nasterea la Spitalul judetean Ilfov,fost Titan (2)

nasterea la Spitalul judetean Ilfov,fost Titan (2) | Autor: ariel_7000

Link direct la acest mesaj

Capitolul 1


Citat:
citat din mesajul lui biaboa

Buna fetelor,

Eu sunt in 7 saptamani. Dr mea este Dna Bernevig. Poate sa-mi spuna cineva ceva despre ea? Mie mi s-a parut foarte draguta si a avut rabdare sa-mi raspunda la toate intrebarile. A nascut cineva cu ea?
Felicitari la noile mamici si bafta la cele in devenire!


eu am nascut cu ea. e f draguta si blanda, insa daca ar fi sa mai am un alt bebe as alege CLAR alt medic. din pacate, cu mine a cam dat-o in bara, din cate am inteles nu sunt caz singular, a mai avut o intamplare aseamanatoare, sper numai sa fi invatat lectia....

mami de alexutza (10.04.2003)si Teodor Mihai (10.04.2008)
" SAVE THE EARTH, IT'S THE ONLY PLANET WITH CHOCOLATE!"


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dragonitza spune:

skatyus007 vezi ca acum se gaseste Infacol si la farmaciile Sensiblu si costa 21 lei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

Citat:
citat din mesajul lui dragonitza

skatyus007 vezi ca acum se gaseste Infacol si la farmaciile Sensiblu si costa 21 lei.


inseamna ca ii reduc si eu pretul . mersi de info, eu am adus din uk si am ramas cu cateva flacoane si cum bebeloiul meu e mare acum, nu mai am nevoie. m-am luat dupa pretul de pe okazii, de pe cand era "poleit in aur".

mami de alexutza (10.04.2003)si Teodor Mihai (10.04.2008)
" SAVE THE EARTH, IT'S THE ONLY PLANET WITH CHOCOLATE!"


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicolcris22 spune:

Ftelor, de unde pot sa fac si eu rost de 2-3 filole de oxitocina?I-am spus doctorei ca nu am gasit asa prin farmacii...ea a zis ca mai are ea...dar totusi as vrea sa fiu eu asigurata ca am macar 2 filole.

37+ ANDREI ....ne mai gandim la al doilea prenume...
AMR 3 saptamani!!!
http://community.webshots.com/user/nicolcris22

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxyrox spune:

Citat:
citat din mesajul lui dragonitza

skatyus007 vezi ca acum se gaseste Infacol si la farmaciile Sensiblu si costa 21 lei.

A luat o prietena si nu e bun de nimic, e facut in Olanda si difera ca si compozitie de cel produs in Anglia.Dar merita incercat poate nu la toti copii reactioneaza la fel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dragonitza spune:

Noi am avut Infacol si cumparat de pe net adus din UK si din Romania si ambele au mers. Intradevar cel de la sensiblu este produs in Olanda; roxyrox am verificat compozitia si e aceeasi cu cea din UK.
Am mai incercat si Baby Drink, Bonisan, Sab Simplex, Gripe Baby Water, Debridat si nici unul nu a avut efect. Din pacate cand am cumparat toate astea nu se gasea Infacol la farmaciile din Romania ca scuteam o gramada de bani. Cel putin Debridatul n-a mers absolut deloc, fetita mea vomita dupa el si in plus e valabil doar o luna si e ditamai sticla; la varsta asta a copiilor sigur arunci mai mult de jumatate din el.
Parerea mea este ca merita incercat Infacol-ul de la sensiblu, mai ales ca e destul de ieftin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxyrox spune:

Citat:
citat din mesajul lui dragonitza

Noi am avut Infacol si cumparat de pe net adus din UK si din Romania si ambele au mers. Intradevar cel de la sensiblu este produs in Olanda; roxyrox am verificat compozitia si e aceeasi cu cea din UK.
Am mai incercat si Baby Drink, Bonisan, Sab Simplex, Gripe Baby Water, Debridat si nici unul nu a avut efect. Din pacate cand am cumparat toate astea nu se gasea Infacol la farmaciile din Romania ca scuteam o gramada de bani. Cel putin Debridatul n-a mers absolut deloc, fetita mea vomita dupa el si in plus e valabil doar o luna si e ditamai sticla; la varsta asta a copiilor sigur arunci mai mult de jumatate din el.
Parerea mea este ca merita incercat Infacol-ul de la sensiblu, mai ales ca e destul de ieftin.

