dr Catalin Haiduc ( 8 )

dr Catalin Haiduc ( 8 ) | Autor: Eseea

Link direct la acest mesaj

Ati depasit demult nr de pagini regulamentare

aici capitolul anterior :

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=160055

Sarici si nasteri usoare!

Mami de fetita si de baietel




Everything is hard before becoming easy...

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sensibila spune:

Eseea – pupici si multumim de capitol nou

carmenpit77 - BINETELES CA DR HAIDUC ERA IN SPITAL. Doar Era de garda.
Ea fiind sefa de tura trebuia sa ma vada si ea. Habar nu am de ce.
Acum suntem femei si cred ca pot sa vb deschis.
Cand m-a duc in camera de travaliu desi nu aveam nici delatatie , nici contractii, si si-a bagat mainile pana la cot de a atins capul copilului, Haiduc era langa ea. De atunci au inceput durerile maxime si sangerarea ca la cm, destul de puternica. S-a oprit dupa vreo 2-3 ore.
Probabil ca lezat ceva pe acolo. Daca iti bagi asa mainile in ceva ce nu e pregatit sa se desfaca.
Habar nu am.
Sincer in afara de momentele in care scriu aici nu am gandesc niciodata la momentele alea.
Sunt trecute si important e ca e Gia sanatoasa.
Oricum cel mai tare m-am speriat cand la ora 20 cand a venit doctorita si mi-a mai facut un control si pe langa mana mai vroia sa bage si pensa aia jumate sa imi taie membranele si nu a putut , IN PAT SI NU PE MASA GINECOLOGICA, apoi a venit o moasa (moasele sunt tare dragute) sa imi puna centura aia de stress sa monitorizeze bebelina. Si nu ii gasea inima. Atunci am zis ca innebunesc. M-a vazut ca m-am albit la fata si mi-a zis sa stau linistita. Cum sa stau linistita ca daca i se intampla ceva bebelinei cred ca ii omoram pe toti. Fara gluma.
Deci doctorita m-a vazut prima oara la pranz cand era si Haiduc langa ea si cand mi-a provocat sangerarea si au vazut amandoi si nu a zis nimic nici unul, nici celalalt, apoi mai pe la 4-5 , apoi cand a fost cu pensa si apoi inca odata pe la 9 si atunci i-a zis lu haiduc ca daca nu il deranjeaza alta opinie, adica sa imi faca cezariana. Si Haiduc a zis ca nu, deloc. Mai ales ca venise mama care ii explicase ca nici ea nu a aputut naste natural, dar ea era in travaliu, eu nu.
Oricun tin sa precizez ca nu mi s-a facut nici o perfuzie cu nimic sau injectii sa imi provoace nasterea.
Si Haiduc si dr respective au incercat numai manual. Dar haiduc a fost un finut. Sincer
Eu m-am plimbat pe culoare tot timpul, nu ma asezam in pat sa pe masa decat cand era sa imi faca control si atunci era un chin sa ma sui si sa stau jos.
Deci a putut sa ma vada oricine ca eu ieseam afara in hol.

iana_62002 - deobicei imi facea eco si vedea si colul. Pe masa m-am suit numai cand a fost sa imi iai analize de secretie pt streptococ B

Camica_24 - Doamne ajuta sa nasti curand si sa fie bine bebe

de Steluta Norocoasa Gia Darria nascuta pe 10.03.2010
IAD3 reusita 16.06.2009 cu Dr Anca Moisa (IAD1 nereusita, IAD2 avort menstrual)
Povestea Giei - nasterea stelutei noastre norocoase
Atat sunt de mare !
www.petitieonline.ro/petitie-p42643046.html " target="_blank">Spuneti NU abuzului sexual fata de minori!
www.pethelp.ro/" target="_blank"> Carucioare pentru animalute
"Copii trebuie crescuti pentru ei, nu pentru parinti." N. Iorga
"Un copil poate oricand sa-l invete pe un adult trei lucuri: cum sa fie multumit fara motiv, cum sa nu stea locului niciodata si cum sa ceara cu insistenta ceea ce-si doreste"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Camica_24 spune:

Buna fetelor, multumesc de urari! Nu stiu daca am simptome, sincer... Nu mi se pare... ma doare foarte putin jos la ovare si spatele, dar nu sa fie de luat in seama. In rest nu am nimic. Astept si poate ajung pana miercuri la consultatii sa vad ce zice domnul doctor.

Va pup si va doresc tot binele din lume!

40+1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mando spune:

Camica tu ai deja 41 de saptamani? Intreb pt ca sunt curioasa daca Haiduc te lasa sa ajungi la 42 de saptamani fara sa faca nimic. Stiu ca sunt rare cazurile in care ajungi la 42 de saptamani.. de obicei, dupa cate am auzit(va rog sa ma contraziceti daca gresesc)ca dupa 40 de saptamani esti oarecum ajutata: ori ti se provoaca nasterea, ori daca e cazul se face cezariana...
Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Camica_24 spune:

Buna mando,

Eu am 40 de saptamani dupa cum mi s-a zis la ecografia de trim 3 ca data probabila a nasterii mele este pe 29 Mai. Deci mai am pana implinesc 41 de saptamani. O sa merg miercuri la consultatii si o sa va tin la curent pe toate cu ce hotaraste dl dr daca vrea sa imi provoace nasterea sau mai asteptam, inca nu mi-a zis nimic... deci mai asteptam.
Si inca ceva, eu dupa calculele acelea cu data ultimei menstruatii data probabila a nasterii mele era pe 2 iunie... Deci ma gandesc ca inca nu trebuie sa imi fac griji pt ca pot exista mici erori la calculul datei probabile... Sper sa fie bine pana la urma si sa nu trebuiasca sa nasc cu forta...
Va pup pe toate si sper sa mai apucam sa vorbim!

