Delfinasi jucausi de iulie-august 2010 (113)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns paula_m spune:

Carmen, poate tu o cunosti personal pe Monica C...eu din presa intelesem altceva...
Gagici, multumesc de incurajari. Maine tb predat un proiect, dupa care maergem acasa, deci o sa dorm maine noapte.... Ei, nu e chiar atat de rau...cand stateam in cluburi pana dimineata nu ma plangeam deloc

Paula, mamica Raul Ionut, nascut la 24.07.2010
Poze luna 9

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CarmenAlbu spune:

Haideti ca va spun povestea laptelui meu matern, poate asa invata viitoarele mamici sau mamicile in asteptare. Eu am fost la prima nastere, fara parinti /socri alaturi, sau prietena care au mai nascut cu exceptia prietenei mele din america , ea mi-a spus sa astept sa kick in the milk fara sa imi dea detalii, cumnata mea din Spania nu a vrut sa alapteze, ea a cerut injectia dupa nastere sa nu ii vina laptic, si restul mamelor din jurul meu au pastrat discretia sa imi dea timp de acomodare, deci eu, sotul, si Leti, plus medic gineco tanar, al doilea medic gineco, a crezut ca stiu despre ce e vorba, eu oricum eram cam surda,euforica, si citeam pe net la toate mamicile ce nascusera innintea mea ca mami si bebe sunt bine, bebe bea deja laptic de la mami, deci eu am crezut cu tarie ca intai vine laptcul si pe urma bebe se aseaza ca in filme la san si papa pana adoarme dezmierdat in bratele linistitoare ale mamei milka. Ei bine nu a fost asa, la spital a venit moasa dupa operatie la rece de urgenta cum stiti, aveam contractii de nastere dilatatie 0, col deloc, cordon de 2 ori in jurul gatului plus placenta distrusa, si ma intraba " vrei sa alaptezi?" , eu zic, DAAA cum citisem ca nimic nu e mai bun, etc stiti povestea, ea zice , bine atunci alaptezi, si pleaca si ma lasa cu sot si copil , eu cu sanii cum nu am vazut nici in poze prin reviste de specialitate, tari ca piatra dar iuti deloc, trag, strang, nimic, o pun pe Leti, nimic, cer LP pentru ea imi dau asistentele, nu imi dau calmante dupa operatie ca alaptez, sufar ca un caine, si il intreb pe gineco ce sa fac, ca nu vine laptele, el inocent imi spune, nu prea stiu eu ca moasele stiu mai bine dar nimeni nu vb o limba pe intelesul meu, si imi spune naiv, baga pompa, si cand vine baga si copilul. La o zi dupa operatie ma trimit acasa, ca doar 15 mii euro acoperea asigurarea mea ,ei de fapt mi-au spus ca nu mai au niciun motiv medical sa ma tina, sunt bine, fac kk, pipi deci a iesit bine operatia.
