Stimulare ovariana cu ova-mit/clostilbegyt (11)

Stimulare ovariana cu ova-mit/clostilbegyt (11) | Autor: galliciana

Link direct la acest mesaj



Un nou capitol, o noua zi, cu sperante tot mai multe pt noi toate!!!!!

capitole anterioare: Stimulare ovariana cu ova-mit/clostilbegyt (8), cap.9,cap.10,


Daca ovulatia lipseste sau nu este regulata, ea se poate provoca prin administrarea de medicamente intr–un anumit moment al ciclului menstrual. Aceasta stimulare medicamentoasa a ovulatiei provoaca o dezvoltare multipla de foliculi (cavitati mici pline cu lichid in interiorul carora se hraneste si dezvolta ovulul) si obtinerea in acelasi ciclu a mai multor ovule. Prin producerea stimularii ovariene se obtin ovule multiple, ce cresc sansa de conceptie in timpul unui ciclu menstrual, dar si posibilitatea aparitiei unei sarcini multiple (gemelara).
Terapia de stimulare hormonala ovariana, cuprinde in prima saptamana injectii de stimulare care se efectueaza zilnic. Urmeaza apoi o asa numita monitorizare a ciclului, efectuandu-se la anumite intervale controale ecografice si hormonale. Doza de hormoni se individualizeaza apoi in functie de aceste rezultate. Aceste controale se efectueaza pana ce se obtin valori optime in ceea ce priveste marimea si numarul foliculilor, si respectiv valorile hormonale din sange. Cand sunt obtinute conditiile optime, se administreaza un nou hormon in vederea pregatirii ovocitelor pentru recoltare. Acest hormon se numeste HCG, este tot o injectie care determina ruperea foliculilor si eliberarea ovocitelor.


LINK-URI UTILE:

PROSPECTUL PENTRU CLOMIFEN:
http://medicamente.romedic.ro/medicamente.php?med=1906&fl=1

http://www.drugs.com/clomiphene.html - cu afectiuni pt care este contraindicat clomifenul

CLOSTILBEGYT
Actiune terapeutica: Antiestrogen, actioneaza indeosebi la nivelul hipotalamo-hipofizar, cu consecinte stimulatoare asupra secretiei de gonadotrofine; provoaca maturarea foliculara, marirea ovarului, poate inlatura amenoreea, induce ovulatia si permite fertilizarea.

Indicatii: Pentru inducerea fertilitatii la femeile cu insuficienta ovulatorie; cazuri selectionate de amenoree secundara (mai ales in prezenta unei secretii adecvate de estrogeni).

Mod de administrare: Pentru inducerea fertilitatii se administreaza oral 1 comprimat (50 mg) zilnic timp de 5 zile intre zilele 5 si 9 ale ciclului (spontan sau indus), sau 5 zile succesiv in lipsa menstruatiei; daca s-a obtinut ovulatia se repeta aceeasi doza pana survine sarcina sau cel mai mult 3 cicluri; daca nu se produce ovulatia, se creste doza la 2 comprimate pe zi, administrandu-se in aceleasi conditii. In timpul tratamentului contactele sexuale trebuie sa coincida cu perioada de fecunditate. Tratamentul se face sub control strict, clinic si biologic (dozari hormonale).

GRAVIDUTE FERICITE:

1.dara d a reusit din prima serie de stimulari, acum e
2.bobitamica e a reusit dupa prima luna de stimulare
3.claudinna e a reusit dupa prima luna de stimulare cu closti
4. oana_oana26 a reusit sin a2-aluna de stimulare cu clostilbegyt, 2pastile/zi Z4-Z7
5. speranta76 - stimulare cu clostilbegit, fara monitorizare, prima sarcina obtinuta tot in urma stimularii

Acum, listuta cu aspirante:

Aspirante mai vechi - asteptam noutati de la fetele de pe listuta!

ioanara 23 - prima stimulare cu closti
RalMar - a 2 a serie de stimulari, prima cu closti, acum cu ova-mit, oligospermie
tushi - incepe prima stimulare pe 03.12.2007, amenoree secundara
busubl - a doua luna de stimulari cu clostilbegyt
elaa - a doua luna de stimulare cu clostilbegyt
leonardo - infertilitate secundara, a doua luna de stimulare cu puregon & closty, 2caps/zi
aerlilian - prima luna de stimulare
morene - prima luna de stimulare cu ova-mit
mari_lolutza - in asteptare rez fiv.2
felix 76 - prima luna stimulare cu closty.
anoma1 - luna 2-a stimulare ovamit
magdita- prima luna stimulare cu closty.

Aspirante 2009- MULTA BAFTA!!!

