Viitoare mamici de septembrie-octombrie 2010

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns suede spune:

Andreea prima nastere a fost cezariana?Daca-i asa,felicitari,ai calculat perfect sa iasa bebelina la fix doi ani.
Daca nu,oricum felicitari!

Laura fericita de puiut scump norocos Mihnea Costin 12.10.2009

Botez (poze noi):
http://family.webshots.com/album/576090801denWPx

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beluistef spune:

Raluca felicitari pentru sarcina si sa dea Domnul ca de data asta sa fie bine si sa stea in burtica pana la termen.
Chiar nu aveai de gand sa ne anunti si pe noi...fostele colegutze ????

Te si sa ai o sarcina fara probleme de data asta.

*******************************************************************
Elena, 15+ si mami de Luisa ( 23.07.2005)& Beatrice ( 02.06.2003)
Bebe strumpf


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aweya spune:

Felicitari Andreea pentru sarcina! Sa ai parte de 40 saptamani frumoase si linistite si un bebe sanatos!
Ma bucur mult pentru toate viitoare mamici! Va doresc sarcini usoare si bbei sanatosi.
Pupici!

Nicole-mami de Mihai Alexandru (26.01.2008)

Sunt baiat mare

Blog - O lume minunata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aniast72 spune:

ancadragoman, tare rau imi pare ce citesc. Trebuie neaparat sa-ti mai faci ceva analize. O fi problema cu endometrul?
Zici sa dorm noaptea...pai abia atunci reusesc sa scriu ca daca deschid calculatorul in timpul zilei, Vladi ma ridica de 30 de ori de la birou
Sheri, dupa ce am trecut prin ce am trecut anul trecut, chiar nu mai fac calcule, cum o vrea DD asa sa fie...si daca stau bine sa ma gandesc, sa fie amandoi nascuti in aceeasi zi...n-ar fi placut pentru nici unul din ei ca, vorba aia, vor avea personalitati diferite si trebuie luati independent unul de celalalt. Oricum, nu sughiti de 3-4 ori pe zi? Te pomenesc la toata lumea de cand cu vinul fiert.
Cu intalneala, stai sa iesim din iarna sa iesim la o terasa cu tot cu copii, ca stii ca n-am sanse sa ma bag si eu la o citirica fara copilul din dotare.
Kitzy, Ana_Perianu, RAMONELLA, bine ati venit la Odisee, sedere maxima! Sunteti in listuta.
Pity, am adaugat datele tale in listuta.

Eu am reusit sa fac adresa comuna de mail, e septoct2010@yahoo.com Doritoarele primesc parola pe PM.

suede, prima nastere a fost naturala, asa cum mi-o doresc si pe aceasta. Eu, dupa ce l-am nascut pe Vladi (prin FIV), m-am grabit sa mai fac un copil ca sa fie diferenta mica. Am oprit alaptatul la 8 luni si jumatate, sa astept 3 cicluri si sa merg sa fac embriotransfer (mai aveam 11 embrioni congelati). Au trecut 2 cicluri, al treilea n-a mai venit; ramasesem insarcinata natural. Fericirea n-a durat mult, la echo de semestrul 2 mi s-a pus diagnosticul: flux diastolic inversat in cordonul ombilical. Bb nu se mai hranea deja de 2 sapt, a trebuit sa astept sa se opreasca din evolutie ca sa-l scoata. Asta se intampla in decembrie 2008.
Am asteptat cu nerabdare sa treaca 3 luni (cum imi spusese dr) ca sa ma duc sa fac ET cu DEC (embriotransfer cu embrioni decongelati). Evident ca ma pacalise, "ca erati prea suparata, dar asteptati macar 6 luni". Ei, din iulie am tot fost lunar la echo sa vad daca am "terenul fertil", din pacate nu erau conditii. In decembrie, noroc cu Sheritra pe care o pomenesc in toate directiile, care mi-a spus "cheia succesului". Asadar, efectiv destinul a fost sa fac ET pe 16 decembrie, la diferenta de 2 zile fatza de acum 3 ani, cand facusem pe 14 decembrie. Hai ca m-am lungit o groaza...
Am observat ca pana acum s-au inscris multe fete cu probleme...eu mi-am propus sa fiu extrem de optimista in sarcina asta pentru ca viata mi-a aratat ca daca e sa se intample ceva rau, oricum se intampla.

O noapte frumoasa, plina de vise placute.

Andreea, in 6+ si bb Vladimir (03 septembrie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aniast72 spune:

Citat:
citat din mesajul lui aweya

Felicitari Andreea pentru sarcina! Sa ai parte de 40 saptamani frumoase si linistite si un bebe sanatos!
Ma bucur mult pentru toate viitoare mamici! Va doresc sarcini usoare si bbei sanatosi.
Pupici!


Multumesc mult pentru felicitari. Cred ca ne cunoastem, oare esti la aceeasi odisee cu madalina28?

