*Mamicile de cozonacei (mai si) gatesc! (1)*

*Mamicile de cozonacei (mai si) gatesc! (1)* | Autor: nov-dec2008

Link direct la acest mesaj




Supa minestrone (Buna si pentru adulti)
Ingrediente: 1 lingura ulei, 1/2 ceapa mica tocata marunt, 1/2 praz, doar partea alba, spalat si tocat marunt, un morcov potrivit taiat cubulete, 1/2 baton de telina cubulete,1 cartof taiat cubulete,o lingura de patrunjel tocat fin, 100 g fasole pastai taiata in bucatele cam de 1 cm, 2 lgt sos tomat, 1,2 l stoc de pui, 3 linguri mazare congelata, 50 g paste mici (am gasit la heinz paste speciale pt bebei)
Metoda: Ceapa + prazul se calesc in ulei + apa. Se adauga morcovul, telina, fasolea, cartoful si patrunjelul si se soteaza cam 4 minute. Se adauga sosul de rosii si se mai tine pe foc 1 min. Se adauga stocul de pui si se lasa la foc domol cam 20 min. Se adauga mazarea si pastele si se mai tine pe foc inca 5 minute (sau pana cand pastele sunt fierte bine).

Piure de linte
Ingrediente: o ceapa mica tocata fin, un morcov tocat, un baton mic de telina de asemenea tocat, o lingura de ulei masline, 50 g linte rosie, un cartof dulce decojit si taiat cubulete, 400 ml stoc de legume sau de pui sau daca nu aveti se poate pune si apa.
Metoda: sotati ceapa, morcovul si telina in ulei + cateva linguri de apa cam 5 minute. Adaugati lintea si cartoful dulce plus apa (sau stocul de legume/pui). Se fierbe pana sunt bine patrunse. Blendati. Iese destul de mult dar se poate congela surplusul.

Budinca de dovlecel cu brocoli
Am fiert dovlecelul si brocoli 10 min. cu sare si 2 catei de usturoi, apoi i-am rasturnat intr-o forma de iena unsa cu unt peste care am presat o mana buna de cascaval (n-am avut br. de vaci in casa) si la urma am turnat un amestec dintr-un ou intreg+2 linguri de iaurt+cateva guri de lapte (n-am folosit smantana, m-am gandit sa nu fie prea grasa de la cascaval), iar deasupra am presarat busuioc+oregano si am dat la cuptor 20 min.

Budinca de cus-cus cu galbenus de ou, lapte si brinza rasa
Am fiert cus-cus-ul (1 masura cus -cus 2 masuri apa - folosit steamer), omogenizat cu o cana de lapte , galbenusul si brinza rasa apoi compozitia data in vas Yena la cuptor cca. 2-3 minute. Optional se poate folosi si 1 lingurita de glucoza cu care se poate freca galbenusul.

Somon cu broccoli
Ingrediente: o ceapa mica tocata fin, un catel de usturoi tocat fin, putin unt sau ulei, broccoli, 100 g somon (in carte se sugera somon la conserva dar eu am luat proaspat, l-am gatit la abur si l-am blendat), iaurt (reteta originala propunea smantana subtire), parmezan ras.
Metoda: Ceapa si usturoiul se calesc in unt sau ulei + apa pt vreo 3-4 min, broccoli se gateste la abur pana e moale (cam 6 min). Broccoli blendat + somon + iaurt se adauga la ceapa si usturoi, se adauga parmezan ras. Tot asa, iese destul de mult.

Somon cu brocoli si rosii
Pentru peste am folosit broccoli si rosii. Broccoli fiert in prealabil , omogenizate cu sos de rosii (rosii oparite 5 minute , doar le despielitez) apoi date la cuptor cu rondele de peste file - somon. Stiu ei norvegienii de ce somon.... Se poate adauga si o lingurita de orez fiert in prealabil.

Banane cu scortisoara
Ingrediente: o aschie de unt, o banana mica taiata felii, un vf scortisoara, 2 linguri de suc de portocale fresh.
Metoda: Intr-o craticioara se topeste untul se adauga felioarele de banana si scortisoara si se soteaza cam 2 min. Se adauga sucul de portocale si se mentine pe foc inca 2 min. Se paseaza cu furculita.

