Citim impreuna (organizatorice, 3)

Citim impreuna (organizatorice, 3) | Autor: liadorian

Link direct la acest mesaj

Cine suntem?
Lia, Mihaelka, sali, Tzuni, RWheelwright, i_ulia, desprecopii, ni-na, carminabulina, musetto, speed, crisseis, MadameBovary, deya, copiloi, conchita, iarina, corinusa, sunnyday07, cafera, Adela99, buflea, Laura25, IngridS, zuzunaki, Teodora D., angelabv, ursuleata, mimonix, DidiAlex, Oana MD, Lorelai (si lista ramane mereu deschisa )

Cum functioneaza?

1.Unul dintre membrii cercului propune o tema ("tema" cercului poate fi orice, un gen literar, o epoca, un curent literar, o tehnica literara, un tip de personaj etc.).

2. Adunam o lista de (aproximativ) 10 titluri.
Fiecare dintre noi poate propune doar o singura carte. In situatii exceptionale , un cititor poate propune doua, hai trei carti.
Fiecare propunere trebuie insotita de o scurta prezentare a cartii sau de link spre recenzii relevante.
Participantii la cerc pot vota o singura carte dintre cele propuse. Oricine e interesat sa citeasca o carte sau alta de pe lista poate vota.
Numai cine a mai participat macar la un cerc anterior poate veni cu propuneri noi.

3. Avem la dispozitie cel mult doua zile pentru lista de propuneri si cel mult doua zile pentru vot.

4. Cartea care primeste cele mai multe voturi face obiectul cercului de lectura. Coordonatorul cercului deschide un topic separat pentru cartea respectiva.

5. Participantii la cerc au 2 saptamani la dispozitie pentru lectura.

6. Discutiile pe marginea cartii pot incepe imediat ce se alege un titlu din cele 10. Cine doreste, poate astepta doua saptamani pentru a parcurge in liniste cartea si intervine apoi in discutii.


Capitole anterioare: 1, 2

Acum citim: Boris Vian - Spuma zilelor

Am citit: Aleksandr Soljenitin - O zi din viata lui Ivan Denisovici

Majgull Axelsson – Vrajitoare de aprilie

Javier Marias, Inima atat de alba

Julio Cortazar, Manuscris gasit intr-un buzunar

J.S. Foer, Extrem de tare si incredibil de aproape


www.katsandogz.com/onchildren.html" target="_blank">On children
Lia si Miruna Demetra


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

Propunerile pentru al VI-lea cerc - literatura suprarealista:

Boris Vian - www.humanitas.ro/humanitas/spuma-zilelor" target="_blank">Spuma zilelor - 6 voturi

Haruki Murakami - www.goodreads.com/book/show/11297.Norwegian_Wood" target="_blank">Norwegian Wood - 2 voturi

Sjon - www.viva.ro/Timp-liber/Carti/Sjon-Ochii-tai-m-au-vazut.html?a=3999/395411" target="_blank">Ochii tai m-au vazut - 3 voturi

Gellu Naum - www.humanitas.ro/humanitas/zenobia" target="_blank">Zenobia

Mihail Bulgakov - www.humanitas.ro/humanitas-fiction/maestrul-si-margareta" target="_blank">Maestrul si Margareta - 2 voturi

Thomas Pynchon - www.polirom.ro/catalog/carte/v-2363/" target="_blank">V - 1 vot



*******************************************************
Propunerile pentru al V-lea cerc (30-31 iulie) - lista inchisa:

Salman Rushdie - www.librariabucuresti.com/Carti-Polirom-Shalimar-clovnul-Salman-Rushdie-0-2339-3-.htm" target="_blank">Shalimar clovnul - 3 voturi

Heinrich Boll - www.polirom.ro/catalog/carte/onoarea-pierduta-a-katharinei-blum-3392/" target="_blank">Onoarea pierduta a Katharinei Blum

Saul Bellow - www.bookblog.ro/x-mihaela-butnaru/darul-lui-humboldt/" target="_blank">Darul lui Humboldt

D.H. Lawrence - www.bookblog.ro/x-laura-magureanu/amantul-doamnei-chatterley/" target="_blank">Amantul doamnei Chatterley (eng.Lady Chatterley's Lover)

Aleksandr Soljenitin - www.humanitas.ro/humanitas/o-zi-din-via%C5%A3a-lui-ivan-denisovici-0" target="_blank">O zi din viata lui Ivan Denisovici - 5 voturi

Vladimir Nabakov - www.polirom.ro/catalog/carte/lolita-3040/" target="_blank">Lolita - 1 vot

Philippa Gregori - Surorile Boleyn

Mario Vargas Llosa - www.humanitas.ro/humanitas/matusa-julia-si-condeierul" target="_blank">Matusa Julia si condeierul

