Topic - legislatia muncii, pensii,contracte (2)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui Eseea

Citat:
citat din mesajul lui Mediajust

Citat:
citat din mesajul lui Eseea

am si eu o intrebare : cati ani tb sa cotizeze o persoana la stat ( salariul minim pe economie, desi nu cred ca are vreo importanta) pt a putea beneficia de pensie? si pensia cat va fi ( minimum pe economie?) sau cum se calculeaza ?

multumesc pt raspuns


Mami de fetita si de baietel


Noi, 2 minuni:
www.supereva.ro/vedetesupereva/folderview.asp?folder=My%20life&page=1" target="_blank">es1.jpg

www.supereva.ro/vedetesupereva/folderview.asp?folder=My%20life&page=2" target="_blank">es2.jpg

Everything is hard before becoming easy...



Legea pensiilor este in plina adoptare (a trecut de Parlament, urmeaza sa fie promulgata de Presedinte, opozitia vrea s-o atace la Curte, se discuta ca ar fi un vor fraudat) - deci nu stim cum/cand va fi publicata, o asteptam.
Astazi insa, pe vechea lege, stagiul minim de cotizare este de aproape 15 ani, functie de varsta. Spun "aproape" pentru ca trecerea de la 10 la 15 ani se face progresiv, de la aplicarea Legii 19/2000, timp de 13 ani - deci trebuie consultat tabelul.

Despre calcul - gasesti in legea invocata mai sus algoritmul, fiecarui pensionar i se socoteste nr. de puncte de pensie aferent contributiei. Valoarea punctului de pensie este stabilita - acum, de exemplu este 732,8 lei - iar prin inmultire cu nr. de puncte rezulta pensia efectiva.




mai exact, privitor la stagiul minim si varsta pensionarii, ce inseamna? ca, daca un barbat aduna 15 ani de cotizare la stat ( a avut si pauze pe cartea de munca, dar adunati face 15 ani, per total), va avea drept de pensie la 65 de ani? adica un barbat de 50 de ani are adunati pana acum 15 ani pe cartea de munca, inseamna ca va primi pensie peste 15 ani, nu? chiar daca nu va mai avea carte de munca pana atunci, sa presupunem, la 65 de ani va putea cere pensie pe baza celor 15 ani lucrati cu carte de munca in trecut...

multumesc


Mami de fetita si de baietel


Noi, 2 minuni:
www.supereva.ro/vedetesupereva/folderview.asp?folder=My%20life&page=1" target="_blank">es1.jpg

www.supereva.ro/vedetesupereva/folderview.asp?folder=My%20life&page=2" target="_blank">es2.jpg

Everything is hard before becoming easy...




Da, pensie de 1 leu, probabil...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

:(
ce rapid, multumesc


Mami de fetita si de baietel


Noi, 2 minuni:
www.supereva.ro/vedetesupereva/folderview.asp?folder=My%20life&page=1" target="_blank">es1.jpg

www.supereva.ro/vedetesupereva/folderview.asp?folder=My%20life&page=2" target="_blank">es2.jpg

Everything is hard before becoming easy...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmin012 spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Nu ai acoperire pe acest contract. Doar daca iti faci PFA si in virtutea PFA devii parte contractanta pe acel serviciu. Asa ca persoana fizica nu are acoperire pe asigurari.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Marius, iti multumesc si tie pt raspuns, ca si lui Mediajust.
Probabil ca o sa ma fac PFA la un moment dat, desi la cum stau lucrurile... in fine, multumesc din nou.


Jasmin si Lucas Daniel (28.11.2007)

www.flickr.com/photos/30849078@N05/" target="_blank">Lucas
www.flickr.com/photos/23373490@N02/" target="_blank">poze cu mogaldeatza
http://blogulluilucas.blogspot.com/
http://elblogdeluquitas.blogspot.es

Limbajul copiilor nu se adreseaza urechilor, ci ochilor si inimii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirela72 spune:

Va rog frumos sa-mi raspundeti la cateva intrebari, legate tot de colega mea careia i s-a redus postul, la o firma privata si anume farmacie.
1) A terminat azi preavizul de 15 zile lucratoare. Totusi, nu trebuiau acordate 20 de zile preaviz?
2)Salariul compensatoriu i-a fost refuzat, e adevarat ca doar cei disponibilizati de stat au dreptul sa-l primeasca (min. un salariu compensatoriu)?
3)In preaviz a venit doar 4 ore - asa cum prevede legea, si a fost platita tot pt. 4 ore, e corect? Din ce am citit eu pe net trebuia sa fie platita integral, am dreptate sau nu?
Va multumesc anticipat pt. raspuns.

Mire-mama de fetita frumoasa
http://community.webshots.com/user/Papucica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

1. Nu reprezinta o obligatie decat doar daca este cuprins in mod explicit in contracul ei de munca - perioada nu poate fi mai mica de 15 zile. Atat doar.
2. Nu este adevarat decat doar daca este cuprins in contractul de munca individual sau daca exista contract colectiv daca este cuprins acolo. probabil ca nu este.
3. Nu este corect - trebuia platita normal

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirela72 spune:

Marius, dar in acest caz nu se aplica art 74 si 78 din CCMUN?
Sau CCMUN nu este valabil pt. firmele private?


Mire-mama de fetita frumoasa
http://community.webshots.com/user/Papucica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Ba da este valabil - teoretic. Practic nu am vazut prea multi care sa respecte ce scrie acolo. Raspunsul meu este mai mult de ordin stricto senso legat de acte directe. Si acestea sunt contractele de munca individuale - eventual completate de contracte colective.
Asta nu inseamna ca cineva in situatie nu are dreptul sa-si solicite aceste prevederi la o adica. Insa probabil va fi refuzat.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns deliafairais spune:

marius, te intreb si eu ceva.

o prietena de-a mea e angajata la un post local de televiziune din ian 2009.
zilele trecute i-au aratat un contract (care era deja semnat in locul ei!) care spune ca de fapt ea lucreaza acolo doar din iun 2010. desi au platit-o in timpul asta, au furat-o la cartea de munca cu 2 ani si au si falsificat semnatura ei. i-au promis ca daca tace ii cresc salariul cu 100 lei. ii e frica sa mearga in instanta ca isi pierde locul de munca si nu gaseste altul in orasul asta mic. problema e ca atunci cand a semnat contractul initial, in 2009, ea nu a primit copie...deci nu are dovada. care ar fi optiunile ei?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui deliafairais

marius, te intreb si eu ceva.

o prietena de-a mea e angajata la un post local de televiziune din ian 2009.
zilele trecute i-au aratat un contract (care era deja semnat in locul ei!) care spune ca de fapt ea lucreaza acolo doar din iun 2010. desi au platit-o in timpul asta, au furat-o la cartea de munca cu 2 ani si au si falsificat semnatura ei. i-au promis ca daca tace ii cresc salariul cu 100 lei. ii e frica sa mearga in instanta ca isi pierde locul de munca si nu gaseste altul in orasul asta mic. problema e ca atunci cand a semnat contractul initial, in 2009, ea nu a primit copie...deci nu are dovada. care ar fi optiunile ei?

mamica de pui zambaret david din 4 ian 2009


Pana vine Marius.
Dovada o face, nu-i asta problema - dar optiuni la ce, atata vreme cat nu vrea sa intre in conflict cu angajatorul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Daca castiga acea perioada - sigur nu va mai avea acel job. Ce renteaza mai mult?

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput