iat lamaie cand sugite, asa cum mi-a recomandat pediatrul.

sirimie
Eu.



Romania
Bucuresti
1566 Mesaje
Trimise - 11/05/2006 : 13:47:37
---------------------------------------------------------------------

Daca i-ai dat si nu a facut nici o reactie negativa, poti sa ii dai si in continuare fara probleme.



Alexa Ioana
membru matur




Romania
Cluj
634 Mesaje
Trimise - 11/05/2006 : 14:18:44
---------------------------------------------------------------------

eu stiu (lucru confirmat si de pediatru) ca lamaia, cel putin, nu e acida decat in combinatie cu o sursa de glucide (zahar, miere). iar sucul de portocale mi'a fost recomandat pt continutul f. mare de vitamina C (100 ml. suc portocale e echivalent cu o fiola de vit. C). plus ca la bebu meu chiar ii place...
fiecare face insa cum crede ca e mai bine pt puiutii lor.



asi
Blonda fericita


Romania
Cluj-Napoca
3453 Mesaje
Trimise - 11/05/2006 : 14:25:53
---------------------------------------------------------------------

La 4 luni e cam devreme sa-i dai portocala.Vezi sa nu faca diaree de la ea.
Sanatate multa!

Cand Dumnezeu inchide o usa , intotdeauna deschide o fereastra.
Evenimentele importante
Razvan



mihaela agh
membru incepator


Romania
Iasi
140 Mesaje
Trimise - 11/05/2006 : 15:16:53
---------------------------------------------------------------------

E cam devreme cred si eu pentru portocala si lamaie. Eu i-am dat abia pe la 7 luni si doar portocala. Iar mie, folosirea lamaii ca antidot la sughit mi se pare barbar, pentru ca de fapt ceea ce se produce e un fel de soc gustativ pentru bebe si toata acreala lamaii si grimasele involuntare il fac sa nu mai sughita. Eu am preferat intotdeauna sa-i dau ceai sau apa pentru sughit.
---------------------------------------------------------------------


Autor: mamagiuliei
Raspuns la: 11/05/2006 15:40:48
Mesaj:

Da, i-am dat, era singurul remediu impotriva constipatiei.

Parere personala din experienta mea.
---------------------------------------------------------------------


Autor: silvi_2005
Raspuns la: 11/05/2006 15:45:06
Mesaj:

Va multumesc pentru raspunsuri, cred ca o sa mai stau macar pana pe la 5-6 luni cu sucul de portocale. Mai bine mar si suc de morcov.
Silvi
---------------------------------------------------------------------


Autor: anca tanasica
Raspuns la: 11/05/2006 15:50:59
Mesaj:

pediatra mea mi.a zis ca sucul de porto sa.l aman pana dupa 1 an ca poate da gastrita...dar doar deoarece pitix nu era in nici un caz constipata (facea normal)...mi.a mai spus ca se da inainte de 1 an la bb constipati ca e cea mai rapida metoda de a.si regla scaunul...
---------------------------------------------------------------------


Autor: alina80
Raspuns la: 11/05/2006 16:15:07
Mesaj:

SILVI, eu de curand am intrebat asistenta pediatru si mi-a spus sa nu ii dau portocala ca e acida. Cred ca aceeasi chestie si cu lamaia. Mi-a zis sa ii dau mar, morcov, mandarina si kiwi.
---------------------------------------------------------------------


Autor: claudia24
Raspuns la: 11/05/2006 16:41:13
Mesaj:

Baietelul meu are aproape 5 luni, eu ii dau suc de morcovi si mere,iar din cand in cand adaug si putin suc de portocale la cel de mere si ii place.Nu am sa-i suc de portocale simplu decat dupa 6-7 luni,preventiv.Cred ca fiecare mamica trebuie sa faca cum e mai bine pt bebe ei.
---------------------------------------------------------------------


Autor: silvi_2005
Raspuns la: 11/05/2006 18:21:00
Mesaj:

Alina 80 de la ce varsta se poate da Kiwi oare? Are un continut de vitamina C foarte mare si e f bun la gust.
---------------------------------------------------------------------


Autor: ankalaura
Raspuns la: 11/05/2006 19:10:26
Mesaj:

Si noua ne-a recomandat pediatrul suc de portocale, inca de la 4 luni. Dar era iarna, si iarna portocalele sunt mai dulci.
Ne-a atras insa atentia ca daca el spune 2 picaturi, sau o lingurita, atata sa ii dam, si nu mai mult. Multi parinti sunt fericiti ca piciul plescaie, se bucura ca ii place, si ii mai dau o lingurita, si inca una :)...
---------------------------------------------------------------------


Autor: DanielaAB
Raspuns la: 11/05/2006 23:19:41
Mesaj:

Eu ii fac suc din mere, portocala,gref si lamaie, fetitei mele de 8 luni.Este insa prea devreme sa-i dai suc de la varsta asta(3luni jum).
---------------------------------------------------------------------


Autor: mate
Raspuns la: 12/05/2006 12:08:44
Mesaj:

Sucul de portocale se da dupa un an,portocala poate provoca alergii.
---------------------------------------------------------------------


Autor: IEPU
Raspuns la: 12/05/2006 14:01:00
Mesaj:

Eu am inceput sa ii dau de pe la 5 luni cand ii e sete. Ceai fara zahar nu a vrut niciodata si nici apa. Pregatesc suc dintr-o mandarina/portocala pentru intervalul 14:00-16:00 si inca o data pentru noapte.
---------------------------------------------------------------------


Autor: corap
Raspuns la: 12/05/2006 15:25:31
Mesaj:

kiwi??? io stiam ca-i interzis pana la 1 an - intra in aceeasi oala cu capsunile la alergii.
eu am citit o gramada de chestii despre sucuri de fructe la copii mici, si concluzia mea ar fi ca merg: pere, caise, prune la varste mici. si morcov (hi-hi, nu fructud de la morcov)
bineinteles ca eu am inceput cu porto (din cauza de constipatie, da' n-a avut efect), mar (foarte acid si balonant, de altfel - de ex eu nu pot sa mananc mere, ce Dumnezeu i-oi fi dat la pitic), si suc de morcov (de la pediatra citire)
deci, chestia cu fructele e cam la nimereala - tre sa le nimeresti p-alea compatibile cu puiu tau. si nu poti sa-ti dai seama niciodatA dak i-ai facut rau sau bine, ca efectele se produc in timp.... luuung
c& bbandrei-ardei
---------------------------------------------------------------------


Autor: Hermis
Raspuns la: 12/05/2006 15:40:22
Mesaj:

Medicul nostru pediatru, mi-a recomandat sa-i dau cel mult 40 ml/zi, si acestia daca se poate fractionati - 20 ml dupa pranz si iarasi 10 si 10 ml dupa alte mese. Bebe are 9 luni.
---------------------------------------------------------------------


Autor: silvi_2005
Raspuns la: 12/05/2006 19:19:18
Mesaj:

Kiwi da alergii la bebelasi? Pacat, ca are un continut f mare de vit C, eu o sa incep cu suc de morcov, mar si in continuare sa vedem ce mai apar de sezon, pere, piersici.
Mulumesc pentru raspunsuri,
---------------------------------------------------------------------


Autor: joker
Raspuns la: 12/05/2006 19:43:16
Mesaj:

am incercat sa ii dau dar nu ii place, nici macar diluat..ii mai amestec cate putin suc cu piureul de banane sau cu sucul de ananas...dar atat cat sa nu simta...
---------------------------------------------------------------------


Autor: Tino
Raspuns la: 12/05/2006 23:22:41
Mesaj:

"cate bordeie atatea obiceie".
si asta numai din cauza parerilor cam prea neadunate in privinta diversificarii.
eu am mers pe o opinie si i-am dat de la 3 luni si jum. am inceput cu 1 lingurita de suc de portocale pana la 10 apoi am crescut cu cate o ligurita de suc de morcov in combinatie cu cel de portocale si ulterior cu suc de mar.
acum copilul are 7 si jum. luni si bea fara probleme suc de portocala in amestec cu mar si morcov.
daca te iei dupa unii nici aer nu mai trebuie sa respiri pt. ca e poluat, nu?
sincer de pere, prune si caise la copii asa mici eu personal nu am auzit.
toate fructele au continut destul de ridicat de aciditate, asa ca fa si tu dupa cum iti recomanda medicul pediatru.
parerea mea e sa mergi pe o opinie, ca daca asculti la fiecare nu mai sti ce sa mai crezi.
pe vremea bunicii nu-si mai bateau atata capul si erau mai santosi ca noi.
---------------------------------------------------------------------


Autor: mariussimiuc
Raspuns la: 12/05/2006 23:49:16
Mesaj:

Portocala,banana,capsunile,kiwi...sunt fructe cu potential POSIBIL alergen.Poti incerca cate putin,sa vezi cum reactioneaza.
---------------------------------------------------------------------


Autor: JARMO
Raspuns la: 12/05/2006 23:51:23
Mesaj:

Baietelul meu are 4 luni jumate si desi ii place suculetul de portocale , il vomita . Asa ca, acum fac o pauza si voi incerca din nou pe la 5-6 luni .
---------------------------------------------------------------------


Autor: numeioana
Raspuns la: 13/05/2006 08:50:30
Mesaj:

Puteti da kiwi, insa fara semintele alea negre. Intr-adevar, are f multa vit C. Si da, banana e alergen, insa cei mai multi copii o tolereaza f bine.
---------------------------------------------------------------------


Autor: silvi_2005
Raspuns la: 14/05/2006 21:51:02
Mesaj:

Cred ca pana la urma solutia e sa incerci putin cate putin sa introduci cat mai multe fructe in alimentatie si sa vazi cum reactioneaza bebelasul. Eu nu am avut succes cu sucul de morcov si m-am oprit deocamdata. O sa incerc peste cateva zile din nou si apoi voi continua cu suc de mar. Sa vedem cum reactioneaza bebelasul meu, ai dreptate Tino cand eram noi mici nu se mai stresa nimeni atat de mult cu noi si am crescut sanatosi dar acum cu atatea informatii, cu atea fructe si atatia pediatri te cam zapacesti de cap. Fiecare incearca sa faca in asa fel incat bebelasului sa-i fie cel mai bine, pana cand invata el sa ne spuna ce-i place. Multumesc mult pentru sfaturi
---------------------------------------------------------------------


Autor: impreuna
Raspuns la: 14/05/2006 22:22:51
Mesaj:

Pediatra ma sfatuia sa-i dau portocala de la 2 luni jumate
Eu mi-am ascultat instinctul si i-am dat abia la 6 luni cand am inceput diversificarea. Am fost multumita de rezultat
---------------------------------------------------------------------


Nicoleta si Mihai Alexandru (17.02.2005)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ninocikap spune:

suculetul de fructe, de la ce varsta?
---------------------------------------------------------------------


Autor: bqb
Subiect: suculetul de fructe, de la ce varsta?
Trimis la: 09/05/2006 18:25:13
Mesaj:


Avem un baietel de aproape 1 luna si jumatate. Stie cineva de la ce varsta se poate da unui bebe suculet de portocala sau de morcov?

Raspunsuri:
---------------------------------------------------------------------


Autor: Bebe Beca
Raspuns la: 09/05/2006 18:45:06
Mesaj:

3 sau 4 luni, parca.
---------------------------------------------------------------------


Autor: lori99ursu
Raspuns la: 09/05/2006 19:07:44
Mesaj:

Eu am inceput sa-i dau la 5 luni jumatate - suc de portocale.
---------------------------------------------------------------------


Autor: anca tanasica
Raspuns la: 09/05/2006 19:34:59
Mesaj:

dc alaptezi, diversificarea se incepe dupa 6 luni, dc dai lapte praf, dupa 4 luni...

sucul se da de morcov plus mar...dar nu din prima...se da o lingurita morcov, a doua zi 2 lingurite suc morcov...etc dupa 1 sapt.poti introduce si mar in combinatie, dar tot cate putin...

sucul de portocale nu se da pana la 1 an pentru ca poate da gastrita la bb...se da doar dc are pb.cu constipatia...dar si atunci f,putin...
---------------------------------------------------------------------


Autor: aime
Raspuns la: 09/05/2006 19:41:41
Mesaj:


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Originally posted by anca tanasica

dc alaptezi, diversificarea se incepe dupa 6 luni, dc dai lapte praf, dupa 4 luni...

sucul se da de morcov plus mar...dar nu din prima...se da o lingurita morcov, a doua zi 2 lingurite suc morcov...etc dupa 1 sapt.poti introduce si mar in combinatie, dar tot cate putin...

sucul de portocale nu se da pana la 1 an pentru ca poate da gastrita la bb...se da doar dc are pb.cu constipatia...dar si atunci f,putin...
--------------------------------------------------------------------



Eu i-am dat asa cum zice anca, morcov si mar, doar ca pe la 7 luni am inceput si cu o felie de portocala in suc, apoi 2, incet incet i-am introdus o portocala, n-am avut probleme, nu e obligatoriu. Acum bea si suc de grepfruit si de mandarine, de miniole, dar are 1.6 ani.
sa creasca mare si sanatos puiul!
---------------------------------------------------------------------


Autor: micovschi_dn
Raspuns la: 09/05/2006 20:11:40
Mesaj:

Cum ti-au mai spus si inaintea mea,sucul se poate incepe cam pe la 4 --5 luni daca alaptezi(eu i-am dat la bb al meu lapte praf cam de pe la 3 luni si de la 3 luni si jumaate am inceput cu sucul).Prima oara incepi cu sucul de morcovi, o linguritza, a2a zi 3 linguritze, a3a zi 3...etc pana la o saptamana, apoi o ieie la fel cu cel de mere, tot o saptamana, si pe urma le combini.,in functie de cum va prefera bb.Vezi sa nu te sperii ca marul e putzin laxativ.Dupa ce s-a obisnuit copilul cu acest suc, poti sa incepi sa-i pui in el ,dar tot asa cu cate o linguriza,suc de portocale si eu ii puneam si gref(al meu la 6 luni beea deja un amestec de mporcov,mar,portocala,gref si chivi).tot ce ii introduci nou trebuie sa ai grija sa nu cumva sa faca alergie, sa nu-i introduci mai multe alimente deodata
succes
---------------------------------------------------------------------


Autor: she_wolf
Raspuns la: 09/05/2006 22:51:16
Mesaj:

In jur de 4 luni daca e pe formula sau mai tarziu daca-l alaptezi. Eu i-am dat la inceput de mar, apoi de morcov (in amestec cu cel de mar), iar de portocale i-am dat spre 7 luni, dar nu simplu ci in piureul de fructe, cu mar, banana si 1-2 lingurite de cereale instant.
---------------------------------------------------------------------


Autor: ancutzathree
Raspuns la: 10/05/2006 08:37:41
Mesaj:

daca e pe formula la 4-5 luni iar daca e alaptat la 6 luni...
---------------------------------------------------------------------


Autor: tomasa
Raspuns la: 10/05/2006 10:06:49
Mesaj:

In nici un caz sub varsta de 4 luni. Ideal ar fi dupa 6 luni, indiferent ca este alaptat natural, mixt sau artificial, noile formule de lapte praf fiind complete si asemanandu-se foarte mult laptelui de mama. Astea sunt noile recomandari in domeniu.
Aveti timp...
---------------------------------------------------------------------


Autor: daniella4
Raspuns la: 10/05/2006 10:21:35
Mesaj:

Cam dupa 4-5 luni poti sa-i dai suc de morcovi.
---------------------------------------------------------------------


Autor: Tino
Raspuns la: 10/05/2006 15:07:25
Mesaj:

de la 3 luni si jumatate ni s-a recomandat noua. am trecut treptat de la 3 lingurite/zi de suc de portocala la o mixtura de portocala, mar si morcov.
---------------------------------------------------------------------


Autor: sirimie
Raspuns la: 10/05/2006 15:24:18
Mesaj:


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Originally posted by anca tanasica

dc alaptezi, diversificarea se incepe dupa 6 luni, dc dai lapte praf, dupa 4 luni...
---------------------------------------------------------------------



Subscriu.
Cel mai bine il intrebi pe doctorul tau.
Eu i-am dat suc de morcov pe la 5 luni si suc de portocala pe la 6-7 luni.
---------------------------------------------------------------------


Autor: micalondra
Raspuns la: 10/05/2006 22:16:35
Mesaj:

Eu am inceput pe la 4 luni si jumatate dar, fiindca nu a baut separat sucul de mar iar cel de morcov nici atat, le-am combinat, iar de pe la 5 luni ii dau zilnic suc dintr-un morcov, o portocala si 1-2 mere si avem 10 luni si jumatate acum! Si nu am indulcit deloc sucul, ca de altfel nici ceaiul.
---------------------------------------------------------------------


Autor: roxana1974
Raspuns la: 10/05/2006 22:42:26
Mesaj:


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Originally posted by sirimie


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Originally posted by anca tanasica

dc alaptezi, diversificarea se incepe dupa 6 luni, dc dai lapte praf, dupa 4 luni...
---------------------------------------------------------------------


Subscriu.
Cel mai bine il intrebi pe doctorul tau.
Eu i-am dat suc de morcov pe la 5 luni si suc de portocala pe la 6-7 luni.
---------------------------------------------------------------------


exact! in plus, se incepe cu morcov si mar, nicidecum cu portocale. nu e neaparat sa pateasca ceva daca ia suc de portocale prea repede, insa riscul de gastrita e real la varsta aia... portocala ... dupa 7 luni...
---------------------------------------------------------------------


Autor: Noki_Lara
Raspuns la: 10/05/2006 23:20:43
Mesaj:

Noi am inceput la 4 luni si 3 saptamani, cu sucul de mar. Alaptata fiind micutza mea.
Nici noua nu ni s-a recomandat cel de porto. Este cunoscut faptl ca da diaree si eritem fesier. de-aia se recomand la bebelacii cu constipatie. Dar marul si morcovul sunt clasice.
---------------------------------------------------------------------


Autor: oana cretu
Raspuns la: 11/05/2006 14:48:01
Mesaj:

Eu am inceput sa ii dau pe la 6 luni.
---------------------------------------------------------------------


Autor: mihaela agh
Raspuns la: 11/05/2006 15:07:37
Mesaj:

Eu am inceput la 4 luni si jumatate cu suc de mar si morcov, portocala pe la 7 luni. La varste asa mici nu au nevoie de sucuri, organismul lor isi ia tot necesarul vitaminic si nutritiv din lapte, asa ca nu-i faci nici un serviciu dandu-i sucuri de fructe acum, Parerea mea e sa mai astepti macar pana pe la 4-5 luni.
---------------------------------------------------------------------


Autor: lori99ursu
Raspuns la: 11/05/2006 16:08:47
Mesaj:


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Originally posted by lori99ursu

Eu am inceput sa-i dau la 5 luni jumatate - suc de portocale.
---------------------------------------------------------------------



Scuze, m-a luat gura pe dinainte. Tb sa ma corectez, am inceput cu suc de morcov, iar su cul de portocale abia pe la 7 luni.
---------------------------------------------------------------------


Autor: Tino
Raspuns la: 13/05/2006 00:04:45
Mesaj:

scuze, cred ca eram obosita.
am inceput cu 1 lingurtia de suc si am crescut pana la 10. apoi am introdus sucul de morcov in combinatie cu cel de portocala adica 10 de portocala + 1 de morcov si tot asa, dupa care am introdus marul.
eu am urmat sfatul medicului si pana la urma noi schimbam aici opinniile unor medici.
parerile medicilor nu sunt prea "adunate" in domeniu. ai sa vezi!
eu am mers pe o opinie si cred ca nu am gresit.
si marul si portocala sunt acide, asa ca e mai bine sa discuti cu pediatrul copilului.
---------------------------------------------------------------------


Autor: Fulga
Raspuns la: 13/05/2006 09:21:48
Mesaj:

Mie mi-a recomandat doctorita sa-i dau de la o luna jumate suc de mar, astfel incat la 2 luni sa bea 20 ml. M-am framantat, am intrebat peste tot si nu i/am dat. Mi s/a parut prea devreme. De la 2 luni ma presa sa/i dau un centimetru de banana...
I/am dat la 3 luni suc de mar (putin la inceput), apoi, dupa vreo 2 saptamani, am adaugat o lingurita de suc de morcov. Acum, la 4 luni, bea suc dintr-un mar si un morcov.
D/na doc. zicea ca ordinea e mar, portocala, morcov. Al meu s/a strambat rau la portocale, inca de la prima picatura. In plus, face rosu la fundulet, asa ca am renuntat la ea.
La 3 luni jumate am incercat cu un centimetru de banana fiarta in coaja (cica amidonul nepreparat termic e greu de digerat pentru bebei). A eliminat banana nedigerata si am renuntat la banana.
De la 4 luni o sa-i dau supa strecurata.
Sper sa te fi ajutat cu ceva.
---------------------------------------------------------------------


Nicoleta si Mihai Alexandru (17.02.2005)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ninocikap spune:

diversificarea?de cand?
---------------------------------------------------------------------


Autor: tcelen
Subiect: diversificarea?de cand?
Trimis la: 13/05/2006 22:26:30
Mesaj:


fetelor,am auzit atatea pareri despre diversificarea asta,ca numai stiu ce sa mai cred,moaca mea are aproape patru luni si eu as vrea sa-i dau mai multe sa pape,dar numai stiu ce ca am uitat de la baiat,sunt aproape 8 ani!
deci fetele care au bebei mai mari,HELP!!!

eu deja am inceput sa-i dau cereale,supica si am incercat banana+mar dar vad ca nu prea ii place,as vrea sa-i dau si cate putin de iaurt o data la doua zile,danonino,ce parere aveti?

multumesc mult!!!!!si pupici la toti bebeii

Raspunsuri:

---------------------------------------------------------------------


Autor: niko31
Raspuns la: 13/05/2006 22:45:19
Mesaj:

dar dupa cum scrii deja ai inceout diversificarea...eu insa nu iti recomand danonino, mai bine ii dai oiaurt de la mili, campofrio sau altceva9am citit despre danonino ca nu e chiar asa de bun pe cat de multa reclama i se face-eu am un baiat de 11 luni, dar i-am dat numai iaurt de la mili-cel care are grasime mai mica).Cat despre banana, eu zic ca la 4 luni e inca prea repede, vezi ca in primul rand are samburi care trebuiesc inlaturati iar apoi banana e un aliment destul de greu...
pofta mare
---------------------------------------------------------------------


Autor: Mirela72
Raspuns la: 13/05/2006 22:46:06
Mesaj:

Eu stiu ca in nici un caz inainte de 4 luni nu trebuie inceputa diversificarea. Daca bebele papa titi abia dupa 6 luni se incepe, iar daca bea lapte praf- dupa 4-4.5 luni si atunci, incet - incet, cate un aliment o data, in prima zi o lingurita, a doua zi doua, etc.
Ai grija, cam multe ai incercat deja si bebe n-are nici 4 luni, sa nu-i faca rau la burtica.
Cu fetita mea am inceput treptat pe la 4 luni dar cu adevarat a inceput sa manance si altceva abia dupa 6 luni, pana atunci s-a obisnuit cu lingurita, a acceptat-o foarte greu. Noi am inceput diversificarea la indicatia medicului cu suc de morcov si apoi cu suc de mar, pe la 6 luni abia a mancat pulpa de fruct, apoi incet am introdus carnita si legumele, Danonino nu i-am dat mai repede de 8 luni.
---------------------------------------------------------------------


Autor: AB
Raspuns la: 13/05/2006 22:57:18
Mesaj:

Ca Mirelazic si io..las-o balta ca-i prea devreme!
---------------------------------------------------------------------


Autor: sirimie
Raspuns la: 13/05/2006 23:18:36
Mesaj:

Eu i-am dat iaurt prima oara pe la 7 luni. Doctorul meu mi-a spus ca multi copii fac diaree de la Danonino, nu i-am dat decit iaurt simplu pina acum.
---------------------------------------------------------------------


Autor: oana cretu
Raspuns la: 14/05/2006 00:21:28
Mesaj:

Aici nu se recomanda diversificarea inainte de 6 luni, nu este ca in tara, unde am inteles ca la 4 luni se incepe.
---------------------------------------------------------------------


Autor: corbioana
Raspuns la: 14/05/2006 08:23:32
Mesaj:

Daca ai inceput cu mar deja (banana dupa parerea mea las-o clar la o parte pana mult mai tarziu poate fi alergena si e tare greu digerabila pt un stomacel de 4 luni), poti sa-i dai cateva lingurite de piure de mar sau 20 ml de suc de mar, cu asta a inceput eu, de fapt cu morcov si apoi cu mar dar nu e o ordine obligatorie. Insa e devreme, si altceva nu e cazul sa=i dai inca. Danonino in nici un caz! Multa bafta!!!
---------------------------------------------------------------------


Autor: Darria
Raspuns la: 14/05/2006 09:35:10
Mesaj:

Cristina, pe langa ce ti-au spus mamicile pt. diversificare poti sa o rogi pe Carmen(nick: otis 41), pe pm, sa-ti trimita carticica pt. bebei.
---------------------------------------------------------------------


Autor: lori99ursu
Raspuns la: 14/05/2006 10:38:56
Mesaj:

Daca bb papa tzitzi, e clar ca diversificarea tb inceputa pe la 6 luni. Daca papa lapte formula poti sa incepi mai devreme, pe la 5 luni. Eu i-am introdus prima data sucul de fructe ( morcov, apoi mar si mai tarziu portocala). Banana am introdus-o pe la 7-8 luni. Daca se incepe cu un fruct/aliment nou, se ofera la inceput o cantitate mica. Se creste treptat cantitatea si se da acelasi fruct/aliment timp de 4-5 zile. Dupa ce se stabileste toleranta fata de noul fruct/alim., acesta poate fi dat alternativ cu altele date anterior.Nu sunt recomandate prunele, pepenii, capsunele, ciresele, deoarece pot declansa dureri abdominale si/sau diaree sau urticarie (capsuni, kiwi).La sf lunii a 5-a (daca bb papa formula), poti sa introduci supa(pireul) de zarzavat/legume, astea aduc vitamine, saruri minerale si fibre. La fel, treptat pt a stabili toleranta. Eu am inceput cu supa de morcov, pastarnac si cartof. Unele mamici nu introduc cartoful la inceput, dar bb-ul meu avea probleme cu constipatia. Dupa ce in decurs de 1-2 sapt primeste supa/pireul de zarzavat(radacinoase), poti sa introduci carnita de pasare. Dupa o sapt galbenus de ou(la inceput numai un sfert, se creste cantit treptat), in ziua in care nu-i dai carne. Se recomanda de 2-3 ori pe sapt galb de ou. Albusul mai tarziu, pt ca poate fi alergic.

