Diversificarea (1)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ninocikap spune:

Alimentatie diversificata la 4 luni

---------------------------------------------------------------------


Autor: anastasia13
Subiect: Alimentatie diversificata la 4 luni
Trimis la: 19/02/2006 23:45:16
Mesaj:


Dragi mamici,
Sunt bulversata si vreau sa ma ajutati in ceea ce priveste diversificarea la bebelusi....nu am reusit pana acum sa intru si eu in posesia cartii despre diversificare si fetitza mea a implinit 4 luni si trebuie sa incep diversificarea. Doctoritza mea nu imi spune exact ce trebuie sa fac....nici cu cerealele nu am inteles cum trebuie sa i le dau ca de fiecare data spune altceva si m-a derutat complet....astept raspunsurile voastre sau sa mai deschidem subiectul...mi-ati fi d mare ajutor.


Raspunsuri:

---------------------------------------------------------------------


Autor: otis41
Raspuns la: 20/02/2006 00:30:51
Mesaj:

Anastasia, daca vrei carticica trimite-mi te rog pe mail adresa ta de mail sau pe PM, acolo vei gasi si scheme de diversificarea alimentatiei bebelusilor si retete de papa pentru bebei. Diversificarea alimentatiei la bebelusi incepe dupa 4 luni la cei alimentatiei cu lapte formula si la 6 luni la cei alimentati la san. Se incepe treptat cu o lingurita de suc de morcov, sau de suc de mar. Nu trebuie fortat bebele, daca nu-i place in sensul ca varsa, sau are diaree se mai asteapta cu acel aliment inseamna ca nu-i face bine nu trebuie fortat.
Sanatate multa!
---------------------------------------------------------------------


Autor: Dory232002
Raspuns la: 20/02/2006 08:17:40
Mesaj:

Si pe mine ma intereseaza cum se dau cerealele, am tot vazut ca unele sunt cu lapte, altele se pot face cu apa.
Voi cum le dati bbilor , cum le preparati si cam la ce ora ?
Am auzit ca se dau la masa de seara, asa este?
BB-lina mea astazi a implinit 4 luni, este alimentata numai cu lapte formula, si in curand as vrea sa-i dau si cereale.
---------------------------------------------------------------------


Autor: sirimie
Raspuns la: 20/02/2006 12:39:17
Mesaj:

Cind bb al meu avea 4 luni eram la fel de bulversata Si eram ca racul, un pas inainte si 3 inapoi.

Pentru inceput poti alege intre a-i da cereale, sau suc de fructe sau piure de legume. Cerealele sint indicate pentru copii mai slabuti, legumele pentru cei mai grasuti si de preferinta se dau inainte de fructe pentru ca bb sa nu se invete cu dulce si sa refuze legumele.

Eu am inceput cu cereale Bebelac de porumb. Am citit aici pe forum ca trebuie facute mai moi nu cum scrie pe cutie, dar eu nu am avut succes pina nu le-am facut cum scria pe cutie - ca si cantitate de cereale si apa/lapte. Asa ca eu sfatuiesc mamicile sa faca cerealele cum scrie pe cutie (cu apa sau lapte, cele care se fac cu apa au deja lapte inclus) si sa dati bebelusului la inceput o lingurita, pe urma 4 lingurite, pe urma 6 lingurite si inca o zi putin mai mult, si daca nu varsa si accepta, puteti sa ii dati cit vrea sa manince. La inceput dadeam lapte in completare.

Eu am un cintar cu care cintaresc sa fie exact cite grame de cereale sint pe cutie, pentru ca nu m-am priceput niciodata la estimari de genul 1 lingurita..

Eu am inceput sa diversific la a 2-a masa a zilei, sa nu fie seara pentru cazul in care se deranjeaza la stomac.

Asa am inlocuit o masa de lapte. Acum ii dau cereale la masa de la 18 (cu bb cu 5 mese pe zi, 6-10-14-18-22)

A doua masa diversificata a fost masa de legume. Am facut supa de legume cam asa: morcov, radacina de patrunjel, radacina de pastirnac, ardei gras, telina, cartof, dovlecel, fierte bine - eu le fierbeam 1 ora si jumatate, si pasate fara tot patrunjelul si pastirnacul, solid. I-am dat cu lingurita la inceput citeva lingurite, pe urma din ce in ce mai mult. La inceput completat cu lapte. Daca nu ii place puteti pune in supa si lapte cu care este el obisnuit. I-am dat numai cu lingurita, nimic din biberon.

Si ultima masa de fructe: am inceput cu suc de morcov, pe urma de mar, eu nu le-am amestecat, progresiv: 1 lingurita, 2 lingurite, 20 ml, 30 ml, pe urma cit a vrut.

Mult succes. La 4 luni bebelusii sint mari, nu cred sa aveti probleme.

Eu nu am inceput sa ii dau nimic decit la 1 saptamina dupa vaccinul de 4 luni, nu e indicat pentru cazul in care vaccinul are efecte secundare.
---------------------------------------------------------------------


Autor: claudiastefan24
Raspuns la: 20/02/2006 12:59:55
Mesaj:

Eu am un baetel de 7 luni...Am inceput sa-i dau cerealele de la 4 luni.Seara o masura de cereale in laptele obijnuit.Am ales cereale fara gluten si cu efect bifidus.Le-a acceptat foarte repede si dupa o saptamina am inceput sa-i dau suc de fructe.I-am dat la inceput suc de fructe din magazin,dar nu i-a placut foarte mult asa ca am inceput sa-i dau borcanas pure de fructe care i-a placut foarte mult.am schimbat fructele in functie de scaunele care le facea si ne-am descurcat foarte bine.La cinci luni am inceput sa-i dau pure de legume.La inceput ,tot asa de la magazin ,si pe masura ce minca tot mai mult,am inceput sa-i fac acasa.La inceput i-am pus morcovi,cartofi,dovlecel , fasole verde si praz.Adaugam o lingurita de ulei de masline cind faceam pure-ul cu mixerul.Primului copil i-a placut ci conopida, dar al doilea nu a agreat-o.Eu m-am ghidat si dupa o carte , dar si dupa borcanasele cu mincare gasite in comert, si i-am facut acasa meniul dupa borcanase.Multa sanatate , mult curaj si mai ales pofta mare!
---------------------------------------------------------------------


Autor: anastasia13
Raspuns la: 20/02/2006 16:13:30
Mesaj:

Va multumesc tuturor ca mi-ati raspuns.
Draga Sirimie incerc d multa vreme sa dau d tine ca imi place mult cum explici; chiar m-ai ajutat mult cu descrierea administrarii cerealelor ca nu stiu daca sa i le dau doar la masa d seara sau si la cea d dimineata, avand in vedere ca micutza mea doarme d la 2 luni toata noaptea si se trezeste la 7, mananca din 4 in 4 ore si nu mai apuc sa-i dau 5 mese decat daca o trezesc.Asa ca o sa-i dau cereale la masa d la ora 20.Ar trebui sa incep sa-i dau si supa si am vazut reteta d inceput....exact d ce aveam nevoie ...hihi...parca mi-ai citit gandurile.Merci
In ceea ce priveste mesajele eu nu reusesc niciodata sa va trimit mesaje ...asa ca Otis te rog sa imi trimiti si mie carticica la adresa creatzaoana@yahoo.com
Va poop p toate si va multumesc inca o data.
---------------------------------------------------------------------


Autor: anastasia13
Raspuns la: 20/02/2006 16:20:09
Mesaj:

M-ati ajutat f mult si va multumesc tuturor.Nu stiu d ce nu reusesc sa trimit si eu mesaje spre voi p mail...eroare tot timpul...
Draga Sirimie imi place mult ca ai explicat cum e si cu supa...mi-ai citit gandurile....Nu stiu daca trebuie sa ii dau cereale si dimineata si seara pt ca aici era problema mea...dr mi-a zis sa i le dau fractionat dar cred ca voi face exact cum scrie p cutie...am luat milupa fara lapte si fara gluten -fulgi d orez.
Otis, te rog trimite-mi si mie carticica p adresa creatzaoana@yahoo.com
Va poop p toate
---------------------------------------------------------------------


Autor: anastasia13
Raspuns la: 20/02/2006 16:29:27
Mesaj:

scuze.....ca dovada...mesajul meu a aparut d 2 ori pt ca prima oara scria eroare...e, ce sa fac, sunt si eu la inceput, ma intelegetzi.
acum se vede clar cat d bulversata sunt
---------------------------------------------------------------------


Autor: sirimie
Raspuns la: 20/02/2006 16:40:53
Mesaj:

Am trimis eu carticica. Mult succes!
---------------------------------------------------------------------


Autor: otis41
Raspuns la: 20/02/2006 16:52:41
Mesaj:

ti-am trimis si eu carticica!
Sanatate!
---------------------------------------------------------------------


Autor: Siminaf
Raspuns la: 29/03/2006 00:17:18
Mesaj:

Se mai poate "abona" cineva la carticica? Eu am avut carti "reale" in Ro, dar le-am facut cadou cind am plecat pe la alte mamici, stiind sigur ca nu mai vreau un bebe... Si nici nu-s pediatru...

Multumec!
---------------------------------------------------------------------


Autor: Gandacel
Raspuns la: 29/03/2006 09:31:13
Mesaj:

Uite, noi am inceput diversificarea dupa schema data de dr. noastra, exact cum spune otis 41. Am inceput la 4 luni si jumatate, desi ni s-a zis de la 4 luni... Eu nu eram pregatita psihic. Alaptat exclusiv la san, suntem la a 4-a zi de morcov si totul decurge cum nu se poate mai bine.
Otis41, daca se mai poate, imi trimiti si mie, te rog, carticica aceea? Ca m-ar ajuta tare mult, mai ales la capitolul "retete", unde ne trebuie multa imaginatie. Multumesc!
---------------------------------------------------------------------


Autor: sanziana72
Raspuns la: 29/03/2006 10:56:22
Mesaj:

Noi am inceput diversificarea la 4 luni, desi era alaptata doar la san. Mai intai i-am dat sa guste zeama de la supa de zarzavat (ceapa, morcov, patrunjel...). Dupa aceea am inceput sa ii pasez si putin morcov si patrunjel din supa si sa i le dau sa le guste.
Intre timp ii mai storceam o lingurita doua de suc de portocale. Diversificarea eu am inceput-o la mesele de la 13h si de la 16h. Inainte sa ii dau sa suga, ii dadeam putina mancare. Dar masa de baza ramanea tot suptul.
Dupa aceea am cumparat cereale fara gluten dar cu lapte de la Milupa (cu banane, cu mar si morcov...). Ii faceam cerealele piure cum scria pe cutie (masurat ochiometric ca sa iasa consistenta care sa ii placa - uneori mai tare, alteori mai moi). In piureul asta adaugam mar ras (piure) sau banana strivita sau o picatura de portocale, uneori chiar zeama de supa... Lucruri care sa ii schimbe gustul sa nu manance tot timpul acelasi lucru. Manca doar cateva lingurite si hop la san. Dupa aceea am inceput sa ii dau incetul cu incetul si din borcanasele de 4 luni din comert sau lucruri echivalente (piureuri de legume, putina carnita de pui...).
---------------------------------------------------------------------


Nicoleta si Mihai Alexandru (17.02.2005)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ninocikap spune:

diversificarea la 4 luni - retete?????

---------------------------------------------------------------------


Autor: dafi
Subiect: diversificarea la 4 luni - retete?????
Trimis la: 21/03/2006 19:16:12
Mesaj:


Buna fetelor, noi am inceput diversificarea de o saptamana, ne descurcam, dar as avea nevoie de niste retete de mancarica pentru 4-5 luni pentru ca nu as vrea sa o plictisesc pe micuta cu acelasi mar cu morcov si supita.Ma puteti ajuta cu ceva sfaturi? Mada

Raspunsuri:

---------------------------------------------------------------------


Autor: teodraghici
Raspuns la: 21/03/2006 18:40:28
Mesaj:

Dafi, bine ai venit pe forum, in primul rand.
Diversificarea dupa cum bine mai tot discutam noi mamicile pe aici se incepe in jur de 6 luni indiferent daca BB papa laptic de mama sau lapte praf.Sunt multe subiecte si "dispute fierbinti" pe tema asta, da o cautare si te vei mai lamuri.
Cat despre retete este o carticica cu retete, daca vrei trimite-mi un PM cu mailul tau si ti-o trimit.
Sa cresteti mari....si nu te grabi cu diversificarea....de ce la 4 luni?
---------------------------------------------------------------------


Autor: Tudorr
Raspuns la: 21/03/2006 19:01:22
Mesaj:

E prea devreme, mai las-o putin ... acum numai lapte....are timp...
--------------------------------------------------------------------


Autor: Siminaf
Raspuns la: 21/03/2006 19:12:32
Mesaj:

Bun venit printre noi! Te asteptam la clubul mamicilor cu bebei de aceeasi virsta:

http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=71525

Acolo se discuta chiar numai despre ce vrei tu...
---------------------------------------------------------------------


Autor: ancaloredana
Raspuns la: 03/04/2006 16:56:23
Mesaj:

si eu am inceput de la 4 luni cu mancarea ,nu e deloc prea devreme dar asta fiecare dupa cum vrea.cu retete nu te pot ajuta ca eu dau numai borcanele de la HIPP special ptr alergici.
---------------------------------------------------------------------


Autor: anda74
Raspuns la: 04/04/2006 00:27:46
Mesaj:

Noi mamicile suferim de o chestie cu mancatul:sa dam copilului sa manance,sa nu cumva sa nu fie nealimentat....Este total gresit,ptr ca graba strica treaba.Sistemul digestiv nici nu este format si noi hopa:da-i papa,la 6 luni deja mananca papa de la parinti.NU ESTE BINE!Eu am inceput diversificarea la 6 luni,cu mare chin m-am abtinut,dar am facut-o.Este adevarat ca bietul copil nu da nici un semn ca nu i-ar placea mancarea,diversificarea la 4 luni cum spuneti voi...dar peste 30 de ani???Viitorii obezi,colesterol marit,trigliceride....numai spun alergii la diverse alimente...Si vin si va intreb :nu este bine sa mai asteptam?Ce conteaza 2 luni?De ce sa nu fie viitori adulti sanatosi?
---------------------------------------------------------------------


Autor: claujro
Raspuns la: 04/04/2006 08:10:22
Mesaj:

Copiii mei la 4-5 luni nu papau decat lapte si fructe.
---------------------------------------------------------------------


Autor: silvia_d
Raspuns la: 04/04/2006 08:46:02
Mesaj:

Subscriu si eu la aceasta ne-graba!
D c atata graba?
Ia bine in greutate cu lapticul?
Ok
II merge bine,este vioi copilul?
Deci,inca ii mai prieste numai cu laptic...
Poti sa incepi daca vrei,cu suc de mar,apoi sa bagi treptat si morcovel,si cam atat,o poti "lalai"cu treaba asta 2 3 sapt...
---------------------------------------------------------------------


Nicoleta si Mihai Alexandru (17.02.2005)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ninocikap spune:

galbenus de ou si peste, de la cat?
---------------------------------------------------------------------


Autor: Dory232002
Subiect: galbenus de ou si peste, de la cat?
Trimis la: 24/03/2006 18:46:48
Mesaj:


Am inceput diversificarea, papam piure de fructe+ suc dimineata, iar la pranz piure de legume(cartof, dovlecel, pastarnac, morcov si telina), azi a fost a doia oara cand ia-m introdus si piept de pui in piureul de zarzavat.
As vrea sa stiu de cand pot sa-i introduc galbenusul de ou, pestele chiar si ficateii de pui, si branzica, dar iaurtul?
Fetita mea are 5 luni si 1 sapt.
Astept sfaturile si parerile voastre.


