Topic - legislatia muncii, pensii,contracte (2)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns deliafairais spune:

of...speram ca o sa spuneti ca nu e nevoie de instanta, ca merge sesizata vreo autoritate care sa ii avertizeze pe angajatori ca stiu cu ce se ocupa si happy end. :) me the dreamer multumesc de raspunsuri!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui deliafairais

of...speram ca o sa spuneti ca nu e nevoie de instanta, ca merge sesizata vreo autoritate care sa ii avertizeze pe angajatori ca stiu cu ce se ocupa si happy end. :) me the dreamer multumesc de raspunsuri!

mamica de pui zambaret david din 4 ian 2009


Merge si fara instanta. Autoritatea respectiva este ITM - la care poate face o plangere, aceasta vine si constata si ii aplica o amenda angajatorului, cerandu-i sa recupereze perioada prin inscrierea ei in carnet.
Daca angajatorul n-o face - atunci se poate adresa instantei care va dispune prin hotarare acest lucru.
Vei intreba ce-i asa de complicat - pai este, pentru ca aici nu-i vorba numai despre recunoasterea vechimii, ci si despre plata impozitelor si contributiilor aferente la care va fi obligat imediat ce inscrie contractul corect. Adica angajatorul va trebui sa plateasca CAS, somaj, pensii etc pe aia 2 ani, iar angajatul (care si el a fost evazionist prin acceptarea muncii la negru) va trebui sa-si plateasca impozitele, CAS, somaj pensii pentru banii nefiscalizati pe care i-a incasat in cei doi ani.
Deci happy nu stiu cine poate fi in situatia asta...iar vina pentru aceasta situatie, nu te supara, este egala!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns deliafairais spune:

mersi. vina nu este egala. fata asta nu a stiut nimic despre asta. ea a semnat contract cu ei in 2009, si-a primit salariul, chiar nu a avea de unde sa stie ca peste 2 ani astia se gandesc sa scoata alt contract...si sa ii falsifice semnatura, chestie care mi se pare cat se poate de ilegala! eu clar as merge in instanta, dar ea nu vrea sa isi piarda locul de munca si o caruta de bani cu procesele. in fine...multumesc inca o data de raspuns, o sa ii sugerez sa sesizeze itm.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui deliafairais

mersi. vina nu este egala. fata asta nu a stiut nimic despre asta. ea a semnat contract cu ei in 2009, si-a primit salariul, chiar nu a avea de unde sa stie ca peste 2 ani astia se gandesc sa scoata alt contract...si sa ii falsifice semnatura, chestie care mi se pare cat se poate de ilegala! eu clar as merge in instanta, dar ea nu vrea sa isi piarda locul de munca si o caruta de bani cu procesele. in fine...multumesc inca o data de raspuns, o sa ii sugerez sa sesizeze itm.

mamica de pui zambaret david din 4 ian 2009


Din pacate, vina este fix egala.
Obligatia ei ca parte contractanta in Contractul individual de munca era sa aiba exemplarul ei (ca de aia e contract si are doua parti semnatare, si de aia se face in minimum doua exemplare) cu viza de inregistrare ITM.
Ce ar putea sugera ca nu i-a convenit aceasta situatie (probabil bani mai multi decat in conditii legale, dat fiind ca nu a platit contributii si impozite) si s-a suparat abia acum?!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doinabita spune:

Cred ca aici ar trebui scriu ce ma intereseaa :
Nora mea a lucrat 4 ani la o firma in Bucuresti, la care si-a dus la angajare cartea de munca de unde lucrase anterior.Dupa cei 4 ani cand s-a mutat cu serviciul la alta firma a asteptat 30 zile, cum i s-a spus ca in termenul acesta i se elibereaa cartea de munca si...la urmatoarea vizita la patoana la care lucrase i s-a spus ca nu ii mai gaseste cartea de munca , sa mai aiba putina rabdare...la a doua intalnire patoana a sunat- pe contabila sa , a dat tel. pe speaker si aceasta a raspuns la fel.Si uite asa au trecut 5 luni si ceva.Unde a lucrat nu i s-a putut opera in cartea de munca...caci nu a avut cum sa o duca.Acum s-a mutat cu fiul meu aici la Zimnicea, am angajat-o si patronul ne cere cartea de munca.Cum sa procedam in situatia in care sunam mai intai sa nu faca drumul la Bucuresti degeaba si sa se trezeasca caci la fel...nu o gaseste??? Cum se procedeaa in asemenea situatii? de unde se incepe? si ce?
Multumesc anitcipat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui doinabita

Cred ca aici ar trebui scriu ce ma intereseaa :
Nora mea a lucrat 4 ani la o firma in Bucuresti, la care si-a dus la angajare cartea de munca de unde lucrase anterior.Dupa cei 4 ani cand s-a mutat cu serviciul la alta firma a asteptat 30 zile, cum i s-a spus ca in termenul acesta i se elibereaa cartea de munca si...la urmatoarea vizita la patoana la care lucrase i s-a spus ca nu ii mai gaseste cartea de munca , sa mai aiba putina rabdare...la a doua intalnire patoana a sunat- pe contabila sa , a dat tel. pe speaker si aceasta a raspuns la fel.Si uite asa au trecut 5 luni si ceva.Unde a lucrat nu i s-a putut opera in cartea de munca...caci nu a avut cum sa o duca.Acum s-a mutat cu fiul meu aici la Zimnicea, am angajat-o si patronul ne cere cartea de munca.Cum sa procedam in situatia in care sunam mai intai sa nu faca drumul la Bucuresti degeaba si sa se trezeasca caci la fel...nu o gaseste??? Cum se procedeaa in asemenea situatii? de unde se incepe? si ce?
Multumesc anitcipat!

Ajutati-l pe Dan sa mearga din nou !!! Avem TELEDON !!!




Carnetul de munca nu se cere prin telefon, ci pe baza unei cereri (daca n-a facut-o acum 5 luni, o poate face acum). In mod normal, ar trebui sa i-o restituie sau sa-i comunice ca s-a pierdut.
Daca primeste comunicarea ca nu se mai gaseste, o poate declara pierduta, si i se deschide un nou carnet de munca.
Daca nu primeste niciun raspuns scris, se adreseaza la ITM, explica situatia, aceia vor cere firmei restituirea - si daca chiar nu mai exista, se deschide un nou carnet.
Chiar daca nu s-a operat in carnet, nu pierde nimic daca are un contract legal inregistrat la ITM (se vor reface apoi perioadele anterioare, din cartea pierduta, pe baza contractelor de munca).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doinabita spune:

Am inteles.Multumesc mult pentru raspuns.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magghyc spune:

Buna,
Am o rugaminte la voi.
Saptamana viitoare vreau sa imi dau demisia de la job.
Eu am revenit la ei din CIC din 10 august anul acesta, deci as avea dreptul la cateva zile de concediu.
Cum se procedeaza cu aceste zile? Se scad din preaviz sau se platesc?
Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Daca ai zile de concediu de odihna neefectuate la data desfacerii CM acestea se platesc.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa



>>>Continuare

Mergi la inceput