Stimulare ovariana cu ova-mit/clostilbegyt ( 9 )

Stimulare ovariana cu ova-mit/clostilbegyt ( 9 ) | Autor: galliciana

Link direct la acest mesaj

Un nou capitol, o noua zi, cu sperante tot mai multe pt noi toate!!!!!

capitol anterior: Stimulare ovariana cu ova-mit/clostilbegyt (8)
Daca ovulatia lipseste sau nu este regulata, ea se poate provoca prin administrarea de medicamente intr–un anumit moment al ciclului menstrual. Aceasta stimulare medicamentoasa a ovulatiei provoaca o dezvoltare multipla de foliculi (cavitati mici pline cu lichid in interiorul carora se hraneste si dezvolta ovulul) si deci obtinerea in acelasi ciclu a mai multor ovule. Prin producerea stimularii ovariene se obtin ovule multiple, ce cresc sansa de conceptie in timpul unui ciclu menstrual, dar si posibilitatea aparitiei unei sarcini multiple (gemelara).
Terapia de stimulare hormonala ovariana, cuprinde in prima saptamana injectii de stimulare care se efectueaza zilnic. Urmeaza apoi o asa numita monitorizare a ciclului, efectuandu-se la anumite intervale controale ecografice si hormonale. Doza de hormoni se individualizeaza apoi in functie de aceste rezultate. Aceste controale se efectueaza pana ce se obtin valori optime in ceea ce priveste marimea si numarul foliculilor, si respectiv valorile hormonale din sange. Cand sunt obtinute conditiile optime, se administreaza un nou hormon in vederea pregatirii ovocitelor pentru recoltare. Acest hormon se numeste HCG, este tot o injectie care determina ruperea foliculilor si eliberarea ovocitelor.


LINK-URI UTILE:

PROSPECTUL PENTRU CLOMIFEN:
http://medicamente.romedic.ro/medicamente.php?med=1906&fl=1

http://www.drugs.com/clomiphene.html - cu afectiuni pt care este contraindicat clomifenul

CLOSTILBEGYT
Actiune terapeutica: Antiestrogen, actioneaza indeosebi la nivelul hipotalamo-hipofizar, cu consecinte stimulatoare asupra secretiei de gonadotrofine; provoaca maturarea foliculara, marirea ovarului, poate inlatura amenoreea, induce ovulatia si permite fertilizarea.

Indicatii: Pentru inducerea fertilitatii la femeile cu insuficienta ovulatorie; cazuri selectionate de amenoree secundara (mai ales in prezenta unei secretii adecvate de estrogeni).

Mod de administrare: Pentru inducerea fertilitatii se administreaza oral 1 comprimat (50 mg) zilnic timp de 5 zile intre zilele 5 si 9 ale ciclului (spontan sau indus), sau 5 zile succesiv in lipsa menstruatiei; daca s-a obtinut ovulatia se repeta aceeasi doza pana survine sarcina sau cel mai mult 3 cicluri; daca nu se produce ovulatia, se creste doza la 2 comprimate pe zi, administrandu-se in aceleasi conditii. In timpul tratamentului contactele sexuale trebuie sa coincida cu perioada de fecunditate. Tratamentul se face sub control strict, clinic si biologic (dozari hormonale).

GRAVIDUTE FERICITE:

1.dara d a reusit din prima serie de stimulari, acum e
2.bobitamica e a reusit dupa prima luna de stimulare
3.claudinna e a reusit dupa prima luna de stimulare cu closti
4. oana_oana26 a reusit sin a2-aluna de stimulare cu clostilbegyt, 2pastile/zi Z4-Z7
5. speranta76 - stimulare cu clostilbegit, fara monitorizare, prima sarcina obtinuta tot in urma stimularii

Acum, listuta cu aspirante:

Aspirante mai vechi - asteptam noutati de la fetele de pe listuta!

ioanara 23 - prima stimulare cu closti
RalMar - a 2 a serie de stimulari, prima cu closti, acum cu ova-mit, oligospermie
tushi - incepe prima stimulare pe 03.12.2007, amenoree secundara
busubl - a doua luna de stimulari cu clostilbegyt
elaa - a doua luna de stimulare cu clostilbegyt
leonardo - infertilitate secundara, a doua luna de stimulare cu puregon & closty, 2caps/zi
aerlilian - prima luna de stimulare
morene - prima luna de stimulare cu ova-mit
mari_lolutza - in asteptare rez fiv.2
felix 76 - prima luna stimulare cu closty.
anoma1 - luna 2-a stimulare ovamit
magdita- prima luna stimulare cu closty.

Aspirante 2009- MULTA BAFTA!!!