Scuza-mi lalaiala, dar sper ca m-am facut inteleasa. Oricum, totul se face treptat, nu introduci mai multe alimente deodata, pt a stabili toleranta la ele.
---------------------------------------------------------------------


Autor: tcelen
Raspuns la: 14/05/2006 11:07:02
Mesaj:

multumesc ptr sfaturi fetele!
banana oricum nu-i mai dau ca nu-i place si nu vreau s-o fortez,nici marul nu-i prea place,asa ca am ramas doar cu cerealele cu lapte si supita!
vroiam sa stiu ce altceva pot sa-i mai dau?!?

nu-i dau san ca nu mai am ci lapte praf MILUMIL
---------------------------------------------------------------------


Autor: tcelen
Raspuns la: 14/05/2006 11:12:55
Mesaj:

multumesc mult LORI99URSU,nu te-ai lalalit ci ai incercat sa-mi explici cu rabdare ce si cum,eu i-am bagat mai devreme supita si vad ca acceptat-o foarte bine si cerealele la fel,face caca cam la fiecare pampers cum trebuie si nu o doare burtica,cu fructele o sa o las pe mai tarziu!
---------------------------------------------------------------------


Autor: joker
Raspuns la: 14/05/2006 12:32:57
Mesaj:

Buna..sfatul meu ar fi sa incerci sa eviti fructele cu un potential alergen crescut, pentru ca e micuta inca bebelusa....ma refer la banana...Iar in legatura cu iaurtul..de ce nu incerci sa ii faci in casa...

tehnic, diversofocarea incepe la 4 sau 6 luni dar sunt o serie de factori cunoscuti de voi si de pediatru care ar putea duce la introducerea mai devreme sau mai tarziu a alimentelor...

Multa sanatate si un bebe frumos si sanatos
---------------------------------------------------------------------


Autor: roxi23
Raspuns la: 14/05/2006 12:49:30
Mesaj:

In nici un caz iaurt si banana. si nici citrice!
dupa 4 luni se incepe pseudodiversificarea! adica maxim 30 ml suc pe zi proaspat...de mere, apoi caise, piersici etc... ii poti da si supa clara de legume dar cate putina...nu inlocui inca masa de lapte...
ii poti da si cereale dupa 4 luni. cam atat
abia de la 6 luni incepe diversificarea propiu-zisa
nu ai d ce sa te grabesti, ca mai rau ii faci! isi ia din lapte necesarul zilnic, stai linistita!
---------------------------------------------------------------------


Autor: KRMINA80
Raspuns la: 16/05/2006 12:31:31
Mesaj:

NU SUNT DE ACORD CU IAURTUL DANONINO ,FETITA MEA S-A INTOXICAT DE LA ACEST IAURT. DE LA ASISTENTA SEFA DE LA CRESA UNDE AM FETITA AM AFLAT CA ACEST IAURT ESTE VECHI , ADICA CEI DE LA DANONE FAC IN CANTITATI MARI PRODUSE DANONE , NU SE VIND ,IAR DUPA CE EXPIRA TERMENUL DE VALABILITATE IL SCHIMBA, ADICA IL STANTAEZA CU ALTA DATA DUPA CARE IL SCOT DIN NOU PE PIATA LA VANZARE. IN CONCLUZIE TE SFATUIESC SA NU II DAI LUI BEBE ASA CEVA.
---------------------------------------------------------------------


Autor: lori99ursu
Raspuns la: 17/05/2006 17:24:33
Mesaj:

quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Originally posted by KRMINA80

... DUPA CE EXPIRA TERMENUL DE VALABILITATE IL SCHIMBA, ADICA IL STANTAEZA CU ALTA DATA DUPA CARE IL SCOT DIN NOU PE PIATA LA VANZARE. IN CONCLUZIE TE SFATUIESC SA NU II DAI LUI BEBE ASA CEVA.
--------------------------------------------------------------------------------



Sunt de acord! Valabil si in cazul multor sucuri din comert!

---------------------------------------------------------------------

Nicoleta si Mihai Alexandru (17.02.2005)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ninocikap spune:

La ce varsta se poate da peste la bb?

---------------------------------------------------------------------


Autor: adinell
Subiect: La ce varsta se poate da peste la bb?
Trimis la: 20/05/2006 23:51:39
Mesaj:


As vrea sa stiu de la ce varsta pot sa dau peste la Andrei? El are opt luni de zile. Nu i-am dat pana acum si de aceea va intreb ca nu stiu cand(peste cat timp),sa ii dau...
Multumesc mult de raspunsuri.

Adinella

Raspunsuri:

---------------------------------------------------------------------


Autor: neliana
Raspuns la: 21/05/2006 00:37:12
Mesaj:

Oanei i-am dat peste cand a inceput sa manace carnita.ii tocam si dupa incercam a mine in gura sa nu aibe oase(stiu ca nu e prea igienic,dar daca ei ii placea pestele)si i dadeam sa manace.
Auzisem de la babe ca nu trebuie sa dam la copii peste pana nu vorbeste chipurile ca ar vorbi mai tarziu sau pocit,nu este asa cel putin la noi nu a fost asa.
Ea a mnacat peste cam pe la 7-8 luni Merluciu daca gaseste.este un peste care nu are oase mici decat mari,totusi trebuie incercat cat mai cu atentie se mai poate strecura vreun oscior.

SA AVETI POFTA CA E TARE BUN SI SANATOS
---------------------------------------------------------------------


Autor: AB
Raspuns la: 21/05/2006 00:59:36
Mesaj:

o data cu carnea 7-8 luni
---------------------------------------------------------------------


Autor: bubu05
Raspuns la: 21/05/2006 01:22:30
Mesaj:

Noua ne-a recomandat pediatra dupa 10 luni, cica are si asta factor alergen ...asa ca eu i-am dat dupa 10 luni.
---------------------------------------------------------------------


Autor: Dana_ch
Raspuns la: 21/05/2006 01:45:34
Mesaj:


Adinela unii medici recomanda pestele dupa 12 luni altii dupa 7-8 luni,eu cred ca poti sa incerci sa-i dai putin sa vezi cum reactioneaza.
---------------------------------------------------------------------


Autor: amarantina
Raspuns la: 21/05/2006 02:25:50
Mesaj:

Eu i-am dat de la 9 luni, dar numai fiert si facut la robot cu legumele care-i placeau. Peste simplu nu manca, se stramba.
---------------------------------------------------------------------


Autor: Monica-Elena
Raspuns la: 21/05/2006 08:00:11
Mesaj:

Eu i-am dat lui Mihnea de la 8 luni. Important este sa ii dai peste alb(adica nu somon si chestii d eastea) in rest poti incerca oric epeste. Mihnea mananca cu placere biban ptr ca are carne adulce si salau. Nu ii place codul.
Noi il mancam cu legume sau cu brocoli.
Pofta buna!

Monica mamica unui globulet de aur - Mihnea-Gabriel
Esentele tari se tin in sticlute mici.
---------------------------------------------------------------------


Autor: Ioana75
Raspuns la: 21/05/2006 09:00:40
Mesaj:

Pediatra noastra recomanda introducerea pestelui la 8 luni, dar i-am dat pe la 8 luni jumate. Noi mincam de la Nestle; la inceput nu i-a placut, ca orice mincare noua, dar acum il maninca.
---------------------------------------------------------------------


Autor: Freia
Raspuns la: 21/05/2006 09:35:59
Mesaj:

5-6 luni peste slab, salau a inceput sa pape fimea.
---------------------------------------------------------------------


Autor: roxana1974
Raspuns la: 21/05/2006 09:49:09
Mesaj:

pediatrii in general recomanda pestele oceanic, de pe la 7 luni...
---------------------------------------------------------------------


Autor: Flaflo
Raspuns la: 21/05/2006 10:24:29
Mesaj:

Eu i-am dat la 7 luni jumate si il maninca cu placere!
---------------------------------------------------------------------


Autor: inapopescu
Raspuns la: 21/05/2006 11:32:17
Mesaj:

Eu i-am dat lui Andrei file de cod pe la 9 luni
---------------------------------------------------------------------


Autor: anis
Raspuns la: 21/05/2006 13:23:05
Mesaj:

De la 8 luni ni s-a spus.File de salau si pastrav f rar.Cealalta carne,pui ,vita de la 7luni.
---------------------------------------------------------------------


Autor: joker
Raspuns la: 21/05/2006 15:34:45
Mesaj:

Peste slab si alb, de preferinta, daca nu ai istoric de alergii in familie, de la momentul in care incepe sa pape carnita...7-8 luni, deci...daca il iei din magazin incearca sa il iei proaspat, nu congelat....parerea mea
---------------------------------------------------------------------


Autor: DanielaAB
Raspuns la: 21/05/2006 20:24:04
Mesaj:

Puteti sa-mi spuneti in combinatie(si cat) cu ce dati pestele la bb si cum il preparati?
Multumesc,Daniela
---------------------------------------------------------------------


Autor: claujro
Raspuns la: 22/05/2006 09:16:08
Mesaj:

Ai mei au papat peste de pe la 7-8 luni (cam 5 lingurite aproximativ) in combinatie cu piure de legume si cateva picatruri de zeama de lamaie.
---------------------------------------------------------------------


Autor: claujro
Raspuns la: 22/05/2006 09:17:12
Mesaj:

Acum la 2,5 ani Matei il manaca facut la gratar.