Spune-mi si mie te rog unde ai verificat compozitia,eu m-am uitat si pe cutie si in prospect si nu sunt trecute toate substantele care intra in compozitie,e trecuta doar substanta activa (simeticona) iar alt lucru care-mi ridica semne de intrebare este ca pe prospectul celui de la Sensiblu este specificat ca trebuie consumat in 28 de zile de la deschiderea flaconului iar pe cel original din Anglia nu este trecut,eu nu prea cred ca e acelasi lucru.Eu n-as avea intredere sa dau copilului ceva ce nu stiu ce contine , as vrea sa stiu ce mai contine pe langa simeticona ,scrie ca nu contine coloranti dar conservanti??// ce fel de conservanti contine ??? normal ar fi sa fie specificata compozitia completa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dragonitza spune:

Chiar pe eticheta de pe flacon, imediat sub substanta activa scrie "Alte ingrediente: zaharina sodica, hipromeloza, aroma de portocale, hidroxibenzoat de metil, hidroxibenzoat de etil, apa purificata"... exact ce contine si cel din UK.

Ma opresc aici cu discutia despre infacol pentru ca este in afara subiectului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxyrox spune:

Citat:
citat din mesajul lui dragonitza

Chiar pe eticheta de pe flacon, imediat sub substanta activa scrie "Alte ingrediente: zaharina sodica, hipromeloza, aroma de portocale, hidroxibenzoat de metil, hidroxibenzoat de etil, apa purificata"... exact ce contine si cel din UK.

Ma opresc aici cu discutia despre infacol pentru ca este in afara subiectului.


Nu sunt chimista si nu exagerez chiar deloc dar fiecare isi "indoapa" copilul cu ce vrea e alegerea lui,exista internet si pot afla multe despre ele , stiai ca unele vaccinuri contin ca si conservant "thimerosal" uite aici un citat despre el : (Thimerosalul este un conservant ales de producatorii de vaccinuri. A fost introdus initial de Eli Lilly & Co. la sfarsitul anilor 1920 si inceputul anilor 1930, compania comercializandu-l ca pe un conservant pentru vaccinuri in anii 1940. Thimerosalul contine 49,6% Mercur in greutate si este metabolizat sau se segradeaza in etil-mercur si thiosalicilat. Mercurul, sau mai precis etil-mercurul, este principalul agent care ucide elementele contaminatoare. Din nefericire, ucide mult mai multe)....ce zici i-ai da copilului tau asa ceva....eu nu . Referitor la ambalajul de infacol de la Sensiblu , pe cel achizitionat de prietena mea nu scrie decat simeticona nu si ceilalti compusi , probabil au fost mai multe loturi , imi pare rau ca nu pot atasa o poza cu el aici . Poti sa verifici daca pe cel din Anglia este trecuta specificatia de a se consuma in 28 de zile de la deschidere ca pe cel de la Sensiblu, pentru ca parca ai zis ca l-ai avut si pe cel englezesc....de ce daca contin aceleasi substante in compozitie???

Si eu ma opresc aici cu discutia , dar am vrut sa-ti dovedesc ca nu orice se vinde in farmacie este si sanatos si te poti documenta inaine sa-ti administrezi un medicament mai ales daca e pentru copil .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns skatyus007 spune:

Fetelor va multumesc pt raspunsurile legate de infacol. Din fericire noi am avut colici doar 2-3 saptamani. Nu stiu cum s-a intamplat de iau trecut. Ce am mai folosit noi ca sa mai treaca din durere a fost si Gripe Baby Water.
Pana o sa inceapa sa iasa dintisorii putem dormi linistiti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nedflor spune:

Buna gravidutelor, am o intrebare, e cineva care a nascut prin cezariana la Spit. Jud. Ilfov cu dna dr. Craciun Alina?Urmeaza sa nasc cu dumneaei si nu am nici un fel de detaliu, e ok?Merci anticipat !

Mergi la inceput