Probleme cu prima casatorie a sotului?

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alexa_m spune:

Pe mine m-ar deranja sa tina sotul prin casa poze cu foste iubite (sau foste sotii) si eu sa ma " impiedic " toata ziua de ele. Mi-aduc aminte ca odata cautam ceva prin biroul din camera lui ( din casa soacrei mele) si am dat peste o fotografie cu el si o tipa. Si nu mi-a cazut prea bine. Bineinteles ca am pus intrebari si mi-a explicat povestea din spatele fotografiei, dar poza a ramas acolo, in casa soacrei, nu si-a adus-o la noi in casa. Ar fi fost culmea!
In schimb eu am facut ceva greseli ...neintentionateInaintea actualului sot avusesem o alta relatie si dupa ce m-am despartit de respectivul, am ramas prieteni, ne scriam mailuri ( era din alta localitate), imi trimitea fotografii cu locurile pe care le-a vazut (calatorea mult), in care aparea si el, bineinteles. Sotul meu avea parola de la mailul meu si a vazut asta. In plus, nici nu m-am ferit, adica, am trimis mailuri si de fata cu el, nu mi s-a parut cine stie ce mare chestie. Nu a zis niciodata nimic si am crezut ca nu-l deranjeaza. Asta pana intr-o zi, cand mi-a zis intr-un mod cat se poate de simplu: " Ma deranjeaza ca tii legatura cu el". Si atunci s-a produs un click in mintea mea si mi-am dat seama ce prostie faceam. Am mai rarit mailurile catre fostul. In timp, relatia de prietenie s-a stins de la sine, oricum.
Sunt de acord cu faptul ca trebuie sa-l acceptam pe celalalt cu tot cu trecutul lui, dar trecutul ar trebui sa ramana trecut.
Flory, eu cred ca ar fi bine sa-i spui sotului tau intr-un mod cat mai diplomat dar clar, ca te deranjeaza si sa gaseasca un loc in care sa le tina, astfel incat sa nu le mai vezi tu. Daca le tine pentru parintii lui, atunci poate sa le duca la ei, pur si simplu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catalina2307 spune:

Flory - si sotul meu a mai fost casatorit. Are doi copii din prima casatorie. Si el are poze cu copiii in care este si fosta sotie. Sunt puse intr-un album , iar albumul este pus undeva bine. Nu m-a deranjat niciodata. A fost familia lui. Doi oameni, care s-au casatorit pentru ca s-au iubit, au facut doi copii si la un moment dat drumurile lor s-au separat.Asta nu inseamna ca ea nu a existat. Sau ca el trebuie sa fie mai putin tata. Mi se pare normal sa discute despre copii, mi se pare normal copiii lui sa ne viziteze mi se pare normal sa fie parte din viata lui. Nu mi s-ar parea normal sa pun in rama poze de la nunta lui cu respectiva. Asa cum nu mi se pare normal cand pleaca pt 2-3 zile cu copiii , hop tzop sa incep sa imi fac si io bagajul. Desi de fiecare data insista sa merg cu ei.
Ne respectam reciproc, ne respectam trecutul, nu l-am auzit nici macar o data spunand ceva urat despre fosta sotie - si suntem impreuna de 8 ani- nu l-am vazut niciodata indifirent la problemele copiilor. Chiar daca problema este ca iubitul fetei nu a sunat intr-o zi .
Si pentru asta il iubesc si il respect. Nu cred ca as fi stat cu un barbat care mi-ar fi povestit zilnic ce curva proasta este fosta sotie sau care ar fi dat reject cand copiii suna.
Si chiar daca nu ar fi fost copiii , nu mi s-ar fi parut normal sa nu trimita macar un SMS fostei sotii de ziua ei.A fost parte din viata lui.
Te pup si multa intelepciune iti doresc.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aura_m spune:

Si sotul meu a mai fost o data casatorit, 3 ani de zile a durat mariajul, fara copii si dupa ce s-a despartit toate pozele i le-a dat ei si caseta de la nunta era la socrii mei, pana la urma cred ca au aruncat-o ca nu am mai vazut-o pe acolo, vergheta lui o tinea la soacra mea si in 2003-de ziua mea si inainte de a ma muta la el mi-a dat-o si am aruncat-o in lacul Herestrau. Nici sotul meu si nici socrii mei nu au vorbit-o niciodata de rau pe fosta sotie si eu am pus multe intrebari despre ea, ce prostie!mai rau mi-am facut. Am mai scris o data pe aici:"Cap am, minte ce imi mai trebuie!" si sotul mereu imi spunea sa nu mai intreb ca nu are rost, ce a fost, a fost, suntem impreuna, ma iubeste si sa ne continuam viata. Intr-adevar trecutul este trecut, cu bune, cu rele dar nici mie nu mi-ar fi convenit sa vad poze cu fosta prin casa.

AURA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monali23 spune:

Flory povestea mea e asemnatoare cu a ta....sotul a fost casatori...fosta la parasit pt altul...dar la plecare a lu-at casetele de la nunta lorsi cam tot ce aveau ei cumparat in comun sau nu...a lasat doar un album cu foto de la nunta..pe care l-am gasit eu aruncat pe dulap...a vrut sa il arunce si nu l-am lasat...Era trecutul lui si oricum acele fotografii nu ne-ar fi afectat cu absolut nimic relatia pe care noi o incepusem...dupa o perioada cand am dat absolut intamplator peste albumul rescpectiv era aproape gol(in el erau si cateva foto cu mine si fostuldar si alte fotografii cu diferite persoane din trecutul nostru)l-am intrebat unde sunt fotografiile si el mia raspuns senin ca le-a gasit pe dulap si le-a aruncat...ca ce ne trebuie noua alea in casa...a selectat numai fotografiile cu fosta lui si fostul meu...restul lea lasat.Acum ca sa iti mai zic ca niste prieteni de-a nostrii au venit cu caseta de la nunta lor(pe vremea aia sotul era cu fosta...)la insistentele mele...ca ea nu vroia sa le aduca sa nu ma supar ca apare si ea...fiecare avem un trecut in spate...inainte sa ne cunoastem am trecut amandoi printr-o relatie nu tocmai placuta...dar impreuna am reusit sa formam o familie...am cules ceea ce altii au aruncat...si uite ca au trecut 4 ani...avem un copil si in vara ne pregatim de nunta.Nu te gandi la trecut...a fost a trecut...acum casnicia voastra conteaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lara_c spune:

Flory, nu esti nebuna deloc!!!
Pozele cu fostele neveste nu au ce cauta in CASA TA.
Ce va spune fiica ta mai tarziu cand va vedea casete cu tati cum se pupa cu o tanti imbracata mireasa???
Am vazut ca multe fete ti-au scris ca e ok...e trecutul lui...esti geloasa ...etc.Fiecare are dreptul la o parere si eu mi-o spun pe a mea.Eu nu as sta cu un barbat care ar tine in casa noastra poze cu fosta nevasta.
Cat despre cununia religioasa o puteti face oricand.Daca tu iti doresti nu vad de ce sa iti refuze asta, atata timp cat la fosta nevasta a fost de acord.
Sper ca nu ti-am pus sare pe rana , dar nu mai suport sa aud peste tot de situatii in care la a doua casatorie barbatul nu mai ofera atat de mult ca si la prima.Eu cred ca pe tine ar tb sa te puna pe primul plan si pe copilul vostru nu pe fosta nevasta, ca de aia 'ii zice' 'fosta'.

Lara
Erinn's mummy
http://picasaweb.google.com/LovelyLaraUK/Wedding?feat=directlink
http://picasaweb.google.com/LovelyLaraUK/ErinnKendall?feat=directlink
http://picasaweb.google.com/LovelyLaraUK/AroundTheWorld?feat=directlink

www.onetruemedia.com/shared?p=7a28966e1c7a95b174b0df&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">My stars

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katyuscha21 spune:

SI SOTUL MEU A FOST CASATORIT ACUM 4 ANI SI PRIMA CASATORIE A DURAT 4 ANI BINENTELES FARA COPII.SI AVEM SI NOI O POZA CU FOSTA DAR IN POZA ACEEA SUNT NISTE PIETENI BUNI DEA SOTULUI SI NU VREA SA ARUNCE POZA.NU STIU CE SA CRED DE CE NU VREA SA O ARUNCE.INTR-O ZI SOTUL MEU VINE ACASA DE LA MUNCA SI IMI ZICE CA A VORBIT CU FOSTII SOCRI LA TELEFON DAR DIN GRESEALA CA A ZIS CA A GRESIT NUMARUL SI LA FORMAT PE A LOR NU STIU CE SA CRED SI MIA ZIS CA A VB CATEVA MINUTE DAR MAM UITAT PE DESFASURATOR SI MIA ARATAT MAI BINE DE JUMATATE DE ORA.AVEM UN BAIETEL IMPREUNA SI UN AL DOILEA E PE DRUM SI SPER CA CEEA CE SA INTAMPLAT SA NU NE FACA RAU FAMILIEI.PT CA MIE NU IMI PLACE SA NE AMINTIM DE TRECUT DAR UITE CA SE MAI IVESTE SI DIN ASTEA DAR CA SA ITI TII FAMILIA BINE TRE SA FII TARE.

mami de baietel dulce ANDREI 2 ANI SI 5 LUNI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bebe Beca spune:

Depinde de optica... Eu una sunt de parere ca fiecare vine cu un trecut la pachet... Pozele mele vechi sunt puse intr-o cutie si stau la pastrare. La fel si ale lui. parerea mea este ca, atata vreme cat pozele nu sunt afisate prin casa, nu ai de ce sa iti faci probleme... Succes!

Ioana 33+ si Rebeca

http://community.webshots.com/user/bebeca2004
http://community.webshots.com/user/Berecutza
http://community.webshots.com/user/bebebeca



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rallu spune:

Hop si eu la capitolul "poze".
De fapt e gresit zis pt. ca eu n-am avut nimic cu pozele, trecutul lui sau orice altceva ... IN GENERAL (in particular insa...).

Nu sunt geloasa absolut deloc pe trecut dar tin sa cunosc acest trecut cat mai bine ca sa nu fiu surprinsa in off-side.
De unde imi vine aceasta curiozitate?

Acum vreo 7 ani, la inceputul relatiei mele cu sotul, mi-a fost prezentata o "foarte buna prietena" a lui. O fata care se tinea scai de noi, vroia sa stie totul despre mine si relatia noastra, incepuse sa-mi dea sfaturi despre el si cum ar trebui sa ma port, etc.
Desi nu mi-a sunat bine tipa bagacioasa, am tacut si am acceptat-o ca "prietena" pentru ca nu mi s-a parut normal ca sotul meu (prietenul la ora aia) sa se certe cu amicii din cauza mea.
Dupa cateva luni insa mi-au ajuns sfaturile si aluziile si l-am luat la bani marunti sa aflu ce se intampla de fapt.
Nu mi-a picat deloc bine ce am auzit: prietena de fapt era o fosta iubita, cu care petrecuse ani buni. Se despartisera inainte sa apar eu dar fata inca simtea nevoia sa-i controleze viata. Credea ca are dreptul sa-si dea cu parerea in privinta fetelor ce urmau sa ocupa locul ce fusese o data al ei.
Fraierul de el nu vroia sa o supere si mai bine a tacut si nu mi-a zis cine e de fapt, stiind ca eu n-as accepta o prietenie prea stransa in atare conditii.
Mare greseala, am fost la un pas sa ne despartim...noroc ca eram foarte tineri si am reusit sa trecem peste aceasta faza.

Rezultatul a fost ca din momentul ala am intrat in sedinta, ne-am descris amandoi in cele mai mici detalii toata viata amoroasa de pana atunci, ne-am uitat impreuna pe fotografii, am povestit absolut tot.
Nici unul nu mai are nici un secret fata de celalalt si nici o suparare pentru ce a fost.
Fotografiile vechi zac vraiste, alandala pe unde s-a nimerit sa aterizeze si daca din intamplare gasesc vreuna ma uit la ea si o pun la loc fara probleme. Rar se intampla sa uit cine e acolo si sa mai intreb "auzi, cine era asta?".