40+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Albinutzzza spune:

Buna fetelor!

Essea multumim pentru noul capitol.
Camica..cum sunt durerile? la mine au inceput cu o durere la mijloc..care nu ma lasa daca stateam jos..si noaptea pe la 12:30 au inceput contractiile. Nu am stiu la inceput ce si cum, dar repetandu-se mi-am dat seama ca vine bebe.
Sensibila a fost tare nasol prin ceea ce ai trecut. Sunt atatea spitale unde se fac cezariene la cerere si aici nici daca trebuie nu le fac? Nu e corect. Cand am vb cu Haiduc despre nastere, l-am rugat sa nu la lase sa ma chinui 100 de ore si apoi sa imi faca cezariana..el mi-a zis ca normal ca nu ma va lasa. Dar..cum am mai spus..din pacate nu tine doar de el. Dupa ai reusit sa vb cu el si sa-i spui ce aveai pe suflet?
Pupici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yellowella spune:

fetele care ati nascut recent, v-a mai trebuit in maternitate ceva, in afara de tampoane si vata? citisem mai in spate acum ceva timp, despre niste tampoane facute manual din vata si fase sterile-nu mai stiu exact cum se numesc.
incep sa-mi fac bagajele si as vrea sa nu uit sa iau ceva.
si inca o intrebare: unde ati tinut banii in timpul nasterii-cele care i-ati dat imediat dupa.
in timpul nasterii ati avut camasa pe voi sau erati dezbracate?
intrebarile sunt pentru cele care au nascut natural. pt o astfel de nastere ma pregatesc si eu.
stiti cumva daca hipertensiunea de sarcina reprezinta recomandare pentru cezariana?
va multumesc anticipat pt raspunsurile voastre!
de fapt au fost mai multe intrebari:))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Albinutzzza spune:


Buna yellowella!

In primul rand iti trebuie vata...asta folosesc asistentele dupa ce iti fac toaleta..vata ta si tifon de la ei. Eu am mai folosit si tampoane normale si unele speciale de la Mothercare; chiloti de unica folosinta tot de la Mothercare, prosopele, aleze de la Happy, camasi de noapte - eu am avut 2, tel si incarcator, garmastan..musai; sutien de alaptat, tampoane pt sani, chiloti normali, trusa cosmetice, spaun lichid, periuta si pasta.
In timpul nasterii am avut camasa mea de noapte fara chiloti si fara sutien..mi-au zis ca la ei se practica stiptease
Toate bagajele...si mi-am luiat juma de casa..le-am avut in sala de travaliu unde am nascut iar banii in geanta..pusi in plicuri. Banii i-am dat dupa..eu la moase..iar tata lui Haiduc
Hipertensiunea e nasoala in sarcina...dar nu stiu daca e musai cezariana.

Mai jos gasesti o lista de bagaj pt spital:

Bagaj pentru mami:
- 2 camasi de noapte care permit alaptarea
- halat
- chiloti de unica folosinta si de bumbac (netanga)
- tampoane
- vata
- tifon
- garmastan
- ceaiuri de lactatie/ Galactogyl
- sutiene de alaptat
- trusa cosmetica
- prosoape
- prosopele mici pentru sani
- pasta, periuta de dinti, sapun, gel de dus, perie de par, hartie igienica
- telefon, incarcator

Pentru bebe:
- Pampers newborn, pachet mic,
- Bepanthene
- servetele umede
- 3 body
- 3 salopete newborn
- gel de dus
- prosop


Daca mai ai si alte intrebari, nu ezita.

O seara frumoasa!
Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Camica_24 spune:

Buna fetelor,

Albinutzzza, eu azi noapte am simtit niste dureri de spate si de burta, am crezut ca sunt niste contractii pt ca nu ma lasau in momentul in care ma miscam sau imi schimbam pozitia. Sper sa fie un semn bun care prevesteste apropierea momentului Nu pot sa descriu exact cum sunt durerile dar am simtit ca sunt diferite si ma gandeam acum ca nu stiu daca se apropie momentul, dar se pare ca au fost doar niste contractii false sau prevestitoare sper eu... ca dupa ceva timp am adormit si m-am trezit azi dimineata bine mersi. Am fost mai des la toaleta si apoi mi-a trecut si am adormit. Sa vedem cum o sa fie in noaptea asta, poate ajung maine la consultatii.

Va pup! Si daca ajung pana maine voi povesti ce mi-a zis domnul doctor!

40+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Albinutzzza spune:

Buna fetelor!

Camica..cred ca esti pe drumul cel bun..hi hi hi
sa ne tii la curent cu noutatile.

Pupici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ro_x_ana spune:

Buna ziua dragi mamici si burtici!
Va citesc si eu din umbra, dar nu prea am mare lucru de postat, caci nu vreau sa le stresez si mai mult pe cele care au deja tot felul ingrijorari si probleme... Dar va urez tuturor sarcini usoare si nasteri fara griji!
Albinuzzza, se cer la maternitate hainute, sapun si prosop pentru bebe?

Mergi la inceput