Viitoare mamici de septembrie-octombrie 2010

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ana_Perianu spune:

Raluca fara suparare dar deja dupa a doua sarcina pierduta ar fi trebuit sa se gandeasca doctorita la trombofilie
Daca la prima sarcina testele uzuale au iesit ok, ma gandesc ca e greu de crezut ca te-ai infectat intre timp, desi trebuiesc verificate toate pistele
Hai sa vedem ce se intampla acum ... Repeti maine beta sa vezi daca e evolutie sau cum faci ?

5+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns suede spune:

Andra asa a fost sa fie,e clar.Important e ca esti optimista si o sa fie bine!Eu iti tin pumnii!

Laura fericita de puiut scump norocos Mihnea Costin 12.10.2009

Botez (poze noi):
http://family.webshots.com/album/576090801denWPx

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana_Perianu spune:

Pentru fetele care vor deja sa inceapa programarile pentru teste de sarcina, iata mai jos veti gasi tot ce e de facut in sarcina:

Programul coplet de urmarire a sarcinii cuprinde urmatoarele explorari:

Consulturi lunare, la care se pot efectua si ecografii de urmarire a cresterii si a bunastarii fetal, dupa cum considera medicul, alaturi de examenul clinic;
Analize la luarea in evidenta: hemoleucograma, transaminaze,glicemie, calcemie, bilirubina, uree, creatinina, acid uric, grup sangvin, Rh (eventual si al sotului, daca sunt incompatibilitati), sumar urina, urocultura, secretie vaginala, VDRL, HIV, AgHBs + Ac, Ac HVC, IgG si IgM pt Toxoplasma, CMV, rubeola, listeria; in anumite cazuri se poate recomanda recoltarea din col de culturi pentru Chlamydia si gonococ +/- Mycoplasma, Ureaplasma;
10 - 13 saptamani: Bitestul genetic (analiza de sange pentru evaluarea riscul genetic al sarcinii);
11 - 14 saptamani: Diagnostic ecografic prenatal etapa I - Analiza morfologiei fetale trimestrul I (3D sau 4D);
14 - 18 saptamani: Triplul test genetic (optional daca cele anterioare au fost efectuate si rezultatele au fost normale);
20 - 22 saptamani: Diaganostic ecografic prenatal etapa a II a - Analiza morfologica fetala fetala trimestrul II (3D sau 4D);
Evaluarea cresterii fetale la 32 - 34 saptamani;
34 - 36 saptamani: cultura col, urocultura, repetare analize uzuale de sange.
Aceasta este urmarirea unei sarcini fara probleme.


Daca doreste cineva programari la celebrul Dr. Pop, sa stiti ca mai sunt locuri pentru finaulul lui aprilie (> 21 apr.)la Diagnosis.
Asta ar corespunde poate la unele dintre noi cu morfofetala de trim. II (20 -22 saptamani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aweya spune:

Citat:
citat din mesajul lui aniast72

Citat:
citat din mesajul lui aweya

Felicitari Andreea pentru sarcina! Sa ai parte de 40 saptamani frumoase si linistite si un bebe sanatos!
Ma bucur mult pentru toate viitoare mamici! Va doresc sarcini usoare si bbei sanatosi.
Pupici!


Multumesc mult pentru felicitari. Cred ca ne cunoastem, oare esti la aceeasi odisee cu madalina28?



Andreea, in 6+ si bb Vladimir (03 septembrie 2007)



Da, ai dreptate, de acolo ne culoastem!

Nicole-mami de Mihai Alexandru (26.01.2008)

Sunt baiat mare

Blog - O lume minunata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kitzy spune:

Ana prostia a fost din partea mea la a doua sarcina, pentru ca n-am mai apucat sa merg la ea la control, nici n-am mai sunat-o, deci nu stia de a doua pierduta, ieri cand i-am spus, a spus urgent teste daca nici asta nu tine. La beta ma duc luni, mi-a spus sa-l repet la 4 zile si nu ma duc mai repede ca numa ma stresez mai tare.
Cum o vrea DD acuma, nu mai tine de mine.