*******************************************************

Propuneri, cerc IV, lista inchisa:

Margaret Atwood - www.bookblog.ro/x-mihaela-butnaru/ochi-de-pisica/" target="_blank">Ochi de pisica (cat's eye) 1 vot

Arundhati Roy - Dumnezeul lucrurilor marunte (the god of small things) 4 voturi

Doris Lessing - www.cartepremium.ro/produs/5597/Povestiri-africane.html" target="_blank">Povestiri africane

Barbara Kingsolver - www.kingsolver.com/bookshelf/poisonwood_bible.asp" target="_blank">The Poisonwood bible (nu am gasit acum repede traducerea titlului in romaneste,scuze)

Azar Nafisi - www.agenda.ro/news/news/9316/citind-lolita-in-teheran.html" target="_blank">Citind Lolita in Teheran (reading lolita in tehran)

Ileana Vulpescu - www.bookblog.ro/x-woodisor/arta-conversatiei/" target="_blank">Arta conversatiei

Marguerite Yourcenar - www.humanitas.ro/humanitas/memoriile-lui-hadrian-1" target="_blank">Memoriile lui Hadrian 4 voturi

Virgina Woolf - www.libris.ro/literatura-universala/intre-acte-RAO973-103-283-2--c7509--p322754.html" target="_blank">Intre acte

Ayaan Hirsi Ali - Infidel

Ellen Glasgow - www.cartea-mea.ro/autor/ellen-glasgow--i16584" target="_blank">Pamant sterp

Sylvie Germaine - www.bookblog.ro/x-alin-gogan/cartea-noptilor/" target="_blank">Cartea noptilor

Nadine Gordimer - www.cotidianul.ro/la_agatat_cu_nadine_gordimer-45730.html" target="_blank">La agatat (The Pickup)

Majgull Axelsson – Vrajitoare de aprilie 6 voturi
Votam pe 13 si pe 14 iulie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelabv spune:

votez si eu :
[purple]Marguerite Yourcenar - Memoriile lui Hadrian[purple],ati scris frumos de ea si se pare ca pot s-o iau de la biblioteca ...

O saptamina buna tuturor.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Vai cat de interesanta imi pare povestea lui
Nadine Gordimer - La agatzat ...
Si "Vrajitoare de Aprilie" imi suna bine ...

Eu vreau as le votez pe amandoua ...

Ia ca acum ma apuc sa carcotesc la regulament . De ce trebuie sa votam doar o carte ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Acum am vazut ca Infidel este pe lista ... eu am citit-o, este o carte exceptionala doar ca nu cred ca e tradusa in romaneste. Sau este tradusa ? Ma intereseaza ca as vrea sa i-o dau si maica-mii sa o citeasca ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Aoleuuuu ...am citit ce scrie la Dumnezeul lucrurilor marunte si am gasit ceva despre "intensitatea poetica a prozei" ...
Fetelor, m-am hotarat ...cand imi vine randul o sa va propun carti din colectia CHIC ca sa ne aerisim creierii ... asta daca nu imi explodeaza neuronul intre timp

Virginia Woolf, un NU categoric - no offence

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Aoleuuuu ...am citit ce scrie la Dumnezeul lucrurilor marunte si am gasit ceva despre "intensitatea poetica a prozei" ...
Fetelor, m-am hotarat ...cand imi vine randul o sa va propun carti din colectia CHIC ca sa ne aerisim creierii ... asta daca nu imi explodeaza neuronul intre timp

Virginia Woolf, un NU categoric - no offence



Am inteles: aia nu, aia nu, aia nu. Deci cu care votezi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zuzunaki spune:

Votez si eu cu toate tastelepentru "Dumnezeul lucrurilor marunte"!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Sunt cu lama pe vene . Tocmai mi-a scris o amica cu care ma mai sfatuiesc despre carti, ca tocmai a terminat "Dumnezeul lucrurilor marunte" ..citez din mesajul ei

Mi s-a parut exceptional de buna, diferita, socanta, vivida exotica, penetranta...n-am cuvinte, desi nu e genul de carte pe care o citesti intr-o noapte.

Imi vine sa plang si sa rad in acelasi timp ... Pana una alta m-am hotarat sa votez pentru

Majgull Axelsson – Vrajitoare de aprilie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

Am bifat. Da' acu am un motiv in plus sa-mi caut Dumnezeul lucrurilor marunte.

Fetelor, ultima strigare! Votati, votati, votati! Pana diseara!
speed, daca ne citesti, spune-mi scurt ce carte votezi. Parca nici Adela n-a spus nimic legat de vot, da' presupun ca alege tot Vrajitoarea, n-a propus decat o carte. (Adela, corecteaza-ma daca vrei altceva!)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela99 spune:

io vreau Vrajitoarea
io zic s-o cititi chiar daca nu iese la vot

Mergi la inceput