Raspunsuri:
---------------------------------------------------------------------


Autor: sirimie
Raspuns la: 24/03/2006 18:58:47
Mesaj:

Dory, eu cred ca brinza poti sa ii dai deja. Eu i-am dat carne de pe la 7 luni, alternat ficat de pui cu carne de vita, la fel iaurt, ficat nu i-a placut, peste i-am dat la 1 an (si nu ii place)
---------------------------------------------------------------------


Autor: Dory232002
Raspuns la: 24/03/2006 19:54:44
Mesaj:

SIRIMIE, MERCI PT. RASPUNS, SPER SA MAI PRIMESC SI ALTE PARERI SI SFATURI
---------------------------------------------------------------------


Autor: Caterinuta
Raspuns la: 24/03/2006 19:56:03
Mesaj:

Maya ara 6 1/2 luni si mananca 1 galbenus intreg (l-am introdus in decurs de o luna: in prima saptamana un sfert, a doua - jumatate, s.a.m.d.), iar ficat vreau sa-i dau pentru prima data saptamana viitoare.
Branzica papa de trei saptamani si ii place foarte mult.
Cu pestele mai astept pana dupa 7 luni.
Sa cresteti mari!
Pupilici
---------------------------------------------------------------------


Autor: bubu05
Raspuns la: 24/03/2006 20:06:02
Mesaj:

-branzica de vaci- 5 luni
-galbenus de ou-6 luni
-ficatel de pui- 6 luni jumate(dupa introducerea galbenusului)
-iaurt- 7 luni
-mazare, fasole verde, spanac, broccoli, conopida, paste - 8 luni(treptat, nu mai mult de o leguma noua o data)
-peste- 10 luni

Asa i-am dat eu lui Vlad, m-am uitat in agenda
---------------------------------------------------------------------


Autor: she_wolf
Raspuns la: 24/03/2006 20:25:35
Mesaj:

Eu i-am dat asa:
branza facuta de mine - 5 luni si jumatate
galbenus - 6 luni si jumatate (la 6 luni i-am dat pui)
ficat si iaurt - 7 luni
peste alb - 11 luni, dar stiu ca se poate da si de la 10 luni
---------------------------------------------------------------------


Autor: adinell
Raspuns la: 24/03/2006 20:35:14
Mesaj:

Ai grija cu galbenusul de ou ca al meu a facut alergie, si mi-a zis doctorita sa nu ii mai dau deloc, ca e sensibil la asa cvea.. DEci eu i-am scos galbenusul de tot...
---------------------------------------------------------------------


Autor: Tino
Raspuns la: 24/03/2006 23:18:30
Mesaj:

dupa parerea pediatrului meu ar trebui sa mai astepti. ia-o usor ca sa nu ai surprize. abia i-ai dat carnea. eu zic sa nu te grabesti ca ai tot timpul.
copilul trebuie obisnuit cu alimentele pe rand.
eu am introdus oul la 6 luni si i-am dat chiar azi pentru prima data un sfert de galbenus.
carnea de peste cam tot asa, dar ai grija la provenienta si sa fie proaspat.
---------------------------------------------------------------------


Autor: Dory232002
Raspuns la: 25/03/2006 12:41:34
Mesaj:

fetelor, bineinteles ca treptat ii introduc alimentele. dar nu stiam cam care ar fi urmatorul aliment pe care il pot introduce.
Va multumesc pt. raspunsurile voastre!
---------------------------------------------------------------------


Autor: DanielaAB
Raspuns la: 25/03/2006 17:55:01
Mesaj:

Si eu vreau sa incep sa-i dau peste fetitei mele.I-am luat cod(congelat).Sa inteleg ca nu este indicat sa-i dau peste congelat, dupa cum spunea Tino?!
---------------------------------------------------------------------


Autor: Dory232002
Raspuns la: 25/03/2006 18:17:39
Mesaj:

Fetele, in afara de lapte praf ,ai pot face eu in casa branzica si din lapte alimentar?Daca da din ce fel de lapte ati preparat voi?
Cat la suta trebuie sa aiba grasime?
La un litru de lapte cate pastile de calciu lactic ati pus?
---------------------------------------------------------------------


Autor: Monica-Elena
Raspuns la: 25/03/2006 19:52:50
Mesaj:

Eu fac branzica calcica din lapte dorna rosu de 3,5% grasime. Dar de ce sa ii faci dintr-un litru de lapte este sufiecient cam 200ml cat papa odata. De obicei la 250 ml se pun 2-3 pastile d ecalciu lactic dar in timp te obisnuiesti si vezi la ochi cum se separa branzica si merge si cu 2 si putina lamaie. Eu i-am dat peste de la 8 luni si carne de pui de la 6 jumate si vita la 8 luni. Ficatel nu ii voi ptr ca, contine toate toxinele iar fier are slava Domnului de unde sa isi ia din alte alimente.
Dupa 6 luni poti s aii dai si branza calcica si iaurt pana in 3% graime.
Noi la 9 luni avem introducse absolut toate fructele si legumele si carnita posibile in afata de kiwi, capsuni si citrice acum incepem.
---------------------------------------------------------------------


Autor: mariussimiuc
Raspuns la: 25/03/2006 22:58:20
Mesaj:

Monica,cum adica ficatul contine toxine?E adevarat ca ficatul are rolul de a curata sangele din organismele vii,dar asta nu inseamna ca ele raman stocate acolo,nu? Plus de asta ficatul are un continut ridicat de fier,triplu cat carnea,de exemplu.Fierul de origine animala se absoarbe mult mai bine decat cel de origine vegetala.
---------------------------------------------------------------------


Autor: Monica-Elena
Raspuns la: 26/03/2006 10:57:00
Mesaj:

Noua aproape toti cunoscutii medici si medicul pediatru al lui Mihnea ne-a spus sa nu ii dam ficat de pasare cel putin nu pana la un an. Fierul il poate lua din alte alimente, ficatul este greu digerabil si asa cum am spus contine ff multe toxine. Deci noi la 9 luni nu am mancta inca ficat si nici nu am de cand sa ii dau. Dar sti cum este cate bordeie atatea obiceie asa si cu medicii cati medici atatea pareri. Asa ca ramane la alegerea mamei sa asculte pe toti, sa se informeze si sa faca ce este mai bine ptr puiul ei.

Monica mamica unui globulet de aur - Mihnea-Gabriel
Esentele tari se tin in sticlute mici.
---------------------------------------------------------------------


Autor: mariussimiuc
Raspuns la: 26/03/2006 23:52:19
Mesaj:

Monica,ne intalnim din nou... Cred ca tu ai ceva impotriva carnii si a ficatului. Esti vegetariana? Cum adica este plin de toxine?Ce fel de toxine?M-ai facut curioasa.Omul cat traieste invata.
---------------------------------------------------------------------


Autor: Dory232002
Raspuns la: 27/03/2006 07:54:58
Mesaj:

Si pe mine ma-ti pus pe ganduri cu ficatul, o sa o intreb si eu pe pediatra noastra, sunt tare curioasa de raspunsul pe care ni-l va da, dar pana vom merge noi la dansa mai este ceva timp, totusi nu o sa-i dau ficatel pana atunci.
---------------------------------------------------------------------


Autor: Monica-Elena
Raspuns la: 27/03/2006 10:16:07
Mesaj:

Nu mama draga nu sunt deloc vegetariana,din contra, dar tin ca Mihnea sa manance sanatos si sa nu ii fac eu probleme cu stomacul. Pai ficatul nu este organul care are chestia cu toxinele in organism??? O avea el si fier dar toxinele???? Eu v-am spus recomandarea medicului nostru si ce fac eu. Acum nu e musai sa faceti la fel. Fiecare simte ce e mai bine ptr copilul ei.
---------------------------------------------------------------------


Autor: mitoasa
Raspuns la: 27/03/2006 10:37:53
Mesaj:

Mai fetelor si eu raman surprinsa de ce citesc aici,mai ales de faptul ca poti sa dai unui pui de 8 luni fasole si mazare verde.Spun asta pt ca eu am intrebat medicul de fam acum cateva zile daca am voie sa-i dau asa ceva(pt ca citisem in suplimentul revistei mami)si mi-a spus nici gand pt ca o baloneaza .Ce sa mai cred?
---------------------------------------------------------------------


Autor: mariussimiuc
Raspuns la: 27/03/2006 13:40:08
Mesaj:

Monica,din cate mai stiu eu,din ce-am invatat odata demult,ficatul colecteaza sangele prin 2 vene,il curata si il da mai departe prin venele suprahepatice.Toxinele sunt preluate de catre bila,iar aceasta le varsa in intestine,fiind eliminate prin fecale.Ori nu mai stiu eu ori s-a schimbat materia intre timp.
Bineinteles ca fiecare face cum crede ca e mai bine pentru copil,dar am vazut si eu multi medici care au spus multe aberatii.Sau poate ca nu pot eu intelege?
---------------------------------------------------------------------


Autor: mariussimiuc
Raspuns la: 27/03/2006 13:45:08
Mesaj:


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Originally posted by mitoasa

Mai fetelor si eu raman surprinsa de ce citesc aici,mai ales de faptul ca poti sa dai unui pui de 8 luni fasole si mazare verde.Spun asta pt ca eu am intrebat medicul de fam acum cateva zile daca am voie sa-i dau asa ceva(pt ca citisem in suplimentul revistei mami)si mi-a spus nici gand pt ca o baloneaza .Ce sa mai cred?
---------------------------------------------------------------------



Tu bineinteles ca faci ce crezi ca e mai bine pentru puiul tau.Dar teoretic,mazarea si fasolea verde,se pot introduce dupa 8 luni.Le introduci treptat si nu pe amandoua o data si vezi care este reactia.S-ar putea sa ai surpriza ca-i priesc chiar foarte bine si ca-i si plac.Daca nu,renunti si gata.Sau incerci mai tarziu.
---------------------------------------------------------------------


Autor: anastasia13
Raspuns la: 27/03/2006 14:31:25
Mesaj:

dragele mele,
si eu am avut o dilema in ceea ce priveste introducerea carnii, a galbenusului d ou..etc dar chiar ieri am vb cu dr pediatra si mi-a spus sa-i dau deja piure cu carne si branza d vaci facuta in casa din lapte formula si zeama d lamaie amestecata cu pulpa d fructe, avand in vedere ca bebitza mea papa doar 4 mese p zi ...d galbenus inca nu mi-a zis sa-i dau ...fetitza mea are 5 luni si trei saptamani...deci Dory , poti sa-i dai linistita branza d vaci ....eu ii dau piure d legume d la Hipp si au chiar si conopida , mazare, broccoli...si nu a reactionat urat pana acum la nimic...va poop si succesc!
---------------------------------------------------------------------


Autor: sirimie
Raspuns la: 30/03/2006 15:08:03
Mesaj:

Apropos de toxinele din carne, eu fierbeam carnea pentru bb in doua ape, in prima apa pina iesea toata spuma, si in a doua apa puneam si putin ulei.
---------------------------------------------------------------------


Autor: bubu05
Raspuns la: 30/03/2006 23:22:57
Mesaj:

Simona, eu si pt. noi fierb carnea in doua ape. Adica dupa ce iese spuma, arunc apa, clatesc carnea, apoi o pun la fiert si cand e gata adaug legumele.

Despre mazare si fasole verde, se pot pune cateva la fiert in piureul de legume, dar nu amandoua odata si nu neaparat la 8 luni fix...Eu si acum ii dau f. rar legumele astea, doar cand fac ghiveci.
---------------------------------------------------------------------


Autor: sinzi_ana
Raspuns la: 31/03/2006 00:32:57
Mesaj:

Noi am inceput diversificarea la 4 luni si galbenusul l-am introdus la 6 luni...il puneam in iaurt sa fie mai putin inecacios...

Peste am inceput sa ii dau pe la 7 luni...si ii place tare mult si acum...e no 1 in favorite...
---------------------------------------------------------------------


Autor: Dory232002
Raspuns la: 31/03/2006 08:29:02
Mesaj:

Sinzi_ana,ce fel de peste ii dei lui bebe?

---------------------------------------------------------------------

Nicoleta si Mihai Alexandru (17.02.2005)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ninocikap spune:

Despre mar si branzica !!!!

---------------------------------------------------------------------


Autor: roxisialexia
Subiect: Despre mar si branzica !!!!
Trimis la: 04/04/2006 17:20:54
Mesaj:


Sunt intr-o mare dilema, va rog sa ma sfatuiti si pe mine sub ce forma se poate da marul, in combinatie cu ce si in ce cantitate? Aceiasi problema si la branzica.
I-am dat mar ras cu branzica si nu i-a placut.
Marul ras poate da dureri de burtica?
Si daca se poate sa imi spuneti si cu ce pot sa incep diversificarea pentru masa de la ora 18( pediatra mmi-a spus iaurt, dar nu sunt eu de acord).

Va multumesc mult.


Raspunsuri:
---------------------------------------------------------------------


Autor: mariussimiuc
Raspuns la: 04/04/2006 17:47:37
Mesaj:


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Initial creeata de roxisialexia

Sunt intr-o mare dilema, va rog sa ma sfatuiti si pe mine sub ce forma se poate da marul, in combinatie cu ce si in ce cantitate? Aceiasi problema si la branzica.
I-am dat mar ras cu branzica si nu i-a placut.
Marul ras poate da dureri de burtica?
Si daca se poate sa imi spuneti si cu ce pot sa incep diversificarea pentru masa de la ora 18( pediatra mmi-a spus iaurt, dar nu sunt eu de acord).

Va multumesc mult.
---------------------------------------------------------------------


Marul copt cu un pic de scortisoara in combinatie cu branzica este delicios.
---------------------------------------------------------------------


Autor: claudiasabou
Raspuns la: 04/04/2006 17:51:59
Mesaj:

Buna,
I-am dat marul cu biscuite ,pt.inceput cateva lingurite.L-am razuit foarte marunt .
Branzica i-am dat-o cu banana .
I-am dat si iaurt de pe la 4 luni.Ii cumparam danonino mic.
---------------------------------------------------------------------


Autor: AdyB
Raspuns la: 04/04/2006 17:53:22
Mesaj:

Da, marul crud da dureri de burtica pentru ca da gaze. Noi nu papam fructe decat dimineata sau la pranz ca sa eliminam gazele pana seara. La masa de la 18 papam titica sau supica sau legume fierte, ceva usor care nu da gaze noaptea.
---------------------------------------------------------------------


Autor: sirimie
Raspuns la: 04/04/2006 19:02:42
Mesaj:

Eu i-am dat mar ras cu cereale la masa de la 10 dimineata - 1 mar si 1 lingurita de cereale
si cereale cu lapte conform virstei la 18
La amiaza ii dadeam supa de legume
---------------------------------------------------------------------


Autor: BiuMil
Raspuns la: 04/04/2006 20:08:25
Mesaj:

eu nu i-am dat mar simplu, ci doar in combinatie cu morcov. nu stiu daca e bine sau nu, dar nu prea am avut probleme cu gazele. a mancat treptat pana a ajuns la aprox 100 ml de amestec.

branzica i-am dat initial putin, dar acum fac din 250 ml de lapte si ii dau ce rezulta la o masa, deci cam 60 - 70 gr, zic eu, nu am cantarit ....
---------------------------------------------------------------------


Autor: DanielaLaura
Raspuns la: 04/04/2006 20:30:23
Mesaj:

Fetitei noastre i-am dat mar ras de la 5 luni la ora 10 dimineata iar mar cu branzica si cu biscuite de la 8 luni intre orele 18-19.Marul cu branzica nu i-a placut asa ca am adaugat si putin biscuite.Ii place foarte mult aceasta combinatie: mar cu biscuite si branza de vaci(pe care o prepar din lapte de vaca prins).Am incercat si iaurt(tot la 8 luni prima data) si nu-i prea place.
La fetita noastra marul ras nu i-a dat dureri de burtica.
Pofta mare!
---------------------------------------------------------------------


Autor: roxisialexia
Raspuns la: 05/04/2006 10:13:52
Mesaj:

Va multumesc frumos, mai astept sugestii daca mai exista variante de combinat.Branzica cu ce se mai poate combina?( exceptie banana si mar)

MARIUSSIMIUC se poate scortisoara la 5 luni jumate ????
Astazi am facut un mar copt sa vedem daca vrea.

Cred ca pentru diversificare ar trebui sa se faca o scoala( eu recunosc sunt depasita ), macar pentru pregatire psihica.
---------------------------------------------------------------------


Autor: Monica-Elena
Raspuns la: 05/04/2006 10:35:33
Mesaj:

Roxana poti s aii dai mar simplu sau in toate combinatiile posibile cu alte fructe - cu caisa, piersica sau ananas. Mihnea papa dimineata piureul de fructe, iar dupa amiaza ii dau iaurt "La Dorna" simplu cu fructe pe care i le bag eu(banana, pruna, piersica, caisa, ananas).
Mihnea de exemplu nu vrea combinatia fructe branza calcica. La el sunt simple. Mergi si pe considerentul tu ai manca mar cu branza??? Daca iti place tie atunci da si lui bebe dar gandeste-te ca la 5 luni nu au toate enzimele formate la stomacel.
Pofta buna!
---------------------------------------------------------------------


Autor: inaioana
Raspuns la: 05/04/2006 10:45:13
Mesaj:

Exact, da-i marul copt la inceput pana se obisnuieste stomacelul cu el, sau ras si putin fiert intr-o craticioara. Crud e cam greu digerabil si multi nu il tolereaza si nici nu il plac.
---------------------------------------------------------------------


Autor: roxisialexia
Raspuns la: 05/04/2006 10:55:18
Mesaj:

Ioana se poate sa fierb marul inainte si dupa sa il dau ??( bineintels ca pasat)
---------------------------------------------------------------------


Autor: ellinia
Raspuns la: 05/04/2006 10:59:26
Mesaj:

Eu i-am dat foarte mult suc de mar si morcov, pana pe la 8 luni ca dupa aceea nu l-a mai vrut si i-am dat de portocale. Branzica o mai poti amesteca cu biscuiti, Stefan o mai mananca si acum asa. Mar cu branza nici el nu manca, doar bananan cu branza asta o infuleca de-a dreptul.Si in general fructe simple, combinate intre ele dau dureri de burtica (cel putin asa am vazut eu la Stefan). I le poti da cu cereale. Al meu copil n-a vrut cereale asa ca a papat la biscuiti...Seara tot supica, cu legume pasate!
Pofta buna!
P.S. - eu i-am dat iaurt devreme, pe la 6 luni, este foarte bun iaurtul pentru bebei asa mici, il amesteci cu cereale, cu biscuiti, cu ce-i place lui ca simplu nu stiu daca l-ar manca.
---------------------------------------------------------------------


Autor: mariussimiuc
Raspuns la: 05/04/2006 10:59:49
Mesaj:


quote:
---------------------------------------------------------------------Originally posted by roxisialexia

MARIUSSIMIUC se poate scortisoara la 5 luni jumate ????
Astazi am facut un mar copt sa vedem daca vrea.
---------------------------------------------------------------------



Roxana,eu asa i-am dat intotdeauna marul copt,cu scortisoara.De ce sa nu se poata?Este un condiment natural si plus de asta nu pui decat f f putin,atat cat sa-i dea un pic de aroma.
Mai poti pune branza si in piureul de la pranz.Deocamdata,nu sunt prea multe variante.
---------------------------------------------------------------------


Autor: inaioana
Raspuns la: 05/04/2006 11:06:43
Mesaj:


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Originally posted by roxisialexia

Ioana se poate sa fierb marul inainte si dupa sa il dau ??( bineintels ca pasat)
---------------------------------------------------------------------



Sigur ca se poate dar cred ca se cam pierd din vitamine. Eu faceam asa: radeam marul, puneam rezultatul intr-o craticioara mica plus o linguritza-doua de apa si amestecam bine pana clocotea piureul asta vreo 15-20 secunde. Si gata, in castronel cu el amestecat cu ce vrei tu. Spre exemplu merge cu alte fructe cu care procedezi asemenator inclusiv cu dovleac copt (tot piure) care este vag dulceag si are un gust nu prea intens, foarte placut pentru bebei. Evident, merge si cu branzica si cereale. Eu nu i-as da biscuiti asa devreme pentru ca au gluten.
---------------------------------------------------------------------


Autor: roxisialexia
Raspuns la: 05/04/2006 20:14:39
Mesaj:

Va multumesc inca odata, intotdeauna imi sunte-ti de ajutor.
---------------------------------------------------------------------


Autor: sunt_mamica
Raspuns la: 05/04/2006 22:33:59
Mesaj:

eu ii dau fetitei mele la 8 luni-mar copt cu biscuiti,compot de mere cu biscuiti sau mar cu branzica sau mar cu cereale simple
branzica o poti amesteca cu fructe sau cu banana si suc de fructe sau cu dovlecei fierti si galbenus de ou...combinatiile pot continua
io imi folosesc de multe ori imaginatia si e incantata de ideile mele...papa tot
---------------------------------------------------------------------


Autor: hristina
Raspuns la: 05/04/2006 23:00:01
Mesaj:

[quote]Originally posted by sunt_mamica

eu ii dau fetitei mele la 8 luni-mar copt cu biscuiti,compot de mere cu biscuiti sau mar cu branzica sau mar cu cereale simple


Cum ii dai compotul cu biscuiti?
Si compotul cum il faci? Il indulcesti?
---------------------------------------------------------------------


Autor: sunt_mamica
Raspuns la: 06/04/2006 16:36:14
Mesaj:

kristinapun la 400ml apa 2 lingurute de zahar si 2 mere si fierb cca 25 de min dupa care folosesc merele
---------------------------------------------------------------------


Nicoleta si Mihai Alexandru (17.02.2005)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ninocikap spune:

Diversificarea la bebelusi
---------------------------------------------------------------------


Autor: Dory232002
Subiect: Diversificarea la bebelusi
Trimis la: 09/01/2006 13:10:05
Mesaj:


LA CE VARSCA ATI INCEPUT DIVERSIFICAREA LA BEBELUSI, SI CU CE ANUME ATI INCEPUT?

Raspunsuri:
---------------------------------------------------------------------


Autor: bubu05
Raspuns la: 09/01/2006 13:22:04
Mesaj:

Noi am inceput diversificarea la 4 luni cu suc de mar, o saptamana, de la 5 ml -la 50 ml, apoi cu suc de morcov...si restul. Vlad a fost alaptat pana la 3 luni, iar de la 3 la 4 luni mixt, de la 4 luni numai lapte praf. Sanatate!
---------------------------------------------------------------------


Autor: asi
Raspuns la: 09/01/2006 13:36:10
Mesaj:

Diversificare se incepe pe la 5-6 luni.
Noi am inceput pe la 5 luni, pentru un bebe alimentat cu lapte praf, cu cereale adaptate varstei.Apoi am introdus fructele si legumele.
---------------------------------------------------------------------


Autor: irina.c.
Raspuns la: 09/01/2006 13:43:32
Mesaj:

Eu am alaptat 6 luni exclusiv,apoi am inceput diversificarea cu cereale.
---------------------------------------------------------------------


Autor: Kittycat
Raspuns la: 09/01/2006 13:47:23
Mesaj:

Pana la 5 luni am alaptat-o exclusiv. De la 5 luni am inceput cu suc de morcov 9de la 5 ml la 20 ml aproximativ, fireste), apoi suc de mar (la fel), apoi mar ras sau copt cu suc de morcov si 1-2 linguritze de cereale simple si fara gluten.
---------------------------------------------------------------------


Autor: Denise
Raspuns la: 09/01/2006 14:18:46
Mesaj:

Noi am inceput la 6 luni; pana atunci a fost alimentata exclusiv la san. Am inceput cu sucul de mar, intai cu 2 lingurite, apoi 4 samd, dupa ce am ajuns la 100 ml. am inceput sa il combin cu suc de mar si apoi cu suc de portocala. Dupa un timp (cam 2 saptamani) am inlocuit sucul cu piure de mar cu cereale. Asa am inceput! Daca mai ai nevoie si de alte detalii, intreaba-ne! Succes si sanatate!
---------------------------------------------------------------------


Autor: Diana Mirela
Raspuns la: 09/01/2006 15:46:56
Mesaj:

Daca bebe papa san, ideal e sa incepi la 5 luni si jum.-6 luni.
Iulia a papat doar san pana la 5 luni si jum, apoi am inceput cu supa de legume. Momentan a ajuns la aprox. 15 lingurite de piure subtire, plus 20 ml de zeama. In rest, completam cu laptic.
Daca incepi intai cu fructe, exista riscul sa-ti refuze legumele, care nu sunt dulci.
Cereale nu o sa-i dau pt. ca e destul de grasuna.
Mult succes!
---------------------------------------------------------------------


Autor: DanielaAB
Raspuns la: 09/01/2006 16:20:48
Mesaj:

Noi incepem diversficarea saptamana asta, si mi-e un pic groaza, cu suc de mere si suc de morcovi.Asa cum au spus si fetele, incep cu 5 ml/zi suc de mere pana ajung la 60ml, dupa care incep cu cel de morcovi.Fetita mea are 4 luni.
Daniela
---------------------------------------------------------------------


Autor: DanielaLaura
Raspuns la: 09/01/2006 18:17:03
Mesaj:

La 4 luni jumatate cu supita de radacinoase-morcov, patrunjel, cateva foi de ceapa si cateva boabe de orez.Dupa 2 saptamani am introdus si sucul de mere.
----------------------------------------------------------------


Autor: claujro
Raspuns la: 09/01/2006 18:22:10
Mesaj:

Noi avem aproape 4 luni si jumatate si Mara papa san+biberon cu lapte praf si am incepu cu suc: mar, morcov si portocala sau mandarina.
---------------------------------------------------------------------


Autor: Anda Panda
Raspuns la: 10/01/2006 05:46:47
Mesaj:

eu am un baietel de 4 luni si o sapt. intentionez sa incep diversificarea la 5 luni, cu toate ca aici ti se recomanda de la 6 luni. de inceput, o sa incep cu cereale (simple, fara fructe), apoi legume, apoi fructe. ideea e ca dintre fructe si legume e bine sa se inceapa cu legume. micutilor le-ar placea ceva dulce mult mai tare in schimbul unui piure de morcovi spre ex.
---------------------------------------------------------------------


Autor: Roxana80art
Raspuns la: 10/01/2006 11:55:03
Mesaj:

Noi am inceput diversificarea pe la 4 luni cu un pic de suc de mar, morcov si portocala cate o lingurita treptat. Abia pe la 6 luni am obisnuit-o cu supa de zarzavat deoarece avea baza in lapticul dela mine(am alaptat-o 10 luni jumatate).
---------------------------------------------------------------------


Autor: ancutzathree
Raspuns la: 10/01/2006 17:14:56
Mesaj:

am inceput diversificarea de la 5 luni,ideal ar fi fost la 6 luni,dar bb e mare si nu se mai satura cu lapticul meu numai,iar laptele praf nu l-a acceptat,asa ca am inceput cu sucul de morcov:2,4,6 ,8 linguritze,dupa o saptamana i-am adaugat si suc de mar,tot asa cate doua linguritze progresiv si la fel introduc cate un aliment nou insa acum la 4-5 zile...
bafta!
---------------------------------------------------------------------


Autor: simona_filipas
Raspuns la: 10/01/2006 17:42:38
Mesaj:

Noi am inceput diversificarea la 4 luni pentru ca nu se mai satura cu lapticul de la mami. Am inceput cu supa de legume. Din cate stiu eu pentru copii cu greutate normala si peste se incepe cu legume iar pentru cei mai slabuti cu cereale.
---------------------------------------------------------------------


Autor: diplodocus
Raspuns la: 04/04/2006 09:53:58
Mesaj:

DORY, cum te descurci cu diversificarea? Ai inceput?
Eu chiar azi am inceput si sunt optimista
---------------------------------------------------------------------


Autor: Dory232002
Raspuns la: 04/04/2006 12:07:43
Mesaj:

diplodocus, am inceput de multa vreme si merge ft. bine, la voi cum a debutat?
---------------------------------------------------------------------


Autor: noeminora79
Raspuns la: 04/04/2006 23:05:03
Mesaj:

noi avem 3 luni si trei sapt si deja am inceput de cateva zile cu suculetul.adora sucul de morcovi,cand vede ca nu-i mai dau incepe sa planga
cred ca sant prima care am inceput asa devreme...dar faci cum crezi
---------------------------------------------------------------------


Autor: diplodocus
Raspuns la: 06/04/2006 14:51:04
Mesaj:

DORY, am inceput cu mar ras( nu i-am mai dat doar suc ci direct cu pulpa--la indicatia pediatrului)
Sunt insa putin confuza...citesc atitea pe forum...ma zapacesc putin
De exemplu mai inainte am citit ca daca incep cu fructe exista riscul sa nu mai accepte legumele care nu sunt dulci...Sau ca marul crud(cum il dau eu) i-ar putea da gaze...
Nici nu mai stiu ce sa ma fac...cum sa continui...
Tu cum ai inceput + continuat?
---------------------------------------------------------------------

Autor: Tia
Raspuns la: 06/04/2006 15:00:02
Mesaj:

cati dr. atatea pareri, dar culmea e ca fiecare copil reactioneaza in felul lui. si noi am avut probleme cu marul, cred ca il durea burtica ca tipa saracul copil ca din gura de sarpe. am inceput cu suc de morcovi, marul l-am amanat cat am putut, apoi al doilea aliment introdus a fost orezul (fulgi) la masa de seara. am mai avut probleme cu supa de legume, cu legumele pasate si cu carnea, nu-i placeau de nici un fel. in schimb era innebunit dupa gustarea de dupa-amiaza cu fructe si branza. cred si eu pana la urma le-a acceptat pe toate.. vorba aceea "rabdare si tutun"
---------------------------------------------------------------------


Nicoleta si Mihai Alexandru (17.02.2005)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ninocikap spune:

diversificarea timpurie
---------------------------------------------------------------------


Autor: dalimana
Subiect: diversificarea timpurie
Trimis la: 07/04/2006 14:25:15
Mesaj:


Stiu ca s-a scris mult despre diversificare, dar nimic despre diversificarea de la 2 luni cu sucuri si de la 3 cu piureuri, asa cum recomanda sotii Capraru. Voi ati schimbat meniul devreme????

Raspunsuri:

---------------------------------------------------------------------


Autor: claujro
Raspuns la: 07/04/2006 14:39:59
Mesaj:

Nu stiu unde ai citit tu dar uite ca iti citez din cartea sotilor Capraru: "De la 2 la 3 luni"- Cercetari recente au dus la concluzia ca sugarul nu este dezvoltat fiziologic (masticatie , inghitire, digestie) si nu are nevoie de ele (suc, pulpa de fructe sau de zarzavaturi) decat mult mai tarziu (vezi pag. 144, 148)". Citat de la pag 136.

SAU:
"...nu se mai recomanada introducerea sucurilor decat sau dupa luna a-IV-a, iar supa (pireul) de zarzavat cu carne se introduce de-abia spre sfarsitul lunii a V-a si mijlocul lunii a VI-a" Citat de la pag 142.

etc etc

Acuma fiecare citeste ce vrea si intelege ce vrea din ce citeste.
-------------------------------------------------------------------


Autor: dalimana
Raspuns la: 07/04/2006 14:56:06
Mesaj:

am citit la pagina 217, capitolul Alimentatia-Emil Capraru, Herta Capraru, "Mama si copilul", Ed Medicala, Buc., 1984
---------------------------------------------------------------------


Autor: anca tanasica
Raspuns la: 07/04/2006 15:01:24
Mesaj:


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Originally posted by dalimana

am citit la pagina 217, capitolul Alimentatia-Emil Capraru, Herta Capraru, "Mama si copilul", Ed Medicala, Buc., 1984
---------------------------------------------------------------------



pai din 1984 s-a mai schimbat cate ceva...

inainte de revolutie (sau ce-o fi fost aia!!!) mamele trebuiau sa se duca repede la servici...so, se diversifica super repede...intre timp avem concediu de ingrijire copil pana la 2 ani...si s-au mai afcut ceva cercetari...care au ajuns si la noi...asa ca se recomanda diversificarea la 4 luni la bb hranit cu bibe si la 6 luni la bb alaptat!!!!!
---------------------------------------------------------------------


Autor: claujro
Raspuns la: 07/04/2006 15:02:25
Mesaj:

Eu am editia 2003. In 20 de ani s-a mai schimabt ceva, nu crezi? Chiar si pediatra copiilor imi spunea ca schimba tratamentele pe masura ce apar noi informatii si ce recomanda acum 20 de ani nu mai recomanda acum. Nu te supara, te rog, dar schimba cartea aia cu o editie mai noua!
---------------------------------------------------------------------


Autor: asi
Raspuns la: 07/04/2006 15:07:47
Mesaj:

Dalimana pana dupa 4 luni copilul papa doar lapte.Cred ca cei care incep mai devreme sunt iresponsabili.


Cand Dumnezeu inchide o usa , intotdeauna deschide o fereastra.
Evenimentele importante
---------------------------------------------------------------------


Autor: aissa
Raspuns la: 07/04/2006 15:14:24
Mesaj:

Noua ne-a zis dr. asa: diversificarea timpurie = boli digestive la varsta adulta.
Acum gandeste logic: sucul de portocale e un acid. Copiii atat de mici care nu beau decat lapte, crezi ca pot accepta la 2 luni un acid in burta cand ei poate inca nu au scapat de colici? Pai fi-mea mi-a facut criza de colici la 1 an de la 1 fruct kiwi asa ca...

Oricum, stiu medici care inca recomanda diversificarea timpurie, la 2 luni cand am externat-o noi pe Ale dr. de la maternitate mi-a zis sa incep sa ii dau suc ca ii dadeau ei dar nu au storcator .
Noi am inceput diversificarea la 4 luni cu cereale puse in lapte (dar asta iti spune dr ce si cum ca depinde de copil, cei grasi incep cu fructe si legume) si la 4 luni jumate am introdus supa de morcovi dar din motiv de diaree, altfel mai amanam.
---------------------------------------------------------------------


Autor: dalimana
Raspuns la: 07/04/2006 16:04:24
Mesaj:

ok, am sa astept pana dupa 4 luni. Ideea e ca se contrazic chiar si medicii intre ei, iar eu nu stiu ce sa fac.
---------------------------------------------------------------------


Autor: sirimie
Raspuns la: 07/04/2006 16:07:07
Mesaj:

Noi am inceput sa bem sucuri la 2 luni si piureuri la 3 luni pentru ca pe vremea cind eram noi mici asa se facea. Si am mincat miere de la 3 luni, si lapte de vaca tot la 3 luni, si gris cu lapte si altele la fel ca astea.

Si nu toata lumea are probleme digestive, nu-i asa?

Si in versiunea noua a cartii sotilor Capraru sint scrise sfaturi daca vrei sa incepi la 3 luni (desi nu mai este recomandat..).

Eu am inceput dupa 4 luni, cu toate presiunile din partea bunicilor lui Vladut.

Sfatul meu este sa incepi diversificarea dupa 4 luni. Daca ai inceput inainte, introdu incet noi alimente, unul pe saptamina, si sa fie toate de foarte buna calitate pentru ca stomacelul lui bb e sensibil.
---------------------------------------------------------------------


Autor: Luizax
Raspuns la: 07/04/2006 18:30:49
Mesaj:

La Alex (are 4 ani acum) am inceput la 2 luni cu sucul de morcovi, de la 4 am bagat supika si branzica. La recomandarea pediatrului.
---------------------------------------------------------------------


Autor: teodraghici
Raspuns la: 07/04/2006 18:47:11
Mesaj:

Veyi ca ti-ai dat singura raspuns la intrebare:nu s-a scris despre diversificarea de la 2 luni pt ca NU EXISTA....sau mai bine spus exista la noi cand nu exista acces la informatie.
---------------------------------------------------------------------


Nicoleta si Mihai Alexandru (17.02.2005)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ninocikap spune:

Diversificare : primii pasi
---------------------------------------------------------------------


Autor: mika12
Subiect: Diversificare : primii pasi
Trimis la: 19/03/2006 19:23:07
Mesaj:


La aproape 7 luni si jumatate, am luat hotararea sa incep diversificarea pentru fiul meu, hranit in exclusivitate la san (zi si noapte!). In schimb, eforturile mele au ramas pana acum (dupa patru zile de incercari) fara rezultat : lingurita o priveste ca pe un obiect extravagant, dupa care mi-o trage din mana si-si decoreaza fata cu piureul pregatit de mine cu multa meticulozitate! Problema cea mai serioasa este insa lipsa efectiva a reflexului de inghitit si mestecat, limba pastreaza in continuare pozitia necesara suptului la san! Ce sa fac? Cum ? 7 luni jumate este prea..tarziu?... prea devreme?

Raspunsuri:

---------------------------------------------------------------------


Autor: ICorina
Raspuns la: 19/03/2006 20:16:42
Mesaj:

Ce scumpi suntetzi! Eu zic sa nu te descurajezi asa de repede. Mie nu mi se pare "prea" nicicum! Nu exista o regula, ci situatii. Eu am inceput diversificarea pe la 5 luni, si nu cred ca reuseam sa papam mai mult de 2 linguritze la o masa...Intr-o saptamana, stimulat si de gusturi bune, era deja maestru.Eu zic sa mai incerci,incet, sa-i mai dai pauze daca chiar nu vrea.Nu-l fortza! Eu, personal, nu cunosc nici un om mare care sa nu fi trecut deja de diversificare!
Pupam si succes! mai tineti-ne la curent!
---------------------------------------------------------------------


Autor: otis41
Raspuns la: 19/03/2006 20:30:57
Mesaj:

Da, trebuie muuulta rabdare si treptat treptat va accepta si lingurita.
---------------------------------------------------------------------


Autor: gangurici_licurici
Raspuns la: 19/03/2006 20:47:29
Mesaj:

In general se spune ca diversificarea e ideal de inceput in jur de 6 luni. Poate faptul ca ai amanat-o putin face ca acum sa fie mai dificila "procedura". Oricum, la orice varsta incepi, lingurita e ceva nou, la fel mancarea solida, sau semi-solida. Ideea e sa incepi cu o cantitate mica, o lingurita-maxim 2 pentru inceput. Cel mai probabil va scuipa o mare parte afara, nu neaparat pentru ca nu-i place, ci pentru ca obisnuit pana acum doar cu laptele care curgea singur pe gat in jos brusc se trezeste ca e nevoie sa-si foloseasca limba ca sa impinga alimentele, lucru deloc usor pentru incepatori. Eu ii adunam cu lingurita ce curgea pe langa si i le puneam inapoi in gurita. In zilele uramatoare cresti treptat cantitatea, pana ce ajungi la o masa intreaga solida.
Oricum, asa cum zicea si Corina, nici nu am vazut oameni mari care sa nu manance diversificat, asa ca mai devreme sau mai tarziu tot o sa manance!
Numai bine.
---------------------------------------------------------------------


Autor: ancutzathree
Raspuns la: 19/03/2006 20:50:05
Mesaj:

cam tarziu ptr inceputul diversificarii,dar problema ta de fapt nu e asta ,problema e ca bb tau nu stie de linguritza...vreau sa-tzi spun ca eu cand am inceput diversificarea(5 luni) alex stia deja de linguritza deoarece ii dadusem vigantolul din primele luni de viatza cu ea si a fost foarte usor in acest sens,manca din linguritza foarte bine...
eu zic sa incerci sa-i dai papica cu biberonul,pana ce incepe sa se obisnuiasca cu linguritza,ca nu prea mai ai timp de pierdut,bb trebuie sa pape deja si altceva decat lapte...
---------------------------------------------------------------------


Autor: margas2005
Raspuns la: 20/03/2006 11:54:19
Mesaj:

Important este ce lingurita folosesti.Eu i-am cumparat fetitei mele o lingurita de silicon de la chicco,sunt ff multumita de ea.Spre deosebire de cea de inox aceasta este moale si la temp.camerei.
In rest multa rabdare...
------------------------------------------------------------------


Autor: Caterinuta
Raspuns la: 21/03/2006 09:51:37
Mesaj:

Si eu sustin lingurita de silicon, consider ca este o cale de trecere mai facila, fiindca respectiva ling. e o combinatie intre biberon, ca material si lingurita, ca forma, astfel incat bebele o suge. Cel putin Maya asa face. Si supica o bem foarte usor asa. La mancarea pasata insa ne descurcam mai usor cu lingurita rigida.
Mult succes si multa rabdare!
---------------------------------------------------------------------


Autor: inaioana
Raspuns la: 21/03/2006 10:27:49
Mesaj:

Nu au instinctul de a mesteca asa de devreme indiferent cat de devreme ai fi inceput diversificarea. (Eu personal te felicit ca nu ai inceput-o prea devreme adica inainte de 6 luni asa cum de multe ori se practica GRESIT in Romania!)
Miscarea pe care o fac ei deocamdata este de lipire a limbii pe cerul gurii cand capata ceva pe limba. Ceea ce evident inseama ca ceva curge afara (cel mai mult, conform legilor lui Murphy!) si ceva se duce pe gat. In timp se va obisnui si cantitatea care aluneca pe gat va fi mai mare. E chestie de exercitiu.
Eu cred ca ar trebui sa incerci urmatoarele : biberon cu tetina in curce in care sa ii pui cerealele sau piure fin (Katja nu l-a acceptat deloc...) si mancare mai fluida la inceput data cu linguritza ca sa ii curga mai multa pe gat. Oricum muuulta rabdare si fara stress.Asta alunga pentru multa vreme pofta de mancare, poate chiar pana in adolescenta. Totul trebuie sa fie cat mai natural. Nu vrea, nu-i nimic incercati mai tarziu. Nu e graba!
Mult succes!
---------------------------------------------------------------------


Autor: ralcat
Raspuns la: 21/03/2006 17:30:46
Mesaj:

Al meu e prea mic pentru diversificare in adevaratul sens al cuvantului, dar pentru ca de fiecare data cand ne vedea cu un mar in mana se intindea spre noi si pur si simplu cersea, am inceput sa-i dau cateva lingurite de suc de mere pe zi. Si ca sa-l conving sa deschida gurita ma stramb intr-o mare bucurie si tot fac la el "aaaaaaaa" pana cand incepe sa ma imite. Si dupa o saptamana, chiar a inceput sa deschida singurel gurita cand vede lingurita ca vine cu suculet.
Poate daca incepi cu mancarica mai zemoasa, mai degraba suc, supita decat cu piure, puiul tau va intelege mai usor ce si cum e cu noile senzatii.
Oricum ar fi, succes si pofta buna
---------------------------------------------------------------------


Autor: mika12
Raspuns la: 21/03/2006 20:51:07
Mesaj:

Multumesc pentru sfaturile voastre! Am mai incercat intre timp, dar tot de mozoleala a avut chef! Deseara incerc supa cu biberonul (azi l-am cumparat!) si va tin la curent!
---------------------------------------------------------------------


Autor: Anda Panda
Raspuns la: 23/03/2006 07:56:03
Mesaj:

salut
"noi" am inceput diversificarea la 6 luni. ai inceput cam tirzior, asta s-ar putea sa fie un motiv pt care va "descurcati" asa greu. cu bautul din canita s-ar putea sa fie aceeasi problema din cauza aceluiasi motiv.
eu am avut ceva mici greutati la inceput, si am inceput sa ii dau din bibe cereale, ca sa se poata satura. la fel ca si la tine, nu inghitea. il faceam sa rida, ca sa deschida gura, ca sa ii bag lingurita in gura. pina la urma inghitea, pentru ca ii aluneca pe git, nu pentru ca ar fi inteles "ideea"
mai tirziu, dupa citeva incercari bune fara succes, am hotarit sa tai cereale in bibe, pentru ca asta l-ar fi putut face mai lenes in privinta folosirii linguritei.
asa ca ii dadeam in continuare lapte si o data la 2-3 zile incercam din nou. cam dupa vreo 6-7 incercari bune a reusit sa inghita si acum nu mai trebuie nici sa fac ca toate animalele, ca deja epuizasem toata gradina zoologica.
reflexul de mestecat si-l va face in mom in care tu vei schimba textura cerealelor, adica nu vor mai fi "apoase".

succes !

si cit de repede exersati si bautul din cana
---------------------------------------------------------------------


Autor: mika12
Raspuns la: 10/04/2006 12:57:52
Mesaj:

V-am promis ca va tin la curent. Iata asadar ca dupa "lupte seculare care au durat o mie de ani" (mai precis 24 de zile!-sic!)flacaul meu a mancat pe nerasuflate 130 de grame de piureu (fluid, foarte fluid!) de fasole verde! Prin ce peripetii am trecut pâna in ziua a 24-a? Aoleu!Am trecut de la lingurita la biberon, de la biberon la lingurita, de la lingurita de silicon la lingurita de inox, apoi la alte lingurite speciale si paraspeciale (mai mici, mai mari, mai late, mai rotunde, mai adânci, mai colorate)...
Am cantat,imitat,recitat,jucat,dansat... si am avut "muuuuulta rabdare". Sa stiti ca am tinut cont de absolut toate sfaturile voastre (deci stress 0!), pentru care va multumesc enorm!
Ah, era sa uit! Aseara soacra, in vizita pe la noi, mi-a pus o intrebare:" De cand a inceput diversificarea mi se pare mie sau el chiar manânca mai abitir la san?"
Nu va mai spun ce ganduri m-au framântat toata noaptea!
---------------------------------------------------------------------


Nicoleta si Mihai Alexandru (17.02.2005)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ninocikap spune:

despre peste si outz
---------------------------------------------------------------------


Autor: Rivarutz
Subiect: despre peste si outz
Trimis la: 07/04/2006 20:55:24
Mesaj:


Buna dragi mamici!
Fetitza mea are 14 luni,maninca aproape orice,are si zile mai "lenese"tinind cont ca-i is si dintisorii.....
As vrea sa stiu de cite ori dati voi puiutilor vostri peste si ou pe saptamnana
Puiutza mea mainca ou la 3 zile,iar peste 1 data pe saptamnina
Este mult sau putin? As putea sa-i dau peste la 3 zile si outz la 2 zile?
Multumesc mult
Ela,mami de River Maria


Ela,mami de River Maria

Raspunsuri:
---------------------------------------------------------------------


Autor: mariussimiuc
Raspuns la: 07/04/2006 23:16:52
Mesaj:

Robert (1 an si 5 luni) papa out o zi da si una nu,iar peste ii dau o data sau de 2 ori pe saptamana,depinde de cum avem drum la Metro,ca numai de acolo cumpar.
Cred ca varianta propusa de tine este ok.
---------------------------------------------------------------------


Autor: anacami
Raspuns la: 08/04/2006 08:03:04
Mesaj:

Buna,
Sebastian mananca de 1-2 ori pe saptamana ou- numai omleta ( pe care, daca ar fi dupa el, ar manca-o in fiecare zi), nu ii place deloc ou fiert.
Peste ii dau cam o data pe saptamana, dar mai sunt si saptamani in care nu ii dau deloc sau ii dau de doua ori (depinde de cand ma duc la cumparaturi-si eu prefer sa ii dau proaspat).
Cu pestele am incercat mai multe variante- pastrav, somon,..,in general dulce,mai slab. Manca foarte greu, trebuia sa il amestec cu alte alimente. Acum ne-am "oprit" la salau- ii place la nebunie, mananca singur (nu mai trebuie sa il pacalesc) si cere mult.
---------------------------------------------------------------------


Autor: Roxana80art
Raspuns la: 08/04/2006 15:26:28
Mesaj:

Fetitei mele,de 1 an si 7 luni,ii dau outul o data la 3 zile ,iar peste cam o data pe sapt. Cu toate ca e f sanatos,am omois sa-i dau de mai multe ori pe sapt(peste),dar o sa incerc si eu sa fac mai multe progrese in privinta asta deoarece ii si place fffff mult.
Va dorim multa sanatate!!!
---------------------------------------------------------------------


Autor: Rivarutz
Raspuns la: 08/04/2006 15:29:43
Mesaj:

Sinteti grozave! multumesc mult pentru raspunsuri!
Va dorim sa cresteti mari si sanatosi!
Pupice!!!!
---------------------------------------------------------------------


Autor: herra
Raspuns la: 09/04/2006 12:57:04
Mesaj:

ou - la doua zile; iar peste pot sa-i dau si zilnic, asa mi-a spus pediatra; de exemplu in perioada cand avea, pe langa masa de pranz, inca o gustare cu carne, mai pe la 5 dupa-amiaza, acea carne era peste (si la noi tot salaul e preferat - mai ales de mine, ca are putine oase) sau pui, deci carne mai slaba.

acum nu mai am loc sa-i dau decat de 2 ori pe saptamana (nu mai mananca si dupa-amiaza).
---------------------------------------------------------------------

Nicoleta si Mihai Alexandru (17.02.2005)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ninocikap spune:

diversificare la 6 luni dupa alaptat exclusiv
---------------------------------------------------------------------


Autor: diplodocus
Subiect: diversificare la 6 luni dupa alaptat exclusiv
Trimis la: 30/03/2006 22:30:44
Mesaj:


As vrea sa stiu daca cineva a inceput diversificarea la 6 luni,dupa alaptat exclusiv...Mai am 2 saptamini si bebe al meu face cele 6 luni...Ma gindesc cu groaza ca va fi dificil...Nici nu stiu cum o sa incep...O sa-mi spuna pediatrul, sau medicul de familie?
DAca ati trecut prin asa ceva, va rog impartasiti-mi experienta voastra
Multumiri anticipate




Raspunsuri:
---------------------------------------------------------------------

Autor: denisa73
Raspuns la: 30/03/2006 23:25:04
Mesaj:

Si eu am inceput diversificarea la 6 luni si 6 zile,dupa alaptat exclusiv la san.A fost foarte greu pentru mine mai ales,dar asta e, nu le putem da toata viata san.Eu am inceput cu piure de morcovi,desi aici imi spusesera sa incep cu cerealele.Eu ii dau in continuare si san.
---------------------------------------------------------------------


Autor: diplodocus
Raspuns la: 31/03/2006 12:12:14
Mesaj:

buna Denisa
Am vazut tot albumul cu Cristian si chiar ca e o dulceata de copil, sa va traiasca sanatos!
Daca ai timp si daca iti mai aduci aminte, te rog sa-mi spui mai detaliat cum ai inceput...cu o lingurita pe zi si apoi ai crescut treptat cantitatea? apa in care ai fiert morcovii o foloseai sau nu?Ce fructe ai folosit? etc...
Mersi mult
---------------------------------------------------------------------


Autor: roxanaz
Raspuns la: 31/03/2006 12:55:08
Mesaj:

pediatrul trebuie sa iti dea o schema clara de diversificare, sa iti spuna cu ce aliment sa incepi, in ce cantitate, toate detaliile. sunt multe pareri despre diversificare, toate diferite. unii incep cu suc de fructe, altii cu supa, altii cu cereale. cel mai sigur e sa discuti cu medicul copilului, el ii stie evolutia, daca are stomacelul sensibil sau nu, cat de dolofan este, si altele. daca de exemplu are stomacelul sensibil nu se incepe cu frcute care dau aciditate, daca e mai slabut se poate incepe cu cereale, daca nu se dau mai tarziu. in tari diferite se recomanda diferite scheme de diversificare - in state se incepe cu cereale, in europa de nord cu supa de legume si legume, in romania se incepe cu fructe.
---------------------------------------------------------------------


Autor: diplodocus
Raspuns la: 31/03/2006 18:06:14
Mesaj:

Multumesc Roxana
Asa mi-am aimaginat si eu, cum spui tu...doar ca pediatrul meu e cam ocupat si-mi faceam griji ca nu o sa aiba timp sa-mi explice tot
Sper sa ma insel si sa fie ok.
---------------------------------------------------------------------


Autor: teodraghici
Raspuns la: 31/03/2006 18:29:57
Mesaj:

Si eu am alaptat 6 luni, dupa care am inceput diversificarea...da o cautare pe forum ca sunt muuuuulte sb despre diversificare.
BBlina mea papa tare bine...si ca o gluma....cred ca i-a fost tare foame...numai lapte 6 luni?????
Teo
---------------------------------------------------------------------


Autor: Pepsi
Raspuns la: 31/03/2006 20:57:18
Mesaj:

si eu am alaptat exclusiv pina la 6 luni, si ptr diversificare avind in vedere ca am bebe e alergic la lapte vaca si derivati, alergologul mi-a dat o schema cu introducerea alimentelor, dar care se potriveste bine la orice copil, ca intotdeauna e bine sa eviti alimentele ce pot da alergii....imi aduc aminte ca am inceput cu cereale ptr bebei, dar la al -2-lea nu mai fac greseala asta, as incepe mai bine cu legume, suc morcovi, legume fierte...sa nu te astepti sa manince mult...la inceput o lingurita doua, pina invata sa mestece, si treptat marit acntitatile, abia dupa ceva timp minca o portie intreaga, la inceput eram dezamagita ca pregateam atita si el nu minca...deci fa cantitati mici la inceput si le maresti in functie de bebe. a si sa nu uit stiu ca e ff important introduci un aliment pe rind, adica suc morcovi dai doar asta 4 zile, apoi incerci alt aliment, treptat introduci fiecare aliment. SI sa nu pui nici sare nici zahar, e ff important
uite citeva situri
http://reclama ilegala - conmsidera acesta un avertisment/content/show_article.php3?article_id=3357&page_nr=1

http://reclama/nutritie.html?id=89

http://www.reclama/Cand_este_timpul_sa_introducem_solidele_in_alimentatia_unui_bebelus-articol-224.html

bafta si rabdare
---------------------------------------------------------------------


Autor: diplodocus
Raspuns la: 04/04/2006 09:45:15
Mesaj:

Va multumesc tuturor
AZI incep aventura diversificarii
Am inceput cu suc de mar( cu tot cu pulpa, la indicatia pediatrului) si buburuza mica a fost incintata ...si putin mirata
E din ce in ce mai bine
pupici
---------------------------------------------------------------------


Autor: cristia
Raspuns la: 04/04/2006 10:34:57
Mesaj:

Ziua buna!
Si eu am inceput diversificarea dupa alaptat exclusiv 6 luni.Mi-a dat pediatrul e schema de diversficare de care am fost f incantata: baietelul meu a acceptat f usor alimentele introduse si aucm la 1 an de la eveniment mananca f echilibrat.Am mers dupa o schema de diversificare recomandata de pediatru: piure de legume (am citit in multe locuri si am auzit multe pareri avizate cum ca e bine ca legumele sa fie introduse inaintea fructelor;Altfel exista riscul ca dupa dulceata fructelor sa nu mai vrea legume...)La o saptamana (sau cand accepta bine legumele=mananca o masa completa) apar in meniu fructele (piure). Si la o alta saptamana cerealele.
La mine a functionat perfect.Daca mai vrei detalii iti pot da.Bafta!
---------------------------------------------------------------------


Autor: Adela Iepure
Raspuns la: 04/04/2006 13:28:06
Mesaj:

Eu am inceput diversificarea la 5 luni si jumatate fortata de imprejurari (a trebuit sa merg la un curs care tinea 8 ore pe zi si nu puteam alapta decat la dimineata, pranz, seara iar el biberon n-a vrut niciodata) si am inceput cu o masa de cereale de orez facute cu laptic de-al meu, apoi piure de legume (eu la fiert puneam toate legumele pe care le gaseam prin piata, dar de pasat pasam doar 1-2 mai usoare la inceput - de ex. dovlecel cu morcov) apoi fructele - eu i-am facut numai piureuri pentru ca suc nu a vrut sa bea. El e mare amator de......apa. Eu nu am avut probleme cu diversificarea, a acceptat bine cam tot si acum papa aproape orice. Lui i-a placut mult iaurtul asa ca atunci cand aveam probleme de acceptare cu un aliment, il amestecam cu iaurt (evident daca mergea) si il papa si pe ala.

Si uite asa ne-am facut mari.....dar tzitzi a ramas iubirea vietii noastre. Nu renuntam asa usor
---------------------------------------------------------------------


Autor: danina
Raspuns la: 04/04/2006 13:38:17
Mesaj:

Buna! Eu tot la 5 luni si jumatate am inceput diversificarea si am inceput cu suc de morcov apoi portocala, mar usor cu introducerea pulpei dupa care supa de legume si apoi fainos in lapte. Eu am alaptat pana la 10 luni decat din motive de sanatate insa ma bucur ca am reusit si atat as fi vrut un an macar dar asta a fost sa fie...
---------------------------------------------------------------------


Autor: diplodocus
Raspuns la: 06/04/2006 14:55:14
Mesaj:

Va multumesc fetelor pentru detalii, ma ajuta mult...Sunt putin stresata de diversificare
CRISTIA iti trimit si unPM in caz ca nu mai intri pe acest subiect, ca mai vreau detalii
---------------------------------------------------------------------


Autor: ana maria
Raspuns la: 06/04/2006 15:23:15
Mesaj:

Eu am diversificat la 7 luni (prematur). Am inceput cu fructe (mar si morcov). A fost mai dificil si a durat cam 6 saptamani pana cand a inceput intradevar sa manance dar sunt multumita ca s-a dezvoltat foarte bine.

In orice caz dupa fiecare mica masa diversificata completam cu san. La inceput manca foarte putin. Cu fructele a fost binisor, cu supa ne-am luptat din greu ca nu ii placea deloc.
---------------------------------------------------------------------


Autor: diplodocus
Raspuns la: 06/04/2006 22:27:57
Mesaj:

Mersi de experienta impartasita, Ana Maria!
Pupici tie si ingerasului mic
---------------------------------------------------------------------


Autor: anca tanasica
Raspuns la: 07/04/2006 08:35:31
Mesaj:

noi am inceput la 6 luni fix cu o lingurita de suc de morcov, a doua zi 2 lingurite...pana la max 30 ml...cand am ajuns la 30 ml suc morcov am pus cate o lingurita de suc de mar...pana am ajuns la 15 ml morcov si 15 ml mar amestecat

apoi am papat cereale...cu drag si mare pofta...tot asa. prima zi o lingurita, a doua zi doua lingurita, pana am inlocuit masa de dimineata cu cereale...suc dadeam in continuare la pranz cu san completare

apoi la pranz am introdus piure de legume...intai numai morcov si albituri...prima zi o lingurita, a doua zi doua...etc...asta nu prea i-a placut si la sfatul pediatrei ii puneam lapte de san in el...si l-a acceptat asa...pana la urma s-a obisnuit cu gustul piureului si am inlocuit masa de pranz cu piure...adaugam o leguma noua o data pe sapt.si cate putin...la inceput puneam ulei de floarea soarelui in piure, cate 1 pic.apoi...pe la 10 luni unt.

noi am urmat schema asta cu diversificare lenta pt.a nu produce alergii, deoarece si eu si sotul suntem alergici si pediatra se temea sa nu mosteneasca si maimuta fondul alergic...dar introducand f.lent alimentele n-a facut alergie la nimic (pe la un an a facut la ulei de masline...cand am pus ulei de masline in loc de unt...dar cred ca a fost trecator pentru ca maslinele le papa cu placere...desi ulei de masline nu i-am mai dat de frica...desi pediatra mi-a recomandat sa o mai testez...)

oricum tb sa iti dea pediatrul schema, pentru ca el stie cel mai bine...la bb grasuti, de ex.nu se dau cereale...

si oricum cand incepe sa isi dezvolte gustul te va ghida bb...la noi au fost faze cand manca piureul de legume doar amestecat cu branza calcica...apoi il voia doar cu cuburi de rosie in el...apoi n-a mai vrut piure ci doar cubulete de legume ca sa le ia cu maina si sa aleaga ea ce ii place...pe la 13-14 luni nu mai voia cereale dar papa cu drag orez cu spanac sau urzici...acum nu mai vrea orez cu spanac/urzici...la 9 luni cand i-am dat peste nu i-a placut, si desi o tot incercam nu voia...acum mananca peste la greu...la 8 luni papa carnita fiarta, apoi n-a mai vrut fiarta ci fripta...acum vrea snitele din piept de pui la greu...papa 2-3 fara paine in 5 min....gusturile se schimba si noi tb.sa fim prompte...

ideea e sa incerci sa respecti piramida nutritionala si sa pape in fiecare zi cereale(pentru fibre), carne(dupa varsta, pentru fier), dulciuri(mai putine un patratel de cioco este necesar, dar nu mai mult, dar merg praji facute in casa!), grasimi (dupa parerea mea untul e super ca are multe vit.), lactate (pentru calciu), legume si fructe chiar si fierte, dar si proaspete macar 1-2 pe zi.bine asta nu de la inceput...dar pe la 9-11 luni tb.sa fi introdus si carnita si oul.

si rabdare...bb tb.sa invete sa manance!!! e greu, dar merita, cu multa rabdare va accepta multe gusturi noi si va papa bine in continuare...

si un sfat dat de mine de catre pediatra...cand ai inlocuit o masa complet, nu-i mai da san, da-i apa sau ceiut...astfel, pe la un an va ajunge sa suga dim.si seara doar, dc ii dai san dupa fiecare masa, s-ar putea sa nu pape bine ca asteapta sanul...
---------------------------------------------------------------------


Autor: diplodocus
Raspuns la: 07/04/2006 08:53:06
Mesaj:

Mersi Anca,, mai ales pentru umorul cu care m-ai facut sa inteleg ca inceputul e de fapt cel mai usor...
SA-ti creasca mare Alexandra!
---------------------------------------------------------------------


Autor: otiliarusu
Raspuns la: 09/04/2006 11:13:15
Mesaj:

Dar de ce fix la 6 luni?Intreb si eu..prosteste...dar nu cred ca suntem la concurs!!!Urmati-va instinctele!
Sanatate la bb-i!
---------------------------------------------------------------------


Autor: diplodocus
Raspuns la: 09/04/2006 16:43:40
Mesaj:

OTILIARUSU, ei, nu e chiar la 6 luni fix!!!
Eu am inceput cind mai erau vreo 10 zile pina la 6 luni,atunci am simtit ca nu se mai satura cu lapticul meu.
De ce la 6 luni?(cu aproximatie,nu neaparat fix)Pentru ca se estimeaza ca atunci nu-i mai este suficient lapticul unui bebe care este alimentat exclusiv la sin.
---------------------------------------------------------------------


Nicoleta si Mihai Alexandru (17.02.2005)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ninocikap spune:

diversificarea - de ce mai tarziu?

---------------------------------------------------------------------


Autor: IEPU
Subiect: diversificarea - de ce mai tarziu?
Trimis la: 12/04/2006 21:17:13
Mesaj:


Ma framanta aceasta intrebare de multa vreme.
Si revine in actualitate de cate ori mai apare cate un subiect legat de diversificare.
Pot sa accept ca in ultimii 9 ani, de cand era ala mare al meu bebelus, a mai evoluat medicina, dar, ca sa inteleg si eu:

De ce actualmente se sugereaza inceperea diversificarii dupa 6 luni?

Pentru ca sistemul digestiv al bebelusului nu poate asimila nutrientii din alimentele noi si "ocupandu-l" cu acestea il privam de laptele pe care l-ar putea prelucra?
Sau pentru ca efectiv ii facem un rau in mod direct?

Si daca ii facem un rau, ce semnale ne-ar trimite bebelusul?

