Stimulare ovariana cu ova-mit/clostilbegyt (10)

Stimulare ovariana cu ova-mit/clostilbegyt (10) | Autor: galliciana

Link direct la acest mesaj


Un nou capitol, o noua zi, cu sperante tot mai multe pt noi toate!!!!!

capitole anterioare: Stimulare ovariana cu ova-mit/clostilbegyt (8), http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=136679
Daca ovulatia lipseste sau nu este regulata, ea se poate provoca prin administrarea de medicamente intr–un anumit moment al ciclului menstrual. Aceasta stimulare medicamentoasa a ovulatiei provoaca o dezvoltare multipla de foliculi (cavitati mici pline cu lichid in interiorul carora se hraneste si dezvolta ovulul) si obtinerea in acelasi ciclu a mai multor ovule. Prin producerea stimularii ovariene se obtin ovule multiple, ce cresc sansa de conceptie in timpul unui ciclu menstrual, dar si posibilitatea aparitiei unei sarcini multiple (gemelara).
Terapia de stimulare hormonala ovariana, cuprinde in prima saptamana injectii de stimulare care se efectueaza zilnic. Urmeaza apoi o asa numita monitorizare a ciclului, efectuandu-se la anumite intervale controale ecografice si hormonale. Doza de hormoni se individualizeaza apoi in functie de aceste rezultate. Aceste controale se efectueaza pana ce se obtin valori optime in ceea ce priveste marimea si numarul foliculilor, si respectiv valorile hormonale din sange. Cand sunt obtinute conditiile optime, se administreaza un nou hormon in vederea pregatirii ovocitelor pentru recoltare. Acest hormon se numeste HCG, este tot o injectie care determina ruperea foliculilor si eliberarea ovocitelor.


LINK-URI UTILE:

PROSPECTUL PENTRU CLOMIFEN:
http://medicamente.romedic.ro/medicamente.php?med=1906&fl=1

http://www.drugs.com/clomiphene.html - cu afectiuni pt care este contraindicat clomifenul

CLOSTILBEGYT
Actiune terapeutica: Antiestrogen, actioneaza indeosebi la nivelul hipotalamo-hipofizar, cu consecinte stimulatoare asupra secretiei de gonadotrofine; provoaca maturarea foliculara, marirea ovarului, poate inlatura amenoreea, induce ovulatia si permite fertilizarea.

Indicatii: Pentru inducerea fertilitatii la femeile cu insuficienta ovulatorie; cazuri selectionate de amenoree secundara (mai ales in prezenta unei secretii adecvate de estrogeni).

Mod de administrare: Pentru inducerea fertilitatii se administreaza oral 1 comprimat (50 mg) zilnic timp de 5 zile intre zilele 5 si 9 ale ciclului (spontan sau indus), sau 5 zile succesiv in lipsa menstruatiei; daca s-a obtinut ovulatia se repeta aceeasi doza pana survine sarcina sau cel mai mult 3 cicluri; daca nu se produce ovulatia, se creste doza la 2 comprimate pe zi, administrandu-se in aceleasi conditii. In timpul tratamentului contactele sexuale trebuie sa coincida cu perioada de fecunditate. Tratamentul se face sub control strict, clinic si biologic (dozari hormonale).

GRAVIDUTE FERICITE:

1.dara d a reusit din prima serie de stimulari, acum e
2.bobitamica e a reusit dupa prima luna de stimulare
3.claudinna e a reusit dupa prima luna de stimulare cu closti
4. oana_oana26 a reusit sin a2-aluna de stimulare cu clostilbegyt, 2pastile/zi Z4-Z7
5. speranta76 - stimulare cu clostilbegit, fara monitorizare, prima sarcina obtinuta tot in urma stimularii

Acum, listuta cu aspirante:

Aspirante mai vechi - asteptam noutati de la fetele de pe listuta!

ioanara 23 - prima stimulare cu closti
RalMar - a 2 a serie de stimulari, prima cu closti, acum cu ova-mit, oligospermie
tushi - incepe prima stimulare pe 03.12.2007, amenoree secundara
busubl - a doua luna de stimulari cu clostilbegyt
elaa - a doua luna de stimulare cu clostilbegyt
leonardo - infertilitate secundara, a doua luna de stimulare cu puregon & closty, 2caps/zi
aerlilian - prima luna de stimulare
morene - prima luna de stimulare cu ova-mit
mari_lolutza - in asteptare rez fiv.2
felix 76 - prima luna stimulare cu closty.
anoma1 - luna 2-a stimulare ovamit
magdita- prima luna stimulare cu closty.