Sos pentru paste

Am taiat marunt o ceapa, un morcov, o bucata de telina si un ardei capia rosu si le-am inabusit cateva minute cu putin ulei de masline si putina apa. Apoi am adaugat carnea de pui tocata, putina sare si piper si am lasat sa fiarba cateva clocote bune. A trebuit sa adaug si apa pentru ca nu a lasat carnea mai deloc apa. Apoi am blenduit vreo 4 rosii mari de gradina decojite si le-am strecurat prin sita ca sa aleg semintele, am adaugat la carne, am pus si o ramura de cimbru si 2 foi de dafin si am lasat sa fiarba bine de tot carnea si gata, a iesit foarte bun Am bagat sosul in blender ca sa-l fac marunt si apoi l-am pus in borcanele la congelator.


www.reteteonline.ro/2009/02/consomme-celeste-in-vas-zepter.html" target="_blank">Consomme Celeste in vas Zepter

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns babyzapi spune:

Nuggets de pui:

-500 gr piept de pui
-2 galbenusuri
-4 linguri de faina
-4 linguri pesmet fin
-40 gr unt sau 6 linguri ulei
-sare si piper macinat


Taiem pieptul de pui patratele, perpendicular cu sensul fibrelor pentru a-si mentine forma in timpul prajirii. Punem sare si piper.
Punem faina, galbenusurile si pesmetul in 3 farfurii. Trecem bucatile de pui prin faina pe rand, le scuturam usor pt a cadea excesul, apoi le trecem prin galbenus si prin pesmet apasand usor pentru a fi bine acoperit.
Intr-o tigaie, incalzim untul sau uleiul la foc moderat. Cand s-a topit untul sau s-a incins uleiul, punem nuggets-urile in tigaie si le prajim 5-6 minute intorcandu-le de mai multe ori.
Le scoatem din tigaie, le punem pe un servetel pentru a absorbi uleiul si servim imediat. Pofta buna!

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~


Isabela, mamica lui Raphael nazdravanel
RAPHAEL IUBITEL
Blogul meu cu retete delicioase

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamiseli_11 spune:

Va scriu si eu o reteta pt chec in 2 culori sau prajitura alb negru. Este usor de facut, iese cantitate mare si buunnaaa si impresioneaza musafirii prin aspectul in mozaic (la mine cel putin asa a fost)
Se fac 2 checuri, unul alb, unul maro. Eu sunt bucatareasa din aia care masoara din ochi sau cu cana asa ca nu ma injurati. Ca regula de baza trebuie la masuratoare o cana de 250 ml.
Pt chec alb: 5 oua, o cana de zahar, o cana si jumatate faina, 5 linguri de ulei, un pliculet praf de copt, un pliculet zahar vanilat.
Pt chec maro: 5 oua, o cana de zahar, o cana si jumatate faina, 5 linguri de ulei, un pliculet praf de copt, 3 linguri cacao cernuta.
Prepararea checurilor: se separa albusurile de galbenus. Galbenusurile se amesteca cu uleiul, cate o lingura de ulei pe rand. Cand s-a incorporat uleiul, se da deoparte. Albusurile se bat spuma cu zaharul si pliculetul de zahar vanilat. Se amesteca albusurile cu galbenusurile apoi se toarna faina amestecata in prealabil cu praful de copt (stins cu o lingurita de otet). Faina se amesteca usor cu o lingura, ridicand de la fund catre suprafata ca sa nu se lase compozitia. Pt. checul maro, in faina se adauga si cacao cernuta. Compozitia pt cele 2 checuri se toarna in tavi de cozonac tapetate cu hartie de copt unsa cu ulei sau in tavile unse cu ulei si tapetate cu faina. Se baga la cuptor 5 minute la foc mare apoi la foc mediu sau mic (depinde de cuptorul fiecaruia, al meu arde tare la foc mediu) pana este copt bine. Testul daca e copt: se inteapa cu o scobitoare, daca nu ramane aluat pe aceasta, e gata.

Crema: 5 linguri cacao, 3 linguri faina, 1 cana zahar, 1 cana lapte, O ESENTA DE MIGDALE (fara esenta asta nu iese asa cum trebuie prajitura. Eu am incercat cu rom dar nu se compara), 1 pachet unt sau margarina de gatit . Toate ingredientele se pun pe foc intr-un vas smaltuit sau intr-un ceaunel si se amesteca bine cu telul sub forma de para. Cand incepe sa fiarba se ingroasa crema si se cam fac cocoloase, trebuie insistat cu telul. Dupa ce a fiert, se lasa putin la racorit apoi se amesteca untul sau margarina. Se lasa la racit.
Cine doreste poate inlocui faina din compozitia cremei cu zeamil sau amidon alimentar.

Asamblarea: Checurile se taie felii egale. Se ia o felie de chec alb se uneste cu crema de o felie de chec maro si tot asa pana se termina asamblarea. Se invelesc in folie si se tin la frigider pana la doua zi. Cand se serveste, se taie pe diagonala ca taietura sa prinda si din felia alba si din cea maro pt aspect. Pofta buna

Mihaela de Miruna Cosmina (13.11.2008)

Pozele mele

Mirunica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamiseli_11 spune:

Pt ca pustoaica mea doarme si am un pic de timp liber, va mai scriu 2 retete de prajituri. Nu sunt spectaculoase dar sunt foarte bune la gust.
Prima prajitura este negresa, clasica negresa pe care o fac dupa reteta mamei mele si nu a dat gres niciodata.

