nasterea in giulesti

nasterea in giulesti | Autor: micha29

Link direct la acest mesaj

Cine a nascut in Giulesti. Cit v-a costat doctorul, asistentele??? Trebuie sa nasc in noiembrie si m-ar interesa tarifele. Va multumesc

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andru_mami spune:

eu am nascut in giulesti desi mai bine nasteam acasa;adica nu pot sa zic ca nu s-a ocupat dr. de mine dar s-a intamplat inevitabilul-copilul nu a respirat,si am ramas cu multe sechele,desi ar fi putut sa imi faca cezariana si nu mi-a facut.
i-am dat acum 2 ani 500 ron,in rest nu era nevoie sa dai asa in stanga si in dreapta ca se ocupau cat de cat de tine,bine eu am stat 2 sapt in maternitate si dr. nu a venit niciodata sa ma vada,si vreau sa spun ca si ceilalti eraui cam la fel,f putini care veneau la pacienta sa vada cum se simte,in special veneau la cele cu cezariana.

nastere usoara si sanatate multa!

POZE

BAZAR PENTRU MIHAITA
BAZAR PENTRU BOGDAN
BAZAR PENTRU EMA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nemary spune:

eu am nascut tot la Giulesti, dar fortata de imreujurari. doctorul cu care am nascut m-a vazut doar 1 data inaite de nastere si apoi in ziua respectiva. s-a purtat bine cu mine, la fel si moasa si asistentele. Doctorului i-am dat 450 ron la nastere si la externare(dupa 8 zile) i-am mai dat 100 ron pt ca s-a interesat de bb care a ajuns la incubator si m-a ajutat sa vb cu neonatologul. moasei i-am dat 70 ron, puteam sa-i dau si 100, oricum nu a vrut niciun ban pana nu am nascut.
Nastere usoara si bb sanatos!



Mari de Daria Maria(29.01.2008) 11+
Povestea Darului plangacios


sunt tot mai mare
Daria


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns m_monique spune:

eu am nascut de 2 ori la giulesti.

anul acesta am dat la nastere naturala cu epidurala: 600 ron medic, 350 ron anestezia, 100 ron moasa, 10 ron infirmiera (asta a fost tare draguta). banii i-am dat numai dupa ce am nascut.
la asistentele de la lauze le dadeam 5 ron pe zi. majoritatea asistentelor au fost tare dragute, doar una a fost o acritura.
la asistentele de la copii le-am dat 5 ron pe tura (la finalul turei) daca vedeam ca s-au ocupat de copil.
la neonatolog i-am dat 20 ron cand m-a chemat si mi-a consultat fetita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex_andra spune:

Eu am nascut la Giulesti in februarie 2009.
precizez ca toti banii i-am dat dupa ce am nascut si toti s-au purtat frumos cu mine, in ciuda povestilor pe care le-am tot auzit ca daca nu dai bani inainte te lasa sa mori pe masa de travaliu. nu e adevarat.
Moasei, care m-a tinut de mana in timpul travaliului si ma mangaia si incerca sa ma linisteasca, pentru ca plangeam de durere, i-am dat 150 de lei.
Doctoritei mele i-am dat a doua zi cand a venit sa ma vada 800 de lei.
Anestezistei, care mi-a facut epidurala(care oricum costa vreo 100 de lei prin farmacii, dar eu am luat-o direct din spital) i-am dat 350 de lei a doua zi. Anestezista m-a asistat si la nastere impreuna cu doctorita mea.
In rest dadeam cate 5 lei, 10 lei, in functie de cum aveam la mine, asistentelor care imi faceau toaleta. Erau foarte dragute. banii ii dadeau dupa.
neonatoloagei nu i-am dat nici un ban pentru ca se purta foarte urat cu mamele.
Daca ai fetita....cerceii costa 35 de lei. Mi-a zis in fata cea care mi i-a pus.
Eu am nascut cu dr cezara bucur, apropos. a fost foarte ok la nastere, am apreciat la ea profesionalismul si taria pe care a avut-o , pentru ca atunci cand am nascut eu, aproape in acelasi timp dadeau sa nasca si alte 2 mamici care erau tot la ea. A avut 3 nasteri intr-un timp foarte scurt si s-a purtat cu toate exemplar.
mancarea din spital e buna. eu nu am mancat pentru ca nu puteam, dar mi-au zis fetele din salon.
Vizitatori poti sa primesti la orice ora, desi programul e doar intr-un anumit interval.