Crista up - luna martie -ultima tura de stimulare -in asteptare..in sapt. 23-29 mar face testul
Galliciana -
Lumy Clt- luna martie a facut stimulare cu Closty si cu Gonal F, Ovitrelle si Luveris
.Mcrissa- a reusit sa obtina o sarcina dupa stimulare, insa oprita in evolutie- detalii aici- din aprilie incepe iar stimularile si monitorizarile
Mihapet - detalii aici- prima luna din a doua serie de stimulare cu closty
Oanarus- incepind cu luna martie prima serie de stimularea cu closty

Succes tuturor!!!
Sa dea DD sa ne strangem in brate bebelusii cat mai curand posibil!!!

astept inca o minune in viata mea!!!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:

Galliiii...ai facut casutza noua!!!!!!
Multmumim! Doamne ajuta sa fie cu noroc noul capitol si sa avem parte numai de surprize placute!!!!

Iubita sa ma treci si pe mine la aspirante: prima luna de stimuare cu Ova-mit. Doamne ajuta

Pooooop! Mai vorbim maine!

Babyboom...vino la mami...acum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns galliciana spune:

Fetelor, reinnoim listuta cu aspirante!!!
Bun venit lui Ellyshor, Doamne ajuta tuturor!
Aspirante mai vechi - asteptam noutati de la fetele de pe listuta!
ioanara 23 - prima stimulare cu closti
RalMar - a 2 a serie de stimulari, prima cu closti, acum cu ova-mit, oligospermie
tushi - incepe prima stimulare pe 03.12.2007, amenoree secundara
busubl - a doua luna de stimulari cu clostilbegyt
elaa - a doua luna de stimulare cu clostilbegyt
leonardo - infertilitate secundara, a doua luna de stimulare cu puregon & closty, 2caps/zi
aerlilian - prima luna de stimulare
morene - prima luna de stimulare cu ova-mit
mari_lolutza - in asteptare rez fiv.2
felix 76 - prima luna stimulare cu closty.
anoma1 - luna 2-a stimulare ovamit
magdita- prima luna stimulare cu closty.

Aspirante 2009- MULTA BAFTA!!!
Crista up - luna martie -ultima tura de stimulare -in asteptare..in sapt. 23-29 mar face testul
Galliciana - stimulare si monitorizare cu closti 1 tabl/zi, lunile ianuarie si februarie, martie pauza....
Lumy Clt- luna martie a facut stimulare cu Closty si cu Gonal F, Ovitrelle si Luveris
Mcrissa- a reusit sa obtina o sarcina dupa stimulare, insa oprita in evolutie- detalii aici- din aprilie incepe iar stimularile si monitorizarile
Mihapet - detalii aici- prima luna din a doua serie de stimulare cu closty
Oanarus- incepind cu luna martie prima serie de stimularea cu closty
Ellyshor,cea cu Babyboom-aprilie, prima luna de stimulare cu ova-mit


Va/ne dorim Succes in tot si toate!!!!
Doamne ajuta!!!

astept inca o minune in viata mea!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanarus spune:

galli,multumim de capitol nou
la mine e deja ziua 6 a cm-ului, dar luna asta nu mai vreau sa fac tratamentul cu closty, vreau sa iau o pauza de la obsesia "bebe", ca pt mine simt ca e deja o obsesie si nu e sanatoasa, asa ca o vreme o sa las lucrurile in plata domnului,iar mai apoi o sa vad eu ce se intampla.
Va pup si va doresc o zi frumoasa!

bebe drag mami si tati te asteapta

"There is nothing called impossible,because impossible itself says I M POSSIBLE"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns galliciana spune:

fetelor, dragele mele, cu multa placere!!
ellyshor, imi pare rau ca nu am vazut ce scrisesei tu, dar, as propune ca fiecare dintre noi sa se ocupe de cate un capitol.
ce ziceti?
cred ca e un fel de obsesie pt noi toate, in vreun fel sau altul....
deh.... este f important sa reusim sa ne detasam de aceasta stare, si sa ne continuam viata de cuplu frumos!
Ganditi-va la propunerea mea, va rog!
pupici la gagici!!!


astept inca o minune in viata mea!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:

Galli...stai linistita iubito...ma bucur mult ca ai facut tu noul capitol! Si sa vezi ce-o sa ma mai bucur si dc "babyboom o sa apara in capitolul de acum"...hihiii
In plus, eu nu stiu daca m-as fi descurcat atat de bine ca tine!
Cred ca e o idee buna sa ne ocupa pe rand de capitole.....pe viitor o sa si punem in practica aspectul asta

Numai bine va doresccc...si va tin la curent!


