Probleme cu prima casatorie a sotului?

Probleme cu prima casatorie a sotului? | Autor: Flory_28

Link direct la acest mesaj



Buna fetelor ,
Poate ca va par nebuna, insa cum ar trebui sa ma gandesc ca sa-mi fie mie bine? Sotul meu a mai fost casatorit acum 9 ani, a durat 2 ani casnicia; relatia s-a terminat datorita ei, plecand cu un alt barbat mai bine instarit (asta mi s-a spus). OK! Sa zicem ca accepti, desi este un pic greu cand incepi o relatie cu un astfel de barbat, care, cu siguranta a suferit foarte mult, care nu mai are incredere...sa zicem ca am rezolvat aceasta parte cu increderea, avem un copil impreuna, are aproape 5 luni .
Ca sa intelegeti mai bine situatia noi ne-am cunoscut acum 2 ani, anul trecut am ramas insarcinata si ne-am si casatorit doar la primarie; am facut-o pentru copil, nu tineam asa mult la acte..
Sotul meu are poze cu fosta sotie...are casetele de la nunta..cum sa treaca aceste amanunte neobservate prin fata ochilor mei? Cum sa ma fac ca nu le vad? El ne iubeste pe mine si pe copil, insa daca l-am intrebat de ce le pastreaza mi-a spus ca amintire pentru parintii lui...Mentionez ca nu am o relatie stralucita cu parintii, vorbim, dar nu prea mult...

Sunt eu nebuna? Spuneti-mi ca nu stiu cum sa mai abordez problema, eu sunt si impulsiva si nu-mi trebuie mult sa ma enervez. Chiar trebuie sa pastreze pozele?

Si inca ceva: l-am rugat sa mearga la biserica sa-i citeasca parintele, nu stiu cum se zice, insa el a fost casatorit si religios si am zis ca poate ne va merge si noua mai binedaca face lucrul acesta. Cat despre casatoria noastra religioasa...nu trag sperante prea mari...
Ce ziceti? Poate ca stand acasa o iau si un pic razna...

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mariamunteanu spune:

Citat:
citat din mesajul lui Flory_28
El ne iubeste pe mine si pe copil, insa daca l-am intrebat de ce le pastreaza mi-a spus ca amintire pentru parintii lui...


Atunci sa le duca la parintii lui. Spune-i frumos ca te deranjeaza si ca ai vrea sa nu le mai tina in casa.

Sfatul meu: nu fa un caz din asta. Nu poti fi geloasa pe trecutul lui. Fiecare dintre noi vem un trecut. Poate ca in afara de sotie a mai avut cateva iubite, stai cu teama de niste himere ?

Flory, tu ai stiut toate astea cand te-ai casatorit, ba chiar ai si facut cu el un copil, nefiind casatorita religios. Anumite lucruri se fac la timpul lor, daca se fac vreodata.

Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violeta69 spune:

eu cred ca nu trebuia sa-l intrebi de ce pastreaza poze sau casete cu fosta...
e trecutul lui si nu ai cum sa-l schimbi!
aaa,daca dormea cu poza fostei sub perna si din cand in cand il vedeai ca plange la casetele cu nunta lui, erau ceva motive de ingrijoare....

daca va iubeste pe voi si vrea sa fie cu voi,ma rog,sa fiti impreuna, sigur ca in timp lucurile se vor schimba....asa cum va doriti

sfatul meu(daca-mi perimiti!): nu-l bate la cap cu fosta,cu nunta,cu pozele,cu ce-o mai fi....
traieste in prezent si bucurati-va de BB,



Alaturi de EMMA
Alaturi de SONIA
si MIHAITA are nevoie de noi,BLOGUL LUI MIHAITA
si nu in ultimul rand donu'Bodo

Vio ,mamica lui MIHNEA viitor "descoperitor" de infinit


Tot ce se intampla, se intampla intotdeauna cu un motiv!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fomalhauti spune:

Flory, eu personal sunt adepta a pastrarii amintirilor. Pur si simplu nu-mi place ideea de a distruge poze. De ce? Si eu am poze "de pe vremuri" cu fosti prieteni, mai mult sau mai putin imbratisati. Ce-i cu asta? A fost, a fost frumos (sau nu), a trecut. Pana la urma sunt eu in poze, asa cum eram acum douazeci si ceva de ani. Sunt si alti prieteni. Colegi pe care nu i-am mai vazut si imi face placere sa-mi amintesc de ei (sau nu).

In casetele de la nunta este si sotul tau, in urma cu 9 ani. Sunt si parintii lui, cand erau mai tineri. Prieteni...Poate copii ai prietenilor care intre timp au crescut...Sunt amintiri. Atat.

Nu cred ca sotul tau mai are sentimente fata de fosta sotie. Daca mai are, oricum sunt sentimente negative. Asa ca nu cred ca ar trebui sa te temi de asta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

Subscriu la ce au spus fetele. Toti am avut un trecut amoros inainte de relatia prezenta. Nu vad de ce ar trebui sa ne renegam amintirile doar pentru ca sunt legate de altcineva.

Tata are un "fotofix" de acum aproape 45 de ani, cu prietena lui din tinerete, iubirea de dinainte maica-mii :). Mama n-a fost absolut niciodata geloasa pe pozele alea.

Si noi avem prin casa cred poze cu vreuna sau alta din fostele sotului, ne-am mai vazut ocazional.

Desigur, daca e obsedat de relatia anterioara, asta e altceva, reprezinta o problema.

