Stelute de ianuarie februarie 2007 (2)

Stelute de ianuarie februarie 2007 (2) | Autor: Mamicile

Link direct la acest mesaj

Stelute de ian feb 2007



Odiseea sarcinii in 40 de saptamani: 1...69.

Stelute de ianuarie-februarie 2007-Clubul scutecelor (1-4 ani):1...52

Stelute-In floarea copilariei(4-12ani) :1

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lala77 spune:

Capitol nou!!!!!Moamaaaa!!!Deja?

Liuda, ete ca nu m-am gandit sa i-l cos in piept.E o idee buna.A mers cu un ac de siguranta prins pe dedesupt. Si Annei am vrut sa i-l leg de nasturele de la salopeta dar nu l-a vrut deloc, asa ca...

Da, Hele, chiar: cate sapt ai?

Ramona, multumim de urari!!!

Lore, Ramona, imi aduc aminte in Moldova cand eram la facultate ca primeau baietii martisoare.Mi se parea nostim cumva sa primeasca tot ei.Dar na, cate bordeie, atatea obicee...

Alice a primit multe martisoare si un plic lipit, sigilat de la un baiat!!!!Era sa lesin, nu mai puteam sa respir.Cica e secret; nici acum nu l-a deschis. A zis ca se mai gandeste.

Si una rece: imi venea azi s-o strang de gat pe educatoarea care era de serviciu dupa amiaza. N-am gasit-o pe Anna vreun sfert de ora-nu era nicaieri in gradinita si am intrebat-o pe educatoarea lui peste de vreo doua ori unde e Anna si nu mi-a raspuns-parca nici nu m-auzea. In final am dat de ea in baie, facuse pipi pe ea si pe jos si era umflata de plans. Mi-a spus printre suspine ca n-a putut sa-si dea pantalonii jos si de aceea a facut pe ea; si zicea ca Violeta nu-i la serviciu. Violeta e o fata care ii schimba pe copiii mai mici si cred ca a avut treaba si plecase. Si am intrebat-o pe Anna ce s-a intamplat si mi-a zis ca s-a dus la Lidia (educatoarea) si i-a spus ca face pipi si Lidia a trimis-o la baie. Nu stiu cat statuse Anna acolo dar cred ca mult ca deja se umflase de plans mititica.Si vine si Marry Poppins sa-mi dea martisoarele Annei si-i spun ca era singura in baie , cu pipi si plangea. Si a facut stanga imprejur si gata-n-a zis nimic.Imi venea sa-i trag una ce nervi aveam. Ea si uitase cred unde plecase copilul-de aceea nu spunea nimic si se uita prin mine cand intrebam.Si asa nu prea-mi place mutra ei de cand se minuna ca la OZN-uri ca se masturba Alice ca ea cica in vasta ei cariera nu mai vazuse-si cica e si psiholog. Dar nu stia de asa ceva.
Maine o sa vorbesc cu patroana gradinitei si o sa-i spun si ei.

Merg sa ma culc. Alice nu s-a culcat nici acum.Iar face ca aseara.Cred ca a ramas pe ora din Anglia.Ma duc sa ma bag cu ea in pat.

Noapte buna!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daconst spune:

O primavara minunata la mamici!

Azi sunt rupta in doua.Am stat la servici pina la cinci,apoi de la 8 m-am dus la sala prima oara.Zici ca am o suta de ani,nu mai am antrenament.

Lala,ce slabanoaga esti.cite kg ai?
Inainte ziceam ca Alice iti seamana,dar acum ca am vazut-o pe Anna mai bine...e buctatica rupta din tine.
Ce vreme ati avut pe acolo...parca simteam si eu vantoasele.
Oricum peisajele im plac tare.

Lore,azi am impartit si eu martisoare pe la romancele ce le cunos.Sa nu-ti spun ce fericire pe ele...ca nu mai vazusera de ani de zile asa ceva.Sarumana inca o data!

Lucas e acum preocupat mai nou cu cine e mai tare si mai puternic:de exemplu leul sau tigrul?soldatii sau piratii?
Tata-sau i-a zis ca nu conteaza care e mai puternic ci cel care are ceva in cap e mai tare.
Iar acum il terorizeaza ca cine are mai multe in cap tigrul sau leul...