Si inca o intrebare: se spune ca bebelusul nu are nevoie si nu ar trebui sa primeasca sare pana la 1 an.
Dar are respectarea acestei afirmatii vreun efect in conditiile in care dincolo de varsta de 1 an copilul se arunca pe gunoaiele alimentare dedicate varstei (pufuleti, pufarine, chipsuri, napolitane, etc)?
Sau isi propune cineva sa tina un copil de oras departe de alimentele prelucrate industrial, de poluare, etc...



Raspunsuri:
---------------------------------------------------------------------


Autor: mika12
Raspuns la: 13/04/2006 10:18:59
Mesaj:

OMS recomanda alaptarea exclusiva pana la sase luni, dar adauga si faptul ca, daca alaptatul exclusiv este posibil pana la un an, ar fi si mai bine! Introducerea tardiva a alimentelor solide este recomandata, printre altele, pentru a limita eventualele manifestatii alergice datorate consumului de produse alimentare care pot contine alergeni.
---------------------------------------------------------------------


Autor: codruta_grg
Raspuns la: 13/04/2006 10:36:50
Mesaj:

Mika, cum adica alaptatul exclusiv pana la varsta de 1 an? Sa nu ii dai nimik altceva pana la 1 an?
---------------------------------------------------------------------


Autor: IEPU
Raspuns la: 13/04/2006 10:55:38
Mesaj:

Dar daca "mamicozaurul" are mameloanele ombilicate si BB sugea constiincios 30 de minute fara sa scoata de acolo nici 10 grame?
Parol, a incercat si tati.

In fine, sa zicem ca nu ai alta solutie decat laptele praf...

Iertati-ma daca insist dar am observat ca parerea cu cele 6 luni este adesea exprimata cu multa convingere si dezaprobator fata de cele care nu o aplica. Ma gandeam ca exista niste argumente beton...
---------------------------------------------------------------------


Autor: anis
Raspuns la: 13/04/2006 11:35:12
Mesaj:

Codruta, mika se referea la alaptatul excluciv pana la 1 an, adica sa nu ii dai alt lapte deat cel de mama.

Eu am inceput diversificarea la 6 luni si vreo 5 z.
---------------------------------------------------------------------


Autor: sirimie
Raspuns la: 13/04/2006 12:50:22
Mesaj:

Eu am inceput diversificarea pe la 4 luni si jumatate (cu toate presiunile bunicilor sa incep mai devreme) si consider ca am facut foarte bine ca nu m-am grabit. Pentru ca bb nu a facut niciodata diaree sau vreo alergie la ce i-am dat, stomacul lui era destul de matur.

Argumentele pentru inceperea mai tirziu a diversificarii sint astea: bb alaptat la sin nu are nevoie de altceva decit de lapte pina la 6 luni (sau pina la 4 luni daca bea lapte praf) si inainte de 4-6 luni poate face mult mai usor alergii - de exemplu la gluten, sau la lactoza, sau diaree la anumite alimente noi care nu ii priesc. Dupa 4-6 luni stomacul e mai matur si accepta mai usor alimente noi.

Nu cred ca e bine sa fie alaptat exclusiv pina la 1 an. Spre 6 luni are nevoie de mai mult fier de exemplu, care se ia din alimentatie. Iar spre 8 luni trebuie sa inceapa sa invete sa mestece, altfel va fi reticent la alimente noi si solide.
---------------------------------------------------------------------


Autor: dienutagraviduta
Raspuns la: 13/04/2006 13:02:23
Mesaj:

draga iepu, se recomanda diversificarea mai tarziu fiindca dupa zeci de generatii de romani care papau suc de fructe de la 3 luni cum spune capraru, si care au crescut bine-mersi cu stomacurile sanatoase si ok, au constatat anumiti cercetatori ai oms de cativa ani incoa ca diversificarea asta "timpurie" strica stomacurile copiilor.
si hop si noi, ca doar stam cu gura cascata la tot ce vine de sus.
---------------------------------------------------------------------


Autor: sirimie
Raspuns la: 13/04/2006 13:18:24
Mesaj:

dienuta, cam asta era si argumentul bunicilor lui Vladut - ca noi am mincat suc de la 2 luni-, pe linga altele de genul ca nu-i mai place laptele si vrea altceva (desi daca nu a mincat nimic altceva nu are cum sa stie ca exista altceva ce i-ar placea mai mult).

Dar eu zic asa: oare chiar toti doctorii si cercetatorii care sustin ca stomacul lui bb mic nu e suficient de matur pentru alimente noi, sint timpiti? Oare nu e normal ca informatiile despre copii si despre nutritie sa evolueze si sa se descopere lucruri noi? Raspunsul meu la prima intrebare este ca nu, nu sint toti timpiti, or avea ceva dreptate, si la a doua e ca este normal sa evolueze.

Acuma, e dreptul fiecarei mamici sa faca exact cum crede ea de cuvinta, fara sa dea socoteala nimanui despre asta. Copii cresc oricum.

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!
---------------------------------------------------------------------


Autor: dienutagraviduta
Raspuns la: 13/04/2006 13:39:07
Mesaj:

simona - eu n-am bunici care sa ma sfatuiasca cum sa-mi cresc copilasul, insa : eu am facut cum s-a mai facut si a fost bine, nu cum s-a descoperit stiintific c-o fi bine ...

apropo, voi ati observat ca fiecare pediatru recomanda cam altceva ? dar cu un aplomb incredibil : nu dati banana pana la 8 luni , ca e alergenica; altul - da-i banana cu mar si cereale ... altul se da galbenus fiert de la 5 luni, inainte de carne, altul, nu, galbenusul dupa 9 luni, si tot asa ?
ma intalnesc cu mamici in parc care au bebelusi de varsta lucusorului meu, si fiecare vine cu alte dispozitii de la pediatri, care mai de care de la nu-s ce clinica pricopsita si platit cu nu mai spun cat vizita ... fiecare incepe cu altceva, fiecare incepe altcandva, etc.
si inca ceva ce-am descoperit eu : se foloseste foarte des sintagma "pediatrul copilului tau stie ce-i mai bine pentru copilul tau, fiindca fiecare copil este diferit"; parerea mea e ca asta e o exagerare in cazul copiilor sanatosi; daca copilul are ceva patologic, ok, dr poate sa te indrume in sensul respectarii nevoilor speciale ale copilului; dar daca e sanatos tun, si ne ducem doar la vaccin si la cantarit si masurat ? cum stie dr ca copilul meu e special ? ca doar nu-i scrie pe frunte ... cred ca numai eu, care-l vad zilnic si-l hranesc cu mana mea(si tatza mea :)) pot sa stiu ce-i place sau nu, si deci in consecinta stiu ce sa-i dau si nu ...
adica degeaba imi spune dr ca trebuie sa manance copilul morcov, daca lui nu-i place; o sa-i dau ce-i place lui, nu ?
---------------------------------------------------------------------


Autor: IEPU
Raspuns la: 13/04/2006 14:04:20
Mesaj:

Pai sa va zic si eu una.
Pe la 2 luni jumate mancaciosul meu radea cate un biberon de lapte praf din 180ml de apa. E drept ca noaptea dormea 12 ore dar ziua intervalul de 3 ore incepea sa devina prea scurt.

Nu stiam ce sa fac: sa ma prezint la masa cu 2 biberoane sau sa ii dau sa manance mai des de 3 ore.

Si am intrebat doctorita si mi-a zis cu gratie ca pot sa pun o masura de lapte in plus la cantitatea de 180ml de apa. OK treaba a inceput sa mearga bine.

Dupa inca o luna ne-am internat in spital sa lasam acolo o bronsiolita si eu, ca o floricica , spun pediatrei ca mie sa-mi aduca lapte cu o masura de praf in plus.
Si era sa ma manance cu fulgi cu tot!

De asta am deschis subiectul, pentru ca si pe mine m-au adus la disperare instructiunile contradictorii ale doctorilor si as cauta dincolo de ei, sursa pe care ar trebui sa o foloseasca.
---------------------------------------------------------------------


Autor: ruxandra_sb
Raspuns la: 13/04/2006 14:32:22
Mesaj:


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Initial creeata de IEPU
Dar are respectarea acestei afirmatii vreun efect in conditiile in care dincolo de varsta de 1 an copilul se arunca pe gunoaiele alimentare dedicate varstei (pufuleti, pufarine, chipsuri, napolitane, etc)?
Sau isi propune cineva sa tina un copil de oras departe de alimentele prelucrate industrial, de poluare, etc...
---------------------------------------------------------------------


Asta cu mancarea trash depinde numai de parinti, la copii asa mici.

Matei pana la varsta asta nu a mancat aproape deloc pufuleti, pufarine, napolitane, bomboane.

In primul rand nu i-am dat.
Chipsurile le-a descoperit el de curand, dar daca mananca cateva 1 data luna e mult... si atunci numai ca mancam noi.

Mai gusta rar din ciocolata, dar inca nu i-a descoperit gustul..
---------------------------------------------------------------------


Autor: Babisa
Raspuns la: 13/04/2006 14:41:50
Mesaj:

Nici eu nu stiu care sunt motivele pt diversificare cat mai tarzie.Eu am inceput la 6 luni,la sfatul pediatrei,am alaptat doar pana la 3 luni (am ramas fara lapte si bb s-a intarcat singurica cand a data de bibe).Ideea e ca daca incepi mai tarziu,nu risti nimic...ce ai de pierdut?pe cand daca incepi prea devreme,de unde sti tu ca al tau bb nu are un stomacel mai sensibil ?sti ca sunt boli de stomac care se manifesta abia in adolescenta su poate mai tarziu?si atat timp cat este bb este sanatos tun.Asa ca eu zic ca mai bine sa fim preventivi decat sa regretam mai tarziu si sa avem constiinta patata ca din cauza noastra ,copiluil nostru este un om cu hastrita sau poate chiar ulcer.Am un exemplu clar ...sora mea,care de la gastrita are si depresii...ma gandesc ca daca mama ar fi stiut ca e mai sensibila si daca ar fi pus mai mult accent pe o alimentatie sanatoasa si sa nu ii forteze stomacelul inca de la 2-3 lunisoare (ca asa era acu 32 de ani) ,poate o mai proteja cat de cat...dar de ,acum e prea tarziu si numai ea stie cat trage.
Am spus parerea mea si sfatul meu ,care sper sa nu supere pe nimeni ...in fond,fiecare face cum vrea si isi asuma raspunderea pt copilul sau.
P.s - si eu am mustrari de constiinta ca am inceput destul de tarzior ,la 6 luni si poate de aceea copilul meu nu este asa mancacios...dar cu toate astea e sanatoasaa tun .
Pupici
---------------------------------------------------------------------


Autor: mobriq
Raspuns la: 13/04/2006 15:49:45
Mesaj:

Nu toti copii nascuti acum aprox. 30 de ani au inceput diversificarea devreme ... io de exemplu am inceput-o la 6 luni, dar direct cu mancare de oameni mari. Mama si matusile mele au fost alaptate exclusiv pana la 9 luni. Cu cupchilu' meu am inceput diversificarea la 5 luni. As mai fi asteptat o luna daca nu mergeam la servici.

Io chiar nu inteleg care sunt motivele pt a incepe diversificarea mai devreme. Laptele (matern sau formula) este alimentul ideal si contine tot ce are nevoie bebelusul. De ce sa-i stressam stomacelul cu alte alimente ?
---------------------------------------------------------------------


Autor: anca tanasica
Raspuns la: 13/04/2006 16:07:19
Mesaj:

pai pediatra mea mi-a spus asa:
-alaptatul exclusiv pana la 6 luni fereste bebe de bolile de stomac de mai tarziu...si reduce incidenta obezitatii la maturitate...cercetatorii aia tampiti au descoperit ca sist.digestiv al lui bb nu poate prelucra mancarea decat dupa 4-6 luni
-continuarea alaptatului dupa 9 luni fereste bebe de alergii mai tarziu...aceiasi cercetatori tampiti au descoperit ca riscul ca bb sa dezvolte alergii scade cu 80% dc este alaptat pana spre un an
-consumul de sare sub 1 an creste riscul bolilor cardiovasculare mai tarziu...acelasi risc il comporta si consumul de carne de porc mai devreme de 3-4 ani...


aceleasi lucruri le puteti citi si pe site-uri de bb din US sau Canada...

acu sa ne intrebam noi de ce US si Canada au cheltuit atatia bani ca niste cercetatori tampiti sa faca aceste studii...pai pentru ca s-au gandit ei ca de fapt toate bolile de la maturitate pot proveni din copilarie...si-au cercetat ei...si...surpriza!!!! DA, bolile de la maturitate provin din alimentatia defectuasa din copilarie...si atunci cum reduci banii cheltuiti cu sist.medical ca un adult sa fie vindecat??? logic...dc adultul se imbolnaveste mai rar...costurile sunt reduse...si atunci raii astia carpanosi au dat la OMS aceste studii sa devina litera de lege...ca sa nu mai cheltuie ei bani mai tarziu cu bolile adultului!!!!

si dulcea mea pediatra mi/a mai povestit ceva...la un seminar al dr.capraru, acesta a fost intrebat de ce in cartile de dupa revolutie (sau ce/o fi fost aia!!!) zice de diversificare dupa 4 luni pentru bb alim.artificial si dupa 6 luni pt.bb alaptat si in cele de dinainte de 89 zice ca bb tb la 2 luni sa pape piure de legume....RASPUNSUL LUI A SOCAT ASISTENTA!!!! A zis ca se stia si atunci ca bb tb.diversificat mai tarziu...dar mamele trebuiau sa se duca la serviciu...ca stateau cu bb acasa putin...si cand se duceau la serviciu bb trebuia sa pape cat de cat ceva...asa ca sfatuia ca la 2 lunis a pape piure de legume...ca PARTIDU' altfel il distrugea!!!! (fac o paranteza sa va povestesc ca eu fusei diversificata devreme ca mama trebuia sa se duca la servici repede...si pediatra i/a zis sa imi dea la 1 luna grisulet...la 2 luni deja papam piure de legume cu carnita...dar frate/miu avand alta pediatra!!! care a sfatuit/o pe mama sa il alapteze cat mai mult si care si presta saraca concedii medicale ca sa poata sta mama acasa...a fost diversificat dupa 5 luni...alaptat exclusiv pana la acea varsta...si era in 87...deci se stia si atunci ca tb.dat cat mai mult timp lapte la bb!!!!)

Acu' eu zic ca suntem femei mature si suntem in stare sa alegem intre ce zicea PARTIDU' si ce zice OMS!!!!!!
---------------------------------------------------------------------


Autor: madalinad
Raspuns la: 13/04/2006 16:25:40
Mesaj:

sunt masuri de preventie ale unei posibile alergii, respectiv de protejare a rinichilor, in cazul sarii. daca incepi cu diversificarea si cu sarea mai devreme nu inseamna ca,, copilul va avea probleme, dar daca va avea nu-ti vei face procese de constiinta? va avea o viata intreaga sa manance de toate, ce asa mare graba?! sigur, fiecare face cum vrea si cum crede ca-i mai bine, dar eu una am respectat cu sfintenie indicatiile legate de momentul diversificarii (spre 6 luni), banane, paine, sare si altele de genul asta. cat despre pufuleti, chipsuri, pufarine etc asta e tot optiunea parintelui... copilul meu la 2 ani si 3 luni n-a pus gura pe nimic de genul asta, cu exceptia celor oferite in parc de feluriti "binevoitori" de care n-am putut scapa cu vorba buna...
---------------------------------------------------------------------


Autor: ruxandra_sb
Raspuns la: 13/04/2006 16:35:14
Mesaj:


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Originally posted by mobriq

Nu toti copii nascuti acum aprox. 30 de ani au inceput diversificarea devreme ...
---------------------------------------------------------------------



Exact.

Eu am fost alaptata exclusiv pana la 4 luni. Apoi am trecut la lapte praf pana spre 5-6 luni, cand mama a inceput cu supa, cereale, etc.