Crista up - luna martie -ultima tura de stimulare -in asteptare..in sapt. 23-29 mar face testul
Galliciana -
Lumy Clt- luna martie a facut stimulare cu Closty si cu Gonal F, Ovitrelle si Luveris
.Mcrissa- a reusit sa obtina o sarcina dupa stimulare, insa oprita in evolutie- detalii aici- din aprilie incepe iar stimularile si monitorizarile
Mihapet - detalii aici- prima luna din a doua serie de stimulare cu closty
Oanarus - incepind cu luna martie prima serie de stimularea cu closty
bubulicaqar - noua pe forum desi ne urmareste de ceva timp,la a3a luna de stimulare-iulie 2009
trutzi - a doua luna de stimulare-iulie 2009 si a luat cate 1tabl.din z5 pana in z14 (ar fi trebuit sa ia cate 2 si a repetat doza inca 5 zile).
speranta2008 - se pregateste pentru IA prima oara, in luna iulie 2009
schema Z3-7 cate o pastila de clostilbegyt dupa care injectie cu Ovitrelle;doreste sfaturi priv.combaterea /eliminare/diminuarea efectelor negative....



Succes tuturor!!!
Sa dea DD sa ne strangem in brate bebelusii cat mai curand posibil!!!




Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns galliciana spune:

bun venit la un nou capitol, speram sa fie plin de vesti bune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonali spune:

Bun gasit la un nou subiect! Trebuie sa fie vesti bune! Hai sa vedem cine da startul ca sa ne molipseasca pe toate.
Pupici si Doamne ajuta!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonali spune:

rectific... un nou capitol

pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns galliciana spune:

hai,fetelor, care vine prima cu vesti bune?

din pacate, eu nu am facut decat pregnyl, am avut alte reactii de la el....cum va simtiti? va doresc o sapt. usoara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pufoasalaura spune:

VIN SI EU SA MA ALATUR LUPTEI VOASTRE...SI EU SUNT IN A 5-A ZI DE STIMULARE CU CLOMIFEN(Z.4-8),SI ASTEPT CU EMOTIE ZIUA DE VINERI(Z-12A)SA VEDEM DACA AU APARUT FOLICULI MARI SI FRUMOSI...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns galliciana spune:

Citat:
citat din mesajul lui pufoasalaura

VIN SI EU SA MA ALATUR LUPTEI VOASTRE...SI EU SUNT IN A 5-A ZI DE STIMULARE CU CLOMIFEN(Z.4-8),SI ASTEPT CU EMOTIE ZIUA DE VINERI(Z-12A)SA VEDEM DACA AU APARUT FOLICULI MARI SI FRUMOSI...


laura,bun venit!!!
te-as ruga sa nu mai scrii cu majuscule, pt a nu fi sanctionata.
multa bafta vineri, iti tinem pumnii!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kat1978 spune:

buna, si eu ma alatur aspirantelor, insa am o dilema mie dr. mi a spus sa iau ovamit 1/2/zi din ziua a doua timp de 5 zile iar pe prospect scrie cu totul altceva, nu stiu ce sa fac . helpppp

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamira spune:

Fetelor de luna viitoare intru dinou la stimulare cu closty...Am o frica de mor, dar ce nu fac eu pt. a obtine ovulatia (sau bebica) Parca vad ca o sa am o burta cat china
La ultimul control ginecologic dr zicea ca daca nu reusim sa obtinem ovulatia luna aceasta trecem la urmatorul nivel. La cat de deprimata eram am uitat sa-l intreb care ar fi acel nivel. Aveti idee cam ce a vrut sa spuna? A incercat careva si altceva?
Va reamintesc ca mie mi se dezvolta foliculul foarte tare in primele zile de stimulare si se transforma in chist.


_
Te astept minune mica sa vii la mama in burtica :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinutahu spune:

kat78 ...bun venit si sa stai cat mai putin pe postul de aspiranta

cu privinta med eu zic sa le iei cum a zis medicul ca doar stie el ce tia perscris ...succes...te asteptam cu vesti
restul fetelor

buburneak

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonali spune:

anamira, se poate ca dupa o serie de stimulare ovariana sa se mareasca doza in cazul in care nu au fost probl de hiperstimulare...sau se poate sa se intervina cu alt medicament mai putenic...depinde cum considera medicul tau si cum reactioneaza organismul...dar poate nu o sa mai fie nevoie si .
eu sunt azi in ziua 21, dupa prima luna de ova-mit si ovitrelle si simt oarece senzatii prin burtica...nu vreau sa vina uratii...eu imi analizez toate simtirile...sper sa nu incep sa o iau rzana...

va pup!

Mergi la inceput