Babyboom...vino la mami...acum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns galliciana spune:

neataaaaaaaaaaaaaaaa
o sau !!
hai, sa va vad!!
culmea, aseara nu mi-a mai fost rau de la medicamente...
sa vad azi cum va fi.
o zi buna!
pupici la gagici!!!

astept inca o minune in viata mea!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mona40 spune:

Dragutzele mele, salutari.
Eu nu mai sunt la capitolul, stimulare cu closty..... pt ca am facut deja 3 si m-am ales cu un chistuletz , doi, dar oricum raman o potentiala stimulata ( cu alte cele )...deci poate ar fi bine daca ati adauga la titlul topicului ...si alte stimulate ......
Va doresc stimulari reusite, si burtici sanatoase.
Pupici

Mona
:)
3 IUI nereusite, ma pregatesc de trat cu menogon , pt IUI nr 4
Morfologie sp sot : normala in procent de 2- 9%

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:

Va imbratisez cu drag scumpele mele!
Am intrat sa va spun ca eu asta seara incep tratamentul de stimulare cu Ova-mit......sper sa fie intr-un ceas bun!

Galli, dar doar noi doua facem stimulare luna asta? hmmm.....Unde sunt celelalte fete? Ar fi dragutz din partea lor sa ne scrie si noua care mai este starea lor. Pun pariu ca multe au si vesti bune de postat

Galli, tu cum te simti? Ai terminat tratamentul?
Poopicei dulci! Revin zilele astea cu simptome din timpul stimularii!




Babyboom...vino la mami...acum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexela spune:

Buna seara, fetelor!
Eu nu sunt foarte activa pe forum, era o perioada cand scriam destul de mult, insa acum doar privesc din umbra si citesc aproape zilnic cam tot ce se scrie la cateva dintre topicurile de pe-aici...
As avea si eu nevoie de un sfat de la voi.
Eu nu ovulez sub nicio forma pe cale naturala, uneori chiar si cu stimulare nu am niciun folicul. Ciclurile imi sunt destul de neregulate, acum, de exemplu, ultima data mi-a venit pe 16 februarie... Eram hotarata sa incep de luni sa iau duphaston, ca sa-mi vina, si dup-aia sa incep din nou clostilbegit-ul, conform schemei de tratament recomandate de doctorul meu... Problema este ca fara niciun fel de duphaston, mi-a venit ciclul ieri, deci pe 1 mai... N-ar fi o problema, in mod normal, caci dupa atatea luni... Insa eu intre 12 si 16 mai voi fi plecata din tara, apoi 17 mai este duminica... Si deci nu pot merge la ecografii, sa vad cum evolueaza foliculii... Mi-e cam frica sa fac stimularea fara sa monitorizez evolutia foliculilor, pentru ca in ianuarie, cand am luat clostilbegit, foliculii au crescut destul de mult, nu se spargeau, am facut pregnyl... Deci nu cred ca e ok sa fac stimularea fara supraveghere ecografica... Intrebarea mea pentru voi (bine, o sa-mi intreb si doctorul, normal, dar de-abia luni...) este: avand in vedere ca ciclul a fos ATAT de lung, oare as putea sa iau clostilbegit-ul de-abia din ziua a 8-a sau a 10-a!?!? Adica sa intarzii ziua ovulatiei?! Nu stiu, e chiar o intrebare prosteasca, poate, dar as vrea sa-mi dati un sfat... Ideea e ca daca nu se poate asa, mie mi-e frica sa fac stimularea fara sa pot merge la ecografie... Asa ca probabil va trebui sa mai aman un ciclu...
Va rog din suflet, daca vreuna din voi are un raspuns la penibila mea intrebare... V-as fi recunoscatoare!
Oricum, multumesc si week-end frumos in continuare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:

Alexela
Din ce am citit eu, stimularea se incepe din primele zile de cm ca sa se inlature posibilitatea unei sarcini...deci eu cred ca daca incepi tratamentul mai tarziu, din punctul asta de vedere, este ok, cu conditia sa nu prestezi in zilele de dupa cm.

Pe de alta parte, ai zis ca ai un cm neregulat....iar intarzierea ovulatiei cred ca il va deregla si mai mult, parerea mea. Oricum stimulare fara monitorizare sa nu faci, pt ca pericolele sunt destul de mari, stii si tu.

Cam asa vad eu lucrurile....acum analizeaza si tu situatia, vezi avantaje, dezavantaje, vorbeste cu medicul tau si impreuna sa luati hotararea cea mai buna! Bafta multa!

Babyboom...vino la mami...acum

Mergi la inceput