Poate si de aceea am acum un stomac beton, pot manca orice/oricat , fara probleme.
---------------------------------------------------------------------


Autor: anca tanasica
Raspuns la: 13/04/2006 16:41:53
Mesaj:

si inca ceva...sa ne intoarcem ochii spre natura si vom vedea ca femelele chiar nu se grabesc sa/si diversifice puii...in mod natural femela din fecare specia alapteaza exclusiv o anumita perioada...pentru ca stie ca puiul ei nu poate digera mancarea de adulti prea devreme...exista specii in care nu se diversifica decat adunci cand li se dezlipesc ochii...dc facem o paralela raportand la speranta de viata o specie-om...da alaptat exclusiv pana la 6 luni si continuarea alaptarii pana spre 3 ani NOTA: mi/a spus pediatra mea ca a citi asta tot de la niste cercetatori tampiti!!!!
---------------------------------------------------------------------


Autor: cipcipcip
Raspuns la: 13/04/2006 16:42:46
Mesaj:

Mie una mi se pare LOGIC sa primeasca bebe mincare solida cind incep sa-i dea dintii si sa stea cit de cit in fundulet. Cam atunci incepe si reflexul de supt sa se diminueze putin si bebe sa fie in stare sa inghita si in alt fel. E ciudat sa indesi mincare solida la un copil care sta culcat si nu are dinti. Nu neaparat ca mesteca cu dintii aia, dar cred ca asa il pregateste natura pentru mincarea diversificata. La fel se intimpla si cu puii de animale, cind incep sa le dea dintii sint respinci incet incet de mama (care le simte dintii pe titi) si incep sa manince mincare solida.

Eu am inceput diversificare la 4 luni jumate pentru ca am observat ca bebe se uita cu pofta in gura noastra cind mincam si cind i-am dat sa guste deschidea gura cit o sura, deci am considerat ca era pregatita pentru altfel de mincare. (altfel aveam de gind pe la 6 luni).
Cred ca depinde si de la copil la copil dar in nici un caz mai devreme de 3-4 luni.
---------------------------------------------------------------------


Autor: anca tanasica
Raspuns la: 13/04/2006 16:45:35
Mesaj:


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Originally posted by cipcipcip

Mie una mi se pare LOGIC sa primeasca bebe mincare solida cind incep sa-i dea dintii si sa stea cit de cit in fundulet. Cam atunci incepe si reflexul de supt sa se diminueze putin si bebe sa fie in stare sa inghita si in alt fel. E ciudat sa indesi mincare solida la un copil care sta culcat si nu are dinti. Nu neaparat ca mesteca cu dintii aia, dar cred ca asa il pregateste natura pentru mincarea diversificata. La fel se intimpla si cu puii de animale, cind incep sa le dea dintii sint respinci incet incet de mama (care le simte dintii pe titi) si incep sa manince mincare solida.
---------------------------------------------------------------------


da...si asta era unul din punctele pro diversificare4/6 luni ale acelorasi cercetatori tampiti!!!!
---------------------------------------------------------------------


Autor: clyo
Raspuns la: 13/04/2006 17:05:46
Mesaj:

Anca, ce pediatru ai?
multumesc
---------------------------------------------------------------------


Autor: IEPU
Raspuns la: 13/04/2006 17:05:54
Mesaj:

Mi se pare mie sau din nou tonul discutiei incepe sa se auda de undeva "de sus"?
Am cerut o informatie si atata tot.
Daca o aveti si vreti sa o impartasiti, multumesc frumos!
Pentru informatie. Nu pentru modul in care transformati subiectul intr-o polemica. Sau pentru ironiile care "condimenteaza" posturile.
---------------------------------------------------------------------


Autor: anca tanasica
Raspuns la: 13/04/2006 18:22:47
Mesaj:


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Originally posted by IEPU

Mi se pare mie sau din nou tonul discutiei incepe sa se auda de undeva "de sus"?
Am cerut o informatie si atata tot.
Daca o aveti si vreti sa o impartasiti, multumesc frumos!
Pentru informatie. Nu pentru modul in care transformati subiectul intr-o polemica. Sau pentru ironiile care "condimenteaza" posturile.
---------------------------------------------------------------------



nu, nu se aude de undeva de sus...dar totusi, de 2 ani jumate de cand sunt eu pe acest forum au existat 'nspe subiecte despre diversificare...'nspe intrebari "de ce asa devreme?"...'nspe argumente stiintifice si 'nspe aproape rugaminti sa se diversifice dupa 4-5 luni....intotdeauna s/a ajuns la polemica de genul "ce, noi n/am crescut cu piure de legume de la 2 luni? si suntem sanatosi..."...poate se intelege o data "de ce dupa 4/6 luni"...totusi!!!!

quote
IEPU:
"Si inca o intrebare: se spune ca bebelusul nu are nevoie si nu ar trebui sa primeasca sare pana la 1 an.
Dar are respectarea acestei afirmatii vreun efect in conditiile in care dincolo de varsta de 1 an copilul se arunca pe gunoaiele alimentare dedicate varstei (pufuleti, pufarine, chipsuri, napolitane, etc)?

Sau isi propune cineva sa tina un copil de oras departe de alimentele prelucrate industrial, de poluare, etc...quote

da, eu imi propun...poate chiar reusesc sa o tin departe si de poluare, ca intentionez sa iau in teren in afara orasului...dc tot s/a demonstrat ca unele chetii fac rau...de ce ne incapatanam sa le utilizam in continuare...de ce nu incercam macar pe cat posibil sa le evitam????

vrei sa dezvoltam si sub.junk food????
---------------------------------------------------------------------


Autor: IEPU
Raspuns la: 13/04/2006 20:20:47
Mesaj:

Anca Tanasica,

scuza-ma ca de 2 ani jumate de cand esti tu pe forum eu nu il citeam. Daca exista subiecte care irita si sunt cvasi interzise sau macar susceptibile de a plictisi utilizatorii vechi, ar trebui facuta o lista ca sa nu mai deranjam...

Daca te uiti cu atentie, am incercat sa formulez mesajul de inceput fara vreo referire la varsta de la care am inceput eu diversificarea pentru Matei. Si din punctul de vedere al cetateanului obisnuit de oras care are motive sa creada ca ceea ce cumpara este modificat genetic sau biochimic.

Daca tu ai solutiile sa iti iei teren inafara orasului si sa mananci din curtea ta, asta este doar o situatie particulara.

Daca altcineva nu le are nu inseamna ca ii lipseste si bunavointa sau interesul pentru copilul sau.

Pe forum trebuie sa fie loc pentru toata lumea.
---------------------------------------------------------------------


Autor: inaioana
Raspuns la: 13/04/2006 21:34:52
Mesaj:

Eu vreau doar sa adaug ca inafara de probleme cu stomacul, obezitate si alergii, alte riscuri serioase ale diversificarii premature si/sau prea rapide (adica aliment nou dupa aliment nou) sunt cele asupra ficatului suprasolicitat, rinichilor (asta apropo si de masura aia de lapte praf in plus, mare greseala!!!) si a tuturor componentelor sistemului digestiv. Evident respectivele boli se vad la maturitate mai ales, cand nimeni nu mai face legatura intre ulcerul unui adult sau faptul ca face imediat hepatita sau ca are colite, nefrite, etc...si faptul ca a fost diversificat prematur. Asa ca nu e suficient sa spui, ok, iata ca bebe accepta papa asta si merge foarte bine nu are nici o reactie negativa. Reactiile negative se vor vedea mai tarziu in corpul lui suprasolicitat. Cred ca mai degraba e un noroc daca bebe face reactii la alimentele date pentru ca cel putin sunt amanate un timp!

Multa sanatate!
---------------------------------------------------------------------


Autor: IEPU
Raspuns la: 13/04/2006 22:37:46
Mesaj:

Multumesc, Inaioana

Este cel mai on-topic raspuns pana acum.
Asta mi se pare si mie important, ca BB nu trimite prompt semnale care sa iti puna frana. Ca observatia "nu a facut diaree, nici eruptii" poate sa nu insemne "unda verde".
---------------------------------------------------------------------


Autor: anca tanasica
Raspuns la: 14/04/2006 08:16:15
Mesaj:


quote:
---------------------------------------------------------------------
Originally posted by IEPU

Anca Tanasica,

scuza-ma ca de 2 ani jumate de cand esti tu pe forum eu nu il citeam. Daca exista subiecte care irita si sunt cvasi interzise sau macar susceptibile de a plictisi utilizatorii vechi, ar trebui facuta o lista ca sa nu mai deranjam...

Daca te uiti cu atentie, am incercat sa formulez mesajul de inceput fara vreo referire la varsta de la care am inceput eu diversificarea pentru Matei. Si din punctul de vedere al cetateanului obisnuit de oras care are motive sa creada ca ceea ce cumpara este modificat genetic sau biochimic.

Daca tu ai solutiile sa iti iei teren inafara orasului si sa mananci din curtea ta, asta este doar o situatie particulara.

Daca altcineva nu le are nu inseamna ca ii lipseste si bunavointa sau interesul pentru copilul sau.

Pe forum trebuie sa fie loc pentru toata lumea.
---------------------------------------------------------------------



dar ai dat si tu de curiozitate search pe subiectele mai vechi...sa citesti acolo despre diversificare...????

cred ca nu...ca dc citeai sub.mai vechi nu te/ar mai fi framantat nici o alta intrebare de multa vreme....sau poate ai citit si articolele puse la dispozitie de acest site...articole scrise de specialisti...
---------------------------------------------------------------------


Autor: inaioana
Raspuns la: 14/04/2006 09:00:32
Mesaj:


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Originally posted by IEPU


Asta mi se pare si mie important, ca BB nu trimite prompt semnale care sa iti puna frana. Ca observatia "nu a facut diaree, nici eruptii" poate sa nu insemne "unda verde".

---------------------------------------------------------------------


Exact!

Cu placere!
---------------------------------------------------------------------


Autor: IEPU
Raspuns la: 14/04/2006 09:02:39
Mesaj:

Uite cautare n-am dat, dar o sa dau...
Dar daca te uiti la articolele scrise de "specialisti", adica click Bebelusul (pe bara neagra de sus)/Diversificarea alimentatiei sugarului o sa ai o alta parere decat asta cu 6 luni de lapte.

Anca, nu pretind ca EU stiu mai bine, dar "specialistul" cel mai la indemana pe care il am este medicul de familie al lui Matei. Si au fost situatii in care "specialistul" a fost in mod evident depasit. Asa ca nu mai cred "by default" tot ce imi spune. Cercetez...
---------------------------------------------------------------------


Autor: anca tanasica
Raspuns la: 14/04/2006 09:14:32
Mesaj:


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Originally posted by IEPU

Uite cautare n-am dat, dar o sa dau...
Dar daca te uiti la articolele scrise de "specialisti", adica click Bebelusul (pe bara neagra de sus)/Diversificarea alimentatiei sugarului o sa ai o alta parere decat asta cu 6 luni de lapte.

Anca, nu pretind ca EU stiu mai bine, dar "specialistul" cel mai la indemana pe care il am este medicul de familie al lui Matei. Si au fost situatii in care "specialistul" a fost in mod evident depasit. Asa ca nu mai cred "by default" tot ce imi spune. Cercetez...
---------------------------------------------------------------------



mie asta sincer mi se pare o atitudine corecta...dar in acelasi timp...dc vezi ca medicul de familie este depasit...sincer, de ce nu/l schimbi????

adica si mie imi zice doctorita ceva...ideea e ca oricum am incredere oarba in ea...dar tot mai citesc despre subiect!!!! pana acum nu mi s/a intamplat ca dr.sa o ia pe aratura...dar nu poti sa vezi ca o ia pe aratura decat dc te informezi si tu la randul tau...si iubirea de mama care implica dorinta de a creste copilul cat mai bine implica pe langa papa, jucarii...etc...si informatie!!!!

acu' pe mine ma mai mira inca de ce pers.cu acces la internet...o cale facila de a afla multe...inca mai dau piure la bb de la 2 luni...
---------------------------------------------------------------------


Autor: SimonaU
Raspuns la: 14/04/2006 10:58:44
Mesaj:

Si-a pus problema cineva cum iti dai seama ca stomacelul copilului nu e matur?! Nu observa nimeni cum mancarea solida, maruntita pentru copiii de peste 6 luni iese, asa cum a intrat, in scaunul copilului...Pai ce a extras din alimentele respective stomacul lui, daca ies la fel cum au intrat..
---------------------------------------------------------------------

Autor: sirimie
Raspuns la: 14/04/2006 13:00:58
Mesaj:

anca tanasica eu nu inteleg de ce esti asa pornita impotriva mamicilor care vor sa inceapa diversificarea mai devreme. Fiecare mamica are dreptul sa faca asa cum crede de cuvinta, si nu vrea decit sa faca bine pentru copilul ei. Eu cred ca ai convins pe cine vrea sa fie convins, si ca nu mai trebuie sa te superi pe restul lumii..

Am observat ca forumul asta nu e de nici un ajutor pentru mamicile care au inceput diversificarea mai devreme, pentru ca imediat vine cineva si le infiereaza - pe ele si pe doctorii lor. Dar si ele, ca si noi, au nevoie de informatii de la alte mamici care au inceput mai devreme, pentru problemele lor.. Atitudinea de aici insa le alunga..

Cred ca poate trebuie mai multa toleranta pentru pareri si atitudini cu care nu sintem de acord.
---------------------------------------------------------------------


Autor: mamagiuliei
Raspuns la: 14/04/2006 13:25:58
Mesaj:

Noi ne-am diverisificat devreme. Ar trebui sa ma impusc, nu ?
Asa a fost situatia, nu am avut de ales. La 2 luni cu cate 1 lingurita zeama de portocala / zi. Dupa 10 zile de chinuri cu constipatie fara nici un remediu. Si alaptam. Si am chemat pediatra. Si Giulia zbiera la fiecare scaun, am aplicat supozitoare, termometru, ceaiuri, formula si treceau zilele. Nu mi-au folosit. Cu lingurita aia de zeama de porto iesea in 5 minute. Asa ne-am dus pana la 5 luni, cu aceasta diversificare. Intre timp am pierdut laptele, pe la 3 luni juma`, am vrut sa ma impusc, dar m-am gandit ca exista formula si nu puteam tine copilul infometat ...
Nu mi-am propus asta, vroiam sa alaptez exclusiv, am citit, m-am informat, am stuadiat, am primit suportul pediatrei cu explicatii, tot tacamu`. Am plans cu noptile si nu stiam in ce directie sa o iau, ce sa fac. Sunt o paranoica, i-am introdus alimentele cu insemnari in caiete, telefoane la pediatra si ma rugam sa fie bine. Am avut noroc, nu am avut probleme.
Daca as face la fel ? Da, in situatia aia disperata, in aceleasi plansete ale copilului meu, la fel as face.

Si`acum aruncati cu rosii, pietre, ce vreti.

Edit: mi-a fost al naibii de greu sa i-au aceste decizii, nu doresc la nimeni sa fie pusa in situatia asta. Aveam planul perfect, sanatos, indicat, frumos ... dar a trebuit sa aplic planul B ...
Sa cred ca fi`mea e o slabanoaga din aceasta cauza ? Se nascuse cu 3700 g si 57 cm la 38w5d ... la 20 de luni are 10,500 si 88 cm, este o fetita energica, nazdravana, mancacioasa
---------------------------------------------------------------------


Autor: anca tanasica
Raspuns la: 14/04/2006 13:49:04
Mesaj:


quote:
---------------------------------------------------------------------Originally posted by sirimie

anca tanasica eu nu inteleg de ce esti asa pornita impotriva mamicilor care vor sa inceapa diversificarea mai devreme. Fiecare mamica are dreptul sa faca asa cum crede de cuvinta, si nu vrea decit sa faca bine pentru copilul ei. Eu cred ca ai convins pe cine vrea sa fie convins, si ca nu mai trebuie sa te superi pe restul lumii..

