Mamici de zmeurici de iulie-august (73)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ivanoiuadela9 spune:

Chiar ca e sapt noastra ...
Va tin la curent orice s-ar intampla .


Adela 40 sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns m_i_s_s_y spune:

FELICITARI ELENA!!!
ESTI MAMICA!!!!!!!!!


saptamana 35 cu pitica noastra scumpa

ce mare sunt
MAREA INTALNIRE - 08.08.2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns muffinuta spune:

Bonsoir,fetelor!


Elena felicitari din inima pt bebelusii tai!ai reusit,e nemaipomenit,ma bucur din suflet pentru voi !recuperare rapida si cele mai sincere urari de bine familiei voastre!

Fetelor care va strangeti in brate zmeuricile va felicit din suflet si va doresc voua si copiilor vostri sanatate .fericire si o viata luminoasa plina de bucurii!

Mi-e imposibil sa recupereze ce ati scris,imi pare rau ca am ramas mult in urma cu stirile..noi suntem relativ bine,ma pot plange o gramada,am probleme ca fiecare dintre voi si cumva m-au coplesit..

fetelor vreau sa va rog ceva,poate ma putei sfatui:

am cumparat un unidificator -ultrasonic - de la Philips Avent-dar citind instructiunile tehnologia lui se bazeaza pe apa rece distilata sau fiarta in prealabil..in unele carti scrie ca cele bazate pe fierberea apei-vapori fierbinti- sunt mai bune,evitandu-se raspandirea bacteriilor...l-as schimba,mai am o zi in care pot face asta dar sunt confuza..
Voi ce umidificator folositi?
multumesc anticipat..

Moni,vad ca fetitele tale sunt super cuminti ..ma bucur din suflet pt voi si iti doresc sa fie cum iti doresti tu..detrei ori si pumnii stransi pt voi,o meritati pe deplin ..

fetelor,va imbratisez pe toate cu toata afectiunea si va doresc nasteri usoare,iar cele care va strangeti deja puiutii in brate sa aveti parte de copilasi ascultatori..la toata lumea!

Muffinuta cu leutul meu iubit Nikolai James


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

CRESTEREA IN GREUTATE SI INALTIME A COPIILULUI
Cresterea ponderala (curba greutatii)
Nascut la termen, bebelusul are o greutate medie de 3000-3500 gr. Copii care au o greutate de sub 3000 g se numesc subponderali, iar cei cu o greutate mai mica de 2500 g se numesc prematuri.
In 4-5 zile dupa nastere, se produce scaderea fiziologica in greutate, care reprezinta 5-10% din greutatea initiala a noului nascut, determinata de aportul de lichide reduse si pierderilor de lichide prin urina, scaune si respiratie. Incepand cu ziua a 5-a, curba greutatii sugarului sanatos hranit la san, este ascendenta, astfel incat dupa 10-14 zile se atinge greutatea de la nastere. Daca greutatea de la nastere nu este atinsa in cel mult 21 de zile, inseamna ca sugarul este bolnav sau sub-alimentat.
Modul de crestere lunara a copilului sanatos este urmatorul:
in primele 4 luni, cresterea in greutate este, in medie, de 750 g/luna; din luna a 5-a pana in luna a 8-a, cresterea este de 500 g/luna, iar din luna a 9-a pana la 1 an, cresterea este de 250 gr/luna. In mediue copilul creste cu 25g/zi in primul trimestru de viata, cu 20 g/zi in al doilea trimestru, cu 15g/zi in al treile si cu 10g in cel de-al patrulea trimestru.
Deci, in primul an, copilul creste cu 6kg in greutate, copilul subponderal si cel prematur crescand mai repede.
Intre 1 an si 2 ani, copilul creste mai lent, in medie cu 250g/luna, astfel incat la 2 ani, greutatea este de 4 ori mai mare decat cea de la nastere.
In al doilea an, copilul creste in medie cu 3 kg, iar dupa 2 ani, creste in medie cu 1800-2000 g/an pana la pubertate, cand cresterea se accelereaza din nou ajungand la 3-4 kg/an.
Cantarirea unui sugar se realizeaza lunar sau chiar saptamanal, folosindu-se cantare speciale. Ea trebuie sa aiba loc dimineata, inainte ca bebelusul sa manance. In cazul alimentarii mixte sau artificiale, cantarirea este mai frecventa.

