ajutati ma

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui ab5174

Citat:
citat din mesajul lui lolo-lolo

buna sint lolo am 25 si am 3 copii acum 2 ani l am nascut pe alex are 2anisori la acel moment am fost singura si fara sprijin datorita fostului meu sot am avut dosar penal de inselaciune si am primit cu suspendare avind si 3 copii atunci fiind singura am fost deacord sa trec pe numele copilului meu pe un barbat care nu este tatal lui biologic amfostla notar si am semnat ca sint deacord sa creasca la el ,el fiind casatorit si traieste cu sotia in spania nu au copii a tinut copilul la el 6 luni si dupa l a adus iar in tara pt ca am doris sa stea si la mine acum dupa 2 ani el a inaintat aici in tara proces de incredintare copilul este tot la mine eu nu am posibilitate sa platesc advocat si nici sa platesc testul adn ce pot face sa nu pierd copilul el are bani eu nuva rog ajutati ma cu un sfat



Asta este primul mesaj.
Deci ce pretentii poate sa aiba lolo?


Ceea ce ai subliniat cu rosu nu inseamna absolut nimic si nu tine loc de vreo procedura de adoptie. Intr-un viitor (eventual) proces de custodie nu are absolut nici o relevanta acea declaratie, daca lolo doreste sa-si creasca copilul si daca dovedeste ca o poate face. Singura autoritate care o decade din drepturi pe lolo si-l "improprietareste" pe spaniol este o instanta de judecata, intr-un proces complet de adoptie si nu un notar sau administrator de bloc sau sectorist sau orice altceva.


Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Lolo, daca povestea ta este adevarata trebuie sa-ti spun ca banii mereu lasa urme...
nu te baza pe faptul ca ti-a dat bani in mana. strainii fatza de romani nu tin banii la saltea. Barbatul asta a scos banii aia pe cate ti i-a dat 100, 200 nu conteaza suma, dintr-un cont. Cont in care oricand se poate verifica data, luna, ora... cat a scos, cum a scos daca s-a facut vreo plata ulterioara etc. Cand se trimit iar lasa urme...indiferent daca e western union sau o calauza, sau o ridicare de numerar din locul X la data Y, ora Z. Convorbirile telefonice la fel. Chiar daca nu sunt inregistrate exista o evidenta a lor...
Eu te sfatuiesc sa nu te joci cu libertatea ta si nici cu viitorul copiilor tai. Pt ca lucrurile pot lua o intorsatura urata intr-un caz de genul povesti asteia.
O decizie inteleapta e tot ce iti doresc!

& +35

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Citat:
citat din mesajul lui ab5174

Citat:
citat din mesajul lui lolo-lolo

buna sint lolo am 25 si am 3 copii acum 2 ani l am nascut pe alex are 2anisori la acel moment am fost singura si fara sprijin datorita fostului meu sot am avut dosar penal de inselaciune si am primit cu suspendare avind si 3 copii atunci fiind singura am fost deacord sa trec pe numele copilului meu pe un barbat care nu este tatal lui biologic amfostla notar si am semnat ca sint deacord sa creasca la el ,el fiind casatorit si traieste cu sotia in spania nu au copii a tinut copilul la el 6 luni si dupa l a adus iar in tara pt ca am doris sa stea si la mine acum dupa 2 ani el a inaintat aici in tara proces de incredintare copilul este tot la mine eu nu am posibilitate sa platesc advocat si nici sa platesc testul adn ce pot face sa nu pierd copilul el are bani eu nuva rog ajutati ma cu un sfat



Asta este primul mesaj.
Deci ce pretentii poate sa aiba lolo?


Ceea ce ai subliniat cu rosu nu inseamna absolut nimic si nu tine loc de vreo procedura de adoptie. Intr-un viitor (eventual) proces de custodie nu are absolut nici o relevanta acea declaratie, daca lolo doreste sa-si creasca copilul si daca dovedeste ca o poate face. Singura autoritate care o decade din drepturi pe lolo si-l "improprietareste" pe spaniol este o instanta de judecata, intr-un proces complet de adoptie si nu un notar sau administrator de bloc sau sectorist sau orice altceva.


Rufus, Tora si iadele

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde



Rufus ,daca se ajunge pina acolo,spaniolul pierde si el copilul.Va ajunge sa traisca prin diverse familii.

Deci de adoptzie si dat copilul spaniolului nici nu poate fi vorba!

De asta ea trebuie sa se gindeasca foarte bine,pentru ca doar ea stie detaliile,unde vrea sa traiasca copilul ala:la orfelinat(in acest caz merge mai departe in instantza)sau la spaniol(care de bine de rau ii va asigura necesarul unui trai corect,nu cred ca daca ii era indiferent copilul,mergea in instantza)

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Da, Dana, ai perfecta dreptate.
Asta este abordarea corecta.

Editez ca sa spun ca asta (genul asta de dezbateri) a cautat lolo aici pe Forum si asta trebuia sa i se ofere.


Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_stefi spune:

Citat:
citat din mesajul lui lolo-lolo

alex a trait primele 6 luni de veata la ei in spania dupa 6 luni i -am rugat sa il aduca pentru citeva zile in romania dar nu am mai vrut sa fac procura sa il scoata si a 2 oara din tara am tot dreptul sint mama lui alex


Pai ai spus ca in procura era scris ca poate sa il scoata din tara si sa locuiasca in Spania 'pe termen nelimitat'.. Atunci de ce ii mai trebuia o a doua procura?
Si mie mi-a facut sotul procura pentru a iesi cu cel mic din Romania si notarul ne-a spus clar sa scriem si pe ce perioada facem aceasta procura.Ori daca e mentionat in acea procura termenul 'nelimitat',mai are nevoie de alta procura?

In acest timp de 18 luni ei si-a manifestat dorinta de a-l vedea pe cel mic? Daca da,tu cum ai reactionat? Le-ai permis sau nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_stefi spune:

Citat:
citat din mesajul lui oanap85

lolo deci el era casatorit cand voi doi ati fost impreuna...da?si totusi sotia lui l-a iertat si vor sa creasca copilul tau impreuna ..
ai fost de acord ca fii un fel de mama surogat ?
ati discutat despre asta inainte?ca ar vrea un copil?
ai spus ca nu este al lui si totusi din mesajele tale parca de asta ti-ar fi frica:ca e tatal lui Alex
si apoi,daca el a deschis procesul inseamna ca stie el ce stie nu?
ca doar nu deschidea un proces in care sa ceara custodia copilului nestiind sigur daca este al lui ,doar semnand un contract

deci tu ce crezi?este al lui sau nu?


Mami de ingerasi :David(25.10.2006)Paul (15.05.2009)si Anastasia(25.02.2011).
http://s878.photobucket.com/albums/ab348/oanap85/


Oana,dar ei nu au fost niciodata 'impreuna' ..
Ea,parasita de tatal copiilor,a acceptat ca altcineva sa ii recunoasca copilul.Acest 'altcineva' este spaniolul,cu care-repet- nu a avut nici un fel de relatie lolo,l-a cunoscut prin niste 'cunostiinte'.
Sper ca te-am mai scos eu un pic din ceata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaionela spune:

Eu dupa cate stiu nu se declara la notar ca este tatal copilui, ci in momentul in care ea a nascut. Toata aceasta miscare s-a facut cu buna stiinta , ei au luat legatura inainte de a nastea ea, sau imediat dupa ce a nascut, cu toate ca nu cred ca a venit el imediat din Spania si s-a nimerit chiar atunci aici.
In al doilea rand nu se pune probelema de adoptie pentru ca el este declarat tata al copilului, deci in mod legal copilul apartine ei. Intr-un proces el poate demonstra ca este tatal copilului pin certifictul de nastere, ea trebuie sa ceara testul ADN, si trebuie sa-l plateasca, pentru ca ea este cea care cere sau nu acest lucru, caz in care mama trebuie sa demonstreze ca nu este adevarat. In acest caz tatal din hartie poate sa o dea in udecata pentru inselaciune, ca a cacut intentiont ca sa-i ia niste bani, fapt care alaturi de primul dosar o sa cantareasca destl de greu.
Adoptia poate sa aiba loc in momentul in care ea renunta de buna voie la copil si il da spre adoptie in famila extinsa, in acest caz familia tatalui. Dar si aici s-ar putea sa fie o problema, pentru ca s-ar putea sa fie conisederata adoptie internationala si momentan adoptiile internationale sunt acceptate numai daca parintii sunt cetateni romani dar stabiliti in strainatate.
Situatia este foarte complicata si asta se datoreaza si mamei care s-a bucurat pentru niste banuti si nu s-a gandit la copil.
Eu nu inteleg un lucru, ea stie destull de bine ca celui mic ii era mai bine in familia din Spania, chiar accentueaza acest lucru de cateva ori, dar totusi acuma nu mai este de acord... Hai sa fim seriosi, oamenii aceea s-au dovedit a fi de buna credinta, i-a adus copilul atunci cand a vrut, ea a incalcat din nou angajamentul. Sunt curioasa cum reuseste sa se intretina ea si inca 3 copii, daca nu are nici un venit? Asta era o curiozitate nu ca m-ar interesa .
Pot sa spun ca ma bucura acest caz si ar trebui dezbatut si public , pentru ca sa nu mai faca si alti aceeasi prosie. Stiu destul de bine ce inseamna un proces de adoptie, stiu destul de bine ce inseamna aceste mame care sunt ca "lolo-lolo", le cunosc si stiu e vorbesc. Copii acestora se negociaza si il ofera celui care da mai mult..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanap85 spune:

Citat:
citat din mesajul lui lolo-lolo

gresit eu ca femeie ma culc paralel cu 2 barbati la momentul acela nu pot sa imi dau seama care poate fi tatal biologic avind cu ei doar o scurta aventura de 2 saptamini dupa de am ramas insarcinata unul dispare si nu mai vrea sa auda deloc de mine iar celalalt doreste sa fie trecut ca tata de buna voie si nesilit de nimeni duap nastere sint deacord sa locuiasca la tata dupacare ma rasgindesc la un timp tatal doreste sa ceara in instanta stabilirea minorului nimeni pe lumea asta nu poate sa spuna contrariul ca nu m am culcat cu tatal de de certificat ori cit ar nega el la actul sexual am loat doar noi doi parte nu 20 de oameni acum daca el vrea stabilirea minorului la el eu spun ca dupa un anumit timp miama dat seama ca copilul nu seamana deloc cu el si poate nu este el tatal biologic poate cineva sa nege lucrul asta pentru ca vreau claritate doresc testul daca tot am inceput cu presupusul si ma condamnati de un lucru care nu este adevarat nu a vindut nimeni pe nimeni asta este adevarul singura mea frica este ca ei au bani si isi pot permite advocati buni pe cind eu nu am aceeasta posibilitate la noi bani vorbesc stiu dealtfel ca daca cistiga in instanta incredintarea copilul va avea tot ce nu pot eu sa ii ofer stiu acest

eu asta am inteles din mesajul asta
imi cer scuze daca am inteles gresit

Mami de ingerasi :David(25.10.2006)Paul (15.05.2009)si Anastasia(25.02.2011).
http://s878.photobucket.com/albums/ab348/oanap85/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela_b spune:

Eu si flerul meu nu credem in aceasta poveste.
Insa fiindca vreau sa ofer o steluta dragalasa acestui subiect ( mi-am descoperit o pasiune pentru stelute, floricele, inimioare si ponei hai sa scriu si ce cred eu:

Draga mamica de copil, indiferent cum te cheama si cine esti:

Intr-o situatie reala de acest gen ar trebui sa iti imaginezi ca stai de vorba cu copilul tau peste vreo 16 ani cind el este deja major.
Ce i-ai spune in legatura cu toata povestea?
Cum i-ai explica totul?
Cum ai raspunde la eventuala intrebare: "de ce m-ai/nu m-ai dat ?"

Gindeste-te la asta!

Rufus, ai avansat bine cu logica pina intr-un punct. Am apreciat pozitia ta la subiect dar nu inteleg, zau, ce nu intelegi, acum.
Daca legea arata ca X nu este tatal unui copil, dupa stabilirea acestui lucru si dupa verdictul final, el inceteaza a mai fi tata inclusiv dpdv al obligatiilor. Daca nu, nu.

Editez ca sa spun si ca autorul subiectului e mai in virsta, dupa parerea mea, nu are 25 de ani.
Foloseste accidental scrierea cu i din i ( "cit mai mult" si nu "cat mai mult", de exemplu). Am remarcat asta, nu poate fi doar o coincidenta. Putina lume ( spre deloc) cu virsta de 25 de ani mai scrie asa...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lolo-lolo spune:

am facut 2 procuri una de iesire pentru tata la granita si cealalta ca sint deacord sa il inscrie pe alex la toate autoritatile din spania pe termen nelimitat asta inseamna ca nu este nici o data scrisa pe procura




>>>Continuare

Mergi la inceput