Cam cu asta ne preocupam noi.




www.flickr.com/photos/9613794@N05/" target="_blank"> Lucas Paul(18.01.07)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aelita spune:

Sa aveti o primavara plina de bucurii!!!

LALA ce nervvvicu intamplarea Annei ,la gradinita !!!!!

si plicul lipit de la baiatul ala e tareeeeeeeeeee

DANA ce frumos ca ai dat martisoare !! eu nu am ajuns la prietene,trebuia sa vina oprietena pe la mine si m-a sunat sa imi spuna ca vroia sa imi aduca martisor pt mine si Sofia ,dar ca a aflat ca am martisoare si nu mai vine,ca ce facem,schimb?

dar a fost azi Sofia cu martisor pt educatoare,monitoarea de autocar si pt fetitele din clasa. i-am scris educatoarei ce inseamna martisorul la romani .i-am scris ca sunt facute la mana in Ro de o prietena .LORE multumesc foarte mult,le-am facut o mare surpriza !!! educatoarea e prima oara cand a vazut asa ceva ! nici nustia.monitoarea e romanca,dar nua maifost in Romania de 8 ani,sitocmaiii spunea educatoarei ca azi la noie o sarbatoare,etc...sigaseste educatoarea in ghiozdanul Sofiei martisoarele si scrisoarea .i-au placut foarte mult,era si normal sa ii placa,ce mainide aur are LOREDANA !!!!!

si am avut si eu GHIOCELUL in piept,si Miguel gargarita,si ANDRES tot o gargarita .
DA,DA,si Andrés ! pai daca ieri m-apus sa iipun "rulos"(bigudiuri) in par,si apoi zicea ca iese asa afara cu ele in par !!! cum sa iispun eu lui ca elnu are voie cu martisor?i-am pus !!! asa mandru eraaaaaaaa!!!
asa am fost azila ambasada
unde i-am facut pasaport lui Miguel.adica poze si dosarul.ca dureaza cel putin o luna sa il luam.
nu avem graba..

Sa purtati martisoareeeeeeeeeeeeeeeeeee!!! E o porunca


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loremunteanu spune:

Neata!
Bai ma bucur, ca impreuna cu voi, am putut sa facem niste romani fericiti.

Eu azi sunt cotropita...
Aseara am vazut la Eric o iritatie mare pe tot spatele... Am chemat o dr pe care mi-a recomandat-o o mamica draga, care ne citeste zilnic, dar care nu si-a facut curaj sa ne scrie, tot Loredana (Lore, poate prinzi curaj)...
Concluzia e asa...
Roni - gat rosu si incarcat de muci... o bronsita... ramane pe acelasi tratament + aerosoli cu ventolin... Nu mai merge la gradi ca sa nu-i aduca ceva lui Eric...
Eric - gat rosu si ureche rosie (cica de la gat).... acelasi tratament plus aerosoli cu dexometazona
Roseata, se pare ca e o dermatita de contact... Eu azi l-am spalat pe spate cu un sapun tot de-al lui, dar pe care nu prea il mai foloseam in ultima vreme... i-am dat cu sapunul direct pe piele... astept sa se trezeasca, sa vad cum e...
Cam asta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lala77 spune:

Neata!!!

Aseara am avut asa o insomnie cum n-am mai avut demult. Cred ca din cauza ca m-a enervat educatoarea.M-am bagat in pat la 23 si la ora 1 inca nu dormeam. Se intelege ca acum sunt rupta.

Lore,deci azi sunteti acasa. Offf.

Dana, super tare Lucas cu cine e mai tare.
Si eu am fost la sala ieri si am venit rupta. Batranetea.

Aelita, 'nteles sa traiti!!!!Purtam.
Eu am unul cu iepuras, e bun? Ca imi luasem unul mai serios dar vorbeam la tel si d-na de la magazin a profitat sa faca si ea un ban gramada si nu mi-a pus in plasa decat jumatate din martisoarele pe care le platisem.La Braila se practica.Asa ca am in piept o frumusete de iepure roz pe care il luasem pt Anna si pe care ea evident ca "nu vaaau".