Ajung acasa cu catel purcel, si sotul ma ridica ma aseaza, eu cu pompa asteptand laptele in continuare sa pot pune copilul, sanii cresc cu fiecare ora, mai tari mai mari mai durerosi, toata lumea zice, aaa vine mai tarziu e cezariana, asa e, dar NIMENI nu imi zice ca doar copilul poate sa desfunde canalele(pe intelesul meu care nu stiu unde era) care se umpleau cu fiecare pompare, in fin, sanii capata contur bleu, dupa 3 zile deja nu mai pot de dureri, eu in continuare cred ca e normal, pompam si eu si sotul ma sustine, ma intreaba la fiecare 2 minute daca curge ceva, eu cu pompatul am dureri groaznice la operatie, citesc pe net ca imi trebuie stimulente, iau fara sa stiu ca eram PLIIINA de lapte, cred ca mintea mea nu procesa decat informatii clare scurte adresate direct altfel nu imi dau seama cum de n-am inteles!
la a 5 a zi vine pediatrul si ma intreaba daca alaptez, eu ii zic ca nu mi-a venit inca laptele,am pus copilul asa de cateva ori sa probez daca vine nu vine, el imi cere sa pu copilul eu ii spun ca nuu, eu pun pompa ca nu am inca, si atunci el imi spune ca am si ca e rav, imi trimite acasa a doua zi o consultanta in lactatie si moasa, care cand ma vede se ingrozeste, nu exagerez aveam sanii ca piatra si pana la buric (eu am sani normali/mici), si imi spune ca fie ma opereaza fie incearca ea inainte sa scoata laptele manual si intai sa faca galme din pietroi dupa care sa le farame. Eu Gica fara frica , m-am gandit, hai ca scap de durerea asta insuportabila ce poate fi mai rau.... Gresit.. E tot ce e mai rau!!!! Am inceput sa urlu la fiecare apasare, lacrimile imi siroiau, femeia care face curat fugea pe sus prin casa sa nu ma auda de mila, sotul era ingrozit vroia sa cheme salvarea, consultanta zicea ca e bine, mulgea , dupa juma de ora de CHIN a inceput sa iasa cate o picatura pe care o puneam in biberon, dupa o ora a scos 1-2 lingurite pe care i le-am dat Letiziei ca e primul lapte si e bun ( ea satula deja de LP),ma lasa 2 ore cu prosoape reci si o lua de la capat. A doua zi a scos 80 ml de laptic , nu ma mai gandeam ca doare, deja ma gandeam ca a venit laptele si pe langa faptul ca are si Letizia LM si eu scap de durerea de sani, care incepeau sa capete o culoare vie... A venit o luna de 3-4 ori pe zi, am pus-o pe Leti aproape non stop dupa aceea, dar laptic nu a mai venit decat de gustarea de dinainte de masa, am zis ca nu e buna femeia si am angajat alta, care venea, o tinea fortat pe Leti la san, si ii mulgea in gurita, degeaba... eu am pierdut laptele in prima saptamana, si cand o sunam pe bunica-mea sa o intreb cand vine laptele ea saraca imi spunea sa nu imi fac griji ca la cezariana vine mai greu chiar si dupa o saptamana, prostii, la mine a venit din prima, mi-au trebuit 5 luni sa inteleg..
asta a fost povestea mea, mamicile cu experienta de pe forum mi-au spus cu siguranta de mii de ori sa pun copilul dar eu nu am inteles decat recent ca bb aduce laptele si cred ca e adevarat ca mintea nu ne functioneaza la parametri obisnuiti imediat dupa nastere, si noi eu cel putin m-am supraestimat in momentele alea in care eram o avalansa de hormoni!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CarmenAlbu spune:

Citat:
citat din mesajul lui paula_m

Carmen, poate tu o cunosti personal pe Monica C...eu din presa intelesem altceva...
Gagici, multumesc de incurajari. Maine tb predat un proiect, dupa care maergem acasa, deci o sa dorm maine noapte.... Ei, nu e chiar atat de rau...cand stateam in cluburi pana dimineata nu ma plangeam deloc

Paula, mamica Raul Ionut, nascut la 24.07.2010
Poze luna 9


Tare sper sa nu crezi ca vreau sa creez vreo dezbatere si vreau sa stii ca nu e asa, nu o cunosc deloc, cunosc in schimb media si mentalitatea, media cel putin foarte bine, este cel mai scarbos "mijloc de exprimare" pentru ca relateaza doar senzationalul din context, eu am aparat-o pentru ca a facut ceea ce ne este dat sa facem in viata, sa ne depasim conditia. cu drag si daca modul meu mai abrupt de exprimare deranjeaza va rog sa-mi spuneti ca nu ma supar deloc, acum chiar merg la somn ca acum e 11 noaptea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tina_80 spune:

Buna sera fetelor

Off, am pierdut un mesaj dar sper sa-mi aduc aminte si sa scriu tot ce vroiam sa spun.
Stau f prost cu timpul, R doarme numai la san, citesc forumul cat timp doarme si cand se trezeste si vreau sa scriu si eu 2-3 randuri vine fuga la pc sa tasteze. Daca il pun in patut plange ca de ce il iau, cred ca e jucaria preferata...sau face asa pt ca nu are voie.....si pana il linistesc imi trec toate ideile, nu ca acum as avea multe, ca am si uitat de la pranz ce vroiam sa spun

Multa sanatate delfinasilor bolnaviori si un sa treaca repede.
Vroiam sa va spun ca de cand ii dau Imunobaby lui R (recomandat de padiatru lui Racusor) nu mi-a mai racit deloc. Ii dau in fiecare dimineata 3 ml+ 5 pic de vit C. Il recomand!

CRISPRO, iti multumesc si eu pt rezumat Esti minunata!

PAULA, ce spaima am tras si eu cand am citit de Raul ca s-a ascuns. Tare mult imi place cum povestesti
Cand ajungeti la Br?

Victo, dar tu cand ajungi? Cand plecati in co? ca parca atunci veniti si la Braila.

Am fost la dr de fam. sa ne cantarim, masuram si la 9 luni si 10 zile, avem 12.600 kg (cu dres si body cu maneca lunga) si 81 cm. A crescut si are mami un baiat voinic!

Am facut si eu comanda la prietena mea din SUA, de una, alta si i-am luat lui Raducu o crema de plaja cu FP 30 de la Clarins (cred ca FP e cam mic) Am luat-o din proprie initiativa ca spun ei ca e de copii.

Somn usor si vise placute delfinariu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodyka spune:

Citat:
citat din mesajul lui racusor2010

RODI pupam pe Izuca, sa nu mai cada. de ce nu o lasi pe gresie? eu il las pe andrei si pe gresie, si pe parchet, peste tot. daca merg la baie, si e marait, il pun pe gresie in fata baii dar daca nu il patutul de voiaj sau patutul lui, ambele lasate jos, deci nici un risc acolo.


in patut imi e frica s-o las singura ca vrea sa se ridice si prinde cu dintisorii de marginea patului cand ajunge sus . patut de voiaj nu avem, unde l-as mai pune si pe ala?! pe gresie nu vreau s-o las inca ptr ca e rece, dedesubt e garaj, mie imi e rece la picioare si cu papuci de casa... mai incolo, cand se incalzeste. acum doar cu paturi intinse pe jos (cris: o patura, doua paturi ).

ref la Columbeanca nu am prea multe de zis... nu urmaresc subiectul, nu-mi placea familia aia. sigur ca nu o sa se poarte cu angajatii ca si cu fratii, dar sa nu uite ca sunt OAMENI, nu unelte. in fine, pe unii i-a considerat "prea" oameni... cat il priveste pe Irinel, bleah! iar copiluta aia nevinovata prinsa la mijloc e asemenea multor alti copii impartiti de divorturile parintilor, dar la care nu se gandeste nimeni ptr ca nu au parinti VIP. iar cultura generala de care da dovada M, jos palaria! s-a vazut pe vremea cand era purtatoarea de cuvant a "presedintelui Meier"

Diana, "azahar" sunt flori de portocal si lamai. daca scrie ca e de flori de azahar, deci stii

am gasit, la o prima cautare:

"- Más frescas: Mandarine Basilic, Mania de Armani, Neroli Jasmin de The Body Shop, Noa Perle, Blue de Ralph Lauren y Pleasures Exotic.

- Más intensas: Palazzo de Fendi, Poême de Lancôme, Fragile de Gaultier, 24 Faubourg de Hermès, Amarige de Givenchy, Baghari de Robert Piguet."

delfinasul Hannah Isabela 2011(19.06.2010)
printesita Anca-Maria (26.06.2001)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tina_80 spune:

Citat:
citat din mesajul lui bumblebee

De azi incep si eu cu branzica. Ieri i-am dat mamaliguta cu lapte (LP), i-a placut.
Voi cum le dati iaurtul/branzica? In fiecare zi? Alternativ?

