Cat timp isi petrec taticii cu copilul/copiii?

Cat timp isi petrec taticii cu copilul/copiii? | Autor: desprecopii

Link direct la acest mesaj

Mereu revine pe forum - un mail care este transmis in fiecare anontimp - acel mesaj tristut in care un copil american isi cumpara o ora din timpul tatalui sau.
Intre timp am remarcat ca mesajul are mare tracere la mamici si este dat mai departe, in spam, pe forumuri, la matusi, colegi si alte identitati din casuta postala. Si eu primesc acest email de la soacra, de la verisoare, si de alti ne-numarati invadadori :) - deci problema este acuta.

Haideti sa vedem exact, cat timp isi petrece capul familiei cu odrasla si mai ales ce fel de activitati fac impreuna. Poate in felul asta identificam problema si sa gasim niste rezolvari pertinente.

aveti cuvantul.

Sanatate si o zi cu soare va doresc!

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Pai in cazul nostru taticul isi petrece foarte mult timp cu copilul, el luindu-si CIC inca de cand avea Maria 2 luni.
Inca mai sta cu ea acasa (ma rog, cand nu e Maria la gradinita), pentru ca cu gasirea unui loc de munca e fff greu pe aici. Ca activitati, recunosc ca a implicat-o mai mult in activitati de baieti: fotbal, surubarit (cu instrumente de jucarie nu va ganditi la altceva, desi fii-mea e prima cand e vorba de montat sau reparat ceva prin casa) si alte chestii de genul asta, dar nu-mi pare rau, consider ca e foarte bine ca mai tarziu sa stie sa tina si fii-mea o surubelnita in mana sau sa schimbe o roata la masina si sa nu fie nevoie sa depinda de altii.
Rolul taticului l-am preluat eu, eu fiind plecata aproape 12 ore pe zi de acasa. Ajung seara pe la 6.30 acasa si pana la ora 22 cand se culca fii-mea, imi petrec timpul exclusiv cu ea, ne jucam, iesim afara in gradina sa udam florile, in parc la leagane si nisip sau avem alte activitati prin casa. Chiar si cand gatesc cate ceva o mai iau pe langa mine caci ii place sa se uite la ceea ce fac.

de Maria Cornelia (20.09.2006) si 5+ cu bobulet mic mic mic
Din ce in ce mai mare
Perlute de domnisoara
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Vesnic cu Emma in suflet

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Taticul vine acasa la 6 si 20 trecute fix, cand ii sar odraslele la solicitat. Del la 6,20 pana la 9 cand se culca tati sta cu ei, cu cel mare face si matematica, pe cea mica o culca el in general (spre rusinea mea il prefera pentru ca ii citeste povestile mai...cu intonatie).

In timpul asta binenteles ca sunt si eu acasa deci timpul e petrecut in 4.

Weekendurile ni le pentrecem toti patru, noi cam suntem "sudati" impreuna, la shopping mergem impreuna, in parc la fel, doar daddy merge singur in ultima vreme sa-l duca pe Cosmin la fotbal sambata.

Eu zic ca nu ne calificam in categoria copiilor care isi cumpara timp cu tati.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anne45 spune:

Tati sta cu Giuliano sincera sa fiu nu mai mult de 1 1/2 dupa amiaza si seara cand se intoarce de la munca nu reuseste sa-l mai gaseasca treaz -trecute 23 este de la sine inteles ca el este deja in tara lui Mos Ene.
Sotul are in schimb 2 zile pe saptamana libere pe care le petrece impreuna cu noi bineinteles , ma ajuta si se joaca mult cu Giuliano , ii indeplineste toate dorintele dar nu reuseste sa-l adoarma niciodata. Tot cu mami ...
Este un tatic perfect ...da chiar daca nu exista perfectiune ,el este exemplul care contrazice

mami fericita de Giuliano (07.07.2010)



http://picasaweb.google.com/102421590206055963392

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Citat:
citat din mesajul lui Luna1

Taticul vine acasa la 6 si 20 trecute fix, cand ii sar odraslele la solicitat. Del la 6,20 pana la 9 cand se culca tati sta cu ei, cu cel mare face si matematica, pe cea mica o culca el in general (spre rusinea mea il prefera pentru ca ii citeste povestile mai...cu intonatie).

In timpul asta binenteles ca sunt si eu acasa deci timpul e petrecut in 4.

Weekendurile ni le pentrecem toti patru, noi cam suntem "sudati" impreuna, la shopping mergem impreuna, in parc la fel, doar daddy merge singur in ultima vreme sa-l duca pe Cosmin la fotbal sambata.

Eu zic ca nu ne calificam in categoria copiilor care isi cumpara timp cu tati.


Cam la fel si noi, numai ca tati ajunge pe la 7 si stam impreuna pana pe la 10 cand mergem la nani toti. La fel si-n weekenduri, nu iesim unii fara altii de obicei. De acum insa ca o avem si pe cea mica si are numa' 3 saptamani azi , tati are chiar extra timp cu Theo singur pt ca o duce in weekend o data la 2-3 saptamani la cinema, la desene.
Ideal ar fi sa petrecem mai mult timp cu totii, ca suntem unul colo, unul dincolo, copilul la gradinita, dar cum sa ne impartim sa putem si munci sa le oferim de toate si sta cu ei mai mult...

