vacanta in Italia - recomandari

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

quote:
Originally posted by caarra

Alina,cum rezolvati cazarea? Te intreb pt.ca vrem sa ne oprim si noi undeva la munte la intoarcere(2 nopti) si ne-ar interesa o pensiune la pret rezonabil(hotelurile sunt f.scumpe in zona)


Aura ,
Pai sotul meu a scris la nu stiu ce birou de turism din Boltzano si a primit un catalog cu pensiunile din Sud Tirol,preturile sunt ffff rezonabile.Uite,in zilele urmatoare rasfoiesc atent catalogul si iti scriu exact oferte bune de cazare.

Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caarra spune:

Alina
Aura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura T spune:

Fetele care ati ales pentru concediul acesta Lido di Jesolo, nu mai ziceti nimic?
Noi ne-am hotarat sa schimbam autocarul pe avion si sa luam si fetele cu noi. Sper sa nu fie o decizie rea...Oricum, ca perioada ramane tot 20-27 august, o fi prea cald atunci? Ca hotel, am gasit la o agentie Hotel Aquileia 3*, nu stiu cum o fi (nu am gasit multe detalii pe site-ul dat de voi cu hotelurile din Lido, doar ca ar fi aproape de P-ta Internazionale)...Sper sa nu luam tzeapa. Nu putem merge pe cont propriu din cauza ca ne trebuie o factura emisa de o agentie din Romania (transport, cazare, mancare).

Laura si bebitele: Bianca (6 ani si 1 luna) si Ramona (3 ani)
poze_cu_fetele_mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Laura, eu merg in Lido, dar din 18 iunie. Asa ca, abia dupa 4 iulie pot spune impresiile mele.
Pe de alta parte, am fost cu Bianca cu avionul in Bibione, putin mai departe de Lido cind ea avea 1 an si 6 luni. A fost f. bine´, dar caaaaaaald! Noi am fost atunci sf. lui iulie inceputul lui august.
Si cu ea in carucior am vazut si Venetia si Florenta si Milano. Stateam in Venetia si intr-o zi am luat trenul spre Milano si in alta spre Florenta.Deci, se poate si cu copii mici, si cu avion si pe caldura!!!! Si cred ca asta e cea mai buna alegere! Asa va bucurati cel mai mult!
BIANCA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura T spune:

Helbi, mersi de raspuns. Astept oricum sa ne scrii impresii cand te intorci. Plus recomandari...pozitive sau negative...daca pot spune asa!

Laura si bebitele: Bianca (6 ani si 1 luna) si Ramona (3 ani)
poze_cu_fetele_mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura T spune:

Ati fost vreuna cu avionul la Lido, adica la Venezia si de acolo catre Lido? Ca agentia asta minunata nu-mi ofera si transfer, decat daca vrem taxi la 129 euro/dus, ceea ce e prea mult pt bugetul nostru. Exista vreun mijloc de transport mai ieftin, din aeroport in Lido? Dat fiind ca am fi si cu copiii...nu am putea alerga prea mult de colo-colo...Daca nu gasim ceva accesibil si comod, ori alegem tot varianta initiala de excursie cu autocarul (caz in care nu putem lua copiii cu noi), ori trebuie sa schimbam destinatia...

Laura si bebitele: Bianca (6 ani si 1 luna) si Ramona (3 ani)
poze_cu_fetele_mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Laura, in 2001 am fost cu avionul al Venetia. E adev. ca de acolo pina in Bibione ne-a luat varul meu cu masina, dar la intoarcere am luam autobus din Bibione pina in Venetia (ca varul plecase mai devreme). Eu cred ca si intre Lido si Venetia - aeroport exista autobus. O varianta ar fi sa contactezi fie o agentie din Lido, fie aeroportul din Venetia si sa-i intrebi.

Sau, mai sunt fete care au fost sau merg acolo si poate stiu mai multe. Dac apt tine 2 iulie nu e prea tarziu, eu promit ca ma interesez si-ti spun la intoarcere cum stau lucrurile.


Eu am trimis acum un mail la agentia prin care am rezervat noi si i-am intrebat daca exista un autobus intre Venetia si Lido. Cum raspund, iti scriu.


BIANCA_ELENA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Laura, revin cu info. Mi-au raspuns ce-i de la agentia din Italia si mi-au dat urmatorul link, de unde ai putea afla legaturi de bus intre aeroport si statiunile de pe litoral. Ai tabelul buselor spre Lido!!!!

http://www.atvo.it/eng/indexen.php

si aici orarul buselor spre Lido si dintre Lido

http://www.atvo.it/eng/airport.php?ld=orari_jesolo.ihtm&id=3&var=v

Bafta!!!!

BIANCA_ELENA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

quote:
Originally posted by Alina

[quote]
Eu in San Marino nu ma puteam hotari care poseta sa o cumpar si-mi zice vinzatoarea sa le iau pe amindoua ca imi face reducere la jumatate pt fiecare.
Sunt in Venetia niste magazine mortale cu posete si pantofi.Si nu-s asa scumpe,cel putin la inceput de septembrie erau reduceri cam peste tot.

Alina




Alina, pe unde sunt mai exact magazinele astea?

Gabriela (babee), cind mergeti voi exact in Lido? Noi din 18 iunie, 2 sapt.

Laura, ce ai decis pina la urma, ca ti-am trimis is orarul buselor din aeroport, dar nu ai mai scris nimic. Mai mergeti cu fetele in Lido?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura T spune:

Andreia (Helbi), scuze ca abia acum am intrat din nou pe subiectul asta si nu vazusem ca mi-ai postat si orarul buselor. Oricum, avionul de retur era la 6 dimineata din Venezia, deci ar fi trebuit sa umblam noaptea cu copiii in spinare sau sa ne petrecem noaptea in aeroport...De comun acord cu sotzul meu (care vrea sa mai si viziteze cate ceva), am hotarat sa ramanem la varianta cu autocarul (care ne duce la 840 euro), caci daca luam copiii ar fi fost dublu si nici nu puteam sa ne miscam prea mult...
Deci vom sta la H. Terramare, incepand cu 20 august.
Abia astept sa ne povestesti cum e in Lido cand te intorci!

Laura si bebitele: Bianca (6 ani si 1 luna) si Ramona (3 ani)
poze_cu_fetele_mele

Mergi la inceput