Ce frumos cu educatoarea!La voi acolo, cum zice si Lore, chiar ca un martisor va face fericiti. E de acasa.

Dana, saru'mana.Am 67 acum si de nesimtita ce sunt mai vreau.Am o burta mare si vreau sa scap de ea, desi cred ca asa mor.

Alice iar a stat huhureaza aseara si acum e 7.30 si doarme. Merg sa ii dau desteptarea.
Azi ma intorc acasa ca am spalat 6 masini de haine si acum "cineva"trebuie sa le calce. Si sunt cat muntele Everest.Ma ia ameteala doar cand ma uit la ele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonaa spune:

Si noi pe aici! Neata!
Au plecat copiii la scoala, camin. Am ramas cu piticuta si eu cu un morman de rufe de calcat si mancare de facut. Larisa iar are ceva muci galbeni si i se infunda nasul si tuseste , sa vedem cum terminam saptamana. Ma pregatesc sa le fac la fete urocultura sa vedem ce si cum, Larisei exudat si aslo.
Mie mi s-a rupt o masea aseara asa ca trebuie sa ajung la dentist , mi-e greu sa stau la rand...
Loredana multa sanatate!
Lala nasol cu educatoarea aia...micuta Anna
Aelita ce frumos mi se pare sa arati si la altii martisoarele romanesti!
O zi frumoasa tuturor!


Poze

Ramona si Iris+
Larisa + Robert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lala77 spune:

Ramona, si tu cu rufe...
La dentist nu poti sa faci programare? Ti-ar fi mai usor daca n-ar trebui sa astepti.Si mie mi-e groaza sa stau la coada; urasc asta.
Of, tot muci.Astia grosi mie nu-mi plac. Daca sunt subtiri ma impac repede cu ei, dar aia grosi sunt bad news.Trec greu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

haideti mai sa vina aprimavara aia odata!
ca e un ger de-mi crapa martisorul in piept!

hai sa traim si sa ne veselim cu primavara in suflet macar!



oh Lala
mititica Ana
Ar fi bine sa ii faci doamnei directoare o informare...IN SCRIS!!!

elegant stii tu
ideea e ca pana la urma daca la vorba buna nu are reactie edu asta.. atunci de frica
cum adica e si psiholog? si nu a auzit de asa ceva

Aelita sa ne pui o poza cu voi inmartisoriti!!

Noi am ales varianta fara ace ... Teo le-a oferit fetitelor martisoare niste bratarusi.

Lore sanatate

Dana fata are treaba multa Lucas cu puterea animalelor
dar chiar e buna intrebarea... care-ofi raspunsul???

Ramona si voua sanatate!


un pupik zgribulit pe ziua de azi


haideti la o cafelutza fierbinte





Alinuk
mama de Andu mik (2 ani) si Teo voinik (4 ani)

Martisoare UMANITARE



............................................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liuda1 spune:

Neatza!!! Daca oferitzi cafea vin si io!!!

Sant ca si lovita de tren!!! Ma doare tot corpul, gatul si in piept!!! bag in mine "macamente" poate ma lasa, vad ca nasul e bine, poate scap, turaaa astaaa!!!!

Laaalo - ma apuca pe min spuuuma cand aud ce a patzit Anna!!! A patzit si Diana odata, pe la inceputurile gradinitzei, am gasit pantalonii pisatzi in dulap, ea care nu face pe eaaa, tzineee!!! cand am intrebat-o ea asta a zis, ca n-a reusit sa-si "descheie pantalonii" avea niste blugi pe ea, si nasturele de blug stiti cum e... Tanticile au zis ca ea a anuntzat in ultim moment si n-a reusit sa ajunga la baie!!! Eu inclin sa o cred pe Diana, nu ca ar fi copilul meu mare podoaba, dar stiu foarte bine ca nu am avut accidente, stiu ce am la casa!!! E bine sa vorbesti acolo, pe Diana a marcat-o asta, vreo 2 saptamani nu vroia la gradi, ca "daca o sa vreau sa fac pishu' si n-o sa pot sa-mi dau pantalonii jos?" ... Mai ales ca a si plans saracutza, "duamnele" alea nu aud cand plange un copil la baieeee?
Cred ca faceam si eu depresie sa nu dorm noaptea, eu sant buna de din astea, la suparari sa fac, nu mai dorm!!!