Succes!

PS. Noi am avut o perioada in care l-a refuzat cu inversunare!
---------------------------------------------------------------------


Autor: adinell
Raspuns la: 22/05/2006 12:07:33
Mesaj:

Multumesc mult pt. raspunsuri, sunt fericita ca pot sa ii dau ca deja nu mai cumpar carne de pui, mi-e teama de aviara...
---------------------------------------------------------------------


Autor: sunt_mamica
Raspuns la: 22/05/2006 13:18:51
Mesaj:

eu ii dau ilincai peste de la 7 luni(acu are 9 luni)fiert,la cuptor sau la gratar cu legume.pediatra ne-a recomandat pestele cu carne alba si proaspat.nu-i dau niciodata peste congelat din comert,ci cumpar peste viu pe care il fac pachetele mici si il bag la congelator.
---------------------------------------------------------------------


Autor: mary_ary
Raspuns la: 22/05/2006 14:02:20
Mesaj:

Adinella, eu i-am dat pe la 6 luni. I-am introdus dupa carnea de pui (piept) si dupa ficatel. Atentie ce peste!!!!!! Eu am patit-o: i-am cumparat file de merluciu, care era plin de oase foarte mici. A trebuit sa-i cumpar de la supermarket file de peste fara pic de oase pentru bb mic. Exact asa m-am exprimat si am primit un file super bun pe care gogoasa mea il adora. Il cumpar proaspat, il proportionez si il invelesc in folii de al pe care le bag la congelator. Il dau cu legume, dar mi-a spus cineva ca pot sa-i dau si cu mamaliga.
---------------------------------------------------------------------


Autor: eli26
Raspuns la: 22/05/2006 18:30:29
Mesaj:

Eu iam dat fetitei de la 7 luni,cumparam mancarea gata preparata la borcanele,si majoritatea preparatelor aveau si peste, numai bine
---------------------------------------------------------------------


Autor: mariana_1976
Raspuns la: 22/05/2006 18:43:13
Mesaj:

Aici se da de la 5-6 luni in sus,dar peste slab,fara oase.Daca se observa reactii alergice sau in familie exista alergii din astea,se prefera sa se renunte pina la virsta de 1 an.
numai bine
---------------------------------------------------------------------


Autor: adinell
Raspuns la: 22/05/2006 23:40:03
Mesaj:

Mai fetelor, dar de unde se cumpara peste viu? Ala congelat ce are? Eu sunt mai batuta in cap, spuneti-mi ca sa ma descurc, adica ala de l-am cumparat congelat il manc eu cu sotul iar la bb trebuie sa ma duc dupa un alt fel de peste ,... sa nu fie congelat... In Billa, sau Trident o fi peste viu? Se vede ca sunt "pe langa"...
---------------------------------------------------------------------


Autor: mary_ary
Raspuns la: 23/05/2006 11:26:47
Mesaj:

Nu cred ca vei gasi la Billa. Cel putin in Timisoara nu este decat congelat. In METRO sigur gasesti.
---------------------------------------------------------------------


Autor: ligeea
Raspuns la: 23/05/2006 13:25:19
Mesaj:

Eu i-am dat de pe la 1 an. Vreau sa spun ca nici o carnita nu-i place asa mult ca pestele . Acum ca e mai maricel - are 2 ani si 8 luni i-am dat si prajit n ulei de masline ,si ciorba de peste , si la cuptor. O reteta buna de pici am postat la bucatarie in titlul cu pescaresti. E ca ciorba de pui a la grec dar cu peste .
Incearca sa i-l dai in asa fel incat sa simta gustul de peste ,nu ascunde gustul in alte mancaruri , nu iese bun. Dca ai rabdare cu dezosatul poti sa incerci dupa un an si pastravul .Pestele alb e in general mai fad la gust . Ca sa-i placa pune-i la fiert o frunza de dafin , legume si putin ulei de masline . Daca-i place poti sa-i pui si lamaie . Eu i-am dat intotdeauna numai peste proaspat sau luat de noi din Delta si congelat. Nu-i dau peste congelat de mine mai vechi de 1 luna .
---------------------------------------------------------------------


Autor: grasulici
Raspuns la: 25/05/2006 16:20:22
Mesaj:

pediatrul nostru ne-a recomandat pestele de la varsta de un an. despre peste se spun in general numai lucuri bune. noi consumam peste aproape saptamanal pregatit in diferite moduri. ce nu se stie prea mult despre acest aliment este ca el contine si mercur (mai ales pestele oceanic). intamplator am asistat la un experiment intr-un laborator de biochimie unde s-a determinat continutul de mercur dintr-un peste. m-am mai linistit cand rezultatul a indicat o cantitate de mercur mai mica decat limita maxima admisa. asa ca si in cazul consumului de peste este binevenita o "moderatie" (atat din punct de vedere al cantitatii si frecventei, cat si varstei copilului )la fel ca si pentru majoritatea alimentelor. sa fiti sanatosi!
---------------------------------------------------------------------


Autor: laura72
Raspuns la: 26/05/2006 02:03:23
Mesaj:

Pestele se introduce de la 7,5 luni.Sa fie proaspat si alb salau sau stiuca.se taie pestele in bucati late de 3 cm se fierbe in apa si se scot oasele (coastele si cele de la sira spinarii.se dau 50 g in combinatie cu cartof si morcov.poti sa-l stropesti cu putina zeama de lamaie.eu fac asa mai ales cand e la sfarsit si nu mai vrea,cu lamaie papa tot.Probabil zice ca e altceva.
---------------------------------------------------------------------


Autor: Creola
Raspuns la: 26/05/2006 08:42:41
Mesaj:

Si eu tot pe la 7 luni jumate am introdus pestele.Deocamdata folosesc aceasi reteta ca a Laurei72!
Pofta mare
---------------------------------------------------------------------


Autor: laura72
Raspuns la: 26/05/2006 23:12:51
Mesaj:

Adinel, poti sa-i dai si carne de vita si ficat de vita sau pui.carnea sa fie de animal matur gaina sau vita caci nu are alergeni si contine mai mult fier.la masa cu carne dai si suc de fructe sau un fruct crud care contin vit .c si fixeaza fierul,prevenind anemia.
---------------------------------------------------------------------


Autor: elena_oona
Raspuns la: 27/05/2006 16:49:48
Mesaj:

Fetita mea are 1 an si 7 luni si nu i-am dat nici o data peste.Medicii de aici sfatuiesc sa se dea peste la copii cel putin la 2 ani sau mai bine dupa 3 ani.Or fii aici mai paranoici??? ei zic ca nu e bine sa dai peste pt ca in reactie cu laptele pot aparea alergii si chiar o auto otravire a organismului.Mie mi-a fost frica sa-i dau , asa ca nu i-am dat nici un fel de peste -fructe de mare , pana acuma.
Poate ca o sa radeti de mine acuma, nici nu va invinovatzesc dar asa cred toti oamenii pe aici.O fii adevarat sau nu, nu stiu.Dar daca copii vostrii nu au patit nimic si au mancat peste de la 7-8 luni ,ma surprinde acum faptul ca medicii de aici recomanda pestele dupa 2 ani.
M-am ametit de cap acum.Atatea prostii pe capul lor.Inainte mancau oamenii de toate si traiau peste 100 de ani, acuma murim la 40 de ani de cancer.
---------------------------------------------------------------------


Autor: Natasa
Raspuns la: 27/05/2006 17:34:49
Mesaj:

Eu i-am dat peste de la 7 luni, salau, pastrav, stiuca si mai tirziu caras (are carnea mai dulce si ii place mai mult). acum are un an jumate si ii dau la gratar, pina la un an i l-am fiert. Dupa parerea mea e cea mai sanatoasa carne, nu numai pentru ei ci si pentru noi. Din pacate, in Romania pestele e putin, scump si de cele mai multe ori congelat!
Elena, da-i linistita peste, nu-i mai baga in seama! Ei ce recomanda acolo? Pastrama de oaie? :)
---------------------------------------------------------------------


Autor: elena_oona
Raspuns la: 27/05/2006 20:33:48
Mesaj:

Natasa crede-ma ca sunt de 3 ani aici si nu am mancat nici macar o data carne de oaie,si am noroc, ca nici nu-mi place

Aici de obicei musulmanii mananca carne de oaie si crede-ma ca nu mai mult decat in romania.Se consuma insa ft mult carnea de vita si peste.

