Mamici si Gravidute Italia (104)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kemsy spune:

abramburika, super vesti!
Totusi nu ti-a amanat amnio, nu?

Eu tocmai am venit de la magazin, am luat cadouri pentru copilul meu



Gianina, mamica lui Loris Stefan, o mandrete de baiat (2 oct 2009)


Raisa are nevoie de noi



Ce tie nu-ti place, altuia nu-i face!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Berarpiri spune:


La multi ani tuturor copiilor!!!

petro-ma bucur ca nu e nimic si ca bb e bine!Asa sa si faci,nu te gandi la explicatii,ca stai prea rau...(cat e posibil,ca imi inchipui ca nu-i usor deloc).
M-a emotionat mesajul tau referiro la serbarea S.Imi inchipiuam cum o sa dau eu apa la soricei,avand in vedere ca e si prima serbare (de Craciun era bolnava Ambra,si nu a mers).
ale-stiu ca e ffff. greu.Trebuie enorm de multa rabdare (si cu copii,si cu barbatii).Te inteleg perfect,si eu am trecut prin asta,mai ales dupa ce s-a nascut Giorgio,cat era mic nu ma descurcam sa ies cu amandoi,in week-end stateam acasa..si uite-asa...O sa vezi ca o sa urmeze perioade mult mai usoare.
dana-ce frumos pove' de puiutii tai!Cred ca tie ti-e cel mai greu...si uite ca reusesti sa mergi inainte...Tre' sa iau exemplu de la tine!

In 7 iunie o sa faca Ambra serbarea,e plin de evenimente,pt. multe dintre noi.Ma gandesc sa-l duc pe Giorgio la niste prieteni,dar inca nu-s decisa...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Berarpiri spune:


gianina-azi-diminetaza si strumfuletzul meu m-a trezit cu un pupic.
Ce i-ai cumparat frumos la Loris?
petro-acuma am vazut ca ai schimbat semnatura.Imi place!
stefania-felicitari pt. servici si pt. ca faci cursul!Ma bcur f. mult pt. tine!
nafi-felicitari pt. primii pasi!

Nu mai retin ce am citit,eu va citesc tot timpul,dar nu prea reusesc sa scriu.Dimineatza am treburile prin casa,si dupa-masa suntem prin parc sau la mare...

Fug,ca se cearta strumfuletzii de la jucarii.
pe toateeee!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kemsy spune:

andreea, i-am luat o chitara, niste animale de cauciuc si un camion de ala marisor, de plastic. Plus slip, ca vreau sa mergemm la piscina
abramburika, imi place si mie semnatura.



Gianina, mamica lui Loris Stefan, o mandrete de baiat (2 oct 2009)


Raisa are nevoie de noi



Ce tie nu-ti place, altuia nu-i face!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kemsy spune:

Hristos a inaltat!!



Gianina, mamica lui Loris Stefan, o mandrete de baiat (2 oct 2009)


Raisa are nevoie de noi



Ce tie nu-ti place, altuia nu-i face!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nafi spune:

Neata' fetelor!

KEMSY - e sarbatoare azi?! eu uitasem complet!
F dragutze jucarelele luate ptr Loris. ii place chitara?

ABRAMBURIKA - hai ma supervascularizato! ai vazut ca nu era nimic!?

ALEXANDRA - ma bucur f mult ca ati ajuns la un numitor comun. vezi ce mult ajuta o dicutie purtata cu calm..eventual incheiata cu ceva hot?!

BERARPIRI - te cred ca esti f ocupata cu cei 2 strumfultezi shugubeti ai tai! sa fiti sanatosi si sa aveti o vara superba! Te mai asteptam pe la noi asa printre picaturi cum reusesti!

GEORGYIULY - ce mai faci? ce face pisi mic? tot asa cumintel?

ALLY - ai hotarat meniul? nu e usor sa decizi! bafta multa!

Ieri sotul a ajuns de la ikea incarcat ca o dar inca nu am montat dulapiroul lui ricky ptr ca dupa amiaza el pleaca la munca asa ca mai trebuie omu' sa-si traga si sufletul. acum e in parc cu mister Ricky care aseara ne-a stors de vlaga ptr ca nu reusea sa adoarma si 2 ore ne-am luptat cu el pe rand sa-l adormim.

Eu mi-am facut un dus, spalat pe cap si acum fug sa mai aranjez in niste sertare pana vin flacaii de afara.

Ah,,,ca-mi tuna prin cap dimineata...as putea sa-i pun orzo in lapte lui Ricky? sau ii face rau? voi il folositi ptr bebei? ma gandeam sa-i mai schimb ceva ca s-o fi plictisit sa tot pape acelasi lapte cu cereale in fiecare dimineata.

Va pupacesc! O zi frumoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kemsy spune:

nafi, e Inaltarea Domnului azi
Eu cred ca ii poti da orzo. Noi am mai folosit cereale baby colazione. Acum mananca dor lapte si 1-2 biscuiti la 7.30-8.
Chitara...asa si asa. Mai mult ii place camionul ca se poate aseza in el si sa fie plimbat

Tu esti harnica de dimineata. Domoleste-te



Gianina, mamica lui Loris Stefan, o mandrete de baiat (2 oct 2009)


Raisa are nevoie de noi



Ce tie nu-ti place, altuia nu-i face!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LAlexandra spune:

Ciao, hai sa va las niste si laptic cu Nesquik

Petro, ma bucur ca nu e nimic grav

Andreea, ma bucur sa citesc despre voi, sa ne mai scrii and ai timp

Noi treziti ca de obicei de la 6 dimineata, suntem tot mai matinali. Imdeiat ne imbracam sa iesim pe afara.
Sa aveti zi frumoasa.

Nafi, eu nu i-am dat niciodata cereale sau altceva, la Ale ii place doar laptele sec, daca il amestec cu ceva nu mai papa. Plus ca il vrea doar din biberonul lui de 0 luni. Asa ca dimineata cand cere el ii mai dau niste biscuiti, painica prajita, ce am la indemana.

Ali, mi-am amintit sa te intreb, cand aveti nunta, exact?

cam atat imi amintesc...

_
printisorului Alessandro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anne45 spune:

Buna dimineata mamici si pitici

Abia am apucat sa termin capitolul precedent . Mai am primele pagini din acesta .
Abramburika -sper ca te simti bine , inca nu am citit noutatile , daca ai fost la medic .
ALexandra -te inteleg foarte bine , si eu stau in casa cu Giuliano in zilele cand sotul lucreaza . Chiar daca am carnet nu am masina asa ca sunt nevoita sa merg doar prin imprejurimi .
Aici unde ne-am mutat de curand nu cunosc pe nimeni asa ca iti imaginezi situatia .
De serviciu inca nu se poate vorbi pana cand nu rezolv situatia cu Giuliano.
Fetelor sunt foarte suparata si vreau sa ma descarc si eu cumva .
Totul a inceput prin decembrie cand m-am inscris la Delfinasi Iulie -August 2010. Chiar daca nu m-am inscris in perioada in care am ramas gravida , eu am continuat sa citesc din umbra , sa ma informez , sa invat etc. In sfarsit , in Decembrie m-am decis sa ma inscriu , totul ok ,chiar daca am avut momente dificile si mai putin , conflicte de interese ...toate bune si frumoase . Problema mea naste ca sa spun asa din lipsa faptului ca nu reusesc sa ma exprim corect in limba romana. Ieri seara am vazut ca una dintre mamici mi-a trimis un PM in care ma atentiona "prieteneste asupra faptului ca ma exprim gresit in limba romana si sare in ochi . Exemplu:
Vizita pediatrica in loc de Vizita la pediatru
Vizita ortopedica in loc de Vizita la ortoped etc .
Va imaginati ca am ramas masca , eu nu zic ca nu fac greseli , si nu sunt nici unica dar pana a ajunge sa mi se atentioneze , citez "ca sar in ochi italienismele " , este cale lunga .
Oricum m-am decis sa nu mai scriu nimic , am ramas cu un gust amar .
Stateam si ma gandeam ca proasta in ce situatie sunt , cum am ajuns, o persoana cu studii superioare sa fie luata peste picior de persoane care nici nu te cunosc , nu stiu nimic de tine si totusi se simt indreptatite sa-ti critice modul in care te exprimi.
Ma gandeam la voi cum amestecati uneori cuvintele italiene cu cele din limba romana si nu m-am simtit niciodata obligata sa va atentionez asupra acestui fapt . Totul mi se pare normal , nu este nimic care sa-mi afecteze auzul . Ma rog ,am ramas dezamagita .
Citesc ce ati mai scris si revin...
O zi buna !!


Astazi avem vreme buna

mami fericita de Giuliano (07.07.2010)



http://picasaweb.google.com/102421590206055963392

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nafi spune:

ANNE - imi pare rau ptr ce ti s-a intamplat si e normal sa ti se puna pata casa zicem asa. Noi intram pe aceste forumuri ca si cum am intra pe usa amicilor nostri cei mai buni si asa cum se intampla si cand esti in familie , nu stai sa-ti verifici exprimarea gramaticala ptr ca stii ca nu te judeca nimeni.

Dar iata ca se mai gaseste cate o "binevoitoare" din asta care habar nu are cum e sa traiesti intr-o alta tara, sa fii nevoit sa vorbesti doua sau trei limbi in acelasi timp.

Nu cred ca a fost rea intentie ci pur si simplu ignoranta. vorba aia..prostul nu e prost destul pana nu e si fudul! Asa ca nu pune la suflet si poti continua sa scrii asa cu "greselile" de rigoare.

Sunt persoane care nu inteled ca aici conteaza continutul mesajelor noastre si nu atat de mult partea gramaticala.

Eu fug sa gatesc pranzul lui ricky profitand de faptul ca doarme.


Mergi la inceput