nasterea la Spitalul judetean Ilfov, fost Titan

nasterea la Spitalul judetean Ilfov, fost Titan | Autor: ariel_7000

Link direct la acest mesaj

mai am putzin pana la clipa cea mare...si cum sunt eu cam calculata din fire, m-am apucat incet-incet sa-mi fac bagajelul...numai ca nu stiu ce ar trebui sa pun in el (sau mai bine zis sa scot din el...cade facut l-am facut:))).
1.cine a nascut acolo? va rog ma puteti ajuta cu informatzii? cu ce lucruri pt mine si bebe am voie?

2. am intzeles ca sunt conditzii foarte bune. a fost unul din motivele pt care am ales spitalul. avetzi ceva detalii?

3. cat se da si cui? la dr. (nashtere naturala), anestezist (fac epidurala cu trusa mea), moasha, asistente, neonatalog, etc.?

va multzumesc anticipat si ...Doamne ajuta!


alexutza aproape 5 ani + si 33+ Teodor Mihai
http://bd.lilypie.com/WaYCp2.png
http://community.webshots.com/user/paveliucalina
Save the Earth- it's the only planet with Chocolate!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabi_fer spune:

Ariel_7000- Eu am nascut acolo in aprile 2006, at a fost totul k, am inteles ca au avut loc niste renovari, deci....si mai bine ar tb sa fie acum.
Nu stiu cu ce doctor nasti tu, eu am nascut cu DR Parpalici, care s-a dovedit a fi om inainte de toate. Eu am cotizat in felul urmator: --50 moasa
-anestezia nu m-a costat nimic, 50 anestezista ptr ca am vrut eu sa fiu
-neonatalog - 50
-asistente - 5, 10, depinde de situatie, cand nu am mai avut nevoie de dansele nu le-am mai dat nimic.
Pentru aceste cotizatii, eu am primit ingrijiri satisfacatoare.
Nastere usoara!





Gabi si Alexandru-Ionut
19.04.2006
http://www.flickr.com/gp/21142377@N06/24fZYR
http://community.webshots.com/user/gabi_fer
"Invata-mi mintea sa priceapa ce inima nu vrea sa intelega..."


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

gabi, multumesc pt raspuns. o cunosc pe dr parpalici (cand era rezidenta medicului de spit militar cu care am nascut eu fetita, dansa m-a asistat la nastere, o dulceata!!!)

voiam sa te mai intreb daca am voie cu bagaj de acasa pt mine(camasi de noapte) si pt bebe (body, costumas, pampers, etc)
merci

alexutza aproape 5 ani + si 33+ Teodor Mihai
http://bd.lilypie.com/WaYCp2.png
http://community.webshots.com/user/paveliucalina
http://www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=5207ed359c8adf213e5f23

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi_fer spune:

Ariel_7000 - Intradevar, Dr parpalici este o dulceata.

Ptr tine ai voi cu camasa de noapte, absorbante facute de tine cu tifon si tot ce tine de igiena ta.
Ptr bebe-pampersi, crema de galbenele, un sapun de copii si servetele umede. Haine nu ai voi decat la externare, ptr bebe.
Nastere usoara!




Gabi si Alexandru-Ionut
19.04.2006
http://www.flickr.com/gp/21142377@N06/24fZYR
http://community.webshots.com/user/gabi_fer
"Invata-mi mintea sa priceapa ce inima nu vrea sa intelega..."


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

gabi multumesc pt ajutor. eu voi naste cu dr. bernevig mihaela. stii ceva despre ea?
te mai rog daca poti sa-mi dai si mie niste detalii despre saloane...de sala de travaliu, apoi la lauze...despre accesul sotului si a rudelor in timpul travaliului si dupa nastere...eu am fost pana acum doar la compartiment, la saloanele pt gravidutze si am vazut ca sunt supercurate, asistentele dragutze si daca cotizezi si daca nu...l-au lasat chiar pe sotzul meu sa stea cu mine intr-o seara cand faceam tratament (am avut infectie urinara si ma duceam dimineata si seara sa fac perfuzie cu antibiotic si dura cam 1 ora si jumate).

nu mai este nimeni pe forum care a nascut sau are informatii despre acest spital?

