Probleme cu prima casatorie a sotului?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Citat:
citat din mesajul lui conchita

Citat:
citat din mesajul lui XIO
Repet , daca partenerul meu ar face asa ceva ar zbura rapid.


si nu pe usa, ci prin zid.



Nu , Conchita , si mai bine
Dacaa si fi in locul lui , asa , ca o lectie de " ce tie nu-ti place altuia nu-i face" as suna-o pe fosta i i-as spune ca io-te , am pierdut toate pozele, poate mai are ea ceva cu el si implicit cu ei .

"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/greecky/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mindy spune:

Citat:
citat din mesajul lui alexas
am citit toate scrisorile pe urma care le-a trimis ea si pozele cu ea singura le-am ars toate restul care le-a scris el le-am pastrat si sunt puse "bine" la fel si pozele dar ce mai conteaza a fost in trecut si nu ne intoarcem traim in prezent

mami de miruna si andrei


Asta cu pozele si scrisorile m-a facut sa imi amintesc de o melodie ce o auzeam pe la targ prin '80-90..
"Sa-mi dai scrisorile inapoi,
Sa mi le dai acum!
Si tot ce-a fost intre noi doi,
Sa se prefaca in scrum!!" Pam pam!

Si scrum s-au facut pozele..
dar recunoaste ca mutra ei tot ti-a ramas intiparita in memorie :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui Flory_28

Sunt eu nebuna? Spuneti-mi ca nu stiu cum sa mai abordez problema, eu sunt si impulsiva si nu-mi trebuie mult sa ma enervez. Chiar trebuie sa pastreze pozele?




Nu esti nebuna. Esti o tipa geloasa si doresti ca viata voastra sa inceapa cu prezentul vostru, nu cu trecutul altora.
Pentru ca nu poti, totusi, sa stergi amintirile unui om, era corect, de la inceput, sa precizezi acest lucru sotului tau, iar el intelegea, ca nu-i greu. O poti face si acum, nu stiu daca va mai fi de acord, dar daca nu te vei repezi, ai sanse.
Iti spun aceste lucruri pentru ca...si eu sunt ca tine. Adica, dupa ce m-am recasatorit, am vrut ca toate amintirile sotiei mele legate de fostul sot (nu cele legate de prietenii din scoala generala) sa dispara din casa mea. Nu de pe fata pamantului, pentru ca, in fond, poate Teodora (fata ei) ar vrea amintiri cu tatal ei, atunci cand acesta nu va mai fi. Sau cand va fi la casa ei. Normal.
Dar in albume, in casa noastra, n-au loc pozele de la nunta ei, vacantele ei, intimitatile ei...etc, cu alt barbat.
Reciproca e valabila. Chiar daca Tora spune ca nu o deranjeaza, am incercat sa fac disparute urmele trecerii altei femei in viata mea. Urme mai exista, accidental, fireste, nimeni nu sare in sus cand apar, dar nici nu epatam cu ele. Daca vreau sa traiesc si din amintirile fostei casnicii (ma rog, caz particular, eu nu vreau...), mi se pare firesc sa o fac in absenta sotiei mele actuale, si am dorit ca ea sa faca la fel. Ceea ce s-a si intamplat si, din acest punct de vedere, nu avem probleme.
Flory, nu cred ca sotul tau tanjeste dupa fosta...asa ca nu-l fa tu sa tanjeasca...explica-i cu calm despre ce e vorba si pune-l sa pastreze amintirile oriunde vrea, dar sa nu dai peste ele.

RUFUS, TORA si cele 3 minuni ale lorwww.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Surpriza 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larissa_79 spune:

De acord cu Rufus.
Si eu sunt tot asa o persoana geloasa si posesiva. Asa mi-s. El e insa...la fel!
Deci cand ne-am cunoscut am stabilit de comun acord ca fostii prieteni dispar din raza noastra de interes cu tot ce au avut ei: poze, mail-uri, discutii, pastrat legatura. Am stabilit de comun acord ca doar daca ne vor cere ajutorul ii vom ajuta in rest dicutii de amicitie mai bine nu.
Drept urmare albumele noastre din trecut cu fostii prieteni zac la mama soacra respectiv mama mea acasa. Daca ei vor sa se mai uite prin ele bine de bine...daca nu...cui ii pasa?

Eu inca de mica am aruncat/ascuns unele poze gasite in casa cu tata si foste prietene. Pentru mama nu conta pe mine ma enerva insa. Depinde de constructia sufleteasca a fiecaruia!
La noi in casa...bine au trecut 7 ani de casatorie, dar ca idee, nici nu se discuta de fosti prieteni. Am discutat la inceput si ne-am facut mai mult rau.

A nu se intelege ca ii dezaprob pe cei ce tin in casa amintiri din trecut. Nicidecum! Bine ca pot!
Multa intelepciune iti doresc! Si sigur spune-i ca te deranjeaza si ca ai prefera sa duca casetele la parintii lui, daca tot conteaza asa mult pentru ei!
Doamne ajuta!