Ingrediente: o jumatate cana apa (lapte)(cana de 250 ml), 2 linguri cacao, 250 gr zahar (o cana si jumatate), o cana miez de nuca maruntit, 4 oua, o lingurita amoniac stins cu otet, 1 pachet margarina de prajituri sau unt, 2 cani faina.

Preparare: Se pune pe foc apa cu zaharul amestecat cu cacao pana se topeste zaharul. Se da deoparte si cand s-a mai racit se adauga margarina. Apoi se amesteca bine cu faina si miezul de nuca. Separat se separa albusurile de galbenus, se bat albusurile spuma apoi se adauga galbenusurile. Albusurile impreuna cu galbenusurile se incorporeaza usor in compozitia cu faina iar la urma se adauga amoniacul stins cu otet. Se da la cuptor la foc potrivit pana la coacere. Imediat ce s-a copt, se stinge focul si se toarna peste prajitura fierbinte o glazura facuta din 2 linguri apa, 2 linguri cacao si 50 gr unt sau margarina. Se portioneaza patrate sau romburi.

Ce-a de-a doua este prajitura cu foi Lica. Foile Lica sunt foi de napolitana.

Ingrediente pt blat: 8 albusuri, 1 cana zahar, o cana nuca taiata mare, o cana rahat taiat cubulete, 1 cana faina.

Preparare: Albusurile se bat spuma cu zaharul apoi se adauga faina, nuca si rahatul. Se intinde in tava sub forma de foaie si se coace.

Ingrediente pt crema: 8 galbenusuri, 150 gr zahar (putin mai mult de jumatate de cana), 1 pachet margarina, 4-5 pliculete zahar vanilat. Toate ingredientele se amesteca pe foc (eu prefer la bain marie) pana capata consistenta unei smantani mai groase.

Asamblare: O foaie de napolitana apoi jumatate din cantitatea de crema, foaia de pandispan cu nuca si rahat, restul de crema si ultima foaie de napolitana. Trebuie sa stea la rece macar cateva ore. Se portioneaza in forma dorita si POFTA BUNA!


Mihaela de Miruna Cosmina (13.11.2008)

Pozele mele

Mirunica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manumanu spune:

Multumim, OLIVIA, pentru subiect!

CARMEN, as vrea si eu reteta de tortellini. Si eu fac paste cu dovlecei si smantana, uneori pun si un pic de sunca/kaiser, merge si cu creveti. Eu sunt mare fan dovlecei!

manu
mamica de Anastasia si Radu, 23 noiembrie 2008
http://family.webshots.com/album/570097332OcrkWq

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmendu spune:

tortelini / ravioli cu dovlecei si pui

1 pachet de ravioli/tortelini uscate sau o punga proaspete
2 dovlecei
1/2 piept pui
75 gr unt
1/2 ceapa
1 legatura patrunjel
1 legatura marar
1 lg faina
250 ml lapte
mozarella / cascaval
nucsoara, sare, piper

1. dovleceii se taie rondele (fara sa-i curatati de coaja), se sareaza sise lasa la scurs cam 1/2 h, dupa care se storc in maini
2. pieptul de pui il fierbeti si il taiati fasii cam cat degetul mic de la mana
3. faceti sosul alb din ceapa un pic calita in unt, peste care puneti lingura de faina si apoi turnati laptele amestecand. adaugati leg. de marar si patrunjel. dupa ce stingeti focul condimentati cu sare, piper si nucsoara si puneti o mana de mozarela/cascaval.
4. daca pastele sunt uscate le fierbeti 5 min. daca sunt proaspete nu le mai fierbeti.
5. amestecati pastele, dovleceii si pieptul de pui cu acest sos si deasupra presarati o mana de mozarela sau cascaval.
6. le bagati la cuptor pana se rumenesc un pic deasupra.

cantitatile pot diferi in functie de gust. puteti sa faceti pastele doar cu dovlecei, fara pui, puteti sa nu folositi ceapa sau puteti face sosul mai gros sau mai subtire.



carmen lui Victor 15 noiembrie 2008
pozele noastre
Povestea nasterii lui Victor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_27 spune:

Carmen, multzu! Cred c-o s-o fac pe duminica, fara pui, c-avem si vegetarieni printre noi, eventual iau niste paste cu spanac, de alea, pernute, no, nu-mi vine cum le spune.... tortelini. Sau cu branza. Sau si, si, oare merge combinatia?
Edit: sunt planta, am citit doar paste... deci imi raspuns singura la intrebare, merge.
Mami de Sara (8 dec 2008)
============
Poarta-ma, mami!