Nastere usoara si un bebe sanatos!

Apropos, vezi ca in spital exista un fel de butic cu tot felul de lucuri utile pentru tine si bebe. POmpa de muls( de care e posibil sa ai nevoie ca sa iti desfunzi canalele...recomand cu caldura avent sau primii pasi...electrica daca se poate, desi si cea manuala e buna, eu am avut manuala), servetele, pampersi, etc, etc. In plus , vin infirmierele cu chiloti, camasi de noapte, lucruri de bebe, etc.
Nu te imbraca prea gros. Mie mi-a fost teama ca in februarie o sa fie frig, dar duduiau caloriferele.

Andra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mychydutza spune:

am nascut natural in 2007 la giulesti. m-a urmarit dr Puia dar pt ca am nascut intr-o sambata si FOARTE REPEDE, n-a mai apucat sa vina la spital, asa ca am nascut cu dra. Prodan. inafara de conditiile si organizarea sub orice critica, n-am ce reprosa personalului. doctora a stat langa mine tot travaliul, m-a mangaiat , m-a incurajat, mi-a tot repetat cat de deosebita sunt...ma rog tot tacamu de care are nevoie o mamica in momentul ala. iar moasa, e femeie cu multa daruire, profesionalism si omenie. era bruneta, frumoasa si cu parul lung. ...m-a ajutat enorm la nastere, din 3 sfortari am scapat, mi-a aratat cum sa-mi fac masaj dupa........toata stima.
ca si tarife: la dr am dat 400, la moasa 100, si cate 1 ron la fiecare schimbare de asternut si cand imi facea toaleta

*toata lumea sa traiasca, numai noi sa nu murim!!*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sisisailberg spune:

Eu am nascut anul trecut la Giulesti cu Dr.Puia.Excelent , nimic de reprosat.Am nascut prin cezriana.Acum sunt iar insarcinata si voi naste tot in Romania si tot la Giulesti.Locuiesc in strainatate si nu ma pot impaca deloc cu sistemul medical de aici.Asa ca dLE doctor vinnnnnnnnn!!! In momentele alea de bucurie banii nu mai reprezinta aproape nimic.Parca dai din placere. Credeti-ma ca prefer sistemul romanesc in care sa platesc si sa il aleg pe cel mai bun doctor decat aici sa fiu supravegheata doar de o moasa!Pe perioada sarcinii nici nu discuti cu vreun doctor.Mi se pare total aberant. Acum fiecare da dupa posibilitati.
Bafta!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinabobe spune:

fetelor de dnul dr. mihailescu de la giulesti stie cineva ceva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micha29 spune:

eu m-am gandit daca nasc normal sa ii dau doctorului 500 lei, asistenta 100 lei si restul vad eu acolo ce mai trebuie si cui. Oare e suficient 500 de lei la doctor??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex_andra spune:

Dai cat ai, nu este obligatoriu sa dai mai mult. Apropo, cu cine nasti?
Si foarte important, sa nu uiti, daca vrei sa faci epidurala ca si aia se plateste si se plateste pe bune anestezia, nu neaparat ca vrei sa-i mai dai sau nu anestezistului ceva.(sau iti cumperi direct din farmacie, dar din ce am auzit si vazut, se simt cam ofuscati daca vii cu anestezia de acasa).

Andra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rein spune:

Si eu am nascut de 2 ori la Giulesti, cu medici diferiti. As naste si de 100 de ori tot acolo, s-au ocupat extraordinar de mine si copil, nu am vazut ca au facut vreo diferenta cu altcineva, banii se dadeau la sfarsit, cine voia si avea, cine nu, nu.
Fiind maternitate si nu spital pentru alte 'n' chestii, au si aparatura si medicii si moasele specializati si foarte competenti. Pe deasupra foarte umani si am avut timp sa vad mai multe ture, pentru ca primul travaliu a fost de 24 de ore si al doilea (mai grabit de dr. ) de 10 ore.
Pe scurt, am dat bani identic cu m_monique,la nasteri naturale cu epi, singura diferenta fiind impartirea sumei 100 la 2 moase ca am prins 2 ture de fiecare data.

Am nascut prima data cu dr.Anca Moisa apoi cu dr.Marcel Moisa.

Mergi la inceput