Larisa si Alexia (13 iulie 2006)

http://www.flickr.com/photos/32393475@N00/

S-o ajutam pe Alexia!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Nu esti nebuna. Esti o tipa geloasa si doresti ca viata voastra sa inceapa cu prezentul vostru, nu cu trecutul altora.
Pentru ca nu poti, totusi, sa stergi amintirile unui om, era corect, de la inceput, sa precizezi acest lucru sotului tau, iar el intelegea, ca nu-i greu. O poti face si acum, nu stiu daca va mai fi de acord, dar daca nu te vei repezi, ai sanse.
Iti spun aceste lucruri pentru ca...si eu sunt ca tine. Adica, dupa ce m-am recasatorit, am vrut ca toate amintirile sotiei mele legate de fostul sot (nu cele legate de prietenii din scoala generala) sa dispara din casa mea. Nu de pe fata pamantului, pentru ca, in fond, poate Teodora (fata ei) ar vrea amintiri cu tatal ei, atunci cand acesta nu va mai fi. Sau cand va fi la casa ei. Normal.
Dar in albume, in casa noastra, n-au loc pozele de la nunta ei, vacantele ei, intimitatile ei...etc, cu alt barbat.
Reciproca e valabila. Chiar daca Tora spune ca nu o deranjeaza, am incercat sa fac disparute urmele trecerii altei femei in viata mea. Urme mai exista, accidental, fireste, nimeni nu sare in sus cand apar, dar nici nu epatam cu ele.



Interesant Rufus. Nu te supara ca intreb, nu e cu rea intentie, dar ce ati facut fiecare cu albumele proprii din timpurile apuse, le-ati pus in safe la banca? Sau le-ati ascuns pur si simplu prin casa?

nici mie nu mi se pare normal sa deschid albumele cu poze si sa retraiesc amintiri din foste relatii de fata cu sotul meu. Dar mi s-ar parea absurd sa incep sa ascund lucruri prin casa. Sau el sa isi ascunda pozele de mine. Si cu mult mai absurd mi s-ar parea sa cer cuiva sa isi stearga sau faca disparute amintirile si trecutul.

Da, fireste ca putem fi putin gelosi pe trecutul partenerilor, dar faptul este ca fiecare din noi are un trecut, niste experiente si amintiri care sunt parte din noi si ne fac persoanele care suntem azi. Deci relatia mea cu fostul e parte din mine si nu se poate sterge, oricite fotografii as pune pe foc. Si la fel relatiile anterioare cu toate "iubirile" mele apuse. Fotografiile nu sunt decit un acces vizual pentru mine insami spre acele bucati din mine. Sunt ceva intim si nu au legatura cu sentimentele pentru barbatii respectivi.

Flory, eu zic sa nu te legi de pozele lui atita vreme cit nu-l vezi pierdut in ele prea des. Si in general, oamenii cind se uita la poze cu ei, se uita si se studiaza pe ei insisi cum erau atunci, nu atit de mult pe ceilalti din fotografie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

Citat:
citat din mesajul lui alexas

hop si eu :sotul meu a avut o relatie de sapte ani inainte sa ne cunoastem noi iar dansa la parasit de ziua lui adica martie si in iunie sa casatorit si era distrus si a suferi dupa ea si nici in ziua de azi nu crede ca la inselat dar sa casatorit repede infine mi-e imi place sa ma manc in cura cu el despre acest subiect era la inceput relatiei noastre, cand ma-m mutat la el dupa casatorie bineinteles am gasit o gramada de scrisorii poze , am citit toate scrisorile pe urma care le-a trimis ea si pozele cu ea singura le-am ars toate restul care le-a scris el le-am pastrat si sunt puse "bine" la fel si pozele dar ce mai conteaza a fost in trecut si nu ne intoarcem traim in prezent

mami de miruna si andrei


Voodoo nu i-ai facut?

Mare e gradina lui Dumnezeu si multe animale sunt in ea :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui cristoiu

Interesant Rufus. Nu te supara ca intreb, nu e cu rea intentie, dar ce ati facut fiecare cu albumele proprii din timpurile apuse, le-ati pus in safe la banca? Sau le-ati ascuns pur si simplu prin casa?



De ce sa ma supar?
Eu nu am poze, au ramas la fosta nevasta. Mai tarziu, mi-a dat filmele, pe care le-am transferat pe CD-uri. De pe alea, am scos pozele in care era fii-mea (si cu mine). CD-urile, si casetele video, sunt in casa, nu ascunse, intr-un dulap.
Tora nu stiu ce a facut cu ele...le-a triat si le-a pus undeva, nu stiu unde si nici nu ma intereseaza, atata vreme cat nu sunt la vedere.
Ceea ce ti se pare tie absurd, mie nu mi se pare, dupa cum sunt convins ca pot fi surprins de anumite obiceiuri ale tale, pe care eu nu le am. Dar, de aceea suntem insurati - eu cu Tora si tu cu sotul tau: fiecare se potriveste cu perechea lui, indiferent cat de absurd pare altora, nu?

RUFUS, TORA si cele 3 minuni ale lorwww.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Surpriza 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Citat:
citat din mesajul lui cristoiu

Interesant Rufus. Nu te supara ca intreb, nu e cu rea intentie, dar ce ati facut fiecare cu albumele proprii din timpurile apuse, le-ati pus in safe la banca? Sau le-ati ascuns pur si simplu prin casa?



De ce sa ma supar?
Eu nu am poze, au ramas la fosta nevasta. Mai tarziu, mi-a dat filmele, pe care le-am transferat pe CD-uri. De pe alea, am scos pozele in care era fii-mea (si cu mine). CD-urile, si casetele video, sunt in casa, nu ascunse, intr-un dulap.
Tora nu stiu ce a facut cu ele...le-a triat si le-a pus undeva, nu stiu unde si nici nu ma intereseaza, atata vreme cat nu sunt la vedere.
Ceea ce ti se pare tie absurd, mie nu mi se pare, dupa cum sunt convins ca pot fi surprins de anumite obiceiuri ale tale, pe care eu nu le am. Dar, de aceea suntem insurati - eu cu Tora si tu cu sotul tau: fiecare se potriveste cu perechea lui, indiferent cat de absurd pare altora, nu?



Vezi, nu voiam sa ma intelegi gresit. Nu judec relatia ta sau a altuia si hotaririle luate intr-un cuplu sau altul. Eram doar curioasa cu privire la logistica

Si de altminteri nici nu e ceva exagerat, faptul ca le aveti pe undeva prin casa si nu va intereseaza unde sunt si nu va reculegeti in fata lor in fiecare zi mi se pare ok, nimic absurd in asta. Din primul tau post intelesesem ca le-ati "facut disparute" - la modul dat foc, aruncat la gunoi etc.

La noi se intimpla ca avem o casa foarte bine organizata si mica mica, asa ca fiecare obiect, inclusiv fotografiile au un loc precis. Ar fi imposibil sa nu stiu pe unde e nu stiu ce obiect fie el al meu sau al lui.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui cristoiu
Din primul tau post intelesesem ca le-ati "facut disparute" - la modul dat foc, aruncat la gunoi etc.




Si daca voiam...n-as fi facut-o...am scris, doar, poate Teodora ar fi dorit, vreodata, poze cu ta-su tinerel...asa ca am rugat-o pe Tora sa le faca disparute, treaba ei cum. Ceea ce s-a si intamplat, e drept, casa noastra, cu multiplele spatii anexe, permite acest lucru.

RUFUS, TORA si cele 3 minuni ale lorwww.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Surpriza 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SSerafiotti spune:

Citat:
citat din mesajul lui Flory_28




Sunt eu nebuna? Spuneti-mi ca nu stiu cum sa mai abordez problema, eu sunt si impulsiva si nu-mi trebuie mult sa ma enervez. Chiar trebuie sa pastreze pozele?

Si inca ceva: l-am rugat sa mearga la biserica sa-i citeasca parintele, nu stiu cum se zice, insa el a fost casatorit si religios si am zis ca poate ne va merge si noua mai binedaca face lucrul acesta. Cat despre casatoria noastra religioasa...nu trag sperante prea mari...
Ce ziceti? Poate ca stand acasa o iau si un pic razna...



Salut Flory,

Nu, nu esti nebuna, si nici faptul ca stai acasa avand grija de copil nu te face mai nebuna decat altii care alearga toata ziua incolo-incoace.

Este normal sa nu iti faca placere sa dai peste fotografiile lui cu fosta sotie. In fond nu este colega de banca din clasele mici careia i-a dat primul martisor, ci o femeie care la momentul realizarii acelor poze reprezenta totul pentru el, si nu e nici o placere sa iti amintesti acest lucru.

Este nedelicat din partea lui sa aduca amintiri de acest fel in casa voastra. Pot fi pastrate in casa parintilor. Nu ezita nici o clipa sa ii ceri sa le indeparteze. Un barbat sensibil ar fi facut-o din proprie initiativa, la observarea celui mai mic semn de disconfort din partea ta.

Daca iti doresti o cununie religioasa, nu ar trebui sa fie atat de greu sa iti indeplinesti visul. De asemenea, daca tu ai credinta mare in rugaciunile de dezlegare ale preotului, nu ar trebui sa ii pice atat de greu sa faca un drum la biserica. Chiar daca el personal nu crede, ar putea-o face pentru tine.

In fond barbatul caruia i-ai facut un copil e de asteptat sa vina in intampinarea bunastarii tale fizice si mentale, nu sa aduca noi dubii si tristeti.

Iti tin pumnii!

Serafiotti

Mergi la inceput