Edit: cu mii de scuze de off topic dar acum ca am vazut la o semnatura aici un bobulet mic mic mic, nu ma pot abtine, felicitari AnangelLexi, Doamne ajuta, sa fie intr-un ceas bun, sarcina usoara si bebe sanatos!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Mota, multumesc mult de tot. Toate cele bune si voua si pupici printeselor!

de Maria Cornelia (20.09.2006) si 5+ cu bobulet mic mic mic
Din ce in ce mai mare
Perlute de domnisoara
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Vesnic cu Emma in suflet

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MElise spune:

Cum judecam timpul petrecut de tatic cu copilul atunci cand parintii sunt divortati?

MElise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raza de soare spune:

Cateva exemple: a schimbat scutece, i-a facut biberonul, a leganat-o ore intregi cand avea colici, a sters pe jos cand voma si nu s-a suparat ca i-a murdarit hainele, i-a dat medicamente, a sarutat lacrimile pe obrajori, au facut primii pasi impreuna (eu filmam), gatesc crema de zahar ars si tort, se joaca pana la epuizare, se uita la desene, ii spune povesti, ii deseneaza tot ce ii cere fata, zilnic ii aduce ceva ce ii place, ii face baita, o piaptana (incet, cu grija), ii explica diverse, o pupaceste, merg la cumparaturi (si extra-cumparaturi), se intoarce din drumul spre serviciu sa-l pupe fata, dupa serviciu nu e obosit niciodata pentru ea, merg in parc sa vada boboceii de rata...

Si face toate astea pentru ca i se pare absolut normal, doar e tati! Facem aceste lucruri impreuna, cand am eu liber sau le fac ei, cand sunt la serviciu. Nu e nici o diferenta, am incredere in tati, ca stie ce face.

Edit: cat timp face aceste lucruri? Intre 8-19 luni-vineri e la serviciu, cum ajunge acasa...e "liber"!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yaia spune:

Si al noi tati petrece destul timp cu piticii. Mergem toti 4 la gradinita, cu exceptia zilelor cand unul dintre copii e bolnav. Ne intoarcem de la serviciu in jur de 4-5 si tati e cu noi, nu petrece tot timpul cu copii, dar merge sa se joace cu Tudor cu barcuta cu motor pe lac, o plima pe Alexia prin casa, se joaca cu ei, mergem la inot, le pune muzica si ii danseaza pe amandoi (de cele mai multe ori Alexia adoarme pe muzica, spre disperarea mea - isi strica somnul seara, ca adoarme pe la 6-7). A schimbat scutece, a hranit copii, i-a culcat, le-a citit povesti, a stat chiar si cu amandoi bolnavi acasa. Se descurca si e un tatic bun, departe de a fi perfect. Dar noi il iubim asa cum este, ca si el ne iubeste pe noi!

===============================================
Irina, mami de Tudor Cristian (08.10.2007) si Alexia Briana (30.03.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Candva petreceam destul de mult timp cu fetele mele dar... au crescut. Cea mare Ioana are programul ei... cea mai mica Daria de asemenea. Ne intersectam zilnic pentru ca dimineata le duc la scoala la pranz o iau pe Daria de la scoala, le duc si le aduc de la diverse activitati gen dans, zone studio, canto, engleza... le pregatesc mancarea, cand ma solicita le ajut la temele de casa... asta e acum. Insa cea mare are 15 ani cea mica 9 ani, deja au un grad de independenta destul de ridicat si programe proprii.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dan_danyela spune:

Pe al nostru tatic il apuca depresia cand vede cum creste fata lui,desi are doar 4 anisori,devine mai independenta pe zi ce trece,nu mai trebuie hranita,spalata pe mani pe dinti,imbracata,etc,lucruri marunte de altfel,dar care preced restul ce va urma. El pot sa spun ca e ca o mama pt ea ,si a fost asa din ziua in care s-a nascut,doar ca nu a alaptat-o in rest a facut tot,si cu o pasiune desavarsita.Din cauza asta si sunt ff legati unul de celalalt.El din fericire lucreaza 7-15 asa ca tot timpul sunt impreuna. Merg cu bicicleta in fiecare saptamana de vreo 3 ori,in natura,(dupa greierasi),si ce face tati cel mai bine......zice povesti.Povesti pe care le transpune in teatru de papusi,si e o adevarata placere sa-l vad din bucatarie cum se copilareste. Asa cum numai tati stie si are o rabdare inexplicabila,si o daruire fantastica. Sta si se uita la ea ,o soarbe din priviri,o adora,si se intristeaza cand isi da seama ce repede creste,din cauza asta se bucura de FIECARE moment pe care-l petrec impreuna. Din fericire de o luna e tatic din nou,asa ca poate sa retraiasca momentele trecute precum si cele care vin.

Mergi la inceput