Am observat ca forumul asta nu e de nici un ajutor pentru mamicile care au inceput diversificarea mai devreme, pentru ca imediat vine cineva si le infiereaza - pe ele si pe doctorii lor. Dar si ele, ca si noi, au nevoie de informatii de la alte mamici care au inceput mai devreme, pentru problemele lor.. Atitudinea de aici insa le alunga..

Cred ca poate trebuie mai multa toleranta pentru pareri si atitudini cu care nu sintem de acord.
---------------------------------------------------------------------




parerea mea e ca fiecare copil are dreptul ca mama sa se informeze si sa aleaga un medic bun...pentru ca greselile din primul an de viata sa nu se repercuteze la maturitate...

si eu observ invers decat zici tu...in general mamicile care au inceput diversificarea devreme vin cu relici de genul "si noi am papat nu stiu ce la 2 luni si am crescut mari si sanatosi!!!", pe mine aceasta atitudine ma deranjeaza rau...

astea sunt gen discutii "grisul la copii" (desi e demonstrat stiintific ca grisul duce la rahitism)..."laptele de vaca sub 1 an"...etc...

e un forum de informare, de acord...dar dc vin oameni cu chestii stiintifice de la cercetatori...chiar nu putem citi si aplica?????

mama a fost de ex.socata la frate/miu ca dr.venea cu chestii complet noi de crestere a copilului...e dif.de 12 ani intre noi...si acum isi pune pb.ca de ex.pb.mele la coloana vertebrala datorate necalcefierii corecte sunt de la gris...desi ii spun mereu ca nu e de la aia...incerc sa/mi cresc copilul astfel incat sa nu/mi fac procese de constiinta cand va fii mare ca nu stiu ce pb.e de la faptul ca i/am dat...brocollide exemplu...sunt chestii de neevitat, poluarea, E/urile, etc...orice ai face nu le poti evita...dar sunt chestii pe care cu un minim efort le poti evita!!!! PS: brocolli este considerata cea mai puternica leguma anticancerigena...pitix papa brocolli in fiecare supa...dc peste 5 ani se descopera ca e toxica de fapt am sa/mi fac procese de constiinta (toata viata)...si NU O SA/I MAI DAU DELOC! chiar dc acum sunt absolut convinsa ca e buna (in sinea mea sper sa nu se descopere niciodata ca de fapt nu ar fi buna)...asta se cheama adaptabilitate....va invit sa faceti exercitii, chiar si aici pe forum, in acest sens...

nu mai incerc demult sa impun parerile mele cuiva...am invatat ca dc nu ai o anumita deschidere nu vei fi de acord in veci cu parerile altora...chiar stiintifice...eu una, de ex.am curaj sa recunosc ca am invatat multe pe forum...chiar chestii care mi/au zdruncinat cunostintele anterioare...si pe care le/am preluat "din mers"...
---------------------------------------------------------------------


Autor: anca tanasica
Raspuns la: 14/04/2006 13:53:32
Mesaj:


quote:
---------------------------------------------------------------------
Originally posted by mamagiuliei

Noi ne-am diverisificat devreme. Ar trebui sa ma impusc, nu ?
Asa a fost situatia, nu am avut de ales. La 2 luni cu cate 1 lingurita zeama de portocala / zi. Dupa 10 zile de chinuri cu constipatie fara nici un remediu. Si alaptam. Si am chemat pediatra. Si Giulia zbiera la fiecare scaun, am aplicat supozitoare, termometru, ceaiuri, formula si treceau zilele. Nu mi-au folosit. Cu lingurita aia de zeama de porto iesea in 5 minute. Asa ne-am dus pana la 5 luni, cu aceasta diversificare. Intre timp am pierdut laptele, pe la 3 luni juma`, am vrut sa ma impusc, dar m-am gandit ca exista formula si nu puteam tine copilul infometat ...
Nu mi-am propus asta, vroiam sa alaptez exclusiv, am citit, m-am informat, am stuadiat, am primit suportul pediatrei cu explicatii, tot tacamu`. Am plans cu noptile si nu stiam in ce directie sa o iau, ce sa fac. Sunt o paranoica, i-am introdus alimentele cu insemnari in caiete, telefoane la pediatra si ma rugam sa fie bine. Am avut noroc, nu am avut probleme.
Daca as face la fel ? Da, in situatia aia disperata, in aceleasi plansete ale copilului meu, la fel as face.

Si`acum aruncati cu rosii, pietre, ce vreti.

Edit: mi-a fost al naibii de greu sa i-au aceste decizii, nu doresc la nimeni sa fie pusa in situatia asta. Aveam planul perfect, sanatos, indicat, frumos ... dar a trebuit sa aplic planul B ...
Sa cred ca fi`mea e o slabanoaga din aceasta cauza ? Se nascuse cu 3700 g si 57 cm la 38w5d ... la 20 de luni are 10,500 si 88 cm, este o fetita energica, nazdravana, mancacioasa
-------------------------------------------------------------------



nu, nu ar trebui sa te impusti...sunt convinsa ca dc totul decurgea la modul ideal ai fi diversificat mai tarziu...oricum pediatra mea zice ca diversificarea inseamna solide...sucul de fructe si legume, dat putin nu e diversificare...
---------------------------------------------------------------------


Autor: mamagiuliei
Raspuns la: 14/04/2006 13:57:14
Mesaj:

Off-topic: Anca - merg sa cumpar broccoli
---------------------------------------------------------------------


Autor: sirimie
Raspuns la: 14/04/2006 14:03:33
Mesaj:

anca tanasica
Am inteles ce zici, cred ca toata lumea intelege

Sint putine mamici care au curajul sa spuna ca dau suc lui bb de la 2-3 luni, pentru ca subiectele devin brusc fierbinti (ca asta, de exemplu)

Eu cred ca "diversificare" e atunci cind ii dai lui bb altceva decit lapte.
---------------------------------------------------------------------


Autor: anca tanasica
Raspuns la: 14/04/2006 14:25:26
Mesaj:


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Originally posted by mamagiuliei

Off-topic: Anca - merg sa cumpar broccoli
---------------------------------------------------------------------



si mai off/topic: bine faci...eu ii pun in supe/ciorbe si ii mai fac si la cuptor cu cascaval si smantana...si papa...tot pediatra m/a sfatuit sa/i dau...
---------------------------------------------------------------------


Autor: anca tanasica
Raspuns la: 14/04/2006 14:27:37
Mesaj:


quote:
---------------------------------------------------------------------Originally posted by sirimie

anca tanasica
Am inteles ce zici, cred ca toata lumea intelege

Sint putine mamici care au curajul sa spuna ca dau suc lui bb de la 2-3 luni, pentru ca subiectele devin brusc fierbinti (ca asta, de exemplu)

Eu cred ca "diversificare" e atunci cind ii dai lui bb altceva decit lapte.
---------------------------------------------------------------------




you too...

decat sa le fie frica sa scrie pe forum...mai bine le/ar fi frica sa le dea......zic io...ca poate nu ne/om raci gura de pomana (pardon...strica tastatura)
---------------------------------------------------------------------


Autor: mamagiuliei
Raspuns la: 14/04/2006 14:33:00
Mesaj:

iar in cazul in care fac diversificarea (si io zic ca e orice chestiune introdusa inafara laptelui) sa o faca dupa n`she consultatii cu doftori si datu` mamei cu capu` de pereti intre doo depresii adanci si cumplite
---------------------------------------------------------------------


Autor: anca tanasica
Raspuns la: 14/04/2006 14:38:22
Mesaj:


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Originally posted by mamagiuliei

iar in cazul in care fac diversificarea (si io zic ca e orice chestiune introdusa inafara laptelui) sa o faca dupa n`she consultatii cu doftori si datu` mamei cu capu` de pereti intre doo depresii adanci si cumplite
---------------------------------------------------------------------


io zic ca ajunge sfatul uni pediatru bun...


PS. mai avem putin si ne imbatam... again...
---------------------------------------------------------------------


Autor: mamagiuliei
Raspuns la: 14/04/2006 15:09:36
Mesaj:

e voie ca vine we-ul
---------------------------------------------------------------------


Autor: godzila
Raspuns la: 14/04/2006 15:13:15
Mesaj:

Anca multumim pt informatie. Eu asta cu sarea nu o stiam sigur. Am citit in multe articole, carti ca ar trebui sa-i dai mancarea asa cum iti place tie ca altfel o refuza. Cred ca nu o sa ii dau cand o sa incep diversif. si oricum nu cred ca astia mici au gust.
---------------------------------------------------------------------


Autor: anca tanasica
Raspuns la: 14/04/2006 15:16:32
Mesaj:


quote:
---------------------------------------------------------------------
Originally posted by godzila

Anca multumim pt informatie. Eu asta cu sarea nu o stiam sigur. Am citit in multe articole, carti ca ar trebui sa-i dai mancarea asa cum iti place tie ca altfel o refuza. Cred ca nu o sa ii dau cand o sa incep diversif. si oricum nu cred ca astia mici au gust.
---------------------------------------------------------------------


pai n/au...tu/l formezi...dar inca din burtica...
---------------------------------------------------------------------


Autor: mamagiuliei
Raspuns la: 14/04/2006 15:18:34
Mesaj:

Godzila - io m-am dus pe ideea ca nu stie cum e sarat, deci e bun cum ii dau ei. Sincer uitam si dupa 1 an sa-i bag sare in mancare si nu mi-a cerut Si am obisnuit poporu` din casa sa pape fara prea multa sarer si asa papam in gasca, da` acum suntem mari toti
---------------------------------------------------------------------


Autor: sirimie
Raspuns la: 14/04/2006 17:35:28
Mesaj:


quote:
---------------------------------------------------------------------Originally posted by anca tanasica

you too...

decat sa le fie frica sa scrie pe forum...mai bine le/ar fi frica sa le dea......zic io...ca poate nu ne/om raci gura de pomana (pardon...strica tastatura)
---------------------------------------------------------------------


Pai eu ziceam tocmai asta, ca mai bine sa nu fie nimanui frica sa isi scrie necazul, daca il are, chiar daca face lucruri cu care nu toata lumea e de acord, ca mai bine nu este pus la zid. Nu toti sintem la fel...
---------------------------------------------------------------------


Autor: dalimana
Raspuns la: 22/04/2006 08:11:46
Mesaj:

Cred ca e subiectul cel mai controversat de pe site. Eu ce sa mai spun ca 3 medici pediatri (nestiind unul de celalalt)mi-au spus ca pot incepe diversificarea de la 2 luni cu suc de morcov si cu suc de mar? Si ce m-au oprit au fost raspunsurile la "diversificarea timpurie". Dar astazi facem trei luni si........o sa incep cu sucurile pana la 4 luni.
---------------------------------------------------------------------


Autor: monica70
Raspuns la: 22/04/2006 15:03:28
Mesaj:

Eu ce sa mai zic...am o pediatra care atunci cand i-am cerut reteta pentru lapte praf mi-a recomandat sa-i dau lapte de vaca
Diana avea trei luni si eu trebuia sa ma intorc la serviciu,de aia i-am cerut reteta! In loc de reteta .... ati vazut! Chestia e ca eu mai am inca laptic, inclusiv pus la congelator pentru cand nu sunt acasa!
Dar am inceput de la trei luni si cu sucul de la un mar pe zi.Am inceput intr-o zi cand eram furioasa ca era in "greva sugarului" (cam de o luna o tinea tot asa,cu exceptia diminetii si serii a tinut-o intr-un circ,mai mult cu fortza a papat) si refuza tzatza! Si cand am vazut ce mult ii place sucul de mere am continuat zilnic! E innebunita cand vede canitza si linguritza I-am dat si un pic de suc de morcov,si peste o saptamana cand va face 4 luni,poate incepem si cu piureuri sau alte sucuri.Sper sa-mi cumpar un robot pana atunci.Si sper sa am in continuare lapte,sa nu trebuiasca sa-i dau formula! Daca era dupa maica-mea ii dadeam de mult formula,era shocata cand vedea ce calma sunt sa-i suport "greva",dar eu am insistat 9desi urla ca din gura de sarpe cand vedea tzatza,ca peste juma d eora sa pape ca si cand nus-ar fi intamplat nimic ),pentru ca stiu ce important e pentru sanatatea ei laptele de mama.Acum vorba nu stiu cui de pe aici,se uita in gura noastra cand papam si sunt convinsa ca vrea si altceva,de multe ori refuza laptele dar se arunca precum o hiena la sucul de mere
Cum sta acasa cu mami cand sunt la birou,mi-a zis ca zilele trecute cand manca o banana,atat s-a uitat la ea,ca i-a pus si ei un pic pe limba,intai a scuipat-o ,apoi a inceput s-o clefane si a fost incantata.Dar eu nu vreau sa-i dau inca fructe de import - banane,citrice... Prefer astea loco intai Si legume la fel,cred ca o sa incep cand apar astea noi,proaspete,din piata,de la tzarani.La fel,nu prea vreau sa-i dau cereale inca,desi e la limita de jos cu kg (5 kg la 3 luni).Asta pentru ca mie nu-mi prea pica bine si ma gandesc ca poate nici ei! Avem timp! Totul e sa nu plece lapticul prea devreme!
Eu zic sa nu va certati aiurea,ca fiecare face pana la urma dupa capul ei,eu ziceam c-o sa incep diversificarea pe la 6 luni daca am laptic,dar cand o vad cu ce pofta baga in ea sucul ... mi se falfaie de toate recomandarile de sus
---------------------------------------------------------------------


Autor: Luizax
Raspuns la: 23/04/2006 00:11:40
Mesaj:

in cartea lui capraru am citit de diversificare de la 4 luni, nu de la 2.
BTW, nu stiu daca tot in cartea asta sau in alta am vazut ca dievrsificarea se refera la solide. Adica suculetzele nust considerate diversificare, abia de la piureuri inkolo - da.
---------------------------------------------------------------------


Autor: ruxij
Raspuns la: 23/04/2006 01:47:54
Mesaj:

Eu nu mai stiu cu exactitate cand l-am diversificat pe fi-miu, ca acum are 4 ani, dar am facut totul exact ca in cartea Mama si Copilul, mai putin infasatul. Asa ca probabil ca a fost gresit. Cred ca ar trebui interzisa cartea aia, ca ne-a indus in oroare
---------------------------------------------------------------------


Autor: teodraghici
Raspuns la: 23/04/2006 09:10:07
Mesaj:

Chiar si intre medici parerile sunt impartite in privinta diversificarii....ma refer la pediatrii si nu la medicii de familie(care majoritatea nu au mai citit nik despre bbi de cand au terminat facultatea....sper sa nu=mi sara careva in cap-asta e parerea mea).
de exemplu cand eram studenta in anul 4 la Puericultura-tehnica cresterii copilului ni-s-a predat ca diversificarea copilului alptat la san se incepe la 4 luni....si asa am scris si la examen-imi aduc aminte parca ar fi fost ieri.Ei bine, au trecut ceva ani buni de atunci, a venit BB si la noi si documentandu-ma despre ce si cum cu mogaldeata ce va veni, descopar ca de fapt OMSul recomanda diversificare la 6 luni sau chiar mai taryiu la copilul alaptat exclusiv la san.(probabil ca daca eram eu medic de familie si nu aveam si eu BB...recomandam mamicilor sa inceapa la 4 luni-si eram chiar convinsa de asta...ca doar asa am invatat eu in facultate.).M-am conformat si eu...si am inceput diversificarea la 6 luni, desi din observatiile mele, cred ca BB dupa 5 luni si jumate nu se mai prea satura numai cu laptic, voia la san des...etc.
si ca sa inchei...Definitia diversificarii este cum au mai scris si alte mamicute pe aici...introducerea oricarui aliment in afara de lapte...mie mi se pare clar ca orice altceva papa BB in afara de lapte=diversificare
M-am cam lunigit
Teo si BB Fulvia
-------------------------------------------------------------------

Nicoleta si Mihai Alexandru (17.02.2005)
Poze

Mergi la inceput