Cresterea statutara (in lungime)

Cresterea statutara a copilului este puternica in primul an de viata,scade treptat in al doilea si al treilea an de viata, ramane stationara in cazul prescolarului si scolarului mic, se intensifica brusc in anii pubertatii, stationeaza in anii adolescentei si se opreste odata cu osificarea cartilajelor de conjugare (in jur de 21 ani).
Un nou nascut la termen are o lungime medie de 50 cm in cazul baietilor si 49 cm in cazul fetelor.In primul an de viata, copilul creste astfel: in prima luna cu 4cm, in lunile a 2-a si a 3-a cu cate 3 cm/luna; in luna a 4-a cu 2 cm, apoi cu 1 cm/luna pana la implinirea carstei de 1 an.
Copilul la 1 an are o lungime de 70-72 cm.
In al doilea an de viata, cresterea este de 10-12 cm, iar dupa 2 ani, cresterea este de 4-5 cm/an.
In perioada pubertatii, cresterea in inaltime se intensifica, ajungand la 6-8 cm/an (din acest motiv se vorbeste acum de "saltul pubertar").
In medie, lungimea la nastere (50cm) se dubleaza la 4-5 ani (ajungand la 100 cm) si se tripleaza in jurul varstei de 14 ani (150cm).


Este un articol publicat intr-o revista in anul 2005. Eu cred ca nu s-a schimbat de atunci modul de crestere a copilului.

38+ LAURA IOANA IRINA MARIA

AMR: 3 ZILE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Am pus articolul pe prima pagina ca sa-l luam cu noi la "scutece" ca sa nu ne stresam cu cresterea puiutilor.

Muffi , nu te pot ajuta ca eu nu am luat umidificator.
Hai ca nici tu nu mai ai mult. Imediat intram in zodia leului .

38+ LAURA IOANA IRINA MARIA

AMR: 3 ZILE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns muffinuta spune:

Moni,esti o figura...trebuie sa ma pun pe scris,am de recuperat si mi-e jena,parca nu mai sunt eu..dar am avut o perioada dificila..bine ca am trecut ma rog e un fel de a spune..

Cine visa Moni ca ajungi sa te gandesti la fetitele tale in zodia leului??eu la fel..desi am spus de la bun inceput ca leut vafi,asa am simit..

merci pt raspuns,faza e ca am pus termometrul ala atasat si noi avem aici in CT deja umiditatea necesara..imi vine sa rad..dc vedeti ce reclama se face aici cu tot felul de chestii,totul e "must have"inclusiv nenorocitul asta de umidificator..altfel periclitezi viata bebeului..asa ca am cumparat si eu totul de pe lista..Moni,pup si duducile tale gingase si cuminti..

Muffinuta cu leutul meu iubit Nikolai James


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Euphoria spune:

Buna seara!

Lorelay, proba cu pumnul mi s-a spus si mie sa o fac...Oricum, era vizibil ca s-a lasat, plus ca ti-am spus, eu ma simteam mai libera in partea de sus, si parca chiar si respiram mai bine. Asa ca nu stiu cat de relevant e lasatul burtii...Si la 39 de saptamani eu nu am avut nici o contractie si bebela nu dadea semne ca vrea sa iasa, cred ca as fi dus-o lejer pana la 40, daca nasteam normal.

Mc2008, parca tu intrebai de par. Mie una imi cade parul rau de tot, dupa ce am nascut, desi toata sarcina nu am avut probleme. Teoretic stiu ca mamicile trebuie sa ia calciu si fier dupa nastere. Mie mi-a dat pediatra calciu pentru bebe, acela la fiole de 10 ml, din care mi-a spus sa-i dau 4-5 ml ei, si restul sa-l iau eu...Dar e tare rau la gust.

Adriana, tu ii dai ceiut bebelei? As fi vrut si eu sa-i dau, dar nu ma lasa doctorul...ca e prea mica si ii e frica ca nu o sa mai pape laptic daca o umflu cu ceai. pe caldura asta ar fi mers niste ceiut...