Aspirante 2009- MULTA BAFTA!!!

Crista up - luna martie -ultima tura de stimulare -in asteptare..in sapt. 23-29 mar face testul
Galliciana -
Lumy Clt- luna martie a facut stimulare cu Closty si cu Gonal F, Ovitrelle si Luveris
.Mcrissa- a reusit sa obtina o sarcina dupa stimulare, insa oprita in evolutie- detalii aici- din aprilie incepe iar stimularile si monitorizarile
Mihapet - detalii aici- prima luna din a doua serie de stimulare cu closty
Oanarus - incepind cu luna martie prima serie de stimularea cu closty
bubulicaqar - noua pe forum desi ne urmareste de ceva timp,la a3a luna de stimulare-iulie 2009
trutzi - a doua luna de stimulare-iulie 2009 si a luat cate 1tabl.din z5 pana in z14 (ar fi trebuit sa ia cate 2 si a repetat doza inca 5 zile).
speranta2008 - se pregateste pentru IA prima oara, in luna iulie 2009
schema Z3-7 cate o pastila de clostilbegyt dupa care injectie cu Ovitrelle;doreste sfaturi priv.combaterea /eliminare/diminuarea efectelor negative....



Succes tuturor!!!
Sa dea DD sa ne strangem in brate bebelusii cat mai curand posibil!!!


astept inca o minune in viata mea!!!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns galliciana spune:

bun venit la un nou capitol !
pupici la gagici!!!

astept inca o minune in viata mea!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lumy_Clt spune:

Citat:
citat din mesajul lui galliciana

bun venit la un nou capitol !
pupici la gagici!!!

astept inca o minune in viata mea!!!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns trutzi spune:

Ce liniste s-a facut, nu are nimeni noutati?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:

Hey
V-ati mutat in casuta noua?????

Dumnezeu sa ne ajute tuturor in implinirea viselor!

Despre mine nu prea multe noutati.....astept cm-ul saptamana viitoare ca sa incep cea de-a doua luna de stimulari cu Ova-mit. In rest....ma simt bine

Poooooooooooooopicei dulci dulci!

Babyboom...vino la mami...acum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madibabi spune:

Pentru acest gen de mesaje te rog sa folosesti mica publicitate:Locuri de munca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonia spune:

stai linistita trutzy, imi pierd speranta, nu si simtul umorului! sper sa pot evita anticonceptionalele. parca nu mai am timp

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonia spune:

am uitat sa va intreb. folositi Gonal in loc de Pregnyl la ovulatie?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lumy_Clt spune:

Citat:
citat din mesajul lui simonia

am uitat sa va intreb. folositi Gonal in loc de Pregnyl la ovulatie?


buna,

Gonalul nu inlocuieste Pregnylul...desi in unele farmacii se practica sportul asta...Pregnylare aceleasi substante ca Ovitrelle, doar ca primul e produs de Organon iar celalalt de Serono

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mona40 spune:

Fetelor am citit pe aici pe forum ca , corespondentul folosit in Romania al Pregnilului este Gonasi...si nu gonal....fiti atente...
Pupici

Mona
:)
4 IUI nereusite, actualmente IUI 5 in derulare dupa trat cu menogon

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lumy_Clt spune:

Buna fetelor!!
Noutati ceva??? 2 liniute ceva???
Eu luna asta mi-a luat o pauza, dar la urmatorul cm o iau de la capat cu forte proaspete



Mergi la inceput