Daca ne intalnim intamplator cu protagonistii din trecuturile noastre suntem politicosi, fara fite si probleme, vorbim si suntem relaxati....cu o singura exceptie insa...fata care a incercat sa se bage intre noi la inceput.
Pe respectiva nu pot s-o sufar, nu vreau s-o vad si evit orice contact cu grupul din care face parte desi in trecut si sotul meu era tot de acolo.
Recunosc ca nu pot sa uit ca el a pus in primejdie relatia noastra firava de inceput numai pt. a-i face ei o placere si din cauza asta nici nu pot sa trec peste.

"Nu conteaza ce ti se intampla in viata ci conteaza cum reactionezi la tot ceea ce ti se intampla."

Atat e de mare burtica 24+
Asa arat eu acum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela03 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Flory_28



Buna fetelor ,
Poate ca va par nebuna, insa cum ar trebui sa ma gandesc ca sa-mi fie mie bine? Sotul meu a mai fost casatorit acum 9 ani, a durat 2 ani casnicia; relatia s-a terminat datorita ei, plecand cu un alt barbat mai bine instarit (asta mi s-a spus). OK! Sa zicem ca accepti, desi este un pic greu cand incepi o relatie cu un astfel de barbat, care, cu siguranta a suferit foarte mult, care nu mai are incredere...sa zicem ca am rezolvat aceasta parte cu increderea, avem un copil impreuna, are aproape 5 luni .
Ca sa intelegeti mai bine situatia noi ne-am cunoscut acum 2 ani, anul trecut am ramas insarcinata si ne-am si casatorit doar la primarie; am facut-o pentru copil, nu tineam asa mult la acte..
Sotul meu are poze cu fosta sotie...are casetele de la nunta..cum sa treaca aceste amanunte neobservate prin fata ochilor mei? Cum sa ma fac ca nu le vad? El ne iubeste pe mine si pe copil, insa daca l-am intrebat de ce le pastreaza mi-a spus ca amintire pentru parintii lui...Mentionez ca nu am o relatie stralucita cu parintii, vorbim, dar nu prea mult...

Sunt eu nebuna? Spuneti-mi ca nu stiu cum sa mai abordez problema, eu sunt si impulsiva si nu-mi trebuie mult sa ma enervez. Chiar trebuie sa pastreze pozele?

Si inca ceva: l-am rugat sa mearga la biserica sa-i citeasca parintele, nu stiu cum se zice, insa el a fost casatorit si religios si am zis ca poate ne va merge si noua mai binedaca face lucrul acesta. Cat despre casatoria noastra religioasa...nu trag sperante prea mari...
Ce ziceti? Poate ca stand acasa o iau si un pic razna...



Buna. Citind mesajul tau am avut o senazatie de deja vu. Sotul meu a fost casatorit inainte sa ma cunoasca pe mine aproape 10 ani, nu a avut copii, relatia s-a terminat din cauza ei care l-a inselat, el a introdus actiunea de divort si tot el s-a bucurat ca a facut ea pasul pt ca relatia nu mai mergea de mult. Dupa ce m-a cunoscut pe mine, la catva timp, si-a ars toate pozele de la nunta sau care erau cu ea, au ramas unele pe care le-a taiat si apare doar el in poza, nu a pastrat apoape nimic din ce au avut impreuna, a vorbit cu preotul pt divort bisericesc, ne-am casatorit la primarie apoi la biserica. Nu are nici macar nr ei de tel, se mai intampla sa vorbim uneori de trecutul lui, dar am invatat si eu sa accept ca trecutul nu se poate schimba. Avem un copil. Eu nu consider ca ai luat-o sau o iei razna, consider ca pt linistea ta sufleteasca el ar trebui sa arda tot si sa rupa orice legatura cu ea, daca exista. Ar trebui eventual ca amintire pt parintii lui sa faceti voi nunta, tu esti sotia lui acum si e normal sa vrei sa fii mireasa.Pupici!

Mergi la inceput