Poze Diana
Povestea nasterii


Raluca, mami de Diana (24.04.2008) & 5+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lara_c spune:

Buna fetelor ma inscriu si eu la voi la odisee..
Chiar astazi am aflat si nu imi vine sa cred.Nu ca sunt insarcinata, caci sarcina a fost planificata, ci, nu imi vine sa cred ca ambii copii au fost conceputi in aceeasi zi din Decembrie si cu acceasi data a UM la doi ani distanta!!!!Inca nu pot sa cred.
Eu totusi sper sa nu se nasca in aceeasi zi...desi asta este ultima dintre griji.
Va urez sarcina usoara la toate!!

Errie's mummy

Hawaii MexicoUS*Europe_and US * Wedding * ErinnKendall*KUALA LUMPUR * Bangladesh_Singapore_Bali

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marcelle spune:

Felicitari Lara! Aia da programare! Sa iti dea Dumnezeu o sarcina usoara !


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana_Perianu spune:

Kitzy - ai dreptate, oricum nu putem schimba noi nimic... Incearca sa fii linistita si calma si cand ai date noi vei vedea in ce parte trebuie sa apuci
Lara - felicitari, super sincronizare !
Chiar zilele trecute ma uitam la pozele tale si admiram mica voastra familie si iata, azi aflu ca va ...extindeti
Sa fie intr-un ceas bun si sa ne strangem cat mai multe !

6+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brambushca spune:

Buna fetelor,
Ma inscriu si eu la voi in odisee, plina de speranta si cu mult optimism.
Mi-a atras atentia mesajul lui Marcelle pentru ca si mie mi s-a intamplat un lucru asemanator. Eu am avut UM 18.11.2009 si in mod normal am un ciclu foarte regulat de 28 de zile. Primul copil l-am planificat foarte tare, si a iesit exact ca la carte. De 10 ani ne protejam exclusiv numai dupa metoda calendarului, si nu am avut niciodata surprize pana acum . De prin 23 decembrie am decretat ca sa sunt gravida numai pe baza faptuli ca-mi intarziase ciclul. Am luat un test si spre marea mea dezamagire a fost negativ. Ok am zis, asta e, dar ciclul de ce nu vine? Am mai stat inca 4 zile si am repetat testul, iarasi negativ. Simptome de sarcina nu prea aveam, asa ca iarasi m-am gandit la alte baiuri pe care as putea sa le am, de nu mi-a venit ciclul. In 31 decembrie inainte de revelion m-am gandit ca mai fac inca unul si gata sa fiu sigura ca pot sa. Si a iesit pozitiv. In 4 ianuarie am incercat sa gasesc ceva doctor sa-mi confirme sarcina la ecograf pentru ca mi se parea destul de ciudata situatia. Am gasit un doctor care m-a speriat pentru ca spre marea mea surprindere nu a gasit nimic in uter si mi-a spus ca daca testul e pozitiv , ultima menstruatie in 18.11.09 atunci in mod normal ar fii trebuit sa fie o sarcina de vreo 7 saptamani si totusi nu e. Concluzia: ar putea fii o sarcina ectopica(extrauterina). Va dati seama cat m-amn stresat pana cand am ajuns la alt doctor dupa o saptamana, care sa-mi spuna ca defapt e o sarcina in uter dar e foarte mica si cel mai probabil se datoreaza unei ovulatii intarziate. Spunea ca momentul conceptiei a fost undeva intre 15-18 dec cand trebuia defapt sa-mi vina ciclul. E tare ciudat dar asa s-a intamplat Noi suntem foarte fericiti, pentru ca oricum ne doream inca un copil dar inca nu lucram pentru asta.
Asa ca Marcelle se poate sa fii totusi insarcinata Doamne ajuta!

Oana mami de Stefan(09.06.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kitzy spune:

Felicitari noilor gravidute si sa aveti sarcini usoare.
Pe mine ma ia groaza cand ma gandesc ca imediat e luni si iar stau ca pe ghimpi pana imi da rezultatul

Poze Diana
Povestea nasterii


Raluca, mami de Diana (24.04.2008) & 5+

Mergi la inceput