alexutza aproape 5 ani +si 33+ Teodor Mihai
TEODOR
POZE
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=5207ed359c8adf213e5f23" target="_blank">alexutza 2003-2004
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=5221eb237d9db27ce0b939" target="_blank">alexutza2005
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=522454e8697e14d6ce6966" target="_blank">alexutza2006
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=52253cfdd7ccfda00914d4" target="_blank">alexutza2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brazuca25 spune:

Eu am nascut acolo cu dr Parpalici si am fost super multumita si de spital si de dna doctor mai ales. Din pacate din cate stiu eu nu lasa sotul in sala de nasteri, si dupa nastere nu are nimeni voie sa intre in salon, trebuie sa iesi tu la usa. Asta la mine a fost o problema, pt ca dupa nastere am avut mari probleme de la pierderea de sange si am fost super slabita prima zi. Greu de deplasat pana la usa sectiei sa primesc cate ceva de la sot/parinti. Vizite nici nu s-a pus problema sa mai primesc.
Ca impresie despre spital:
-curat, fara fitze, m
-mi s-a intamplat sa vreau sa dau la asistenta bani pt ca mi-a adus lapte la bebe si i-a si dat biberonul si nu a vrut sa primeasca absolut nimic.
-bebe sta cu mama in camera tot timpul si ea este cea care are grija de el.
Ce nu mi-a placut: -
-nu prea s-au ocupat sa ne invete cum sa avem grija de bebe, totul s-a intamplat foarte repede si practic nu mi-a spus nimeni nimic. Am nascut vineri noaptea si duminica dimineata am fost externata.
-nu m-au lasat sa imbrac fata in hainutele aduse de mine de acasa (doar la externare)
- mi s-a gresit anestezia epidurala si timp de mai bine de 1 zi nu am simtit nimic din piciorul stang. Am nascut intr-un picior, si m-au carat asistentele intre pat si masa de nasteri de mai multe ori. Plus ca fiind slabita am si lesinat dupa ce am nascut cand am coborat de pe masa in parte si pt ca nu simteam deloc piciorul si nu ma puteam sprijini pe el deloc.

mamik de Denisa Maria (20.07.2007)


www.flickr.com/photos/brazuca22/2149302612/" target="_blank">poze cu gogoshik noastra

M-am facut fata mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

brazuca, iti mu;tumesc si tie de informatii...cred ca te-ai speriat rau cu anestezia, imi pare rau ca iesit asa....si eu vreau sa fac anestezie, mi-e tare teama, dar mai teama imi este fara, mai ales ca am avut o experienta de cosmar la nasterea trecuta....
eu una prefer sa ma tina putin in spital...cunostinte am acumulat de la bebe1, deci nu ar fi o problema...intr-adevara, la prima nastere, e fooooarte greu sa stii ce sa faci, daca nu-ti arata nimeni..
cam aiurea ca nu te pot vizita in salon macar parintii si sotul...alte vizite, sincer nici nu mi-as dori atunci...
cred ca trebuie sa-mi refac bagajul, sa scot hainutele de bebe. dar pe noi ne lasa cu camasi/pijamale de acasa?
vad ca ai nascut recent, poti sa-mi zici si mie cam ce tarife se mai practica (la dr., la moasa, anestezist - eu voi avea trusa mea, deci asta iese sin calcul), asistente, neonatalog?
merci mult de informatii!

alexutza aproape 5 ani si 34+ Teodor Mihai AMR 6 SAPTAMANI (38 ZILE)

TEODOR
POZE
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=5207ed359c8adf213e5f23" target="_blank">alexutza 2003-2004
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=5221eb237d9db27ce0b939" target="_blank">alexutza2005
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=522454e8697e14d6ce6966" target="_blank">alexutza2006
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=52253cfdd7ccfda00914d4" target="_blank">alexutza2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brazuca25 spune:

quote:
Originally posted by ariel_7000

brazuca, iti mu;tumesc si tie de informatii...cred ca te-ai speriat rau cu anestezia, imi pare rau ca iesit asa....si eu vreau sa fac anestezie, mi-e tare teama, dar mai teama imi este fara, mai ales ca am avut o experienta de cosmar la nasterea trecuta....
eu una prefer sa ma tina putin in spital...cunostinte am acumulat de la bebe1, deci nu ar fi o problema...intr-adevara, la prima nastere, e fooooarte greu sa stii ce sa faci, daca nu-ti arata nimeni..
cam aiurea ca nu te pot vizita in salon macar parintii si sotul...alte vizite, sincer nici nu mi-as dori atunci...
cred ca trebuie sa-mi refac bagajul, sa scot hainutele de bebe. dar pe noi ne lasa cu camasi/pijamale de acasa?
vad ca ai nascut recent, poti sa-mi zici si mie cam ce tarife se mai practica (la dr., la moasa, anestezist - eu voi avea trusa mea, deci asta iese sin calcul), asistente, neonatalog?
merci mult de informatii!

alexutza aproape 5 ani si 34+ Teodor Mihai AMR 6 SAPTAMANI (38 ZILE)

TEODOR
POZE
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=5207ed359c8adf213e5f23" target="_blank">alexutza 2003-2004
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=5221eb237d9db27ce0b939" target="_blank">alexutza2005
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=522454e8697e14d6ce6966" target="_blank">alexutza2006
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=52253cfdd7ccfda00914d4" target="_blank">alexutza2007




Scuze dar abia acum am vazut ca ma intrebasei ceva. Pentru tine te lasa sa iti aduci de acasa hainele. Si in sala de nasteri tot cu camasa ta. Despre tarife pot sa iti spun ca nu sunt prea mari. Am dat 500 la dr, 50 la moasa si vreo 20-30 la asistentele din sala de nasteri. La anestezist era chiar culmea sa ii dau ceva dupa cate mi-a facut. Desi eu cred ca se astepta sa ii dau. In plus a mai dat sotul la asistentele de la copii ca sa ii mai aduca fetita sa o vada.

mamik de Denisa Maria (20.07.2007)


www.flickr.com/photos/brazuca22/2149302612/" target="_blank">poze cu gogoshik noastra

M-am facut fata mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

brazuca, multumesc mult de informatii! pe baza a ce mi-ati spus voi mi-am facut deja bagajul (de vreo 3 ori:))), acum trebuie sa pregatesc si plicurile...eu ma gandeam sa-i dau 200 euro la dr, dar toata lumea mi-a zis ca e prea mult pt acest spital...ca sunt "scoruri" umane aici:)...ma gandesc acum ca 6 mil. sunt suficiente, tot 500 mii la moasa, cred ca 7-8 mii la anestezist (vin cu trusa mea)....in functie de "prestatie", sper sa am mai multa bafta ca tine, ca mare speranta mi-am pus in anestezia asta....si cred ca tot cam asa la neonatalog...

alexutza 5 ani si Teodor Mihai
AMR max.24 ZILE!!!

TEODOR
POZE
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=5207ed359c8adf213e5f23" target="_blank">alexutza 2003-2004
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=5221eb237d9db27ce0b939" target="_blank">alexutza2005
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=522454e8697e14d6ce6966" target="_blank">alexutza2006
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=52253cfdd7ccfda00914d4" target="_blank">alexutza2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brazuca25 spune:

Eu la neonatolog nu am dat nimic pentru ca nu prea am vazut-o la fata. Doar cand a venit sa ma externeze am vazut-o si de fapt era alta decat cea care a ingrijit-o pe Denisa cand am nascut.

Iti doresc multa bafta cu anestezia. Sigur nu o sa mai fie la fel. O fi fost emotionata ca era prima ei zi acolo. Norocul meu!

E adevarat ca sunt scoruri mai umane la spitalul asta, sa stii. Dr. mea a avut in seara aia 5 nasteri si eu am dat cel mai mult 500ron. Restul au dat cate 100Euro.

mamik de Denisa Maria (20.07.2007)


www.flickr.com/photos/brazuca22/2149302612/" target="_blank">poze cu gogoshik noastra

M-am facut fata mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina_21 spune:

Buna tuturor,
Eu trebuie sa nasc in jur de 20 iulie tot la acest spital, cu Doamna Doctor Dragu. Sper sa mai postati si alte informatii, caci nu am gasit multe site-uri despre acest spital.
Ariel_7000 sa ne povestesti cum a fost la nastere! Iti doresc o nastere usoara si un bebe sanatos si voinic!

Mergi la inceput