===================
"Fii tu schimbarea pe care vrei sa o vezi in lume."(Mahatma Ghandi)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmendu spune:

rosii umplute cu sos pesto
6 rosii medii
branza feta daneza (cea la cutie de carton)
sos pesto (pesto alla genoveze de la barilla peste care puteti adauga inca putin parmezan ras)
sau sosul il puteti face voi in casa din busuioc proaspat, muguri de pin prajiti un pic, parmezan de buna calitate, ulei de masline, sare , piper. blenduiti totul.


1. taiati capacul de la rosii. scoateti cu o lingurita miezul.
2. umpleti rosia cam cu o lingurita de sos pesto
3. puneti deasupra cam o lingurita de branza feta (sa nu depaseasca rosia)
4. bagati la cuptor pana se coc un pic rosiile. nu prea mult pentru ca se inmoaie si se rup.

puteti pune mozzarela in loc de branza feta daneza. eu prefer feta



carmen lui Victor 15 noiembrie 2008
pozele noastre
Povestea nasterii lui Victor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oceanborn spune:

Am timp si pun si eu reteta unui blat de tort care mie imi iasa bine.
Avem nevoie de 8 oua, 300g zahar, 400g faina, praf de copt stins cu zeama de lamaie. in galbenus 10 linguri de apa fierbinte , in albus 10 linguri de apa rece, vanilie.
Mixam galbenusurile cu zaharul adaugand cate o lingura de apa fierbinte, pana se topeste zaharul si obtinem o spuma mai moale.Se bat albusurile spuma adaugand treptat cate o lingura de apa rece , cand s-a intarit se incorporeaza in spuma obtinuta din galbenusuri si zahar. se adauga vanilia , apoi faina treptat, amestecand cu grija. La sfarsit praful de copt stins cu zeama de lamaie. in tava hartie de copt. la foc mediu ..nu stiu cat, depinde de aragaz cred.. nu se deschide cuptorul numai dupa jum de ora(daca o facem m repede riscam ca blatul sa se lase) proba cu scobitoarea..cum a scris Mamiseli mai sus.

mami de Thomas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oceanborn spune:

Mamiseli am si eu reteta checului tau in 2 culori dar difera putin . s.n Tort la metru si are crema de vanilie plus o glazura de cioco deasupra. arata f bine.

mami de Thomas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmendu spune:

mmm! ce de bunatati aici!

ciorba de gaina cu taitei de ou.
una bucata gaina. daca aveti ceva neamuri la tara, felicitari!
o taiati bucatele si o fierbeti pana da in clocot prima apa. aruncati apa si o puneti in alta apa la fiert pana nu mai stie de ea.
cand e aproape fiarta, incepeti sa puneti legumele taiate peste ea.
o ceapa, un morcov, un ardei gras, ceva telina, albitura, un cartof si mai spre sfarsit un dovlecel, rosii taiate. cam ce se pune la o ciorba!
cantitatile de legume difera in functie de cat de mare e gaina, daca ati folosit-o pe toata sau nu, cat de mare e oala, cat de mare e foamea!
puneti borsul si dati in clocot.
separat spargeti 2 oua de gaina si le amestecati cu faina cat sa iasa o compozitie ca smantana de groasa.
daca n-aveti spritz, puneti compozitia intr-o punga, ii taiati un colt si incepeti sa o puneti in ciorba clocotinda. in timp ce turnati oul in ciorba, faceti loc cu lingura de lemn. ideea e ca trebuie sa va iasa niste taitei neregulati dar compacti. daca va ies niste zdrente, compozitia e prea subtire. da', acum depinde cum va place!
stingeti focul, puneti o legatura zdaravana de leustean din curtea bunicii si acoperiti.

perisoare de pui cu sos de smantana cu tarhon
1. carne tocata din piept de pui, amestecata cu putin orez, tarhon, ceapa tocata, sare, piper
2. le fierbeti intr-o oala cu apa pana se ridica la suprafata (va dati seama cand aproape s-a fiert orezul)
apoi le scoateti si le puneti separat
3. faceti separat un sos alb dintr-o ceapa calita, o lingura de faina, putina zeama in care au fiert perisoarele, o legatura frumoasa de tarhon proaspat (nu tocati foarte mult frunzele. arata frumos in sos cand il mancati), smantana. cand e gata, sosul trebuie sa arata ca o compozitie pentru clatite.
4. combinati sosul si perisoarele si le mai lasati un pic la fiert la foc foarte mic.

sfaturi: eu prefer ca dupa ce calesc putin ceapa, sa blenduiesc. sosul iese mai fin. dupa care procedez asa cum v-am scris
cantitatea sosului este la alegea voastra. mie imi place ca perisoarele sa inoate in sos.
deasemenea, daca va place sosul mai subtire sau mai gros, puteti sa-l faceti din vorbe!

carmen lui Victor 15 noiembrie 2008
pozele noastre
Povestea nasterii lui Victor

Mergi la inceput