Mare e gradina lui Dumnezeu si multe animale sunt in ea :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lisaelisa spune:

Citat:
citat din mesajul lui violeta69

eu cred ca nu trebuia sa-l intrebi de ce pastreaza poze sau casete cu fosta...
e trecutul lui si nu ai cum sa-l schimbi!
aaa,daca dormea cu poza fostei sub perna si din cand in cand il vedeai ca plange la casetele cu nunta lui, erau ceva motive de ingrijoare....

daca va iubeste pe voi si vrea sa fie cu voi,ma rog,sa fiti impreuna, sigur ca in timp lucurile se vor schimba....asa cum va doriti

sfatul meu(daca-mi permiti!): nu-l bate la cap cu fosta,cu nunta,cu pozele,cu ce-o mai fi....
traieste in prezent si bucurati-va de BB



Pe mine chiar ma amuza modul in care ti-a dat Violeta raspunsurile, dar subscriu la toate.

Si eu pastrez poze cu fosti prieteni sau iubiti, sotul meu la fel
( foste prietene sau iubite ), niciodata nu m-am gandit ca ar fi cazul sa fiu geloasa pe acele fotografii si nici sotul.






lisaelisa

mami de ingeras dragalas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Pai sa zicem ca inca mai simte ce nu trebuie pt. fosta sotie.
Crezi ca daca arunca pozele si filmele nu va mai simti?

zau asa , nu inteleg de ce unele persoane au pretentia ca partenerul sau partenera sa stearga tot din viata lor .
L-ai luat cu una sau cu 10 sotii in antcedente, il accepti cu amintirile acestora.
Daca as avea o alta relatie si mi-ar spune repectivul sa arunc pozele cu fostul prieten sau sa le duc din casa l-as trimite la plimbare.

Si prietenul meu are poze cu prima lui iubire, o are si in lista de prieteni de pe hi5 , cu tipa pt. care m-a lasat pe mine are 2 albume, iar in momentele de plictiseala atroce ma uit prin toate albumele de poze , inclusiv prin acelea.
In fond , sunt amintirile noastre si sunt si frumoase , si mai putin frumoase , dar sunt parte din viata noastra.
de ce sa arunc asa ceva pt. ca partenerul este nesigur pe sine?

Lasa trecutul , traieste prezentul

Chiar am citit o parere a unui barbat despre invidia asta pe fostele prieten , el povestind ca avea o prietena care atata l-a intrebat de fosta lui , ce carti ii placwau , cum se imbraca , ce ii placea sa faca , samd , ca i-a trezit si lui interesul din nou pt. ea .

"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/greecky/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khrisu spune:

Citat:

Chiar am citit o parere a unui barbat despre invidia asta pe fostele prieten , el povestind ca avea o prietena care atata l-a intrebat de fosta lui , ce carti ii placwau , cum se imbraca , ce ii placea sa faca , samd , ca i-a trezit si lui interesul din nou pt. ea .

"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/greecky/




KHRISU mamik de baietel si fetita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina_nz spune:

Dupa parerea mea locul acelor fotografii si casete este intr-o cutie de carton pusa undeva.....intr-un dulap, debara, pe sifonier....nu stiu.
Dar nu mi-ar placea sa am poze cu sotul si prima nevasta insirate prin casa sau pe noptiera.

Faza cu mersul la biserica sa-i citeasca popa nu o inteleg.

Silvia mamica de Adrian (22 August 2003) si baby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nati spune:

Eu am mai fost casatorita, sotul si el a mai fost casatorit.
Avem reciproc poze cu fostii, pozele sunt in albume, eu am pe CD fosta nunta.
Nu vad care ar fi problema, e trecut meu, e trecutul lui.
Mai aducem in discutie fostii depinde de situatie, dar niciodata nu s-a facut abuz, adica sa tot vorbim despre fostul/a.
Si pot spune ca avem o casatorie fericita.

Daca nu aveti prin casa poze cu fosta lui sotie, sau sa se tot uite la caseta de la fosta casatorie, chiar nu vad care e problema.
Daca, chiar nu te poti impaca cu acele fotografii in casa, roaga-l sa le duca la parinti lui, daca nu le arunca ca sa aiba liniste cu tine in casa.


Mami de Matei



www.flickr.com/photos/nati76/" target="_blank">Poze



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui Flory_28
Sunt eu nebuna? Spuneti-mi ca nu stiu cum sa mai abordez problema, eu sunt si impulsiva si nu-mi trebuie mult sa ma enervez. Chiar trebuie sa pastreze pozele?


nu esti nebuna, da' putin jeloasa esti.
iti faci rau singura pe principiul cine nu are probleme, si le inventeaza. nimeni nu iti apartine exclusiv, nici macar copilul tau. nu-i poti controla nimanui sufletul. daca mai era si-acum casatorit cu prima nevasta, ghici ciuperca - nu ar mai fi fost cu tine. deci, eu as propune sa-i fi recunoscatoare si sa-i pastrezi o amintire pioasa fostei, ca l-a lasat. iti respecti sotul? atunci ii respecti si trecutul, ca fara el n-ar fi fost ce e azi - sotul tau iubitor. lectia cu fosta l-a adus la tine si tu urasti o caseta si trei poze. pai e logic asa?

eu i-am cumparat albume foto si cu manutele mele, nesilita de nimeni, i-am asezat frumos pozele trecutului in albume, ca erau vraiste prin cutii. si nu m-a deranjat nici o secunda. ba, cu cat erau alea mai aratoase, cu atat mi se umfla pipota ca le-am surclasat. ma rog, vanitati efemere, dar orisicat. noi ne-am mai si povestit una-alta, fara nici o gelozie. si sa indrazneasca cineva sa-mi ceara sa distrug io pozele cu xulescu cand aratam ca o paparuda, in camesoaie de in si cu o coronita de margarete pe cap, la 2 Mai. eeeeei.

Mergi la inceput