Daconst - bravooo mai, eu nu m-as duce la sala acum nici batuta, platita!!! De vreo 2 saptamani ma simt epuizataaaa de tot, ori astenia de primavara, ori am ajuns in depresie legat de timp, de la frig, nu stiu de ce , dar eu de dimineatza ma trezesc obosiiitaaa!!! Ajung la gradi tarziu, dupa ora 9, chiar ma intreba o mamica, ce s-a intamplat de venim acum odata cu ele(ele venind mereu dupa 9) am zis "nu ma tzin balamalele" nu mai pot, vreau sa dorm, nu mai sant om!!! Deci seara potzi sa ma calci in picioare, de obosita ce sant!!! Sint picioarele de fier, m-am saturat de incaltzri de iarna, de frig, geaca... ufffff!!!


Aelita - la noi poarta toata lumea martisoare, dai la barbatzi femei, nu contaza, toti aveau martzisorul in piept, semn ca a venit primavara!!! Io nu stiu cine cui tre' sa dea, io am dat in stanga dreapta!!! La gradi la Diana vad ca si fetele si baietzii poarta martisor in piept!

Hai Lore - mai pociiii? Multa sanatateee!!!
Si curaj pentru cealalta LOre

Ramona - programareeeee!!! Io nu poci sa stau la coadaaa, eu nu pot!!! Ma doare parca undeva, serios!!! Eu undema duc, sun in prealabil, sa nu ma duc de pomana si sa ma programez!!!

gataaa, acum ma duc sa beau cafeaua, am cerut sa-mi aduca doamna de la bucatarie o bucata de paine cu ceva, sa pot sa-mi iau "macamentele" ca nu mancasem acasa, si mi-a tras un mama de platou in fatza, zici ca santem la 5 stele!!!
Asa ma am plecat sa-mi beau teraflu-ul!!! Poate ma lasa durerile...
sa-mi termin treaba ca nu se stie cat ma tzine bateria, cred ca azi o sa dezertez de la munci!!!!

aaa si despre copil - azi fac poze de 8 martie!!! E cu martzisor cusut in piept!!! Deja doua zile la rand cos, ralizatzi ca mi-am facut planu pe doi ani inainte?!?!?!Daca cos toata luna marti, pana la pensie mi-e facuta portzia!!!
Eu am primit niste martzisoare cu niste brose, chinezerii din alea, care l-am plasat copilului care toata seara mi-a zis una si buna "eee minunat cadoul asta, esti o dragutza ca mi-ai luat asa ceva, este extraordinar, te iubesc mami" smile de se pisa pe el avem? ca asa sant eu cand o aud!!!

gata am plecat sa ma innec in teraflu si nurofen, sa ma sedez macar, daca tot e cu placere!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lala77 spune:

Da, Alina, ai dreptate. N-am scris inca dar am vorbit cu directoarea gradinitei si mi-a promis ca o sa discute cu personajul. Eu nu cred ca se schimba pt ca prostia nu se vindeca dar macar sa-mi lase copiii in pace.
Eu nu vreau sa dramatizez insa eu cred ca doua palme la fund lasa mai putine urme intr-un sufletel mic decat ce-a facut ea Annei. Evident ca nu prefer palmele dar ca idee...

Si a fost si ea mai agitata azi noapte saracuta.Iar eu cred ca n-am putut sa dorm de mahnita. Eu n-o sa inteleg niciodata de ce unii oameni pot fi cruzi cu niste copilasi.Indiferent ca iti plac sau nu sau ca fac prostiute, sunt niste copilasi nevinovati si daca ii vrem adulti sanatosi mental atunci nu-i ajutam deloc fiind cruzi cu ei. Eu nu-s un om prea sentimental de fel (as spune ca sunt chiar rece si pragmatica) insa cand e vorba de copii...Cand am venit din Maroc n-am fost om o saptamana; o prietena mi-a trimis odata niste poze dintr-un concediu in India cu niste copii care locuiau in gunoaie-nu va spun cat m-a marcat. Si cu atat mai mult sa vad copilul meu chinuit asa de o proasta.

Ma duc sa mai calc un pic.

Mergi la inceput