Alina Mamica fericita de Victor Andrei - 23.07.2010

Luna 8


Ii dadeam iaurt in fiecare zi la ora 18 cu biscuite sau cu cereale de orez si cand am venit de la Iasi a avut 3-4 scaune/zi si destul de apoase.
Am scos iaurtul si am bagat banana cu branza proaspata + ceai de menta si si-a revenit.

Cand am decis sa-i dau iaurtul la 18, m-am gandit ca dimineata sa fie masa de fructe(cu sau fara biscute), la pranz legume cu carne, peste,ou sau ficat si la 18 iaurt in combinatie cu biscute sau cereale de orez (de curand i-am bagat cerealele)
Acum am scos iaurtul dar am bagat branzica.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodyka spune:

tu fete, nu stiu daca sa ma bucur sau nu, Isa doarme de la 10, dupa ora noua. bine, a si obosit ca s-a tavalit cu tati pe jos, a ras in hohote tragand-o pe Maria de codite, la rasetele noastre ea facea bravo! cu mancarea a stat mai slab azi, dar nu ne ingrijoram ca nu avem de ce...

tina, ce urias ai tu acolo!!! dar de ce ii dai biscuiti? zilnic?

noapte buna, delfinariu

PS: alice, daca te trezesti devreme, stii deja

delfinasul Hannah Isabela 2011(19.06.2010)
printesita Anca-Maria (26.06.2001)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tina_80 spune:

Citat:
citat din mesajul lui michelle1981

Neata!

Eu ii dau zilnic iaurt, uneori si cumparat (Covalact), dar incerc sa fie facut de casa. Branza i-am dat o singura data, facuta din lapte de vaca caci din LP nu mi-a iesit.

Si eu am nevoie de sfaturi: ne-am decalat somnul cu o ora, adoarme la 11, nu vrea fructele inainte de somnul asta, vrea tzitzi. Cand se trezeste la 12 sa ii dau legumele sau fructele?
Si inca vreo cateva intrebari:
- cand renuntati la sateaua tare la patut?
- cand dorm pe pernuta?
- cate grame de cereale le dati voi zilnic?


*************************
Mami de www.pregnancy-duedate.com/tickers/ffa0jvmdze07utwv.png" target="_blank">Bianca Maria (04.08.2010)


-ii dau doar o masura de cereale in iaurtul de la ora 18, dar cum facem o pauza cu iartul, nu-i mai dau nici cereale
-R se mai relaxeaza pe cate ceva care e mai inalt (perna mea, vreo bluza de pijama...il simt cum se relaxeaza) dat imediat il dau jos.
- stiam ca e sanatos sa dormi pe o saltea mai tare decat pe una moale...noi avem si salteaua noastra, la patul cel mare mai tare



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tina_80 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Alice_Elena

paula, tu ziceai ca mananca mult raul?
ca vbeam ieri cu doc de cantitati si mi-am amintit ca spunea cineva pe forum. ea mi-a recomandat asa : la 7 luni, 5 mese a cate 180 pe zi. iar de la 8 luni 5 mese a cate 210. sau ma rog, in jur de...

mara
Mami de Mara Nicolle (20.08.2010)


de regula seara imi manaca 240 ml si dimineata 120-150ml
in seara asta i-am dat 240 ml, nu se saturase si i-am mai facut 120 si imediat l-a baut, deci unde a incaput 360 ml???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tina_80 spune:

Citat:
citat din mesajul lui rodyka
tina, ce urias ai tu acolo!!! dar de ce ii dai biscuiti? zilnic?


Da, ii dau zilnic cate un biscuite...ori in masa de fructe, ori in cea de iaurt

Mergi la inceput