Mersi de sfat!
Adevarul e ca aici cred foarteeeeeeeeeeeeeeeee mult in superstitii.Prostie curata!
---------------------------------------------------------------------


Autor: babitza
Raspuns la: 27/05/2006 21:02:07
Mesaj:

pediatra noastra ne-a recomandat pestele de la 7 luni.


pofta mare si sa fiti sanatosi....va doreste mariuca
---------------------------------------------------------------------


Nicoleta si Mihai Alexandru (17.02.2005)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ninocikap spune:

capsuni de la cate luni?

---------------------------------------------------------------------


Autor: ancutzathree
Subiect: capsuni de la cate luni?
Trimis la: 28/05/2006 08:58:01
Mesaj:


alex are 10 luni...inca nu i-am dat capsuni si ma gandeam daca si cand as putea incepe sa-i dau...avand in vedere ca au un factor alergen mare nu stiu care ar fi varsta potrivita...cu cat mai tarziu cu atat mai bine?
voi cand le-atzi dat prima oara?

Raspunsuri:


---------------------------------------------------------------------


Autor: roxana1974
Raspuns la: 28/05/2006 09:18:33
Mesaj:

teoretic de la un an, dar acum sincer, fiindca ai avea prea mult de asteptat pana la anul, iar copilul e marisor, eu in locul tau as incerca cu o jumatate de capusna sau o capsuna si sa vad cum reactioneaza, cam asa am facut si eu cu Serban, tot 10 luni avea anul trecut in mai...
---------------------------------------------------------------------


Autor: asi
Raspuns la: 28/05/2006 09:26:23
Mesaj:

Paza buna trece primejdia rea.
Daca copilul e sensibil mai bine amana daca nu incearca dar cu putin.
---------------------------------------------------------------------


Autor: aissa
Raspuns la: 28/05/2006 09:35:49
Mesaj:

Uite ca eu ezit si acum, cand a mea e chiar mare. Anul trecut in perioada capsunilor era prea mica, dar in toamna, cand avea 1 an i-am dat kiwi de la care mi-a facut urat de tot (a dutut-o burtica) asa ca am ramas cu teama si nici acum nu ma incumet sa ii dau din fructele astea cu samburei mici. Mai bine mai amana, sau congeleaza cateva capsuni si mai incolo, peste 2-3-4 luni ii faci daca vrei neaparat o praji cu capsuni. Daca iti stii copilul ca nu e sensibil...poti incerca dar cu cate putin.
---------------------------------------------------------------------


Autor: Caterinuta
Raspuns la: 28/05/2006 09:45:53
Mesaj:

Maya are 8 luni 1/2 si i-am dat capsuna curatata cu cutitul ca si cum ar fi avut coaja, i-am dat doar pulpa, si nu a facut nimic nici pe piele, nici la burtica.
---------------------------------------------------------------------


Autor: daniella4
Raspuns la: 28/05/2006 09:55:13
Mesaj:

E un fruct care cam provoaca alergii. Am vazut anul trecut un pusti de vreo 2 ani plin cu bube mari si cum il tot studiam, mama-sa mi-a zis ca a scapat la castronul de capsuni.

Cred ca poti incerca in cantitati mici si curatate.
---------------------------------------------------------------------


Autor: claudiasabou
Raspuns la: 28/05/2006 12:50:23
Mesaj:

Parerea mea este ca depinde de copil;daca e un copil sensibil ar trebui sa mai amani ,dar daca nu poti sa-i dai linistita.
Rebeca avea anul trecut prin mai tot 10 luni ,i-am dat capsuni si nu am avut probleme.
si multa sanatate.
---------------------------------------------------------------------


Autor: pisicuta si matei
Raspuns la: 28/05/2006 13:03:39
Mesaj:

eu stiu ca fructele de padure si capsunii sunt fructe interzise pana la 3 ani din cauza faptul ca sunt puternic alergene.
oare nu este mai simplu sa astepti pana atunci decat sa incerci copilul si sa iti faca vreo reactie alergica sa stai si prin spital? oricum sunt multe alte fructe ok pt ei,ai de unde alege!
---------------------------------------------------------------------


Autor: elena_oona
Raspuns la: 28/05/2006 13:21:06
Mesaj:


Eu i-am dat capsuni la fetita mea de pe la 8 luni si nu a avut nimic.
I-am curatat de seminte si i-am dat numai pulpa.Depinde de fiecare copil.Poti incerca cu o bucatica mica.

Am citit ca chestia cu alergiile este si ereditara.Deci daca ai ceva antecedente in familie, s-ar putea ca si copilul tau sa fie alergic.
Depinde si de sensibilitatea fiecarui copil.
---------------------------------------------------------------------


Autor: Tudorr
Raspuns la: 28/05/2006 13:23:26
Mesaj:

Mie, doctora lui Tudor ,mi-a zis sa nu-i dau capsuni pina la 4 ani , atit de mult trebuie sa astept , mi se pare cam mult
---------------------------------------------------------------------


Autor: Flaflo
Raspuns la: 28/05/2006 15:26:08
Mesaj:

Potentialul alergen al capsunii se afla in simburi! Asa ca daca o cureti, poti sa incerci incet-incet sa-i dai. Eu i-am dat Biancai de la 10 luni si nu am avut nici o problema! Mi se pare exagerat sa astepti pina la 3 sau 4 ani, doar pentru ca POATE este copilul alergic la capsuni!
---------------------------------------------------------------------


Autor: clau2toma
Raspuns la: 28/05/2006 16:27:00
Mesaj:

Prima data i-am dat capsuni pe la 7 luni pt ca atunci aparuse-ra .Am inceput cu o jumatate ,a doua zi i-am dat una ,a treia zia i-am dat 2 si tot asa pana am ajuns la 5 ,6 capsuni pe zi .Nu a avut absolut nimic ,dar cum au zis si alte mamici mai sus , depinde si de rezistenta copilului la alergii .Acum copilul are 2 ani si am inceput sa-i dau tot o capsuna prima data anul asta sa vad daca face ceva ca eu de fapt asa am auzit ca fructele de padure se incep anual sa se manance una ,apoi a doua zi doua trei si daca nu apare nimic se trece la atac .
---------------------------------------------------------------------


Autor: nushulica
Raspuns la: 28/05/2006 16:44:27
Mesaj:

noi i-am dat capsuni lui ingrid si nu a avut nimic i le-am pasat la blender cu banana are 5luni jumate si dr a zis ca daca nu a facut nici o alergie sa-i dam ca nu are nimic
---------------------------------------------------------------------


Autor: Mirela72
Raspuns la: 28/05/2006 16:46:09
Mesaj:

Tot zece luni avea si fiica-mea anul trecut pe vremea asta. I-am dat mai intai jumatate de capsuna, am asteptat 2 zile si n-a avut nimic. Apoi i-am mai dat o capsuna intreaga, iar am asteptat doua zile si tot n-a avut nici un fel de reactie negativa. Vazand ca nu-i fac rau, i-am dat o portie normala de capsuni si i-au placut mult, din nou, nimic rau. Asa ca i-am dat tot sezonul trecut capsuni si i-am si congelat peste 30 de portii asa ca tot anul am avut sa-i dau.
---------------------------------------------------------------------


Autor: NinaB
Raspuns la: 28/05/2006 17:20:19
Mesaj:

literatura de specialitate recomanda pt alimentele cu potential alergen mare, cum sunt si capsunile, 36 luni.

puteti incerca sa cititi despre mecanismul de actiune in cazul factorilor alergeni...s-ar putea sa va mai taie din entuziasmul de a face incercari!
---------------------------------------------------------------------


Autor: Kittie
Raspuns la: 28/05/2006 17:36:59
Mesaj:

pff de ce n-am vazut postarea mai devreme ninoooo !!!!??? mama denaturata i-am bagat la cupil cinci (dupa deshtele de la o mana) capshunele intre stratu de biscuite si al de iaurt..eh.. aku daca mananca o zi banana o zi mar o zi banana o zi mar samd am ramas in pana de idei si disperarea te aduce la pragu denaturarii care este..