Andreea, in 6+ si bb Vladimir (03 septembrie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kitzy spune:

Mi-a sosit prima valoare la bhcg, e de 391,6 si pe net am vazut ca trebuie sa fie peste 1000 la 5 saptamani

Poze Diana
Povestea nasterii


Raluca, mami de Diana (24.04.2008) & 5+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:


neata
Andreea la mine este de la progesteron,mic rau si daia nu tin sarcinile.Maine merg la medic sa vad ce spune si ce urmeaza sa fac.
Tu nu te mai gandi ca la tine o sa fie ca data trecuta ca nu este cazul,trebuie sa fi optimista
Raluca sarcina usoara si tie ,ma bucur mult pentru tine si o sa vezi ca si la tine bb sta in burtica pana la termen.
Ramona ar trebui sa intrebi medicul daca poti sa iei magne b6 ca am inteles ca este f bun si multe fete iau.
Pup

anca de Maria Alexandra (4 noiembrie 2007)
poze si filmulete
povestea nasterii
www.totsites.com/tot/mariadragoman" target="_blank">eu sunt Maria
www.onetruemedia.com/otm_site/start" target="_blank">Montaje Mariuca


SA II DAM VIATA ALINEI!!!!!!!!

VREAU SA NU MAI FIU DIFERIT!!

VIATA PENTRU ALEXANDRA!!!

ALEX ARE NEVOIE DE 3000 DE EURO PANA PE 31 IANUARIE


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marcelle spune:

Buna fetelor,

In primul rand FELICITARI tuturor burticilor!
Sunt o aspiranta la al 2-lea bb de vreo 3 ani.
Avem o printesa minunata de 5 ani jumate care isi doreste ENORM o surioara.

Mi-a intarziat ciclul 12 zile.
Data UM, a fost 2 dec 2009, dar am facut cam 4 teste, ultimul in ziua 10
si toate au iesit negative.

Azi sunt in Ziua 12 de intarziere, adica la 40 de zile de la UM . Sper din tot sufletul sa fie o greseala cu testele negative.

Va rog tine-ti pumnii. Era neaparat sa va spun ca deja nu mai pot.
Am auzit de multe cazuri in care testele au iesit negative si totusi erau insarcinate.

ciclul meu e la 28 de zile cu o intaziere maxima de 5 zile.

Ce ziceti? Am sanse sa fiu insarcinta?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana_Perianu spune:

KITZY – intr-adevar, ar fi trebuit sa fie beta mai mare acum
As vrea sa te intreb insa daca tu ai descoperit cauza pierderilor anterioare ?
Tu ai facute toate testele uzuale de sarcina (cytomegalovirus, listeria, toxoplasmoza, etc) ? La ce varsta a sarcinii ai avut pierderile anterioare ? a fost oprire din evolutie sau cum ? ai facut vreun test de trombofilie ? Pierderile recurente de sarcina pot indica si astfel de probleme, dar pot fi si cauze gen cele infectioase (ma refer din nou la analizele standard de sarcina)
PITY – felicitari, sa fie intr-un ceas bun, noi avem DPN foarte apropiat, sunt curioasa cum va iesi pana la urma. In principiu dupa data menstruatiei, ar trebui sa intri cam sambata in 6 sapt, deci esti aproape. De unde stii de gemeni ? a vazut doua saculete ? Tu ai facut FIV ? Valoarea de beta hcg pare de sarcina unica, dar stii cum e … nu e stiinta exacta. Cred ca daca mergem pe finalul saptamanii viitoare la eco, e posibil sa auzim si inimioara
GOLDI – ce ma bucur ca suntem la aceeasi Odisee ! Ca suntem in sfarsit la odisee !!!Ti-am trimis PM
RAMONELLA – daca dai cautare pe google dupa ecografii in saptamana in care esti tu, vei vedea ca sunt o multime care mai au parte de forme … diferite. Eu iau (dar am sarcina obtinuta cu FIV) 600 mg Utrogestan pe zi, deci cred ca ai putea sa-ti cresti doza, daca simti nevoia. Pentru iminenta de avort poti face si tratament cu Pregnyl 1/ 4 zile si Magne B6, asta e formula magica a lui Tutunaru pentru sarcini cu probleme de orice fel.
ANAIST – multumesc ca m-ai trecut pe listuta, sper sa ramanem toate pe ea si sa ne mearga excellent. Se pare ca e o odisee cu fete incercate, tocmai de aceea meritam ca acum sa mearga toate perfect !
DANA_BEBE – cum mai esti ? Draga mea, uite mai stiu o fata care a avut hematom si in decembrie a nascut o fetita perfect sanatoasa. Sus cu moralul si va fi totul bine ! Ce medic te urmareste acum ?
MARCELLE - eu am UM pe 4.12 si chiar azi mi-am facut un test sa vad cum arata azi si aproape ca liniuta 2 e mai puternica decat cea de test, in conditiile in care eu oricum am avut o implantare tarzie. E destul de greu de crezut ca 4 teste pot fi gresite, desi … mai stii ? De ce nut e duci sa faci un test de sange ? Iti doresc sa ti se implineasca visul cat mai repede!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kitzy spune:

Ana testele uzuale nu le-am facut acuma, doar la prima sarcina, sarcinile pierdute au fost la 5 sapt si cateva zile, prin avort spontan amandoua, doctorita s-a gandit ieri si la trombofilie, sa vedem acuma ce-o sa zica dupa valoarea a doua la bhcg, dar sunt convinsa ca bine nu ii cu sarcina asta

Poze Diana
Povestea nasterii


Raluca, mami de Diana (24.04.2008) & 5+

Mergi la inceput