Moniland, multumesc de articol, mie una mi-a super folosit, mai ales ca eram stresata cu greutatea. Nu m-am linistit 100%, dar parca nu e atat de rau. Am luat pana acum 570 de grame, de cand am adus-o acasa, si sper sa atingem "targetul" pana saptamana viitoare cand facem o luna.

Giova, multumesc mult de sustinere!

Fetelor, voi folositi batista bebelusului? Credeti ca e prea puternica pentru bebe? Mie mi-a fost recomadata de doctor, pentru ca micuta are obstructie nazala, si trebuie sa o curat bine, dar sotului meu ii e frica ca e prea puternica. Am incercat pompitele acelea, dar sunt extrem de proaste, am incercat vreo 3 si au ajuns la gunoi toate...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Muffinuta,ma bucur cA esti bine.Eu nu am folosit umidificator,am higrometru si am umiditate constanta in camera.

Moniland,deci tu dupa UM ai 38 s si 5 zile?Nu stiu exact cum au calculat alte mamici,la unele am vazut aceeasi um ca a mea si alt termin,mai rpd,asa ca as putea si eu sa cred ca am mai multe zile...in fine,complicat.Citeam o statistica facuta de nemti si cica 5% din bebelusi respecta terminul,majoritatea vin mai devreme si mai putini vin mai tirziu.
Mai uita-te putin in articol,eu stiam ca cei nascuti la termen(dupa 38 s)cu o greutate in jur de 2500 se numesc dismaturi si nu prematuri.De cele mai multe ori exista o cauza a dismaturiei,uneori nu.Sigur,la gemeni e altceva.

Giova,a luat f bine puiul tau in greutate.Bravo!

Inutza si Meleea,bun venit acasa!

Patricia,cum te simti,mai ai dureri?Tu mai iei magneziu?Eu am inceput sa iau mai putin si parca imi fu mai bine fara el ,iau drajeuri cu fier.

Lucialu,esti bine?Nu ai fost azi pe-aci.

Alinutza,zise ca ii vine mama deci e ocupata.

Restul fetelor care nu au mai scris demult,totul bine pe la voi?

Seara faina!Miine e sf Ilie,nu se face treaba!
Am vazut ca Blanca ar putea sa nasca miine si ii pune fetitei Ilinca.Fain!



Alina,mami de printesa si baby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns muffinuta spune:

Alina,merci pt raspuns si pt ganduri..ma documentam acum si eu cu sotul meu..avem 50% umiditate in camera,astia recomanda intre 40-60%..l-am luat degeaba,cine visa,trebuie sa-mi cumpar si eu un higrometru,asta a venit cu umidificatorul...sper sa-l primeasca inapoi sunt deja 7 zile cand poti returna chestii cumparate..dar ma gandesc ca-s obisnuiti aia cu nebune gravide,misuna magazinul de "pinguini"nici eu nu fac exceptie..

Muffinuta cu leutul meu iubit Nikolai James


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea c spune:

Moni interesant articolul...pe mine m-a mai linistit pentru ca imi cam faceam probleme. Am cantarit-o azi pe pitica, la 2 saptamani si a luat 300gr. A depasit cu 100gr greutatea de la nastere deci este foarte bine. Eu stiam doar ca ar trebui sa ia in jur de 800-1000gr si de aceea ma cam stresasem, dar probabil ca va lua mai bine de acum inainte.

Eu sunt foarte incantata ca pot sa alaptez. Prima data nu am reusit decat vreo 3 saptamani si cu niste chinuri groaznice. Nici acum nu a fost usor, dar deocamdata vad ca functioneaza. Mai nasol este ca trebuie sa stam pe langa casa. Nu cred ca voi fi in stare sa alaptez pe undeva pe afara, cel putin nu in viitorul apropiat .

Pozele mele nu le-ati vazut ? Nu a zis nimeni nimic de meu.

http://community.webshots.com/album/573613235LUlNRo

Andreea cu Alexandra Maria (05.07.2009) si Radu Stefan (12.07.2007)

nunta noastra 2 iulie 2005

Mergi la inceput