Sa ne citim (CU BINEEEEE) in cateva zile...


haozi, da' lista cu potentzialele astea alergene.. un' gasesc?


shi ma shi editez, aja , de suparare : da' iaurturile cu fructe de padure samd.. alia nu ie alergene? ca nu contine fructu naturel? sau ie si iele?
---------------------------------------------------------------------


Autor: Natasa
Raspuns la: 28/05/2006 20:01:00
Mesaj:

Eu i-am dat ciaurt cu capsuni la 10 luni (si chiar avea capsuni, nu alte imitatii), pe urma i-am dat si capsuni si nu a avut nici o problema. Daca e sa faca alergii va face si la 3 sau 4 ani, asa cum se poate intimpla si cu arahidele sau alte alimente alergene.
---------------------------------------------------------------------


Autor: pisicuta si matei
Raspuns la: 28/05/2006 21:19:27
Mesaj:

Kittie si ala e alergen(iaurtul cu capsuni si fructe de padure).
si eu cred ca daca medical se spune nu este dintr-un motiv,nu?! sigur acum fiecare face ce vrea cu copilul lui .
spre exemplu alergiile la citrice se dezvolta in timp-si unele mamici pe acelasi principiu:"dar de ce sa astept pana la 3 ani daca nu are nici o reactie" le-au dat portocale de la 5 luni si la un an si ceva copilul cu alergie-la ce e alergia si era la portocale!asa ca multa sanatate!
si sunt convinsa ca si Nina este la fel de bine intentionata si a pus aici postul pt unele mame care chiar vor avea urechi sa auda!
---------------------------------------------------------------------


Autor: Kittie
Raspuns la: 28/05/2006 22:14:34
Mesaj:

aaa klar e o legatura intre logica, bun simt si postarea lu' nina...numa ca fimio nefiind cu vreun fond alergic de vreo culoare anume (sau diferita de culoarea "fitze") mi-am zis sa incerc poate doreste o variatiune pe aceeasi tema (iaurt cu fructe). Acu dac-am facut o tampenie, timpu-mi va spune. La 19 luni nu e chiar necopt... dupa mintea mea la fel de pregatita ;)
---------------------------------------------------------------------


Autor: bubu05
Raspuns la: 28/05/2006 23:51:58
Mesaj:

Iaurt cu fructe a mancat pe la 1 an, iar capsuni i-am dat la 1 an si 4 luni prima data, a mancat 4 o data , apoi cam o data pe saptamana vreo 3-4 capsuni amestecate cu banana si branza de vaci. Nu a patit nimic.
---------------------------------------------------------------------


Autor: claujro
Raspuns la: 29/05/2006 08:04:20
Mesaj:

Mara are 9 luni si am sa-i pun la robot impreuna cu celelalte fructe si cateva capsuni. Kiwi i-am dat la recomandarea medicului (e bogat in Vit C si ajuta la kk).
---------------------------------------------------------------------


Autor: elyanne
Raspuns la: 29/05/2006 08:31:36
Mesaj:

A mea (19 luni) inca n-a vrut sa manance capsuni si nici io nu insist ... are timp sa manance o viata... ce rost are sa insist daca ea nu si nu... si cel mai misto sa faca si o alergie ca sa ma satur... cand o vrea o sa manance.
Io's de parere ca mai bine astepti... ca la 10 luni e prea mic... E posibil sa-i provoci o sensibilitate si sa devina alergic la capsuni toata viata... Si ce rezolvi cu asta?
La la fel ca treaba cu mamicile care insista sa le mearga odrazlele de la 6 luni... nu se vede imediat greseala facuta... se vede in timp si ai sanse sa nu mai poti sa indrepti nimic mai tarziu...
---------------------------------------------------------------------


Autor: DanielaAB
Raspuns la: 29/05/2006 09:02:09
Mesaj:

Eu i-am dat de la 7 luni jum iaurt de fructe de la Danonino, dupa care la 8 luni jum am inceput sa-i dau si capsuni amestecate cu mar sau cu banana.
---------------------------------------------------------------------


Autor: Tia
Raspuns la: 29/05/2006 09:23:16
Mesaj:

Alexandru are 10 luni si jumatate si medicul i-a dat "liber" la capsuni. Intai i-am pus una la gustarea de dupa-amiaza si a fost ok. Acum punem cate 4 si e tare incantat.
---------------------------------------------------------------------


Autor: ancutzathree
Raspuns la: 29/05/2006 10:24:37
Mesaj:

va multzumesc mult de mesaje,se pare ca parerile sunt impartzite ca de obicei
am sa incerc totusi,sa-i dau asa curatzat de samburi...sa-l mai scot si pe el din banane si mere
---------------------------------------------------------------------


Autor: anca tanasica
Raspuns la: 29/05/2006 10:32:00
Mesaj:


quote:
---------------------------------------------------------------------
Originally posted by NinaB

literatura de specialitate recomanda pt alimentele cu potential alergen mare, cum sunt si capsunile, 36 luni.

puteti incerca sa cititi despre mecanismul de actiune in cazul factorilor alergeni...s-ar putea sa va mai taie din entuziasmul de a face incercari!
---------------------------------------------------------------------



mey...nina are f.mare dreptate...

..tatal meu nu e alergic la nimic...sau mai exact nu era...avea stupi si se ocupa de ei cu mare drag...n.a patit nimic de la intepaturi, propolis, polen, etc...pana intr.o zi cand a cazut la propriu jos...noroc ca era langa el un medic care i.a bagat imediat calciu pe vena...il intepase O ALBINA atat!!!!

de atunci si dc miroase propolis i se umfla toata fata...

dr.ne.a explicat ca (io eram tare in ceatza de ce pana atunci nu dezvoltase acea alergie...ca doar il mai intepasera albine!!!) alergia nu se declanseaza neaparat la primul contact cu factorul alergic...si dupa mai multe contacte...atunci cand organismul ajunge la saturatie...se instaleaza socul anafilactic...care e tare mortal...

...revenind la capsuni...io i.am dat abea acu' si curatate de seminte...kiwi la fel...fara seminte...oi fi io babalie...da' am trecut si io printr.un soc anafilactic...si chiar n.am chef sa o ved pe bita in soc anafilactic...

edit: titlul sub.era mai corect: capsuni, de la cati ANI?
---------------------------------------------------------------------


Autor: Tudorr
Raspuns la: 29/05/2006 11:56:01
Mesaj:

APROPO, de soc anafilactic... la 2 ani de la Biseptol.... nu este placut de loc....mama era sa moara atunci cind m-a vazut umflata ... nu am voie sa mai iau toata viata ...cineva a spus mai inainte ca nu e placut de loc .. asa e ... mai ales ca poate fi mortal, de ce sa risc???
---------------------------------------------------------------------


Autor: pisi_ella
Raspuns la: 29/05/2006 16:45:24
Mesaj:

Eu stiu ca 1 an. Emmei i-am dat la 1 an. Lui Matei nu i-am dat...cu toate ca are aproape 11 luni...parca mi-e frica.
--------------------------------------------------------------------

Nicoleta si Mihai Alexandru (17.02.2005)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ninocikap spune:

la cate luni se da carne de peste

---------------------------------------------------------------------


Autor: ionasiu
Subiect: la cate luni se da carne de peste
Trimis la: 31/05/2006 18:55:55
Mesaj:


Am si eu o nedumerire :la cate luni ati dat carne de peste la copii,fetita mea are 1 an dar nu i-am dat pt ca cei cu care am discutat au zis ca se da doar pe la un an din cauza ca provoaca alergii.

ady

Raspunsuri:
---------------------------------------------------------------------


Autor: cgaby
Raspuns la: 31/05/2006 18:57:56
Mesaj:

buna. eu i-am dat de la 8 luni si nu am avut nici o problema. cred ca poti sa incerci sa-i dai. i-am dat file de salau, acum ii dau somon, ca asta ii place mai mult!
pofta buna!
---------------------------------------------------------------------


Autor: aime
Raspuns la: 31/05/2006 19:05:55
Mesaj:

Noua pediatrul ne-a dat voie sa papam peste de la 9 luni (salau, stiuca, crap), este intr-adevar alergen, dar ii poti da, la fel ca orice aliment cu risc de alergii, o bucatica si observi reactia. Eu personal n-am auzit de copilasi cu probleme la peste, poate nu are nici fetita ta.
---------------------------------------------------------------------


Autor: adinell
Raspuns la: 31/05/2006 20:09:02
Mesaj:

Acum cateva saptamani am pus si eu aceasta intrebare aici si mi s-a raspuns ca in general pot incepe de pe la opt luni...i-am dat baiatului meu si i-a placut enorm de mult, chiar mai mult decat carnea de pui... ca oricum cu gripa aviara am renuntat pt. o perioada la carnea de pui...
---------------------------------------------------------------------


Autor: Alexa Ioana
Raspuns la: 31/05/2006 20:39:06
Mesaj:

de la 8 luni poti sa'i dai linistita, dar din cate stiu eu doar peste cu carne alba, si care sa nu fie grasa. eu ii dau acum, de exemplu, file de salau. nu'i place la fel de mult ca si carnea de pui, dar il mananca totusi bine. oricum, contine substante f. importante pentru bebe !
---------------------------------------------------------------------


Autor: ionasiu
Raspuns la: 31/05/2006 20:46:56
Mesaj:

Mersi mult pt mesaje o sa-i cumpar si eu maine file de salau sai merluciu,de cand cu gripa aviara nu stii ce carne sa le dai...
---------------------------------------------------------------------


Autor: Darry
Raspuns la: 02/06/2006 00:57:00
Mesaj:

David are 1 an si 10 luni si mananca file de merluciu sau de cod de la 7 luni. Medicul pediatru ne-a recomandat carnea alba de peste de la 7 luni. Nu a avut nici un fel de alergie, cat de mica sa fi fost. Si acum mananca cu pofta cate 3-4 bucati de panne de peste la o masa si da la o parte orice garnitura ar fi langa carne. Am citit ca este foarte sanatoasa pentru bebici. Eu zic ca poti sa-i dai carne de peste linistita mai ales ca fetita ta are peste 1 anisor. Pupici de la David si mami lui Darry
---------------------------------------------------------------------


Autor: madalinad
Raspuns la: 02/06/2006 16:27:04
Mesaj:

de pe la 8 luni, dar carne alba si slaba - merluciu, cod etc (nu somon, nu somn)
---------------------------------------------------------------------


Autor: Dory232002
Raspuns la: 02/06/2006 21:43:45
Mesaj:

Noi suntem mai cu motz, avem 7 luni si o sapt. si azi am papat pt. prima data peste, si ne-a placut ...
---------------------------------------------------------------------


Autor: kid2003
Raspuns la: 02/06/2006 21:59:44
Mesaj:

Azi am fost la doctor, fetita mea implineste pe 6 iunie 8 luni. Ne-a recomandat sa asteptam inca o luna cu pestele din cauza riscului de alergie, mi-a zis ca, la fel ca la capsuni, poate sa nu aiba alergie imediat dar sa o dezvolte pe parcurs si de aceea nu e bine sa ma grabesc. Mai stau o luna si apoi incep cu file de peste slab, alb.
---------------------------------------------------------------------


Nicoleta si Mihai Alexandru (17.02.2005)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ninocikap spune:

Conopida si mazare la 6 luni?
---------------------------------------------------------------------


Autor: madau
Subiect: Conopida si mazare la 6 luni?
Trimis la: 02/06/2006 13:12:00
Mesaj:


Stiu ca s-a mai discutat subiectul insa cum motorul de cautare mai mult nu functioneaza, poate ma ajutati un pic acum, pe loc.
Deci, e in regula sa-i dau la un bebe de 6 luni conopida? Dar mazare? Noi mancam deja o groaza de legume, dar vreau sa-i mai introduc ceva nou si cum de spanac nu vrea sa auda, ma gandeam la conopida, mazare, chestii de sezon. Si inca ceva..care ar fi efectele lor, adica constipa, sunt laxative, etc. Multumesc

Raspunsuri:

---------------------------------------------------------------------


Autor: Alexa Ioana
Raspuns la: 02/06/2006 13:16:21
Mesaj:

conopida, din cate stiu eu, da crampe/gaze... de mazare nu stiu, dar fiind din aceeasi familie cu fasolea, ma gandesc ca poate ii putin cam devreme...
astea's doar parerile mele... poate o sa te ajute mai mult fete care sunt mai "avizate"...
---------------------------------------------------------------------


Autor: ellinia
Raspuns la: 02/06/2006 13:23:54
Mesaj:

Cred ca e prea devreme. Cel putin pentru mazare, mai mult ca sigur ca o sa-l doara burtica.Mai asteapta vreao doua luni macar, o pui la conge. De conopida nu prea stiu ce sa-ti zic ca noi nu prea mancam, nici lui Stefan nu i-am dat inca.
---------------------------------------------------------------------


Autor: Gandacel
Raspuns la: 02/06/2006 13:42:49
Mesaj:

Madau, eu am intrebat doctora si mi-a zis conopida doar daca nu-l doare burtica (si nu l-a durut), mazare in nici un caz, nici fasole boabe. fasole verde, da. Are voie urzici, loboda, tot ce mai gasesti prin piata "de sezon"
---------------------------------------------------------------------


Autor: Alexa Ioana
Raspuns la: 02/06/2006 13:54:49
Mesaj:

da, am uitat de fasole verde. la pitica mea ii place f mult. si dovlecelul la fel.
ai incercat sa'i amesteci spanacul cu pure de cartof sau morcovi ?
---------------------------------------------------------------------


Autor: asi
Raspuns la: 02/06/2006 14:24:14
Mesaj:

Mazarea se da dupa 1 an si conopida poti inceca sa adugi cate putin.
Incearca sa ii dai spanac dupa 8 luni si nu doar spanac ci adugi cateva frunze decspanac cu alte legume.

La 6 luni pireul e format mai mult din radacinoase si cartof.
---------------------------------------------------------------------


Autor: Ana_Alx
Raspuns la: 02/06/2006 14:42:53
Mesaj:

ce mazare dati?la conserva sau din aia congelata? ca aia noua nu cred ca a aparut inca.
---------------------------------------------------------------------


Autor: aime
Raspuns la: 02/06/2006 14:48:13
Mesaj:

Chiar acu vreo saptamana am deschis subiect cu mazarea, intre timp am intrebat dr si nu ne-a dat voie, desi avem 1 an jumate. Conopida i-am dat cam de pe la 8-9 luni, cate un buchetel in piure sau cu peste. Mazarea este insa prea grea. Suplineste cu dovlecel, brocoli, fasole pastai cand va iesi (o pastaie, doua intr-un castronel).
---------------------------------------------------------------------


Autor: Dory232002
Raspuns la: 02/06/2006 15:12:25
Mesaj:

Ana_Alx, a iesit mazarea verde
---------------------------------------------------------------------


Autor: Melania 14
Raspuns la: 02/06/2006 15:19:01
Mesaj:

Noi am papat si mazare verde, proaspata si cruda, adica cea de acum.Amestecata in pireu cu celelalte legume si nu am observat sa aibe ceva zana.Conopida o adoram , la fel si pe broccoli, in afara unui kk "putacios" iar nu am observat nimic.

Eu am incercat anul trecut ( noi atunci eram ca si voi), gandindu-ma ca e pacat sa treaca sezonul si noi sa mancam numai radacinoase .Acuma voi faceti cum vreti.

Deci, noi suntem din categoria ,pentru .
---------------------------------------------------------------------


Autor: inaioana
Raspuns la: 02/06/2006 15:51:05
Mesaj:

Si eu i-am dat mazare Katjei devreme. In SUA e printre primele legume care se dau nicidecum radacinoasele ca la noi care-s pline de nitritzi din pamant. I-a placut mult si nu a avut nici o problema de la ea. O marunteam foarte bine la blender(creme), daca vrei poti sa o dai prin sita ca sa nu fie nici urma de coaja la inceput si apoi la blender daca mai e cazul, dar cred ca nu.
Conopida i-am dat tot cam in perioada aia, o amestecam cu branzica (uneori si cu galbenus, dupa 7-8 luni parca) si ii placea foarte mult.
Si daca vrei sa mai diversifici, foarte bine acceptat de copii si de obicei ignorat de parinti este dovleacul. Eu il taiam felii cu coaja cu tot, il coceam bine in cuptor si apoi luam mizul cu lingura si il dadeam prin blender ca sa fie chiar crema. Si puneam la congelator portii pe care le decongelam inaintea meselor. Merge si in amestec cu legume si cu fructe, branza, etc. Are un gust usor dulceag si o aroma discreta nu tare, foarte pe placul bebelusilor. /de asemenea e nutritiv si usor pentru stomac.
Mult succes!
---------------------------------------------------------------------


Autor: lorena_andreianu
Raspuns la: 02/06/2006 15:52:46
Mesaj:

Coaja bobului de mazare este f iritanta pentru stomacel si intestine! Are tot timpul sa manance...

Conopida este si ea prea devreme sa ii dai. Abia a scapat de colici...

Ramai pe ce ii dai acum.

Fiu-meu la varsta asta abia incepea diversificarea... dar asta e alta poveste.

Pupici.
---------------------------------------------------------------------


Autor: roxanal
Raspuns la: 02/06/2006 16:27:43
Mesaj:

ce ciudat, sa nu aiba voie mazare, chiar si specialistii de la Nesle recomanda mazarea, ba au si borcanele cu pui si mazare de la 4 luni, eu i-am dat lui Teo, este inebunita dupa ea
Teo are acum aproape 6 luni
la fel, i-am dat brocolli si ma gandesc sa-i dau si conopida, dr. mea zice ca-i ok..apoi..cate bordeie, atatea obicee
---------------------------------------------------------------------


Autor: inaioana
Raspuns la: 02/06/2006 16:39:48
Mesaj:

Pai este foarte buna mazarea. Coaja bobului de mazare poate fi iritanta cum spune si Lorena dar asta numai daca nu e perfect maruntita. Eu initial i-am separat bobul de coaja, apoi vazand ca e ok am incercat si cu ea data perfect la blender si a fost ok.
Nu se compara cu fasolea uscata care intr-adevar nu e recomandabila.
---------------------------------------------------------------------

Nicoleta si Mihai Alexandru (17.02.2005)
Poze

Mergi la inceput